Biz Duygu Şar & Bilgehan Çelik.

2014 Nisan’ında hayatımızı baştan çizmeye karar verdik. Daha dolu dolu, çok daha aktif bir hayat kurmanın peşine düştük. Adını da Biz Evde Yokuz koyduk.

Kendimize EVDE OTURAN ERKEN ÖLÜR! Roman atasözünü ilke edindik.

Daha önce nasıl bir hayatımız vardı, neden değiştirmeye karar verdik, değiştirmek için neler yaptık, BİZ EVDE YOKUZ’U NASIL KURDUK VE SÜRDÜREBİLİYORUZ  yazımızdan okuyabilirsiniz. Aslında aradığınız birçok sorunun cevabı bu yazıda.
 
 
 
 

BİZ EVDE YOKUZ NEDİR? 

Şok, şok, şok! 😱  Sanılanın aksine Biz Evde Yokuz sadece bir gezi blogu değil, aynı zamanda bir “deneyim blogu”. 

Ne mi demek istiyoruz? Biz “gezmek” peşinde değiliz; biz zihnimizi ve bedenimizi uyaran deneyimleri kovalıyor, ölmeden önce yapılacaklar listemizin üzerine bir bir çizik atıyoruz. Bu deneyimlerin içinde yaban hayat için gönüllü olmak da var, bisikletle tura çıkmak da, serbest paraşütle adrenalin patlaması yaşamak da, Doğu Ekspresi ile ülkenin bir ucundan öbürüne gidip, buzla kaplanmış Çıldır Gölü’nü delip, balık tutmak da, hayatta kalma eğitimi almak da, işaret dili öğrenmek de…

Yani gittiğimiz yerlere gezip tozmaya değil, spesifik bir deneyimi yaşamaya gidiyoruz. Örneklemek gerekirse; Kanada’ya gitmek için bizi motive eden oraları görmek değil, balinalarla kano yapmak ya da eskimolarla kalmak gibi şeyler…

 
 
 
 

NASIL KULLANILIR?

BİZ EVDE YOKUZ bir aktivite, macera ve gezi rehberi. Yeni hobiler ve deneyimler arayanlara, haftasonlarını farklı aktivite ve etkinliklerle geçirmek isteyenlere, tatilde macera peşinde olanlara bir kaynak.

Bunlar farklı farklı yerlerde olduklarından uzaktan bakanlar bize gezgin dediler. Haklılar da… Hep yollardayız, ama amacımız sadece gezmek, yeni yerler keşfetmek değil, anlamlı deneyimler yaşamak.


SOSYAL MEDYA KANALLARIMIZ 👀
Sosyal medya hesaplarımızdan o deneyimlerde anlık yaşadıklarımızı paylaşıyoruz.
WEB SİTEMİZ 🌏
Websitemizde bu deneyimleri, farklı deneyimler arayan herkes için video ve yazı olarak kaynakçalaştırıyoruz. Aynı deneyimi yapmak isteyenler için ne, nerede, nasıl, ne zaman yapılır gibi tüm detayları anlatıyoruz / yeni bir deneyim arayışında olanlar için de fikir bankası oluşturuyoruz.

Özetle;  SİZİ de evden çıkaracak her şeyi paylaşıyoruz. 🙂

Bizi aşağıdaki kanallardan takip edebilirsiniz.
 
 
 
 

2016-201BOL ALKIŞLI GEÇTİ, ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİZ!

altin-orumcek-odul-toreni

  • TEDx Reset‘e konuşmacı olduk.
  • TEDx Koç University‘de konuşmacı olduk.
  • Birçok üniversite, konferans ve şirkette de konuşmacıydık.
  • Altın Örümcek Web Ödülleri‘nde 2 kategoride sizlerin büyük desteğiyle halkın favorisi ödülünü alarak 2 ödülle döndük : 1. Türkiye’nin En İyi Blogu, 2. Türkiye’nin En İyi Seyahat & Turizm Websitesi
  • Sosyal Medya Ödülleri‘nde modadan seyahate tüm blog kategorileri içinde senenin en iyi blogu seçildik.
  • 48 Hour Film Project yarışmasından 3 ödülle döndük: En İyi 2. Film, En İyi Senaryo,  En İyi Obje Kullanımı
  • YouTube kanalımızda 1 MİLYON izlenmeyi aştık. 🙂 
  • Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından düzenlenen Social Media Awards Turkey tarafından Türkiye’nin En İyi Tematik Blogu seçildik!  

 
 
 

AMACIMIZ

Bizce ufku geniş insan kendisinden farklı insanlara daha toleranslı, daha anlayışlı ve açık fikirli yaklaşıyor. İnanıyoruz ki, mutlu ve gelişmiş bir toplum, birey bazındaki mutluluğun ve bilincin artması ile başlıyor. O yüzden dileğimiz, insanları konfor alanlarından çıkmaya, keşfetmeye, hayatın farklı kulvarlarında bulunmaya teşvik etmek.

Böyle bir misyonla başlamamıştık tabi. Yolun başında kendi hayalleri için yanıp tutuşan iki tiptik sadece. 🙂 Ölmeden önce kendimize katmak, öğrenme, deneyimlemek istediğimiz çok şey vardı, hep de olacak zaten. Amacımız, bir gün geriye baktığımızda hayatta yaptığı seçimler ve kendisinden memnun iki birey olmaktı. Daha dolu insanlar olmak, daha dolu dolu hayatlar sürmek istiyorduk.

Sonra bir gün bir baktık ki, Biz Evde Yokuz, Duygu ve Bilge’nin hayatlarının ötesinde başkalarının da hayatlarına da dokunabildiğimiz, hatta zaman zaman hayallerine ortak olduğumuz, bir çok kişiyi evden çıkardığımız, daha aktif bir yaşam için motivasyon & bilgi kaynağı olan bir yer haline gelmiş. 
 
 
 

EVDE YOKLAR BULUŞMALARI 👫👫👫👫👫

İnsanların da birbirinin hayatlarına dokunabileceklerinin harika olacağını düşündük. Bunun için yeni yeni gittiğimiz yerlerde Evde Yoklar buluşmaları yapıyoruz. 

Evde Yokların hayata bakışlarında bir paydaşlık olduğuna inanıyoruz. Onları buluşturarak, birbirlerinin hayallerine ortaklık etmeleri ve destek olmaları için bir zemin hazırlamaya çalışıyoruz. Hayalimiz tüm Türkiye’de bir Evde Yoklar paylaşım & dayanışma ağı örmek. 
 
 
 

EVET EFENDİM, ŞİMDİ PEK SIKÇA SORULAN SORULAR

caretta-karavan-2
 
 
Biz Evde Yokuz maceramız nasıl başladı?
Hayatta yaşamak istediğimiz çok şey vardı ve hep başka öncelikler olduğu için bunları kaçırıyorduk. 30lara da gelince, durup, bu konuda ne yapabiliriz diye ciddi ciddi düşündük. Bilgehan 7 yıldır özel bir firmada, Duygu ise kültür sanat sektöründe çalışıyordu. Acaba yaşamak istediğimiz deneyimlere daha çok müsade eden başka bir hayat kurgusu yaratabilir miyiz diye kafa patlatırken bunu denemeden bilemeyeceğimizi anladık, işlerimizden ayrılıp Biz Evde Yokuz’u kurduk. Biz Evde Yokuz’u da en baştan beri aktivite, macera ve gezi rehberi şeklinde oluşturuyoruz ki yolu buraya düşen herkes faydalansın. Detaylı bilgi için Biz Evde Yokuz’u Nasıl Kurduk?‘u okuyabilirsiniz.
 
Ne işle uğraşıyoruz?
Biz Evde Yokuz’u kurduktan kısa bir süre sonra da mevcut iş tecrübemizle hem para kazanabileceğimiz hem de kendi zamanımızı istediğimiz gibi yönetmemize izin verecek bir kurgu üzerine düşündük. İkimizin de kültür, sanat ve spor organizasyonu geçmişi olduğundan etkinlik ajansı kurmaya karar verdik. 2014 Ağustos ayından beri kendi etkinlik ajansımız var. (Artık video prodüksiyon işleri de yapıyoruz.) İşimiz proje bazlı olduğu için, proje zamanı İstanbul’a zamklıyız. Öte yandan, projemiz olmadığı zamanlarda da yola çıkma şansımız oluyor.  ✌
 
Zorluklar?
Alıştığın hayat düzenine nokta koyup yepyeni maceralara atılmak tabi ki kolay değil. Her girişimci gibi bizim de tökezlediğimiz, çuvalladığımız, işlerin ters gittiği zamanlar oluyor. Eskiye göre çok çok daha yoğun çalışıyoruz. Yeni bir girişimi (ki biz de hem ajans hem de websitesi var) ayağa kaldırmak 7-24 odaklanmayı ve çok çalışmayı gerektiriyor. Ama zamanımızın tümü ister websitemizle ilgili olsun, ister işimizle ilgili olsun sürekli üreterek, deneyimleyerek ve kendimize yatırım yaparak geçtiği için ve gün geçtikçe iyi ki yapmışız diyoruz.

Bizce hayat köpekbalıkları gibi durursa ölecekmiş gibi yaşanmalı. O yüzden boş zamanımız neredeyse yok diyebiliriz. “Boş” zamanı hemen hayatına anlam katan bir şeylerle doldurmalı insan. Çünkü bir daha asla geri döndüremeyeceğin zamanı  boş geçirmek çok çok büyük kayıp bizce. Boşa geçen zamanı da, rutini de sevmiyoruz.

“Bir kez dünyaya geliyoruz, ama onu doğru yaşarsan, bu yeterli bir zaman.” Mae West
 
Yaptığımız aktivite ve seyahatler için masraflarımızı nasıl karşılıyoruz?
Websitemize destek veren aktivite firmaları, proje bazlı sponsorlarımız ve kendi kazancımız ile karşılıyoruz. Tamamiyle şirket işlerimizi bırakıp sadece Biz Evde Yokuz ile ilgilenebileceğimiz bir altyapı henüz oluşmadı. Eğer birgün oluşursa bunu nasıl yaptığımızı  yazacağız. Bu konu ile ilgili çok soru geliyor. Bugüne kadar ki deneyimlerimizin bize gösterdiği şey şu: Yapmak istediklerinle senin aranda duran şey hep kendinsin. Ne para, ne de başka bir şey. Bize ilham verenleri paylaştığımız Evde Yoklar‘da hem bu konu ile ilgili hem de hayata bakış ile ilgili bir çok farklı yaklaşım bulabilirsiniz.
 
Çekimleri ve kurguyu ne ile yapıyorsunuz? 
Tüm detaylı bilgileri Çekim Ekipmanları yazımızda bulabilirsiniz.

Karavanımız Caretta
Onunla ilgili tüm sorularınızı da Caretta Karavan yazımızda cevapladık. 
 
Nereleri Gördük? 


Aslında bu soru “Kaç ülke gördünüz” şeklinde geliyor ama bizce böyle değiştirmeyi uygun gördük çünkü inanılıyoruz ki, hayatta herşeyde olduğu gibi, burada da önemli olan nicelik değil, nitelik.. Biz sadece Peru’yu gezmek için 1 ay, Etiyopya ve Filipinler’e 3’er hafta ayırıyoruz. Şimdi bu 1 ayda koskoca Güney Amerika kıtasını sadece başkentlere ekspres uğrayarak gezmekle bir mi?  
 
Blog açma, blogtan para kazanma, sponsor bulma, sosyal medya yönetimi… ?
Bu konular ile ilgili çok soru alıyoruz. Yakında bu konularla ilgili yazılarımız olacak. Blog açma konusunda teknik tarafla ilgili de şu yazıdan başlamanızı öneririz: ” Blog Nasıl Açılır ”
 
Motivasyonlarınız?
Biz Evde Yokuz ile ilgili bizi istisnasız en mutlu eden şey ise sizden gelen mesajlar. Eğer hayatınızın bir kısmına bir şekilde dokunabilmiş ve sizi evden çıkartabilmiş isek lütfen bize yazın. O zaman ne mutlu bize.
 
 

ekip-foto-kapak
 
 

EKİP

Bizde herkes her şeye koşuyor, herkes her şeyi yapıyor. Ama kim daha çok neyle meşgul derseniz:
Sağdan sola;
Kurucu Evde Yok Duygu Şar 
Disleksikten bozma yazar. Haftada 4 gün spor yapar. Güneşe alerjisi vardır, fazla kalırsa şişer. İnadına evde yok. Sosyal medya kanallarının yönetimi ve içerik oluşturma daha çok Duygu’da.
Kurucu Evde Yok Bilgehan Çelik
Gitar çalar. Haftada en az 2 tantuni yer. Kan şekeri aniden düşüverir. İnadına evde yok. Teknik, videolar ve YouTube daha çok Bilge’de.
Çekirdek Evde Yok Deniz Odabaşıoğlu
Nam-ı diğer Freddy. Hem bizim (işimiz olan) ajansa, hem de Biz Evde Yokuz’a yardım ediyor. Onu ajansımızın etkinliklerinde elinde telsiziyle koştururken de, Biz Evde Yokuz tarafında telesiyejde elinde kamerayla giderken de görmeniz mümkün. O da aşırı üşür, inadına evde yok.

 

MEDYADA BİZ

Medyada çıkan haberlerimizle ilgi buradan bilgi alabilirsiniz. 
 
 

DESTEK VERDİĞİMİZ KURUMLAR

derneklerKuzey Doğa Derneği
Düşler Akademisi
Ashoka Türkiye
 
 

 
 
TÜM HAKLARI SAKLIDIR

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarı;
Biz Evde Yokuz’un isim hakları, içeriği, şablonu, sloganı, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlara ait hakları saklıdır. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun, kar amaçlı veya kar gütmeden, yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda firmamızın tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin muvafakati olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Sitenin hiç bir unsuru içinde yer alan dokümanlar site Yöneticisinin önceden verilmiş açık muvafakati olmaksızın başka siteler yada medyalara kopyalanamaz.

Site yöneticisine ulaşmak için: info@bizevdeyokuz.com

biz-evde-yokuz-tahta