31 Aralık’ta Victoria’s Secret’in hissettirdiği türden adaletsizlik, bir de Bodrum üzerinden uçarken insana vuruyor. Koskoca Karadeniz’in toplamına gösterilmeyen güzel koy bonkörlüğü minicik Bodrum’a yağdırılmış… Bodrum’un yaradılışı resmen özenli ve güzel şeyler üretme azminin tavan yaptığı 1 Ocak sabahına denk gelmiş: İtinayla dünyanın en güzel iki denizi olan Ege ve Akdeniz’in buluştuğu yere konumlandırılmış, bi de denizin keyfi de tam çıksın diye içine irili ufaklı binlerce koy oyulmuş… Ama sonra Ocak’ın 2. haftasında foslayan tüm hevesler gibi (bkz: baskül) Bodrum da sallanmaya başlamış; insanların istilasına teslim edilmiş. 

Son 30 senedir Bodrum, pazar tezgahında aynı penyenin ucunu çekiştiren teyzelerin ellerine düşmüşcesine kapış kapış yağmalanıyor. Geçen yaz Bodrum nüfusunun bayram tatilinde 1 milyona vurmasına hep beraber (çünkü ana haberlerdeydi) şahit olduk. Ama tatilcilerin, işletmecilerin yağmasına rağmen, artık hamuru ne kadar güzelse, Bodrum bitmiyor da bitmiyor. 


Lagünün ortasındaki adadaki tarihi bina, Bargilya. Süper Bodrum önerilerimiz var demedim mi? 😉

Herkese Göre Bir Bodrum Var

Bodrum bitmeyecek de. Çünkü 1. Gerçekten özene bezene yaratılmış, 2. Herkese göre bir Bodrum var: Aynı yarımadada hem Cote d’Azur fantazisi yaşamak, hem de mütevazi bir Egeli bulmak mümkün. Çoluklu çocuklular için aquaparklı & sokakta bisiklete binmeli bir Bodrum da var, bekarlar için 4’e kadar partilemeli, 5’e kadar midye dolma yiyip, ilk ışıklarla denize girerek güne devam etmeli bir Bodrum da.

Bodrum sahillerindeki tek işletmelerin gözlemeci teyzeler olduğu zamanlarda milletin şezlong sefasını kaçırdıkları toplarla sabote etmiş eski Bodrumlular olarak bugün kendi aramızda her ne kadar “Bodrum çok bozdu” demeye hak görsek de, eğer birisi Bodrum’a burun kıvırıyorsa, işin gerçeği şu ki; ya yer seçimleri ya da zamanlaması yanlıştır. Hayattaki her şey gibi Bodrum da doğru yer ve doğru zamandan ibaret. Bodrum tatilinizin rast gitmesi için tüm doğru yer ve zaman tüyolarımızı aşağıda derledik.

 
 
 
 

BODRUM FAVORİLERİMİZ & GEZİLECEK YERLER

Bodrum çok geniş bir coğrafyaya yayılmış bir yerleşim olduğundan illa altınızda araba olması şart. Minibüsler var ama zaten mesafeler de çok olduğundan, bi de indi bindilerle çok zaman kaybedersiniz. Kendinizi taksiye emanet ederseniz maaşınızı bayılabilirsiniz çünkü taksimetre tarifeleri çok yüksek. Kendi arabanızla gelmiyorsanız bir araba kiralamak taksi ile gezmekten çok daha karlı ve pratik olacaktır. Velhasıl bizim favori gezilecek en güzel yer, restoran ve aktivite önerilerimiz yarımadanın dört bir köşesinde. Kolay olsun diye kendi aralarında gruplamaya çalıştık. 


  Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.
 

1. Mandarin Oriental 2. Midyeci Sehmus Ustanın Yeri 3. Costa Farilya Special Class Hotel 4. Havva Ana kahvaltı evi 5. Xuma Village & Beach 6-7. Palmarina Bodrum ve Gelato Pioppo 8. Misket Hotel 9. Limon Gümüşlük 10. Jazz Cafe 11. Karakaya Köyü 12. Teldolap 13. Bitez 14. Kısmet Lokantası 15 – 16. Halikarnas Mozolesi ve MOS Tatlı Müzesi 17 – 18 – 19. Mahmut Kaptan, Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi ve Bodrum Kalesi 20. Artunç Otel 21. Zeki Müren Sanat Müzesi 22. The Marmara Bodrum 23. Kempinski Hotel Barbaros Bay 24. Etrim Köyü 25. Doy Doy Balık Restoran Güvercinlik 26 -27. Lagün Fish Restaurant ve Bargilya Restoran.

 

1.
Bodrum’da Deniz Sefası 🏊

Mazı’da koyun tek sahibi olmak 💙

Bodrum’un en güzel vakti sezondışı dediysek de, denize girmek Bodrum’da yapılacak en keyifli şey. Hamama giden terler, düğüne giden oynar, 67 mavi bayraklı koyu olan Bodrum’a giden de yüzer. Bu kadar net. Ancak yazın Bodrum sahilleri biraz köşe kapmaca olduğu için biz daha az bilinen, daha doğal yerleri tercih ediyoruz. Denizi güzel, tenha ve betonlaşmamış kıyılar hala var. En güzel deniz keyfi keşiflerimizi Bodrum Plajları yazımızda anlattık. Merak etmeyin, bize piyasa yerlerden gına geldi diye, kurtlarını dökmeye ihtiyacı olanları görmezden gelmedik tabi ki, onları da ekledik. Sonuçta ne dedik, herkese göre bir Bodrum var. 😉 
 

2.
Tarihi Yerler: Bodrum Kalesi & Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Halikarnas Mozolesi 🏰


Bodrum her ne kadar algılarda bir deniz tatilinden ibaret olsa da, tarihi açıdan da çok kıymetli bir yer. Mesela dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi, dünyanın en önemli sualtı batığı burada. Deprem sebebiyle yerle bir olan Halikarnas Mozolesi’nden geriye pek bir şey kalmadıysa da sualtından çıkartılan tarihi eserlerin sergilendiği Sualtı Arkeoloji Müzesi ve müzenin de içinde yer aldığı kale gerçekten etkileyici güzellikte. Bodrum Kalesi ve Halikarnas Mozolesi’ne uçmak için tıklayın. 🙂 
 

3.
Başkasına İnanmayın; Balık Ya Bargilya’da Ya Da Güvercinlik’te Yenir 🐟  

Güvercinlik ve Bargilya mavi ve yeşilin buluştuğu en güzel noktalar.

Güvercinlik 💙💚

Güvercinlik eski bir balıkçı köyü ve o muazzam güzelliğine ve etrafını dört bir koldan kuşatan otellere rağmen hala bir balıkçı köyü olarak kalmak için direniyor! Bizim tüm Bodrum’da en sevdiğimiz koy. Bodrum’da etrafı ormanla çevrili nadir deniz kıyısı yerlerden ve güneş karşısından insanı eriterek batıyor. Uzun ve keyifli bir kıyısı var; yemeğin üzerine uzun bir yürüyüş patlatmalık. Bütün balık restoranlarında yemiş birisi olarak hem mezesi, hem balığı en güzel yer Doy Doy Restoran diyebiliriz ancak dekor ve sunum olarak daha tatlı yerler var. Öte yandan günün sonunda hepsi deniz kıyısında, hepsi aynı manzaraya bakıyor… Doy Doy için rezervasyon şart.
Tel: 02523746230 Konum için tıklayın.

Bargilya (Eski Tuzla) 💙💚

Lagün Restoran da Bodrum’daki favori balıkçımız. Flamingoların, deniz tavşanlarının uğradığı bir lagünün neredeyse içinde yüzen işletme hem dekoru, hem yemekleri, hem de muazzam coğrafyası ile resmen mest ediyor. Huzur bulmak için ötesi yok. Havaalanına giderken yolunuzun üzerinde. Ne yapıp edin, bir akşam yemeğini buraya saklayın ama mutlaka hava kararmadan gelmeniz lazım! Not: Burası sık sık Bargilya’daki başka bir restoran ile karıştırılıyor. Aman internetten başka numara bulup aramayın. 
Tel: 0535 768 6426 Konum için tıklayın. 
 

4.
Bargilya’da Flamingo İzleyin. Flamingo mu? 👀


Evet, Flamingo. Lagün restoranın konumuna tıkladınız mı suyun üzerinden giden bir kara yolu göreceksiniz. Lagünün iki yakasını ortasındaki adanın üzerinden geçerek bağlayan bir köprü değil, kara yolu var. İşte burası insana diz çöktürür güzellikte. Bi de adada yıkık eski bir taş ev var ki öf öf… Kış aylarında burayı göçmen flamingolar da tercih ediyor. Bizim gibi arabaya kano yükleyip yanlarına kürek çekecek kadar kırık olmadığınızı varsaydığımız için dürbün öneriyoruz. Bu arada kıyının bataklıkımsı bir yapısı var, kaptırıp suya ilerlemeyin. 
 

5.
Bohem Ama Biraz Da Piyasa Gümüşlük 🌈

Yazın çok piyasa oluyor diye Gümüşlük’e vuranlar, haklısınız ama vurmayın! Bizimkisi gerçek aşk; iyi günde de, kötü günde de seviyoruz biz onu (sezon dışı daha çok sevmek ayıp mı?). Şehirden kaçan yazar – çizerlerin Gümüşlük’te toplanması ile burada yeşeren bohem ruh, yazın tatilci istilası ile hırpalansa da yine de bize her zaman bi mutluluk veriyor. Yok yok, sahildeki popüler balıkçıları kastetmiyoruz. Lagün ve Güvercinlik varken bize başka balıkçı beğendirmek zor. Biz Gümüşlük’te yürüyüş yapmayı, ayaklarımız denizde, biramız elimizde Jazz Cafe‘de müzik dinlemeyi, Cadı’da incik boncuk bakmayı, akşam da Limon‘a gitmeyi seviyoruz. Bu arada, enerji konularına inanıyorsanız, Gümüşlük dünyadaki enerji kapılarından biriymiş, miş…

Gümüşlük deniz manzaralı doğa yürüyüşleri için de süper bir yer. 40 -45 dakikalık bir öneri: Bayraklıtepe’ye çıkın, Turgutreis yönüne adaçayı kokuları, ada manzaraları, ve otlamaya salınmış inekler eşliğinde yürüyün. Üzerine de bi Gümüşlük’te MOS‘ta (Museum Of Sweets) hak edilmiş bir cheesecake yedik mi, oh mis. Akşam buralardaysanız Off Gümüşlük‘te harika bir canlı performans yakalabilirsiniz.
 

6.
Karakaya Köyü’nde Korsanlardan Saklanın  (Gümüşlük) 🏡


Kışın Karakaya Köyü yolunda bizim organ mafyası olduğumuzu ve böbreklerini almak için sizi buraya yönlendirdiğimizden kuşku duyabilirsiniz. Haşa efendim, Karakaya biraz ıssızsa korsanlardan gizlendiğinden. Gümüşlük’ün Peksimet Dağ’nın sırtlarındaki köy tahminen 16. yy’da korsanlardan korunmak isteyen yerliler tarafından yapılmış. Denizden yarım kilometre kadar içeride ve koya hakim bir tepeye yapılmasının sebebi de bu. Tabi o zaman böyle kabak gibi ortalıkta durmuyormuş, evlerin üzerini kerpiç ve otlarla kapatıyorlarmış. Terk edilmiş harabe halindeki köye yabancıların ilgi duyup ev almaları ile bundan takriben 30 sene önce köyde hayat tekrar başlamış. Köydeki 60’a yakın evin yarısı şu an yerli ve yabancı sahiplerince restore edilmiş durumda. Köyün girişine de iki tane tabela asmışlar; biri köye araçla girmenin diğeri ise köyde sigara içmenin yasak olduğu. Buraya kadar geldik, şimdi ne yapıyoruz derseniz panoramik bir manzara (hele gün batımında!), taş evler dışında birşey yok. Hatta bakkal bile yok. Ama Gümüşlük’ten Yalıkavak’a giderken yolunuzun üzerinde sayılır, neden uğramayasınız ki ? (Küvetleri buzla Bilge, geliyorlar!  😀 ) 
 

7.
Limon  (Gümüşlük) 🍴


“Bir incir ağacının altında bir ömür geçirmeyi isteği uyandıran yer desem mesela?” – Mutlu Tömbekçi
“Bahçedeki gelinciklerden gelincik şurubu, incirlerden incirli vodka, komşu bahçelerde yetişen çileklerden, vişnelerden likör, kekiklerden çay…” – Ali Rıza Kardüz
Bizimse huşu ile ince ince öldüren yer diye tasvir ettiğimiz mekan. Limon, bahçe içinde, kabak gibi Gümüşlük ve Myndos manzaralı, minnoş mu minnoş, leziz mi leziz bir restoran. Salaş görünüp alttan alttan şık olan yerlerden. Bahçesinde, mantar panodan sarkan not gibi kalmamak için topuklularınızı evde bırakın. Menüsü Ege mezeleri ile et yemeklerini birleştiriyor. Hem kahvaltı, hem de akşam yemeği ile meşhur. Aman karanlığa kalıpta şahane günbatımını kaçırmayın. Rezervasyon şart. 
Tel: (0252) 394 40 44, (0554) 740 62 60 Konum için tıklayın.
 

8.
Tel Dolap   (Gümüşlük) 🍴


Limon’dan bile iddialı manzarası olan Tel Dolap İstanbul’dan ekolojik bir dükkan işletirken, Bodrum’a firar etmeye karar veren bir aile tarafından kurulmuş. Doğa ile ahenk içinde olsun diye, bulundukları dağı dinamitle patlatarak elde ettikleri taşlar ile binalarını inşa etmişler. Akdeniz iki yakasını bir sofrada harmanlayan menüsü ve manzarası ile Gümüşlük’ün yeni keyif mekanı. Arada canlı müzik de var.
 

9.
Batık Uçağa Dalış 🐡


Aslında bakarsanız Bodrum öyle pek de süper bir dalış noktası değil, hatta Kaş’ta dalış ile karşılaştırdığınızda bayağı bir hayal kırıklığı. Dalışlarımızda denizlerimizin ne kadar çoraklaştığını görüp can havliyle Green Peace’e bağışta bulunduk. O kadar balık göremedik ki en sonunda dalış hocası denizin dibindeki kayaları hayvan şekillerine benzeterek bizi eğlendirmeye çalıştı. 🙁 Ama bi sürü dalış teknesi bu işten ekmek yiyor tabi. Eğer dalışa ilginiz varsa burada bu amaçla batırılmış bir uçak bulunuyor. Her ne kadar sunni bir batık olsa da keyifli bir manzara. Dalacaksanız oraya giden turları tercih edin deriz. Dalış eğitimi olmayanlara hocalar keşif dalışı yaptırıyorlar.
 

10.
Mumcular’da bisiklete binin 🚲 


Tabi Temmuz’da güneşin alnında demiyoruz. Ekim’den ta Mayıs sonuna kadar kocaman bir pencere ve yemyeşil dağlar, terk edilmiş binalar ve ton ton köylülerin yaşadığı köyler var bisiklete binmek için. Mumcular ve Kızılağaç tarafları bisiklete binmek için ideal. 16 numaradaki Etrim Köyü de bu taraflarda.
– Erkan Şehirli – Bisiklet ve trekking rehberi. Bisiklet kiralamak ve rehberlik hizmeti için arayabilirsiniz. 05322762574 
– Eğer Bodrum merkezde bisiklet kiralamak isterseniz NeO Bisiklet ile görüşebilirsiniz: 0533 215 0744.
– Ya da Bodrum Bisiklet Kulübü‘nün düzenlediği turlara katılarak hem bisiklet dayanışması çemberine girebilir, hem de organize bir turun kaymağını yiyebilirsiniz. Ayrıca kiralama için de yönlendirme yapacaklardır.

 

11.
Yalıkavak ve Türkbükü’nde Nokta Atışı Yapın 🎯 


“Yalıkavak ve Türkbükü Bodrum’un İstanbul hali, boşverin” diyeceğiz ama kabul edelim ki Bodrum’un en şık mekanları buradalar. Artı yazın buraları ve ünlülerini anlata anlata bitiremeyen paparazzi programları muhtemelen buraları merak ettirme konusundan bizden üstün gelecektir. Biz de havluyu atıp, bari hazır oradayken kaçırmayın dediklerimizi yazalım dedik.  
 

Yalıkavak

1. Yalıkavak uzak muzak ama sırtlarındaki manzara görülmeye değer Allah için. Biz de böyle karavanı çekmiştik karşısına işte.
2. Gelato Pioppo‘da bi dondurma yiyin. Bitez Dondurmacısı ve Bodrum Mantı gibi Bodrum’da başlayıp, İstanbul’a sıçrayan lezzetlerden. Konum için tıklayın. 
3. Beldenin soğuk ama kaliteli yüzü Palmarina. Geceleri bayağı sıcak oluyor o ayrı 😀 İçindeki şu an ismini hatırlayamadığım nostaljik kıyafetler satan harika bir dükkan var. Yine marinanın içindeki Marina Saraylı‘da daha önce duymadığınız kavun dolma gibi Osmanlı yemeklerine bi şans vermek de cazip olabilir. Tel: 0533 510 20 30 Konum için tıklayın. 
4. Yalıkavak denizi dalgası ile bilinir ve çok tercih edilmez ama Xuma Village buranın popüler Beach Club’larından. 0 252 385 47 75  Konum için tıklayın. 
5. Havva Ana. Bi dakika, hop, onu buraya sıkıştıramayacağız. Aşağıda kendisine başlık açıyoruz. 
 

Türkbükü


Öncelikle Türkbükü’nü gerçekten hiç arkanıza bakmadan pas geçin demek istemekle birlikte denizine laf söylemiz ne mümkün… Dümdüz, pırıl pırıl… Eskiden adam gibi yolu bile yoktu, biz denizden gelirdik. Sadece bir iskele, biz gözlemeci, bi de mısırcı vardı. Muhteşemdi. Şimdi tanınmaz halde olsa da denizi hala çok güzel. Ama bütün sahil parsellendiği için illa bir işletme bünyesinde denize girmeniz gerekiyor. Hani şu lahmacun + ayrana 75 TL isteyen yerler. 

 1. Akşam pazarında sahil boyunca uzanan tezgahlarda takı avlayın. 
 2. Le Kabbak – Bodrumlu markalar arasında en sevdiklerimizden olan Le Kabbak su kabaklarını oyarak abajur gibi ev süsleri yapıyor. Aynı zamanda ahşap işçiliğinden deniz kabuklarına çeşit çeşit hediyelik eşya türevi var.
 3.  Midye Şehmus Usta’nın yeri – Oh be, birileri de farklı bir menü yapmış. Envai çeşit midye yemeğine yumulabilirsiniz. Fiyatlar da makul. 

 

12.
Havva Ana’da gayfaltı (Yalıkavak) 🍳


Nerede kalmıştık? Hah, evet Havva Ana… Havva Ana’nın mandalina ve limon ağaçlarının altında balkabaklarının büyüdüğü bahçesinde kahvaltı yapmayan bin pişman! Eskiden kimse bilmezdi, bizimdi. Sonra aldı yürüdü… Şimdilerde yazları rezervasyonsuz ya da kapısında beklemeden masa bulunmuyor ama bence o balkabaklı böreğini yemek için değer. Ya evet, balkabaklı börek… Mevsimine göre Havva Ana’nın fırınından böyle enteresan enteresan börekler çıkıyor işte. Nohutlusu, kabaklısı… Ve ne çıkarsa siz sipariş etmeden masanıza koca koca geliyor. Sıcacık bazlamanın üzerinde eriyen tereyeğın üzerine ev yapımı reçel diyeyim, siz anlayın. Ama eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Havva Ana da küçük suya 5 Lira çekmeye başlayalı tam bir Bodrum esnafı oldu. Kalbini kırdıkları artık Gündoğan’daki Toprak Ana’ya gidiyormuş. Biz henüz gidemedik, gidenler yorumlarda durumları bildirirse çok seviniriz!
Konum için tıklayın. 

 

13.
Mahmut Kaptan İle Tanışma ve Tokuşturma Şerefine Nail Olun (Bodrum Merkez)  🍻

Foto Kaynak: nowbodrum.com

Üzülerek söylüyoruz ki, Bodrum’a yazın gelenler bu şerefe nail olamayacaklar malesef çünkü Mahmut Kaptan yazın denize çıktığı için Bodrum merkezdeki meyhanesini yaz aylarında kapatıyor. Boşuna demiyoruz Bodrum sezon dışı daha güzel diye. 🙂 Mahmut Kaptan Yeri bizce Bodrum’daki en samimi, en tatlı yer. Fındık kabuğu büyüklüğündeki meyhanesi haftaiçi de, sonu da full çeker. Artık yaşı az olmasa da her gün gelir, işin başında durur. Şendir, hoşsohbettir, mekanının çalgısı çengisi eksik olmaz. İçinden keşke masamıza gelse dersin, hop iki dakika sonra uğrayıverir. Bi de üstüne yemekler de güzeldir. Bir lokma meze, iki sohbet, üç şarkıya eşlik derken bakmışsın şaşı olmuşsun. Rezervasyon yapmayı unutmayın. 
Tel: 252 316 3864 Konum için tıklayın

 

14.
Bitez ve Ortakent’teki Mandalina Bahçeleri 🍊

Yazımızı yazın okuyan takipçilerimize mendil promosyonumuz var; lakin bu buram buram kokan mandalina bahçelerinde dolaşma zevkinden de mahrum kalacaklar malesef. Ekim ve Kasım aylarında gelenler ise yaşadı. Hava da mükemmel oluyor. Motor ya da bisikletle kapın, ya da arabanın camlarının hepsini açın, bahçeler arasında rotasız dolanın.

 

15.
Rekortmen Hocadan Serbest Dalış Öğrenin 💦


Yatmaya mı geldik dostlar? 
Biz kursun sonunda sadece 15 metre inebilmiş fasülyeler olduğumuzdan burada serbest dalış konusunda ahkam kesmeyeceğiz ama serbest paraşütten Amazon Ormanları’nda safariye birçok şey denemiş insanlar olarak serbest dalış öğrenmenin gerçekten hayatınızda kendinize katabileceğiniz kelimenin her anlamıyla en derin tecrübelerden olduğunu söyleyebiliriz. Böyle insanı mental olarak geliştiren, kendini aşmasına yardım eden bir şey yok. Hocamız Memo da kendinizi emanet edebileceğiniz en rütbeli hocalardan. Serbest dalış eğitimi ile bilgi almak için tıklayın.

 

16.
Windsurf  💨🌊 


Sizi oturtmamaya and içmişiz bir kere. Bodrum’un özellikle kuzey kıyıları rüzgarı ile meşhur. Hatta o kadar ki normalde yeldeğirmenlerini dağ tepelerini kurarlarmış yüksekler iyi estiği için, ama Yalıkavak taraflarında deniz seviyesi bile uçtuğundan hemen kıyıya koyuvermişler. Yani öğrenmek isterseniz devamlı rüzgarı ile ideal yerler var. Türkiye şampiyonu Lena Erdil’in burada çalıştığını ve kendisinin da bir okulu olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bodrum’daki tüm windsurf okullarını Windsurf Okulları listemizden bulabilirsiniz.
 

17.
Denizin Keyfi En Güzel Tekne Turu İle Çıkar ⛵ 


Yok canım, tabi ki de “Elalem ne derse desin, hadi, hadi, hadi” diye patlayarak ilerleyen günübirlik tur teknelerini kastetmiyoruz. Günübirlik özel tekne tutmak masraflı oluyor gibi gözükse de aslında hepsi matematik. Şöyle 6 kişiyi topladınız mı güzel servis veren ufak bir tekneyi kapatabilecek kadar kişi başı maliyetler düşüyor ve servis kalitesi orantısızca artıyor. Günübirlik tekne turlarına katılmanın kafa maliyetinden elbet biraz daha fazla ama 10 kere değer. Bizim tekne turu için naçizane tavsiyemiz Bodrum’un popüler beldelerinden binmemeniz. Çünkü turcular fazla masraf olmasın diye uzaklara gitmeyi tercih etmediklerinden hepsi peşpeşe aynı koylara gidiyorlar. O zaman da özel tur biraz amacından sapıyor tabi. Bizim önerimiz Torba’dan ve Yalıçiftlik tarafından kalkan tekneler ile görüşmeniz olur. Torba’dan kalkan önerebileceğimiz bir tekne var. Avni Kaptan’ın teknesi de, yemekleri de, kendisi de, uğradığı koylar da güzel. Dönüş yolunda yelken de açıyor üstelik. Tel: 05323234455 


Edit: Biz Avni Kaptan ile bir kere tur yaptık. O geziyi de beğendiğimiz için gelip sitemize yazdık. Tur kapalı gruptu yani dışarıdan kimse yoktu. Bu arada o gezide bizi bilmediği için bize özel bir muamele yapması söz konusu değildi. Yorumlarda da genelde güzel geri dönüşler oldu konu ile ilgili. Bodrum Plajları yazımızda yorumlar kısmından okuyabilirsiniz. Ancak bir Evde Yok’tan şikayetlerle dolu bir mesaj aldık. Bu negatif dönüşü de burada belirtmek istedik. İlgili arkadaş detayları yazmak isterse yorum kısmına, orada görebiliyor olursunuz. Açıkçası ne Avni Kaptan ile bir bağımız var, ne de sizleri memnun olmayacağınız bir yere yönlendirmek isteriz. Siz yorumlar ışığında değerlendirip kararınızı verirsiniz. Giderseniz de lütfen buraya deneyimlerinizi yorum olarak yazın, bundan sonra gidecekler için. Teşekkürler. 

 

18.
Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim – Etrim Köyü  (Mumcular) 🏡


Etrim Köyü, Mumcular’da geçimini kilim ve halı dokuyarak kazanan tatlı bir köy. Geleneksel hayat birçok yönü ile devam ediyor. Şalvarlı teyzelerin yer sofralarında yemek yiyip, dokuma tezgahlarını gezebilir, hatta dokuma dersleri bile alabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Mazı’ya inip sakin koyda deniz keyfi yapın, dönüşte de 2 numaradaki Güvercinlik veya Bargilya’da mutlaka balığa oturun deriz.
 

19.
Kısmet Lokantası (Merkez)  🍴

Yazıda Kısmet neden bu kadar aşağıda kaldı inanın bilmiyorum. Kesinlikle bırakın yazının yukarısında olmayı, kendisine atfen açılmış başlı başına bir yazıyı hak ediyor. Kısmet bizce tüm ülkenin en iyi esnaf lokantası olabilir. Tüm lokantacılar içinde çıtayı hem lezzet, hem ortam, hem titizlik, hem de yerel yemekler sunmak adına müthiş yükseltiyorlar. Şevketi bostanlar, hindibağlarla yapılan müthiş Ege yemeklerinden turun da annanelerin siyah kuşak sarmalarına rakip sarmalar, keşkeklerle insanın midesinden yukarı mutluluk dalgaları yolluyor. Sadece gündüzleri açık. Nolur bir öğlen yemeğinizde buraya bi denk gelin. Konum için tıklayın.
 

20.
Zeki Müren Evi (Merkez)  🎤

zeki_muren_bodrum

Fotoğraf Kaynak: www.bantmag.com

Bodrum denince akla gelen önemli isimlerden biri de tabi ki ‘’sanat güneşimiz’’ Zeki Müren. Kendine has tavrıyla, duruşuyla, düzgün Türkçesiyle hepimizi kendine hayran bırakmış, ölümünün üzerinden onca yıl geçmesine rağmen dilimizden düşürmediğimiz sesiyle kulaklarımızın pasını sildiğimiz, şarkılarıyla kah hüzünlenip kah mutlu olduğumuz güzide sanatçı. O da Bodrum aşığı. Hayatının son 6 yılını Bodrum’da inzivaya çekilerek, ruhunu dinlendirerek geçirdi. Ölümünün ardından ise Kültür Baklanlığı Zeki Müren’in Bodrum’daki evinin müzeye dönüştürdü. Sağlığında evin sadece alt katını kullandığı için o dönem yaşadığı şekliyle alt kat düzenlenmiş üst kat ise müze yapılarak eşyaları, döneminde çok fazla dikkat çeken kıyafetleri, kendi yaptığı tabloları burada sergileniyor ve yılda çok fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. Bir de buraya Zeki Müren’nin bir şarkısının linkini bırakayım bu satırlarda size sesiyle eşlik etsin. 
Adres: Kumbahçe, 48400 Bodrum/Muğla Tel: (0252) 313 19 39 Konum için tıklayın.  

Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri
Müzeye giriş: 5 TL
Yazın açılış- kapanış saatleri: 08.00- 19.00
Kışın açılış-kapanış saatleri: 08.00-17.00

  

21.
Yaz Hiç Bitmesin Dedirten Festivaller & Konserler 🎶

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/bodrumantiktiyatro

Chill Out Festival, Sun Splash Festival, Antik Tiyatro Konserleri, Bodrum Bale Festivali, Gündağan Sucuk Ekmek Partisi, açık havada sinema geceleri, Bodrum Mandalina Festivali gibi bir sürü etkinlik oluyor. Bodrum etkinlikler yazımızda hepsini anlattık. 
Bodrum’a yerleşen bu kadar sanatçı varken Bodrum’un kesinlikle daha büyük bir kültür sanat merkezi olmasını beklediğimize dair bir sitemimiz var.  

  

22.
Karia Yolu’nunun Bodrum Kısmını Yürüyün 👣


Karia Yolu ülkemizin 4 tematik yolundan biri. Aydın ve Muğla’da örülü rotaların totali 820 kilometre. Bu koca ağın bir iki ayağı da Bodrum’da. Nereden geçer, ne öneririz Karia Yolu Bodrum yazımızda anlattık.
22’de 22 yapanlar ve yani şeyler arayanlara 6 tane daha Alternatif Bodrum Önerimimiz var!

BODRUM OTELLERİ

Yüksek Bütçeli

Mandarin Oriental Bodrum

Göltürkbükü’deki  5 yıldızlı Mandarin Oriental, şu aralar Bodrum’daki en gözde otellerden biri. İnanılmaz lüks bir otel olduğundan fiyatlar biraz dudak uçuklatan cinsten. Detaylı bilgi & rezervasyon

The Marmara Bodrum

5 yıldızlı otelin en dikkat çekici özelliği sadece yetişkinlere hizmet veriyor olması. Bodrum merkeze tepeden bakan harika bir manzarası var. Detaylı bilgi & rezervasyon

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum

Bodrum Yalıçiftlik’teki en keyifli otellerden biri. Detaylı bilgi & rezervasyon

 

Orta Bütçeli 

Costa Farilya Special Class Hotel Bodrum

Kendine özel plaj alanına sahip otel Gündoğan’dan bir seçenek. Kahvaltı dahil. Gecelik fiyatlar 200 – 300 TL. arasında değişiyor. Detaylı bilgi & rezervasyon

Misket Otel

Gümüşlük’teki Misket Otel, Alaçatı otellerine benzeyen bir otel. Deniz kıyısına 9 dakika yürüme mesafesinde. Kahvaltı dahil. Gecelik fiyatlar 300 TL civarında. Detaylı bilgi & rezervasyon

 

Düşük Bütçeli

Artunc Hotel

Bodrum merkezden, sahile 4 dakika yürüme mesafesinde küçük ve uygun fiyatlı bir işletme. Kahvaltı dahil. Gecelik fiyatlar 160 – 200 TL arasında. Detaylı bilgi & rezervasyon

 

Diğer Bodrum Otelleri ve Pansiyonları 

Bodrum içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

 

 

YEME – İÇME

Bodrum’u ne yaz yaz, ne de ye ye bitiremedik. En sevdiğimiz mekanları  yeme – içme kısmından cımbızlayıp yukarı alsak da aslında söyleyeceklerimiz bitmedi. Bir sürü mekan önerimiz var. Takıldığınız yerin yakınlarındaki homini gırtlak önerilerimizi duymak isterseniz Bodrum Restaurantları yazımıza devam edebilirsiniz.

 

SU UYUR, BODRUM UYUMAZ

Bodrum geceleri yazımızda da kurtları nerelerde döktüğümüzü anlattık.

 

 

NE ZAMAN BODRUM’A GİTMELİ

Temmuz – Ağustos ayı Bodrum’un en popüler zamanı. İlla bu dönemde gelecekseniz kalabalıkları ve kabarık fiyatları göğüslemeye hazır olun. 
Bayramda Bodrum? Ha şu fırınların 10 milyon boğaza ekmek yetiştiremediği için insanların kahvaltı yapamadığı ‘yaza denk gelen bayram tatilinde’ mi Bodrum’a gidiyorsun? O zaman size gezilecek yerler değil, Pasiflora öneriyoruz. Ama illa gidecekseniz de Bargilya, Güvercinlik, Yalıçiftlik, Kızılağaç tarafları daha nefes alınabilir olacaktır. Bayram tatili yaz tatiline denk gelmiyorsa sorun yok.
Eylül – Ocak tadından yenmez. Ekim ortasına kadar çıkınca biraz üşünülse de denize girmek mümkün. Ekim’den sonra da Bodrum’da havalar çok güzel. Hala yüzen cengaverler oluyor. Pırıl pırıl bir güneş, akşama kadar uzun kollu gerektirmiyor. Bir de Ekim gibi mandalina sezonu başlıyor, ağaçlar mandalinadan eğiliyor, oluyor bi güzel, bi mis kokulu. Bizce Bodrum’un en güzel zamanı bu dönem. Hava güzel, sokaklar tenha. Flamingolar bile bu dönemde Bodrum’a geliyor. 
Şubat & Mart – Arada sıkı yağmur yağsa da, genelde gündüzleri güneşli oluyor ama akşamları pis üşütüyor. Bodrum merkez dışında pek bir yerde hayat olmuyor. 
Nisan & Mayıs & Haziran – Mayıs itibariyle havalar denize girmeye izin veriyor ama deniz 17 derecelik suyuyla durumu bilmemezlikten geliyor. Yine de kamikaze usulü giriyoruz biz, o ayrı. Bu da keyifli bir dönem. Haziran’daysa zaten yaz başlamış oluyor ve sezon kapılarını açıyor, ama okullar kapandıktan 1-2 hafta sonraya kadar korkulacak bir durum yok. 

 

INSTAGRAM HESABIMIZI YOKSA TAKİP ETMİYOR MUSUNUZ? 

8 Yorum

 1. memoli

  slmlar yazınız hoşuma gitti,biz iki çocuklu bi aileyiz ramazan bayramı sonrası bodruma gitmeyi düşünüyoruz,çocuklar hem sıkılmayacak hem bizde sıkıntı yaşamadan,yorulmadan güzel rahat bir tatil geçirmek istiyoruz,bizim gibi ufak çocuklu aileler için bodrumda önerebileceğiniz otel varmıdır

  Cevapla
 2. Ecenur

  Koy önerilerinize ve rest vs hepsine baktm ancak planı yapamıyorum konaklama için. Kargı koyu mazı koyu otaraflarda denize girmek istiyoruz ama mesela konaklasakmı krr veremiyorum.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Ecenur!
   Haklısın valla, Bodrum çok dağınık bir yerleşim, herşey farklı bir yerde. Bence de en zor soru nerede kalacağız… Tabi bunu cevabını göre bütçeye göre vermek lazım. Instagram’da konuştuğumuzda arabalı olduğunuzu ve her yere gitmek istediğinizi yazmıştınız. O zaman Ortakent gibi merkezi bir yerde konaklayın derim. Herşeye eşit mesafede olursunuz ama her gün yine de 40 dakika git, 40 dakika gel şeklinde yol yapmanız gerekir. Ama Bodrum’da malesef böyle… Yolda çok vakit geçiyor.

   Cevapla
 3. Zeliha Betül Demir

  Duygu abla Bilgehan abi yine enfes bir rehber olmuş, ellerinize sağlık bayıldım havalar az daha isinsa da hemen gitsek

  Cevapla
 4. yuva celik

  Selam gencler eski bir Bodrum sever olarak cogu tavsiyenizi daha oncelerden yerine getirdim ama guvercinlik ve Bargilya haric ilk bodrum seyahatimde onlarida yapacagim şıklar tamamlanacak Bu arada 16-19 subat arasi Bozburun Datca ya gidecegim badem ciceklerini gormeye var mi tuyo???

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bak orda sen bize rehberlik edeceksin artık! Hiç bilmiyorduk bile! Bol bol foto isteriz! 😀

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.