Merhabalar,

Aşağıdaki markaların hiçbiri sponsorumuz değiller, bunu yazmamızdaki tek amaç sizden sıkça gelen ne ile çekiyoruz ve editliyoruz sorularına cevap vermek.
 

FOTOĞRAF VE VİDEOLARIMIZI AYNI FOTOĞRAF MAKİNALARIYLA ÇEKİYORUZ

Canon G7X
Videolarımızın büyük bir çoğunluğunu çektiğimiz kameramız bu. Genel olarak memnunuz. Küçük ve hızlı (Autofocus’u hariç) . Dertleri ise Auto Focus’u bazen delirtiyor. Pili hızlı bitiyor. Yedek şart.

GoPro Hero 4 Silver
Videolarımızın aksiyon kısımlarını (arabaya, kaska, vücudumuza bağlamamız gerekenleri) çekiyoruz. Aynı zamanda fotoğraflarımızdan selfie şeklinde geniş açıyla olanların hepsi bu kameradan çıkıyor.

Yukarıdaki iki kamera videolarımızın çok büyük bir kısmını oluşturuyor.

Gelelim aşağıdaki diğer ekipmanlara. Bu ekipmanlar daha profesyonel aletler. Şirketimizde dışarıya yaptığımız işlere bu ekipmanlar gidiyor. Açıkçası aşağıdakiler olmasa da videolarımızı yukarıdaki kameralarla çekeriz. Zaten bazı videolarımızda sadece yukarıdakiler var. Ama şirketle ilgili işi yoksa ofiste yatacağına yolculuklara da kaçırıyoruz tabi ki 🙂 Videolara da güzellik katıyorlar gerçekten.

Olympus OM-D EM5 MII
Bu kamerayı tercih etmemizin sebebi
– 60 frame Full HD çekebilmesi
– 5 axis image stabilization olması ve bu teknolojiye sahip Sony’lerden daha ucuz olması. Bu teknoloji bu iki marka dışında başka markalarda yok.

Fotoğraflarınızı ne ile çekiyorsunuz kalitesi çok güzel yorumları geliyorsa muhtemelen bu makinayla çekmiş oluyoruz. Görüntü kalitesinden memnunuz. Fotolar ve videolar güzel. Ama bir Sony Alpha serisi veya Canon 5D MIII değil. Fiyat performans açısından ise memnunuz. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Gönül ister bir Sony Alpha a7s II 🙂 Sony duy bizi!!!!!

Lensler – (Micro Four Third)
– 7-14 mm
– 14-40 mm
– 40-150 mm

Pilotfly H2

Bizdeki gimbal bu ama HİÇ memnun değiliz. Baya kabus. Önermiyoruz. Günlerimiz teknik servisle yazışmakla geçiyor. Şirket Tayvan’da, teknik servis de. Servise oraya göndermeniz gerek. Gümrükte de başınıza iş alıyorsunuz servise gönderirseniz. O da ayrı bir karın ağrısı. Aldığımızda alet daha ilk haftasında hem de iş çekimlerindeyken bozuldu. Yatırımlar çöp oluyor. Şimdi kendi bulduğumuz bir yöntem ile idare edecek kadar çalıştırıyoruz servise göndermemek için. En güvenilir aletler mekanik olan Glidecam’ler.

DJI Phantom 4 

Ailenin son üyesi. Hava çekimlerini yaptığımız drone bu. Alet müthiş. Söyleyebileceğimiz negatif bir şey yok. 4k çekiyoruz genelde, 1080p kullanıyoruz videolarda.  

Rode Video Mic Pro

Genel olarak memnunuz. Röportajlarda kullanıyoruz.

Hierapolis-antik-havuz-2
 
Divvy Pro 
Heyecanla paylaşmak isteriz ki, yukarıdaki resmi çektiren, bu harika GoPro aksesuarının yaratıcısı bir Evde Yok!! Bu aparat GoPro’nun kasasına takılıyor ve suyun altı ve üstünü aynı karede net olarak çekmenizi sağlıyor. Bilgi için Divvy Pro

VIDEO EDITING PROGRAMLARI

Video için Final Cut Pro X. Başka program kullanmadık hiç. Bu nedenle Premiere ve FCPX farkı ile ilgili yorum yapamıyoruz.

YENİ BAŞLAYACAKLARA ÖNERİLER

Öncelikle video işine başlayacaksanız çekmekten ziyade kurgu en büyük zamanı alan şey. Bu aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bir diğer önemli olan da anlatmak istediğiniz şeyi nasıl hikayelendirdiğiniz. En son gelen de çekim ekipmanı. Akıllı telefon bile yeter. Aşağıda sadece akıllı telefonla çelikmiş bir film ve sahne arkasını görebilirsiniz.

Film

Sahne Arkası