Yukarıdaki videomuzda Doğu Ekspresi’nin vagonlarına ve yolculuk tüyolarına dair bilgiler içerir. Hatta trene cağ kebebı sipariş etmemizin macerası da mevcut.

Ayrıca Doğu Ekspresi yolculuğu deneyimini, keyfini ve manzaralarını DOĞU EKSPRESİ MACERAMIZ videomuzda bulabilirsiniz.


DOĞU EKSPRESİ

Mükemmel bir haftasonu kaçamağı. Hiç yorulmadan, üstelik cebini de yormadan, güzel manzaralara doya doya, günlük rutininden tamamen uzaklaştıran, 62 saatte (Gidiş 24 saat – Dönüş 24 saat – Konaklama 14 saat) tamamlanması mümkün ve bir kaç sinema bileti maliyetinde başka ne var?

Biz kendi gözlemlerimizi yazdık. Başkalarının başka şekilde bu yolculuğu deneyimlemiş olması da mümkün. Eğrisiyle, doğrusuyla aktarıyoruz.
Biz çok çok sevdik. Size de iyi yolculuklar!

Önce genel bilgiler, ardından içerden bilgiler vereceğiz. Özellikle içeriden bilgiler kısmını okumalısınız. Eğik yazılan yerlere dikkat!

Bu yazımızı mümkün olduğu kadar güncel tutuyoruz. Yine de sizin için kritik konuları yolculuğunuzdan önce TCDD’ye danışın deriz.

 

GENEL BİLGİLER

GÜZERGAH VE SAAT

– Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars
– Her gün Ankara’dan 17:58’da Kars’tan 08:10’de kalkıyor. Sayfanın altında başlıca duraklardaki kalkış ve varış saatlerini bulabilirsiniz.
– Yolculuk bir gün sürmekte.

ÖNEMLİ NOT: Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmalarından ötürü 11.07.2016-11.12.2017 tarihleri arasında Doğu Ekspresi’nin kalkış yeri değişmiş. Ama TCDD Doğu Ekspresi’nin kalkacağı yere yani Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesine bağlı Irmak beldesine Ankara Gar’ından 17.58’de kalkan otobüs koymuş. Bu otobüs ücreti de tren biletine dahil. Yani 17.58’de Ankara garında otobüs ile yolculuğunuza başlayıp, Irmak’tan da 19.28’de tren yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Kars’a bir sonraki akşam 18.01 de ulaşıyorsunuz. Kars’tan dönüş yolculuğu ise 8.10’da başlıyor. Yine Kars’tan Irmak’a vardığınızda ücretsiz (Bilet ücretinize dahil olan) Ankara otobüsleri sizi bekliyor ve bu otobüsler Irmak’tan Ankara’ya doğru saat 07.00’de kalkıyor. Özetle yolcular açısından Ankara – Irmak arasını TCDD’nin otobüsleri ile gidecek olmak dışında bir değişiklik yok. 

VAGONLAR 

4 çeşit vagon var. En yukarıdaki videomuzda vagonları detaylıca anlattık.
– Pulman (Normal koltuklu – vagondaki her sıra da 2 çiftli, 1 tekli koltuk var, yani gayet geniş)
– Örtülü Kuşetli (oda halinde 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz)
– Yataklı (oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var)
– Yemekli (Trenin restaurantı, menüde çorba, ızgaralar, mezeler, atıştırmalıklar, alkolsüz içecekler mevcut.)

Websitesinde kompartmanlı vagon da yazıyor ama bizimkinde yoktu.

DOĞU EKSPRESİ FİYATLARI

(KİŞİ BAŞI TEK YÖN – Ekim 2016)
Pulman : 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL
Yataklı 1 kişi: 116 TL (iki kişilik oda tek kişiye kapanıyor)

Yaş ve meslek indirimleri mevcut: 
-Gidiş-dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonları arasında alıyorsanız %20 indirim. (Örneğin:Ankara-Kars Kars-Ankara gidiş dönüş bileti aldığınızda.)
-13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
-Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
-Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara; Nato’nun askeri görevlilerine %20 indirim.
-12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 
-60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
-65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
-Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
-Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
-7-12 yaş arasındakı çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz fakat ayrı bir yer istemediğiniz sürece.
 
Not: Yaşla alakalı indirimlerde yaş hesabı doğum yılı esas alınarak yapılıyor. 

Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte. Biletinizi bu bağlantıdan satın alabilir aynı zamanda güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

 

EVCİL HAYVAN

Evcil hayvan alıyorlar.

KAYAK MERKEZLERİ

Kayak veya snowboard yapanlar için Erciyes (Kayseri), Ergan (Erzincan), Palandöken (Erzurum) ve Sarıkamış’a (Kars) keyifli bir ulaşım imkanı sağlıyor.

Sarıkamış ve Palandöken Kayak Merkezleri izlenimlerimiz için:
SARIKAMIŞ VE PALANDÖKEN KAYAK MERKEZLERİ – ÖNEMLİ BİLGİLER VE KARŞILAŞTIRMA
 
 
dogu-treni
 
 

İÇERİDEN BİLGİLER

İkonik Doğu Ekspresi’ni sonunda yapmış insanlar olarak, denemek isteyenler için biraz şehir efsanelerini aydınlatalım, ne bekleyip/ bekleyemeyeceğinizi paylaşalım dedik:

ZAMANI KISITI OLANLAR İÇİN ROTA ÖNERİSİ 
Cuma:
Ankara’dan saat 18:00’de trene binip ve 24 saat süren yolculuktan sonra Cumartesi akşam Kars’ta inebilirsiniz.
Cumartesi:
Akşam trenden indikten sonra Kars mutfağını deneyimleyebilir ve Kars’taki akşam eğlencelerine gidebilirsiniz. Kars’ta her bütçeye uygun konaklama alternatifi mevcut.
Pazar:
Bu günü de Kars, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü‘nde değerlendirip sonra akşam uçağı ile geri dönebilirsiniz. Ani Harabeleri ve Çıldır için araç kiralamak gerekecektir.

Kars’taki yapılacaklar listemiz için:
KARS’TA NE YAPILIR? – BENZERSİZ 10 KARS DENEYİMİ
NE ZAMAN GİTMELİ
Bizce en güzel vakti kara kış: Ocak & Şubat. O kar manzaraları mükemmel. Ayrıca Sarıkamış’ta kayak ve Çıldır Gölü için de doğru zaman.
Diğer en güzel vakti yemyeşil hali: Mayıs & Haziran. Windows’un açılış fotoğrafında göz alıcı yeşillikte bir bayır vardır ya, Kars ve civarı ona bin basar. 
 
 

TEMİZLİK

Kompartman ve Nevresimler

Dediğimiz gibi Doğu Ekspresi’nde emektar trenler çalışıyor. Haliyle yıpranmış görünüyor. Biz temizliğine güven olmaz diye yanımızda uyku tulumu da getirmiştik. Nitekim, kondüktörün kuşetli ve yataklı vagonlara dağıttığı nevresimler bizi pozitif yönde şaşırttı. Yıkanmış, ütülenmiş ve ardından paketlenmiş nevresimleri naylonundan çıkartana kadar ikna olmamıştık. Paketi açar açmaz odaya mis gibi deterjan kokusu doldu. Şöyle yayıp, lekesiz, yıpranmamış, bembeyaz çarşafı görünce tulumları çantaya geri kaldırdık. Yalnız yastıklar her defasında yıkanmadığından çok parlak değiller. Onlara da tertemiz kılıflar verseler de hassas kişileri çok ikna edemeyebilir.

Tuvaletler

Tuvaletler de temizdi. Yolun sonunda doğru hunharca kullananlar olabiliyor ama insanlara tuvalet adabı öğretmek TCDD’nin görevi değil. Tuvalet kağıdı var ama sonlara doğru kalmayabiliyor.Ancak pulman tuvaletlerinin trafiği çok daha fazla olduğu için, o tarafta biraz temizlik ve trafik sıkıntısı olablir. Kuşetli yada yataklınınkileri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kafeterya

Muhabbeti kurunca Ray Restaurant’ın işlettiği yemek vagonunun mutfağını da görebilme şansımız oldu. O da temizdi. Öte yandan, masa örtüleri “şöyle bir kırıntıları silkelesek yeter” usülü “temizleniyor”. :/
 
 
kars-tren
 
 

KONFOR

Aşağıda kuşetliyi inceliyoruz.

Mahremiyet ve Güvenlik

Bizim kayak malzemeleri çok yer kapladığından biz bütün (kuşetli) kompartımanı kapadık. Bir kompartımanda 4 kuşet var. 2 yetişkin, 2 de çocuk tarifesinden bilet aldık. Sadece ikimiz olduğumuz için kompartımanda çok rahat ve keyifli geçti. Bizim de tavsiyemiz imkanınız varsa, bütün kompartımanı satın almanız yönünde.

ÖNEMLİ: Ayrıca kuşetlide bütün yatakları almazsanız şöyle sinir bozucu bir durum olabiliyor: Siz o kompartımandaki tüm koltuklar boş görünürken, bir kız, bir erkek bilet aldınız diyelim. Sonra 2 bayan da aynı kompartımandan yer aldı. Onlar, o kompartımanda erkek olduğunu bile bile yerlerini almış olsalar da, görevli gelip erkeği sırf erkeklerin olduğu bir kuşete yollayabiliyor. Çift olarak seyahat etmek isterseniz, pulmanda yer varsa oraya gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Kuşetler açılınca arada minik bir boşluk da olsa, baya koyun koyuna yatıyormuş gibi bir hissiyat oluyor. Hem cinsiniz ya da değil, rahatsız olabilirsiniz.  Bilet alırken kuşetinizi seçemiyorsunuz. Sadece koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Kompartımanın yolcuları kendi aralarında karar veriyor.

O yüzden, kuşetlide gidiyorsanız ve başka kompartımanlara postalanmak istemiyorsanız en güzeli kompartmandaki tüm koltukları satın almak.

Kompartmanın perdesini çekince koridorla bir alakanız kalmıyor ama perdenin kenarlarından içerisi biraz görünebiliyor tabi. Kapıyı içeriden kitleyebiliyorsunuz, ama dışarıdan öyle bir imkan yok. Yataklıdan yer aldıysanız da aynı şeyler geçerli.

ekspres-dogu

Valizler

Kompartımanda yanınızda seyahat etmesi gerekiyor, ayrı bir bölüm yok. Kompartmanda da valiz için tasarlanmış bir yer yok. Anca küçük sırt çantalarının sığacağı kadar bir baş üstü rafı var. İsterseniz üst yataklardan birini açıp tüm valizlerinizi buraya yığabilirsiniz. Üst yatak açık olsa bile aşağıdaki koltukta rahatça oturarak seyahat edebiliyorsunuz.

Yataklar

Koltuklar daha sonra ranza yatak oluyor. Bize çok keyifli geldi ama klostrofobisi olanları darlayabilir.

Tabi ki şilte konforunda değilse de rahat uyunuyor. Sert yatak sevenler için birebir.

Sıcaklık

Tren son derede sıcak, öyle ki biz kış günü camları açıp gittik. Her oda panelden kendi ısısını belirliyor. Yazın klimaya ne kadar ihtiyaç duyuluyor ve havalandırma nasıl oluyor, o konuda bir bilgimiz yok.

Yoruculuk

Tren yolculuğu otobüs yada uçak gibi insanı yormuyor. 24 saatlik yolculuktan bütün plajda yatmış gibi dinç ayrıldık.

Ses

Koridorda ses ya da başı boş koşturan çocuk yoktu ama o bizim şansımıza öyle denk gelmiş olabilir. Yine de herkes kendi odasında takıldığı için çok sıkıntı yaşanacağını sanmıyoruz. Ama pulmanda (yani koltuklu) bölümde işin rengi değişiyor.

Elektirik

Odada 1 adet priz var. (Yataklı vagonda 2 priz var. Pulman’da yani koltuklu da priz yok.)

Yataklıda durum şöyle

Yataklı ile kuşetlinin büyüklükleri aynı ama yataklı 2 kişinin konforu için tasarlanmış. Aynı ebattaki alanda 4 yerine 2 koltuk, masa, sıcak suyu olan bir lavabo ve küçük bir buzdolabı var.  Tabi ki daha ferah ve konforlu. Valizlerle de daha rahat.
 
 

dogu-ekspresi
 
 

YEMEK

İstanbul – Ankara Hızlı Treni:
Bir kafeteryası var. Tavuk ve et döner menüsü veriyorlar. Içinde salata, tatlı, bisküvi vs de var. Maalesef seti bozamıyorsunuz, sadece keşkülünü ya da dönerini yemek isteseniz de, 18 TL (Ocak 2015).

Doğu Ekspresi:
Aç ya da tok, yemekler iyi ya da kötü, yanınızda yemek var ya da yok fark etmez. Gecelemeli bir tren yolculuğu kafeteryasında yemek yemeden bitmemeli. O yüzden aşağıda yazacaklarımızın bir önemi yok aslında 😉

– Menü
Menüde ızgaralar ve zeytinyağlılar var. Yemek kompartmanının tamamına mutfak kokusu hakim. İçki servisinin devam ediyor olması çok hoş, bir de tepemiz de florasanlar olmasa süper olacak.

– Yanınızda yemek getirin
Siz yine de yanınıza mutlaka yemek alın. Bizim mutfağın elektirik devrelerinde bir problem çıktı ve yemek servisi iptal oldu. Allah’tan biz akşam yemeğimizi yedikten sonra oldu bu olay da aç kalmadık.

– Fiyatlar:
Esnaf lokantası tarifesinden biraz pahalı gibi düşünebilirsiniz.
ÖNEMLİ: Kredi kartı alıyorlar ama internet çoğu yerde çekmediği için almıyorlar gibi düşünebilirsiniz.

– Duraklamalar:
Küçük istasyonlarda max 2-3 dakika bekliyor.Koşup dışardan birşeyler almak riskli olabilir. Büyük şehirlerde daha uzun bekliyor.

– Telefon / İnternet:
WiFi yok. Telefon yolun %90’nı boyunca çekiyor ama 3G bir var, bir yok.

– Trene cağ kebabı siparişi
Sanırız bir fenomen başlattık. 😀 Herkes kebapçıyı soruyor. 

 
 
 
tren-yolculugu
 
 

SERVİS

İstanbul-Ankara Hızlı treni ve Ankara-Kars Doğu Ekspresi arasında baya fark var. Hızlı tren yeni uygulamaya konulduğu için haliyle daha temiz duruyor. Ama yeni bir trenle, emektar bir treni bakımlılık olarak kıyaslamak adil olmayacaktır. O yüzden farkın görüldüğü diğer alanlardan bahsedelim: İstanbul-Ankara Hızlı treninde bir host/hostes elinde araba ile gezip yiyecek-içecek satıyor. Aynı uçaklardaki gibi koltukların üzerinde bir düğme var, basıyorsunuz, hostes gelip siparişinizi alıyor. Kafeterya da var, ancak güvenlik kuralları gereği sıcak içeceklerinizi buradan alıp, kendiniz koltuğunuza götürmeniz yasak. Bir hostes tepsi ile koltuğunuza kadar size eşlik etmek zorunda. Herkes küçük harfler konuşuyor, genel de sessiz. Ankara-Kars trenine geçince kurallar iyi niyet ve empati ile takas oluyor. Snowboard çantalarımızı gören bir görevli bizi müzisyen sanarak ne çaldığımızı sordu. Snowboard çıkınca üzüldü, “Enstrüman olsaydı ben size uzatma getirirdim, çalardınız. Öyle daha güzel geçiyor yol.”
 
 

KEYFİNİZ İÇİN 

– ÖNEMLİ: Gün batınca manzaralar kaçıyor. O yüzden en iyisi günlerin uzun olduğu, ama karların daha kalkmadığı aylarda bu yolculuğa çıkmak. Mart-Nisan gibi. Ayrıca, doğuda güneş batıda olduğundan 1 saat daha erken kararıyor. Olduğunuz yerdeki gün batımına aldanmayın.
– Bir yönü trenle, öbürünü uçakla yapmak isteyenler sıkça hangi yönü trenle gitmek daha doğru diye soruyor. Ankara – Kars treninde en güzel manzaralar sabah 6.30 gibi başlıyor. Yani buraları gün ışığında görme şansınız oluyor. Kars – Ankara trenindeyse buralardan hava karardıktan sonra geçiyorsunuz. Yani karanlıkta kalıyor. Ama yazın günlerin uzun olduğu Haziran ayında Kars- Ankara treninde de bu manzaraları yakalama şansınız var.
– Müziğinizi, oyununuzu, yemeğinizi, içkinizi alıp gelin. Tuvalet kağıdı da iyi bir fikir.
– En güzel manzaralar sabah erkenden başlıyor. Ama yol boyunca bol bol kar/donmuş akarsu manzarası var.
– Dediğimiz gibi kılıflar temiz olsa da titiz insanları yastıklar rahatsız edebilir.
– Kompartımanın tamamını tutmak isteyebilirsiniz.
– Çöpünüz için mutlaka poşet getirin. Kompartımandaki minik çöpe sığmak imkansız.
– Mümkünse dolunayda yola çıkın çünkü kışın hava 6 gibi karardığından ertesi sabaha kadar manzaralar kaçıyor. Dolunay da gece de manzara izlemek mümkün.
 
 
dogu-ekspresi
 
 

YALNIZ YA DA ÇİFT YA DA GRUP YA DA AİLECE GİTMEK

Yalnız gitmek: Yalnız Doğu Ekspresi’ne yalnız binmekte biz hiç sakınca görmüyoruz ancak naçizane tavsiyemiz yataklıda gitmeniz olur. En sık aldığımız sorulardan biri yalnız bir kadın olarak gitmek ile ilgili. Yataklıda çok ama çok rahat edersiniz. İki kere düşünmeyin hiç.
Kuşetlide yalnız yada çift olun, aynı sıkıntı söz konusu: Yataklı kompartman sadece size ait, kuşetliyi ise paylaşıyorunuz. Kuşetlide yanınıza kimin oturacağı bir piyango. 26 saat bir odayı paylaşmak için uzun bir zaman. Şansınızı deneyip kuşetlide de yer alabilirsiniz, yada garantici olup yataklıda da gidebilirsiniz. Hatırlatalım, kuşetlide kim nereden bilet almış olursa olsun, uyku vakti geldiğinde kadınlar bir kompartımanda, erkekler başka bir kompartmanda yatacak şekilde dağıtılıyor. Yani kompartmanınızda 3 kişilik kadınlı erkekli bir grup varsa bile, yatarken kadın kadına yada erkek erkeğe olacak şekilde ayarlanıyor.
Çift olarak gitmek: Yukarıda anlattığımız gibi, kuşetlide uyku vakti gelince sizi ayıracaklardır. Bunun önüne geçmek için  2 seçeneğiniz var: Eşyanız az ise yataklıda yer alırsınız. O zaman sizi ayırmazlar. Eşyanız çoksa (mesela bizde valizlere ek olarak snowboardlar vs vardı) kuşetlideki 4 koltuğu da alın. 2 tanesini kendinize alın. Diğer ikisini çocuk tarifisinden alıp tüm kompartmanı kapatabilirsiniz.
Grup ya da Ailece gitmek: Kuşetli 4 kişilik. 3 kişi olsanızda yukarıda anlattığımız sebeplerden ötürü mutlaka 4 koltuğu da satın alın. Yoksa, uyumak için aile olsanız dahi sizi kadınlar bi kuşetlide, erkekler diğerinde olmak üzere dağıtacaklardır. Çocuklar Doğu Ekspresi ile seyahat etmeye bayılıyor. Özellikle kuşetlinin ranzalı olması falan çok hoşlarına gidiyor. Çocuklu ailelere de çok tavsiye ederiz. Bebeğiniz varsa, kusetlide ust kusetlerin cikip yere konulabiliyor. Daha güvenli oluyor bebekler için.
 
 
dogu-ekspresi-kars-tren
 
 

DOĞU EKSPRESİ SAATLERİ VE BAŞLICA DURAKLARI

ÖNEMLİ NOT:Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmalarından ötürü 11.07.2016-11.12.2017 tarihleri arasında Doğu Ekspresi kalkış yeri Irmak’tır. (Kırıkkale, Yahşihan’ın beldesi). Ankara – Irmak arası ise TCCD yolcularını otobüs ile taşıyacaktır. Doğu Ekspresi bilet fiyatına dahil olan bu otobüslerin kalkış yeri gene Ankara Garı’dır. Yani siz biletinizi Ankara – Kars alırsanız yine Ankara garına gidiyorsunuz. Ve oradan otobüse biniyorsunuz. Irmak’ta trene aktarma yapıyorsunuz. 

Ankara Garı – Irmak (TCCD’nin otobüsü ile) Kalkış 17:58

Irmak – Kars İstikameti

Durak Varış Kalkış
Irmak    19:28
Kayseri  00:40  00:48
Sivas  04:06  04:12
Erzincan  10:02  10:07
Erzurum  13:52  13:57
Sarıkamış  17:14  17:16
Kars  18:01

 

Kars – Irmak  İstikameti

Durak Varış Kalkış
Kars    08:10
Sarıkamış  08:59  09:01
Erzurum  12:21  12:26
Erzincan  16:11  16:16
Sivas  22:02  22:07
Kayseri  01:21  01:26
Irmak   06:38

 Irmak – Ankara Garı  (TCCD’nin otobüsü ile) Kalkış 07:00
 

DOĞU EKSPRESİ’NE BİNMEK İÇİN ÖNCE ANKARA’YA ULAŞMAK İÇİN HIZLI TREN

Malesef Doğu Ekspresi eskisi gibi İstanbul’dan başlamıyor, Ankara tren garından başlıyor. Diğer şehirlerden geliyorsanız bizim önerimiz tren ile direkt gara varmak. İstanbul’dan, Konya’dan, Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren var. Yolda bir sürü başka şehirde de durarak geliyor. Ayrıca, Ankara hızlı trenine binmek için Antalya’dan Konya garına, Bursa’dan Bilecik garına, Karaman’dan Konya’ya otobüs servisi de var. Hızlı tren saatleri, durakları ve fiyatlarını öğrenmek için HIZLI TREN sayfamızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

 

KARS’TA KONAKLAMA

Doğu Ekspesi’nden Kars merkezdeki garda iniyorsunuz. Kars merkezde gara taksiyle 5-10 dakika mesafede konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon seçeneği var. 

Kars içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

Doğu Ekspresi’nden Sarıkamış durağında inecekler için de konaklama seçenekleri Sarıkamış Kayak Merkezi etrafında kümelenmiş durumda. 

Sarıkamış içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

313 Yorum

 1. ziya

  yazdıklarınızı okuduktan sonra bende yataklı vagondan ankara kars için bir bilet aldım farklı bir deneyim olacak. çok heycanlıyım.siz çok güzel anlatmışsınız. çok teşekkürler

  Cevapla
 2. bugra

  merak ettiğim farklı bir mevzu var hiç trenle yolculuk yapmadım, izolasyon nasıl? trenin yol sesi içeri çok girip kafa şişiriyor mu?

  Cevapla
 3. Aslı

  Selam dünya tatlısı gezginler! Yazdıklarınızı gülümseyerek takip ediyorum. Geçen sonbahar Akyaka tatilimi sizin tavsiyeleriniz ile yapmıştım. Harika geçmişti. Sizi okuyup doğu ekspresi planı yaptım. Dediğiniz gibi Kuşetliyi de kapattım. Seyahatim 29 nisanda. Dün tcdd’den mesaj geldi, seyahat ettiğimiz tarihleri kapsayan 3-4 günlük periodta yol çalışması varmış. Kayseriye kadar servis bırakacakmış. Biraz moralim bozuldu, 6 saat serviste geçecek. Nasıl bir servis onu da bilmiyorum. Sıkış tepiş mi.. gece 1 gibi trene binmiş olacağız. Sizce çok mu yorucu olacak. Sevgilime sürpriz bir yolculuk bu, ertelesem mi tam hakkıyla olmayacak mı diye karalar bağladım. Tavsiyenize ihtiyacım var, sevgiler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hay Allah, şanssızlığa bak. 🙁
   Ama bakım çalışmasının sizi nasıl etkilediğini tam anlamadım, Kayseri’den sonra trenle mi götüreceklermiş?

   Cevapla
   • Aslı

    Tren yoluna İlaçlama yapılacakmış. O yüzden Ankara’dan Kayseri’ye kadar olan bütün tren yolculukları servis ile yapılacakmış, 30 Nisan’a kadar.
    Kayseri itibarıyla trene biniliyor. Ne diyorsunuz sizce ertelemeli mi? Siz de Irmak’a kadar servisle gitmiştiniz ama tabii ki o daha makul bir süre idi.

   • Biz Evde Yokuz

    Ben de emin olamadım. İsterseniz garanti olsun diye Haziran’da gidin?

   • Cagatay örnek

    Ben de ayni tarihe aldim tcdd otobusleriyle ankaradan kayseri ye kadar goturecek sonrasi tren yolculuguyla devam edecekmis. Sikinti yok ama sadece ankara kayseri arasi otobusle o kadar

  • Seda

   Merhaba Aslı,
   Biz yolculuğa bugün başladık ve şu an otobüsteyiz. Transfer gayet başarılıydı. Tren bizi Kayseri’de bekliyormuş. Sadece 5-6 saatlik bir otobüs yolculuğu var ve gün batımını trende değil otobüste izliyorsunuz. Bunun dışında her şey yolunda 🙂

   Cevapla
   • Aslı

    Teşekkür ederim :)) bana moral oldunuz. Sanırım beklenmedik değişiklikleri de yolculuğun içine güzelce dahil etme kabiliyeti, şikayet etmeme ve aksilik sandığımız şeylerin hayatın bir parçası olduğunu fark edip yolculuğa devam etme coşkusu bu durumun özü oldu benim için. Bekle bizi Kars geliyoruuzzz 🙂

  • Emehmet Akçam

   Kars’a gittim buğün dönüyorum ani harabeleri için il özel idaresi servis koymuş sabah saat 09 da hareket ediyor ve kişi başı 14 lira ücrete götürüyor taksi 200 lira istemişti bizden özel idarenin bu hizmeti çok güzel ama sosyal medyada yer almıyor

   Cevapla
 4. Soner

  300. yorumu da ben yapayım dedim:)
  İnternette karavanlara bakarken tesadüfen gördüm sayfanızı ve çok beğendim. Neredeyse sırt çantamı alıp ayağımda terliklerle yüreğimin götürdüğü yerlere gideceğim. Doğu Ekspresi’yle ilgili yazınızı okurken aklıma takılan her sorunun cevabını birkaç paragraf aşağıda buldum. Böyle aydınlatıcı yazılarınızın ve gezilerinizin devamını dilerim. Belki bir gün bir tren vagonunda veya bir kamp alanında karşılaşmak ümidiyle hoşçakalın..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   300. Spartalı, aramıza hoşgeldin!
   Biz de çok isteriz bir yerlerde tanışmak. Bazen insanlar tanıyor ama çekinip yanımıza gelmek yerine dün sizi falanca yerde gördüm yazıyor. sen öyle yapma emi? 🙂

   Cevapla
 5. canan

  Merhaba Mayıs ayında bu yolculuğa çıkmak içtiyoruz kardeşimle. Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL yazmışsınız o zaman 192 tl ye kapatabiliyoruz di mi? bir de gidiş dönüş bilet alabiliyor muyuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   192 tl ye kapatabiliyoruz di mi? Evet
   bir de gidiş dönüş bilet alabiliyor muyuz? evet.

   Cevapla
   • Mehmet

    Merhaba yazınız için teşekkürler biz arkadaşım ile Türkiye de otostop ile bi kaç şehir gezmek istiyoruz da doguekspresi hoşuma gitti şu dönemde Kars a gitmek istemiyoruz acaba guzergahlari nereler orda inip başka şehir gezebilir miyiz ?

   • Biz Evde Yokuz

    Güzergah bilgisini yazıdan bulabilirsiniz ancak trenden indiğiniz her durakta ayrı bilet almaınz lazım. Yani tek biletle indi bindi yapamazsınız

 6. Bircan

  Merhabalar biz 5 arkadas gitmeyi planliyoruz kusetli odada kalalim istiyoruz birine normal bilet alacaz. Bileti nerden nasil alabiliriz internetten satisi varmi ve ne zaman aciliyor mayisin 10 unda gidecez bu gun nisanin 10 u baktik internetten sefer bulunamadi diyir seferler ne zaman acilir . Ne zaman nasil almamiz daha iyi olur bize fikir verirseniz iyi olur

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   bilet satuşları seferden 15 gün önceden başlıyor. internetten alabilirsiniz

   Cevapla
 7. Tolga

  2 kız ve 1 erkek olarak gitsek, kuşetli’deki 4 koltuğu da satın alınca uyku saatinde ayırma diye birşey yok diye anlıyorum, doğru mudur? 🙂

  Cevapla
 8. gökhan

  merhaba çok keyifli videonuzu youtubda izleyip buraya geldim.bir sorum olacak internet çekme konusunda nekadar sıkıntı yaşarım yol boyunca.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Zaman zaman telefon internetinde kesintiler oluyor tren yolculuğu sırasında fakat vınn gibi bir aygıtla bağlanacaksanız daha az sorun yaşarsınız. Yine de mükemmel değil tabi ki

   Cevapla
 9. emre

  selam.
  Kars’tan Ankara’ya 06:38’de varıyor yazıyor sözde. Buna güvenebilir miyim? Ben bu saate göre uçak bileti alma niyetindeyim(esenboğa). Ne kadarlık bir gecikme payı sözkonusu acaba? Tren forumlarından netice alamadım.
  Cevaplasanız da cevaplamasanız da şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam, beklenmeyen nedenlerden dolayı programda gecikmeler veya sarkmalar olabiliyor. En sağlıklısı garı arayıp günlük olarak öğrenmen olacaktır. 🙂

   Cevapla
 10. Tansu

  Merhaba
  Ben tek başıma gitmeyi düşünüyorum. Yataklı vagonu tek kişi 116 tl ye nasıl kapatabilirim. Ikinci bileti en fazla %50indirimli alabiliyorum. Bunun hakkinda detayli bilgi verebilir misiniz rica etsem? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
   • Drya

    merhaba erkek arkadaşımla kars a gitmeyi düşünüyoruz kusetli yı kapatmayı düşünüyoruz söylediğiniz gibi. yalnız kapatmak için tam olarak hangi biletleri alacağımı anlayamadım online bakarken. bi fikriniz var sa yazabilir misiniz

   • Biz Evde Yokuz

    Merhaba, bir kompartımanda 4 kuşet var. Bütün kompartımanı almak için 2 yetişkin, 2 çocuk tarifesinden bilet alabilirsiniz.

 11. Cüneyt

  Muhteşem bir yazı olmuş çok teşekkürler. Size bir şey sormak istiyorum. Biz kompartıman kapatmayı düşünüyoruz. Bir kompartımanda kaç yatak var? ona göre bir fiyat hesabı yapmamız gerekiyor:)

  Cevapla
 12. Mr Nobody

  Merhaba,
  Bu harikulade bilgilendirici yazınız içim çok teşekkürler.
  Aklıma takılan tek bir soru var; ben, eşim ve arkadaşı (2 kız bir erkek) gitmek istiyoruz. Sizce hangi vagonu nasıl tercih edelim?
  Bu arada Cağ için sabırsızlanıyorum 🙂

  Cevapla
 13. busraa

  merhaba haziran ayında trenle seyahat etmek nasil olur sizce? asil gitmek istedigimiz yer Van ama kars treniyle gitsek yolculuk cok mu uzun surer.)?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Haziran’da da her yer yemyeşil, çok hoş.
   Uzun tabi ki ama yorucu olmuypr

   Cevapla
 14. Simge Engelkiran

  Cok bilgilendirici bir yazi. Tesekkurler! Bileti online olarak almak mumkun mu?

  Cevapla
 15. melih öztürk

  Harika bir yazı, çok yararlı oldu
  Teşekkürler…
  Melih Öztürk

  Cevapla
 16. ikinehir

  Trenden yeni inmis arkadaslarimdan bildiriyorum: yemek vagonunda servis yok. Soguk sandvic goftet falan satiliyor. Alkol satisi da yok. Yaniniza sarmanizi, ickinizi, boreginizi alip binin.

  Cevapla
 17. Gökhan

  Hayran kaldım ya süpersiniz… Cağ kebabı fikri harika ve trene yemek söyleyen ilk çiftsiniz sanırım. Hayatın tadı yollarda .. 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   ilk bizdik ama sonra baya popüler olmuş, her gün 50 sipariş geliyormuş trene. Artık TCDD’nin cağ kebaplı kombine satma vakti geldi bizce 😀

   Cevapla
 18. Sequ'nun Seyahatnamesi

  Gerek yazı gerekse Youtube’daki videonuz gayet güzel olmuş. Benim de Doğu Ekspresi seyahatim ve videom için bloguma beklerim.

  Cevapla
 19. ferdi yıldız

  süpersiniz… nişanlımla ben erzurumluyuz ama izmirde yaşıyoruz… cağ kebabı engüzel bu şekilde yenilebilir… bunu kesinlikle yapıcağım. teşekkürler

  Cevapla
 20. Onur Yurdakul

  Anlattiklariniz cok kiymetli, cok tesekkurler. Sadece merak ettigim bir konu var. Ince hesaplar yapiyoruz, ne kadar zorlarsak zorlayalim, kisi basi min. 400TL altina inemiyoruz. Bir yanda siz de diyorsunuz ki, ” bir kac sinema bileti fiyatina”…

  Kafamiz cok karisti, biz nerede hata yapiyoruz?:D

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar
   Yataklıda kişi başı 61 TL veriyorsunuz. 3 sinema bileti eder. 400 TL’ye yaklaşık 2 kompartman kapatırsınız 😀

   Cevapla
 21. hande

  merhaba 4 kişi yolculuk yapacağız biletleri almak istıyorum fakat gelicek kişiler değişebılır ama bilet alırken tc numarası istıyor nasıl bir çözüm önerirsiniz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sanırım garda yolcu bilgilerini yeniden düzenltebiliyorsunuz ama kesin bilgi değil

   Cevapla
  • Murat yurdakul

   Tren personeli ego sahibi, çok saygısız ve suratsız .. Herkesle senli benli konuşuyorlar..yemek reyonundan peynir doğramak için bıçak istedik şuan müsait değil dediler..fotoğraf çekmek için bazı yerlerde kapı açınca bir dövmedikleri kalıyor..geberip gitmeniz umrumda değil ama açamazsınız falan diye avazı çıktığı kadar bağırıyorlar..fakat tren hareket halindeyken mutfak kısmından kapıyı açıp siyah battal boy çöpü yola kenarına fırlatabiliyorlar ..birçok yasak var..sigara içmek, koltuklu alanda içki içmek, çekirdek yemek , koltukları döndürmek, cam açmak, yemek almadan yemek yerlerinde oturmak ..not :3 ve 4 numaralı vagonların kapılarını görevlilere yakalanmadan açabilirsiniz, bunlar açıldığında ötmüyorlar.. Bu ikisi dışındaki kapılar ötüyor hemen tepenize üşüşüyorlar..

   Cevapla
 22. Utkan

  Merhaba, yazınız çok aydınlatıcı teşekkürler.
  Çift olarak bu yolculukta yer almak istiyoruz.
  Ancak Örtülü kuşetli bilet satın almak için internet üzerinden işlem yaptığımda 2 erkek veya 2 kadın olarak tercih yaptırıyor.
  1 kadın 1 erkek olarak seçim yapamıyorum
  “Cinsiyet uygunluğu olan kompartımandan seçim yapın” uyarısı veriyor.
  (2 çocuk ile 4 koltuğu da satın alacağız, ancak 1 kadın 1 erkek cinsiyet seçimine izin vermiyor)

  2 cinsiyeti de aynı mı işaretlememiz gerek,

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Doğru anladıysam eğer sizin baktığınız kompartmanlarda başkası önceden bilet almış. Onların da cinsiyetine göre kompartmanda yer seçmeye mecbur kalmışsınız.
   Bomboş bir kompartman bulup tüm koltukları kapatırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

   Cevapla
 23. Ersin

  2010 yılında arkadaşımla doğu expresinde seyahat etmiştik .Karstan Ankara’ya kadar şansızlık yakamizi bırakmamıştı prizimiz çalışmıyordu çalışanlar çok suratsız ve kaba hizmet sıfır temizlik iyi ray restronta yemek yemeyi tavsiye etmem yemekler kötü dgl; ama iyi olmadığıda gerçek . Fiyatı söylemek bile istemiyorum uçakta bile daha ucuz bence .2010 biranın fiyatı 7 TL idi .bir köfte menü 19 TL ödemiştik kişi başı . Şarkışla trende sorun yaşadık yolculuğumuz 2 saat uzadı. Bu arada Kars’ta güzel oteller zinciri var ama daha ucuz bir yer ariyorsaniZ .Bence garda sabahlayin .Oteller çok pis ücretli tuvaletler bile Kars’ta pislik içinde gezilecek pek biyeri yok kale dışında sokaklarda heykeller var. Ancak çok geri kalmış bir şehir Kars kaşarı ve kurumuş kaz eti almıştık selimden köylüleri çok güzel insanlar . Halkı iyi diyebilirim yardım sever ve güler yüzlü ama yabancı olduğunuzu anladıkları için esnaflar biraz abartiyorlar yemek kültürü kaz etinden başka farklı bisi görmedim oda heryerde yok zaten banklar caddesi biraz hareketli MADO ve farklı birkaç cafe var ama bence yeterli değil herneyse bence gezmek ve tatil yapmak istiyorsanız ığdır bence Karstan daha güzel minibüslerle seyahat edebilirsiniz . Pasaportunuzda yanınıza alın nahcivana gecin bence 😉

  Cevapla
 24. Alp

  Selamlar. Yazınızı büyük keyifle okudum, çok yararlı bir rehber oluşturmuşsunuz. Benim sorum şu: 4 arkadaş (2 erkek 2 kadın) şeklinde kuşetli kompartmandan bilet aldığımızda sorun yaşar mıyız acaba? Bilginiz var ise paylaşırsanız çok sevinirim. Görüşmek üzere.

  Cevapla
 25. Fuat

  Merhaba,
  15/02/2017 uçakla Karsa gidiş, 17/02/2017 sabahı trenle dönüş ayarladım. Fakat Kars’ın içinde çıldır ve ani harabeleri için günübirlik tur düzenleyen bir acente bulamadım. Hakikaten Kars içinde yokmu? Veya araç kiralama dışında nasıl gidebiliriz Çıldır gölü ve diğer yerlere?
  Bu konuda bilginizi rica ediyorum.

  Cevapla
   • Fuat

    Bende öyle umuyordum ama teyid etmek için aradım. Etrafınızda tur acentası var mı diye yok dediler. Hani biz ayarlarız yada şurda tur acentası var demediler:s

 26. ELİF

  Merhabalar. öncelikle yazınız muhteşem olmuş çok bilgilendirici.emeğinize sağlık.
  biz eşimle böyle bir yolculuk düşünüyoruz ben tam bir tren yolculuğu olsun istiyorum ama astımım olduğu için çok dar sıkışık alanlarda nefes alamıyorum maalesef. eşimle odamızı paylaşmadan yolculuk etmek istiyorum hangisini seçmeliyim. birde izmirden ankaraya gideceğiz ilk sanırım ordan başlayacak yolculuğumuz değil mi.
  uzun oldu ama teşekkürler şimdiden 🙂

  Cevapla
 27. elif

  merhaba kuşetli de 2 tam 2 çocuk bileti aldığınızı söylemişsiniz bilet kontrolü yapılırken 2 çocuk olmadığını gördüklerinde bu bir problem olur mu acaba?

  Cevapla
 28. Alp

  Merhabalar yazinizi buyuk bir keyifle okudum. Cok bilgilendirici ve ozendirici bir yazi olmus. Ben de kiz arkadasimla karsa gitmeyi dusunuyorum. Bilet bulabirsek yatakli vagondan iki kisi veya kusetli vagonu komple kapatmayi dusunuyoruz. Ama bir tavaiye almak istiyorum. Yatakli vagonda sanki direk uyuma alani var gibi oturup karailikli sohbet edebilecegin veya bisiler yiyip icecegin bir ortam yok gibi. Kusetli daha butik tam tren havasinda yatakli kadar rahat olmasa da. Siz hangisini onerirsiniz?

  Cevapla
 29. Berk Yılcan

  Çok faydalı bir paylaşım tren yolculuğuna çok heveslerini ve en kısa zamanda çıkmayı düşünüyorum sayenizde. Bir şey sormak istiyorum yazinizda göremedim. Yataklı veya kusetli odalarda kamera bulunuyor mu güvenlik gerekçesiyle falan. Yoksa tam bir mahremiyet ortamı mı var? Teşekkürler.

  Cevapla
 30. Ayse

  Merhaba iki kisilik yataklilarla kusetlilerdeki yatak boyutlari nasil acaba? Videoda kusetliler bayagi kucuk gorunuyor. Iki kisiliklerde yataklar cift kisilik mi? Tesekkurler simdiden.

  Cevapla
   • Volkan

    Paylaşımınız gerçekten mükemmel. Ancak son zamanlarda herkesin paylaşmış olduğu gibi özellikle yataklıda bulmak imkansız birşey merak ediyorum, biz çift olarak gitmeyi düşünüyoruz kuşetliden 2 yetişkin 2 çocuk alsak son zamanalrda sorun yaptıklarını söyledilerbilginiz varmı yataklı bilet zor olduğundan kuşetliden bu şekilde yakalamaya çalışıcaz

   • Biz Evde Yokuz

    Kolay gelsin.
    şubat tatili malesef böyle oluyor

 31. ayse

  merhabalar
  2 kişilikli yataklıyla 4 kişi kusetlinin yatak ölçüleri nasıl bir fark var mı ? şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kuşetliler sedye genişliğinde
   yataklı da 1,5 kişilik yatak gib

   Cevapla
 32. RabiaYıldız

  Merhaba.
  Sizden hevesle ablamla haftaya yola çıkıyorum. Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.
  Ayrıca sabrınız karşısında şaşkınlık yaşıyorum. Bir soruyu elli bin kez sormuşlar ve siz usenmeden cevap vermişsiniz. Yukarıdaki yazıyı okumak bu kadar mı zor Allah aşkına?
  Kolaylıklar. Yolunuz açık olsun.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Rabia,
   Harika geçecek yolculuk. Güzel müzikler götürmeyi de unutmayın.

   Evet, biraz okuma tembeliyiz, gönül isterdi ki insanlar soru sormadan önce herşeyi okusun, anlamadığı varsa sorsun ama bazen öyle olmuyor malesef

   Cevapla
 33. Fatih

  Merhaba,
  Pulman vagonda gece ışıklar kapanıyor mu acaba 🙂 Teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Pelin

   Biz Mavi Tren ile Eskişehir’den İzmir’e 11 saatlik yolculuk yapmıştık, gece boyunca ışıklar açık kalmıştı. Bence burada da öyledir. 🙂

   Cevapla
 34. gülşah

  Merhaba, erkek arkadaşımla böyle bir yolculuğa çıkmak istiyoruz. Fakat öğrenmek istediğim bir durum var. Çift olarak bizi ayırırlar mı? 😀 Gece olunva veya uyku vaktinde ? yanyana gitmek mümkün mü? cevaplarsanız çok sevinirim. teşekkürler

  Cevapla
  • Şafak akdemir

   Merhaba
   Ben de günlerdir bilet kontrol edip , eşimle ikimiz için yer bulamıyorum maalesef, dün 4 şubat için satış başladı ve kuşetli ile yataklıda yer yoktu, satışa çıkmadan satılıyor galiba. Bilet bulmak adına yapılacak işlemlerde ben de varım. Bilgi verirseniz sevinirim,
   Çok teşekkürler şimdiden

   Cevapla
  • Handan

   Merhabalar.. Bende yeni bilet aldım. Tarihleri takip ettim açıkçası. Bir ay öncesinden açılıyor bilet satışları… ve ben ilk gününde sabahın kör saatinde almak istediğimde sadece 3 adet yataklı oda kalmıştı :/ Malesef son anda hadi gidelim deyip alınacak bir bilet değil :/ 10 tane yataklı oda var ve tek kişi iki yatagı kapatabiliyor. Bu yüzden kanımca erken doluyor :/

   Cevapla
 35. Banu Yantur

  Yazınız için teşekkür etmeyi unuttum :(( Gördüğüm en güzel, en bilgilendirici yazı sizinki. Eğer tren bileti bulabilirsek sizin söylediğiniz yerlere kesinlikle gidecek ve listenizdeki otellerden birinde kalacağız. Çok teşekkürler, blogunuzu takip ediyor olacağım. Sevgiler, bol gezmeler :))

  Cevapla
 36. Oruç R.

  Merhaba.
  Yaklaşık 1 haftadır Doğu Ekspresine bilet almaya çalışıyorum ve deneyimlerimi paylaşmak istedim. Ne yazık ki neredeyse tüm yataklı Doğu Ekspresi seferlerini tur firmaları toplu olarak TCDD’den satın almış durumda. Seferler 15 gün öncesinden açılıyor lakin açıldığı anda bile boş yer bulmak mümkün değil. Sadece kuşetlide 1 ya da 2 adet boş yer gördüm ki, gece gündüz 5 dakika aralıklar ile sayfayı kontrol ediyorum. Ayrıca bu bilgiyi tren ile Kars turu satan tur firmaları ile teyid ettim. Yani bir nevi itiraf ettiler. Şubat sonuna kadar yataklıda boş yer bulmanız mümkün olmayacaktır, biz toplu olarak alıyoruz dediler. Bu durumu BİMER e şikayet ettim. Eğer aynı durumda olanlar var ise ve BİMER e 5 dakika ayırarak şikayet yazarlarsa bu durum belki değişebilir. Bakalım ne olacak. Bu arada sizin bilet bulma konusunda tavsiyeniz var ise almak isterim.
  Yazınız için ayrıca teşekkürler..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hangi tur şirketleri acaba bunlar? Bilgi verebilir misiniz? Biz hiç duymamıştık çünkü

   Cevapla
   • Şafak akdemir

    Travel terminal ve tempo tur diye 2 firma ile karşılaştım ben

   • Biz Evde Yokuz

    çok teşekkürler bilgilendirme için

  • Banu Yantur

   Oruç Bey merhaba, aynı durum otellerde de var, demek ki trende o yüzden yer yok. Ben önce rezervasyon bölümüyle görüştüm TCDD çağrı merkezinde, vagon eklenme ihtimali varmış talep çok olduğu için. Yarın arayıp talep için nereye başvurmak lazım öğreneceğim, buraya da yazarım. Önümüzdeki 2 hafta için hiç yer yok, şubatta gitmek isteyenlerin bilgisine.

   Cevapla
   • Oruç R.

    Takip ediyor olacagim. Ayrica bilgileri paylasmaniz durumunda ben ve arkadasim da ayni talepte bulunabiliriz.

   • Banu Yantur

    Tekrar merhaba. Oruç Bey, biz gidiş için yer bulamayınca bari dönüşü trenle yapalım deyip ayın 31’ine dönüşe bilet aldık. Kuşetlide tek kişiler var bilet satın almış olan, diğer 3 yatak boş! Bugün Kars garıyla konuştum, dediler ki 8. vagon eklenecek. Gerçekten de eklenmiş ama hemen dolmuş. Yine tur şirketleri almış bence, çünkü tamamı kadın ya da erkek yolcu olarak görünüyor. Fakat arada bir bakmaya devam edin, çünkü gerçekten boşalan yerler oluyor. Dönüş bileti için de yine Kars garından bana şöyle bir bilgi verdiler: Tren Kars’a vardıktan sonra saat 20.00-07.00 arası ek vagon açılıyormuş bazı günler. Bugün de açılacaktı. Onu takip ederseniz dönüş bileti bulursunuz dediler. Gidiş için de dediğim gibi sık sık takip etmek gerekiyor. Siz kaç kişilik yer bulmaya çalışıyorsunuz? Bir de eğer blog sahipleri izin verirse mail adresimi vereyim buradan size, kendi konuşmamız yüzünden yer işgal etmeyelim burada. Son olarak, yarın Ankara garını arayıp kuşetlide tek kişilik bilet alanlar konusunda bir şey yapılabilir mi soracağım. Yazıp bilgi veririm yine.

  • Banu Yantur

   Tekrar merhaba. Oruç Bey, biz gidiş için yer bulamayınca bari dönüşü trenle yapalım deyip ayın 31’ine dönüşe bilet aldık. Kuşetlide tek kişiler var bilet satın almış olan, diğer 3 yatak boş! Bugün Kars garıyla konuştum, dediler ki 8. vagon eklenecek. Gerçekten de eklenmiş ama hemen dolmuş. Yine tur şirketleri almış bence, çünkü tamamı kadın ya da erkek yolcu olarak görünüyor. Fakat arada bir bakmaya devam edin, çünkü gerçekten boşalan yerler oluyor. Dönüş bileti için de yine Kars garından bana şöyle bir bilgi verdiler: Tren Kars’a vardıktan sonra saat 20.00-07.00 arası ek vagon açılıyormuş bazı günler. Bugün de açılacaktı. Onu takip ederseniz dönüş bileti bulursunuz dediler. Gidiş için de dediğim gibi sık sık takip etmek gerekiyor. Siz kaç kişilik yer bulmaya çalışıyorsunuz? Son olarak, yarın Ankara garını arayıp kuşetlide tek kişilik bilet alanlar konusunda bir şey yapılabilir mi soracağım. Yazıp bilgi veririm yine.

   Cevapla
  • elif

   Aynı problemi çeken onlarca insanız belki de. Bilet almak için haftalardır kovalıyorum ama imkansız! Ne yataklıda ne de kuşetlide yer bulabiliyorum. TCDD’ye şikayet maili attım ve kendileri de şöyle bir cevap verdiler:

   “…üretilmeye çalışılan hizmette verimliliğin artırılması amacı ile trenin çıkıştan varışa tam parkur olarak biletleme yapılarak daha yüksek getiri sağlaması amacı ile şirketimize ulaşan en az 20 kişilik yolcu gruplarına öncelik verilmiştir. ”

   BİMER’e ben de şikayet edeceğim, umarım bir şeyler değişir.

   Cevapla
   • Öztürk

    Ben de aynı sorundan muzdaribim. Aynı şekilde ben de Bimer üzerinden hem TCDD ‘ye, hem de ulaştırma Bakanlığı’ na yazacağım, pek umudum olmasa da.

 37. Mehmet

  Merhaba,
  Bilgi dolu yazılarınız için teşekkürler. Oldukça aydınlatıcı, yol gösterici.
  Benim sorum, vagonlardaki prizlerin gücü hakkında bir bilginiz var mı? Bu prizlere en fazla kaç kW bir yük bağlanabilir ?
  Takılacak olan kattle (2200 Watt)’ ın çekeceği gücü priz kaldırabilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi yolculuklar.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   o prizlerde elektirikli ocak ve kettle kullanan kompartman görevlileri vardı

   Cevapla
   • Onur

    Merhabalar, sevgilimle birlikte 2 kişilik yataklı bilet alırsam bizi ayırma gibi bi durum olur mu? Şansa bırakmak istemiyorum boşu boşuna bizi gereceklermiş gibi hissediyoruum.

 38. Şafak Akdemir Reis

  merhaba,
  ben de sayenizde bu deneyimi şubat ayında eşimle gerçekleştirmek niyetine girdim.
  Cumartesi Bursa dan çıkıp aynı gün Ankara dan herket etmeyi planlıyoruz.Sadece Kars ve belki 1 günlük Sarıkamışda kayak planımız dahilinde Perşembe akşamı da Bursada olmamız gerekiyor.
  Şu konularda kararsızım,
  -Şubat ın ilk haftası ve ya son haftası bize uygun hangisini tercih edelim?
  -çarşamba sabah treni ile dönüp bu zevki tekrarlamayı mı yoksa Kars da 1 gün daha mı gezip tadını çıkarmayı ve perşembe sabah uçakla mı dönmemizi önerirsiniz ?
  çok teşekkür şimdiden,
  sevgiyle ….
  şafak akdemir reis

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Şubat tatiline denk gelmemesi açısından son haftası daha uygun olur gibi geldi kulağa.
   Yanlış anlamadıysam Cumartesi trene binseniz, Pazar’dan Perşembe’ye ordasınız? Yani 5 gününüz var?
   5 günüm varsa, ben olsam Doğu Ekspresi ile giderim. 2 gün kayarım, 2 günde Kars – Ani – Çıldır’ı gezerim, 1 gün de Artvin taraflarına araba yolculuğu yapar, uçakla dönerim.

   Ya da Doğu Ekspresi ile giderim. 1 gün kayarım, 2 günde Kars – Ani – Çıldır’ı gezerim, 1 gün Artvin, 1 günde Batum’a gider, Batum’dan uçakla dönerim. 🙂 batum:
   Batum için:
   http://www.bizevdeyokuz.com/batum-turu-programi-2-gunde-batum-rehberi
   http://www.bizevdeyokuz.com/batumda-gezilecek-yerler

   Ya da trenden bi 1 gün Eskişehir’de iner gezerim, tekrar biner 1 gün kayak, 2 gün Kars – Ani – Çıldır, yaparım.
   Eskişehir için: http://www.bizevdeyokuz.com/eskisehir-gezilecek-yerler/

   Ama 1. ve 2. planı tercih ederim 🙂

   Cevapla
  • Şafak Akdemir Reis

   teşekkürler,

   uçak biletimizi ve oteli ayarladım:))))
   umarım tren biletini de hallederim.25 şubat henüz satışa çıkmamış.Bulamam diye endişeleniyorum,çünkü turlar da var o bölgeye ve onlar yataklı ve ötülü kuşetlileri kapatıyorlar sanırım :(((( umarım sorun çıkmaz…
   selamlar, sevgiler

   Cevapla
 39. 16 Ocak İnterrail Türkiye yolcusu

  16 Ocağa bletimi aldım. Tek başıma gidiyorum 4 kişilik küşetli vagonda(daha önce de 2-3 kere gittim begenmişti )

  Cevapla
 40. Eren

  Merhaba yazinizda araba kiralayabilirsiniz demissiniz sizin onerdoginiz bi sirket var mi kiralamak icin.

  Cevapla
 41. Handan

  Ne zamandır hayalimdi, araştırma yaparken sizin yazılarına denk geldim. Çok mutlu oldum, kafamdaki bütün soru işaretleri gitti.

  Pazar günü oğluşlarla iki yataklı vagonda yola koyulacağız. Sarıkamış’ta dört gün kayak, ardından iki gün Kars, sanırım fazlasıyla yetecek.

  Çok teşekkürler bu harika yazı için 🙂

  Cevapla
   • Handan

    Şu an trendeyiz. Harika bu yolculuk 🙂

    Yalnız yemekli vagonda ızgara servisi vermiyorlarmış. Döner pilav bulabildik sadece, yazık olmuş, keşke bozmasalardı.

 42. Tek kişi yolculuk :/

  Merhaba. Bu yorumuma umarım hızlı bir dönüş yaparsınız.
  Bu cumartesi gidiyorum çünkü 🙂

  Erzurum’dan Ankara’ya genelde uçakla gidiyordum ama bu sefer sırf deneyimlemek adına bu yolculuğu deneyeceğim.
  Yalnız şöyle bir şahsi problemim var.
  Tek başıma çıkıyorum yolculuğa ve yalnız olacağım özel bir alanın olmasını istiyorum bu nasıl sağlanabilir.
  Yataklı tek kişilik alanlar var mı yoksa 2 kişilik kabin için 2 yatağı da satın almam mı gerekiyor?

  Konfordan ziyade tüm yolculuk boyunca yalnız yolculuk etmem gerek illaki yataklı olmasına bile gerek yok yani. Ama opsiyonlardan ne kastediliyor hiç anlayamıyorum.

  En ekonomik şekilde yalnız kalabileceğim özel alanlarda bu yolculuğu yapmak için ne yapabilirim acaba?

  Ayrıca yenilerde bu treni kullanan birisiyle de iletişime geçtim onlar 4 kişi kuşetli vagonlarda gitmişler ama sigara konusunda kapıları açıp içebilirsin en kötü ihtimalle tuvalet penceresini açıp yine içebilirsin demişti.

  Bunu yapabilir miyim gerçekten yoksa sigara kullanmak yolculuk dahilinde cidden sorun mu?

  Son bir soru daha her 2 durak arası ortalama ne kadar sürüyor. (Sigara konusuna dahil bir soru oldu bu 🙂 )

  Umarım bir an önce geri dönüş yaparsınız, teşekkürler..

  Ayrıca son derece doyurucu bir anlatım olmuş kaleminize sağlık 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   Yalnız seyehat için yataklı kompartmandan bilet alabilirsiniz. Zaten otomatik sizin olacaktır.
   Sigarayı duraklarda içmeniz gerekecek. Duraklar 1- 2 dakika kadar kısa. Yukarıdaki tablodan bakabilirsiniz

   Cevapla
 43. Ayberk

  Merhaba,3 kişi (bir erkek iki kız) kusetliden 4 koltuk aldigimiz takdirde gece ayırma imkanları var mi peki

  Cevapla
 44. dilek

  Ankara dan yataklı vagonla 29 aralık 2016 perşembe günü yola çıktık, yılbaşını orada geçirdik sizin verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı (Erzurum’dan çağ kebabı söylemek gibi) ani harabeleri, çıldır gölü sarı balık çok lezzetli yolculuk dahil harika 4 gün geçirdik yollar gayet güvenli sıkıntı yok herkese tavsiye ediyorum gidilebilecek bir yolculuk Kars’ta ayrıca çok güzel….. her yer bembeyaz … bilgileriniz için teşekkürler… birde Van’a gitmek istiyoruz trenle tavsiye edermisiniz ….

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biz henüz Van’a trenle gitmedik ama çok istiyoruz. Güzel olmalı o da.

   Cevapla
 45. Begum

  Merhabalar bu guzel yazi icin tesekkurler. Yorumlari da okudum fakat aklima takilan sorumu soracagim
  Erkek arkadasimla gidecegim. Ve sadece sırt cantalarimiz olacak. İkimizin basbasa olabilmesi icin hangi kısımdan bilet almaliyiz ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhabalar
   Şu kısımdan bilgi alabilirsiniz.

   YANLIZ YA DA ÇİFT YA DA GRUP YA DA AİLECE GİTMEK

   Cevapla
 46. Cem

  Merhabalar,

  Biz de 2 yetişkin, 2 çocuk (8 ve 2 yaşlarında) gitmeyi planlıyoruz. Örtülü kuşetli kompartmanı tam dolduracağız anlayacağınız. Sömetre de denk getirmek için 27 Ocak hareket tarihini seçtik, gibip 2 gece kalıp, Pazartesi sabahı yine trenle dönüş için yola çıkmak. Detaylara takılıp keyfimi kaçırmak istemiyorum ama, o tarihte hiç ay olmayacak – dolunay zamanı o ışıkta karladan geçiyor olmak daha da güzel olabilirdi gibi geliyor.

  Bursa’dan yola çıkacağız, Bursa –> Ankara arasını arabayla gidip oradan tren ile… Aslında Bursa’dan Eskişehir’deki tren garına hızlı tren saatine göre giden otobüsler de var, ama hem çoluk çocuk in bin biraz sıkıntı olabilir gibi geliyor. Keza Ankara’dan Irmak belgesine otobüslerle vs sıkıntı olabilir.

  Tavsiyelerinizin hepsini dikkate aldık, heyecanlıyız 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok güzel geçecek! Ama keşke dolunay olmasa bile aylı bi gün de gitseniz. 🙁 Hiç mi imkan yok?

   Cevapla
 47. ozan

  merhaba ,kars değilde istanbuldan elazığa kadar gitmiştim 10 yıl dan fazla oluyor , o zaman haydarpaşadan kalkıyordu tren ,tam hatırlamıyorum ama 36 saat civarı sürmüştü İstanbul elazığ,tren yolculuğu harika ,çok keyifli , bir sürü yer görüyorsunuz yataklıydı,uzun bi yolculuktu çok keyifliydi ıssız yerlerden trenle geçiyorsunuz yazın günbatımında o keyifli anları unutmak zor ,tavsiye ederim herkese ,uzun süredir ankaradan kalkması talebi azaltmış olabilir sanmıştım ,özellikle Avrupa yakasından hızlı trene oradan ankara aktarması üşendiriyor insanı,kars maceranız harika hepsini okudum,kışın izin hakkım olsa gitmek isterdim.

  Cevapla
 48. Dudu

  Merhaba,
  Öncelikle süpersiniz. Merak ettiğim hemen hemen tüm sorulara cevap verdi yazınız. Benim hayalim de Çıldır Gölü’nde buz pateni yapmak 🙂 Acaba orada paten kiralayabileceğim bi yer var mıdır? Buz pateni yapılabilir mi?

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Vaaaayyyy! Harika bir hayal 🙂
   Patenci değilim, o yüzden bilmiyorum ama buzun üzerindde biraz kar da var. Kaymaya elverişli olu mu ki? Bi de paten kiralamak gibi bir imkan yok.

   Cevapla
   • Dudu

    Teşekkürler 🙂 Bu hayali şimdilik gerçekleştiremeyeceğim sanırım ama olsun. Yarın ben de Doğu Ekspresindeyim 🙂 tekrar teşekkürler

 49. Kenan

  Sevgilimle kusetliyi kapatmak ve rahatsiz olmamak icin sizin belirttiguniz gibide ek olarak iki cocuk bileti daha alicaz. (Biraz tuzlu oluyo ama neyse ) birincisi kendimiz alkol getirip tuketebilirmiyiz (şarap gibi). Ikincisi kucuk bi evcil kopegimiz var kusetlide alan tamamiyle bize ait oldugu icin serbest dolasimini saglayabilirmiyim,yoksa yolculuk boyunca kafesinde mi durmali bir de evcil hayvan ek ucrete tabi tutuluyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kuşetliyi kapamak iyi fikir 😉
   Alkol tüketebilirsiniz
   Köpek için ek ücret var mı bilmiyoruz
   Köpeği kuşetlide serbest bırakırsınız. Kondüktör arada gelip bilet kontrolü yapıyor. Serbest bırakmak yasak mı bilmiyorum ama bence yine de yakalanmamaya çalışın.

   Cevapla
 50. Taylan Özgür

  Merhaba
  öncelikle yazılanlar için teşekkürler.Ben karsa gidicem.Bunun için sadece ben gidicem yani yataklı vagonu alıcam.acaba trene biner binmez bana aif olan yataklı bölüme hemen geçebiliyor muyum yoksa pulmandan mı geçiş yapılıyor

  Cevapla
   • Gizem

    Merhaba. Yataklı vagon aldığımızda ayrıca pulmanda koltuğumuz oluyor mu yoksa yolculuk boyunca yataklı kısımda mı seyahat ediyoruz?

 51. ORHAN AVCU

  Selam Gezgin Kardeşlerim….

  Bilgi paylaşımınız için canı gönülden teşekkürler….

  Cevapla
 52. Büşra

  Merhaba , kardeşimle doğu ekspresine çıkmak istiyoruz ancak abonman kart alıp 1 ay boyunca dinlene dinlene gezelim dedik.Simdi öneri olarak yataklı alın demissiniz , biz bileti yine yataklı mı alsak yada pulman almamiz daha mı mantıklı ? Bir de duraklarda inip gezip ertesi gün geri binelim şeklinde düşünüyoruz , çok mu pahalıya patlar ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok pahalıya geleceğiniz sanmıyorum. En keyiflisi kuşetli ve yataklı ama yakın mesafe gidecekseniz çok da fark etmeyebilir

   Cevapla
 53. Barry Egan

  Güzel yazı, teşekkürler. on numara bilgiler, gereken notlarımızı aldık. Şimdi bu Ocak’ta gitmeyiz planlıyoruz, hala rakı içebiliyor muyuz bir fikir var mı?

  (ayrıca o floransları kapatsalar, biraz loş güzel dramatik bir ışık koysalar, pardon ülkeyi şaşırdım.)

  Cevapla
 54. duygu

  Merhaba;

  Tesadüf eseri okudum ve hemen hazırlıklara başladım diyebilirim. Bunun için öncelikle teşekkür ediyorum resmen ilham kaynağı oldunuz bize. Yalnız Erzurum Erzincan arasının son zamanlarda çok da güvenli olmadığı konusunda duyumlar alıyorum. Bu yakınlarda bu seyahati gerçekleştirmiş olanlar varsa paylaşımlarını rica ediyorum…

  Cevapla
  • Bahar

   Erzurumda yaşıyorum, Erzinsan yolunda hiçbir şekilde sıkıntı yok, yollar güvenli. Türkiyenin en büyük kayak merkezinde kaymal için engel yok

   Cevapla
 55. Sena

  Erkek arkadaşım ve ben Doğu Ekspresi yapmak istiyoruz. Yataklı vagonda gideriz diye düşündük. Ancak TCDDnin saçma kuralları bizim aynı vagonda gitmemizi sorun eder mi etmez mi bilemedik. Bilgi verirseniz muhteşem olur teşekkürler 🙂

  Cevapla
 56. Kadir

  Her şeyi bir kenara bıraktım da bu cağ kebabı olayı efsane çok aciip hayır duamı aldınız selamlar sevgiler

  Cevapla
 57. Esra

  Merhaba,

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz harikasınız. Sadece bir şey sormak istiyorum sigara içiliyor mu trende?
  Eskiden içiliyordu ama şimdi nasıl durumlar hiç bilmiyorum.

  Cevapla
 58. Eda

  Merhabalar,

  Değerli fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. 24-25 Aralık hafta sonu böyle bir seyahat planlıyorum. Ancak TCDD’de uygun sefer bulunamadığına dair bir uyarı alıyorum. Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Gökhan SOMUNCU

   1 hafta 10 gün önceden satışa çıkıyor biletler. Henüz erken, tarihleri deneyerek hangi gün satışa çıkacağını tahmin edebilirsiniz.

   Cevapla
 59. Dilara

  Merhabalar,
  Biz de bir diğer ilham verdiğiniz çiftlerdeniz. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağız. Ancak birkaç kere yorumlarda geçmiş olsa da emin olmak istediğimiz bir konu var. Yılbaşı gecesini trende geçirmek istiyoruz. Yanımıza alkol alacağız, sıkıntı olmaz değil mi trene binerken?
  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   eğer yataklıda ya da 4 koltuğunu da aldığınız kuşetlide gidiyorsanız sıkıntı olmaz. Zaten çiftlere de mutlaka yataklıyı ya da kuşetlinin 4 koltuğunu da satın almayı öneriyoruz.

   Cevapla
 60. aleyna

  merhaba ben bu geziye sevgilimle beraber gitmek istiyorum yani iki kişilik yataklı odadan bilet aldığımız zaman yerlerimiz değişecek mi

  Cevapla
 61. Bilgin

  Merhabalar
  Çocukluğumdan beri kara tren hayali olan biriydim.. Nedeni ise Muğla’lı olmam çünkü bizim oralarda tren olmaması Doğu Ekspresini İlk olarak orta okulda duymuştum(Tabi o zamanlar yolculuk Haydarpaşa’dan başlarmış)Şimdi 28 yaşındayım ve İstanbul’da yaşamaya başladım. Eşime bu hayalimden ve doğu ekspresinden bahsettiğimde hadi gidelim dedi… 2017 Mart da gidiyoruz Sizin edindiğiniz deneyimlerle bu hayalim inanılmaz olacağa benziyor… Yazılarınızdan ve deneyimlerinizde çok güzel şeyler öğreniyorum çok teşekkürlerBizEvdeYokuz

  Cevapla
  • Ayse ece Derelioğlu şen

   Merhabalar, ben de Muğlaliyim, İstanbul da yasiyorum 28 yasindayim ve eşimle martta bu yolculuğu yapacağız, biricik hemşerim size iyi yolculuklar dilemek istedim 🙂

   Cevapla
 62. Gülsena

  Merhaba,

  Nisan’da bir haftalık tatilde erkek arkadaşımla gitmeyi düşünüyoruz. Sizce altı gün Kars için fazla mı olur? Kars ve çevresini gezersek başka bir şehirden de dönebiliriz uçakla. Öneriniz olur mu bu konuda?

  Sevgiler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   NE ZAMAN GİTMELİ?
   Bizce en güzel vakti kara kış: Ocak & Şubat. O kar manzaraları mükemmel. Ayrıca Sarıkamış’ta kayak ve Çıldır Gölü için de doğru zaman.
   Diğer en güzel vakti yemyeşil hali: Mayıs & Haziran. Windows’un açılış fotoğrafında göz alıcı yeşillikte bir bayır vardır ya, Kars ve civarı ona bin basar.

   Nisan biraz arada bir zaman olduğundan 1 hafta çok olabilir. İsterseniz önce trenden Erzincan’da inin, oraları gezin.
   Sonra Kars’a devam edin.
   Oradan da ara kiralayıp Artvin tarafına geçersiniz

   Cevapla
   • Gülsena

    Artvin güzel bir fikir çok teşekkürler:) Nisan’ın son haftası tam karlar erirken gideceğiz yani. Hem kayak hem de çıldır gölüne gitme şansımız hiç olmaz mı?

   • Biz Evde Yokuz

    Riskli bir zaman. Bazı senelerde Nisan’da da kar oluyor ama küresel ısınma vs ihtimalleri çok düşürüyor

 63. 2 arkadaş

  Merhaba tavsiyeleriniz icin tesekkur ederiz yalniz kalacak yer ve ulaşım sıkıntısını nasıl çözebilirsiniz konaklama için tavsiye edeceğiniz bir otel varmı ..

  Cevapla
 64. nursel

  Merhaba,Karsta kaldığınız otel bilgisi alabilirmiyim.Biraz hızlı gözgezdirdim sabırsızlıktan yazınızı detaylı okuyup eşim ve 4,5 yaşında kızımla gitmek istiyorum.Ayrıca çocuk için uyarılarınız varsa şimdiden notlarıma alayım,yardımınız için teşekkürler.

  Cevapla
 65. Gizem Esra

  Merhaba,
  Biz de arkadaşımla birlikte Aralık ayında gitmeyi planlıyoruz fakat yazılanlara göre gezilecek yerlere toplu taşıma yokmuş.Hava şartlarından dolayı araba kullanmak bizim için zor olabilir. Şehir içinde gezmemize yardımcı olabilecek herhangi bir tur şirketi var mı bildiğiniz ? Ya da ne yapmamızı önerirsiniz?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Malesef tur şirketi bilmiyoruz ama bence kalacağınız otel ile irtibata geçerseniz size araba kiralamak, tur yaptırmak igib çözümler bulabiliriler

   Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Gizem selamlar,

   Kalacağınız otelden talep edebiliriniz birşeyler ayarlamasını. Ya tur, ya da kiralık araç bulacaklardır

   Cevapla
 66. Ersin Pehlivan

  Merhabalar,

  Yazınız için sonsuz tşkler…bize ailece ilham kaynağı oldunuz…6 yaşında bir kızımız var ve onunla beraber bu deneyimi subat ayında yasamaya karar verdik…Yataklı vagonlarda 3 kişi kalabilirmiyiz? Yoksa 4 adet ortülü kuşetli olarak mı biletleri almamızı tavsiye edersiniz…Şimdiden tşkler…harikasınız..

  Pehlivan Ailesi

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ersin selamlar,

   Bizde kuşetliyi alın. 4 yatağı da satın alın. Hem daha rahat edersiniz, hem de kızınız ranzalarda çıldırır 🙂

   Cevapla
 67. Ceboss

  içki varmı tren de ?? Yani satılıyor mu ?? Ve sigara içme kabinleri var mı ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   içki satılmıyor
   sigarayı sadece tren garda durduğunda dışarıda içebiliyorsunuz

   Cevapla
 68. Esin

  MErhaba, yazı harika! Dönünce de yazacağım, acayip heyecanlandım. Sizce Ekim başı nasıl bir zaman?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Her zaman iyi bir zaman ama bizce en iyi zamanı kara kış. Şubat gibi mesela.

   Çünkü sıcacık komportmandan dışarıdaki buz krallığını izlemek harika oluyor.

   Cevapla
 69. Buğlem

  Merhaba 🙂
  Şubat ayı için bir Doğu ekspresi yolculuğu hayalim var. Yalnız şöyle bir sıkıntı var zamanım kısıtlı. Talep fazla sanırım o sebeple otellere de baktığımda rezervasyon yaptırmadığım takdirde ortada kalacağm hissine kapıldım ve 2 günlük Sarıkamış ta bir otele rezervasyon yaptrdm. Bilet bulmak sıkıntı diyorlar. Sizce belirlemiş olduğum tarihler için bilet bulmam çok mu zor? Ya da gerçekten bilet satışları başladığında hemen bitiyor mu? Ve de biletler nereden ne kadar önce alınıyor:

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Şubat tatili olduğu için öyle oluyor. Kesinlikle önden yap tüm hazırlığını

   Cevapla
 70. evren

  üst yatakta yatarken camıda açıp dışarı görmek mümkün mü?…..ya eski vagonlarda, 3 katlı yataklar vardı….orta katta yattığın zaman, pencereyide indirirsen….kafanı yastık yerine direk dışarı çıkartabiliyordun….yeni kompartıman/kuşetlerde, kolidordaki pencereleri bile kaldırdılar….beni daraltıyor abi, halbuki anadolu expresinde penceresizliğe alışıktım…..aradan haydarpaşa kapanalı 5 yıl geçti….penceresizliğe dayanamıyormuşum gibi geliyor….ki o zaman penceresiz anadoluda bile seyir halinde kapı açıyordum…..

  bu arada, hala gemiye binmek isteyen varsa, mersin-gazimağusa arası, geceden sabaha Bozcaada Feribotu işliyor….inanmak bile zor geliyor ama Denizcilik İşletmesinin işlettiği son gemidir….

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Evren,

   Bize seninle yolculuk eder gibi hissettirdin. 🙂 Sanki çok binmişsin gibi yazmışsın? Merak ettik, meslek sebebiyle mi?
   Bir de sene kaçtan bahsediyoruz?

   Haydarpaşa… Pek umudumuz yok ama keşke tekrar gar olarak açılsa…

   Cevapla
   • evren

    yok ben o kadar seyahat edemedim…2002’den beri trenlere atlayıp günübirlik ankara, eskişehir, izmir seyahatlerine başladım…iki kere aylık tren tur kartı aldım….2000 tipi vagonların yaygınlaşmaya başladığı dönemdi…..yinede anadolu expresinin eski tip restorantını gördüm, mavi trenden kalma vagonlar, çok sallanıyordu….2007’de göller expresinde bindiğim vagonun koltuklarına batarak oturuyordunuz (çok rahat) ve ayaklarınızı öndeki basamağa dayayınca dizleriniz göbeğinizden bile yukarda kalıyordu (benim öyle oldu)…..en son güney expresinde eski kompartımanlar vardı 2009 gibi….artık pencereli açılan vagonlara başka ülkelerde bineceğiz….burdakiler sökülmeye başlanacak

 71. fotoğrafçı

  Fotoğrafçıyım doğuya çok gittim geldim fakat trenle gitmeye cesaret edemedim.Vandan dönüşte niyetlendik fakat yer bulamadık istediğimiz tarihte. Bundan 7 yıl önce falandı sanırsam.Yataklı vagonlara da cinsiyet ayrımı yapıyorlar mı yani ayrı yerlerde kalmamızı istiyorlar mı kız arkadaşımla seyahat etmek istiyorum.Bunda herhangi bir engel var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 72. Serhat

  Sigara içilmeyen trende alkol yani trende alkol almak süper olmaz mı? Tatvand an ankaraya gitmeyi düşünüyorum. Şimdi kuşetli dediğiniz vagon ‘koltuk ve yatak (ranza) ‘ mı oluyor? Sizin gittiğiniz vagon ile seyehat etmek istiyorum. Pencere açılıyor mu? Ağustosta gitmek zorundayım. Yemek vagon u mevcut mu? Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   – Biz kuşetlide gittik. (ranzalı olan)
   – pencereler az da olsa açılıyor
   – kuşetlide 4 yatak var. Hepsini satın almazsan yanına başka insanlar geleecğini unutma.
   – o kişiler belki alkol almandan rahatsız olabilir?
   – yemek ile ilgili yazıdan bilgi alabilirsin.
   – trende sigara içmek yasak. duraklarda içebilirsin.

   Cevapla
 73. Kamil

  Hayatımda ilk defa tren ile yolculuk yapıcam. Yazınızı okudum. Fotograf çekmeyi sefiyorum. Sizce eylülde gitmek mantıklımıdır,

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Karar vermek için bizim Kars’ta Ne Yapılır rehberimize bak

   Bizce en güzel vakti, kar buz imparatorluğuna döndüğü kış ayları. Ocak Şubat mesela. Hem isterseniz kayak yapma şansınız da var. Ayrıca hem çok fotojenik, hem de çok büyülü.

   Ama Mayıs, erken Haziran’da da Kars ayrı güzel. Araba kiralayıp o efsane yaylaları görmelisiniz. Hani Windows’da yeşil bi bayır duvar resmi vardır ya, her yer öyle oluyor. Onu da tavsiye ederiz.

   Cevapla
 74. Ali

  Merhabalar,Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için gelen 2 Uygur arkadaşıma Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz deneyimi yaşatmak istiyorum.Zamanımız var, tek sorunumuz araba kullanamıyoruz.Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmeyi planlıyoruz.Çıldır Gölü ve benzeri yerlere ulaşım için ne önerirsiniz,otostop imkanı var mıdır? Bir de çadırımız var, kamp önerir misiniz? (temmuz ayında) Teşekkürler.

  Cevapla
 75. Nur

  Yataklı vagondan bilet alınca iki bilet mi almak gerekiyor yoksa o vagonu bir bilete bir kişiye veriyorlar mı? Ben ve çocuğumla gitsem iki bilet mi almak gerekiyor? Vagonu iki farklı yolcuya veriyorlar mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İki kişi iki bilet almak gerekiyor yataklı için. Eğer tek kişiş seyahat edecekseniz bilet daha pahalı ama sadece siz gidiyorsunuz kompartımanda. Başka kimseye satmıyorlar aynı odada. Kuşetlide durum farklı. Orada eğer tek kişilik alırsanız farklı 3 yolcu daha eklenebilir.

   Cevapla
 76. Serhat Şengün

  Uzun zamandır yapmak istediğim bu seyahat hakkında info yaparken sizin paylaştıklarınızı gördüm. Çok yardımcı oldu emeğinize sağlık.

  Cevapla
 77. Adem Boztaş

  Ben İzmir den Ankara oradan Erzurum yapacağım ben eşim bir yaşında ve dört yaşında iki oğlum var kusetli de gitmeyi tavsiye ediyorsunuz gerçekten yazın çok mu sıcak oluyor tren bir de ücret olarak ne kadar çıkar cebimizden gidiş dönüş olarak yanımıza ne alalım nelere ihtiyaç olacak kısıtlı bir bütçe ile gideceğim cevap larsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bilet fiyatını TCDD’ye danışmanız gerekir.
   Evet, çocuklarla kuşetli daha iyi.
   Biz hep kışın bindik, yazın kabin sıcaklıklarını bilmiyoruz.
   Yolculuk için yanınıza 3 öğünlük yemek alın. Başka birşeye gerek yok.

   Cevapla
 78. İBRAHİM KARABAĞ

  Sizden esinlendik ve temmuz 2016 yolculuk planımızı arkadaşımla yaptık. Yataklı vagonda Ankara-Kars yolculuğu, Kars gezisi, Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ve Sarıkamış gezisi…devamında Hopa’ya geçiş ve Batum-Tiflis seyahatiyle tren yolculuğunun devamı…sonraaaa Kars’tan Ankara’ya Doğu Ekspresi’yle dönüş.
  Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın:)

  Cevapla
 79. Bahadır DUMAN

  Bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkürler..

  Ee o zaman ne duruyoruz

  Cevapla
 80. gada

  2 çocuklu (0/6 yaş) aile için hangisini önerirsiniz.Birde içerden kapı kiliti sağlam mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kuşetliyi. Hem ranza olayına çocuklar bayılacaktır, hem de daha çok hareket alanınız olur. Zaten yataklıya 4 kişi sığamazsınız

   Cevapla
 81. Serkan

  Merhaba, Doğu eksperi ile yaptığınız seyehatinizde Yemekli vagon Görevlisi bendim 🙂 keyifli bir yolculuktu. Size servis yaparken görüntü almışsınız onuda youtube da şans eseri gördüm Sevindim 🙂 Kendinize iyi bakın Keyifli Yolculuklar…

  Cevapla
 82. Füsun

  Merhaba;
  Kars’a uçakla nasıl giderim diye ararken yazınızı okudum ve sayenizde kuşetliyi kapatıp trenle gitmek üzereyim 🙂 Ben o cağ kebabını sipariş ettiğiniz yerin telefonunu ve fiyatlarını öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hiç pişman olmayacaksınız. Kebapçının bilgilerini de yazıya ekledik.

   Cevapla
 83. şenol

  Merhaba;
  çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. sormak istediğim birşey var.
  22 temmuz da istanbuldan uçakla ankara yapıp ordan da doğu ekspresiyle karsa gitmek istiyorum .fakat herkes kış ayların da gidiyor ve daha güzel olduğunu söylüyorlar. ama benim imkanım yok. temmuz da gitmek çok mu kötü olur. ayrıca kuşeti vagon da gitmek istiyorum. yanıma yiyecek içiçek alkolde dahil alsam olur mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Şenol selam,
   Bizce de kışın ideal ama kesinlikle Temmuz’da Kars çok güzel. Araba kiralayıp kendini dağlara köylere vur deriz. Zaten inanamayacaksın güzelliğine doğanın.
   Kuşetlide yanına ne istiyorsan al, keyfine bak. Ama kuşetlide umarız yanına kafa yolcular denk gelir. Söylediğimiz gibi en güzeli 4 kuşetin 4 kafadar arkadaş tarafından kapılması.

   Cevapla
  • Sarmadı hacı

   Kars kışın ayrı bir güzel yazın ayrı. Muhakkak gitmeni tavsiye ederim; ama tren olayını iki kere düşün derim 🙂 Biz kışın ki sıcaktan bunaldık içinde yazın nasıl olur hiç bilemem! Son söz: Kars’a muhakkak git.

   Cevapla
 84. Sarmadı hacı

  Kesinlikle tavsiye etmiyoruz; açık ve net yazıyorum; çalışan görevli çok kabaydı, Tren şefiyle muhattap olmak zorunda kaldık ve şunu anladık ulaştırma bakanı olacağına Doğu Ekspresinde Tren şefi ol çok daha fazla havası oluyormuş. Şimdi diğer gözlemlerimize gelince; Tren çok sıcak oluyor bildiğin sauna gibi; camların acılması yasak acma aparatını söküp almışlar, Isıtma sitemini kaç seçerseniz seçin inanılmaz bir sıcaklıkta yolculuk ediyorsunuz. Yastıklar pis ve lekeli; paket içinde gelen çarşaf vs. örtüler temiz ama sakın oyle deterjan kokusu filan beklemeyin. Yazacak çok şey var ama neyse; doğu ekspresiyle yolculuk yapacak arkadaşlara tavsiyem beklentinizi sakın yüksek tutmayın yorgunluğun üzerine birde hayal kırıklığı ekliyorsunuz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Katılmıyoruz ve kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu treni ulaşım aracı olarak kullanacaksanız konforu bizce verdiğiniz paranın karşılığı kadar. Ama Doğu Ekspresi başlı başına bir deneyim. 24 saatte bu eski trende yolculuk yapmak, ülkenin en ucuna kadar gitmek, yoldaki manzara keyfi, gece kuşetinde uyumak, tren görevlileriyle muhabbet, yemekli vagon keyfi (Açılmışsa) ve Kars’ın büyüsü. Sonuçta kişisel tercihler sizinki de, bizimki de. Biz 2 kere yaptık, net tavsiye ediyoruz. Konfor beklentilerinizi yüksek tutmayın bizce de.

   Bu arada bu kadar tavsiye etmemiz yanlış anlaşılmasın. TCDD ile en ufak bir ilişkimiz yok. Bir keresinde Instagram’dan yemekli vagon nedeniyle yaşadığımız küçük bir tartışma dışında 🙂

   Cevapla
   • Sarmadı hacı

    Bizim Gezilecek görülecek yerlere hiç bir sozumuz olmaz; olamazda. 4-5 kez Kars a gittim ve her defasında çok keyf aldım. ilk firsatta tekrar gideceğim ama Trenle sadece zorunlu kalırsam. Yoksa keyf almak için Tren i tavsiye etmiyoruz.

 85. Silan

  Bise sorcam bizde temmuzda ardahana gitcez ve trenle hic seyehat etmedik trenle gitmeyi düşünüyoruz yatakli almayo düşünüyoruz bi de 3 yasinda çocuğumuz var nasil olur acaba bide direk karsa varmi simdiden tskler

  Cevapla
 86. Fikret Ergin

  Selam Doğu ekspresinde yemek vagonu hizmete açılmış afiyet olsun bilgi tcdd den alındı

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Süpersin haberdar ettiğin için! Peki alkol servisi devam ediyor mu haberin var mı?

   Cevapla
   • Fikret Ergin

    Alkol olmadığı gibi yiyecek bulmakta zor biz daha önce bildiğimiz için Erzurum’da kebap siparişi verip durumu kurtardık

 87. fahri

  Yıllardır trenle yolculuk yapıyorum ve ben bi tren aşığıyim çok zevki oluyor herkes demesin bunu suan hızlı tremi bekliyorum kars ima gitmek icin bi de onu deniycem…..

  Cevapla
 88. Fikret Ergin

  Selamlar emekli karı koca yedi martta uçakla gidip dokuz martta dönüyoruz yemek konusu kafamızı karıştırdı ama çağ kebap ilgimizi çekti iletişimi nasıl kurdunuz ,öğrenirsek yemek isteriz.

  Cevapla
 89. Vildan

  Merhaba,
  Çok güzel ve ayrıntılı yazmışsınız, çok teşekkürler… Bir sorum var, acaba tren giderken rahat fotoğraf çekebiliyor musunuz? selamlar 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba Vildan, biz rahat rahat fotoğraf çekme olanağı bulduk. Camlar yer yer yağışlar nedeniyle kirlense de çok da büyük bir engel yaratmıyor çekim için 🙂

   Cevapla
 90. Recai

  Merhaba yazınızı okuduktan sonra bu yolculuğu yapmaya karar vermiştim kız arkadaşımla ama daha sonra arastirdigimda kız ve erkek evli dahi olsalar kusetlide veya yataklı da artık aynı yerde kalamiyorlar diye okudum bunun hakkında bilginiz varmı acaba

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bu konuya yazımızda ayrıntılı olarak yer verdik. Oradan okuyabilirsiniz. Özetle yataklıda giderseniz ya da kuşetlideki dört kuşeti de satın alırsanız sıkıntı çıkmıyor.

   Cevapla
 91. Mehmet gumus

  Merhaba ben önümüzdeki ay bu sehayeti yapmayı planlıyorum. Yalnız olacağım.
  Bursa da yaşıyorum süre olarak 3 günüm var. Kitaplarımı gitarimi fotoğraf makinami alip yola çıkacağım.
  Bu konuda tecrübe sahibi olan sizlerde biraz tavsiye ve bilgi almak isterim. Hatta telefonla gorusebilirsek daha mutlu olurum.

  mehmetgumus467@gmail.com

  Yukarı da mail adresimi yazdım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi günler.

  Cevapla
 92. İBRAHİM KARABAĞ

  Merhaba, bu seyahati yıllar önce Haydarpaşa-Kars arasında pulman vagonda yaptım. Özellikle İliç Kanyonu (Erzincan) manzarası muhteşem. Heyecan verici yazınızı biraz önce okudum ve videoyu izledim. Paylaşımınız için bir Karslı olarak yürekten teşekkür ederim. Kısmet olursa Temmuz sonu gibi Ankara’dan yataklı vagona bilet alarak bu doyumsuz yolculuğu tekrar yaşayacağım. İlham verdiniz, çok sağ olun.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ah ah, o Kars- Haydarpaşa treni keşke biz de yakalayabilseydik.
   Çok sevindik size ilham verdiğimize.
   Ayrıca bizce harika bir yerde yaşıyorsunuz. Bizim de bir kış Kars’ta ev tutmak gibi bir hayalimiz var

   Cevapla
 93. NazoTan

  Merhabalar, sizden aldığımız ilhamla şubat sonu için doğu ekspresi bileti alıyoruz. Eşim ve benim için, örtülü kuşetli 4lü kapatmak mı yoksa yataklı almak mı daha konforlu olur bilemedik. Siz örtülü kuşetli kapattığınızı görüyorum, diğerinden farkı neydi, çok teşekkürler güzel gezmeler 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam iki kişiyseniz ve valizinizçok değilse yataklıdan alın deriz.

   Eşyanız çoksa da kuşetliyi tercih edebilirsiniz. (Bizim yanımızda 2 adet snowboard & kayak ekipmanı, 2 valiz ve çekim malzemesi olduğu için kuşetli daha rahat oldu)

   Cevapla
 94. Ilker karagozoglu

  Yazınız sayesinde yol arkadaşım ve ben şubat ayında gezi planlıyoruz. Herşey hazır sayenizde. Yalnız tek şeyi çok merak ettim. Videoda çay demlediğinizi ya da su ısıttığınızı gördüm. Acaba petek o kadar ısınıyor mu yoksa kattle mı kullandınız. Evet gerçekten buna kafam takıldı 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çay kondüktör abimizin ikramı. Elektirikli ocakları var. Orada yapıyorlar.

   Hem Doğu Ekpresi’ni, hem de Kars’ı çok beğeneceksiniz.

   Cevapla
   • ilterirfan

    Merhaba, bisikletimi de yanimda goturme imkanim olur mu? Karsi bisiklet ile gezmek istiyorum.

   • Biz Evde Yokuz

    Trende bir kargo bölümü var bisikletinizi oraya koydurabilirsiniz. Fakat ücrette değişiklik olabilir siz en iyisi tcdd ile görüşün yola çıkmadan önce 🙂

 95. Nur özgür

  Sizden cesaret alarak 2 hafta sonra bu yolculuğa çıkmaya karar verdik. Tabi ki kompartmanda eşimle yalnız olmak istiyoruz Anladığım kadarıyla iki kişilik yataklı değil de kuşetli 2 yetişkin 2 çocuk aldınız? Yataklı almamanızın sebebi ne daha mı pahalı yada konforsuz? Birde Palandöken mi Sarıkamış mı kayak için? İlk defa kayak yapacağız.
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Harika! Biz yataklıda yer kalmadığı için kuşetliden almıştık. Yataklı daha konforlu kuşetliye göre. Kompartmanlar yataklıda 2 kişilik. Kaya için bizce Sarıkamış. Şu yazımızdan da detaylarını görebilirsiniz.
   http://www.bizevdeyokuz.com/sarikamis-palandoken-kayak-ski

   İyi yolculuklar şimdiden 🙂 Biz de 15-16-17 Ocak’ta Sarıkamıştayız.

   Cevapla
 96. elçin

  yazılarınızda fiyat vermişsiniz çok hoş, ancak yazının tarihini ben mi göremedim yoksa yok mu. eğer yoksa tarih mutlaka olmalı. aksi halde hiç bir şeyin anlamı olmuyor. her gün birşeyler değişiyor çünkü.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Elçin selamlar, teşekkürler uyarı için. Fiyatın yanında yıl yazıyordu. Aynı zamanda ay da ekledik.

   Cevapla
 97. zulfikar kaplan

  efendim oncelikle selam ve saygilarimla basliyorum; sevgili kardeslerim ismim zulfikar 45 yasindayim…sitenizi tesadufen kesfettim okudum ve de cok etkilendim..yaklasik 40 yoldir tren yolculugu yapmiyorum..en son 5 yasimda falan yaptim sanirim…sitenizi incelerken durumdan etkilenip ozlem gidermeye karar verdim kismetse yarin veya pazar gunu dogu ekspresine binip son duraga kadar gidecegim…tek seyhat etdecegim…bu aylarda yanima ne almaliyim…rahat seyhat bakimindan hangi tarifeden almaliyom..koltuklu kusetli veya baska bi oneriniz varmi..gerci herseyi detayli yazmissinz ama siz cift olarak seyhat etmissiz ben tekim sonucta..tesk ederim…saygilar sunarim…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhabalar Zülfikar abi. Çok teşekkürler. En rahat edeceğiniz yataklı vagon olur. İyi yolculuklar 🙂

   Cevapla
 98. Nimet

  Merhaba;
  Kars için Mart ve Nisan ayını önermişsiniz. Yazıyı dikkatli okudum ama sizin gittiğiniz tarihle ilgili birşey bulamadım. Tam olarak hangi tarihte gittiniz?

  Teşekkür ederim 🙂 Yazı çok güzel

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ara duraklar için TCDD’nin sayfasına bakabilirsiniz. Bağlantısı yazımızın bilet fiyatları bölümüde mevcut.

   Cevapla
 99. Nezahat

  Merhaba ,

  evcil hayvan ozellikle kedi korkum oldugu için sormak istiyorum dogu ekspresinde kedi oluyor mu

  Cevapla
 100. zulkuf

  Merhaba önceleri trende bilet kontrol ediliyor idi her şehir sonrası yine aynı uygulama devam ediyor mu

  Cevapla
 101. aytaç aydemir

  merhaba ben kars dan izmir,e trenle gitmek istiyorum 2 tane çocuk olunca kafam rahat seyahat etmek istiyorum kars dan izmir,e bilet varmı yoksa ankarada yeniden bilet almamızmı gerekiyor birde rahat seyahat etmek için 4 kişilik bir aile olarak hangi tür bilet almam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kars-Ankara dışında, Ankara-İzmir bileti de almanı gerekiyor. Yani Ankara’da tren değiştireceksiniz. Ankara-İzmir treni ile seyahat etmedik. Bilgimiz yok bu nedenle. Doğu Ekspresi için Kuşetli bileti almanızı tavsiye ederiz. Tek kuşeti 4 kişi kapatıp rahat rahat seyahat edersiniz.

   Cevapla
 102. Arzu SEVİNÇ

  Okuduğum en keyifli, açıklayıcı bilgilendirici bu macera bilgisi için teşekkürler 🙂

  Cevapla
 103. Ömer guler

  Iyi geceler
  örtülü kuşetli vagonlarin sivas tan erzincan a kadar olan fiyatlarını ogrenebilirmiyiz

  Cevapla
 104. sena can

  karstan erzuruma gideceğiz erzurumda eğlenceli yerler nereler luna park gibi su sporu var mi bi bilginiz varsa rica ederim sevgiler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Sena,

   Lunapark ve su sporu iki bambaşka konsept.

   Erzincan’da baya güzel doğa sporları var. Kano, rafting vs… İnternetten arayarak bulabilirsiniz.
   Lunaparka gelince bir fikrimiz yok maalesef

   Cevapla
 105. Emirhan Çelikbilek

  Merhaba,
  Bugün gördüğüm bir haberi -maalesef kahrolarak- okurken bir süre önce blogunuzda oldukça keyif okuduğum bu yazınız aklıma geldi. En yakın zamanda önerilerinizi de dikkate alarak benzer bir yorum gerçekleştirmeyi umuyordum. Ta ki bugünki haberi okuyana kadar…

  Gerçekliği veya bahsedilen uygulamanın yurt genelinde uygulanıp uygulanmamasıyla ilgili birinci elden bir haberim yok. Fakat habere göre artık Kuşetli vagonlarda ‘evli bir çift dahi olsalar’ (sanki bunun da bir anlamı varmışçasına…) bir kadın ve bir erkeğin artık başbaşa seyahat etmesi ‘yasak’lanmış. Hatta bu uygulama TCDD tarafından bilet satış noktalarına resmi bir şekilde bildirilmiş ve Ankara Garı’nda bir çifte bu durum sebep gösterilerek bilet satışı yapılmamış.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi benim konuyla ilgili birinci elden bir deneyimim yok. Ancak çok sevdiğim blogunuzdaki ilgili yazıya, bu konuyla ilgili küçük bir not düşebilirseniz bize her daim küçük sürprizler hazırlayan hükümetimizin sevinçle tatile çıkan bir çifti son dakikada şaşırtmasını da engellemiş olursunuz.

  Teşekkürler & Sevgiler,

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba Emirhan,

   Teşekkürler bilgilendirme için. Bu arada ne haberle, ne de yayın organlarıyla hiçbir alakamız olmamasına rağmen bir çok haber sitesinde izinsiz olarak bizim fotoğrafımız kullanıldı bu haberle birlikte. Biz de tek tek kaldırtıyoruz.

   Haber çarpıtılmış. Resmi açıklama ve yürürlükte olan uygulama şu:
   http://www.ulastirma.com.tr/tcddden-haremlik-selamlik-aciklamasi-63694h.htm
   Uygulama da yeni değil zaten. Doğruluğu, yanlışlığı ayrı bir tartışma konusu. Özetle:

   Kuşetlide:
   4 bileti de almanız durumunda, kompartımanı kapatıp istediğiniz kişi ile seyahat edebilirsiniz. Durumun evlilik ile alakası yok.

   Yataklıda:
   2 bilet alırsanız istediğiniz kişi ile seyahat edebilirsiniz. Tek bilet almanız durumunda biraz daha fazla para ödüyorsunuz ve tek başınıza seyahat ediyorsunuz zaten kompartımanda. Otellerdeki single, double fiyat mantığı gibi düşünebilirsiniz.

   Sevgiler

   Cevapla
 106. Elif Acar

  Merhaba. İstanbul’dan yolculuğa başlayacaklar için YHT geldiği istasyon ile hareket edecek Doğu Express’in istasyonu aynı mı? Değilse mesafe ne kadar? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba, Aynı istasyon. Ankara Garı. YHT’nin bir saati de rahatça yakalıyor Doğu Ekspresini. İyi yolculuklar 🙂

   Cevapla
 107. Hakan

  İki kişilik odalar da çift olarak seyahat etmek istediğimiz de evlilik şartı aranıyor mu? Kız arkadaşımla bu yolculuğu planlıyoruz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hakan selamlar, Trende aranmıyor. Kars otelleri için sormanı öneririz.

   Cevapla
 108. Gülsüm

  İki kişilik odalar da çift olarak seyahat etmek istediğimiz de evlilik şartı aranıyor mu? Erkek arkadaşımla bu yolculuğu planlıyoruz. İstediğimiz saatte yemek bulabiliyor muyuz ? Ve son olarak rötar oluyo mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Tren için aranmıyor ama Kars ve Erzurum otellerinde sorun çıkabilir. Sarıkamış daha rahat. İstediğiniz saatte yemek olmayabiliyor. Yanınıza yemek de almanızı öneririz. Yemekli vagonda aksaklık çıkar ise tren istasyonlarda çok kısa durduğu için inip bir şeyler almaya zaman yetmez. Ankara’dan kalkışta rötar olmuyor. Ama tren Ankara’dan Kars’a ilerledikçe istasyonlara varış saatlerinde gecikmeler olabiliyor.

   Cevapla
 109. ekrem levent

  doğu ekspresini uzun zamandır araştırıyorum.. Kardeşim karsta asker ve yanına gitmem gerek.. ama uçakla mı yoksa doğu ekspresiylemi gitsem diye düşünüyorum.. bir yandan bu tecrübeyi yaşamak istiyorum ama tedirginliğimde var doğrusu.. sormak istediğim şey pulmanda eciş bücüş mü gitmeyi tavsiye edersiniz kuşetlide yayıla yayıla gitmeyi mi;? yataklıyıyı soramıyorum bile..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kuşetlide yatakta uyuma şansı olduğu için daha konforlu olur. Tren dolu ise 3 kişi ile paylaşıyor olacaksınız kuşeti. Bunu da unutmayın.

   Cevapla
 110. emre

  merhaba
  2+1 pulmanda koltuklar arasındaki mesafe ne kadar? öğrenci olduğum için pulmanda seyahat etmek istiyorum ama boyum 1.95 olduğu için biraz engel oluyor. rahat edebilir miyim pulmanda?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba, Biz Erzurum’dan Sarıkamış’a oradan da Kars’a pulmanda geçtik. Gayet rahattı. Ama 4-5-6 nolu koltuklardan birini alırsan daha rahat edersin. Karşılarındaki koltuklar ters, rezervasyon esnasında koltuk seçerken dikkatli bakınca belli oluyor. Eğer karşında biri olmazsa rahat rahat ayaklarını uzatırsın.

   Cevapla
 111. Okan

  Merhabalar,

  Çocukluğumdan beri Sivas’ a gitmek için Doğu Ekspresini tercih ederim, kuşetlide bagaj için yer yok yorumunuza şaşırdım, son 5 6 yıldır hiç kuşetli ile seyahat etmedim ne değişti fikrim yok ama kuşetlide kafanızı yasladığınız yerin açılıp ranza olması gibi en üstte metal rafın üzerinde de benzer bir bölüm var ve açılabiliyor, toplamda 6 kişi aynı anda yatarak yolculuk edebilir veya açılan bölüme valiz, koli vs. koyabilirsiniz. Çünkü çocukluğumda ailecek hem yolculuk eder hem de köyden İstanbul’a taşıdığımız kolilerce erzağı o bölüme sığdırırdık. Eğer vagonlar değişmediyse ki sanmıyorum hala aynı görünüyor biz hiç bagaj sıkıntısı çekmemiştik.

  Bununla birlikte çok güzel detaylı bir yazı olmuş Divriği’ nin ötesine gitmediğimden Kemaliye ile birlikte başlayan güzel manzalara da pek şahit olamadım, güzel olsa gerek, nisan ortalarında yemyeşil dokuyu izlemek de eğlenceli olabilir.

  Sevgiler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler eklemer için 🙂

   Bizim gittiğimiz trende kuşetler 4 kişilikti. Sanırsak 6’lıları kaldırmışlar. 4 kişilik kuşette en üstte valiz koymak için ayrılan yer dar. Valiz koymak için yatacak yerleri açarsanız da kompartımanın ferah atmosferi çok değişiyor. Eğer 4 kişi gidilecekse bir kompartımanda, mümkün olduğu kadar küçük valiz almak en iyisi. Muhtemelen 6 yataklılarda en üsttekileri açtığınız için oda çok daralmıyordu.

   Manzaralar çok güzel. Biz kışını gördük karlar altında. Yazı da yemyeşil ayrı bir güzeldir kesinlikle. 🙂

   Sevgiler

   Cevapla
 112. Muslum aldemir

  Merhaba çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ben de bu seyahati yapma isteği doğurdu. Benim bir sorum olacak yataklı bölümden tek basıma bilet almak istesem kompartıman sadece bana mi ait olur yanima boş diye başkasını verme ihtimalleri olur mu biliyor musunuz? Yazı için tekrar teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkürler 🙂

   Yataklı bölümden tek bilet alırsanız tüm kompartıman sadece sizin oluyor diye biliyoruz. Gene de alırken teyit etmek iyi olur.

   Cevapla
 113. Bilgecig

  Merhabalar
  Acaba doğu ekspresi için belirttiğiniz fiyatlar sadece gidiş için mi geçerli yoksa dönüşü de kapsıyor mu?Aslında sormak istediğim şey Ankardan kars a vardığımız da karsta tren tekrar hareket edene kadar içinde konaklama fırsatımız oluyor mu?Yoksa karsta başka bir yerde kalmamız mı gerekiyor?Yukarı da gidiş 24-geliş 24-konaklama 14 saat yazılmış.Burda ki konaklamadan kastedilen şey Karsta tren tekrar hareket edene kadar olan ki konaklama mı? Çok soru sordum özür diliyorum

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Teşekkürler sorular için. Biz de yazımızda eklemeler yapıp, kafa karışıklığı yapılan yerleri düzelttik. Fiyatlar tek yön. Kars’ta trenden inip orada konaklamanız gerekiyor. Eğer en hızlı şekilde trenle gidip dönmek isterseniz 62 saatte bu yolculuğu tamamlayabilirsiniz. İsterseniz de uçakla geri dönüp Kars’ın tadını çıkarabilirisiniz. Yazımıza “Zamanı Kısıtlı Olanlar İçin Rota Önerisi” diye bir kısım ekledik. Oraya da mutlaka göz atın. İyi yolculuklar 🙂

   Cevapla
 114. Macit Şekerci

  Merhaba;
  Tren yolculuğunu çok severim, fırsat buldukça da yaparım. Doğu ekspresiyle defalarca yolculuk yaptım. En son yolculuğum geçen 04 Ocak 2015 günü yapılan Sarıkamış 100. yıl Şehitleri Anma Yürüyüşüne katıldım. Dönüşü de Doğu Ekspresi’yle yaptım. Doğu ekspresi ve yolculuk konusunu yeterince zaten açıklamışsınız. Tamamına katılıyorum. İlave olarak, pulman koltukların altında da priz var. Eğer uçak konforu aramıyorsanız, tren yolculuğu çok hoş (Tabi bana göre). İlk fırsatta yine gideceğim. Güzel paylaşımlar için teşekkürler.
  Macit Şekerci
  “Gezdiklerim, Gördüklerim, Düşünceler”

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Teşekkürler 🙂 Biz de daha sık tren yolculuğu yapacağız artık. Aynı zamanda ekleme için de teşekkürler.

   Cevapla
 115. Çağdaş

  Merhaba
  Cumartesi akşam 18 sularında orda olduğunuz vakit sabah ki Kars’tan kalkan tren saatine kadar nerede konaklayabiliyoruz? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba, Kars’ta her bütçeye uygun, öğretmen evinden lüks otellere kadar konaklama alternatifi mevcut. Kars civarı çok güzel. Gitmişken eğer zamanınız var ise bir iki gün kalmayı tavsiye ederiz.

   Cevapla
   • Çağdaş

    Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkürler.:) 🙂

 116. Ebru

  Çok güzel bir yazı olmuş, doğu ekspresini tecrübe etmek uzun zamandır aklımı kurcalıyordu, populasyon nasıl, insanlar rahatsız eder mi(erkek arkadaşımla olmam sorun olur mu), kız başıma iş alır mıyım gibi bir sürü takıntım vardı. Bu yazıdan sonra olmayacak sanırım. ( :

  Cevapla
 117. Alp Ertunga YAVRUCUK

  Merhabalar,

  Bu doğu ekspresi organizasyonunun çok keyifli ve yapmaya değer bir keşif olduğunu düşünüyorum ve bunu sizin sayenizde fark etmiş olduğum için teşekkürlerimi sunuyorum.

  Fakat merak ettiğim bir şey var ki bu tur da minimum Cuma günü yola çıksak Pazartesi sabahı dönebiliyor oluyoruz ve kayak kaymaya nasıl fırsat yaratabiliyorsunuz?
  Cumartesi akşam 18 sularında orda olduğunuz vakit sabah ki Kars’tan kalkan tren saatine kadar nerede konaklayabiliyoruz?

  Çok soru sordum belki yardımınız olursa sevinirim.

  İyi günler dilerim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Alp selam,
   Her gün tek Doğu Ekspresi var. O da Ankara’dan 18’de kalkıyor. Gecikme olmazsa (ki olur) Palandöken’e 13.41’de, Sarıkamış’ a 17.14’te varırsın. Her iki istasyon da gardan 15 dakika.
   Dönüş trenleri Palandöken’den 12.36’da, Sarıkamış’tan 8.59’da kalıyor.

   Bizce Sarıkamış kayak için daha güzel ama kaymak bir gün daha eklemen gerekir.

   Palandöken’de ise zorlarsan biraz öğleden sonra, biraz da ertesi sabah tren öncesi kayabilirsin. Cuma binsen, Cmt iner kayar konaklar, Pzr sabahı 1-2 saat kayar, öğlen trene binersin. Ankara’ya ertesi sabah 8.05te varırsın.

   Liftler 4.30-6 arası döneme ve pistine göre kapanıyor. Ona göre planla.

   Bir de Erciyes’te kayma imkanı var. Orada bolca kaymaya vakit kalıyor ama bu Doğu Expresi deneyimi ve manzaralarından çalıyorsun.

   Sana kalmış 🙂

   Cevapla
 118. cagatay

  merhaba,

  bir sorum olucakti. yazmamisinizda nerelerde inip tekrar binebiliyoruz? yani kayseride erzurumda karsta inip kayak yapicaz diyelim inip tekrar ayni biletle geri binebiliyomuyuz yoksa tekrar bilet mi almamiz lasim. yada ilk ankaradan karsa bilet aliyoruz sonra karsta istedigimiz kadar kalip sonra karstan ankaraya istedigimiz zaman bilet alabiliyomuyuz. ara sehirlerde inersek tekrar bilet almak zorundamiyiz? bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim. tessekkurler…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba,

   Duraklarda max 10dk duruyor. Eğer trenden bir şehirde inerseniz tekrar aynı tren bir gün sonra. Buna göre planlamak doğru olur. Biz önce Ankara-Erzurum bileti aldık kuşetlide. Sonra Erzurum-Sarıkamış ve Sarıkamış-Kars pulman biletleriyle devam ettik farklı günlerde. Tek bir bilet ile hallediliyor mu TCDD’ye danışmak gerek. Biz ayrı ayrı aldık. Kuşetlide ve yataklıda son dakika yer bulmak zor. Pulman’da çoğu zaman rahat.

   Cevapla
   • eda

    merhaba,
    23 nisan tatili için doğu ekspresiyle kars gezisi planlamıştık ancak biletleri almakta biraz gecikince yataklı vagonda yer kalmamış. operatordeki yetkililer takip etmemizi son ana kadar beklersek belki bilet açılabilir dediler. beklesek yataklı vagonda yer bulabilir miyiz acaba? ankara kars arasını pulmanda gitmek keyifli olur mu emin olamadım. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

   • Biz Evde Yokuz

    Merhaba,

    Açıkçası açılır mı bilmiyoruz. Tatili herkes 4 güne birleştireceği için, yoğunluk nedeniyle açılmayabilir. Hem takip etmekte, hem de alternatif plan yapmakta fayda var. Pulman’ı çok tavsiye etmeyiz. Keyfi ya kuşetli de ya da yataklı vagon da çıkar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.