Gri pasaport ve yeşil pasaport benzer özellikler taşıyor: İkisi de devlet çalışanlarına veriliyor ve benzer ayrıcalıkları var. Bu sebeple kafalar karışabiliyor. Kafa karışıklığını gidermek için gri pasaport nedir ve kimlere verilir bir anlatmak istedik.
 
 

GRİ PASAPORT NEDİR

Aynı zamanda hizmet pasaportu ya da hizmet damgalı pasaport olarak da bilinen gri pasaport, 5682 sayılı pasaport kanunun gereğince, yurt dışına devlete türlü hizmet için gidenlere, sadece görev sürelerini kapsayacak süre için verilen, yeşil pasaport gibi bir çok ülkede vize almaya gerek duymaksınız girme imkan tanıyan pasaport türüdür.

Görev pasaportu olması sebebiyle şahsi iş ya da tatilleriniz için çıkartmanız mümkün değildir. Elinizde olan bir gri pasaportu tatil amaçlı kullanırsanız da sizi görevlendiren kurumun ve sizin başınız derde girer.
 
 

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Bu resmi kurum görevlendirmeleri şunları kapsar:

 • Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında verilir
 • Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara
 • Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere
 • Hizmet Damgalı Pasaportu hak sahibinin yanında: eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.

Çok kabaca kimlere yeşil ve siyah pasaport veriliri hatırlatacak olursak:
Yeşil pasaport belli bir kıdeme ermiş devlet memurlarına, siyah da göreve devam eden bürokratlara verilir. Ama dediğim üzere bu çok genel bir tariftir, tam olarak kimlerin hakkı olduğunu YEŞİL PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 
 

AİLE SEBEBİYLE GRİ PASAPORT KİMLER ALABİLİR

Gri Pasaport sahibiyseniz sizin sayenizde bazı aile bireyleri de gri pasaport çıkarttabiliyor. Bunlar:

– Eşiniz,
– 18 yaş altı çocuklarınız, 
– 25 yaşın altındaki, ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan veya öğrenci olan (öğrenci olduklarını belgelemek suretiyle) çocuklarınız veya,
– Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarınız bakıma muhtaç ve sizinle  ikamet ediyorsa, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmekte.
 

 

GRİ PASAPORT NE KADAR SÜRELİĞİNE VERİLİR

Gri pasapport genelde 5 yıllık verilir, ancak sizi göreve çağıran ya da gönderen kuruma hizmet etmeye devam ettiğiniz sürece sizde kalır. Görev bitiminde ülkeye döndüğünüzde sizi gönderen kuruma geri iade edersiniz, onlar da İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderirler. 

Gri pasaport yenileme Eskiden süresi dolan pasaportlar bir damga düzeltmesi ile yenilenebiliyor, yani süresii uzatılabiliyordu. Şimdi o devir tüm pasaportlar için bitti.  Gri pasaportunuzun süresi dolduğunda sıfırdan yeni bir pasaport başvurusunda bulunmanız gerekir.

 

GRİ PASAPORT NASIL ÇIKARTILIR

Eğer gri pasaport çıkarmanız gerektiğini düşünüyorsanız başvuru işlemlerini ve gerekli evrakları GRİ PASAPORT BAŞVURUSU & GEREKLİ EVRAKLAR  yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 
 

GRİ PASAPORT KAÇ GÜNDE ÇIKAR

Müthiş hızlı çıkar. Devlet size 3 ila 5 iş günü içinde dese de genelde başvurunun sonrasındaki 2 gün içinde sahibine ulaşıyor.
 
 

GRİ PASAPORTUN AVANTAJLARI

Gri pasaportun 3 avantajı vardır:

1-) Pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 farklı ücret öderler. Gri pasaport çıkaranların tek ödemesi gereken bedel 94 TL’lik defter bedelidir. 
2-) Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Gri pasaport sahipleri bordo pasaportluların vizesiz giriş yapabildiği 102 ülkeye ek olarak 54 ülkeye daha vizesiz girebilme hakkı vardır. Mesela bordo pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vize almak zorundayken, gri pasaport sahipleri  vizesiz girebilmektedir. 
3-) Çok hızlı çıkması.

Dezavantajı: Avantajları yeşil pasaport ile aynı olmakla birlikte, gri pasaport sadece yurt dışında görev yaptığınız süre boyunca geçerliliği olduğu için, görev bitiminde Emniyet Müdürlüğü’ne iade edilir ve yeşil pasaport gibi sahibine kalmaz.  

 
 
GRİ PASAPORTTAN BORDO PASAPORTA GEÇİŞ

Göreviniz bitti, döndünüz, gri pasaportunuzun hala geçerlilik süresi var. Yine de artık bordo pasaporta geçmek durumundasınız. Kurumunuzdan gri pasaportunuzu onlara teslim ettiğinize dair yazı alarak, pasaport başvurunuzla birlikte emniyete sunmanız gerekmekte. PASAPORT NASIL ALINIR yazımızdan bordo pasaport işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

22 Yorum

 1. sezai

  merhaba,ben belediye tarafından almanyadan itfaiye aracı alıp türkiyeye getirmek için gri pasaport ile görevlendirleceğim,acaba almanyadan türkiyeye aracı karayolu ile getirmemde bir sakınca varmı..teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   sanırım o araba ithalatına giriyor.
   Onun için prosedürü belediyenin araştırması lazım

   Cevapla
 2. Osman

  Merhaba ben gri pasaport la almanyadayim holandaya 3 günlüğüne gidebilirmiyim yada arabayla türkiyeye gelebilirim teşekkürler

  Cevapla
 3. Ecem

  Merhaba,
  Yurtdışında bildiri sunmak üzere üniversitenin görevlendirmesiyle yurtdışında birkaç ülkede bulunacağım. Gri pasaport alabiliyorum ama bordo pasaport ve vize alarak gitmem halinde gittiğim yerlerin görünmesiyle diğer ülkelere daha kolay vize alabilirim gibi düşünüyorum. Doğru mu? Yoksa gri pasaport ile çıksam da, ileriki tarihlerde gezi amaçlı vize alırken o gittiğim ülkeler bir sistemde vs. görünür mü?

  Cevapla
 4. Merve

  Merhaba, ben erasmus stajı ile Maltaya gideceğim. Gri pasaport alıp vizeden muaf olabiliyor muyuz? Birde yukarda sorulmuş ama tekrar sorayım gri pasaportla orda kaldığım süre içinde başka bir ülkeye giriş yapabilir miyim? Bende haftasonlarını değerlendirmek istiyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Schengen Bölgesi ortak sınır kabul edildiğinden bölge içinde kaldığınız sürece sıkıntı yaşamazsın diye düşünüyorum ama bu benim tahminim, kesin bilgi değil. Emniyete sorsan muhtemelen Malta’dan başka yere gidemezsin derler. Normalde Malta dışında başka bir yere gri ile gitmen yasak ama belki Schengen zaten tek bir sınır kabul edildiği için sıkıntı çıkmaz. Ama dediğim gibi bu benim tahminim.

   Cevapla
 5. S

  Bordo pasaportum var gri almak için bordoyu iptal etmem gerekiyor mu?Teşekkürler.

  Cevapla
 6. Bostancı

  Merhabalar. 2013’de gri pasaportla 2 haftalığına Avrupa’ya gitmiştim. Geri döndüğümüzde ise pasaportu bizden aldılar. Şimdilerde bordo pasaport çıkartmaya gittiğimde ise eski pasaportun hala sistemde görünüyor veremeyiz dediler. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 7. Bahadır Berber

  Öncelikle kolay gelsin,
  Oğlum 14 yaşında ve şu anda 6 aylık (07/03/2017)şengen vizeli pasaportu var . Nisan ayı başında okuluyla beraber Estonya ya bir haftalık bir seyahate gidecekler. Okulda bu konu ile ilgili kişiler gri pasaport alabilme hakkımızın olduğunu beyan ediyorlar ve gri pasaport alırsanız iyi olur diyorlar.
  Benim 2 sorum olacak ; Birinci sorum şu : oğluma gri pasaport alırsak . Eski bordo pasaport u geri alacaklar mı ? , İkinci sorum ise : 6 aylık şengen vize yanacak mı ?

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, o pasaport ve vize üzerinde yazan süreler boyunca geçerli.
   Sadece devlet gri pasaportu geri verene kadar el koyacak. Estonya dönüşü gri pasaportu devlete teslim ederek pasaportunuzu geri alabilirsiniz

   Cevapla
   • Bahadır Berber

    Çok teşekkür ederim , sağlık ve mutlulukla kalın

 8. Ali

  Merhabaü
  Benimde bu konuda bir sorum olacaktı. Ben Almanyada bir yarışmada bulunmak için gri pasaport aldım. Ancak gitmişken başka bir ulkeye gidip 2 gun fazladan kalmak istiyorum. Bu konu da sorun yaratırmı internetten araştırdım konu ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Gri pasaport sahipleri böyle şeyler yapıyorlar ama sanırım sadece görevlendirildiğiniz ülkeye gri ile giriş yapmalısınız. Ama kesin bilgi değil

   Cevapla
  • Yiğit

   Bende şuan romanyadayim. gri pasaportla haftasonu schengen bogesine gezmeye gitmeyi düşünüyorum. sorun yaşadınız mi sorun yaşar miyim?

   Cevapla
 9. Serdan

  Ben balıkesır unıversıtesınde okuyorum
  Yurt dısına sempozyuma gitmek ıstıyorum. Bu nedenle grı pasaport alma yetkım varmıdır

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.