Öncelikle bu konuda müthiş bir bilgi kirliliği olduğu konusunda uyararak başlamak istiyorum:  Çünkü kimlerin harçsız olarak pasaport sahibi olabileceği ile ilgili 10 Şubat 2016’da yeni bir düzenleme getirildi ve herkes hala eski düzenlemeleri anlatıyor. Daha önce okuduklarınızı unutun. Artık öğrencilerin okul ile alakalı bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakkı var. Sebebi ister Interrail için olsun, ister Ibiza’da köpük partisi için ya da canım sınır kapısından bir geçip bu yana bi bakıp gelmek istedi,  hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip. Kimse zaten size yurt dışına neden çıkıyorsunuz diye sormayacak. Kanun diyor ki; 25 yaşın altında olması ve öğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterli sebeptir. Yazının en altındaki bölümden 6663 sayılı Kanunun 4. maddesini okuyup, kendiniz teyid edebilirsiniz. 

O zaman taze ve temiz bilgileri vermeye başlıyoruz:

ÖĞRENCİ PASAPORTU NEDİR?

En özet haliyle: Öğrenci Pasaportu = 25 Yaş Altındaki Tüm Öğrencilerin Harç Ödemeden Çıkartabileceği Bordo Pasaport 
Yani klasik bordo pasaport. Tek farkı harç ödemeden alınabilmesi.

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaportu harç ödemeden çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaş altındaki öğrencilerin tümü harç ödemeden pasaport çıkarttırabiliyor. 
 
25 yaş altı öğrencilerin çıkartabileceği harçsız pasaporttan “Öğrenci Pasaportu” olarak bahsedeceğiz. Aşağıda öğrenci pasaportunu detaylıca anlattık. Ama önce kısaca öğrenciler dışında başka kimler harçsız pasaport çıkarttırabilir ona bakalım:
 
 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU (HARÇSIZ BORDO PASAPORT) KİMLERE VERİLİR?

Yukarıda anlattığımız gibi öğrenci pasaportu aslında standart bordo pasaport ile aynı şey. Tek farkı öğrencilerin harç ödemekten muaf olması. 

İnternette konuyla ilgili yanıltıcı bilgiler okumuş olabilirsiniz çünkü harçsız olarak bordo pasaport çıkartma hakkının kapsamı 2016’da genişletildi ama hala eski bilgiler hala internette dolanıyor. Eskiden sadece eğitim, yarışma, sosyal ya da sportif organizasyon amacıyla yurtdışına giden öğrencilere veriliyordu. Yani yaz tatilinde Interrail’a yapmak isteyen bir öğrenci harçsız olarak pasaport alamıyordu. Artık kapsamı genişletildi ve  25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu. Fakat özellikle altını çizmekye fayda var ki sadece 25 yaş altı olmak yetmiyor harçtan muaf olmak için illa ki öğrenci olmanız gerekli.

 

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir Mi?

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelinin ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte emniyete gitmesi gerekiyor. Okuldan veya e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gerekmekte.

18 Yaşından Büyük Öğrencilere Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İle Verilir?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor.  Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak. Yani, doğduğunuzdan bu yana “25 yıl, 0 gün” olduğu andan itibaren artık harç ödemeniz gerekiyor.

Bu haktan faydalanmak için illa Türkiye’de okuyor olmak gerekmiyor.  Aynı şekilde Erasmus, lisans ya ad yüksek lisans, yabancı dil kursu veya diğer öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaport hakkına sahipler.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile aynı. Bordo pasaport çıkartma işlemlerini hazıladığımız PASAPORT NASIL ALINIR rehberimizi mutlaka okuyun. İçinde pasaport çıkartma sürecini hızlandırmakdan, tüyolara işinize çok yarayacak bilgiler var.

Gelelim öğrencilerin harçsız pasaport almaları için hazırlamaları gereken belgelere.
 

1. Nüfus Cüzdanının Aslı

Ehliyet olmaz, mutlaka nüfus kağıdı olması gerekir. Ayrıca üzerince TC numaranızın yazması gerekiyor. Eski tip, TC numarasız bir nüfus kağıdıınız varsa bununla işlem yapamazsınız. Önce gidip yenilemeniz gerekiyor. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus kağıdında fotoğrafının bulunması şart. Ayrıca nüfu kağıdınızın da fotokopisini de yanınızda bulundurun deriz.

2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biliyorsunuz, biometrik pasaportlara geçeli, eski tip vesikalıklar tarihe karıştı. Artık biometrik fotograf olması gerekiyor. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında çok da fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor. 

3. Eski Pasaportlar (Varsa)

Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda bulundurun. 

4. Pasaport Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ve defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekiyor. Öğrencilerinse pasaport harcı ödemeleri gerekmiyor ama 94 TL olan bir defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırması gerekiyor. 


ANLAŞMALI BANKALAR:

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

5. Öğrenci Belgesi

– Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
Ya da
2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart. 

Eskiden pasaport çıkartacak kişinin öğrenci belgesinini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatılması gerekiyordu. Artık gerekmiyor. 

– Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız iki seçeneğiniz var: 
1. Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’a  harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaksanız;
Okuldan aldığınız “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.
Ya da 
2. Yurt dışında eğitim görüyor ancak Türkiye’deyken öğrenci pasaportu alacaksanız;
Öğrenci olduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Apostil nedir derseniz; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi.
 
 

Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Eskiden öğrencilerin bir de Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazıp,  sonra onu Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatması gerekiyordu. Son düzenleme ile birlikte bu da zorunluluk olmaktan kalkmış. Yani 25 yaş altı öğrencilere gerekmiyor.

Ancak 25 yaşını aşmış öğrenciler, okul sebebiyle (konferans, müsabaka gibi) yurt dışına gidiyorsa, harçsız pasaport alabilmeleri için bu hala gerekiyor olabilir. Konuya dair teyit ediliş bilgisi olan varsa lütfen yorumlarda paylaşsın ki biz de burayı güncelleyebilelim.
 
 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Bu evrakları toparladıktan sonra tercih ettiğiniz  ilçe veya il emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu epasaport.gov.tr adresinden alınıyor.

Nerede ikamet ettiğinizden bağımsız, istediğiniz Emniyet Müdürlüklüğü’nden randevu alabilirsiniz. Yani epasaport.gov.tr’de size yer ve zaman olarak en uygun neresiyse seçebilirsiniz. Pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği bulunmuyor buna şaşırmayın. Siz normal bordo pasaport başvurusu ile aynı yolu izliyor randevu günü merkeze gittiğinizde öğrenci pasaportu talebinizi belirtiyorsunuz.

Pasaportlar Ankara/Gölbaşı’nda kurulan tanzim merkezinde basılıyor, sonra dağıtım için PTT’te veriliyor. Size pasaport randevunuza gittiğinizde teslim edilmesini istediğiniz adresi ve sizin yerine teslim almasını isteyeceğiniz bir kişi varsa adını soruyorlar. Pasaportunuz, belirttiğiniz adres ve kişiye genelde 3 gün içinde teslim ediliyor. Ama yoğun olduğu zamanlarda 7 günü bulabiliyor.
Pasaport randevuları bayram, yılbaşı, hac sezonu, 15 tatili öncesi, vb, dönemlerde çok dolu oluyor. Ayrıca, pasaportun basılıp gelmesi de uzun sürebiliyor.

 
 
 

AÇIK ÖĞRENİMDE OKUYANLARA HARÇIZ PASAPORT VERİLİYOR MU?

EVET! Bir okuyucumuz şöyle anlatmış: 

– 492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir.
– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
– Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
– Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
– Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.

​ 

 
 
 

KANUNDA ÖĞRENCİLERE HARÇSIZ PASAPORT

Pasaport harcı alınmayacak durumların hali kanunda şu şekilde geçmekte:

“Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye’ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri Bakanlığınca tasdiki,
f) Türkiye’deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
g) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri.
h) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.”

 

 

ÖĞRENCİ PASAPORTU İLE İLGİLİ YANILGILAR VE DOĞRULAR

Öğrenci pasaportu alabilmek için okul ile ilgili bir bahane ile yurt dışına gidiyor olmak gerekir mi?

HAYIR. 25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabilirsin.

Öğrenci pasaportun ne renk olur?

Klasik bordo (umumi) pasaport ile yanı şey. Tek farkı öğrencilerin bunu harç ödemeden çıkarabilmesi.  Yani BORDO. 

Öğrenci pasaportu harcı ne kadar? Öğrenci pasaportu ücretleri?

Pasaport harcından MUAFtır. Yani ödemez. Ama DEFTER BEDELİ ödemesi gerekir. O da 2017 için 94 TL.

Açık öğrenim öğrencileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bunun cevabını biz de bilmiyoruz. Konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa yorumlarda paylaşarak yardımcı olursanız herkes faydalanır.

24,5 yaşındaki öğrenciler?

Bu kurallar dahilinde 24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü pasaportların minimum geçerlilik süresi 6 ay oluyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek. 

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

Evet! Ama onlar için durum biraz farklı. Artık 25 yaş altı öğrenciler gibi geçerli sebep bildirmeden de alma şansları kalmıyor. Geçerli bir eğitimle ilgili sebep yaratmaları gerekiyor. 😀
25 yaş üzeri öğrenci olan Özhan’ın izlediği yolu izleyebilirsiniz:

“Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. 😉 Daha sonra bu formu bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesi‘ne gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar. En fazla 1 yıllık pasaport verilebiliyormuş. Daha sonra  Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp emniyetten pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile emniyete gidiyor en güncel bilgi budur.”

Açık öğretim öğrecileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bu konuda elimizde kesin bilgi yok. Eğer konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa lütfen yorumlarda paylaşarak siz de yardımcı olun.

Anaokulu öğrencileri bu harçsız pasaport alabilir mi?

Okuyucularımızından Ramazan’ın eklemesi şöyle: “Eğer çocuğunuzun gittiği kreş, e-okul sistemine kayıtlı ise ordan alınacak belge ile harçsız pasaport çıkarttırılabiliyor. Ancak eğer çocuk kreşe gitmiyorsa ve ilkokul yaşından küçükse ona pasaport çıkartmak için harç yatması gerekiyor.” Kulağa saçma gelse de kural böyle.

22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. Pasaport sürem ne kadar verilir?

25 yaşında kadar pasaportunuz geçerli olacaktır.

 
 
 krabi-tayland-plajlar-adalar

 

BİZ ETTİK SEN ETME!!

Hay bizim bi ezber tutturmuş, Interrail da Interrail diyen kafamıza… Tayland’ı ve Güneydoğu Asya efsanesini keşfettikten sonra Interrail diyen kafamızı duvarlara vurduk. Interrail harika bir tecrübeydi ama Tayland’ın yanında çok standart ve pahalı kalıyor. Interrail bileti zaten Tayland’a uçak fiyatında. Bi de Avrupa’da nefes almak bile pahalı… Örneğin; Madrid’de bir hostelde tek kişi için yatakhanedeki ranzanın fiyatı 50 TL iken, biz aynı parayı Tayland’da 2 kişi özel odada konaklama + 3 kişinin 3 öğün yemeğinin toplamına harcıyorduk. Ve dünyanın en özel deneyimlerini Tayland’da yaşadık: Fillere bakıcılık yaptık, gece fosforlu mavi ışık saçan planktonların içinde yüzdük ve dünyanın en güzel plajlarında yüzdük. Gece hayatın konusunda da Tayland’ın eline Avrupa kolay kolay su dökemez…  Backpacker ruhu dersen, yine Tayland Avrupa’yı bayağı tokatlar… Tayland’de gerçekten epik bir tatil yaşanır. Biz bu uyanışı çok geç yaşadık. Biz ettik, siz etmeyin. Tayland’ın en güzel deneyimlerini derlediğimiz TAYLAND GEZİ REHBERİ yazımıza bakın. Daha ne yapalım. Günah bizden gitti bak. 😀

403 Yorum

 1. Gizem

  18 yaşındayım ve 2 ay sonra liseden mezun oluyorum. Pasaportu okul bitmeden alsam yaz tatili içinde üniversiteye geçene kadar kullanabilir miyim?

  Cevapla
 2. gökhan

  ben 18 yaşındayım. 10 yıllık pasaporta başvurursam 10 yıl sonra 28 yaşında olacağımdan pasaport harç bedelini öder miyim yoksa 25 yaşına kadar olan süreli pasaporta mı başvurmam gerekir harç ödememek için? (örneğin 5-6 yıllık)

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar

   Sen zaten öğrenci olduğun için harç bedeli ödemeyeceksin. Sadece cüzdan bedeli ödeyeceksin onun da tutarı geçerlilik süresinden bağımsız sabit bir rakam zaten

   Cevapla
 3. Gülcesu

  Merhaba acaba bordo pasaport çıkartsam yeşil pasaport hakkım kaybolur mu? Teşekkürler 🙂

  Cevapla
 4. yağız

  ben 16 yaşımdayım öğrencilik için pasaport çıkartmak istiyorum sadece okul için mi yurt dışına çıkabiliyorum yoksa gezmek içinde çıkabiliyomuyuz

  Cevapla
 5. tuğba

  e devletten çıkaracağım öğrenci belgesini emniyete mi götürmem gerekir yoksa e pasaportta başvuru yaparken sisteme yüklemem ? süreç nasıl işliyor kısa bi bilgi alabilir miymmm :))

  Cevapla
 6. Batuhan can

  merhaba yaşım 19 ama daha girmedim.mayıs 11 inde randevum var ama 12 sınıfım son senem almama engel olurmu

  Cevapla
 7. lokman

  25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

  25 yaş üzeri öğrenci olan Özhan’ın izlediği yolu izleyebilirsiniz:

  “Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. ”
  Özcan arkadaş yurtdışına çıkış nedeni ve yurtdışında kalış süresi için belge vermedi mi yoksa verdiğiyse nasıl bir yöntem uyguladı .

  Cevapla
 8. seker

  merhabalar
  üniversite 2. sınıfım. 2 yıl önce 1 yıllık pasaport çıkarmıştım ve süresi bitti. şimdi yeniden pasaport çıkartmak istiyorum harçsız pasaport çıkarabiliyorum ama yine defter parası ödemek zorunda mıyım?
  teşekkürler

  Cevapla
 9. Ecem

  Merhaba yazınız için teşekkür ederim oldukça net ve faydalı olmuş.Fakat bir sorum var 19 yaşındayım 6 yıllık öğrenci pasaportu çıkartmak istiyorum fakat 94 TL olan defter bedelini her yıl mı ödeyeceğim yoksa sadece tek sefer mi ?

  Cevapla
 10. Taylan Tekiner

  Merhabalar. Harçsız pasaport almam için Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazmam gerekiyor mu? Yoksa sadece öğrenci belgem ve normal pasaport başvurularında kullanılan belgeleri sunarak pasaportumu alabilir miyim ?

  Cevapla
 11. Özlem

  Öncelikle merhaba, sitenizden edindiğim bilgilerle bende başvuru yaptım. Kafamdaki tek sorun bu dönem mezun oluyor olmamdı. E devletten aldığım öğrenci belgem ve diğer gereken herşeyle gidip başvurumu yaptım. Hiçbir sıkıntı çıkmadı 25 yaşına kadar kullanabileceğimi ve bir hafta içinde bana ulaşacağını söylediler. Çokkkk teşekkür ederim.

  Cevapla
 12. Bülent polat

  Açık öğretim lisans okuyorum kaydım var ama kaydımı yenilememişim sistemde pasif yazıyor. Bu sıkıntı olurmu ayrıntılı bilgi lütfen. Teşekkürler…

  Cevapla
 13. Mahserintekatlisi

  Açıköğretim lise okuyorum öğrenciliğim aktif kanundan bende yararlanabiliyormuyum birde e devletten çıkarttığım öğrenci belgem kabul olurmu illa halk eğitim merkezinemi gitmem gerekiyor.

  Cevapla
 14. Şafak

  Ben 18 yaşındayım ama mezunum öğrenci olarak gozukmuyorum öğrenci belgesini nasıl çıkarta bilirim

  Cevapla
 15. sena

  Merhaba ben lise 2 öğrenciyim harçsız öğrenci pasaportu başvurusu yapabilir miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Harçsız pasaport alabilirsin ancak 18 altında olduğun için başvuruyu ebeveynlerinle yapman gerek

   Cevapla
 16. Bora

  Ben şuanda Türkiye’de hiçbir okulda okumuyorum öğrenci değilim. Ama yazın yurtdışına okumaya gideceğim. Nasıl harçsız pasaport alabilirim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Onu biz de bilmiyoruz ve merak ediyoruz. Öğrenince paylaşabilirsen herkesin faydalanması için yazıya eklemek isteriz

   Cevapla
   • YILMAZ

    2 ve 3 yaşındamı yoksa 23 yaşındamı anlamadım.2 ve 3 yaşında ise hem harç hemde defter bedeli yatıracaksınız 23 ise ve okuyorsa defter bedeli karşılığı öğrenci belgesi ile 2 yıllık pasaport verilir

 17. Mert

  Teşekkürler tüm sorularımın cevaplarımı buldum. Randevuyu aldık 20 gün sonrasına verdi ama olsun 🙂

  Cevapla
 18. Özal

  Merhaba lar öncelikle bilgilerinizle bizleri aydinlattiginiz için çok teşekkür ederim
  Ben açık öğretim lisesi okuyorum ve hollanda da nişanlım var ve evlenip orda yaşamayı düşünüyorum 1994 doğumluyum öğrenci pasaportu alabilir miyim ve bu evlilik yoluyla vize verecekleri için bana bi sorun teşkil eder mi öğrenci durumum aktif

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Öğrenci pasaportu Hollanda’ua girişinize engel olmaz. Evlilik ise zaten pasaport ile ilgili bir durum değil.

   Cevapla
 19. Şule

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben öğrenciyim açıköğretim fakültesi okuyorum yaşım 22 erkek arkadaşım isvecte evlenmeyi düşünüyoruz öğrenci pasaportu çıkarttırıp evlenmek için isvecte yaşayabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Öğrenci pasaportu ile İsveç’e gidebilirsiniz. Evlilik ise zaten pasaport ile ilgili bir durum değil. Reşit olmaz yeterli.

   Cevapla
 20. mert

  15 yasındayım okul ile haziranda yurtdışına gidicez .pasaportu kaç yıllık alabilirim ve yılı artıkça ücreti artıyor mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   sadece defter bedeli ödeyeceğin için ücret sabit
   sana 5 senelik verirler yaşından ötürü

   Cevapla
 21. Mehmet

  Öncelikle yanıt larınızdan dolayı teşekkür ederim. Ben açık lise öğrencisi yim yaşım 19 öğrenci pasaportuyla yurtdışında çalışa bilirmi yim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yurt dışında çalışmak için o ülkeden çalışma izni alınmaıs gerekir

   Cevapla
   • Mehmet

    Bende Türkiye’de açık öğretim ogrencisiyim buradan öğrenci belgesiyle pasaport cikarttirip yurtdışında sadece çalışma izni yeterli olurmu orda pasaportla herhangi başka bir islem yapmaya gerek yok değilmi

   • Biz Evde Yokuz

    Çalışma izni orada pasaporta basılıyor

 22. fattttih

  Merhaba 15 martta randevum var öğrenci pasaportu için yaşım 24 2 ay oldu 6 aylık ucretsiz verebilirlermi.

  Cevapla
 23. ali

  iyi günler. şimdiden çok teşekkür ediyorum sizlere.

  22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. Pasaport sürem ne kadar verilir?
  25 yaşında kadar pasaportunuz geçerli olacaktır.

  demişsiniz ancak sanırım öğrencilik bitince pasaport süresi doluyor ancak ben şunu sormak istiyorum. haziranda mezun olunca çoğu resmi kurum mesela sgk, seni eylül e kadar öğrenci gösteriyor. acaba bu pasaportta da böyle mi?
  haziranda mezun olunca direkt olarak pasaport iptal mi oluyor yoksa okul dönemi başlayana kadar devam eder mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaportunu devlet iptal etmiyor, iade etme sorumluluğunu size yüklüyor

   Cevapla
 24. Emre

  Merhabalar.Pasaport harç bedelinden muaf olmak için öğrenci olmak ve okulumdan öğrenci belgesi alıp ibraz etmem yeterli olur mu.Ayrıca eski tip pasaportlarımız var ama onları bulamadık.Bu pasaportlar olmadan da pasaport çıkarabilmemiz mümkün mü?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eski pasaportlarını kaybedenlere ceza veriyorlar; bi daha yurtdışına çıkamıyorlar
   Şaka şaka 🙂

   – Evet, öğrenci belgesi almanız harçsız pasaport almanız için gerek.
   – Eski pasaportları iptal etmek için istiyorlar. Sizinki hale geçerli miydi? Emin değilim ama geçerliydiyse polis tutanağı gibi birşeyler isteyebilirler

   Cevapla
   • Emre

    Geçerli pasaportumuz yok.Süresi geçeli bayağı oldu..

 25. Elif

  Merhabalar, bu yaz Çek Cumhuriyet’inden başlayarak interrail yapmayı planlıyorum. Daha önce hiç yurtdışı deneyimim olmadı bu sebepten dolayı pasaport çıkarttırma ihtiyacı duymamıştım. 24 yaşındayım çalışıyorum ama aynı zaman da aöf okuyorum. Sizce hangi pasaportu ya da ne kadar süreli pasaport çıkarttırmam daha mantıklı olur?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 26. Melisa

  Ben öğrenci pasaportu almak istiyorum yıl olarak 18 yaşındayım ama ay olarak girmedim (10.07.1999) haziranda gitmeyi düşünüyoruz, ablamla emniyete gitsem alabilir miyim ve lise son sınıf öğrencisiyim okulum 4 ay sonra bitecek bu pasaportun süresini etkiler mi ve ya harç ödemem gerekir mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Melise şu an 18 yaşına girmediğin için velilerinin seninle gelmesi gerek ama harç ödemen gerekmez

   Cevapla
 27. Özge

  Ben şu an lise den mezun oldum fakat üniversiteye gitmedim bu sene dershanede hazırlanıyorum ben de harçsız pasaport alabilir miyim acaba

  Cevapla
 28. deniz

  Merhabalar. Defter parasını 24tlyi : Kredi kartıyla ödeyebiliyor muyuz ?
  Ya da internet üzerinden ödeyebiliyor muyuz ?

  Cevapla
 29. gökhan

  Bugün bütün belgelerim tamam bir şekilde emniyet müdürlüğüne gittim. Pasaportun okulumun bitiş zamanında süresinin dolmayacağını, onunla ilgisi olmadığını ve 25 yaşına kadar geçerli olacağını söylediler. (yükseköğretim için) Yani okulunuz 22 yaşında bitiyorsa bile pasaport her türlü 25 yaşa göre düzenleniyormuş.

  Bunun dışında bir sorum var, ben yurtta kaldığım için yurt adresini vermek zorunda kaldım ve ben yurtta değilken gelirse sanırım yurdun müdürü teslim alamaz değil mi? Teslim alacak biri olmadığında pasaportun akıbeti ne oluyor? PTTden gidip alabiliyor muyum?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   Randevu sırasında yurt müdürünün TC kimlik nosunu verip teslim alabilir deseydin hallolurdu.
   Doğru, yurtta değilsen PTT’den verilen süre içinde gidip teslim almalısın

   Cevapla
  • ali

   GÖKHAN BEY, öğrencilik bitse bile 25 yaşına kadar süreceğine emin misiniz?
   çünkü ben 4 ay sonra mezun oluyorum. boş yere 94 tl vermek istemiyorum.

   Cevapla
 30. sezer

  yarın pasaport için emniyete gideceğim fakat öğrenciliğim de bir sıkıntı olduğu için geri çevrilebilirim. bu durumda yatırdığım defter parasını geri alabiliyor muyum

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bildiğim kadarıyla geri alamazsın ama başvurmayıp, evraklarını tamamlayıp aynı dekontla gideblirsin

   Cevapla
 31. seda

  merhaba
  haziranda okulum bitiyor. ağustos gibi yurtdışına çıkmayı planlıyoruz. ben şuan öğrenci pasaportu için başvuruda bulundum ancak ilerde (ağustos ayında) sıkıntı çıkar mı? birdaha yenilemem gerekir mi pasaportu? şubatta başvurduğum için bana 3 aylık bir pasaport mu verecekler?

  aynı zamanda yeşil pasaport alma hakkımda mevcut? yeşil pasaport alırsam 2018 yılında sgk kaydım girilecek. yani 2018 yılına kadar kullanma hakkım olacak ama öğrenciliğim bitiyor haziranda. yine de çalışmadığım ve ailemin yanında yaşadığım için yeşil pasaport alma hakkım mevcut değil mi?

  sizce ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, yeşil pasaport almanız daha avantajlı olur vizesiz gezebilmeniz açısından

   Cevapla
 32. ayşe

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve kimliğimdeki fotoğrafta 12 11 yaşlarındayım. Bu nedenle başvurum sırasında herhangi bir sorun çıkar mı

  Cevapla
 33. tuba

  merhaba bugun 17 yasinda ki ogluma pasaport cikartik, ogrencilerin harc odemedigini bilmedigimiz icin harclari yatirdik acaba bu harci iade alabilmemiz mumkun mu ? tesekkurler.

  Cevapla
  • pasaport polis

   Evet alabilirsiniz gittiğiniz pasaport biriminden dekontun arkasına işlem yapılmamıştır yazısını yazdırdıktan sonra paranızı geri alabilirsiniz.

   Cevapla
   • Mahserintekatlisi

    Hocam acil lise aktif ogrencisiyim yararlanabiliyormuyum harcsiz kanunundan

 34. Ramazan

  Oncelikle yazi icin cok tesekkurler gercekten on numara benim bi sorum var dekontu emniyet mi isteyecek yoksa önce odeyip bütün evrakları mi tek seferde teslim edeceğiz ?

  Cevapla
 35. merve

  merhaba ben 23 yaşındayım okulum haziran ayında bitiyor ben ağustosta yurt dışına çıkaacağım harçsızı şimdiden alsam ozamana kadar geçerli oluuyor mu

  Cevapla
 36. Elif Bağcı

  Merhabalar yazınız oldukça açık ve faydalı bunun için teşekkkür ederim. Yalnız bir sorum olacak. Ben 24 yaşındayım henüz yeni girdim üniversite son sınıf öğrencisiyim ve bu temmuz ayında italyaya gideceğim. Pasaport çıkarttıracağım ama temmuzda öğrenciliğim bitmiş oluyor. 25 yaşımı doldurmama rağmen oasaportum yanar mı yoksa. Geçerlilik süresi öğrencilik dönemine kadar mı 25 yaşına kadar mı cevap için şimdiden teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   Yazıda 25 yaş üstü öğrenciler için yazılı bir bölüm var, orayı okudunuz mu? Sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz. Hala sorunuz olursa buradayız

   Cevapla
  • pasaport polis

   alacağınız pasaport 25 yaşına kadardır öğrnim süresi ile alakalı değil

   Cevapla
 37. gökhan

  merhaba, bu işlemi sadece il emniyet müdürlüklerinden mi yapabiliyoruz, yoksa ilçe emn müdürlüklerinden de oluyor mu?

  Cevapla
 38. Elifnaz

  Üniversite 2.sınıfım. Katarda-1-yillik- eğitim için Pasaport çıkartıcam. Olursa okulumu dondurup öyle gitmeyi düşünüyorum. Öğrenci pasaportu çıkarcğım için sonradan sıkıntı olurmu pasaport ta

  Cevapla
 39. Pelin

  Merhaba, bilgiler çok aydınlatıcı ve net. Teşekkür ederiz. Hem örgün eğitim hem de açıköğretimde öğrenciyim. Ancak aynı zamanda sigortalı olarak da çalışıyorum. Sigortalı olarak bir gelirimin olması öğrenci pasaportu almam konusunda bir sorun çıkarır mı? Bunun cevabını bulamıyorum.

  Cevapla
 40. murat

  ıyı gunler. ogrenciyim harçsız pasaport cıkartıcagım . Kullanma süremi ben istediğim gibi belirleye biliyor muyum? Yani en uzun süreyi seçmek gibi.

  Cevapla
 41. Süleyman

  Hocam selamlar, çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Anlamadığım küçük bir kısım var.

  Diş hekimliği okuyorum(eğitim süresi 5 yıl) ve 18 yaşındayım(1. Yılım). Harçsız pasaport aldığımda bu pasaportun geçerlilik süresi 5 yıl mı olacak (yani okulum bitene kadar), yoksa 7 yıl mı olacak (yani 25 yaşına basana kadar)??

  Ve dekont olarak sadece defter bedelinin dekontunu götürmem yetiyor değil mi? Kalabalık bir yerde olduğum için ancak 15 gün sonrasına randevu alabildim ve gittiğimde sorun çıksın istemiyorum, o yüzden tam emin olmak istiyorum doğru anladığıma

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar
   Sadece defter bedelini yatırıp dekontunu alacaksın.
   Sen 25ine kadar geçerlik iste, vermezlerse bile en kötü 5 senelik verirler

   Cevapla
   • Yılmaz

    18 yaşındaki öğrenci 25 yaşına kadar yani 7 yıl gibi bir pasaport verilir okulun eğitim süresi önemli değil mesela 21 yaşında üniversite son sınıf öğrencisi olsa bile 4 yıl süreli pasaport verilir….

 42. Genç Osman

  Merhaba, yaşım 17 yıl 6 ay 13 gün , Almanya ya akraba ziyaretine gitmek istiyorum gidebilmek için pasaport almam gerekiyor mu 18 yaş altı olduğum halde? Öğrenci pasaportu alıp vize başvurusunda nasıl bulunabilirim? 18 yaş altı kabul edildiğim için ne gibi ek sorunlarla karşılaşırım? Vize verilmeme gibi bir durum olur mu?

  Cevapla
 43. Samet

  Öğrenci pasaportu süresi bitince normal pasaport harcını yatırarak pasaportumun süresini uzatabilir miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Süre uzatma diye bir uygulama yok. İlla sıfırdan pasaport çıkartmak gerekiyor

   Cevapla
 44. halil

  ben bugün pasaport işlemi için belgeler tastamam emniyete başvuru yaptım bana geri dönüş yapıldı dekondu alıp paramı tahsil etmek için ben öğrenciyim ve öğrenci pasaportu hakkından faydalanazmışım diye ayrıca bu benim ikinci üniversitem birini terk ettim ve şuan hazırlık okuyorum buna ne sebep olmuş olabilir merak ettim araştırıyorum fakat böyle bir durum görmedim hiç

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Öğrenci belgenizi nereden ve ne zaman almıştınız?
   Yaşınız kaç?

   Cevapla
   • halil

    20 yaş belge bugün fakülteden alındı kaşe imza herşey tamamdı

   • Biz Evde Yokuz

    Çok mantıksız, bence bir hata olmuş olmalı. emniyete danıştın mı

   • halil

    yoo aradılar öyle dediiler işte yarın gideceğim bakalım ne diyecekler .

   • Biz Evde Yokuz

    Bizimle de paylaşır mısın lütfen? Merakla bekliyoruz ne diyecekler

   • xx

    “kayıt yenileme” dönemi olduğundan e-devlette de görüleceği üzere öğrencilik pasif hâle geliyor. -en azından benim öyle- bu sebeple olabilir diye düşünüyorum.

   • Biz Evde Yokuz

    Mantıklı. O zaman aktif olduğu dönemi beklemeli

   • Yılmaz

    Bencede mantıksız bence arkadaş tam anlatamadı

 45. Kübra

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim iki üç arkadaş konuştuk ve bizde bundan faydalanmak istedik. Size bir sorum olacakti şimdi ben 20 yaşındayım 23 yaşında okulum bitiyor okul bitene kadar harçsiz vizeden faydalanabilirim değil mi? Bide ben 10 yıllık pasaport a başvuru yapmak istiyorum bu öğrenci harçsiz pasaportumun süresi bitince diğerine başvuru yapsam harçlı olana bir sıkıntı olur mu acaba bilgi verirseniz çok sevinirim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Vize ve pasaport konuları karışmış.
   Harçsız pasaport alabiliyorsunuz öğrenci olarak ama vize işlemleri için böyle bir durum söz konusu değil.

   Cevapla
 46. Nuh

  Merhabalar öğrenci pasaportu almak istiyorum.AÖF’de kayıtlıyım ve harç yatırmıyorum.Bu yüzden öğrenci belgesi sorguladığım zaman “Öğrencilik Hakkı Var mı? : Yok” kısmı bu şekilde çıkıyor ve “İLGİLİ MAKAMA
  Yukarıda kimlik bilgileri verilen öğrenci ANADOLU ÜNİVERSİTESİ öğrencisidir.” yazısı çıkıyor.Bu durumda öğrenci olarak gözüküyorum ama öğrencilik hakkım yok yazıyor sizce alabilirmiyim öğrenci pasaportunu?Yoksa kayıt yeniletip mi almam gerekiyor?

  Cevapla
   • Mehmet

    Mrb emeğiniz için çok teşekkür ederim.1.sorum:Aöf Öğrenci belgesi içinde ıslak imza gerekiyormu yoksa sadece belgesi yeterlimi.2.soru:evraklari aldiktan sonra önce bankayami(Dekont icin)yoksa direkt emniyetemi gidecez.

 47. Mustafa

  Evvela tesekkür ederim yanlız bir sorum olacakti , şimdi öğrenci pasaportu ile yani sadece defter bedeli olan 94 TL ile hem 6 aylık hem de 10 yıllık pasaport alabiliyor muyum ? Eğer cevabınız evetse ne gerek var 6 aylık almaya çünkü ikisi de aynı paraya denk geliyor …

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Harçsız pasaport durumunda siz seçemiyorsunuz süresini. Öğrenciliğinizde kalan yıllara göre onlar belirliyorlar

   Cevapla
  • Yılmaz

   Öğrenci belgesi getiren kişi 18 yaş altı ise 5 yıl büyükse 25 yaşına kadar pasaport tanzim edilir okulun bitim süresi dikkate alınmaz

   Cevapla
 48. talha

  Öncelikle çok teşekkür ederim bizi büyük bir dertten kurtardiniz benim bir kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi ben 20 yaşındayım lisans eğitimi görüyorum pasaport cikarmak istiyorum ne olur ne olmaz sonuçta burası türkiye acaba ogrenci pasaportu mu çıkarsam yoksa 10 yıllık pasaport mu aslında kafamda iltica etmek gibi bir düşünce var hangisi daha iyi olur ya da vatandaşlık için başvurmak istesek hangi pasaport daha iyi olur teşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar
   Şu an harçsız pasaport için başvursan en fazla 25 yaşına kadar geçerlilik verirler. 10 yıllık almak istersen o zaman harç ödemen lazım.
   Ama şöyle birşey de var, pasaportunu yenilediğin zaman eski pasaportunda kalan geçerlilik süresi yeni pasaportuna ekleniyor. Yani eski pasaportunda 4 sene geçerlilik kaldıysa, yeni pasaportunu da 5 yıllık aldıysan yeni çıkan pasaportunda 9 yıl geçerlilik oluyor. Ama pasaportların maksimum geçerlilik süresi 10 yıl olduğu için yeni pasaport harcını 10 yıllık yatırsan yanıyor, illa yeni pasaportun 5 yıllık olmalı.

   Cevapla
 49. İbrahim

  Şu an ben açık öğretim öğrencisiyim yaşım 17 harcsiz pasaprtumu çıkara bilirmiyim

  Cevapla
 50. ali

  iyi günler
  ”18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. ”
  demişsiniz.
  sorum şu ; ben 22 yaşındayım ve öğrenciliğimin bitmesine 6 ay kaldı. bu pasaport, 25 yaşıma kadar kadar yani 3 yıllık mı olacak, yoksa sadece öğrencilik bitimine yani 6 aylık bi süre mi ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   pasaportlaırtın minimum geçerlilik süresi 6 ay oluyor. Dolayısı ile mezuniyete 6 aydan az kaldığı için *muhtemelen* vermezler.

   Cevapla
   • Yılmaz

    Okulun mezuniyet tarihine bakılmaz belkide sınıf tekrarı yapacak o yüzde öğrenci belgesi ve yaş baz alınır

 51. Nurcan

  Merhabalar
  Ben universite öğrencisiyim. 94 dogumluyum bana ne kadar sureli ogrenci pasaportu verirler. Simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
 52. Oğuz

  Ben 97 li doğumluyum.Üniversite öğrencisiyim.Ve erasmusla belli bir süre yurt dışında okumak istiyorum.Bunun için bende olan bordo pasaport yeterli mi? Yoksa yurt dışında erasmusla okumak için farklı bir pasaport çıkarmam gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bordo yeterli. Ama gittiğin ülkeye göre vize alman gerekecek. Okul zaten sana yol göstercektir

   Cevapla
 53. Ayaz

  22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. 2 yıllık Öğrenci pasaportu alıcam ancak pasaportu mezun olduktan sonraki 2 yıl içinde kullanabilir miyim ? Yoksa pasaportu kullanabilmem için halen öğrenci mi olmam gerekir ?

  Cevapla
   • Yılmaz

    Öğrenci belgeleri 60 gün süre ile geçerlidir düzeltmek istedim kusura bakmayın

 54. Ela

  Merhaba ben 5Mayis 2001 dogumluyum kimligimde resim yok pasaport almam icin resime gerek var mi bir bilginiz var mi

  Cevapla
   • Yılmaz

    15 yaşında olan her vatandaşın kanunen kimliğinde fotoğraf olması gerekiyor kimlikle resim yoksa müracaat alınmaz

 55. Nurcan

  Merhabalar, ehliyet ile başvuru yapilir mi pasaport için? (Emniyet müdürlüğü ne)

  Cevapla
   • Yılmaz

    Sürücü belgesi ile kesinlikle müracaat edemezsiniz pasaport kanununda gerekli belgelerde nüfus cüzdanının aslı yazar yani kimlik olmadan olmaz

 56. Ekin

  Merhaba ben bu kanun yürürlüğe girmeden 5 6 ay once pasaport aldim , dolayisiyla 570 tl harc parasi odedim. 20 yasindayim, yatirdigim harc parasini geri alma şansım var mı?

  Cevapla
 57. hk

  merhaba. ben hem devlet memuruyum hem de yüksek lisans yapıyorum. henüz ders dönemindeyim ve 23 yaşına yeni girdim. öğrenci pasaportundan faydalanabilir miyim? memuriyetim bir engel oluşturur mu?

  Cevapla
 58. Sena

  Merhabalar,
  22 Kasım 1998 doğumluyum. Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Pasaport çıkarttıktan sonra üniversiteye devam etmezsem pasaportumun geçerliliği kalkar mı? Yani pasaportta yazan geçerlilik süresi 5 yılsa okul bittikten sonra da istediğim gibi seyahat edebilir miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   pasaportunuz içinde yazan geçerlilik süresi boyunca kullanılabilir

   Cevapla
 59. Gözde

  Merhabalar öğrenci pasaportu vize olan yerler için nasıl acaba ayrıetten vize almak gerek mi

  Cevapla
 60. Zeynep

  Merhaba 17 şubata randevu aldım. Tüm yorumları okuyunca kafam karıştı. Öğrenci belgesini e devlet üzerinden çıktı mı alıyorum bu yeterli mi? Defterdarlıktan izne gerek var mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   e devletten alabiliyorsun, artık defterdarlıktan onay gerekmiyor (eskiden gerekiyordu)

   Cevapla
   • Iskender

    Hocam bordo pasaport demişsinizde pasaportlar çipli olarak değişti diye biliyorum.Ama güzel yazı olmuş aydınlattınız beni saolun iyi çalışmalar.

   • Biz Evde Yokuz

    Artık tüm pasaportlar çipli zaten. Bordo, yeşil, gri artık hepsi çipli. Yani bordo pasaport ve çipli pasaport farklı şeyler değil.

   • Süha

    kimliğimde resmim yok pasaport almam gerekiyor resim koyma yaşım geldi lakin çipli kimlik alınması gerekiyor koyulmuyormuş. çpili kimlik randevusu da malumunuz yok. pasaport çıkarttırabilir miyim ?

   • Biz Evde Yokuz

    Önce kimlik olayını halletmen lazım. Yoksa alamazsın pasaport

 61. Baran

  Admin merhaba.Yukarıda belirttiğin bankalardan herhangi birine 94 lira pasaport bedeli adı altında ücret yatırıp ve ardında emniyetten aldığımız randevu tarihinde öğrenci belgesi,biyometrik fotoğraf ve makbuzla müracaat etmemiz gerekiyor.Doğrumudur?Yanıtlarsan çok mutlu olurum.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ödeme kısmı doğru.
   Diğer bulundurmn gereken evrakları lütfen ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER bölümünden oku.

   Cevapla
 62. Mert

  ÖĞRENCİ PASAPORTU İLE İLGİLİ YANILGILAR VE DOĞRULAR bölümünde yapılan ilk soruda “HAYIR. 25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabilirsin.” yazmışsın seyahat amacından bağımsız derken. Şimdi ben bu pasaportu başvurdum ve aldım sadece gezmek için okul harici eğitim harici sadece keyfi olarak gezme imkanım var mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   25 yaşın altındaki tüm öğrenciler ister keyfi ister eğitim amaçlı harçsız öğrenci pasaportu alabilirler.
   yazı da detaylı olarak anltıyor

   Cevapla
 63. Irem

  Merhaba Haziran 2016 da universiteden mezun oldum 21 yasindayim. Ben bu haktan yararlanamaz miyim ? Yada yararlanmak icin hangi yollara basvurmam gerekiyor ?
  Ogrenimi devam edenler icin diye duydum bu 94 tl yi l yuzden soruyorum yoksa bende 500 600 liraya mi cikartabilirim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bu sadece öğrenime devam edenler için geçerli 25 yaşına kadar. Öğrenci değilseniz 25 yaş altı olmanız fark etmez

   Cevapla
 64. Kubilay_K_

  Merhaba

  Akşam meslek lisesinde okuyorum son dönemim pasaport için e devletten aldığım öğrenci belgesi ile gittim kabul etmediler halk eğitim merkezinden al dediler gittim okuldan alacaksın dediler 1 gün sonra aldım belgeyi gittim pasaport başvurum kabul oldu hazırlıklı gidin yanımda 4 adet resim götürdüm 2 resmi almıştı ama ben geri verdim dedi memur iyi dedim 2 tane daha verdim olsaydı bir daha uğraşacaktım 15 dklık iş sonra ki gün ise randevu almadan gittim.

  umarım yardımcı olur hatalarım var ise kusura bakmayın…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kubilay çok sağol tecrübeni anlattığın için. Hangi emniyet müdürlüğünde yaşandı bu acaba?

   Cevapla
   • Kubilay_K_

    Bağcılar ilçe emniyet müdürlüğünde yaşandı.
    Bana öylede onaylayabilir gibi geldi ama biraz uğraştırmak istediler gibime geldi.
    olan 2 gün +2 gün stajıma ve 2 resmime oldu 🙂

   • Biz Evde Yokuz

    Valla çok talihsiz olmuş. Bazen tersinden kalkan bir insana denk geliyorsun, kabak sana patlıyor. Ama vesikalık tanrısı bunun öcünü alacak, sen merak etme. 🙂 Staj tanrısı da çok öfkelendi.

   • Kubilay_K_

    🙁 espiri berbat 😀

    sabırsızlıkla bekliyorum artık gelmesini 🙂

 65. Asime

  Merhaba ben kıbrısta okuyorum ve 18i yasin altindayim pasaport cikarmak istiyorum anne ve baba ayni notere gidip imza mi atacaklar muvafakatnamede ayni olmuyor mu tesekkur ederim

  Cevapla
 66. Ali

  17 yaşındayım pasaport almak istiyorum sadece 94 lira mı veriyoruz almak için ? Ve bunu tek seferdemi verıyoruz

  Cevapla
 67. Esra

  Merhaba,
  Şuan açıköğretimde birinci sınıfta okuyorum, öğrenci pasaportu aldım , ancak ikinci dönem yurt dışına gideceğim için kaydımı yapamayacağım yani pasif öğrenci konumuna düşeceğim pasaportta bu sorun olur mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   önemli olan orada pasaportun geçerlilik süresi.
   İçinde belirtilen süre boyunca pasaportun geçerli oluyor

   Cevapla
 68. Amanda

  Merhaba ben 21 yasimdayim bu sene okulum bitiyor yazin almanyaya gitmek istiyorum . Ogrenci pasaportu kac sene gecerli oluyor ? Ve okul bitince pasaportta mi yaniyor? Yani demek istedigim bu igrenci pasaportunun suresi var mi

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Var, onlar pasaportu bastıklarında içindeki sayfada geçerlilik süresi belirtilmiş oluyor

   Cevapla
 69. Bet

  Ben 18 yaşında, lise son sınıf öğrencisiyim. Resmi olarak reşit olduğum için lise öğrencisi olmam, tek başıma pasaport çıkartmama engel değil, değil mi? Yani ailemden bağımsız olarak parayı yatırıp pasaportumu alabilirim? Teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
  • Aleyna

   merhaba, pasaport almak için emniyet mudurluğune gittiğimde onceden defter bedelini bankaya yatırmış ve dekontunu almış olmam gerekiyor mu yoksa pasaport işlemleri sırasında veya sonrasında mı ücreti yatırmalıyım?

   Cevapla
   • rmzn

    kreş çocukları ile ilgili gerekli bilgiyi aldım. eğer çocuğunuzun gittiği kreş e-okul sistemine kayıtlı ise ordan alınacak belge gerekiyormuş. eğer çocuk kreşe gitmiyorsa ve ilkokul yaşından küçükse onun içinde ayrıca harç yatacakmış. çok saçma ama maalesef böyle.

   • Biz Evde Yokuz

    HAklısın, pek akıl karı değil gerçekten. Bilgileri bizimle de paylaştığın için çok teşekkürler. Hemen yazıya ekliyoruz.

 70. Irem

  Merhaba, yaziniz cok isime yaradi, cok tesekkurler, bir okulun kresine giden cocuklar da ogrenci kategorisinde sayiliyor mu?
  Tesekkurler

  Cevapla
 71. Dilan

  Yazınız için çokk teşekkürler, peki öğrenci pasaportumun süresi bittiğinde bittiginde uzatmak için ne kadar ücret ödemeliyim?

  Cevapla
 72. Özcan

  Merhaba,
  Öncelikle mükemmel yazınız için teşekkür ederim gerçekten tam ve doğru bilgiler içeriyor. Ancak kafama takılan bir soru var ‘Ben Kuzey Kıbrıs’ta üni öğrencisiyim ama şuan İstanbul’dayım. Okuldan öğrenci belgesi almadım çünkü pasaport yenileme gibi bir amacım yoktu hazır İstanbul’dayken yenileyim dedim. Sorum ise öğrenci belgesi almadım ama E-Devlet üzerinden alabiliyorum. Bu belge işimi görür mü yoksa ille de okuldan belgemi almam gerekiyor ?
  şimdiden teşekkürler iyi günler.

  Cevapla
 73. Nur

  MerHana ben 23.5 yaşındayım şimdi başvuru yaptığımda bana 1 yıllık mı pasaport verecekler yoksa 1.5 yıllık da oluyor mu ?yüksek lisansımı yurtdisinda yapmak istiyorum süreçte 25 yaşını doldurmuş ama hala öğrenci olacağıma göre süreç nasıl devam edecek ?

  Cevapla
 74. Hanife

  Merhaba. 22 yaşındayım haziran da mezun olacağım. En fazla ne kadar sürelik pasaport alabilirim o halde?

  Cevapla
 75. Akın

  Merhaba
  Üni. Öğrencisiyim 25 yaşımı doldurmadım. Pasaport çıkartmayı düşünüyorum . Geçerlilik süresi ne kadar olur ?
  94 doğumluyum.

  Cevapla
 76. Yeliz

  Merhaba,
  Lise 3. sınıf öğrencisiyim 17 yaşındayım. Pasaport ne kadar süre geçerli olacak? Her sene pasaportu yenileme gibi bir durum var mı, evet ise yenilendiği zaman ücret ödeyecek miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, pasaportun içinde yazan tarih boyunca geçerli 🙂

   18 yaşından küçük olduğun için muhtemelen sana 5 senelik verirler

   Cevapla
 77. Ömer faruk

  Ben kıbrısta okuyorum öğrenci belgemi aldım ama konsoloslukta onaylatmayı unuttum nasıl yapabilirim yardımcı olun bana

  Cevapla
 78. Ersin

  Merhabalar;
  Hollandaya gitmeyi düşünüyorum öğrenci pasaportu çıkardığım zaman ordan istek yapması gerekiyor mu yoksa ben istediğim zaman istek yapılmadan gidebiliyor muyum?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaport için davetiye gerekmiyor.
   Vize için da davetiye şart değil ama çok faydalı

   Cevapla
 79. Sinan

  Verdigin bilgiler için teşekkürler . Baska biri icinde başvuruyu ben yapabilir miyim acaba bu konuda bir bilginiz var mı.?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Herkes kendi başvurusunu kendi yapıyor ancak RV alırken birkaç kişi birden alabiliyorsunuz

   Cevapla
 80. Hilâl

  Merhabalar. Ben öğrenci pasaportu alacağım. Şuan evliyim ancak okulda kızlık soyadımla kayıtlıyım. Mezun olmadan önce boşanacağım için okuldan soyadımı değiştirmeme gerek olmadığını söylediler. Bu yüzden soyadımı okulda değiştirmedim. Öğrenci belgemde kızlık soyadım yazıyor, bir sorun olur mu? Bilginiz var mı?

  Cevapla
 81. Selva Eryücel

  Merhaba,
  Yazınız çok faydalı ve ayrıntılı. Teşekkürler.

  Yalnız bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazıya istinaden öğrenci belgesinin Mal müdürlüğü – Defterdarlık – Vergi Dairesinden onaylatma hususunu araştırdım. Randevuya gittiğimizde problem yaşamamak için. Bu zorunluluk kaldırılmış.. Islak imzalı (60 gün içinde alınmış) öğrenci belgesini artık onaylatma zorunluluğu kaldırılmış. Bilgilerinize..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Süpersin Selva!
   Çok sağol. ama 18’den küçükler için hala gerekli diye biliyoruz. Bu konu da bi bilgin var mı

   Cevapla
   • Selva Eryücel

    Rica ederim… Özellikle sordum İlçe Emniyet Müdürlüğüne.. Oğlum 2001 doğumlu. Gerek olmadığını söylediler. Umarım doğrudur. 24 Ocakta randevumuz var. Bir değişiklik olursa tekrar güncelleme yaparım

   • Selva Eryücel

    Bilgi güncellemesi yapacağımı belirtmiştim. Randevumuz dündü. Öğrenci belgesi okuldan alınmış ıslak imzalı kabul edildi. Herhangi bir problem çıkmadı. 18 yaş altı olduğu için anne baba birlikte randevuda bulunduk. İmza alındı. Pasaport bugün PTT’ye verilmiş. Sanıyorum yarın elimizde olacak. 2 gün içinde pasaport sahibi olacak oğlum. Hıza inanamadım bu arada 🙂

   • Biz Evde Yokuz

    Vay Emniyet Müdürlüğü vay 🙂 2 günde jet pasaport. Güncelleme için çok teşekkürler!

 82. Ece

  Merhaba ; Ben 20 yaşındayım öğrenci pasaportu için başvuru yapıcam okuldan almam gereken tek belge ıslak imzalı öğrenci belgesimi ve bu belgeyi mal müdürlüğünde onaylatmam gerekiyor mu her yerde farklı bilgiler var yardımınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  Cevapla
 83. oktay

  iyi günler 1994 doğumluyum açık öretimde okuyorum pasaport alma hakkım varmıdır.Varsa kaç yıl…?

  Cevapla
 84. Yağmurr

  Merhaba öncelikle teşekkürler çok açıklayıcı bir yazı 🙂 fotograf çekilirken biometrik ve pasaport için olduğunu belirttim fakat biraz tebessüm etmemi istedi. O an hiç aklıma gelmemiştiama yazınızda özellikle ifadesiz olması gerektiğinden bahsetmişsiniz sorun olur mu ki :/

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ağızın kapalı ve mini minicik bi gülümsemeyse sorun olmaz. Gülümsediğinin anlaşılmaması lazım

   Cevapla
 85. Uğurcan

  İyi gunler ben 2. Sinifim bu sene mezun olacagim ogrenci pasaportu alabilirmiyim birde e devletten ogrenci belgesi cikartsam sorun olurmu? Bir yere onaylattirmakmi gerekir?

  Cevapla
   • Uğurcan

    Yani 2. Sinif olmam ve edevletten cikaracagim ogrenci belgesi harcsiz pasaport almama engel degil??

   • Biz Evde Yokuz

    Tabi ki engel değil. Niye olsun 🙂

   • Uğurcan

    Simdi ben randevumu aldim e devletten cikaracagim ogrenci belgesi ve defter bedelinin makbuzu resim disinda gereken belge yoktur degilmi?

   • Uğurcan

    Simdi benim suanki kimligimdeki fotografla yeni cektirdigim fotograf biraz benzemiyor kimlik 2 senelik oldugu icin ama tc yaziyor basvuru esnasinda sorun olurmu acaba?

   • Biz Evde Yokuz

    Muhtemelen olmaz 🙂 Ama fotoların ne kadar farklı olduğunu görmeden kesin birşey söylemek imkansız.

 86. Emir

  Eşim ve ben anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesinde öğrenciyiz ve 25 yaşını doldurmadık. Harçsız pasaport çıkarabilir miyiz ve Bu pasaportla umreye gidebilir miyiz. Özel bir şirket aracılığı içi bu pasaport umre için kabul edilir mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   “24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü minimum geçerlilik süresi 6 ay olabiliyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek.”

   Umre’ye herhangibi bi pasaport ile gidebilirsiniz

   Cevapla
 87. Yağmur

  Merhabalar 95 doğumlu üni son sınıf öğrencisiyim haziranda mezun oluyorum pasaport çıkartabilir miyim öğrencilik hayatım bitsede eylül ayında pasaportu ınterrail icin kullanabilir miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   6 aylık pasaport kesin alırsın, daha fazlası garanti değil.. Sen yine 5 yıllık başvur, onlar vermezse vermez

   Cevapla
 88. Koray Arslan

  Merhaba efendim benim bir sorum var oturduğum yerin ilçe emniyet müdürlüğü zorunlumu? Ben 15 Tatilde yurtdışına gideceğim öğrenciyim Sarıyer de oturuyorum Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğü ise 2 Şubata kadar dolu Özet geçmek gerekirse ben Başka İlçe Emniyet müdürlüğünden başvurabilirmiyim? veya Ben Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğüne Randevu almadan da gidebilirmiyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hiç fark etmez. İstediğin ilçe emniyetten başvurabilirsin.

   Cevapla
 89. Büşra

  Merhaba, yazın Amerika’ya gitmeyi düşünüyorum turistik amaçlı. Kaldığım süre boyunca da ufak tefek işlerde çalışmayı düşünüyorum, devamlı değil okullar açılmadan geri döneceğim. Bunun için de ayrı bir belge almak gerekir mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Normalde resmiyette En küçük iş için bile çalışma izni lazım ama tezgah altından çalışan çok 🙂

   Cevapla
 90. mustafa

  merhaba doğum tarihim 1 ocak 1993 ve öğrenciyim. bir kaç gün için de 1 yıllık harçsız pasaport çıkarırsam yaşım bir yılın sonunda 25 i aşıyor buna rağmen bana harçsız pasaport verirler mi? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim iyi günler.

  Cevapla
   • mustafa

    kısa süreli derken yani bir yıllık verip yeni yıldan(25 yaşına girdiğim tarihten) sonra kullanamaz mıyım yoksa yine bir yıllık verip yılbaşına kadar mı kullanabilirim? Yada 25 yaşına girdiğim için 6 aylık mı verirler? cevap için şimdiden teşekkürler

   • Biz Evde Yokuz

    25 yaşından sonra hakkınız bittiği için en fazla 25 yaşına kadar geçerli olacak sürede verirler

 91. Oğuzcan

  Merhaba ben şimdi 4-10 yıllık pasaport alsam sadece 94 tl mi ödeyeceğim şimdiden cevapladığınız için teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İster 1 yıllık, ister 10 yıllık alın. Defter bedeli sabit. Yani 94 TL

   Cevapla
 92. Pınar

  Merhaba ben bu yıl mezun olucam mezun olmadan önce öğrenci belgemle pasaport çıkarabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Mezuniyetinize 6 aydan fazla varsa evet.
   Aksi halde harç ödemek zorunda kalabilirsiniz.

   Cevapla
 93. fatih yarız

  merabalar öncelikle bu bilgi kirliliğini önlediğin için çok teşekkür ederim benim bi kaç sorum olacak cevaplarsan çok sevinirim;

  1- Kaç yıllık pasaport veriyorlar? istediğimiz kadar mı 4 veya 5 yılıkmı yoksa öğrencilerin sabit 6 yada 1 yıl mı teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Öğrenciliğinizin devam etmesi öngörülen süresine göre değişir

   Cevapla
 94. tunahan

  bu aldıgımız pasaport ıle mesala yurt dısında kalıp çalısmak istıyoruz olabılır mı cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler ..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yurtdışında çalışmak için pasaport yetmez, çalışma izni lazım. Aksi halde kaçak durumuna düşersiniz

   Cevapla
 95. Koray

  Merhaba! Ben hayatımda ilk kez yurt dışı deneyimi yaşayacağım. Öncelikli olarak şunu ifade etmek istiyorum. İzmir’den İsviçre’ye karayolu ile gideceğim bir seyahat olacak. Bu güzergah başta Bulgaristan-Sırbistan- Macaristan- Avusturya-Almanya ve İsviçre şeklindedir. 24 yaşındayım ve İstanbul Üniversite mezunuyum. Aynı zamanda başka bir üniversitede örgün 4. sınıf öğrencisiyim. Açıklamaları okudum harcın alınmaması çok güzel bir jest açıkçası sadece defter bedeli 94 lira ödeyince ve gerekli evraklar teslim edilince bir sıkıntı çıkmazsa evime ptt aracılığıyla pasaportum geliyor değil mi? Ardından Shengen Vizesi süreci başlayacak ama bu konuda hiçbir bilgim yok. Bana yardımcı olur musunuz? İş amaçlı giden bir yakınımın bana sağlayacağı yol + yemek + kalacak yer (tır) dışında yalnızca pasaport+shengen vizesine ücret harcıyacağım. İsviçre’de 2 gün kalıp ordan tekrar aynı güzergahla Türkiye’ye dönüş olacak. İsviçre konaklama için bir yer zorunluluğu istiyor. Yakın bir aile dostumuz davetiye gönderebileceğini söyledi. Sizlerin da bana tavsiye edecekleri varsa dile getirmenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Davetiye kesinlikle çok işe yarayacaktır. Ama İsviçre’de yaşayan birinin daveti ile vizeyse başvurcaksanız vize başvurunuzu İsviçre Konsolosluğu’na yapmak zorundasınız.
   Shengen vizesini Yunanistan daha kolay veriyor ama davetiyeniz orada geçerli olmaz

   Cevapla
  • Koray

   Dile getirmek istediğim birkaç husus daha olacak: 02.03.1993 doğumluyum. Öğrenci pasaportu bana yaklaşık ne kadar süre içinde yarayacak gün bazında? İsviçre konsolosluğundan shengen vizesi çıkarttığımda ilk girişimin oradan olması gerekiyormuş gibilerinden bir duyum aldım. Eğer öyleyse karayoluyla ilk olarak Yunanistan’tan ya da Bulgarsitan’dan geçeceğimiz için İsviçre alamıyorum. Peki Yunanistan daha kolay veriyor diyorsunuz; burdan shengen vizesini aldığım vakit İsviçre’ye girişte biz problem çıkması olası mı? Ayrıca Shengen vizesinde davetiye belirteceğim kalacağım bir haftalık ülke İsviçre – Zürih olacak. Shengen Vizesini Yunanistan’dan çıkartırsam o davetiye Yunanistan’da geçerli olmayacak. İki arada bir derede kaldım. Ne yapmalıyım?

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Doğru duyum. Shengen bölgesine ilk girişin vizeyi aldığınız ülkeden yapılması gerekir. Her şekilde İsviçre’den Shengen alabilirsiniz, muhtemelen onunla Yunanitan’a da sorunsuz girersiniz ancak kıllık yapabilirler. İsviçre’ye karadan girişte sınır geçmiyorsunuz, yani vizenizi kontrol etmeyecekler ancak yine de risk taşır. Almanya, İsviçre ve İskandinav ülkeleri bu konuda oldukça kıldır 🙂

 96. Büşra

  Merhaba ben önlisans öğrencisiydim ama altan dersim olduğu için halen öğrenci olarak görünüyorum harçsız pasaport alabilirim ama mezun olunca bu pasaport geçerli oluyomu

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaportunuza bir geçerlilik süresi basacaklar. Tüm bu süre boyunca kullanabilirsin

   Cevapla
 97. Oguzhan

  Merhaba
  1996 dogumluyum. Acik ogretim lisesinde okuyorum durum aktif. Yani acik ogretim liseside buna dahilmi ve dahilse kac yasina kadar yararlanabilir lütfen yardimci olurmusunuz

  Cevapla
 98. SEVİM AY

  Merhaba,
  halk Eğitim Merkezinde bir AB projesi yürütmekteyiz. kursiyerlerimiz ile yurt dışı gezi planladık. bunlara gri pasaport alabilirmiyiz bilgilendirirseniz çok seviniriz. iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   AB projesi kapsamında öğrencileri görevlendirilmiş gösterme şansınız varsa evet

   Cevapla
 99. Emre

  Pasaportu cıkarttıktan sonra vizeyi nasıl alabilirim ve bu süre çok zaman alır mı ? Yani pasaport çıktıktan sonra en erken ne zaman çıkabilirim?

  Cevapla
 100. Füsun BAHAR

  İyi günler, Yeşil pasaport varken bordo pasaport almak için randevu aldım, yurtdışına çıkış yaparken geçmişteki yeşil pasaportum sorun olurmu yoksa bordo pasaport çıkınca yeşil iptalmi olur.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çift pasaport uygulamasına göre bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olabiliyor

   Cevapla
 101. Gürcan

  Merhaba Arkadaşlar ,
  ben 02.09.1991 doğumluyum açıköğretimde okumaktayım. şuan başvursam öğrenci pasaportu alabiliyor muyum? birde öğrenci pasaportu kaç yıllık çıkartabiliyoruz. bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  Cevapla
 102. Burak

  Merhaba.Ben öğrenci pasaportunu aldım. İngilizce hazırlık öğrencisiyim. 1. sorum ben yurtdışına gittiğimde eğer türkiyedeki üniversite kaydım silinirse pasaportu 25 yaşıma kadar kullanabilirmiyim? 2. sorum üniversiteyi dondurup gittiğimde sıkıntı yaşarmıyım? Yardımcı olursanız sevinirim .

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   1. Yurt dışına gittiğinde hala bir okulda öğrenciysen sıkıntı yok. Zimbabwe’de bile bi öğrenciliğin varsa geçerli
   2. Yaşamazsın

   Cevapla
   • Burak

    ben şuan türkiyede öğrenciyim.Eğer kaydım silinirse pasaport iptal olurmu?

   • Biz Evde Yokuz

    Herhangibi bir ülkede öğrenciliğin devam ediyorsa olmaz

 103. mesut

  1991 doğumluyum şuan 2 ayrı üniversitede 2 farklı bölüm okuyorum 25 yaşındayım bana vercekleri pasaport öğrenciliğin bitimine kadar olan süremi olacak ?

  Cevapla
 104. Sümeyye

  Lütfen cevap verirmisiniz ,Ben 20 yaşındayım ve bu sene 2 yıllık üniversiteyi bitiriyorum,5 ay sonra okul bitiyor yani .,25 yaşına kadar şart var ya ,Bu sene okulum bitmesi halinde 5 senelik pasaport alabilirmiyim?

  Cevapla
 105. Ayşegül

  D bendinde şart koşmuşlar.. Onun dışında alamaz mıyız ? Yani ben okul ve öğrenciliğimden bağımsız kafam estiğinde bi yere gidemez miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   şart yok. o yanlış bilgi. 25 yaş altı ve öğrenciyseniz her şekilde harç vermeden alabilirsiniz

   Cevapla
 106. Aysegül

  ACIK ÖGRETIMI SORAN ARKADASLARA OLUMLU CEVAP:
  -492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir. -Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
  -Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
  -Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
  -Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.​

  Cevapla
 107. Mehmet

  23.01.1992 doğumluyum bu ay içinde harçsız öğrenci pasaportu alsam
  Temmuz da yurtdışına çıkmak için kullanabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Muhtemelen pasaortun 23.01.2017’de bitecektir. Onu da vermezler çünkü pasaportun minimun geçerlilik süresi 6 aydan az olamıyor

   Cevapla
 108. Fatih

  Merhaba. Rehberiniz çok güzel ve faydalı, ellerinize sağlık. Yalnız birkaç şey eklemek istiyorum. Ankara’ da yaşıyorum ve pasaportum şu an elime geçmiş durumda. Öncelikle Ankara’ da yaşayanlar (merkez için) defterdarlıklara gitmeyin. Direk Çukurambar’ da bulunan vergi dairesi başkanlığına (Kızılırmak Mahallesi 1450. Sokak No: 5 Çankaya/ANKARA) gidin. Beni oraya yönlendirdiler (Kızılay Mithat Paşa Caddesi’ ndeki defterdarlığa gittim, öğrenci belgemi onaylatmak için geldiğimi söyleyince direk olarak oraya yönlendirdiler). Ayrıca 18 yaşından büyükseniz öğrenci belgenizi onaylatmanıza gerek yok. Ben vergi dairesine gittim ve orada böyle olduğunu söylediler. Aynı şekilde emniyette de hiç bir onaya bakmadılar.

  Cevapla
 109. Serkan

  Iyi gunler açık ögretim lise ogrencisiyim harçsız passaport alabilirmiyim vede kaydim silik durumda aktif etmem mi gerekir??

  Cevapla
   • Melike

    Açıköğretim de faydalanabiliyor sadece açıköğretim bürolarından orda okuduğuna dair belge alması gerekiyor ama aktif olmanız da gerekenilir

 110. Erol egemen

  İyi akşamlar, bu sene son senem ve 25 yaşını doldurmadım, eğer alırsam sadece bu sene mi geçerli olucak?

  Cevapla
 111. gülten

  merhaba pasaport için randevu 1 hafta sonrasına nihayet alabildim ama bir sorunum var yanıtlarsanız sevinirim. kızım 17 yaşında pasaport başvurusu olacağı gün okul sınavları var annesi olarak ben gidebilirmiyim. veya başka çözüm olabilir mi…teşekkürler

  Cevapla
 112. Serkan

  Merhabalar benim sorum.5. Öğrenci Belgesi
  – Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
  1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
  Ya da
  2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.
  Sonra bu öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor.Demişsiniz okuldan aldığımız öğrenci belgesini’demi Mal müdürlüğüne onaylatmamız gerekiyor mu.Gerekmiyorsa yazıyı düzeltmenizi talep ediyorum çünkü özellikle belirtmemişsiniz yanlış anlamaya açık.

  Cevapla
 113. İBRAHİM

  1997 doğumlu öğrenciğim öğrenci muafiyetinden yararlanacağım illa pasaport eve mi geliyor yoksa istediğimiz ptt şubesinden alabiliyor muyuz ?

  Cevapla
 114. Fulya Nacar

  3 yaşındaki öğrenci olmayan çocuğum da bu haktan yararlanabiliyor mu? 25 yaşın altında ama öğrenci değil. Memur, 3 yaş için ödeyeceksiniz sesi, ama bana saçma geldiği için araştırıyorum. Sizin yazınıza denk geldim. Umarım aradığım cevap sizdedir ☺️

  Cevapla
  • Mami

   Çıkartamazsın 3 yaşında öğrenci mi olur arkadaşım kanun açık bir şekilde yazıyor . Öğrenci olması gerekir.

   Cevapla
 115. Erol köse

  Merhaba ben gerekli herşeyi hallettim randevuyu aldığım zaman yanımda velim olması gerekirmi 17 yaşındayım sadece ben gitsem sorunsuz halledebilirmiyim ?

  Cevapla
 116. Resul

  Mrb ben öğrenci belgemi aldım ama şimdi ne yapacagimi bilemedim daha sonra nereye gitmem lazım

  Cevapla
 117. Mevlüde

  Merhabalar,bu pasaporta başvururken dilekçe doldurmak zorunlu mu? Çünkü ben okuluma sordum ve böyle bir şey elimizde yok dediler.O konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ona göre randevu alacağım.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   evet ama deftarlıktan onay lazım. yazıyı okursan bilgi alabilirsin

   Cevapla
 118. meyus

  Sırf istediğim ülkeleri gezebilmek için öğrenci pasaportu çıkarttıramıyor muyum? Harç parasını ödemem mi gerekiyor? İlla eğitimle alakalı bir sebebi mi olmalı?

  Cevapla
 119. Ahmet

  Defterdarlik/Mal olayini anlamadim eğer o olmadan kabul edilmiyor mu?Istanbuldayim yabanciyim ne yapmam gerektigini bilmiyorum

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, öğrenci belgeni onaylatman gerekiyor. Yukarıda tüm yapman gerekenler yazıyor. Daha fazla bir bilgiye ihtiyacın yok. Adım adım uygularsan sıkıntı yaşamazsın

   Cevapla
 120. Ayhan Yıldız

  Merhaba,
  Bugün eşim, ben ve 11 yaş oğlum için pasaport başvurusunda bulunduk. Bizim için harç ve defter parası ödedik ama oğlum için sadece defter parası ödedim. Ayrıca oğluma okulundan öğrenci belgesi aldık. Bizim pasaportlar 10 yıl, oğlum için 5 yıl süreli olacak.
  Bilginize…

  Cevapla
 121. mert

  ben bugün başvurdum öğrenci pasaportuna.

  2 adet biyometrik, defter bedeli için banka dekontu, kimlik, öğrenci belgesi verdim. ayrıca harçsız pasaport talep yazısı falan da yok o avrupaya eğitim amaçlı giden öğrenciler için tamamen.

  Cevapla
 122. fatih yörük

  merhaba benim oğlum 11 yaşında ona harçsız pasaport alabiliyormuyuz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   bilmiyoruz ama mantıken alabilmeniz lazım. emniyete danışmalısınız.

   Cevapla
 123. Tuğçe

  Üniversite son sınıfım ben de. Mezun olmadan bu işlemleri yapsam mezun olduktan sonra da geçerli olur mu acaba? Yani 2017 de mezun olacağım 25 yaşıma kadar kullanabilir miyim çıkardığım pasaportu? Bu konuda bir bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   en kısa pasaport süresi 6 aylık. 24,5 yaşından önce başvurursan 25ine kadar kadar geçerli pasaport verirler

   Cevapla
 124. Damla

  Bir sorum olucakti. Ben 19 yasindayim ama bu benim son senem mezun olucam. Mezun olduktan sonra da pasaportum gecerli olucak mi? Bir de dgsyle baska bir bolume gecis yapicam onun icinde tekrar pasaport mu cikarticam yoksa cikarticagim pasaporta devam edebilecek miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   Pasaportunuzun geçerliliği içinde yazar. O zamana kadar kullanabilirsiniz

   Cevapla
 125. Tahsin V

  merhaba 25 yaşıma daha 4 ay var. ve 3. sınıf öğrencisiyim. bende harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabiliyor muyum? yararlanabiliyorsam, süresi ne kadar olacak? çünkü 4 ay önce emniyete sorduğumda bana eğer 25ine 6 aydan az varsa pasaport verilmyor denmişti. sebebi de en az 6 aylık pasaport veriliyormuş ve bu uygulama 25 yaşına kadar geçerli olduğu için, eğer 6 aydan az bi süre 25ine varsa vermiyoruz demişti. Eğer bu şekilde birinin başına geldiyse bilgilendirse sevinirim. çünkü eğer yoksa başka emniyete de sorayım diyom.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Emniyet doğru söylemiş. 25 yaşına kadar sebep göstermeden sadece öğrenci olduğun için alabiliyorsun. Ancak 25i geçtiysen ve hala öğrenciysen de hakkın var. Ama bu sefer okul seni gönderiyor gibi bir bahane sunman gerekiyor: bir konferansa, müsabaka, vb…

   Cevapla
 126. Feyza

  Merhaba ben biraz önce öğrenci pasaportu çıkardım öğrenci belgesi biyometrik fotoğraf ve harç bedeli dekontu yeterli

  Cevapla
 127. Ece

  Meraba ben lise açık ögretim ögrencisiyım harçsız pasaport alabilir mıyım??

  Cevapla
 128. furkan

  merhaba ben şu an 24 yaşındayım üniversitem bitti fakat formasyon alıyorum ve 25 aralıkta formasyonum bitiyor. formasyon öğrencisi olmak da öğrencilikten sayılıyor mu? ve mart ayında 25 yaşıma giriyorum 4-10 yıllık pasaport alabilir miyim? teşekkür ederim

  Cevapla
 129. Merve

  Üniversite son sınıf öğrencisiyim bu yıl başvursam mezun olunca gecerliligin de sıkıntı olur mu? Kullandığım süre içerisinde de öğrenci olmam mi gerekiyor? 21 yaşındayım.

  Cevapla
   • Alican

    Son sınıf arkadaşım bu ay aldı. Sene sonunda mezun olacak fakat 2019 yilina kadar geçerli pasaport verdiler yani 25 yaşına kadar. Özetle ogrenciliginiz bitse dahi 25 yaşına kadar geçerli pasaportunuz olacak.

 130. Pınar

  Merhaba, öğrenci belgemi 06.10.2016 tarihinde almıştım ve emniyet randevu tarihim 12.12.2016 2 ay gibi bir fark var tekrar öğrenci belgesi alayım mı yoksa süre olarak geçerli midir? Teşekkürler

  Cevapla
 131. Umut

  Merhabalar açıköğretim lisesinde öğrenciyim bende harc ödemeden alabilirmiyim pasaportu?

  Cevapla
 132. Özhan

  Merhaba ben 25 yaşın üzerindeyim ve öğrenciyim Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım;) Daha sonra bu formu Bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesine gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar en fazla 1 yıllık verilebiliyormuş. Daha sonra ise Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp emniyetten pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile emniyete gidiyor en güncel bilgi budur.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Özhan harikasın! Bu bilgiler çok faydalı olacak. Ellerine sağlık! Hemen yazıya ekliyoruz.

   Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biraz başvuruyu alan polis memuruna bakar. Belki fark etmez ama garanti olsun, sen ıslak imzasız gitme yine de

   Cevapla
 133. Sibel ceren

  Bir şey sormak istiyorum defter parasını odeyip o belgeyi alip oyle mi basvurmam gerekiyor. Yoksa basvurduktan ve onaylandiktan sonra mi tum islemlerden sonra mi yatirmaliyim.parayi ?

  Cevapla
 134. Ulviye

  Merhaba ben lise son sınıftayım, 17 yaşındayım. Mezun olduktan sonra yurt dışı tatili yapmayı planlıyorum. Öğrenci pasaportu alsam yazın kullanabilir miyim? Haziran sonu gibi düşündüğümden üniversiteye giriş belli olmayacak. Sorun olur mu?

  Cevapla
 135. Seyhan

  Pasaport için başvuran arkadaşlara ne kadar süreli pasaport verilmiş acaba? Okuldan öğrenci belgesi dönemlik veriliyor. Okul 2. sınıftayım, yaşım 19. Başvurunca 6 yıllık mı verecekler yoksa öğrenci belgesine göre 1 yıllık mı? İbrahim E kaç yıllık aldı acaba?

  Cevapla
 136. Bahar

  öncelikle bilgiler için teşekkürler. şu an üniversite son sınıftayım ve 23 yaşındayım. 2017 de okulum bitecek ve bittiğinde 24 yaşında olacağım. sorum şu örneğin okurken bu pasaportu alsam mezun olduktan sonra 25 yaşına kadar öğrenci olmadığım 1 yıllık sürede de bu pasaportu kullanabiliyor muyum? ikinci sorum da bazı ülkeler 10 yıllık pasaport istemektedir öğrenci pasaportu buna engel oluyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bu pasaport sadece öğrencilik süren boyunca geçerli oluyor. Yani 10 yıllık alamazsın

   Cevapla
 137. lale

  doktora öğrencisiyim. burs başvurularında lisans öğrencileri için farklı, yüksek lisans için farklı, doktora için farklı yaş sınırı olur.
  öğrenci pasaportu için de öyle bir farklılık var mıdır acaba?

  Cevapla
   • lale

    her yerde, harçsız pasaport için 25 yaş sınırı olması gerekiyor denilse de doktora yaptığım için bu konuda bir esneklik olacağını düşünerek şişli emniyet’inde konuyla ilgili kişilere gidip sordum. “25’in üstünde olmama rağmen doktora öğrencisi olduğum için bu pasaportu alabilir miyim” dedim. “öğrenci işlerinden harçsız pasaport talep yazısı alır ve vergi dairesine onaylatabilirsen alırsın ama defter ücreti her halükarda ödersin” dediler. böyle olunca galiba sadece bir senelik alınabiliyor. paylaşayım dedim

 138. Kubra

  Staj icin yurt disina gidicem ,kabul mektubumu almadim henüz,ocakta 25e giriyorum simdi basvurmam daha mi iyi olur?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Kübra,
   Hiç fark etmez, öğrenci süren boyunca geçerli olacak pasaport şekilde süresini isteyebilirsin. Ben olsam hemen başvururdum

   Cevapla
 139. Seden

  Kanunda acik ogretimde okuyan ogrencilerin alip alinamiyacagi hakinda bilgi bulamadim yrdimci olurmusunuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yazıda cevabı var aslında. Sadece öğrencilik süresinde geçerlilik veriliyor

   Cevapla
 140. Gözde

  Merhaba;
  pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği yok randevu sırasında mı belirtiyoruz öğrenci belgesi ile birlikte ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, normal bordo pasaport başvurusu ile aynı yolu izliyorsunuz.

   Cevapla
 141. Gözde

  Merhaba;
  Parmak izini pasaport için randevu aldığımız gün mü alıyorlar yoksa onun için ayrı bir gün ayrı bir randevu mu gerekiyor?Parmak izini verdiğimiz gün bütün belgeleri teslim edip işlemlerimizi tamamlamış oluyor muyuz?

  Cevapla
 142. Ibrahim E

  Bu gün pasaport baş vurumu yaptim . Belki sizlere de yardimi olur diyerekten olan biteni paylaşmak istiyorum . Aynen soylenilen gibi öğrenci pasaportu sadece öğrenim amacli veya erasmus veya staj gibi universite ile alakalı hiç bir baglantin olmadan alabiliyon . Tek şart 25 yaşından küçük olmak ve hala öğrenci olarak kayitli olmak yeterli . Öğrenci belgeni aliyorsun defterdarlığı gidip imza attirmaya bile gerek yok . Kaçıncı sinif olduğumu sordu 3 dedim ,yeni öğrenci olmadığın için imzaya gerek yok dedi . 87,5 tl yatirdim dekontu aldim ve gerekli diğer belgeleri(2 adet biyometrik resim , nüfus cuzdaninin aslı, öğrenci belgesi , parmak izi ) alip pasaport şubeye gittim ve baş vurumu yaptim . Sanıldığından daha kolay . Umarım yardımcı olmuştur. Teşekkürler

  Cevapla
 143. Ibrahim E

  Eywallah teşekkürler. Muazzam bilgi kirliliği vardi kafamda . Sanirim öğrenci pasaportunu çıkarıp elimi kolumu sallaya sallaya artik yurt dışına gidebilirim . Pasaport elime kaç günde geçer acaba ? Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ? Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ? Yardımcı olursaniz sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   – Pasaport elime kaç günde geçer acaba ?
   5 ila 10 gün arasında

   – Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ?
   hayır

   – Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ?
   hiç bir izin kağıdı beyan etmen gerekmiyor

   Cevapla
 144. Cenk

  Merhaba,

  Lise öğrenci bu yasadan yararlanabilir mi?

  Teşekkürler,

  Cevapla
 145. nur

  Merhaba ,

  Harçsız pasaporttan uzaktan eğitim ve açık öğretim öğrencileri yararlanabiliyor mu ?

  konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kanununu yazının sonundan okuyabilirsiniz. Biz herhangibi bir öğrenim kısıtlaması görmedik bu tarifte ama pasaport şubesine danışmanız gerekir

   Cevapla
 146. Recep E

  Merhaba, bilgilendirme ve verdiğiniz ilham için teşekkürler.

  Ben ögrenci belgesini, e-devlet üzerinden çıkarıp Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmadan götürdüm, sorun çıkmadı.
  Anlaşmalı bankalar listesindeki Finansbank’a defter bedelini yatırmak için gittiğimde, harç ve defter bedelini birlikte almak zorunda oldukları söyleyip Ziraat Banka yönlendirdi. Ziraat’te sorunsuz halloldu.
  Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazmadım, istemediler de.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Recep bitanesin buraya gelip kendi güncel tecrübeni paylaştığın için. En kocamanından teşekkürler.

   Cevapla
 147. Beril

  Çok acil bir sorum olacak. Bizim çocuklar Sakarya’da bir okulda kayitlilar ancak biz başka bir sehirdeyiz. Okuldan öğrenci belgesi istedik eposta olarak gönderdiler; ancak bu Defterdarlık onayıni şu an bulunduğumuz şehirde halledebilir miyiz?yani Sakarya olmazsa olur mu?

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.