Bu yazı 4 Ocak 2017’da güncellendi.
 
Öncelikle bu konuda müthiş bir bilgi kirliliği olduğu konusunda uyararak başlamak istiyorum:  Çünkü kimlerin harçsız olarak pasaport sahibi olabileceği ile ilgili 10 Şubat 2016’da yeni bir düzenleme getirildi ve herkes hala eski düzenlemeleri anlatıyor. Daha önce okuduklarınızı unutun. Artık öğrencilerin okul ile alakalı bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakkı var. Sebebi ister Interrail için olsun, ister İbiza’da köpük partisi için ya da canım sınır kapısından bir geçip bu yana bi bakıp gelmek istedi,  hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip. Kimse zaten size yurt dışına neden çıkıyorsunuz diye sormayacak. Kanun diyor ki; 25 yaşın altında olması ve öğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterli sebeptir. Yazının en altındaki bölümden 6663 sayılı Kanunun 4. maddesini okuyup, kendiniz teyid edebilirsiniz. 

O zaman taze ve temiz bilgileri vermeye başlıyoruz:

 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU NEDİR?

En özet haliyle: Öğrenci Pasaportu = 25 Yaş Altındaki Tüm Öğrencilerin Harç Ödemeden Çıkartabileceği Bordo Pasaport 
Yani klasik bordo pasaport. Tek farkı harç ödemeden alınabilmesi.

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaportu harç ödemeden çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaş altındaki öğrencilerin tümü harç ödemeden pasaport çıkarttırabiliyor. 
 
25 yaş altı öğrencilerin çıkartabileceği harçsız pasaporttan “Öğrenci Pasaportu” olarak bahsedeceğiz. Aşağıda öğrenci pasaportunu detaylıca anlattık. Ama önce kısaca öğrenciler dışında başka kimler harçsız pasaport çıkarttırabilir ona bakalım:
 
 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU (HARÇSIZ BORDO PASAPORT) KİMLERE VERİLİR?

Yukarıda anlattığımız gibi öğrenci pasaportu aslında standart bordo pasaport ile aynı şey. Tek farkı öğrencilerin harç ödemekten muaf olması. 

İnternette konuyla ilgili yanıltıcı bilgiler okumuş olabilirsiniz çünkü harçsız olarak bordo pasaport çıkartma hakkının kapsamı 2016’da genişletildi ama eski bilgiler hala internette dolanıyor. Eskiden sadece eğitim, yarışma, sosyal ya da sportif organizasyon amacıyla yurtdışına giden öğrencilere veriliyordu. Yani yaz tatilinde Interrail’a yapmak isteyen bir öğrenci harçsız olarak pasaport alamıyordu. Artık kapsamı genişletildi ve  25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir Mi?

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelinin ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte emniyete gitmesi gerekiyor. Okuldan öğrenci belgesi alınması da gerekmekte.

18 Yaşından Büyük Öğrencilere Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İle Verilir?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor.  Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak. Yani, doğduğunuzdan bu yana “25 yıl, 0 gün” olduğu andan itibaren artık harç ödemeniz gerekiyor.

Bu haktan faydalanmak için illa Türkiye’de okuyor olmak gerekmiyor.  Aynı şekilde Erasmus, lisans ya ad yüksek lisans, yabancı dil kursu veya diğer öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaport hakkına sahipler.
 
 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile aynı. Bordo pasaport çıkartma işlemlerini hazıladığımız PASAPORT NASIL ALINIR rehberimizi mutlaka okuyun. İçinde pasaport çıkartma sürecini hızlandırmakdan, tüyolara işinize çok yarayacak bilgiler var.

Gelelim öğrencilerin harçsız pasaport almaları için hazırlamaları gereken belgelere.
 

1. Nüfus Cüzdanının Aslı

Ehliyet olmaz, mutlaka nüfus kağıdı olması gerekir. Ayrıca üzerince TC numaranızın yazması gerekiyor. Eski tip, TC numarasız bir nüfus kağıdıınız varsa bununla işlem yapamazsınız. Önce gidip yenilemeniz gerekiyor. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus kağıdında fotoğrafının bulunması şart. Ayrıca nüfu kağıdınızın da fotokopisini de yanınızda bulundurun deriz.

2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biliyorsunuz, biometrik pasaportlara geçeli, eski tip vesikalıklar tarihe karıştı. Artık biometrik fotograf olması gerekiyor. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında çok da fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor. 

3. Eski Pasaportlar (Varsa)

Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda bulundurun. 

4. Pasaport Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ve defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekiyor. Öğrencilerinse pasaport harcı ödemeleri gerekmiyor ama 94 TL olan bir defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırması gerekiyor. 


ANLAŞMALI BANKALAR:

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

5. Öğrenci Belgesi

– Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
Ya da
2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart. 

Eğer pasaport çıkartacak kişi 18 yaşınsan küçükse bu öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Bu işlemi Vergi Dairesi Başkanlığı’nda da yapabilirsiniz. 18 – 25 yaş arası öğrenciler için gerekmiyor.

– Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız iki seçeneğiniz var: 
1. Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’a  harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaksanız;
Okuldan aldığınız “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.
Ya da 
2. Yurt dışında eğitim görüyor ancak Türkiye’deyken öğrenci pasaportu alacaksanız;
Öğrenci olduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Apostil nedir derseniz; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi.
 
 

Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Eskiden öğrencilerin bir de Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazıp,  sonra onu Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatması gerekiyordu. Son düzenleme ile birlikte bu da zorunluluk olmaktan kalkmış. Yani 25 yaş altı öğrencilere gerekmiyor.

Ancak 25 yaşını aşmış öğrenciler, okul sebebiyle (konferans, müsabaka gibi) yurt dışına gidiyorsa, harçsız pasaport alabilmeleri için bu hala gerekiyor olabilir. Konuya dair teyit ediliş bilgisi olan varsa lütfen yorumlarda paylaşsın ki biz de burayı güncelleyebilelim.
 
 
 

ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Bu evrakları toparladıktan sonra tercih ettiğiniz  ilçe ve il emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu epasaport.gov.tr adresinden alınıyor.

Nerede ikamet ettiğinizden bağımsız, istediğiniz Emniyet Müdürlüklüğü’nden randevu alabilirsiniz. Yani epasaport.gov.tr’de size yer ve zaman olarak en uygun neresiyse seçebilirsiniz.

Pasaportlar Ankara/Gölbaşı’nda kurulan tanzim merkezinde basılıyor, sonra dağıtım için PTT’te veriliyor. Size pasaport randevunuza gittiğinizde teslim edilmesini istediğiniz adresi ve sizin yerine teslim almasını isteyeceğiniz bir kişi varsa adını soruyorlar. Pasaportunuz, belirttiğiniz adres ve kişiye genelde 3 gün içinde teslim ediliyor. Ama yoğun olduğu zamanlarda 7 günü bulabiliyor.
Pasaport randevuları bayram, yılbaşı, hac sezonu, 15 tatili öncesi, vb, dönemlerde çok dolu oluyor. Ayrıca, pasaportun basılıp gelmesi de uzun sürebiliyor.

 
 
 

AÇIK ÖĞRENİMDE OKUYANLARA HARÇIZ PASAPORT VERİLİYOR MU?

Bir okuyucumuzun aktardığı bilgiye göre EVET! 

– 492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir.
– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
– Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
– Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
– Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.

​ 

 
 
 

KANUNDA ÖĞRENCİLERE HARÇSIZ PASAPORT

Pasaport harcı alınmayacak durumların hali kanunda şu şekilde geçmekte:

“Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye’ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri Bakanlığınca tasdiki,
f) Türkiye’deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
g) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri.
h) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.”

 

 

ÖĞRENCİ PASAPORTU İLE İLGİLİ YANILGILAR VE DOĞRULAR

Öğrenci pasaportu alabilmek için okul ile ilgili bir bahane ile yurt dışına gidiyor olmak gerekir mi?

HAYIR. 25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabilirsin.

Öğrenci pasaportun ne renk olur?

Klasik bordo (umumi) pasaport ile yanı şey. Tek farkı öğrencilerin bunu harç ödemeden çıkarabilmesi.  Yani BORDO. 

Öğrenci pasaportu harcı ne kadar? Öğrenci pasaportu ücretleri?

Pasaport harcından MUAFtır. Yani ödemez. Ama DEFTER BEDELİ ödemesi gerekir. O da 2017 için 94 TL.

Açık öğrenim öğrencileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bunun cevabını biz de bilmiyoruz. Konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa yorumlarda paylaşarak yardımcı olursanız herkes faydalanır.

24,5 yaşındaki öğrenciler?

Bu kurallar dahilinde 24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü pasaportların minimum geçerlilik süresi 6 ay oluyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek. 

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

Evet! Ama onlar için durum biraz farklı. Artık 25 yaş altı öğrenciler gibi geçerli sebep bildirmeden de alma şansları kalmıyor. Geçerli bir eğitimle ilgili sebep yaratmaları gerekiyor. 😀
25 yaş üzeri öğrenci olan Özhan’ın izlediği yolu izleyebilirsiniz:

“Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. 😉 Daha sonra bu formu bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesi‘ne gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar. En fazla 1 yıllık pasaport verilebiliyormuş. Daha sonra  Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp emniyetten pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile emniyete gidiyor en güncel bilgi budur.”

Açık öğretim öğrecileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bu konuda elimizde kesin bilgi yok. Eğer konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa lütfen yorumlarda paylaşarak siz de yardımcı olun.

 
 
 krabi-tayland-plajlar-adalar

 

BİZ ETTİK SEN ETME!!

Hay bizim bi ezber tutturmuş, Interrail da Interrail diyen kafamıza… Tayland’ı ve Güneydoğu Asya efsanesini keşfettikten sonra Interrail diyen kafamızı duvarlara vurduk. Interrail harika bir tecrübeydi ama Tayland’ın yanında çok standart ve pahalı kalıyor. Interrail bileti zaten Tayland’a uçak fiyatında. Bi de Avrupa’da nefes almak bile pahalı… Örneğin; Madrid’de bir hostelde tek kişi için yatakhanedeki ranzanın fiyatı 50 TL iken, biz aynı parayı Tayland’da 2 kişi özel odada konaklama + 3 kişinin 3 öğün yemeğinin toplamına harcıyorduk. Ve dünyanın en özel deneyimlerini Tayland’da yaşadık: Fillere bakıcılık yaptık, gece fosforlu mavi ışık saçan planktonların içinde yüzdük ve dünyanın en güzel plajlarında yüzdük. Gece hayatın konusunda da Tayland’ın eline Avrupa kolay kolay su dökemez…  Backpacker ruhu dersen, yine Tayland Avrupa’yı bayağı tokatlar… Tayland’de gerçekten epik bir tatil yaşanır. Biz bu uyanışı çok geç yaşadık. Biz ettik, siz etmeyin. Tayland’ın en güzel deneyimlerini derlediğimiz TAYLAND GEZİ REHBERİ – EN İYİ 10  yazımıza bakın. Daha ne yapalım. Günah bizden gitti bak. 😀

186 Yorum

 1. Yeliz

  Merhaba,
  Lise 3. sınıf öğrencisiyim 17 yaşındayım. Pasaport ne kadar süre geçerli olacak? Her sene pasaportu yenileme gibi bir durum var mı, evet ise yenilendiği zaman ücret ödeyecek miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, pasaportun içinde yazan tarih boyunca geçerli 🙂

   18 yaşından küçük olduğun için muhtemelen sana 5 senelik verirler

   Cevapla
 2. Ömer faruk

  Ben kıbrısta okuyorum öğrenci belgemi aldım ama konsoloslukta onaylatmayı unuttum nasıl yapabilirim yardımcı olun bana

  Cevapla
 3. Ersin

  Merhabalar;
  Hollandaya gitmeyi düşünüyorum öğrenci pasaportu çıkardığım zaman ordan istek yapması gerekiyor mu yoksa ben istediğim zaman istek yapılmadan gidebiliyor muyum?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaport için davetiye gerekmiyor.
   Vize için da davetiye şart değil ama çok faydalı

   Cevapla
 4. Sinan

  Verdigin bilgiler için teşekkürler . Baska biri icinde başvuruyu ben yapabilir miyim acaba bu konuda bir bilginiz var mı.?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Herkes kendi başvurusunu kendi yapıyor ancak RV alırken birkaç kişi birden alabiliyorsunuz

   Cevapla
 5. Hilâl

  Merhabalar. Ben öğrenci pasaportu alacağım. Şuan evliyim ancak okulda kızlık soyadımla kayıtlıyım. Mezun olmadan önce boşanacağım için okuldan soyadımı değiştirmeme gerek olmadığını söylediler. Bu yüzden soyadımı okulda değiştirmedim. Öğrenci belgemde kızlık soyadım yazıyor, bir sorun olur mu? Bilginiz var mı?

  Cevapla
 6. Selva Eryücel

  Merhaba,
  Yazınız çok faydalı ve ayrıntılı. Teşekkürler.

  Yalnız bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazıya istinaden öğrenci belgesinin Mal müdürlüğü – Defterdarlık – Vergi Dairesinden onaylatma hususunu araştırdım. Randevuya gittiğimizde problem yaşamamak için. Bu zorunluluk kaldırılmış.. Islak imzalı (60 gün içinde alınmış) öğrenci belgesini artık onaylatma zorunluluğu kaldırılmış. Bilgilerinize..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Süpersin Selva!
   Çok sağol. ama 18’den küçükler için hala gerekli diye biliyoruz. Bu konu da bi bilgin var mı

   Cevapla
   • Selva Eryücel

    Rica ederim… Özellikle sordum İlçe Emniyet Müdürlüğüne.. Oğlum 2001 doğumlu. Gerek olmadığını söylediler. Umarım doğrudur. 24 Ocakta randevumuz var. Bir değişiklik olursa tekrar güncelleme yaparım

 7. Ece

  Merhaba ; Ben 20 yaşındayım öğrenci pasaportu için başvuru yapıcam okuldan almam gereken tek belge ıslak imzalı öğrenci belgesimi ve bu belgeyi mal müdürlüğünde onaylatmam gerekiyor mu her yerde farklı bilgiler var yardımınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  Cevapla
 8. oktay

  iyi günler 1994 doğumluyum açık öretimde okuyorum pasaport alma hakkım varmıdır.Varsa kaç yıl…?

  Cevapla
 9. Yağmurr

  Merhaba öncelikle teşekkürler çok açıklayıcı bir yazı 🙂 fotograf çekilirken biometrik ve pasaport için olduğunu belirttim fakat biraz tebessüm etmemi istedi. O an hiç aklıma gelmemiştiama yazınızda özellikle ifadesiz olması gerektiğinden bahsetmişsiniz sorun olur mu ki :/

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ağızın kapalı ve mini minicik bi gülümsemeyse sorun olmaz. Gülümsediğinin anlaşılmaması lazım

   Cevapla
 10. Uğurcan

  İyi gunler ben 2. Sinifim bu sene mezun olacagim ogrenci pasaportu alabilirmiyim birde e devletten ogrenci belgesi cikartsam sorun olurmu? Bir yere onaylattirmakmi gerekir?

  Cevapla
   • Uğurcan

    Yani 2. Sinif olmam ve edevletten cikaracagim ogrenci belgesi harcsiz pasaport almama engel degil??

   • Biz Evde Yokuz

    Tabi ki engel değil. Niye olsun 🙂

   • Uğurcan

    Simdi ben randevumu aldim e devletten cikaracagim ogrenci belgesi ve defter bedelinin makbuzu resim disinda gereken belge yoktur degilmi?

 11. Emir

  Eşim ve ben anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesinde öğrenciyiz ve 25 yaşını doldurmadık. Harçsız pasaport çıkarabilir miyiz ve Bu pasaportla umreye gidebilir miyiz. Özel bir şirket aracılığı içi bu pasaport umre için kabul edilir mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   “24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü minimum geçerlilik süresi 6 ay olabiliyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek.”

   Umre’ye herhangibi bi pasaport ile gidebilirsiniz

   Cevapla
 12. Yağmur

  Merhabalar 95 doğumlu üni son sınıf öğrencisiyim haziranda mezun oluyorum pasaport çıkartabilir miyim öğrencilik hayatım bitsede eylül ayında pasaportu ınterrail icin kullanabilir miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   6 aylık pasaport kesin alırsın, daha fazlası garanti değil.. Sen yine 5 yıllık başvur, onlar vermezse vermez

   Cevapla
 13. Koray Arslan

  Merhaba efendim benim bir sorum var oturduğum yerin ilçe emniyet müdürlüğü zorunlumu? Ben 15 Tatilde yurtdışına gideceğim öğrenciyim Sarıyer de oturuyorum Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğü ise 2 Şubata kadar dolu Özet geçmek gerekirse ben Başka İlçe Emniyet müdürlüğünden başvurabilirmiyim? veya Ben Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğüne Randevu almadan da gidebilirmiyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hiç fark etmez. İstediğin ilçe emniyetten başvurabilirsin.

   Cevapla
 14. Büşra

  Merhaba, yazın Amerika’ya gitmeyi düşünüyorum turistik amaçlı. Kaldığım süre boyunca da ufak tefek işlerde çalışmayı düşünüyorum, devamlı değil okullar açılmadan geri döneceğim. Bunun için de ayrı bir belge almak gerekir mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Normalde resmiyette En küçük iş için bile çalışma izni lazım ama tezgah altından çalışan çok 🙂

   Cevapla
 15. mustafa

  merhaba doğum tarihim 1 ocak 1993 ve öğrenciyim. bir kaç gün için de 1 yıllık harçsız pasaport çıkarırsam yaşım bir yılın sonunda 25 i aşıyor buna rağmen bana harçsız pasaport verirler mi? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim iyi günler.

  Cevapla
   • mustafa

    kısa süreli derken yani bir yıllık verip yeni yıldan(25 yaşına girdiğim tarihten) sonra kullanamaz mıyım yoksa yine bir yıllık verip yılbaşına kadar mı kullanabilirim? Yada 25 yaşına girdiğim için 6 aylık mı verirler? cevap için şimdiden teşekkürler

   • Biz Evde Yokuz

    25 yaşından sonra hakkınız bittiği için en fazla 25 yaşına kadar geçerli olacak sürede verirler

 16. Oğuzcan

  Merhaba ben şimdi 4-10 yıllık pasaport alsam sadece 94 tl mi ödeyeceğim şimdiden cevapladığınız için teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İster 1 yıllık, ister 10 yıllık alın. Defter bedeli sabit. Yani 94 TL

   Cevapla
 17. Pınar

  Merhaba ben bu yıl mezun olucam mezun olmadan önce öğrenci belgemle pasaport çıkarabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Mezuniyetinize 6 aydan fazla varsa evet.
   Aksi halde harç ödemek zorunda kalabilirsiniz.

   Cevapla
 18. fatih yarız

  merabalar öncelikle bu bilgi kirliliğini önlediğin için çok teşekkür ederim benim bi kaç sorum olacak cevaplarsan çok sevinirim;

  1- Kaç yıllık pasaport veriyorlar? istediğimiz kadar mı 4 veya 5 yılıkmı yoksa öğrencilerin sabit 6 yada 1 yıl mı teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Öğrenciliğinizin devam etmesi öngörülen süresine göre değişir

   Cevapla
 19. tunahan

  bu aldıgımız pasaport ıle mesala yurt dısında kalıp çalısmak istıyoruz olabılır mı cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler ..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yurtdışında çalışmak için pasaport yetmez, çalışma izni lazım. Aksi halde kaçak durumuna düşersiniz

   Cevapla
 20. Koray

  Merhaba! Ben hayatımda ilk kez yurt dışı deneyimi yaşayacağım. Öncelikli olarak şunu ifade etmek istiyorum. İzmir’den İsviçre’ye karayolu ile gideceğim bir seyahat olacak. Bu güzergah başta Bulgaristan-Sırbistan- Macaristan- Avusturya-Almanya ve İsviçre şeklindedir. 24 yaşındayım ve İstanbul Üniversite mezunuyum. Aynı zamanda başka bir üniversitede örgün 4. sınıf öğrencisiyim. Açıklamaları okudum harcın alınmaması çok güzel bir jest açıkçası sadece defter bedeli 94 lira ödeyince ve gerekli evraklar teslim edilince bir sıkıntı çıkmazsa evime ptt aracılığıyla pasaportum geliyor değil mi? Ardından Shengen Vizesi süreci başlayacak ama bu konuda hiçbir bilgim yok. Bana yardımcı olur musunuz? İş amaçlı giden bir yakınımın bana sağlayacağı yol + yemek + kalacak yer (tır) dışında yalnızca pasaport+shengen vizesine ücret harcıyacağım. İsviçre’de 2 gün kalıp ordan tekrar aynı güzergahla Türkiye’ye dönüş olacak. İsviçre konaklama için bir yer zorunluluğu istiyor. Yakın bir aile dostumuz davetiye gönderebileceğini söyledi. Sizlerin da bana tavsiye edecekleri varsa dile getirmenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Davetiye kesinlikle çok işe yarayacaktır. Ama İsviçre’de yaşayan birinin daveti ile vizeyse başvurcaksanız vize başvurunuzu İsviçre Konsolosluğu’na yapmak zorundasınız.
   Shengen vizesini Yunanistan daha kolay veriyor ama davetiyeniz orada geçerli olmaz

   Cevapla
  • Koray

   Dile getirmek istediğim birkaç husus daha olacak: 02.03.1993 doğumluyum. Öğrenci pasaportu bana yaklaşık ne kadar süre içinde yarayacak gün bazında? İsviçre konsolosluğundan shengen vizesi çıkarttığımda ilk girişimin oradan olması gerekiyormuş gibilerinden bir duyum aldım. Eğer öyleyse karayoluyla ilk olarak Yunanistan’tan ya da Bulgarsitan’dan geçeceğimiz için İsviçre alamıyorum. Peki Yunanistan daha kolay veriyor diyorsunuz; burdan shengen vizesini aldığım vakit İsviçre’ye girişte biz problem çıkması olası mı? Ayrıca Shengen vizesinde davetiye belirteceğim kalacağım bir haftalık ülke İsviçre – Zürih olacak. Shengen Vizesini Yunanistan’dan çıkartırsam o davetiye Yunanistan’da geçerli olmayacak. İki arada bir derede kaldım. Ne yapmalıyım?

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Doğru duyum. Shengen bölgesine ilk girişin vizeyi aldığınız ülkeden yapılması gerekir. Her şekilde İsviçre’den Shengen alabilirsiniz, muhtemelen onunla Yunanitan’a da sorunsuz girersiniz ancak kıllık yapabilirler. İsviçre’ye karadan girişte sınır geçmiyorsunuz, yani vizenizi kontrol etmeyecekler ancak yine de risk taşır. Almanya, İsviçre ve İskandinav ülkeleri bu konuda oldukça kıldır 🙂

 21. Büşra

  Merhaba ben önlisans öğrencisiydim ama altan dersim olduğu için halen öğrenci olarak görünüyorum harçsız pasaport alabilirim ama mezun olunca bu pasaport geçerli oluyomu

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaportunuza bir geçerlilik süresi basacaklar. Tüm bu süre boyunca kullanabilirsin

   Cevapla
 22. Oguzhan

  Merhaba
  1996 dogumluyum. Acik ogretim lisesinde okuyorum durum aktif. Yani acik ogretim liseside buna dahilmi ve dahilse kac yasina kadar yararlanabilir lütfen yardimci olurmusunuz

  Cevapla
 23. SEVİM AY

  Merhaba,
  halk Eğitim Merkezinde bir AB projesi yürütmekteyiz. kursiyerlerimiz ile yurt dışı gezi planladık. bunlara gri pasaport alabilirmiyiz bilgilendirirseniz çok seviniriz. iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   AB projesi kapsamında öğrencileri görevlendirilmiş gösterme şansınız varsa evet

   Cevapla
 24. Emre

  Pasaportu cıkarttıktan sonra vizeyi nasıl alabilirim ve bu süre çok zaman alır mı ? Yani pasaport çıktıktan sonra en erken ne zaman çıkabilirim?

  Cevapla
 25. Füsun BAHAR

  İyi günler, Yeşil pasaport varken bordo pasaport almak için randevu aldım, yurtdışına çıkış yaparken geçmişteki yeşil pasaportum sorun olurmu yoksa bordo pasaport çıkınca yeşil iptalmi olur.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çift pasaport uygulamasına göre bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olabiliyor

   Cevapla
 26. Gürcan

  Merhaba Arkadaşlar ,
  ben 02.09.1991 doğumluyum açıköğretimde okumaktayım. şuan başvursam öğrenci pasaportu alabiliyor muyum? birde öğrenci pasaportu kaç yıllık çıkartabiliyoruz. bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  Cevapla
 27. Burak

  Merhaba.Ben öğrenci pasaportunu aldım. İngilizce hazırlık öğrencisiyim. 1. sorum ben yurtdışına gittiğimde eğer türkiyedeki üniversite kaydım silinirse pasaportu 25 yaşıma kadar kullanabilirmiyim? 2. sorum üniversiteyi dondurup gittiğimde sıkıntı yaşarmıyım? Yardımcı olursanız sevinirim .

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   1. Yurt dışına gittiğinde hala bir okulda öğrenciysen sıkıntı yok. Zimbabwe’de bile bi öğrenciliğin varsa geçerli
   2. Yaşamazsın

   Cevapla
   • Burak

    ben şuan türkiyede öğrenciyim.Eğer kaydım silinirse pasaport iptal olurmu?

   • Biz Evde Yokuz

    Herhangibi bir ülkede öğrenciliğin devam ediyorsa olmaz

 28. mesut

  1991 doğumluyum şuan 2 ayrı üniversitede 2 farklı bölüm okuyorum 25 yaşındayım bana vercekleri pasaport öğrenciliğin bitimine kadar olan süremi olacak ?

  Cevapla
 29. Sümeyye

  Lütfen cevap verirmisiniz ,Ben 20 yaşındayım ve bu sene 2 yıllık üniversiteyi bitiriyorum,5 ay sonra okul bitiyor yani .,25 yaşına kadar şart var ya ,Bu sene okulum bitmesi halinde 5 senelik pasaport alabilirmiyim?

  Cevapla
 30. Ayşegül

  D bendinde şart koşmuşlar.. Onun dışında alamaz mıyız ? Yani ben okul ve öğrenciliğimden bağımsız kafam estiğinde bi yere gidemez miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   şart yok. o yanlış bilgi. 25 yaş altı ve öğrenciyseniz her şekilde harç vermeden alabilirsiniz

   Cevapla
 31. Aysegül

  ACIK ÖGRETIMI SORAN ARKADASLARA OLUMLU CEVAP:
  -492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir. -Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
  -Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
  -Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
  -Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.​

  Cevapla
 32. Mehmet

  23.01.1992 doğumluyum bu ay içinde harçsız öğrenci pasaportu alsam
  Temmuz da yurtdışına çıkmak için kullanabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Muhtemelen pasaortun 23.01.2017’de bitecektir. Onu da vermezler çünkü pasaportun minimun geçerlilik süresi 6 aydan az olamıyor

   Cevapla
 33. Fatih

  Merhaba. Rehberiniz çok güzel ve faydalı, ellerinize sağlık. Yalnız birkaç şey eklemek istiyorum. Ankara’ da yaşıyorum ve pasaportum şu an elime geçmiş durumda. Öncelikle Ankara’ da yaşayanlar (merkez için) defterdarlıklara gitmeyin. Direk Çukurambar’ da bulunan vergi dairesi başkanlığına (Kızılırmak Mahallesi 1450. Sokak No: 5 Çankaya/ANKARA) gidin. Beni oraya yönlendirdiler (Kızılay Mithat Paşa Caddesi’ ndeki defterdarlığa gittim, öğrenci belgemi onaylatmak için geldiğimi söyleyince direk olarak oraya yönlendirdiler). Ayrıca 18 yaşından büyükseniz öğrenci belgenizi onaylatmanıza gerek yok. Ben vergi dairesine gittim ve orada böyle olduğunu söylediler. Aynı şekilde emniyette de hiç bir onaya bakmadılar.

  Cevapla
 34. Serkan

  Iyi gunler açık ögretim lise ogrencisiyim harçsız passaport alabilirmiyim vede kaydim silik durumda aktif etmem mi gerekir??

  Cevapla
   • Melike

    Açıköğretim de faydalanabiliyor sadece açıköğretim bürolarından orda okuduğuna dair belge alması gerekiyor ama aktif olmanız da gerekenilir

 35. Erol egemen

  İyi akşamlar, bu sene son senem ve 25 yaşını doldurmadım, eğer alırsam sadece bu sene mi geçerli olucak?

  Cevapla
 36. gülten

  merhaba pasaport için randevu 1 hafta sonrasına nihayet alabildim ama bir sorunum var yanıtlarsanız sevinirim. kızım 17 yaşında pasaport başvurusu olacağı gün okul sınavları var annesi olarak ben gidebilirmiyim. veya başka çözüm olabilir mi…teşekkürler

  Cevapla
 37. Serkan

  Merhabalar benim sorum.5. Öğrenci Belgesi
  – Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
  1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
  Ya da
  2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.
  Sonra bu öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor.Demişsiniz okuldan aldığımız öğrenci belgesini’demi Mal müdürlüğüne onaylatmamız gerekiyor mu.Gerekmiyorsa yazıyı düzeltmenizi talep ediyorum çünkü özellikle belirtmemişsiniz yanlış anlamaya açık.

  Cevapla
 38. İBRAHİM

  1997 doğumlu öğrenciğim öğrenci muafiyetinden yararlanacağım illa pasaport eve mi geliyor yoksa istediğimiz ptt şubesinden alabiliyor muyuz ?

  Cevapla
 39. Fulya Nacar

  3 yaşındaki öğrenci olmayan çocuğum da bu haktan yararlanabiliyor mu? 25 yaşın altında ama öğrenci değil. Memur, 3 yaş için ödeyeceksiniz sesi, ama bana saçma geldiği için araştırıyorum. Sizin yazınıza denk geldim. Umarım aradığım cevap sizdedir ☺️

  Cevapla
  • Mami

   Çıkartamazsın 3 yaşında öğrenci mi olur arkadaşım kanun açık bir şekilde yazıyor . Öğrenci olması gerekir.

   Cevapla
 40. Erol köse

  Merhaba ben gerekli herşeyi hallettim randevuyu aldığım zaman yanımda velim olması gerekirmi 17 yaşındayım sadece ben gitsem sorunsuz halledebilirmiyim ?

  Cevapla
 41. Resul

  Mrb ben öğrenci belgemi aldım ama şimdi ne yapacagimi bilemedim daha sonra nereye gitmem lazım

  Cevapla
 42. Mevlüde

  Merhabalar,bu pasaporta başvururken dilekçe doldurmak zorunlu mu? Çünkü ben okuluma sordum ve böyle bir şey elimizde yok dediler.O konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ona göre randevu alacağım.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   evet ama deftarlıktan onay lazım. yazıyı okursan bilgi alabilirsin

   Cevapla
 43. meyus

  Sırf istediğim ülkeleri gezebilmek için öğrenci pasaportu çıkarttıramıyor muyum? Harç parasını ödemem mi gerekiyor? İlla eğitimle alakalı bir sebebi mi olmalı?

  Cevapla
 44. Ahmet

  Defterdarlik/Mal olayini anlamadim eğer o olmadan kabul edilmiyor mu?Istanbuldayim yabanciyim ne yapmam gerektigini bilmiyorum

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, öğrenci belgeni onaylatman gerekiyor. Yukarıda tüm yapman gerekenler yazıyor. Daha fazla bir bilgiye ihtiyacın yok. Adım adım uygularsan sıkıntı yaşamazsın

   Cevapla
 45. Ayhan Yıldız

  Merhaba,
  Bugün eşim, ben ve 11 yaş oğlum için pasaport başvurusunda bulunduk. Bizim için harç ve defter parası ödedik ama oğlum için sadece defter parası ödedim. Ayrıca oğluma okulundan öğrenci belgesi aldık. Bizim pasaportlar 10 yıl, oğlum için 5 yıl süreli olacak.
  Bilginize…

  Cevapla
 46. mert

  ben bugün başvurdum öğrenci pasaportuna.

  2 adet biyometrik, defter bedeli için banka dekontu, kimlik, öğrenci belgesi verdim. ayrıca harçsız pasaport talep yazısı falan da yok o avrupaya eğitim amaçlı giden öğrenciler için tamamen.

  Cevapla
 47. fatih yörük

  merhaba benim oğlum 11 yaşında ona harçsız pasaport alabiliyormuyuz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   bilmiyoruz ama mantıken alabilmeniz lazım. emniyete danışmalısınız.

   Cevapla
 48. Tuğçe

  Üniversite son sınıfım ben de. Mezun olmadan bu işlemleri yapsam mezun olduktan sonra da geçerli olur mu acaba? Yani 2017 de mezun olacağım 25 yaşıma kadar kullanabilir miyim çıkardığım pasaportu? Bu konuda bir bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   en kısa pasaport süresi 6 aylık. 24,5 yaşından önce başvurursan 25ine kadar kadar geçerli pasaport verirler

   Cevapla
 49. Damla

  Bir sorum olucakti. Ben 19 yasindayim ama bu benim son senem mezun olucam. Mezun olduktan sonra da pasaportum gecerli olucak mi? Bir de dgsyle baska bir bolume gecis yapicam onun icinde tekrar pasaport mu cikarticam yoksa cikarticagim pasaporta devam edebilecek miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,

   Pasaportunuzun geçerliliği içinde yazar. O zamana kadar kullanabilirsiniz

   Cevapla
 50. Tahsin V

  merhaba 25 yaşıma daha 4 ay var. ve 3. sınıf öğrencisiyim. bende harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabiliyor muyum? yararlanabiliyorsam, süresi ne kadar olacak? çünkü 4 ay önce emniyete sorduğumda bana eğer 25ine 6 aydan az varsa pasaport verilmyor denmişti. sebebi de en az 6 aylık pasaport veriliyormuş ve bu uygulama 25 yaşına kadar geçerli olduğu için, eğer 6 aydan az bi süre 25ine varsa vermiyoruz demişti. Eğer bu şekilde birinin başına geldiyse bilgilendirse sevinirim. çünkü eğer yoksa başka emniyete de sorayım diyom.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Emniyet doğru söylemiş. 25 yaşına kadar sebep göstermeden sadece öğrenci olduğun için alabiliyorsun. Ancak 25i geçtiysen ve hala öğrenciysen de hakkın var. Ama bu sefer okul seni gönderiyor gibi bir bahane sunman gerekiyor: bir konferansa, müsabaka, vb…

   Cevapla
 51. Feyza

  Merhaba ben biraz önce öğrenci pasaportu çıkardım öğrenci belgesi biyometrik fotoğraf ve harç bedeli dekontu yeterli

  Cevapla
 52. Ece

  Meraba ben lise açık ögretim ögrencisiyım harçsız pasaport alabilir mıyım??

  Cevapla
 53. furkan

  merhaba ben şu an 24 yaşındayım üniversitem bitti fakat formasyon alıyorum ve 25 aralıkta formasyonum bitiyor. formasyon öğrencisi olmak da öğrencilikten sayılıyor mu? ve mart ayında 25 yaşıma giriyorum 4-10 yıllık pasaport alabilir miyim? teşekkür ederim

  Cevapla
 54. Merve

  Üniversite son sınıf öğrencisiyim bu yıl başvursam mezun olunca gecerliligin de sıkıntı olur mu? Kullandığım süre içerisinde de öğrenci olmam mi gerekiyor? 21 yaşındayım.

  Cevapla
   • Alican

    Son sınıf arkadaşım bu ay aldı. Sene sonunda mezun olacak fakat 2019 yilina kadar geçerli pasaport verdiler yani 25 yaşına kadar. Özetle ogrenciliginiz bitse dahi 25 yaşına kadar geçerli pasaportunuz olacak.

 55. Pınar

  Merhaba, öğrenci belgemi 06.10.2016 tarihinde almıştım ve emniyet randevu tarihim 12.12.2016 2 ay gibi bir fark var tekrar öğrenci belgesi alayım mı yoksa süre olarak geçerli midir? Teşekkürler

  Cevapla
 56. Umut

  Merhabalar açıköğretim lisesinde öğrenciyim bende harc ödemeden alabilirmiyim pasaportu?

  Cevapla
 57. Özhan

  Merhaba ben 25 yaşın üzerindeyim ve öğrenciyim Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım;) Daha sonra bu formu Bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesine gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar en fazla 1 yıllık verilebiliyormuş. Daha sonra ise Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp emniyetten pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile emniyete gidiyor en güncel bilgi budur.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Özhan harikasın! Bu bilgiler çok faydalı olacak. Ellerine sağlık! Hemen yazıya ekliyoruz.

   Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biraz başvuruyu alan polis memuruna bakar. Belki fark etmez ama garanti olsun, sen ıslak imzasız gitme yine de

   Cevapla
 58. Sibel ceren

  Bir şey sormak istiyorum defter parasını odeyip o belgeyi alip oyle mi basvurmam gerekiyor. Yoksa basvurduktan ve onaylandiktan sonra mi tum islemlerden sonra mi yatirmaliyim.parayi ?

  Cevapla
 59. Ulviye

  Merhaba ben lise son sınıftayım, 17 yaşındayım. Mezun olduktan sonra yurt dışı tatili yapmayı planlıyorum. Öğrenci pasaportu alsam yazın kullanabilir miyim? Haziran sonu gibi düşündüğümden üniversiteye giriş belli olmayacak. Sorun olur mu?

  Cevapla
 60. Seyhan

  Pasaport için başvuran arkadaşlara ne kadar süreli pasaport verilmiş acaba? Okuldan öğrenci belgesi dönemlik veriliyor. Okul 2. sınıftayım, yaşım 19. Başvurunca 6 yıllık mı verecekler yoksa öğrenci belgesine göre 1 yıllık mı? İbrahim E kaç yıllık aldı acaba?

  Cevapla
 61. Bahar

  öncelikle bilgiler için teşekkürler. şu an üniversite son sınıftayım ve 23 yaşındayım. 2017 de okulum bitecek ve bittiğinde 24 yaşında olacağım. sorum şu örneğin okurken bu pasaportu alsam mezun olduktan sonra 25 yaşına kadar öğrenci olmadığım 1 yıllık sürede de bu pasaportu kullanabiliyor muyum? ikinci sorum da bazı ülkeler 10 yıllık pasaport istemektedir öğrenci pasaportu buna engel oluyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bu pasaport sadece öğrencilik süren boyunca geçerli oluyor. Yani 10 yıllık alamazsın

   Cevapla
 62. lale

  doktora öğrencisiyim. burs başvurularında lisans öğrencileri için farklı, yüksek lisans için farklı, doktora için farklı yaş sınırı olur.
  öğrenci pasaportu için de öyle bir farklılık var mıdır acaba?

  Cevapla
   • lale

    her yerde, harçsız pasaport için 25 yaş sınırı olması gerekiyor denilse de doktora yaptığım için bu konuda bir esneklik olacağını düşünerek şişli emniyet’inde konuyla ilgili kişilere gidip sordum. “25’in üstünde olmama rağmen doktora öğrencisi olduğum için bu pasaportu alabilir miyim” dedim. “öğrenci işlerinden harçsız pasaport talep yazısı alır ve vergi dairesine onaylatabilirsen alırsın ama defter ücreti her halükarda ödersin” dediler. böyle olunca galiba sadece bir senelik alınabiliyor. paylaşayım dedim

 63. Kubra

  Staj icin yurt disina gidicem ,kabul mektubumu almadim henüz,ocakta 25e giriyorum simdi basvurmam daha mi iyi olur?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Kübra,
   Hiç fark etmez, öğrenci süren boyunca geçerli olacak pasaport şekilde süresini isteyebilirsin. Ben olsam hemen başvururdum

   Cevapla
 64. Seden

  Kanunda acik ogretimde okuyan ogrencilerin alip alinamiyacagi hakinda bilgi bulamadim yrdimci olurmusunuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yazıda cevabı var aslında. Sadece öğrencilik süresinde geçerlilik veriliyor

   Cevapla
 65. Gözde

  Merhaba;
  pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği yok randevu sırasında mı belirtiyoruz öğrenci belgesi ile birlikte ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, normal bordo pasaport başvurusu ile aynı yolu izliyorsunuz.

   Cevapla
 66. Gözde

  Merhaba;
  Parmak izini pasaport için randevu aldığımız gün mü alıyorlar yoksa onun için ayrı bir gün ayrı bir randevu mu gerekiyor?Parmak izini verdiğimiz gün bütün belgeleri teslim edip işlemlerimizi tamamlamış oluyor muyuz?

  Cevapla
 67. Ibrahim E

  Bu gün pasaport baş vurumu yaptim . Belki sizlere de yardimi olur diyerekten olan biteni paylaşmak istiyorum . Aynen soylenilen gibi öğrenci pasaportu sadece öğrenim amacli veya erasmus veya staj gibi universite ile alakalı hiç bir baglantin olmadan alabiliyon . Tek şart 25 yaşından küçük olmak ve hala öğrenci olarak kayitli olmak yeterli . Öğrenci belgeni aliyorsun defterdarlığı gidip imza attirmaya bile gerek yok . Kaçıncı sinif olduğumu sordu 3 dedim ,yeni öğrenci olmadığın için imzaya gerek yok dedi . 87,5 tl yatirdim dekontu aldim ve gerekli diğer belgeleri(2 adet biyometrik resim , nüfus cuzdaninin aslı, öğrenci belgesi , parmak izi ) alip pasaport şubeye gittim ve baş vurumu yaptim . Sanıldığından daha kolay . Umarım yardımcı olmuştur. Teşekkürler

  Cevapla
 68. Ibrahim E

  Eywallah teşekkürler. Muazzam bilgi kirliliği vardi kafamda . Sanirim öğrenci pasaportunu çıkarıp elimi kolumu sallaya sallaya artik yurt dışına gidebilirim . Pasaport elime kaç günde geçer acaba ? Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ? Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ? Yardımcı olursaniz sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   – Pasaport elime kaç günde geçer acaba ?
   5 ila 10 gün arasında

   – Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ?
   hayır

   – Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ?
   hiç bir izin kağıdı beyan etmen gerekmiyor

   Cevapla
 69. Cenk

  Merhaba,

  Lise öğrenci bu yasadan yararlanabilir mi?

  Teşekkürler,

  Cevapla
 70. nur

  Merhaba ,

  Harçsız pasaporttan uzaktan eğitim ve açık öğretim öğrencileri yararlanabiliyor mu ?

  konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kanununu yazının sonundan okuyabilirsiniz. Biz herhangibi bir öğrenim kısıtlaması görmedik bu tarifte ama pasaport şubesine danışmanız gerekir

   Cevapla
 71. Recep E

  Merhaba, bilgilendirme ve verdiğiniz ilham için teşekkürler.

  Ben ögrenci belgesini, e-devlet üzerinden çıkarıp Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmadan götürdüm, sorun çıkmadı.
  Anlaşmalı bankalar listesindeki Finansbank’a defter bedelini yatırmak için gittiğimde, harç ve defter bedelini birlikte almak zorunda oldukları söyleyip Ziraat Banka yönlendirdi. Ziraat’te sorunsuz halloldu.
  Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazmadım, istemediler de.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Recep bitanesin buraya gelip kendi güncel tecrübeni paylaştığın için. En kocamanından teşekkürler.

   Cevapla
 72. Beril

  Çok acil bir sorum olacak. Bizim çocuklar Sakarya’da bir okulda kayitlilar ancak biz başka bir sehirdeyiz. Okuldan öğrenci belgesi istedik eposta olarak gönderdiler; ancak bu Defterdarlık onayıni şu an bulunduğumuz şehirde halledebilir miyiz?yani Sakarya olmazsa olur mu?

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.