Tatile İzmir’e gidiyoruz, nerede denize girelim?

İzmir’de insanın canı yeter ki denize girmek istesin… İzmir’de her telden insana göre bir mavi var; civcivli mavi, tenha mavi, gösterişli mavi, sade mavi, ıssız mavi, gelişmiş mavi…

İzmir’de denize doymak isteyenler için mavinin her tonunu içeren güzel bir yüzme yerleri listesi çıkarmaya çalıştık.

Büyük şehirin tüm imkanlarına ek olarak, 47 mavi bayraklı plaja ve dünyanın en iyi sörf spotlarına sahip olan İzmir her gittiğimizde aklımızı çeliyor: İpimizi koparıp buralara mı yerleşsek acaba?

Şimdilik bizim gibi İzmir kaçamaklarıyla yetinmek isteyenler için işte karşınızda masmavi İzmir önerimiz :

Not: Sizin de önerilerinizi bekliyoruz!

☞ Bunlar da ilginizi çekebilir:
İZMİR’DE NE YENİR, NEREDE YENİR? – İZMİR’İN YERLİSİNDEN ÖNERİLER
TÜRKİYE’NİN TOSKANASI İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER
URLA BAĞ YOLU, İZMİR – ŞARAP TADIMI & BAĞ TURU
İZMİR ÇEVRESİ GEZİLECEK YERLER – EN GÜZEL İZMİR KÖYLERİ

 
 
 
 
 

1. Bodrum Koyu – Karaburun

bodrum-koyu

Fotoğraf: Olcay Özkaçar – www.instagram.com/olcayiss

Bakir, doğal, sakin koyları ile Karaburun kafa dinlemek isteyenler için birebir. Bodrum Koyu da, Karaburun koyları arasında en ünlüsü ve tesis bakımından da en zengini. Şezlong, şemsiye, yeme-içme mekanları kıtlığı yaşamadan kalabalıktan uzaklaşmak için bire bir. Şnorkelli mutlaka çantaya atın deriz çünkü buradaki balık sürüleri volta atıyor.

Mavi bayraklı olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde? 🙂

Bodrum Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

2. Sazlıca Koyu – Foça

sazlica-foca

Fotoğraf: Hazal Gündüz – www.instagram.com/hazellynuts

Foça İzmir’in ilk göz ağrılarından. Foça’da irili ufaklı bir çok güzel koy var. Sazlıca Koyu hem günübirlik gelmek için ideal, hem de kamp atmak için güzel bir spot. Burası Eski Foça ile yeni Foça arasında.

Sazlıca Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

3. Bademli Koyu – Dikili

bademli-koyu-dikili

Fotoğraf: Büşra Yaşar – www.instagram.com/f.busraugan

Her ne kadar emekli tatil bölgesi gibi gözükse de Dikili’de nice ünlü koylara taş çıkartacak güzellikte koylar var. Özellikle Kalem Adası ve ona bakan Bademli Koyu tertemiz sularıyla Tayland adaları atmosferini Ege’de yaşatıyor. Bademli’nin popüler plajlarından birisi Fame Beach. Haftasonları kalabalık olabiliyor, demedi demeyin.

Fame Beach’e nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

4. Ilıca Plajı – Çeşme

ilica

Fotoğraf: www.facebook.com/cesmebld

Burası, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ılıca kaynaklarının bulunduğu ince kumlu dev bir plaj. Kmlerce uzanan plajda hem halka açık yerler hem de birçok işletme var. Özellikle çocuklu aileler için çok uygun. Çünkü sığ alan oldukça fazla ve dalgalarla oynamak büyük küçük herkes için eğlenceli.

Ilıca Plajı’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

5. Altınköy Koyu – Urla

altinkoy

Fotoğraf: www.altinkoyciftlikevleri.com

Etrafı ormanlarla çevrili bu koy turkuaz renginde sularıyla tam anlamıyla bir cennet. Altınköy Çiftlik Evleri girişinden girip koya ulaşıyorsunuz. İçeri girmek için site sakini olmanıza gerek yok. Fakat burayı çok beğenip buradan bir ev almaya kalkarsanız o ayrı 🙂

Altınköy Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

6. Dolungaz Koyu – Karaburun

dolungaz-koyu

Fotoğraf: Tolga Kocaboğa – www.instagram.com/tlgkcbg

Buraya Karaburun’nun çadırı kapıp gelmelik koyu diyebiliriz. Mimoza ve Bodrum Koyları kadar bilindik olmasa da en az onlar kadar güzel bir koy.  Turistik tesis ve işletme bulunmadığından hazırlıklı gelmekte fayda var.

Dolungaz Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın:
 
 
 
 
 

7. Delikli Koy – Alaçatı / Çeşme

delikli-koy

Fotoğraf:  Erhan Çelik – www.instagram.com/erhanceliksk

Kendine has kırık beyaz kayaları, masmavi denizi ve sessiz sakin ortamıyla burası Alaçatı’nın kalabalık ve civcivli ortamının antitezi bir yer. Herhangi  bir işletme yok. Buraya şahsi aracınız dışında ulaşım da yok. Sörf okullarının ters istikametine doğru Port Alaçatı’nın 5 km uzağında.

Delikli Koy’a nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

8. Ildırı – Çeşme

ildiri

Fotoğraf: www.cesme.bel.tr/galeri/ildiri

Bizce burası İzmir’in en güzel koylarından biri. Belki İzmir’de denizi daha çekici yerler olabilir ama klasik kasaba hayatının devam ettiği, balığın hasını yiyebileceğiniz, gün batımının en güzelini görebileceğiniz Ildırı uğramaya değer.

Ildırı’ya nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

9. Mimoza Koyu – Karaburun

karaburun-mimoza-koyu

Burası Karaburun merkezinin en güzel koylarından biri. Dalga yok, rüzgar yok. Çakıltaşlı bir sahili var. Ayrıca hiçbir zaman rahatsız edici bir kalabalık olmuyor. İşletme bakımından da az sade. Kafa dinlemelik.

Mimoza Koyu’na nasıl gidilir? Konum için tıklayın.
 
 
 
 
 

10. Aya Yorgi Koyu – Çeşme

aya-yorgi-koyu

Fotoğraf: Armağan Durkan  – www.panoramio.com/photo/6965902

Burası malum Çeşme’nin en popüler koyu. Gündüz deniz keyfi, akşam üstü happy houra, sonra da gece hayatına bağlıyor. Burada İstanbul’un en ünlü işletmelerinin Babylon’da burada. Ara sıra konserler de oluyor. Alaçatı müdavimlerinin yıllardır değişmeyen adresi Aya Yorgi civcivli maviyi tercih edenlerin vazgeçilmezi.

Aya Yorgi’ye nasıl gidilir? Konum için tıklayın.

 

34 Yorum

 1. ALp

  Merhabalar; şu an istanbul’dayım 12.07.2017 tarihin de izmir’deyim hani hiç tecrübem yok kampcılık adına ama motorsiklet kiralıyıp bütün koyları 3 güne sığdırıp gezmeyi düşünüyorum yani bir nevi “EgE turu”yapıcam akabinde tur için arkadaşım yok. 2 gün bodrum da eğlenip sonra yelkeenler foraaa!

  Cevapla
 2. Ankara-lım

  Bu ülke hepimizin temiz kullanıp saygılı olduktan sonra herkesin gezmeye görmeye hakkı var.Ülkemiz varken yurt dışına mı gidelim. Paylaşmamak bencilllik.

  Cevapla
 3. Meriç

  Dolungaz koyuna kamp yapmak için 20 Mayıs 2017 tarihiyle gittik çadırınız varsa kişi başı 20 tl oranın çadırını kullanacaksınız 25 tl. Öncelikle koy güzel kamp atmak için uygun ama işletme berbat. Bizim kendi çadırımız vardı. Kişi başı 20 bize çok geldi. Karagölde cubucak ta bu kadar para ödüyorsunuz çadırın içine kadar elektrik veriyorlar. Tuvaleti düşü kullanabilirmisiz Sağol caglar ya (caglar işletmeci bu arada) yanımızda gerçekten sadece 40 lira para vardı. Bir gece kalacağız 30 verelim para yok dedik. Olmaz dedi caglar. Bi bira verelim üstüne dedik yok dedi. Mangal takabilir miyiz çadırın yanında dedik ona da yok dedi. Saat akşam üzeri 6da ta oralara kadar gelmiş insanı allahin misafiri deyip insan kabul eder. Bizi o saatte o yollarda mağdur edip geri gönderdi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir gece için kamp parası 100 liraya çıkarsınız ordan. Üzgünüm caglar ama kampcilik böyle bişey değil. Rahat bi ortam sağladın gelenler cigara içecek diye milleti somurmeye de gerek yok .

  Cevapla
 4. İpek Yalçın

  Merhaba,
  Bugün, İzmir için yeni fikirler ararken, geçen sefer yaşadığımız bir aksilik hakkında size bilgi vermek geldi aklıma. 2016 Ekim ayında, Urla bağ yolunu gezmek akabinde de yukarıda yazılı Altınköy Koyu-Urla ya gitmeye niyetlenmiştik. Bağ rotasını pek keyif ile gezdik lakin, bahsi geçen koyu bulamadık. Konum bilgisi ne yazık ki yanlış ve belirtmek isterim ki hafta sonu gezimiz için baya bir zaman kaybına neden oldu. Bahsi geçen yer, konumda Demircili plajında gösterilmiş. Burası büyükçe bir plaj olup, plajın bahsedilen noktasına kadar araç ile gidiliyor. Devamında bir patika var acaba buradan devam mı etmeliyiz diye düşünerek hayli yürüdük ancak devam etmesi mümkün olmayan hale geldiğinde dönmeye karar verdik. Dönüşte plajdaki tesise fotoğrafı göstererek nerede olabileceğini sorduk. Ne yazık ki yerlisi dahil kimsenin burayı bilmediğini hatta daha önce de soranların olduğunu söylediler ve “Belki tekne ile gidiliyordur biz hiç görmedik.” dediler. Hüsran dolu ayrılırken, adından yola çıkarak, Altınköy plajı da acaba konumu mu yanlış girildi diye düşünüp, altınköye döndük araç ile. Bu iki plaj arası normalde çok yakın olsa da araç ile baya bir mesafeyi dönmek gerekiyor. Orada da karşımıza çıkan sadece altınköy plajı oldu. Suya girmek için yana tutuşa dönüş yolunu tuttuk. Nitekim buralardaki plajlar çok cezbedici değildi. Tam olarak anlayamadığımız bir nedenle kapatılmış olan bir koya aracımızı bırakıp tarlalardan geçip, kayalıklardan kendimizi denize bıraktık. Su gerçekten güzel olmasa kaybettiğimiz zaman için mutsuz ayrılacaktık. Başkalarının da benzer durumu yaşamaması adına gerekli düzenlemeyi yapmanızı rica ediyorum.
  Güzel günler,
  İpek

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İpek çok teşekkürler uyarı için. Konumu güncellememiz için oraya gitmemiz lazım tekrar. En iyisi kaldırayım şimdilik 🙁

   Cevapla
   • Mehmet

    konumu kaldırmamışsınız sanırım, fotoğraf kaş kekovayı andırıyor. teşekkürler.

   • Biz Evde Yokuz

    KOnumu giden bir evde yok güncelledi, umarım doğrudur

  • serkan

   Yıllar önce bu sahilde çalıştım. 17 yaşlarındaydım. Burayı Urla’
   da sorduğumuzda bilmeyenlere epey rastlamıştık. Bu duruma şaşırmak elde değil.

   Cevapla
   • berk

    Nasıl gidebileceğimizle ilgili yardımcı olabilecek birileri var mı bu plaja ve bu merdivenlere,bende de aynı konum çıkıyor aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyorum açıkçası 🙁

 5. mavi efe

  altınköy koyu denilen yer fotoğrafta yok. Fotoğraftaki merdivenli koy ve araçla ulaşım yok. Ayrıca Bodrum koyu denilen yerin fotoğrafı da hatalı, Karaburun’da başka bir yer. Hatalı görselleri değiştirelim lütfen.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bizzat oraya giden birisi tarafından çekildi bu resim.
   Sizin varsa fotonuz sizden alalım?

   Cevapla
   • Dilan

    Bu haftasonu o merdivenleri bulmak için adım adım her yerini gezdik altınköy plajını ve yan koyları…maalesef bulamadık ,resmin doğru olmadığını düşünüyoruz

 6. DemirG olta balıkçiliği

  Ilıca plajı artık son tercihimiz. Pis çünkü.
  Ildır ise koynunda 11ada barındırıyor. Tekne kiralayarak bu şahane koylarda yüzme imkanı var. Limandan hergün 10larca tekne tura çıkıyor. Teknede mangal keyfi yapabilme imkanınız da var.
  ildir da kıyıdan girmek için plaj yok 🙁

  Cevapla
 7. cenap

  mordoğan manal koyu bunlardan daha güzel,çeşme altınkum,urla demirci koyu,karaburun badembükü harika yerler,tavsiye olunur.;)

  Cevapla
 8. cenap

  dolungaz da tesis var ama deniz o renk değil,ayayorgide artık denizin dibi gözükmüyor pislikten ve yoğunluktan,ılıca da yüzebilmek için 10 dk yürümek ve magandaları aşmak gerekiyor,iyi günler.

  Cevapla
 9. Erdem

  Ilıca plajı ve Aya Yorgi buraya olmamış. Ilıca pis dalgaları, bakımsızlığı ve şarapçı turistleriyle yıllardır girmediğimiz bir yer. Aya Yorgi artık kirlenen denizi, gürültüsü ve şımarık Istanbullu ziyaretçileriyle, biz Izmirlilerin çoktan gözden çıkardığı bir yer.
  Delikli koy güzel, ulaşımı çok zor. Diğerleri de güzel.

  Cevapla
 10. Gürsel Gürel

  Babam Dikili Bademlinin yerlisidir. Ve orada bulunan Küçük Zindancık Koyu’nu Türkiye’de tek geçerim…

  Hatta ilginç bir hikayesi de vardır orasının…

  Hikayesi ise şöyle;

  Orada 2 koy var, bir tanesi küçük zindancık diğeri büyük zindancık koyu.
  Koylara zindancık koyu denmesinin sebebi, geceleri zifiri karanlık olmasından dolayıdır…

  Köylüler arasında dolaşan bir efsaneye göre eski zamanlarda korsanlar öldürdükleri kişileri bu koylara atarlarmış… Bu nedenle orada geceleri o kişilerin ruhları dolaşırmış… Geceleri orada dolaşan kişiler çeşitli sesler duydukları için bu koylardan her zaman ürkmüşler ve uzak durmuşlar…
  Böylece yıllarca o koylar korunmuş, oradan kimse zeytinlik almamış…

  Daha sonra bu efsaneyi bilmeyen yabancı kişiler küçük zindancık koyunu çok beğenip yavaş yavaş yer almaya ve geçici ahşap evler yapmaya, çoğalmaya başlamışlar…
  1. derece sit alanı olduğu için yapılaşma talana dönüşmemiş… Bakir, huzurlu, sakin ama geceleri gerçekten aşırı karanlık, korkutucu bir alan olarak kalmaya devam etmiş.
  Bana göre Türkiye’deki en iyi koydur. Daha iyisini henüz görmedim…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Süper hikaye 🙂 Teşekkürler bu güzel tavsiyeniz için sayenizde bizim de haberimiz olmuş oldu 🙂

   Cevapla
  • cihan

   Gelcem tabi dünyaya nasıl gelmek en doğal hakkım orayada gelmek bilmek hakkım bencil küçük hanim..

   Cevapla
   • Engi

    Gelmeyin derken işadamı,rantçı ve züppe İstanbul görgüsüzlerini kastetmeli…

  • alican

   aynen yazmamak lazım herkes çöküyo sonra huzur muzur kalmıyo oralarda. benim de izmir de bildiğim bir çok koy var gerek yüzme gerek balık tutma ve dalma açısından ama pek paylaşma taraftarı değilim.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.