Beyler bayanlar, karşınızda İstanbul’un trafik çilesinde dünyanın öbür ucundaki havalimanımız Sabiha Gökçen‘e ulaşmanın türlü yolu. 

O uçağa yetişilecek!

 
 
 

Sabiha Gökçen Havalimanına Ulaşım ve Transferler

Sabiha Gökçen’e Arabayla Nasıl Gidilir? 

Arabayla, Sabiha Gökçen Havalimanı Taksime 50 kilometre, Kadıköy’e 40 kilometre, Pendik’e ise 12 kilometre mesafede bulunuyor: En merkezi olarak Bağdat Caddesi’nden başlayan sahil yolunu kullanıp,havalimanı tabelalarını takip ederek havalimanına ulaşabilirsiniz.Bu güzergah dışında da birçok yol mevcut. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ayrıca, Pegasus Havayolu Şirketi’nin sunduğu otopark hizmeti bulunuyor. Kendi aracı ile gelmeyi düşünenler çok uygun fiyatlara Pegasus’un sunduğu EKOPARK adını verdiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminali dışında bulunan otopark içinde boş yer bulursanız, aracınızı park edip buradan kalkan servislerle doğruca uçağınıza gidebilirsiniz. Fiyatlar ve detaylı bilgiler için tıklayın.
 

Sabiha Gökçen’e Metroyla Nasıl Gidilir? 

Metroyla havalimanına ulaşabilmek için de Kartal-Kadıköy Metro hattının Soğanlık durağında inmeniz ve 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binmeniz gerekiyor. Eğer Avrupa yakasından geliyorsanız da size en yakın olan Marmaray durağından Marmaray’a binerek Anadolu yakasına geçtiğiniz zaman Ayrılık Çeşmesi durağında inip yukarıda anlattığımız yolu izlemelisiniz.
 

Sabiha Gökçen’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Otobüsle, Sabiha Gökçen’e ulaşım için bir sürü seçeneğiniz var ve bunlar da bulunduğunuz yere göre değişiyor. Malum İstanbul büyük yer. Merkez olarak Bostancı’dan kalkan E-9 hattını, Kadıköy’den kalkan E-10 ve E-11 hatlarını tercih edebilirsiniz. Sabiha Gökçen’e giden bütün İETT otobüslerinin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. 
 

Sabiha Gökçen’e Havaş / Havabus

Transferle araçla yani Havabus (eskiden Havaş olarak bildiğimiz servisin aynısı) ile, gelmek isterseniz de yukarı da bahsettiğimiz gibi belli noktalardan belli bir ücret karşılığı direk olarak havalimanına gidebilirsiniz. Her iki durak tarafından da karşılıklı hizmet veriyorlar. Sabiha Gökçen için de bu hizmetin Taksim, Kadıköy ve Yenisahra’da buluşma noktaları var. Aşağı saatleri için link koyuyoruz.

Havabus Taksim kalkış noktası Divan Hotel karşısı, Point Otel önü; kişi başı fiyatı 15 TL,
Havabus Kadıköy kalkış noktası Kadıköy rıhtım İETT otobüs durakları önü; kişi başı fiyatı 10 TL
Havabus Yenisahra kalkış noktası da Yenisahra metrosu olarak belirlenmiş. Kişi başı iyatı 10 TL.
 

Sabiha Gökçen’e Transfer

Sabiha Gökçen Havalimanı’na toplu taşımayla gitmek yerine özel araçla gitmeyi tercih ederseniz kullanabileceğiniz birkaç aplikasyon var. Bitaksi yakındaki taksileri kolayca çağırmak için bir seçenek, diğerleri ise başka firmaların transfer seçenekleri. Karşılaştırma yapabilmeniz için başlangıç noktalarını Beşiktaş ve Kadıköy olarak aldık. Beşiktaş’tan Sabiha Gökçen Havalimanı’na yaklaşık ücretleri aşağıya yazıyoruz. 

Not: Bazı aplikasyonlar arabada kaldığınız süreye göre ekstra ücretlendirme yapabiliyor, bu yüzden trafik durumuna göre fiyatların artması mümkün. Aracı çağırırken varış noktasını girdiğinizde o anki trafik durumuna göre ortalama bir fiyat çıkacak, mutlaka ona dikkat edin. 

UberXL- Beşiktaş’tan 192 TL, Kadıköyden 103 TL.
Olev- Beşiktaş’tan 140 TL, Kadıköyden 100 TL.
Bitaksi- Beşiktaş’tan 94 TL, Kadıköyden 76 TL.
Yolo- Beşiktaş’tan 101-130 TL, Kadıköyden 74-112 TL.
Careem- Maalesef aplikasyonda ortalama fiyat bilgisi bulamadık. 

 

Sabiha Gökçen Havalimanına Kadıköy-Kartal Metrosundan Ulaşım

Kartal metrosundan havalimanına ulaşabilmek için Soğanlık durağında inip 16S ya da E-10 otobüslerinden birine binin. Bu otobüs Kadıköy-Kartal metrosuyla Sabiha Gökçen’i bağlıyor. Otobüsler Kadıköy-Sabiha Gökçen ve Uzunçayır Metrobüs – Sabiha Gökçen arasında sefer yaptığı için sadece kalkış saatleri belli. Yani Soğanlık Metro Durağı ara durak olduğu için maalesef oradan geçiş saati önceden belli değil. Yine de otobüs saatleri için hatların üstüne tıklayıp kontrol etmekte fayda var. 


Sabiha Gökçen’e Otobüs Seferleri

E3 – 4. Levent Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

E9 – Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

E10 – Kadıköy – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

E11 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

16S – Sabiha Gökçen Havalimanı – Uzunçayır Metrobüs  Detaylı bilgi

SG1 – Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

SG2 – Taksim – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi 

122H – 4.Levent – Yenişehir – Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

130H Deniz Harp Okulu(Tuzla) – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

132H – Pendik YHT – Sabiha Gökçen Havalimanı  Detaylı bilgi

 
 

Havalimanında Otopark ve Vale Servisi

Havalimanlarında ücretli otopark var. Sabiha Gökçen Havalimanı otopark ücretleri için tıklayın.

Eğer havalimanına aracınızla gidecekseniz ve park yeri arayarak vakit kaybetmek de istemiyorsanız havalimanında bulunan valelerden yararlanabilirsiniz. Üstelik Garanti Bankası kredi kartına sahipseniz iç ve dış terminallerinde vale hizmetinden %40 indirimli yararlanabiliyorsunuz.

Ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanı için Pegasus Havayolu Şirketi’nin sunduğu otopark hizmeti bulunuyor. Kendi aracı ile gelmeyi düşünenler çok uygun fiyatlara Pegasus’un sunduğu EKOPARK adını verdiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminali dışında bulunan otopark içinde boş yer bulursanız, aracınızı park edip buradan kalkan servislerle doğruca uçağınıza gidebilirsiniz. Fiyatlar ve detaylı bilgiler için tıklayın.
 
 
 

VIP Lounge’lar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

VIP Lounge dediğimiz aslında bekleme salonunun açık büfesi, interneti, rahat koltukları güzel masaları, iyi havalandırması, televizyonu olan ve bunlardan ücretsiz yararlandığınız hali. Diyelim ki uçuşunuza minimum bir iki saat kaldı ve siz de sessiz sakin aynı zamanda güzel vakit geçirebileceğiniz hoş atıştırmalıklardan yararlanabileceğiniz, belki de internette işlerinizi halledebileceğiniz bir ortam istiyorsunuz. Orası işte burası! Bu hizmetten yararlanabilmek için ya uçtuğunuz havayollarının koşullarına bakabilir ya da kullandığınız kredi kartlarınız varsa o bankanın anlaşmasına bakıp giriş ücretini (bankaya göre indirimli de olabiliyor ) ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca Vodafone Red’liyseniz 10 TL karşılığında (sadece kredi kartı ödemesiyle kabul ediliyormuş.) da giriş yapabiliyorsunuz. Bankalar ve havayolu şirketleri bu hizmetlerinde zaman zaman değişik kampanyalar yapabildiğinden veya kaldırabildiğinden seyahatinizden önce bankanızın web sitelesinden bu hizmeti mutlaka kontrol edin deriz.

 

Fast Track – Hızlı Geçiş Hizmeti Avantajından Yararlanın

Güvenlik ve pasaport kontrolü sırası çok fazlaysa ve sizin de uçağa geç kalma olasılığınız varsa ya da beklemek istemiyorsanız Fast Track ile zaman kazanabilirsiniz. Bu hızlı geçiş hizmeti kontrollerin hemen yan tarafında bulunan veznelerden ve internet sitesinden satın alınabiliyor. İster gitmeden uçuş yapacağınız havayolu şirketinin sitesinden kontrol yapıp anlaşmalıysa satın alabilir (bazı havayolu şirketlerinin indirimleri de oluyor) istersen de direk havalimanında vezneden alabilirsiniz. İç hatlar için kişi başı 20 TL, dış hatlar için de 30 TL olarak ücretlendirilmiş. Üstelik geri dönüşünüz 90 gün içindeyse dönüşte de aynı şekilde kullanabiliyorsunuz! Ayrıca anlaşmalı tarifelerden olan Vodafone Red’liler bu hizmetten bedava yararlanabiliyor 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.