Vize için davet mektubu nedir?

Vize uygulayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen bir kişi için, vizesine başvurulan ülkede yaşayan birisinin konsolosluğa yazarak o kişiyi kendisini görmeye davet etmek istediğini anlattığı mektuba vize davet mektubu denir. Örneklemek gerekirse; Aslıhan İngiltere’deki arkadaşı Caner’i ziyaret etmek istiyorsa, Caner’in İngiltere Konsolosluğu’na Aslıhan’ın beni ziyaret etmesini istiyorum tarzında yazıdığı mektuptur. İçinde mutlaka açıklığa kavuşturulması gereken konu başlıkları vardır. Onların neler olduğu, mektubun nasıl yazılması gerektiğini aşağıda anlattık.

Vize davet mektubu vize alacağınızı garantilememekle birlikte başvurunuzu güçlendirebilen bir unsurdur. Davet mektubunun İngilizce ya da başvurulan ülkenin ana dilinde yazılması gerekir.

Kimler davet mektubu yazabilir?

Davet eden kişinin illa o ülkenin vatandaşı olması gerekmez. İş, eğitim, araştırma, mültecilik gibi çeşitli sebeplerden o ülkede yasal oturuma izni bulunan herhangi bir kişi de sizi onu ziyaret etmeniz için yanına davet edebilir, ve konsolosluğa sizin için vize davet mektubu gönderebilir.

Davet mektubu nasıl yazılır?

Vize davetiye mektubunun standart bir şablonu yok, yazının içeriğini istediğiniz gibi organize edebilirsiniz ancak mutlaka kapsaması gereken bazı bilgiler bulunuyor. 
Bir davetiye mektubunun bütün bu unsurları kapsaması gerekir:

1. Tarih &  Yer

En üstte, köşede tarih ve davetiyeyi yazanın bulunduğu şehir bilgisi verilir. Bu tarihin vize başvurusunu yaptığınız günden 1 aydan daha eski olmamasına özen gösterin. Örneğin; vize randevunuz 1 Temmuz’daysa, mektubun üzerindeki tarih 1 Haziran’dan eski olmasın.

2. Vize davet mektubu konsolosluğa hitaben yazılmalıdır

 Davet eden kişi (Caner) davet mektubunu davet ettiği kişiye (Aslıhan) hitaben değil, vizesine başvurduğu konsolosluğa hitaben yazar. 
✖ Yanlış: “Sevgili Aslıhan” 
✔ Doğru: “İngiltere Konsolosluğu’na” (To the British Embassy), Almanya Konsolosluğu’na ( The the Consulate General of Germany) 
✔ Doğru: Yetkili kişinin dikkatine (To whom it may concern)

3.  Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– Adresive telefon numarası
– Davet eden ve davet edilen arasındaki ilişki nedir?  (Akrabalık, arkadaşlık, aile dostu, sevgili vb…) Yakınlık derecesi, Nereden, nasıl tanışırlar gibi (eski iş arkadaşı, 10 yıllık komşusu, vb…)
– Ziyaretin amacı
Ne sebeple kişi sizi ziyaret ediyor? Mesela aile buluşması mı, turistik ziyaret mi, vb… 
– Davet edilen kişinin ne o ülkede ne kadar süreyle kalacağı (Bu tarihlerin uçak biletlerinin tarihleri ile örtüşmesi gerekir. Eğer sürekli gidip gelinecek bir durum varsa sebeplerinin izah etmelisiniz. Örneğin; “Annem, ilki 10 Şubat – 20 Şubat olmak üzere, beni master yaptığım 2 sene boyunca ziyaret edeceğinden ötürü 2 senelik vize verilmesi arz ederiz” gibi.
– Davet edilen kişinin nerede konaklayacağı ve ziyaretini nasıl finanse edeceği.
Otelde mi kalacak, yoksa devet edenin evinde mi? Mutlaka otel ya da evin adresinin yazılması gerekir. 

4. Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– O ülkedeki adresi ve telefon numarası
– İşiniz ve ünvanınız
– O ülkedeki yasal durumunun açıklaması
Yani o ülkenin vatandaşı mı, yoksa oturumu mu bulunuyor, oturumu varsa hangi sebeple? (Örneğin; çalışma izni, öğrenci vizesi, medikal sebepler…)
– Bu yasal durumu ispatlayan belgeler
Örneğin o ülkede doğmuşsa doğum serfifikasının fotokopisi
Vatandaşı ise nüfus kağıdı veya benzerinin fotokopisi
Görmense göçmen kartı ve oturumun fotokopisi

5. Davet mektubu ile yollanabilecek destekleyici belgeler

Her ülkenin destekleyici belge talebi olmuyor ama onlar talep etmese bile siz bunları yollayabilirsiniz:

 1. Davet eden öğrenciyse üniversite kayıt / öğrenci belgesi,
 2. Eğer davet eden davetliyi kendi imkanları ile ağırlayacaksa finansal yetkinliğini  kanıtlayıcı belgeler. Örneğin, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri varsa kontrat ve ödemelerin banka dökümü gibi… 
 3. Davetli davet eden ile birlikte kalmıyorsa hostel / otel rezervasyon belgeleri (varsa)

6. Vizeye başvuran kişinin dosya referans numarası

Başvuran kişinin bir dosya takip numarasını eklemeniz vize memurlarının işini hızlandırır.
 
 


 
 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – İNGİLİZCE

Önemli Uyarı: Bu sadece bir vize davet mektubu örneğidir, kendi durumunuzu mutlaka kendi cümlelerinizle izah etmeniz gerekir. Lütfen buradaki yazıyı kopyala yapıştır yapmayın. Bunu okuyan kişilerden 100’u aynı mektubu yollarsa samimiyetsiz ve şüpheli duracaktır.
 
 

09 April 2017
London
 
Subject: The invitation letter in support of Aslıhan Demir’s visa application
 
 
To whom it may concern,

This is to certify that Aslıhan Demir will be visiting me in London, UK, for 3 weeks between the dates of 04 July to 30 July 2017 for my 30th birthday.  The applicant is my friend from summer school and we have known each other for 10 years.  She will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Elm Street,
London WC2H 9LA

I, Caner Dagyaran, am a UK resident, here on a work permit, currently working at Beyond Export Company as an accountant. Enclosed, you will find copy of my work permit. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have the sufficient funds to host my visitor. 

Should you require more information, you can contact me at +44 20 8094 0909 or at my email caner@beyondexport.com.

Sincerely,
Caner Dagyaran
(İmza)

Guest information:
Name: Aslıhan Demir
Date of Birth: 03 Sept 1980
Address: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire1, Ataköy, İstanbul, Turkey
Tel: +90 533 578 9998
Relationship: Friend
Visa Application No: 09495787

 

 

 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – TÜRKÇE

09 Nisan 2017
Londra
 
Konu: Aslıhan Demir’in vize başvurusuna ek davet mektubu
 
 
İlgili makama,

Yaz okulundan tanıştığım ve 10 senedir arkadaşım olan Aslıhan Demir’in, 30. doğum günüm sebebiyle, 04 – 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 3 hafta olmak üzere, beni Londra, Birleşik Krallık’ta ziyaret edecek. Kendisi seyahati boyunca aşağıda belirttiğim adreste, benim evimde kalacaktır. 

50 A, Elm Sokağı,
Londra WC2H 9LA

Ben, Caner Dağyaran, Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine sahip olarak, şu anda Beyond Export Company’de muhasebeci olarak çalışmaktayım. Davet mektubu ile beraber gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimin bir kopyasını bulabilirsiniz. Misafirimin ziyareti boyunca tüm masraflarını karşılayacağımı ve bunun için yeterli maddi imkanlarım olduğunu beyan ederim.

Daha fazla bilgi gereksiniminiz olursa bana +44 20 8094 0909  nolu telefon numarasından veya caner@beyondexport.com e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımla,
Caner Dagyaran
(İmza)

Ziyaretçi bilgisi:
İsim: Aslıhan Demir
Doğum tarihi: 03 Eylül 1980
Adres: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire 1, Ataköy, İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 578 9998
İlişki: Arkadaş
Vize Başvuru No: 09495787

 


Vize Davet Mektubu Nasıl Gönderilir? 

Konsolosluktan konsolosluğa değişmekle birlikte birçoğu fax yada email olarak kabul etmektedir. 

16 Yorum

 1. Okan

  Selam
  Açıklamalar için tsk.
  İngiltere’de kızım doktora yapıyor. 3-4 gün Londra’da buluşacağız bunun için turistlik vize alıyoruz o da bizim için e mail yolu ile davet mektubu gönderecek (öğrenci belgesi ile birlikte) Bu davet mektubu word belgesine yazılıp imzalanmış bir yazı mıdır?
  Yoksa maile yazıp gönderdiğinde mail çıktısı mı? olacak
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   Bu yazıda nasıl yazılması ve nereye yollanması gerektiğine dair açıklamalar bulunmaktadır

   Cevapla
 2. Yağmur

  Takip numarasını neye göre belirliyoruz ? Random bir sayı gibi geldi bana sizin yazdığınız takip numarası. Bir de email olarak konsolosluğa gönderdikten sonra evraklarla birlikte başvururken nasıl belirtiriz davetiye mektubumuzun olduğunu ? Email yerine çıktısını alıp elden versek konsolosluğa oluyor mu ? ÇOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN SIKI TAKİPÇİNİZİM İYİ GEZMELER

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar, vize başvuru formlarını doldurunca genelde emailına bir takip no gelir, ya da online formun bir yerined yazar. Her ülkenin bir olamayabilir, eğer seninkinde yoksa atla, dert etme.

   Cevapla
 3. gülden

  Merhaba
  Temmuz ayında bir haftalığına 2si çocuk dört kişilik ailem Norveç ‘e bir akrabamızın yanına gitmeyi planlıyoruz .Öncelikle sayenizde çok şey öğrendim emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke onun için shengen vizesi için başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde.tam olarak anlayamadım o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum.

  Diğer bir sorum da vize almak için ilgilenen firmalar var aldıkları ücret gayet iyi kendimiz halledemez miyiz bu bilgiler ışığında onlar kesin alır yada sorun yaşamayız gibi bir garantisi mi var?

  Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   1. Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke > aile birleşmesi durumlarında çok daha kolay vize veriyorlar
   2. başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde. o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum > Katılıyorum, ayrıca o zaman davet mektubu yazacak birisi olmaz. Davet mektubu ile daha kolay alırsınız
   3. vize servisleri > Kendiniz de başvurabilirsiniz tabi ki. Vizeciler ile alırsanız vize alma garantisi yok. Bizim Schengen Vizesi nasıl alınır yazılarımızı okudunuz mu?
   http://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-islemleri-schengen-vizesi-nasil-alinir-/
   http://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-basvuru-formu-ve-gerekli-evraklar/

   Cevapla
   • gülden

    Evet yazılarınızı yorumu yazıp gönderdikten hemen sonra okudum ve cevabımı aldım aslında:)
    İlginize teşekkürler.bu arada instagramdan takibe aldım ve bayıldım fotolarınıza..Gözüm üstünüzde artık 🙂

 4. Deniz

  Relationship: Arkadaş
  OLMAZ….

  Relationship: Friend (arkadas)
  Veya
  Relationship: acquaintance (soyle ya da boyle tanidik)

  biciminde olmalidir. Bilginize.

  Cevapla
 5. nergis

  Benim eşim türk vatandaşi ben yabanci türkmenistanliyim bana daveti mekdubu yolladi vize almam şartmi yagni lazimmi şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 6. Eda Apak

  Aradığım davet mektubunun bire bir örneğini bulmak çok büyük kolaylık oldu. Teşekkürler

  Cevapla
 7. Yusuf Arslan

  Bizevdeyokuz ailesi olarak neden başarılı olduğunuz apaçık ortada. İnternette veya yaygın bilinmeyen ayrıntılı konulara değindiğiniz için teşekkürler. Tam da ihtiyacım olan şeydi. Yurtdışındaki arkadaşıma davet mektubu yazdıracaktım ama ikimizde tam olarak nasıl bir yazı olduğunu bilmiyorduk. 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkür ederiz 😀
   Yazdıklarımızın faydası dokununca çok mutlu oluyoruz 😀

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.