Yeşil Pasaport Nedir? Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Peki, kimlere verilir? Kabaca “Yeşil pasaport devlet memurlarına verilir” diye bilinir ama bu fazla geniş bir açıklamadır. Aslında kamu görevlilerinin sadece %4’lük bir bölümü yeşil pasaporta adaydır. Bunların kimler olduğunu ve nasıl yeşil pasaport çıkartabileceklerini aşağıda detaylıca anlattık.

Yeşil pasaportun dolaşım gücü: Dünyadaki 195/6 ülkenin (bazı ülkeler bazı ülkeleri tanımıyor) sizce kaçına yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz ya da kapıda veya online vize ile kolayca gitme avantajı vardır? Kopya çekmeden bi tahmin etmeye çalışın bakalım…Bir tahmin yürüttüyseniz, artık söylüyoruz: 160 ülkeye!! Bu inanılmaz bir rakam. Bu kadar güçlü pasaport dünyada çok az ülkede var. Kıyaslayacak olursak, bordo pasaportun 102 ülkeye, Amerikan pasaportunun 174, Rus pasaportunun 105, İsrail pasaportunun 147, Çin pasaportunun ise 52 ülkede dolaşım kolaylığı var. 

 

YEŞİL PASAPORTU KİMLER ALABİLİR? (HUSUSİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR)

Yeşil pasaport, bazı kamu görevlilerine (memurlar ve kamu görevlileri farklı), eski bürokratlara veriliyor. Bunlar:

– 1., 2. ve 3. derece kadrolarda bulunan veya sözleşmeli devlet memurlarına,

Yeşil pasaporta başvurabilmek için önce devlet memurlarının belli bir kıdeme ermesi gerekiyor. Bu kıdemin “derece ve kademe olarak” bir hesabı var. En yüksek derece 1’dir, en düşük ise 13. Ama mesleğe başlayan tüm memurlar 13 dereceden başlamaz. Kişilerin askerlik durumuna, kaç sene okuduğuna, vb faktörlere göre başlangıç derecesi değişir. Mesela lisans mezunları mesleğe 9 derece 1 kademe olarak başlar, bu da 9/1 olarak ifade edilir. 1. senesinin sonunda kişi 1 kıdem ilerler ve 9 derece 2 kıdem, yani 9/2 olur. Derece ise, sicilinde bir olumsuzluk olmaması halinde 3 yılda bir ilerler. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanır.  

–  TBMM eski üyelerine,

Yani görevini tamamlamış millet vekilleri (görev sürelerinde siyah pasaport kullanıyorlar).

–  Eski bakanlar,

Görevlerine devam ederken siyah pasaport kullanıyorlar. Görevlerinin bitiminde yeşil pasaporta geçiyorlar.

– 1.,2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan diğer kamu görevlilerine,

Devlet memuru ve kamu personeli farklı şeyler mi derseniz, bu madde, devlette kadrolu olmayan, ancak sözleşmeli çalışan personeli ifade ediyor. Bu personel içinden 1,2 ve 3. derece kadro karşılığı olanlar da yeşil pasaporta hak kazanır.

– Kadro derecesi 1.,2. veya 3. derece iken emekliğe ayrılan veya görevden çekilen memur ve diğer kamu çalışanlarına,

Yukarıda bahsi geçenler emekli olduktan sonra da yeşil pasaport ayrıcalıklarını korurlar. Aynı şekilde görevlerinden kurum tarafından çekirlerse de yeşil pasaport haklarını korurlar. 

– Görevleri süresince olmak kaydıyla büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarına,

Aktif olarak başkanlık yaptıkları süre boyunca, bu belediye başkanlarına da yeşil pasaport verilir. 

– 1. derece kadro ile emekli olan belediye başkanlarına,

Yukarıda saydığımız belediye başkanları görevden ayrıldıklarında pasaportları bordo pasaporta döner. Ancak 1. derece kadroyken emekliliğe ayrılan belediye başkanları yeşil pasaportlarını korurlar. 

–  Devlet sporcusu ünvanını taşıyan atletlere,

Hangi spor branşı olduğu fark etmez, ülkeye başarı getirdiği için devlet sporcusu statüsü verilen sporculara hem aylık bağlanıyor, hem de yeşil pasaport veriliyor.

–  Eskiden devlet bankaları olup, sonradan özelleştirilen Halk Bank, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından şu kişilere;

Özelleştirmeden önce yeşil pasaport hakkını elde etmiş olanlar,
Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar,
Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak, Kamu görevlisi olanlar,
4603 Sayılı İş Kanununa tabi olanlar.

–  Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp, emekli kesenekleri 1.,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurlarına

 … veriliyor.

İhracat ile uğraşan iş adamlarına verilmesi için de bir yasa tasarısı var.

Eğer sahip ya da ortak oldukları şirketin son 3 yıldaki ihracat tutarı ortalaması Bakanlar Kurulu’nun her sene yeniden belirlediği miktarın üzerindeyse,
Ve devlete karşı şu suçlardan birisininden hüküm gitmediyse: 
Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık

… iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilmesi gündem de.

Diğer suçlardan hüküm giyenler, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği miktarı tutturuyorsa yeşil pasaport alabilecek.
 
 


 
 

Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport sahibiyseniz sizin sayenizde bazı aile bireyleri de Yeşil pasaport hakkından yararlanabiliyor. Bunlar:

– Eşiniz,
– 18 yaş altı çocuklarınız, 
– 25 yaşın altındaki, ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan veya öğrenci olan (öğrenci olduklarını belgelemek suretiyle) çocuklarınız veya,
– Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarını eğer sizinle  ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmekte. 

Yeşil pasaportlu ebeveynin vefatı durumunda
Vefat eden ebeveynden dolayı bağlanan emekli aylığı ile (yetim maaşı) çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmiyor. Yani, eğer yukarıdaki şartları karşılıyorsanız yetim maaşı yeşil pasaporta engel teşkil etmez. 
 
 


 
 

Yeşil Pasaport Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Yeşil Pasaportun süresi, bağlı olduğunuz kurumdaki amirinizin başvurusu ile en az 6 ay en fazla 5 yıl olmak üzere İçişleri Bakanlığınca belirleniyor.
 
 


 
 

YEŞİL PASAPORT NASIL ÇIKARTILIR?

Eğer yeşil pasaporta aday olabileceğinizi düşünüyorsanız başvuru işlemlerini ve gerekli evrakları Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 
 


 
 

YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARI

Yeşil pasaportun iki avantajı var:

1-) Pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 farklı ücret öderler. Yeşil pasaport çıkaranların tek ödemesi gereken bedel 94 TL’lik defter bedelidir. 
2-) Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Bordo pasaportla vizesiz girilebilen ülke sayısı 102 iken, yeşil pasaportun 160’tır. Bordo pasaportluların vizesiz gidemediği Schengen ülkelerine yeşil pasaport sahipleri vizesiz gidebilirler. 

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkelerin eksiksiz ve güncel listesini görmek için tıklayın.
Bordo pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkeleri görmek için Vizesiz Ülkeler yazımızı inceleyebilirsiniz. 

ÖNEMLİ: Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere vize almadan girebilirsiniz ancak mutlaka pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. 
 
 
 


 
 

YEŞİL PASAPORT İLE VİZE BAŞVURUSU

Yeşil Pasaport sahibiyseniz, ve vizeye başvuracaksanız, ülkeye giriş için yine en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 aylık geçerlilik arayanlar bile var.

Yani bu geçerlilik süresinin, sizin ziyaretinizi kapsaması yetmiyor: Örneğin, 1 Ocak 2017’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az Nisan 2017’ye kadar geçerli olması bekleniyor. Sizin bu durumda vize başvurunuzu Aralık’ta tamamlamanız lazım.

Bazı devletlerin ülkeye girişte resmi pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrnemek için tıklayın.
 

 
 


 
 

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN YEŞİL PASAPORT ALIR?

Devlet kurumlarında çalışan öğretmenler, belli bir kıdeme erdikten sonra yeşil pasaporta hak kazanır.

Diğer memurluklarda olduğu gibi derece ve kademe sistemi öğretmenlikte de mevcut. Öğretmenlerin de diğer memurlar gibi, yeşil pasaport alabilmeleri için kadro derecelerinin 3, 2 ya da 1 olması gerekiyor.

Öğretmenler göreve 9 derece, 1 kademe ile başlar. Bu 9/1 olarak ifade edilir. En yüksek derece 1’dir. Yani aslında yükseldikçe, derece düşer. 

Olumlu sicil alan hocaların her yıl kademesi 1 artar. Kademe 3 olduktan sonraki yıl 4 olmaz. Onun yerine öğretmenin derecesi 1 sayı azalır (yani bir rütbe yükselmiş olur). Yani 9/3 olan bir öğretmenin bir sene sonraki derece kademesi 8/1 olur. Meslekten önce okunan hazırlık sınıfı ve üst üste alınan olumlu siciller kademe ilerlemesini olumlu olarak etkilerken, bazı disiplin cezaları da kademe ilerlemesini olumsuz olarak etkiliyor.

Bir öğretmen ortalama olarak her bir derecede 3 yıl çalıştığı için, öğretmenin 3. dereceye varması yaklaşık olarak 15 yıl sürüyor. Bu sürenin sonunda 3. dereceye ulaşan öğretmen yeşil pasaport almaya hak kazanıyor.
 
 
pasaport-nasil-cikarilir
 

206 Yorum

 1. emre

  yeşil pasaport almak almak için eşim geçen yıl gerekli olan kadroya ulaştı fakat çalıştığı kurumdan kadroların yıl başında açıldığını ve bu tarihten sonra işlem yapılabileceği bilgisi verildi. Şubatın sonu yaklaşmasına rağmen hala kadrolar gelmedi. Bu söylenen doğru mudur ve bu konuda nereden bilgi alabilirim? Teşekkürler

  Cevapla
 2. seda

  Merhaba;
  22 yaşındayım haziran gibi okulum bitiyor. babamın yeşil pasaportu var. bende yeşil pasaporta başvuru yapacağım. Agustos gibi yurt dışına çıkmam gerekecek. herhangi bir işim yok çalışmıyorum ailemle yaşıyorum ve 22 yaşındayım. başvuru için yeterli midir. okulumun bitmesi sıkıntı çıkarır mı?

  Cevapla
 3. tuncer

  esım ve benım yesıl pasaportumuz var kızım otuz dort yasında ve bekar calısmıyor yesıl pasaport alabılırmı.

  Cevapla
 4. Caner

  merhaba, yaşım 21 açık öğretim öğrencisiyim ve şuan çalışmıyorum. Annem üvey babamdan yeşil pasaport sahibi üvey babam öldü. Ben de yeşil pasaport alabilirmiyim ve yeşil pasaport aldıktan sonra çalışabilirmiyim? Teşekkürler

  Cevapla
 5. Buket

  Merhaba, 22 yasindayim ve yesil pasaportum var. Bu sene Almanya´ya yüksek lisans icin gidecegim. Ögrenci vizesi almam gerekli mi, yoksa yesil pasaportla yüksek lisans süresince orada kalabiliyor muyum?

  Cevapla
 6. kemal

  babamın yeşil pasaportu var ve ben de 23 yaşındayım ve üni. mezunuyum yinede yeşil pasaport çıkartabilirmiyim ?

  Cevapla
 7. Abdullah

  Merhaba, eşim ve ben öğretmeniz. Benim derecem 3 ancak eşimin 6. Eşim benden dolayı yeşil pasaport alabilir mi? Yoksa kendi derecesinin de 3 olması mı gerekiyor?

  Cevapla
 8. Burak

  Merhaba benim babam üzerinden yeşil pasaportum var ancak yenilenmesi gerekiyor. Maalesef 21/08/2017 tarihinde 25. yaşıma gireceğim. Ailemle yaşıyorum ve çalışmıyorum şuan yüksek lisans öğrencisiyim acaba yeşil pasaportumu yenileyip kalan kısa sürede kullanabilir miyim?
  Teşekkürler

  Cevapla
 9. Süheyla

  Yeşil pasaportum var. Evliyim. Annem de 4.dereceden memur emeklisi. Ona benim üzerimden yeşil pasaport alabilir miyim?

  Cevapla
 10. Hamdi Kent

  SLM

  Benim Yeşil pasaportum mevcut. Yeni evlendiğim eşimede çıkardım

  14 yaşında olan üvey kızımada çıkabilirmi?

  Cevapla
 11. eylem akkaş

  merhaba benim eşim ilk okul sınıf öğretmeni kadro derecesi 6 aylık kademesi 3 yazıyor
  acaba kaç yıl sonra yeşil pasaporta hak kazanır

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yazının içindeki Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport’A Hak Kazanır’ı okuuyun lütfen

   Cevapla
 12. Salih

  Merhaba, annem öğretmen. 6/2 olarak gözüküyor derece-kademe durumu. Yeşil pasaport başvuru hakkı var mıdır ?

  Cevapla
   • senem

    Ben anlamadım? Ben 5/1 iyim ben de başvurabilir miyim merak ettim? Yani 3.derece ye dusmesi gerekmiyor mu

   • Biz Evde Yokuz

    Evet, 3. dereceye gelmeden hak kazanamıyorsunuz

 13. emre

  merhaba babam 2. derece memur emeklisi benim bordo passaportum var acaba babamın üzerinden yeşil passaport alma hakkım varmı

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Babanınız yeşil pasaport için gereken kıdeme erdiyse ve
   Siz de 18’den küçükseniz evet.

   Cevapla
 14. Ebru AVCI

  Merhaba;
  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  Benim bordo pasaportum ve geçerli İngiltere vizem var. Fakat yeşil pasaport almaya da hak kazandım. ( Seneye alacağımı sanıyordum ama sürpriz bir şekilde şimdi öğrendim) Yeşil pasaport için başvurursam bordo pasaportum ve beraberinde vizemi kaybedecek miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır. Pasaportunuzun geçerliliği geçe de süresi devam eden vizelerinizi yeni pasaportunuzu da beraberinde ibraz ederek kullanabilirsiniz. Yani iki pasaportunuzu birden götürüyorsunuz.

   Cevapla
 15. Aysun Koçar

  Merhaba 30 yıl 2 ay devlet memuru olarak çalışıp 2008 yılında emekli oldum kadro derecem 2/5 aylık bağlama oranım 1/1 ‘dir yesşil pasaport alabilirmiyim.

  Cevapla
 16. Gencay Utku

  merhaba İhracat ile uğraşan iş adamlarına yeşil pasaport verilebilir diye eklemişsiniz. biraz araştırdım ve çoğu yerde 2 yıl süreyle yeşil pasaport verildiğini okudum fakat bugün daha detaylı bilgi almak için pasaport daire başkanlığını aradım. bana daha bu yasanın çıkmadığını söylediler.
  bu konu hakkında daha detaylı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Doğru. Ülkenin gündeminin yoğunluğu sebebiyle bir türlü uygulamaya geçilemedi.

   Cevapla
 17. Fatoş

  4 aylık yeni atanmış öğretmenim yeşil pasaportun bana verilmesini mi beklemem lazım yoksa kendim başvurup alabilir miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Lütfen yazının içindeki öğretmenlerle ilgili bölümü okuyun

   Cevapla
 18. Beliz

  Merhabalar. 5 sene once babam sayesinde yesil pasaport aldim. Daha sonra calismaya basladigim icin bordo pasaport aldim. Suan calismiyorum ve tekrar babamin uzerinde gorunuyorum. Tekrar yesil pasaport almam mumkun mu? Yasim 23.

  Cevapla
 19. Can Değer

  Babam ve Annem 1. derece devlet Memuru emeklisi. Ben 3o yaşındayım . 3. üniversitemi bitirdim . Yüksek lisans yapacagım . Yeşil pasaporttan faydalanabiliyormuyum öğrenci oldugumu belgelemem durumunda ..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, malesef öğrencilik yeterli kriter değil. Ailenin bakımında olduğunun ispatı gerekiyor. Kimler bu kapsama giriyor yazıdan okuyabilirsin

   Cevapla
 20. caner

  merhaba benim babam polis memuruydu 2009 yılında yeşil pasaport çıkarttık bana pasaportun geçerlilik süresi de 2013 yılına kadardı. babam 2014 yılında vefat etti benim pasaportu yeniletmek için önümde bir engel var mı şuan üniversite öğrencisiyim yaşımda 25 den küçük

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Başınız sağolsun.
   Yenileyebilirsin, hala yeşil pasaporta hakkın var

   Cevapla
 21. yeşim

  Merhaba. Ben işitme engelliyim. Yukarıda engelliler için yaşının önemli olmadığını yazmışsınız . Benim engelim de dahil mi buna? Babamın yeşil pasaport hakkı var. Bir de engelliler için refakatçi olması zorunluluğu var mı? Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sizin engeliniz de dahildir. Pasaportunuzu aldıktan sonra refakatçi olmadan da seyahat edebilirsiniz

   Cevapla
 22. Digital Foxy

  5 Yıldır Yeşil Pasaport ile Avrupa’da turluyorum 🙂 Resmen sihirli bir anahtar. Yeşili gören kapıyı açıyor… 🙂

  Cevapla
 23. Ali

  Babam 4/a iett de sözleşmeli şoför yesil pasaporta çok ihtiyacım var babam yeşil pasaport alabilor mi

  Cevapla
 24. hakan

  yeni istisnai kadroya(özel kalem müdürlüğü) atandım. şu an 1.derece 1.kademe gözüküyor,15 yıllık ssk çalışmışlığım var , yeşil pasaport alabilirmiyim?

  Cevapla
 25. Devran

  Merhaba babamın yesil pasaportu var ben de almak istiyorum yasım 20 ama okumuyorum ayni zaman da çalismiyorum yine de alabilir miyim ?

  Cevapla
 26. alper

  öğrenci iken şahıs şirketi açtığımda, yeşil pasaportum iptal olur mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Aynı cevap bunun için de geçerli: Normal şartlarda mezun olunca pasaportunu iade ediyorsun ama devlet kim geri verdi kim vermedi takip etmiyor. 2018’e kadar kullanabilirsin eğer aide etmezsen

   Cevapla
 27. alper

  yeşil pasaportumun süresi 2018de bitiyor 23 yaşındayım.öğrenciliğim 4 ay sonra bitecek. Yeşil pasaportum iptal olur mu

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Normal şartlarda mezun olunca bitiyor ama devlet bunun kaydını tutmuyor. 2018’e kadar kullanabilirsin eğer kendi kendini devlete bildirmezsen

   Cevapla
 28. Semih

  Merhabalar ben 20 yaşındayım ve öğrenciyim. Babamın yeşil pasaport alma kıdemi var ve ben de onun üzerinden yeşil pasaport almak istiyorum. Aynı zaman da bir firmada sadece hafta sonları sigortalı olarak çalışmaktayım bu benim yeşil pasaport almama engel mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Enteresan bir soru. Biz de bu durumda ne olduğunu bilmiyoruz. Sen başvurunca bizimle paylaşırsan sonucunu çok seviniriz

   Cevapla
 29. ugur

  babam belediyeden dereceli emekli memur bende 21 yaşındayım çalışmıyorum ailemle yaşıyorum evli degilim açık ögretim ögrencisiyim lise acaba yeşil pasaport alabilirmiyim teeşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eğer annenizin kidemi yetiyorsa, o pasaport çıkartmasa da sen alabilirsen

   Cevapla
 30. Mert

  Benim annem 12 yillik ogretmen. Ama yesil pasaportu yok. Daha dogrusu hic pasaportu yok. Ona ragmen ben yesil alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eğer annenin kıdemi yeşil pasaport almaya yetiyorsa, o çıkartmasa dahi çocukları alabilir ama onun da bir yaş sınırı var. Yukarıdaki yazıdan bilgi alabilirsin

   Cevapla
 31. Cevat

  1/4 serçeden düz memur olarak emekli oldum emekli kesintilerim bu durumdan kesildi yeşil pasaport alabilirmiyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kadro derecenizin 3, 2 ya da 1 olması gerekiyor yeşil pasaport almanız için

   Cevapla
 32. Abdulaziz

  Şirket sahibinden vekaleten şirket yetkilisi olarak yeşil pasaport alabiliyormuyuz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sadece belli bir hacime ulaşmış ihracatçı firmalar için geçerli

   Cevapla
 33. yasemin erken

  Merhaba, benim ve benden dolayı kızımın yeşil pasaportu var,fakat pasaportumun süresi doldu, yenilemem gerekicek ,3 ay sonra emekli olucağım, yenilenen yeni pasaportumu emekli olunca da kullanabiliyormuyum? yoksa emekli olunca değiştirmek mi gerekiyor hem kendim hem kendim için soruyorum..20017 yeşil pasaport ücreti ne kadar?

  Cevapla
 34. sezgin

  Emekli yeşil pasaport sahibiyim. Birlikte yaşadığım kızım 24 yaşını bitirdi M.Y.O.mezunu , çalışmıyor ve bekâr.Yeşil pasaport hakkımdan yararlanabilir mi ?

  Cevapla
 35. Abdu

  Yeşil Pasaport almak istiyorum. Ben Eşim ve 3 Çocuğum için almak istiyorum. Ödemem gereken ücret 4×94=376 TL mi? yoksa 94 TL mi?

  Cevapla
 36. Yavuz Kaştaş

  1.derece 1. Kademe öğretmenim. Yeşil pasaportum var. Babam vefat etti, Annem için yeşil pasaport alabilir miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Annenizin sizin bakımınızda ve size muhtaç olduğunu ispatlamak gerekir

   Cevapla
 37. Aslan

  Meraba benim evleneceğim kız abd vatandaşı ailemde memur yok bende tesisatciyim nikah kiydıktan sonra yeşil pasaport alabilirmiyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yeşil pasaport almaya aday olma koşullarık yukarıda sıralı.
   Verdiğiniz bilgiler bunları karşılamıyor

   Cevapla
 38. Nazım

  Merhaba ben1993 teaskerlik vazifemi yaparken askerde kaza geçirdim 13 aylık askerdim ve ordudan Ordu vazife malülü olarak emekli oldum aylık 2500 tl maaş alıyorum ordudan emekli olmam dolayısıyla yeşil pasaport alabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Nazım Bey geçmiş olsun. Ordu mensupları için nasıl işliyor işler bilmiyoruz malesef

   Cevapla
 39. betül

  kültür bakanlığında uzman olarak çalışanların yeşil pasaport alma hakkı varmı

  Cevapla
 40. Elif

  Merhabalar.
  Ben 18 yaşında lise öğrencisiyim. Babam kademeli asker. Yeşil pasaport başvurusu yaptım. 1 yıllık verdiler. Ancak üniversite yi kazandığımda 5 yıla çıkarılacakmış. Ancak bu 5 yıllığı aldıktan sonra 21 yaşında evleneceğim. Yeşil pasaportun süresi bitmediği halde elimden alınır mı? Yada geçerliliği kaybolur mu? Teşekkürler.

  Cevapla
 41. Buğra

  Merhaba söylediginiz kriterlerde babam uzerinden yesil pasaport alma hakkim var. Ancak su an 19 yasindayim 5 yil gecerlilikle birlikte 24 yasinda gecerliligi bitmis olucak. 24 yasinda tekrar yeniletebilir ve 29 a kadar kullanabilirmiyim? Sonucta tum islemleri 25 yasin altindayken ve ogrenciyken yapicam.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eski çalışanların böyle bir hakkı var. Sonradan girenlerin yok. Banka ile görüşüp kendi durumunuzu öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 42. Hicran

  Merhaba.. Ben 2013 yılında babamın devlet memurluğundan yararlanarak yeşil pasaport çıkarttırdım. 2018 yılında kullanımı doluyor. Fakat ben 1 yıldır babamın sosyal güvencesinden ayrılarak SGK’ya geçiş yaptım çalısmaya başladığım için. Pasaportumu hâla kullanabilir miyim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Normalde artık pasaportunuzu iade etmeniz gerekir ama pasaportunuz içinde belirtildiği süre boyunca geçerliliğini korur

   Cevapla
 43. Abdullah ÖZKILINÇ

  Merhaba ben 22 yaşındayım ve şuan memurum babamda memur olduğu için yeşil pasaport çıkarttırmıştım 1 yıl daha geçerlilik süresi var pasaportumu 1 yıl daha kullanabilirmiyim

  Cevapla
 44. Abdullah ÖZKILINÇ

  Merhaba . Babam memur olduğu için yeşil pasaport çıkartmıştım bundan 4 yıl önce pasaportumun 1 yıl daha süresi var ama bende şuan memurum ve babamın himayesinden ayrıldım acaba pasaportumu hâlâ kullanabilirmiyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Normalde artık pasaportunuzu iade etmeniz gerekir ama pasaportunuz içinde belirtildiği süre boyunca geçerliliğini korur

   Cevapla
   • Abdullah ÖZKILINÇ

    Yani yurt dışına çıkabilirim

 45. Merli

  Mrb babadana emekli aylığı alıyorum daha önce çalıştım sigortam doldurdum yaş bekliyorum.abim yeşil pasaportlu beraber yaşıyoruz bekarım.onun yeşil pasaportundan faydalanabiliyormuyum.40 yaşındayım

  Cevapla
 46. Fırat

  Merhabalar.
  Babam emekli öğretmen, 23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Yeşil pasaport çıkarmak istiyorum. Bu hafta içinde halletmem gerek. Gereken belgeler içinde babamın bana vekalet verdiğine dair bir evrak gerekli mi? Bi sayfada buda belirtildiği için soruyorum.

  Cevapla
  • Fırat

   Hocam ebeveyni emekli olanlar yeşil pasaport başvurusu için yeşil pasaport talep formu doldurulmalı mıdır?

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Ailenizin yeşil pasaporta hakkı olduğunu varsayıyoruz di mi?
    Evet, talep formu doldurmalısınız

  • Biz Evde Yokuz

   hiç böyle birşey istendiğine denk gelmedik. İşlemlerinizden sonra bize da haber verirseniz memlun oluruz

   Cevapla
 47. ali

  Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport ; Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarını eğer sizinle ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor.
  demişsiniz.
  ya kalbinden ameliyat olmuşsa geçerli mi?

  Cevapla
 48. Seda nur kurt

  Merhaba. Benim babam öğretmen yeşil pasaport almaya hak kazanmış ama pasaportu yok ben de öğrenciyim babamın pasaportu olmadan ben çıkarabilir miyim yoksa onun da çıkarması mi gerekiyor?

  Cevapla
 49. ahmet

  Merhabalar. Ben devlet memuruyum ve yeşil pasaportum var. Geçerli yeşil pasaportum varken hususi pasaport da alabilir miyim? Aynı anda ikisi de geçerli olur mu?

  Cevapla
  • halis muhlis

   evet özel durumlarda olabiliyormuş.
   mesela sık sık yurtdışına çıkması gereken iş adamlarına.

   ya da diyelim abd veya kanada gibi yeşil pasaporta da vize isteyen ülkelerden birine vize için basvurdunuz ve yeşil pasaportunuzu teslim ettiniz. bikaç gün sonra vizesiz gidilebilecek bir ülkeye gitmeniz gerekiyor, mesela bosna’ya. bu durumda gidip bordo pasaport için basvurulabiliyor.

   bir tanıdığım da yeşil pasaportunu kaybetmişti evde, bir hafta sonra için aldığı tatil biletleri vardı belgrad’a. yeniden yeşil pasaport çıkarma süreci hem iş yerindeki yazışmalardan, hem de emniyetten aylar sonrası için randevu verildiği için, randevusuz işlem yapan Sakarya da bordo pasaport basvurusu yapmıştı, görevli kaybolan yeşil pasaport ta belki bulunur diye kayıp kaydı almamış, sonra hem bordo pasaportunu almış arkadas, tatil dönüşü yeşili de bulmuş evde. ikisi de geçerliymiş an itibariyle.

   Cevapla
 50. Gökhan

  İyi günler yüzde 50 engelim var engelliler yeşil pasaport alabiliyorlarmı
  Tesekkürler

  Cevapla
 51. Selçuk

  Merhaba, ben emekli asker oğluyum, yaşım 27. Çalışıyorum ama aynı zamanda hala öğrenciyim. Ailemle ikamet ediyorum. Yeşil pasaport için hala hakkım var mı öğrenciliğimden dolayı? Aynı zamanda çalışıyor olmam sorun olur mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Malesef konuya dair pek bilgimiz yok. 🙁 Emniyet ile görüşmenizi öneririz.

   Cevapla
 52. Alican

  Merhaba. 2 sene önce babamdan yararlanarak yeşil pasaport aldim .Geçerlilik süresi 5 sene . Bu yıl 18 yaşına girdim ve mezunum pasaportumun geçerliliği hala devam ediyormu yoksa üniversiteye kayıt olduğumda mı geçerliliği devam edecek?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaportun geçerlilik süresi içinde yazar. Orada belirtilen tarihe kadar kullanabilirsiniz

   Cevapla
   • Ali

    Şuan mezunum ve dershaneye gidiyorum pasaportum geçerlimi yoksa herhangi bir okula kayıtlı olmadığım için geçerli değilmi

   • Biz Evde Yokuz

    Pasaportunuzun geçerlilik süresi içinde yazar

   • Biz Evde Yokuz

    Pasaportunuzun geçerlilik süresi içinde yazar. Onu referans alabilirsin

 53. selin

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim ve ikametgahım ailemin ikametgahının olduğu yerde değil. Annemden dolayı yeşil pasaport alabilme hakkım var. Ama ikametgahın aynı yerde olması şart mı?

  Cevapla
 54. Selin

  Merhaba, aynı anda iki farklı pasaport sahibi olabilir miyiz? Hem kırmızı hem de yeşil pasaporta?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İkiz pasaport uygulaması var. Yani aynı anda iki tane geçerli pasaportunuz olabiliyor. Yeşil pasaportunuz varsa ikizi de yeşil oluyor. Bordonun ikizi de borda

   Cevapla
 55. yüksel kantar

  oğlum 33 yaşında %40 zihinsel hastalığı var.bir iş yerinde yaklaşık 6 yıldır çalışıyor.aynı zamanda vesayetim altında. obende 1, derece memur emeklisiyim.oğluma yeşil pasaport çıkartabilirmiyim. selamlar.

  Cevapla
 56. Ozlem

  Merhaba. Ben 25 yasindayim, babam 4/1i ancak vefat etti, evli degilim ve yetim maasi aliyorum. Suan bi iste calisiyorum ve sigortam yatiyor ancak babamin tabii oldugu kanuna gore iskur ve evlilik ve devlet memuru disindaki durumlar disinda babamin yetim maasini almaya devam edecekmisim, benim yesil pasaport almaya hakkim var mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba Özlem,
   Başın sağolsun.

   Bunun cevabını emniyete danışmanı öneririm

   Cevapla
 57. DEFNE

  38 yaşındayım. Babamdan yetim aylığı alıyorum. Daha önce SGK’lıydım ama 1 yıldır çalışmıyorum. Annem babam hayatta olmadığı için yalnız yaşıyorum. 2004 yılında, yaş sınırlaması yokken yeşil pasaport almıştım. Sonra işe girdiğimde lacivert pasaporta geçtim. Şimdi çalışmadığım için tekrar yeşil pasaport alabilir miyim?

  Cevapla
 58. Fatih

  Merhabalar 26 yaşındayim yüksek lisans öğrencisiyim babam devlet memuru onun üzerinden yesil pasaport alabilir miyim ?

  Cevapla
 59. Doğan

  1 yıllık ziraat bankası çalisaniyim işçi kanununa tabiyiz . Pasaport çıkarabilir yaziyo simdimi belirli bi yil geçmesi gerekiyomu

  Cevapla
 60. ali

  ailemde memur ve yahut devlet görevlisi yok ancak öğrenciyim yeşil pas çıkarabilirmiyim

  Cevapla
 61. Mustafa Deveci

  Ben ailemden ayrı bir şehirde öğrenciyim ikametim ailemin bulunduğu yerde değil okuduğum şehirde 19 yaşındayım babamın yeşil pasaportu var bende bu haktan yararlanabilir miyim?

  Cevapla
 62. Berkan

  17 yasinda alinca 18 e girdiginde pasaport gecersiz mi oluyor.

  Univeriste ogrencisi olunca farkli sehirde olunca alabilirmiyim yada herhangi bir iste calissam okurken

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   yaş ile ilgili yazıdan bilgi alabilirsin.

   farklı şehirde olsan da eğer öğrenciysen sıkıntı yok

   Cevapla
   • Berkan

    Yas 18 e kadar alabilirsiniz diyo 17 de alsam 18 yasina girince pasaport gecersiz mi oluyo burayi anlayamadim tam

   • Biz Evde Yokuz

    Yeşil pasaport sahibinin “25 yaşın altındaki, ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan veya öğrenci olan (öğrenci olduklarını belgelemek suretiyle) çocuklara veriliyor”

 63. Ruken düzel

  Babam yeşil pasaport hak etmis bir memurdu.vefat etti.o vefat ettiginde ben evliydim.vefat edeli 13 yil oldu.fakat ben şuan eşimden ayrildigim icin babamin maasindan faydalaniyorum.yeşil pasaport hak ediyormuyum.nereye müracaat etmem gerekiyo

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, babanızın yeşil pasaport hakkından faydalanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımı prosedürü izleyerek başvurabilirsiniz

   Cevapla
 64. metin

  merhaba benim yeşil pasaportum var yabancı bayanla evleneceğim o ne zaman yeşil pasaport almaya hak kazanır.?

  Cevapla
 65. NURAY EKİNCİ

  6728 Yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla İhracat yapan firmalar, 7. maddesine göre son üç yıllık ihracat tutarının Bakanlar Kurulunun belirlemiş olduğu ortalamaya sahip olan ortaklar yeşil pasaport alabiliyorlar ( bundan ortağın firmayla bağlantılı olmayan eşi de faydalanabiliyor mu ? ) anlamında yazılı bir kaynak elimize ulaştı. Bu konuda nereden asıl bilgiye ulaşabiliriz. bu konudaki son haberler hakkında siz bilgi verebiliyor musunuz ? Önemli teşekkürler.

  madde 7/15/7/1950 tarihli ve 5682sayılı pasaport kanununun 14. maddesinin A bendi.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İyi günler,

   Aile bütünlüğünün bozulmazlığı evrensel insan hakları bildirisinde tüm devletlerin kabul ettiği bir hüküm olduğundan ve genelde vize, pasaport, yurt dışında oturum gibi durumlarda bu hüküm nedeniyle tüm aile bireylerine aynı haklar verildiğinden muhtemelen yeşil pasaportta da aynı uygulama vardır. Ama Emniyet Müdürlüğü’nden teyit etmenizi öneririm. Bizimle de paylaşır mısınız lütfen?

   Cevapla
 66. Murat

  Annem babamdan yeşil pasaportlu astsubay eşi babam vefat etti annem şu an yüzde 90 engelli ben oğluyum ben bakıyorum 46 yaşındayım yeşil pasaport alabilirmiyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sanmıyorum Murat 🙁
   Ama belki anneni tedavi amaçlı yurt dışına götüreceğiniz iddia ederek zorlayabilirsin ama pek şans vermiyorum. Dene yine de

   Cevapla
 67. remzi

  belediyede halen calısıyorum. bordroda emekli sandığı derecem 1/2 hakediş 5/1 ayrıyetten 5. derece mühendis kadrosu yazıyor . yeşil pasaport icin 1. 2.3. derece olmamız gerekiyor deniliyor. peki hangisine göre emekli sandığımı hakedişmi?

  Cevapla
 68. hakan

  Merhaba ben devlet kurumunda taseronum hala daha 10 yıllık pasaport yeni çıkardım ama ben yeşil pasaport almak istiyorum bana verirlermi kadrolu değilim devlet kurumun taşeron guvenligim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, 1,2,3. derece de kadrolu ya da müadili olmadığınız için malesef yeşil pasaport kriterlerini karşılamıyorsunuz

   Cevapla
 69. Arda

  Merhabalar,

  Annem ve babam memur, 22 yaşındayım ve ikamet ettiğim yerin dışında öğrenciyim. 3 Ay sigortalı çalışmışlığım var fakat şu an öğrenciliğime devam etmekteyim. Bazı yerlerde sadece 18 yaşını geçen kız çocuklarına yeşil pasaport verildiğini okudum peki ben alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Onlar eski bilgi Arda. Eğer öğrenciysen her şekilde alırsın

   Cevapla
 70. Ş.Berrak

  Annem devlet memuru ve ben eğitimden dolayı ailemden ayrı (Türkiye’de) yaşıyorum. Başvuru için gerekli dilekçeyi annemin mi yapması gerekiyo? Ayrıca yeşil pasaport’un süresinin artması cüzdan maliyetinde artışa yol açar mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Sevval Selam
   – Annenin çalıştığı kurumdan yeşil pasaport hakkı olduğuna dair senin için dilekçe alması gerekiyor. Annen kızım için derse kurumuna onlar nasıl düzenleyeceklerini bilir.
   – Artık pasaport süreleri uzatılmıyor. Yeni pasaport çıkartılıyor. Her seferinde cüzdan bedeli alınıyor

   Cevapla
   • Şg

    Ailem gerekli tüm işlemleri (defter parasının ödenmesi, vergi dairsine onayı vs) halledip bana direkt pasaportu gönderebilirler mi? Ehliyetim var parmak izini tekrar almazlar

   • Biz Evde Yokuz

    Kendi başvurunuzu kendiniz yapmalısınız.
    Randevuya gittiğinizde teslim adresi ve alacak kişinin kimlik bilgilerini veriyorsunuz. Onlar teslim alıp size yollayabilirler ya da kendinize yollatabilirsiniz

   • Biz Evde Yokuz

    Başvuruyu bizzat kendiniz yapmalısınız.
    Ama gerekli evrak ve ödemeleri aileniz halledebilir

 71. Dilek

  Ben 39 yaşındayım eşimmdem ayriyim ailemle yaşıyorum babam emekli memur babamdan dolayı yeşil pasaport alabilirmiyim en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  Cevapla
 72. Eda

  Ben bugün emniyeti aradım yeşil pasaport için babam 1.dereceden memur ve sigortam yok ailem le yaşıyorum 23 yaşındayım öğrenci olmam gerektiğini söylediler. Tekrar araştırdım Yen’i yönetmeliğe göre alabiliyorum diye okudum. Alabiliyormuyum alamıyormuyum ?

  Cevapla
 73. tuba

  Iyi gunler.esim iki ay once yesil pasaportta hak kazandi fakat viz arabamizdan dolayi gelen mahkemesiz icra bildirimi var.arabanin taksitini her ay duzenli oduyoruz ama bunu tedbir amacli oldugunu soylediler.bu durum pasaport cikarmaya engel midir acaba.

  Cevapla
 74. Eda

  Ben bugün emniyeti aradım yeşil pasaport için babam 1.dereceden memur ve sigortam yok ailem le yaşıyorum 23 yaşındayım öğrenci olmam gerektiğini söylediler. Tekrar araştırdım Yen’i yönetmeliğe göre alabiliyorum diye okudum. Alabiliyormuyum alamıyormuyum

  Cevapla
 75. Güngörenli

  Yeşil pasaportu devlet iş adamlarına vermesi lazım.İnsanların ticaretin önü açılsın ülkemiz dünya pazarına dağılsın. Yoksa kimse yanlış anlamasın ama affınıza sığınarak şunu belirteyim tabiki öğretmenlerimiz baş tacıdır ülkemiz için demirbaştır ama yinede bir öğretmen yerine vatanına milletine fayda sağlayacak iş adamlarına yeşil pasaport verilmesi daha yerinde olur.

  Cevapla
 76. Ayhan

  Merhaba..

  Babam 1/4 devlet memuru. Ben 32 yaşındayım.

  Büyük bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum.

  Yurt dışında iş imkanlarını değerlendirebilmek açısından Yeşil Pasaport alabilme hakkım var mıdır ?

  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Malesef çalışma hayatına atılmış çocuklar babalarının yeşil pasaport hakkından faydalanamıyor.

   Cevapla
 77. Eda

  Babam 1. Derece devlet memuru ben 22 yaşındayım ve okulum geçen yıl bitti sigortam filan yok çalışmıyorum yeşil pasaporttan yararlanabiliyormuyum acaba ?

  Cevapla
 78. Gurkan Salci

  Mrb. Ben 4-3 ünde devlet memuruyum. Saglik bakanlığında doktorum. 3. Dereceden istifa etmeyi düşünüyorum. Yeşi̇l pasaport hak ettikten sonra istifa edersem yeşil pasaportum bordoya döner mi ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Emin değiliz sorunuzun cevabından. Öğrenince burada paylaşabilir misiniz?

   Cevapla
 79. Ali

  Merhaba devlet iscisiyim Tsk da çalışıyorum milli savunma Bakanlığına bağlıyim yeşil pasaport alabiliyormuyum?

  Cevapla
 80. Mustafa

  25 yaşındayım memurum ama 1.dereceden değil ama üniversite de de okuyorum öğrenciyim yeşil pasaport alabilir miyim

  Cevapla
 81. Ozge

  27 yaşındayım, emekli sandığından yetim aylığı alıyorum,calisiyorum ve ailemle yaşıyorum yeşil pasaport alabilmek için 25 yaş altı şartının taşımak da gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yazının Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? bölümünden bilgi alabilirsiniz. Yetim maaşı gelir sayılmıyor. Şartları karşılıyorsanız 27 yaşında olsanızda alabilirsiniz

   Cevapla
 82. Mustafa

  Ben 22 yasindayim calismiyorum ve okulum yeni bitti babamdan dolayi yesil pasaportum vardi ama onunda gecerlilik süresi doldu yenisini alabilir miyim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yazının Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? bölümünden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 83. Coşkun Çağlar

  Maaş aldığım derece 3/1, bordro böyle ancak kurumda 3 lük kadro bulunmadığı için yükseltmeyi yeşil pasaport alabilirmiyim.

  Cevapla
 84. Tuba

  Ben 30 yasindayim ama halen babama bagliyim alabiliriz demi başka sitede öyle dio

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eğer geçimini onlar sağlıyorsa ve bekarsan ve beraber yaşıyorsanız evet

   Cevapla
   • Nihan

    Bende 35 yaşındayım işsizim babamdan emekli aylığı alıyorum bugün başvuru icin sordum alamayacağımı söylediler

   • Biz Evde Yokuz

    Daha önce evlenip boşanmış ya da çalışıp ayrılmış olabilir misiniz?

 85. erkan

  ben 2009 da yesil pasport almıştım yenilemek istemiştim ama kurum 2012 de yeni yasayla en az lise mensunlarına verilecek diyor

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eskiden kazanılan haklar normalde geçerliliğini korur ama biz de konuya dair kesin bir bilgi yok malesef

   Cevapla
 86. Adnan

  Eşimden dolayı(1.derece devlet memuru) yeşil pas.var ama 12.ayda 5. Yılı bitiyor ve bu arada bu ay boşandık,ben pas.süresini nasıl uzatabilirim?

  Cevapla
 87. Şeyma sönmez

  Babamın iş durumundaki derecesi dolayısıyla yesil pasaport alma hakkımız var.Ben 20 yasindayim ve bu sene açık ögretimden üniversiteye basladm yesil pasaport alabilir miyim?

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.