LIBERLAND – GENÇLER AVRUPA’DA BİR ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ KURUYOR

Bir grup idealist gencin Avrupa’nın göbeğinde bir özgürlükler ülkesi kurmakta olduğunu biliyor muydunuz? Biz de bilmiyorduk, ta ki bu uğurda mücadele veren insanlarla yolumuz  kesişene kadar. Transilvanya gezimizde Liberland’ın kurulmasına destek vermek için hapse girmeye, sıkı durun, gönüllü olan Brezilyalı Crom ile tanışmıştık. Anlattıkları ve yaptıkları o kadar ilginç geldi ki, konuya iyice merak saldık. (Crom’un da müthiş bir hikayesi var. Okumak için Ölünceye dek sürdüreceği dünya gezisinin 25. yılında!)

Her şey şöyle başlıyor: Dünya üzerinde hiç bir ülkede yeterince özgürlük olmadığını düşünen, farklı uluslardan bir sürü genç Çek politikacı Vít Jedlička önderliğinde bir araya geliyor ve 13 Nisan 2015’te Tuna nehri kıyısındaki bir bölgeyi yeni ülkeleri Liberland ilan ediyorlar. Liberland’ın dünyanın en özgürlükçü ülkesi olmasını hedefliyorlar. Detaylarını kısaca videoda anlattık.

Diyeceksiniz, ohooo, hayal kurmasın gençler, Avrupa gibi sınırların çoktan oturduğu bir yerde bırakın bir grup genci, dünyanın süper güçleri bile devlet kuramaz. Ama bu gençler derslerini iyi çalışmışlar. Bunca zamandır kimsenin uyanmadığı bir politik boşluk fark etmişler ve hak iddaalarını uluslararası hukuka da uydurmanın bir yolunu bulmuşlar. Yukarıdaki videoda bu cinliklerini anlattık.

Videodan konuyu detaylı öğrenince kafanızda her şey çok net oturacak ama kısaca özet geçmeye çalışalım: Yugoslavya dağıldıktan sonra Sırbistan ve Hırvatistan arasında bir sınır anlaşmazlığı çıkıyor. Bu sınır anlaşmazlığı sebebiyle burada sadece bu bölgeye özgü çok özel bir durum oluşuyor: Her ne kadar iki ülke de bu bölgeyi normal şartlarda isteyecek olsa da, burası üzerinde hak iddaa etmek iki ülkenin de işine gelmiyor. Çünkü burayı almayı kabul eden taraf günün sonunda aslında toprak kaybediyor. Bu haliyle karmaşık gelmiş olabilir, ama merak etmeyin, videodaki harita üzerinden anlatım işinizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç itibariyle, ne Sırbistan, ne de Hırvatistan bu bölge benim toprağım demeye yanaşıyor. Zaten karışık olan durumu daha da karışık hale getiren bir konu da, bu bölgenin Hırvat polisinin kontrolünde olması. Çünkü normalde polislerin yetki alanı sadece kendi ülkelerinin toprakları ile sınırlı. Velhasıl, burası her ne kadar Hırvatlar’ın denetimindeyse de kağıt üzerinde sahipsiz kalıyor gibi karışık bir durum ortaya çıkıyor.

Bu gençler, madem bu iki ülke de bu 7 km2’lik alana talip değil, o zaman ada bizim olsun diyor ve Nisan 2015’te Liberland bayrağını bölgeye dikiyorlar. 😀

Liberland’ı sevin ya da sevmeyin, bu gençlerin sistemde buldukları delikler sizi muhtemelen tebessüm ettirecek ve benzer nitelikteki yerleri merak ettirecek.

Normal şartlar altında birilerinin bir özgürlükler ülkesi kurması kulağa hoş gelen bir ütopyadan öteye gidemezdi ama buranın sahipsiz toprak gibi görünmesi, gençlere Liberland’ı kurulabilme ihtimalini güçlendiren hukuki bir zemin sağlamış. Hal böyle olunca dünyanın her yerinden politikacılardan, iş adamına, türlü insanın ilgisini çekmeyi başarıyorlar. Sadece ilgisini de değil, parasını da çekiyorlar. Kurucularının söylediklerine göre, daha kuruluşlarının ilk haftasında 20 milyar dolar yatırım vaadeden 200.000 vatandaşlık başvurusu almışlar!!!

Şu an Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülkede temsilcilikleri var. Suudi Arabistan’dan İsveç’e bir çok ülke ile temas halindeler. Hatta Liberland’ı tanıyan partiler bile var (Türkiye’de LDP’yi tanımış). Aynı zamanda şehir planlamacıları yerleşim modelleri üzerine ve ekonomistler de kalkınma modelleri üzerine çalışıyor. Eğer Liberland’ın kuruluşu resmi nitelik kazanırsa, muhtemelen bir bankacılık merkezi olacak.

Okudukça ve Crom ile sohbet ettikçe merak ettik, araştırdık. Araştırdıkça daha da ilginç bulduk ve Liberland yönetimi olan Liberland Hükümeti ile temasa geçtik. Çok yakında Liberland’ın kurucusu olan Vít Jedlička ile olan röportajımızı da yayınlayacağız.

Vatandaşlık konusunu merak edenlere de göz kırpıyorlar: Şu an oldukça bağış topladıkları için, aradıkları insan profili, varlıklılardan ziyade, Liberland’da yaşamaya istekli ve mimarlık gibi yeni kurulacak bir ülkenin ihtiyaçlarını gidermekte faydalı becerilere sahip olan insanlarmış.

Merakla Liberland’ı takip etmeye devam edeceğiz.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir