ALAÇATI KAHVALTI MEKANLARI – EN İYİ KAHVALTI NEREDE YAPILIR?

İzmir’in bir yerleşimi olsa da Alaçatı şahsına münhasırdır. Mesela İzmir kahvaltısı denince akla ilk boyoz ve gelse de Alaçatı kahvaltısı deyince akla ilk lor ile birlikte servis edilen reçel gelir. Reçel tercihen dut, yoksa da vişnedir. Ben sade poğaça ile severim- ki dünyanın en güzel üçlemesidir o – , ama burada daha çok pişi ile yerler. Denizi gibi tuzlu ve şarabı gibi hafif tatlı, tam bir Alaçatı sentezi.

Ama gelin görün ki Alaçatı popülerleştikçe, lor-reçel düetine somonlu poşe yumurtalar,smoothie bowl’lar gibi sağlam rakipler de çıktı. Bu yazımızda da her kulvardan favori Alaçatı kahvaltıcılarımıza yer verdik.

ALAÇATI KAHVALTI MEKANLARI


Haritayı zoom yaparak görüntüleyebilirsiniz.
Alaçatı Kahvaltıcıları

 1. Katre Kahvaltı
 2. Kupa Alaçatı
 3. Yeniyer
 4. Tarla Alaçatı
 5. Sakız Reçeli
 6. Bom Dia Alaçatı
 7. Bumba Breakfast Club
 8. Çeşme Köy
 9. Misk Alaçatı
 10. Demlik Cafe
 11. Rüzgaraltı
 12. Çeşme Bazlama Kahvaltı
 13. Köşe Kahve
 14. Alaçatı O’Bağ
 15. Noni’s House
 16. Lavandas
 17. Su’dan Alaçatı

1. Katre Kahvaltı

Katre’ye taa Biz Ede Yokuz’ıu kurmadan önceki yıllardan beri gideriz. İzmir’de en nitelikli, en leziz  Türk kahvaltısı bulabileceğiniz mekanlardan. Zaten Trip Advisor’da da Alaçatı’nın 1 numaralı kahvaltısı koltuğuna oturmuş.

Sahibi Figen Hanım peyniri, zeytini üretici üretici gezerek bizzat seçiyor. Peynir gibi peynir, domates gibi domates, yumurta gibi yumurta bulacaksınız. O da benim gibi her gün aynı şeyi yemekten sıkılanlardan olduğu için eskiye yeni yorumlar da getirmiş, semizotu ve domates salataları başarılı. Pişisi, böreği, otlu yumurtası, bostan domatesi ve özende seçilmiş ürünleri le klasik Türk kahvaltısının en kaliteli hali.

Ama en çok da sıcak keçi peynirini denemelisiniz. Gerçi ekstraya giriyor ama kesinlikle denemelisiniz. Farklı şeyler denemek isterseniz ekşimek de söyleyin. O da içinde yeşil biberli tadı ekşi lora benzeyen bir peynir eritmesi. Pancake falan da var ama bu kadar kaliteli ürünler bulmuşken Türk kahvaltısından şaşamayın.

Son olarak veganları buraya alalım. Menüde yazmıyor ama veganlar için özel kahvaltı seçenekleri de var. İstemeiz yeterli.
Adres: İnönü Cad. No:77Tel: 232 716 76 72 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Kupa Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: Senem Tamer / Foursquare

Alaçatı’da, sıcak, samimi ve nispeten gizli bir mekan arayanların uğraması gereken bir mekan. Küçük olması nedeniyle gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Özellikle kahvaltı çeşitleri ve kendi yaptıkları ekşi mayalı ekmekleri mutlaka deneyin. Dilerseniz ekmeklerinden satın da alabiliyorsunuz. Masaya oturduğunuzda önünüze bir menü gelmesini beklemeyin çünkü her günün ayrı bir menüsü var. Yemek sonrasında çay ya da kahve keyfi yapmak için de Hobbit kapısından geçerek çıktığınız, şirin mi şirin bir bahçesi var. Soğuk kahvelerini ve kombucha çaylarına da mutlaka şans verin. Adres: Fahrettin Altay Cad. No:6 Tel: 532 420 20 73 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Yeniyer

Fotoğraf Kaynak: Yeniyer Instagram

Kocaman bir bahçe içinde, ferah ve keyifli bir mekan. Zaten malzemeler de bahçeden geliyor. Kupa Alaçatı’dan tanıdığımız Elçin Hanım yine mutfakta harikalar yaratıyor. Meşhur yeşil yumurta burada da kahvaltıda başrolde. Merkeze biraz uzak. Ovacık yolunda kalıyor. Altınızda arabanızın olması veya taksiye binmeniz lazım. Mekanda, akşam mini konserler de oluyor. Akşamında, çimlerine yayılıp konsere kalmanın keyfi de ayrı. Yalnız mekanın biraz pahalı olduğunu not düşelim. Adres: Alaçatı, 7152. Sk. No: 138/4, 35937 Çeşme Tel: 0533 096 20 79 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Tarla Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/TarlaAlacatim

Ağaçların arasında oturabileceğiniz masalarıyla doğanın içinde sakin ve huzur veren, “Tarladan Masaya” konseptli bir mekan. Kahvaltıya geldiyseniz, çeşit çeşit ev yapımı reçellerini ve humuslu pastırmalı yumurtasını denemelisiniz. Serpme kahvaltısı da başarılı olan mekanda bazı akşamlar, açık büfe yemek esnasında sinema gösterimleri de oluyor. Tarla Alaçatı’nın konumu biraz merkeze uzak kalıyor ama buraya kadar geldiğinize kesinlikle değiyor. Burada aynı zamanda teraryum, ekmek yapımı, nefes terapisi, sabun yapımı ve mandala gibi atölyeler de gerçekleştiriliyor. Adres: Alaçatı Mah. Kerimoğlu Küme Evleri No 15Tel:232 716 75 14 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Sakız Reçeli

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/sakizrecelialacati

Alaçatı’da kahvaltı denildi mi akla gelen mekanlardan biri de Sakız Reçeli. Otlu yumurta, pişi ve reçel çeşitleri en sevilenler. Hepsi mekanın sahibi Aylin Hanım’ın elinden çıkma. Aylin Hanım menüdeki kahvaltı tabaklarına film isimleri vermiş. Bir de buranın alamet-i farikası, havyarlı şampanyalı Ego Tavan adlı kahvaltı tabağı. Öyle her yerde bulunabilecek cinsten değil anlayacağınız. Sakız Reçeli, 4 Kapı Butik Otel bünyesinde hizmet veriyordu ama 2019 sezonunda, La Capria Suite Otel bünyesine geçti. Adres: 2500. Sk. No:43 Tel: 532 550 17 68 Konumiçin tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Bom Dia Alaçatı

Çamlık Caddesi’nde, Alaçatı’nın keyifli bahçelerinden birine sahip olan mekanın en çok kahvaltısı öne çıkıyor. Kırmızı meyveli bowl, ekmek üstü poşe yumurtalı seçenekleri, sağlıklı ve çiğ beslenme trendine uyum sağlamak isteyenler için taze smoothie’leri ve avokadolu tostu sevilen lezzetler arasında. Süzme yoğurt üzerine pancar reçeli koydukları ikili ise mekanın imza lezzeti. Gittiğinizde, rengarenk duvarını fotoğraflayıp Instagrama patlatmadan dönmeyin. Adres: 12500 Sokak No:38 Tel: 539 811 01 67 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Bumba Breakfast

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/bumbabreakfastclub

Adından da anlaşılacağı üzere Alaçatı’nın popüler kahvaltı mekanlarından biri. Salkım tanelerinin altında kahvaltı edeceğiniz mekan saat 9:00’da açılıyor. Yer bulamama riskine karşı rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz. Etrafta dolaşan minik kaplumbağalarla kahvaltınızı paylaşabilir, bir Arnavut kahvaltılığı olan, biberli, kaymaklı, peynirli long’u, çok çeşitli reçellerini ve yumurta çeşitlerini deneyebilirsiniz. Mekan, çok sevdiğimiz restoranlardan Kapari Bahçe’nin arka kapısının orada kalıyor. Kahvaltısında, portakal suyu ve menemen gibi eklemeler dışındaki her şey sınırsız. Otlu peynirli yumurta ve salçalı cevizli yumurtası mekanın imza lezzetlerinden. Adres: 2000. Sk. No: 35 Tel: 506 938 33 11 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Çeşmeköy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cesmekoy

Sürdürülebilir yaşam projesi olarak karşımıza çıkan Çeşmeköy doğanın tam da içinde. Çeşme’de ormanın içinde bulabileceğiniz yegane mekan olan Çeşmeköy aynı zamanda bir kamp yeri. Patatesli yumurta ve minik pişiler dahil ortalama kişi başı 45 TL gibi bir ücret ödeyeceğiniz kahvaltı için kullanılan tüm ürünleri kendi bahçelerinde kendileri üretiyorlar. Aynı zamanda yoga dersleri ve sanat atölyeleri de düzenliyorlar. Mekanın en popüler ürünü domates reçeli. Çeşme’de alternatif kahvaltı mekanı arayışında olanlar için çok beğenecekleri bir seçenek. Adres: Çakabey Mahallesi | Mağara Mevkii 323/9 Tel: 534 299 45 55 Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Misk Alaçatı

Reşitpaşa’dan tanıdığımız  çiçek cafe Misk’in, Gaia Otel içindeki Alaçatı şubesi. İstanbul’dan sevdiğimiz kaburga fümeli Eggs Benedict, ekşi mayalı ekmek üstü poşe yumurta, pancake, eggs benedict, avokado tost ve smoothie bowl gibi sofistike lezzetleri ve serpme kahvaltıyı bir potada eriten mekan gidilesi bir yer ama servis o kadar yavaş ki kan şekeriniz düşüp sinirlenebilirsiniz. Neyse, pancake ile tekrar yükseltirsiniz artık. 🙂 Adres: Alaçatı Mahallesi, 13002 Sokak No:11 Tel: (0232) 729 77 77 Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. Demlik Cafe & Kahvaltı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/alacatidemlikcafe

Fiyat konusunda hassasiyetiniz varsa burası bir tık daha uygun fiyatlı bir seçenek. Alaçatı’nın, pötikare örtüleri, keyifli bahçesi ile özdeşleşmiş salaş ama sevimli bir mekanı burası. Demlik’in olayı serpme kahvaltısında. Menemenini ve demlik böreği kesinlikle tavsiye ederiz ama otlu yumurtası, reçelleri ve gözlemesi de başarılı. Adres: Fevzi Cakmak Mahallesi, Rıza Ertan Cd. Tel: (0232) 716 79 59 Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

11. Rüzgâraltı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ruzgaraltialacati

Katre gibi Rüzgaraltı da aslında bir butik ama kahvaltısı da çok seviliyor. Taze pişi, sıcak gevrek, güneşte olgunlaşmış meyveler ile yapılan ev yapımı reçeller ve en önemlisi de güler yüzlü çalışanları var. Adres: Alaçatı Mahallesi, Rıza Ertan Cd. Tel: (0232) 716 02 97 Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

12. Çeşme Bazlama Kahvaltı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/BazlamaKahvalti

Elbette Çeşme’de kahvaltıdan bahsedip, ünü Çeşme sınırlarını aşıp İstanbul’a taşan Çeşme Bazlama Kahvaltı’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Siz dur demedikçe sürekli masanıza gelen ev yapımı reçeller, gözlemeler, bazlamalar desek yeterince açık olmuş olur sanırız. “Burada doymadan kalkmak yok.” mottosuyla hizmet veren mekan, çok popüler olduğundan özellikle hafta sonları rezervasyon yaptırmadan gitmeyin. Mekanın birkaç şubesi var. Biri Alaçatı merkezde değil ama onun komşusu Ovacık mevkiinde. Diğeri de Alaçatı Port’ta. Adres: Alaçatı, 18000/1 Sokak No: 4, 35937 Çeşme Tel: (0232) 229 06 92 Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

13. Köşe Kahve

Bir Alaçatı klasiği olan Köşe Bahçe, brunch için ideal yerlerden. Zaten tam köşeyi tuttuğundan, burada uzadı uzadıya kahvatlı keyfi yapıp gelen geçeni izlemek büyük keyif. Adres: Alaçatı Mahallesi, 11005 sok no:4, 35930 Tel: (0232) 716 04 13 Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

14. O’Bağ

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/obagalacati

Gerçekten de ismi gibi üzüm bağlarının içinde, salaş ama keyifi bir Alaçatı kahvaltıcısı. Çiğ börek, Boşnak böreği, pişisi, serpme kahvaltısı, hepsi ev yapımı ve taze. Buraya öğle rakısına gelmek de güzel fikir çünkü oldukça lezzetli mezeleri var. Adres: Alaçatı Mah. Liman Yolu Çark Mevkii No: 257, D:5, 35930 Tel: 0532 609 80 98 Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

15. Noni’s House

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/nonishousecesme

Alaçatı’da değil ama Çeşme Ovacık’ta bulunan, sınırsız serpme kahvaltısı ile ünlü bahçe içi kahvaltıcı. Noni’s House’ un ismini de mekanın Noni’si yani köpeğinden alıyor. Anlayacağınız oldukça hayvansever bir işletme. Her gün 9.00-24.00 arası açıklar. Buraya ulaşım için arabanız olması veya taksi ücretlerini gözden çıkarmanız şart. Adres: Musalla Mah. Soğanlık Küme Evler No:470/36 Tel: 0532 418 47 01Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

16. Lavanda Brunch

Fotoğraf Kaynak: BUSE – Foursquare

Ovacık’ta, brunch konsepti için biçilmiş kaftan yerlerden. İsminden anlayacağınız üzere lavanta reçeli ünlü. Pancake’leri, Japon omleti çok seviliyor. Dilerseniz, 18 çeşitli serpme kahvaltısı da var. Sadece yazın hizmet veriyor. Rezervasyon gerekiyor. Adres: Ceşme Bağları Cadddesi No:35, Ovacık, 35930 Çeşme Tel: 0532 179 07 07 Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

17. Su’dan Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Alaçatı merkezdeki bir butik otel olan Su’dan Palas, badem zeytin ve sakız ağaçlarının altında, serpme kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan. Menüde İspanyol omleti, sebzeli poşe yumurta ve çılbır gibi farklı seçenekler var. Sıcak havalarda çaya alternatif arıyorsanız, portakallı ve muzlu meyve suy Serpme kahvaltı içine çay dahil değil. Kahvaltı servisi 14:00’a kadar sürüyor. Adres: Alaçatı, Hacimemiş Mh.,2012 Sk., No:1-3 Tel: 0232 716 0737 Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

 1. Gittiğimiz her yerde önce google’layıp beğenen biri olarak henüz google düşmemiş ama gittiğinize kat kat değecek yeni bir mekandan bahsetmek istiyorum. Belki okuyan olur gider bu yorum sayesinde. Mekanın ismi Ekmek Kokusu Alaçatı çok güzel bir bahçesi var kalabalık bile gitseniz rahat rahat oturabileceğiniz bir yer. Hele şu corona sırasında sıkış tıkış oturmak zorunda kalmazsınız. İşletmecisi harika bir hanım mutlaka tanışın ve tabi harika kahvaltısını edin. Fiyatları çok yüksek değil Alaçatı standartlarına göre, sanırım sezondan ötürü o yüzden bu fırsatı kaçırmayın. Henüz google a düşmeden benden duyan olursa Birgül Hanıma selamlarımı da iletsin :))))

 2. Merhabalar Ovacık da nonis house var sahibi Selin hanım gerçekten başarılı ve desteklenmesi gereken bir insan
  Lütfen yolunuz düşerse uğrayın kahvaltısı ve yemekleri muhteşem

 3. Ege’nin deniz ve lavanta kokan, mercan renkleri, beyaz ve maviyle dans muhteşem beldesi Alaçatı. Bir İzmirli olarak Alaçatı kahvaltı mekanlarına bir ekleme de benden gelsin: Butik bir otel var adı Eritrina. Bol çeşit serpme kahvaltısındaki her şey doğal. Fabrikasyon ürün neredeyse hiç kullanmıyorlar. Tavsiye ederim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir