ALAÇATI MEKANLARI – SEVİLEN RESTORAN VE KAFELER

Alaçatı hep vardı, ne oldu da çılgın bir yükselişe geçti derseniz bunun cevabı Alaçatı’ya açılan mekanlardan ve butiklerden geçiyor. Zaten tarihi ve kültürel dokusu güzel bir yere ne zaman konsept cafeler, hem göze hem damağa hitap eden restoranlar açılsa bir sihirli değnek değmişcesine dönüşüm başlıyor. Bakınız: Bozcaada, Balat, Kaş, Yeldeğirmeni

Elbette bu transformasyonun bedeli faturaya da yansıyor. Alaçatı’da ucuz öğün yok desek yalan olmaz.


Alaçatı’da da istemediğiniz kadar çok mekan seçeneği bulacaksınız: Klasik meyhanesi, yeni nesil meyhanesi, lüks restoranı, ev yemekçisi, İtalyan dondurmacısı, Türk dondurmacısı, Instagram dondurmacısı, sakızlı kahvecisi, 3. nesil kahvecisi…

Bu yazımızda sizin için en sevilen yerleri derledik, kişisel tercihlerimizin yanına kalp koyduk. Ayrıca Alaçatı’dan aracınızla kolayca gidebileceğiniz Urla ve Seferihisar gibi yerlerde şiddetle tavsiye ettiğimiz restoranlar var. Onlara da İzmir’de Ne Yenir yazımızdan mutlaka göz atın deriz.

Alaçatı’de kaçırmayın dediğimiz her şeyi bulacağınız Alaçatı’da Gezilecek Yerler yazımız da çok işinize yarayacak.

Önemli: 
– Birçok restoran sadece akşam servisine açıyor.
– Öğlen açık tek tük yer var ama millet denizde olduğu için sokaklar ölü oluyor.  Yani Alaçatı’da yemeğe gelecekseniz 19.30’dan sonra için planlayın deriz.

Alaçatı’da Ne Yenir

– Meze : Alaçatı’da hiç şüphesiz en popüler şey meze. Mekanların bir çoğu akşam meze büfesi kuruyor, little little in the middle yapıyorsunuz. Ama bir yerden sonra her akşam aynı şey insana fazla geliyor.

– Deniz Ürünleri : Bir gece Çeşme’ye ya da Urla’ya kaçıp şöyle denize sıfır bir balık yemelisiniz.

– Sakızlı Ürünler : Zamanında komşusu Sakız Adası gibi Çeşme de sakız ağacı zenginiymiş ama onu da itinayla yok etmişiz. Her ne kadar içindeki sakızı Yunanistan’dan gelse de sakızlı dondurma, kahve, kurabiye, muhabbeli bir Alaçatı klasiği sayılır.

– Kahvaltı : Alaçatı’da kahvaltılar da pek meşhur.

Alaçatı Mekanları Haritası

Haritayı zoom yaparak görüntülemek için üzerine tıklayın.

Alaçatı Mekanları

 1. Kapari Bahçe
 2. Eflatun Alaçatı
 3. Asma Yaprağı Köyiçi
 4. Asma Yaprağı Ovacık
 5. Kırmızı Ardıç Kuşu
 6. Dutlu Kahve
 7. Sota Alaçatı
 8. Agrilia
 9. Avula Alaçatı
 10. Kabak Çiçeği
 11. Enginarre
 12. Yek Alaçatı
 13. Roka Bahçe
 14. Panayır Alaçatı
 15. Yeniyer Alaçatı
 16. Amavi
 17. Ortaya
 18. House of Ekria
 19. Nevi
 20. Kolburano’s
 21. ROQQA Coffee & Bar
 22. Peri Art Cafe
 23. Take Five
 24. Köşe Kahve
 25. Apéro Bakery & Sandwicherie
 26. Veranda Alaçatı
 27. Ferdi Baba
 28. Fahri’nin Yeri Alaçatı
 29. Fava Alaçatı
 30. Bi İnce Alaçatı
 31. Karina Alaçatı
 32. Esnaf
 33. Buziki Meyhane
 34. Nuran Meyhane Alaçatı
 35. Balıkçı Niyazi
 36. Ahali Alaçatı
 37. Da Franco Gelato
 38. Veli Usta Dondurma
 39. Dondurmino Gelato
 40. Alaköy Pastanesi
 41. Alaçatı Tatlıcısı İmren
 42. Selanik pastanesi 1945
 43. Kumrucu Hikmet Alaçatı
 44. Yusuf Usta Ev Yemekleri
 45. Keskin Fırın
 46. Şen Turşucu

Kahvaltı Mekanları

Alaçatı kahvaltıcılarını yazmaya başlayınca bir de baktık söyleyecek çok şeyimiz varmış. O yüzden ayrıca anlattık: Alaçatı Kahvaltı Mekanları

Alaçatı Restoranları

1. Kapari Bahçe

Alaçatı’da tek bir öğünü olanlar bizce Alaçatı’nın o cıvıl cıvıl sokaklarındaki masalarda yiyerek değerlendirmeliler. Alaçatı’nın en hissetmenin yolu bu. Biz Kapari Bahçe’yi tercih ederdik, çünkü Alaçatı’nın en güzel köşesini tutmuş, hem Alaçatı’nın vızır vızır sokaklarının içindesiniz, hem de teraslı bahçesinde korunaklısınız. Ambiyansı güzel, hem de yemekler leziz. Zaten açıldıktan kısa sürede bir Alaçatı klasiği haline gelmişti.

Kapari Bahçe, hem kahvaltı hem akşam yemekleri için en sevdiğimiz yerlerden. Öğlen de açık. Yemekler, ortam insanın ruhunu okşuyor. Akşam yemeklerinde yoğunluktan dolayı rezervasyon şart. Hafta sonu akşamlarında canlı müzik de oluyor. Önden patlıcan paçangasını, Girit böreği olarak da geçen, yufka olmadan sadece kabak, patlıcan ve patates dilimlerinden yapılan katların arasında lor peyniri olan Hania böreğini ve şefin mezelerini denemelisiniz, ana yemek olarak da enginar püreli bonfile çok iyi. Ben böyle güzel pişmiş et az yedim. Bununla birlikte uygun fiyatlı bir öğün olduğunu söyleyemeyiz. Adres: 2012. Sk. No:10 Tel: 232 716 00 94 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Eflatun Alaçatı

Eflatun’un robespierre ve kum midyeli spagettisi muhteşem. Ama ne yalan söyleyelim mezelerinden aynı randımanı alamadık. Yemek servisi akşam 19.30 itibari ile başlıyor. Büfeden seçebileceğiniz mezelerinin arasında tahinli patlıcan ve avokadolu karides gibi ezber bozan tarifler de mevcut. Adres: 2012. Sk. No:9 Tel: 538 291 82 24 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Asma Yaprağı Kiler

Ege lezzetlerini ev usulünde tadabileceğiniz bahçe içinde şirin bir mekan. Etli yemekler de var ama geenelde zeytinyağlı ağırlıklı. Ancak ayarsızca pahalı ve aşırı kalabalık. Mekan olarak sevsek de insanların ödedikleri ücrete değmediği ile ilgili yakınmalarını da haksız bulamıyoruz. Öğlen 2 itibariyle açık. Akşam gideceklerin rezervasyonsuz yer bulması zor olduğundan gitmeden alo demekte fayda var. Balkabaklı sinkonta ve kabak çiçeği dolması mekanın en sevilenlerinden. Adres: Musalla 1005 Sk. No:50 Tel: 232 716 01 78 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Asma Yaprağı Ovacık Şubesi

Asma Yaprağı’nın Ovacık’ta açtığı, kış bahçesi konseptli ikinci mekanı. Hacımemiş içindeki şubesinden çok daha ferah ve geniş bir alanda, bahçe içinde yer alıyor. O nedenle de ilk şubesinden daha keyifli bir ambiyansı var. Lezzetleri ilk şube ile zaten aynı. Adres: Ovacık, Kerimoğlu Mevkii, 7152. Sk. No 141/ 1, 35937 Tel: 02327160178 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Kırmızı Ardıç Kuşu

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/kirmiziardickusu

Alaçatı’dayken canınız pizza çektiğinde uğrayabileceğiniz hem sunumları, hem de lezzetleri ile mutlu eden mekan. Eğer kalabalığa gelemeyenlerdenseniz masalarının Alaçatı’nın EN işlek sokaklarından birine atıldığını hatırlatalım. Mekanın kendine özgü birçok pizza çeşidi bulunuyor. Eğer bir patlıcan severseniz köz patlıcanlı pizzayı denemelisiniz. Adres: 1005 Sok. No: 21 Tel: 232 716 65 51 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Dutlu Kahve

Dutlu Kahve, dışarıdan basit bir çay bahçesine benziyor olabilir ama burası birkaç sene önce bir dönüşüm geçirip cafe-restorana döndü. Lezzetli zeytinyağlılar ve mezeler bulabileceğiniz mekan. Her akşam neredeyse full çekiyor. Adres: Alaçatı Mahallesi, Alaçatı Mahallesi Hacımemiş 12001 Sokak, 12001 Sok. No:85 Tel: (0232) 716 05 97 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Sota Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/sotaalacati

Burası Viento Otel’in içinde, Alaçatı’nın en trendy deniz mahsülü restoranı. Yani yengeç, ıstakoz, böcek, aklınıza ne gelirse… Üstelik yaz kış açık bir mekan. Adres: Yeni Mecidiye Mah. 11039 Sok. No:18 Tel:  0 232 716 95 85 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Agrilia

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Alavya Otel’in restoranı. Kendisi aynı zamanda Alaçatı’nın ilk restoranı olma özelliğine sahip ama 2016 Nisan ayından itibaren Alavya Hotel içinde yer alıyor. Adres: Alaçatı, Kemalpaşa Cd.,No:86 35930 Çeşme Tel: (0232) 716 85 94 Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Avula Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Alaçatı’da son zamanlarda açılmış yeni bir restoran-bar. Kokteylleri de başarılı olan mekan gündüzleri kahvaltı servisi de veriyor. Çok işlek bir cadde üstünde olduğundan yer bulmak çok zor olabiliyor önden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Adres: Alaçatı, Kemalpaşa Cd. No:47/A, 35930 Çeşme Tel: (0232) 729 66 22 Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. Kabak Çiçeği

Alaçatı’nın en sakin köşesinde tahminimce 70’lerindeki bir çiftin işlettiği sade bir aile işletmesi. Yemekler Ege zeytinyağlılarından oluşuyor. Büfe kuruluyor, oradan seçiyorsunuz ama karışık tabak maalesef yapmıyorlar. Yemeklerin lezzetleri çok çok iyi, 25 senedir restorancılık yapmaktan olsa gerek. Ancak servis çok yavaş olabiliyor. Ama genelde müşteriler yaşlarını da gördüklerinden pek afra tafra yapmıyorlar. Adres: Alaçatı, 12001.sok No:21, 35930 Çeşme Tel: +90 232 716 98 72 Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

11. Enginarre

Kabak Çiçeği’nin sahiplerinin oğlu kendi yolunu çizmeye karar vermiş. İsminden de anlaşılacağı üzere enginarda iddialılar. Boşnak mantısı, enginarlı pilav, kabak çiçeği dolması ve tereyağlı ahtapot çok beğeniliyor. Adres: Alaçatı mah. 12049 sk. no:12, 35950 Tel: (0232) 716 08 78 Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

12. Yek Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Alancha’dan tanıdığımız şef Kemal Demirasal’ın Alaçatı’daki en yeni mekanı Yek. Tamamen yerel ve kaliteli malzemelerle hazırlanmış, Akdeniz ve Ege mutfağından çıkma lezzetlerin sunulduğu mekanın çok hoş düzenlenmiş bir peysajı var. Menüsü istiridye, ahtapor, karides, midye gibi deniz mahsülleriyle hazırlanmış rafine tabaklar, mevsim balıkları ve hafif makarnalar ağırlıklı. Burada Alancha’da olduğu gibi tadım menüsü yok. Kesinlikle rezervasyon yaptırın. Adres: Alaçatı, 1036. Sk., 35930 Tel:(0232) 716 83 07 Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

13. Roka Bahçe

Fotoğraf Kaynak: Instagram

İstanbul Beyoğlu’ndan tanıdığımız Roka Pera’nın yazlık mekanı olan, Kemalpaşa Caddesi üzerindeki Roka Bahçe, begonviller arasında geniş bir bahçeye sahip, loş ambiyansı ile keyifli, karides, kalamar, fener balığı yahnisi, fener balığı, ahtapot ızgara, deniz mahsullü şehriye pilavı gibi lezzetli Ege mezeleri bulabileceğiniz bir mekan. Adres: Hacımemiş Mahallesi, 2027. Sk. No: 6, 35937 Tel: (0232) 716 96 59 Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

14. Panayır Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/panayiralacati

Panayır Alaçatı, Alaçatı’nın yeni gastroparkı. Deniz kenarında gerçek bir panayır alanı gibi düzenlenmiş, açık havada yemek standları bulabileceğiniz ve sosyal mesafeli olarak eğlenebileceğiniz bir seçenek. Piknik masaları, minderler ya da şezlonglarda yayılabiliyor, fonda canlı müzik eşliğinde hotdog’dan, churros’a, burgerden dilim pizzaya harika panayır lezzetleri bulabiliyorsunuz. Instagram Adres: Alaçatı Mah. No:11/A, Çark Plajı Liman Mevkii, 35930 Tel: +905366114450 Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

15. Yeniyer Alaçatı

Hacımemiş Mahallesi içinde değil Asma Yaprağı’nın ikinci şubesi olan Ovacık mevkiinde konumlanan, Alaçatı köyiçinin kalabalığından ve gürültüsünden tamamen izole olmuş, çok hoş ve geniş bir bahçe içinde keyifli bir mekan. Özellikle de kokteyl menüsü çok başarılı. Menüsünde çeşitli mezeler ve steak et ağırlıklı seçenekler var. Akşam müziğin sesi yükseliyor ve ortam tam bir açık hava partisine dönüşüyor. Adres: Alaçatı, 7152. Sk. No: 138/4, 35937 Çeşme Tel: 05330962079 Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

16. Amavi

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/amavialacati

Deniz mahsülleri ve kokteyl konsepti ile Alaçatı’nın en yeni mekanlarından. Ağaçların altında, fine dining bir ortamı var. Şef Can Aras, Ege ve Akdeniz mezelerine farklı yorumlar katıyor. Deniz mahsüllerinin odun ateşinde pişiriliyor olması lezzete lezzet katıyor. Instagram Adres: Cumhuriyet Cad. 13003 Sk. No:1 Alaçatı Tel: 05333526012 Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

17. Ortaya Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/ortaya

İsminden de anlaşılacağı üzere ortaya söylemelik mezeler bulabileceğiniz bir restoran. Bir şubesi de Urla’da var. Çalışanları da gayet ilgili ve bilgili. Giderseniz tepsi adlı seçeneği tercih edebilirsiniz böylece birçok lezzeti tatmış olursunuz. Adres: Alaçatı, 12015 Sokak No 6, 35430 Tel: 05386368886 Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

18. House of Ekria

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/bernadetalacati

Maslak Oto Sanayi’nin içinden hatırlayacağınız, yazları ise Bernadet Alaçatı adlı otelin içinde hizmet veren mekan. Kokteylleri çok başarılı. Yine Maslak Oto Sanayi’nin içinde çok sevdiğimiz mekanlardan olan Markus’un imza lezzetlerini de bulabileceğiniz yerlerden. Adres: Alaçatı, 13050. Sok No:14, 35930 Tel: 05495471727 Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Alaçatı’nın İçinde Olmasa Da Yakınında

19. Nevi

Nevi, Alaçatı’da değil ancak çok yakınındaki Yıldızburnu’nda. Bizce burası harika bir yer. Denize sıfır masaları, gün batımı manzarası, canlı ama kalabalık olmayan sahili ile hem nezih, hem de rahat. Yemekler de birbirinden güzel. Yine klasik Alaçatı stili türlü mezeyi büfe olarak sergiliyorlar, ama öyle meze deyip geçmemek lazım. Her birinde yenilikçi bir yorum var ve çok başarılı. İzmir’deki 1881’in eski sahibi işletiyor. Şiddetle öneririz. Adres: 5253 Sok. No:15 (yıldızburnu)Ilıca, 35930 Çeşme/ Tel: 0544 232 32 52 Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

20. Kolburano’s

Fotoğraf Kaynak: www.kolburanos.com

Alaçatı’da olmasa da ona yakın Reisdere’de, odun ateşinde pizzalar bulabileceğiniz şirin mekan. Dana antrikotludan kokoreçliye farklı ve lezzetli pizzaları var. Hepsi el yapımı ve o anda gözünüzün önünde yapılıyor. Aynı zamanda Sommer Klein ve diğer birkaç gece mekanının olduğu koyda bir tane nöbetçi karavanları var. Partiledikten sonra bir dilim karışık pizza gömmek güzel oluyor. Adres: Reisdere, 6019. Sk. No:3, 35900 Çeşme Tel: 0533 317 82 05 Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

Alaçatı Cafeleri

21. Roqqa Coffee

Hacımemiş’te, 3. nesil kahve akımının temsilcisi olan mekan, Alaçatı’nın kalabalığından biraz daha uzak. Yazın, sıcak havalarda, cold brew demleme kahveleriyle serinlemelik bir yer. Adres: 2001. Sk. No:44 Tel: 232 716 86 85 Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

22. Peri Art Gallery Cafe

Fotoğraf Kaynak: SanEm🎱 / Foursquare

Hem bir butik otel hem de çeşitli sergilere ev sahipliği yapan bir sanat galerisi olmasıyla birlikte çok tatlı da bir kafeleri var. Lezzetli bir kahve molası için ideal yer. Aynı zamanda menülerinde birçok bira çeşidini de bulabilirsiniz. Bira+patates yapmak için de uğrayabilirsiniz. Adres: 3045. Sk. No:3 Tel: 232 716 74 88 Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

23. Take Five Coffee

Fotoğraf Kaynak: Ömer Faruk Altun / Foursquare

Hacımemiş’te bulunan Take Five Coffee hem kahvesi hem de kokteylleriyle ve caz akşamlarıyla öne çıkıyor. Özellikle cuma ve cumartesi akşamları, canlı caz performansları eşliğinde kokteylinizi yudumlamalık bir yer. Adres: O-32, 2001. Sk. No:30 Tel: 541 689 89 69 Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

24. Köşe Kahve

Hem yemek yiyebileceğiniz hem de çay, kahve içebileceğiniz bir mekan. Tavuk çorbası, mekanın dikkat çeken lezzetlerinden. Sakızlı Türk kahvesi ve sakızlı muhallebi denenmek isterseniz bulabilirsiniz.  Adres: Kemal Paşa Cad. 41/A Tel: 232 716 04 13 Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

25. Apéro Bakery & Sandwicherie

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/aperoalacati

Pasta şefi bir çiftin işlettiği, sandviçleri ve ev yapımı fırın işleri ile öne çıkan bir mekan. Club sandwcihleri özellikle seviliyor. Adres: Alaçatı, 2047. Sk. No:21, 35930 Tel: Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

Alaçatı Meyhaneleri

26. Veranda Alaçatı

Alaçatı’nın Çark Plajı tarafında, ayağınız kumlara değerken rakı-meze-müzik deneyimi yaşamak ister misiniz? Cevabınız evetse, Veranda Alaçatı böylesine keyifli bir deneyim için bire bir. Mekana internet siteleri üzerinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Fiks menü ya da şefin menüsü seçeneklerini tercih edebiliyorsunuz. Adres: Çark Plajı, Liman Mevkii, 18010 Sokak No: 11 Tel: 546 238 44 50 Konum için tıklayın. Haritada 26 numara.

27. Ferdi Baba

Ferdi Baba, Alaçatı’nın klasik balıkçılarından, ama bizce Alaçatı içindeki yerine değil de ya Port Alaçatı’daki ya da Çeşme Marina’daki mekanında gitmek lazım. Deniz kenarında balık yemek başka oluyor. Hem de yılın 12 ayı açık. Mezeler, balıklar, servis, ortam her şeyi başarılı. Özellikle de balık kebabını denemelisiniz. Adres: Alaçatı mahallesi Alaçatı Yat Limanı Alaçatı Port, 35350 Tel: (0232) 716 90 01 Konum için tıklayın. Haritada 27 numara.

28. Fahri’nin Yeri

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/fahrininyeri

Alaçatı’nın biraz dışında yer alan Port Alaçatı’da, deniz kenarında bir balık restoranı. Yaz sezonunda rezervasyon almadan giderseniz yer bulamayabilirsiniz. Dışarıdaki masalarda oturacaksanız temmuz ayında bile yanınızda şal bulundurmanız gerekebilir. Her çeşit balığı taze olarak sunan mekanın meze çeşidi de bir hayli fazla. Adres: Port Alaçatı Balıkçı Limanı Tel: 232 716 76 91 Konum için tıklayın. Haritada 28 numara.

29. Fava

Alaçatı’nın kalabalığından uzak, sakin bir mekan. Akşam üzeri açıldığı için akşam yemeklerinde tercih edilebilir. Taş evin arka bahçesinde, ağaçlardan sarkan fenerlerin altında Ege lezzetlerini tadabilirsiniz. Mekanın en beğenilen tabaklarının arasında fener kavurma, ahtapot tandır, Atatürk mezesi, leblebi tatlısı bulunuyor. Adres: Kemalpaşa Cd. No: 108 Tel: 232 716 86 88 Konum için tıklayın. Haritada 29 numara.

30. Bi’ İnce Meyhane

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/biincemeyhane

Deniz ürünleri ile birlikte rakı içebileceğiniz ve canlı fasıl dinleyebileceğiniz bir mekan. Mekanın en iyileri ahtapot ve kalamar. Mezelerinden ise Girit ezmesi ve kum kumu denemelisiniz. Lavanta keseleri ile sizi karşılayan mekan yıl boyunca açık. Güncel Not: Bi’ince Meyhane, 30 Mayıs 2019’dan itibaren 80’s 90’s tarzı dj performansının olacağı bar olarak işletilecekmiş. Adres: Kemalpaşa Caddesi, No: 99 Tel: 232 712 63 94 Konum için tıklayın. Haritada 30 numara.

31. Karina Balık Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/karinaalacati

Alaçatı’da  kalabalık olmayan bir sokak boyunca uzanan masalarında oturup rakı eşliğinde muhabbet edebileceğiniz samimi bir mekan. Deniz mahsüllerinin yoğun olduğu menüde en çok sevilenler soslu ahtapot, ızgara kalamar ve karides güveç. Adres: 3002. Sok No:6 Tel: 232 716 91 55 Konum için tıklayın. Haritada 31 numara.

32. Esnaf

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Burası ultra modern, yeni nesil denilen türden bir meyhane. Nasıl mı? Çünkü bitcoin ile ödeme yapılabiliyor, sadece rezervasyon yaptırarak gidebiliyor. Yani öyle keyfinize göre gidemiyorsunuz. Mezeleri, rakı bardağının çay bardağı olması ve eğlencesini seven  seviyor, eller havaya sevmeyen de sevmiyor. Adres: Alaçatı Mahallesi, Yeni Mecidiye Mahallesi, Kemalpaşa Cd. No:118 Tel: (0212) 777 00 99 Konum için tıklayın. Haritada 32 numara.

33. Buzuki Meyhane

Fotoğraf Kaynak: Hüseyin Başaran / Foursquare

Çok başarılı levrek lokumu olan, sıcak ve samimi bir meyhane. Mavi-Beyaz masaları, fonda çalan 45’likleriyle sokak arası oldukça keyifli makan. Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemalpaşa Cd. No:25 Tel: 0544 343 01 51 Konum için tıklayın. Haritada 33 numara.

34. Nuran Meyhane

Fotoğraf Kaynak: Facebook

2019 sezonunda, TashMahal Hotel’in tarihi ve otantik avlusuna açılan Nuran Meyhane, işletmeciliğini bir anne oğulun üstlendiği tatlı bir mekan. Karidesli mücver, içliköfte böreği, fıstıklı taze sucuklu ılık humus gibi seçenekler bulabileceğiniz meyhanenin, her şeyden tatma fırsatı bulabileceğiniz bir tadım menüsü de var. Adres: Alaçatı, 1005. Sk. No:68, 35930 Çeşme Tel:0543 716 35 35 Konum için tıklayın. Haritada 34 numara.

35. Balıkçı Niyazi

Fotoğraf Kaynak: www.niyazi.com.tr

Alaçatı’nın popüler beach’lerinden Plage Isolée içinde açılmış olan mekan, klasik Ege mezelerine, Balkanlar ve Yunanistan’dan gelen tariflerle farklı yorumlar katıyor. Adres: Alacati Mahallesi 18000 Sk. No:3 Mehmet Koyu Plage Isolee, 35930 Tel: 0532 462 72 71 Konum için tıklayın. Haritada 35 numara.

36. Ahali Alaçatı

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/ahalialacati

Teşvikiye’nin sevilen meze barı Ahali’nin Alaçatı şubesi. Deniz manzaralı, sade ve güzel bir dizayna sahip. Kaburga Roll, Patlıcanlı Künefe, Avokadolu Enginar ve Tarama gibi mezeleri var. Tam hava kararmadan gitmenizi tavsiye ederiz. Instagram Adres: Çark Plajı, Liman Mevkii, 18 Sokak No:11 Alaçatı Mahallesi 35950‎, 35950 Tel: +905465789250 Konum için tıklayın. Haritada 36 numara.

Alaçatı Dondurmacıları Ve Pastaneleri

37. Da Franco Gelato

İtalyan ustadan gerçek italyan dondurması. Dondurmayı yapan ve işletmenin sahibi İtalyan beyin babası da İtalya’da dondurmacıymış. Kendisi bu işin inceliklerini ondan öğrenmiş. Nutella ve hindistan cevizlisi bir efsane. Adres: Alaçatı, 2012. Sk. D:No.25, 35930 Çeşme Tel: (0232) 716 96 86 Konum için tıklayın. Haritada 37 numara.

38. Veli Usta Dondurma

Alaçatı’nın en meşhur dondurmacılarından olan Veli Usta’da ister çeşit çeşit dondurma topları ister sütlü tatlı tercih edebilirsiniz. Favoriler, limonlu, kavunlu, damla sakızlı, bal bademli, bisküvili…Dondurmanızı mekanda oturarak da yiyebilirsiniz ama bizce Alaçatı sokaklarında dolaşarak yemenin keyfi ayrı. Adres: Uğur Mumcu Cad. No: 1 Konum için tıklayın. Haritada 38 numara.

39. Dondurmino

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/dondurminogelato

Çok çeşitli dondurmaları olan mekanın oturma alanı çok az olduğu için oturarak dondurma yeme fırsatı bulamayabilirsiniz. Balkabaklı, sakızlı ve incirli/cevizli, nutellalı cheesecakeli çeşitleri favorimiz. Adres: 2012. Sk. No: 27 Konum için tıklayın. Haritada 39 numara.

40. Alaköy Alaçatı Pastanesi

Dondurmaları, tatlıları ve reçelleri harika olan Alaçatı’nın merkezinde kalan pastanelerinden. Sakızlı muhallebisi ve Kavala kurabiyesini çok güzel yapıyorlar. Adres: Alaçatı mahallesi 1018 sokak no:2 Tel: (0232) 716 07 88 Konum için tıklayın. Haritada 40 numara.

41. Alaçatı Tatlıcısı İmren

Alaçatı’nın, sakızlı muhallebisi ve helvası ile ünlü pastanesi. Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemalpaşa Cad. no:65 Tel:(0232) 716 83 56 Konum için tıklayın. Haritada 41 numara.

42. Selanik Pastanesi 1945

Fotoğraf Kaynak: @oncekahvem / Foursquare

Muhallebisi, kurabiyesi, dondurması, macunu… Damla sakızlı her şeyi güzel pastane. Bal bademli ve karadutlu dondurması da pek başarılı. Adres: Alaçatı Mahallesi, Uğur Mumcu Cd. No:4 Tel: (0232) 716 71 57 Konum için tıklayın. Haritada 42 numara.

Alaçatı Beach Clubları

Denize girmek için olduğu kadar, yemek ve eğlenmek için de tercih edilen Alaçatı Beach Clublarını okumak için tıklayın.

Bonus

43. BONUS 1: Kumrucu Hikmet

Kumrucu Şevki’nin bir numaralı rakibi Kumrucu Hikmet. Hatta çoğu İzmirli’ye göre onu çoktan sollamış geçmiş durumda. Sucuklu, salamlı, sayas peynirli ve kaşarlı Çılgın adında bir kumrusu var ki çok seviliyor. Adres: Alacatı Mah, Uğur Mumcu Cd. No:14/A Tel: (0232) 716 06 21 Konum için tıklayın. Haritada 43 numara.

44. BONUS 2: Yusuf Usta Ev Yemekleri

Yusuf Usta, Alaçatı’da gün boyu o plaj senin bu plaj benim gezip sulu ev yemeklerine hasret kalanlar için uygun bir mekan. Günlük taze çıkan etli, sebzeli, zeytinyağlı her yemeğinin lezzeti yerinde. Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemalpaşa Cd. No:6 Tel: (0232) 716 88 23 Konum için tıklayın. Haritada 44 numara.

45. BONUS 3: Keskin Fırın

Alaçatı’nın ilk fırını olan Keskin Fırın, sabah kahvaltılarınız için taze boyoz, kumru, Boşnak böreği ve Germiyan köyünün meşhur ekşi mayalı ekmeğini alabileceğiniz yer. Adres: İsmetpaşa Mh., 6032. Sk., 35930 Alaçatı Bld. Konum için tıklayın. Haritada 45 numara.

46. BONUS 4: Şen Turşucu

Alaçatı’da senelerdir aynı yerde olan ve aynı lezzette turşu yapan bir seyyar turşucu Özdemir Abi. Lahana turşusu ve turşu suyunu mutlaka deneyin. Adres: Alaçatı, kavşağı, Çeşme Konum için tıklayın. Haritada 46 numara.

 1. Evet, tavsiyeler harikaydı. Çok memnun kaldim, özellikle Kapari Bahce’yi cok beğendi esim. Hacimemiş’te Dutlu Kahve’ye rez yaptik ama karisiklik olmus. Karsisinda Firuzeli adli bir isletmeye yonlendirdiler, orası da harikaydi. Genel olarak fiyatlarda üzmedi. Takipteyiz

 2. İlk Çeşme-Alaçatı seyahatimi sayenizde kötü deneyimler yaşamadan tamamladım. Tavsiyelerinizden seçerek, nokta atışı gibi hep kaliteli yerleri keşfetmiş, buralarda keyifli zaman geçirmiş oldum. Bunun için teşekkür ederim.

 3. Alacatı’da Avrasya Lokantası’nı görmemeniz çok ilginç. 13 yıldır yaz kış hizmet veriyor. Yazdıgınız mekanlar şu an yok bile çogu mantar gibi sezonluk

 4. Merhaba;
  Sayenizde önerdiğiniz yerlere gözümüz kapalı gidebiliyoruz emeğiniz için çok teşekkür ederiz.
  Belki güncellemek istersiniz diye yazıyorum Bi’inci meyhane 30 Mayıs 2019’dan itibaren 80’s 90’s tarzı dj performansının olacağı bar olarak işletilecekmiş bizzat arayarak öğrendim

 5. MaşaAllah Tebrikler. Net ve detaylı, bilgilendirici, oldukça geniş ve kaliteli bir mekan paylaşımı içeriği hazırlamış, ciddi bir emek sarfetmişsiniz. Bir Türk internet sitesinin gerek tasarım gerekse içerik kalitesi açısından bu kadar üst seviyede olması çok iyi. Bu başarı ve kalitenin devamını diliyoruz.

  1. Alaçatı Kaparinin fiyatlarınıda belirtseydiniz keşke bir tost 45 TL su 22 TL vermek durumunda kaldık kalp koyduğunuz için gittik ama ne kadar iyi olursa olsun suyun bir bedeli var ve bu bedel 22 TL asla değil

   1. Selam Çağlar, biz artık fiyat yazmayı bıraktık çünkü ülkedeki enflasyon sebebiyle ayda bir güncelleme oluyor.

    Hesaba gelince… Maalesef şaşırmadım, çünkü Alaçatı’da fiyatlar genel olarak çok yüksek. Yıllardır üzerine epey yazılıp çizilen, sitem edilen bir konu. Sana tavsiyem Alaçatı’da ve başka yerlerde de bir şeyi sipariş etmeden önce fiyatına bakman. Böylece kötü bir sürprizle karşılaşmazsın.

    Aklında olsun, Çeşme’de fiyatlar daha makul seviyelerde. Alaçatı’da da esnaf lokantası olarak Yusuf Usta var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.