ALTERNATİF BERLİN

BERLİN’İ BÖYLE YAŞAMAZSANIZ, BERLİN’E GİTMİŞ SAYILMAZSINIZ

Evet, Berlin’de çok güzel müzeler ve insanın kalbini deşen bir tarih var ama Berlin’i Berlin yapan, gidenleri tekrar tekrar buraya çeken bu değil. Berlin bugün Avrupa’nın en yaratıcı, en farkı düşünen, en inovatif başkenti konumunda. Bir sürü şirket bu yaratıcılık patlamasından yararlanmak için Avrupa merkezlerini Berlin’e kaydırıyor. Dünyada nüfusa göre sanatçı oranın en yüksek olduğu şehirler içinde ilk 5’te. Bu şehrin alternatif ve yaratıcı yönünü yaşamazsanız, Berlin’i büyük ıskalamış olursunuz.  Burada yeni toplum düzenleri, alternatif ekonomiler deneniyor. Berlin dev bir sosyal laboratuvar.

Berlin bu kadar özgür ve yaratıcı olur da gece hayatı efsane olamaz mı! Berlin geceleri yıkılıyor. Onları buraya sığdıramadık, ayrı bir öneri listesi çıkardık.

Size Berlin’den en sevdiğimiz, en farklı, en deneysel “Berlin” deneyimleri ile geldik.

Bu arada Berlin Gece Hayatı böyle bir şehirden bekleyeceğiniz tüm eğlenceyi, özgürlüğü, yaratıcılığı hayli hayli karşılıyor. Bi bakın deriz.

Berlin’in Hangi Bölgesinde Konaklamalı?

Mitte: Şehrin ana merkezi. Bu bölge Berlin’e ilk kez geliyorsanız kalabileceğiniz en uygun bölgelerden biri. Çünkü şehrin birçok turistik merkezini içinde barındırıyor.

Mitte otellerini incelemek için tıklayın.

Charlottenburg: Şehrin en batısı olan bölge, şık otellerin kümelendiği, lüks mağazaların ve restoranların yer aldığı Charlottenburg, Berlin’de konforlu bir konaklama yapmak için en iyi semtlerden.

Charlottenburg otellerini incelemek için tıklayın.

Kreuzberg: 90’larda Türk mahallesi olmasıyla ünlenen ama son 10 senede hipster mekanları, alternatif mekanları, gece kulüpleriyle bambaşka bir çehreye kavuşan Kreuzberg de Berlin’de kalınacak en hareketli yerlerden biri.

Kreuzberg otellerini incelemek için tıklayın.

Friedrichshain: Alternatif Berlin’i yaşayabileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Friedrichshain, şehrin en canlı ve hip yerlerinden. Bizim de konaklamayı en sevdiğimiz bölgelerden.

Friedrichshain otellerini incelemek için tıklayın.

1. Berlin’de Graffiti Turu ve Workshop’una Katılın!

graffiti-turu-berlin
Fotoğraf Kaynak: La Citta Vita / Flickr

Artık günümüzün yeni nesil müzeleri sokaklar. Tabii sokak sanatı ve graffiti denilince akla ilk gelen şehir hiç şüphesiz ki Berlin. Ünlü East Side Gallery’nin elbette yeri ayrı fakat aranan kan asılda Berlin’nin ara sokaklarında. Fakat genelde hepimizin bu alt-kültürü yakından tanımak için yaptığı tek şey graffitiler önünde fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmaktan ibaret. Olaya daha derinlemesine dalmak isteyenler için güzel haber! Sokak sanatının membası Berlin’de graffiti turu var.

Alternative Berlin tarafından organize edilen etkinliklerde, graffitilerin en yoğun olduğu mahalle olan Kreuzberg, kendisi de bu camianın içinden olan rehber eşiliğinde karış karış geziliyor, ardından gün graffiti workshopu ile sonlanıyor. Gün boyunca hem graffiti sanatının yazılı olmayan kuralları hakkında bilgi sahibi oluyor hem de graffiti üzerine her yerde karşınıza çıkmayacak bir deneyim yaşıyorsunuz.

Tur her pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesileri saat 13.00‘de Alexanderplatz’daki Televizyon Kulesi önünden başlıyor. Toplam 4 saat sürüyor. Ayrıca yine Alternative Berlin’nin her cuma ve cumartesileri yine Televizyon Kulesi önünden 12.00’de başlayan yürüyüş turları da var. Tabii bu turlar da klasikleşmiş turistik rotalarda değil daha çok keşfedilmeye açık, Berlin’nin alt-kültür etkisindeki bölgelerinde yapılıyor.

2. Vintage Pazarları Keşfedin!

RAW-flohmarkt-berlin
Fotoğraf Kaynak: Daniel Åberg / Flickr

Her ne kadar ülkemizde pazar kültürü yaygın olsa da ne yazık ki bit pazarı kültürü yok denecek kadar az. Oysa ki ne de güzeldir karış karış bit pazarı gezmek, görmüş geçirmiş, yaşanmışlık dolu şeyler bulup uygun fiyata satın almak. Berlin’deki Mauerpark bit pazarı Avrupa’daki bit pazarlarının kare aslarından olsa da başka alternatiflerin de farkında olmakta fayda var. Çünkü artık burası her hafta sonu binlerce turistin akınına uğrayan bir çekim merkezine dönüştü. Ayrıca burada olay, ikinci el vintage ürünler satan tezgahlardan çok tasarım ürün ve replika vintage ürünler satan tezgahlara dönmeye başladı. Konum için tıklayın.

Hem orijinal hem uygun fiyata parçalar bulma peşindeki Berlinliler de Revaler Sokak‘taki bit pazarını tercih eder oldu. Belki Mauerpark’taki muadili kadar büyük olmasa da buradaki RAW Bit Pazarı da özgün ve ilginç ürünler bulabileceğiniz alternatif bir adres. Konum için tıklayın.

3. Weinerei’de Alternatif Dünya Düzeni

berlin-weinerei
Fotoğraf Kaynak: www.gourmet.com

Güncelleme: Ne yazık ki mekan Covid sonrası bu sistemi değiştirmek durumunda kaldı. Artık fiyatı kendinizin belirlediği o eşsiz konsept yok.

Burası alışılmışın dışında bir şarap barı. Menü yok, belirlenmiş bir fiyat listesi yok, garson yok! Sadece 1 Euro verip bir bardak alıyorsunuz ve dilediğiniz kadar takılıyorsunuz. İçtiğinizin hesabını siz yapıyor, çıkarken de gönlünüzden ne koparsa ödüyorsunuz. Türkiye’de böyle bir sistem ayakta kalır mıydı o ayrı 🙂 Ama her ne kadar suistimale açık bir yer olduğunu düşünseniz de aslında insanlar böylesine orijnal ve samimi bir yeri kaybetmektense değerini bilip buranın hakkını vermeyi tercih ediyor diyebiliriz. Websitesi Adres: Fehrbelliner Str. 57, 10119 Konum için tıklayın.

4. Doğu Berlin, Batı Berlin’e Karşı Sokak Turu

Berlin-Hansaviertel
Fotoğraf Kaynak: wikipedia/commons

Sokak sanatı gibi mimari de şehirde söyleyecek çok şeyi olanlardan. Özellikle Soğuk Savaş nedeniyle yıllarca ortadan ikiye bıçakla kesilmişcesine birbirine zıt kutuplarda yaşayan Berlin için. Zamanında Doğu ve Batı Berlin arasındaki ideoloji farkını çevredeki yapılara bakarak anlamlandırmak apayrı bir deneyim.

Context Travel, max 6 kişilik gruplara rehber eşliğinde Doğu ve Batı Berlin mimarisini Soğuk Savaş odağında karşılaştırabileceğiniz 3 saatlik bir yürüyüş rotası sunuyor. Tur Sovyet etkisindeki Doğu Berlin’den, Frankfurter Tor’dan başlıyor ve Liberalizm etkisindeki Batı Berlin’nin yüksek apartmanlarıyla meşhur bölgesi Hansaviertel’e doğru devam ediyor. Ayrıca Berlin Duvarı turu ve Bauhaus’dan Fütürizm’e 20. yüzyıl Berlin Mimarisi gibi mimariye ilgi duyanların ilgisini çekecek başka turlar da var.

5. Bir Berlinlinin Evine Yemeğe Konuk Olun!

bonnappen-tour
Fotoğraf Kaynak: bonappetour.totemapp.com

Bizde daha yeni yeni kullanılmaya başlanan ev ve araç paylaşım ağları Avrupa’da öyle sıradan şeyler ki bir yerden bir yere giderken Bla Bla Car kullanmayıp otobüse binene, bir Airbnb evi yerine otelde kalana neredeyse uzaylı gözüyle bakılıyor. Avrupa, arabasını, evini paylaşıma açtıktan sonra şimdi de sofrasını paylaşıma açıyor.

Bonappetour, Berlin’nin klasik restoranlardan sıkılanlara yeni bir alternatif sunuyor: Bir Berlinlinin evine yemeğe konuk olmak! Hem iyi yemek hem de yeni insanlarla tanışmak için bire bir. Tek yapmanız gereken ağa dahil olup, seçenekler arasından size uygun menüyü veya mutfağı sunan kişiyle irtibata geçmek, karşılıklı bir tarih belirlemek. Kimi ev sahipleri tüm günlerini size ayırıp alışverişten mutfağa tüm süreci sizinle paylaşırken kimileri de sadece sofraya kabul edebiliyor. Tabii ki hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış. Şimdiden afiyet olsun!

6. Çalışmanız Gerekiyorsa İşlerinizi Betahaus’tan Yürütün!

betahaus
Fotoğraf Kaynak: www.betahaus.com

Burası ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan ortak çalışmaya ve paylaşıma açık “açık ofis” (co-working space) mekanların Berlin’deki güzel bir örneği. Free wifi, çalışma alanları ve yeni insanlarla network kurma fırsatı var. İçindeki cafe bölümünde de haftalık menüden taze ve lezzetli öğle yemekleri ve atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Ayrıca burada toplantı, sunum, davet gibi küçük organizasyonlar yapabilme olanağınız da var. Zaten Betahaus’un kendisi de hafta boyunca ahalisine, işlerinde yardımcı olabilecek çok değişik etkinlikler, buluşmalar ve toplaşmalar düzenliyor. Websitesi Adres: Rudi-Dutschke-Straße 23 Çalışma saatleri: Pazartesi-Cuma 08.00-22.00, Cumartesi 10.00-20.00, Pazar kapalı. Konum için tıklayın.

7. Clärchens Ballhaus’ta Nostaljik Partileyin!

Ballhaus-dans
Fotoğraf Kaynak: www.ballhaus.de

Berlin’nin cıstak cıstak gece hayatından sıkılanlara gerçek eğlence nasıl olurmuş gösteren inanılmaz nostaljik bir dans / yemek salonu Clarchens Ballhaus. Mitte bölgesinde 1913 yılından kalma bir binada bulunan 2 salon sizi resmen başka bir yüzyılın eğlence anlayışına ışınlıyor. 1920’lere! Mumlar, beyaz örtülü masalar, ahşap mobilyalar, dans pisti ve tabi ki disko topu…

Spiegelsaal
Fotoğraf Kaynak: www.ballhaus.de

Hafta sonları gruplar canlı müzik yapıyor. Hafta içi de Salı günleri tango, Çarşamba günleri vals olmak üzere dans dersleri var. İki ana salonu var. Alt kısım daha aydınlık üst kısım ise daha yüksek tavanlı, ağır mobilyalı, avize ve mumlarla aydınlatılmış “Aynalı Salon”. Bu salon 60 yıl önce nasılsa olduğu gibi korunmuş. Çünkü yakın bir zamana kadar kilitli şekilde duruyormuş.

Eğer zamanında eski usül kabare eğlencesi nasıl olurmuş merak ediyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Çalışma Saatleri: 11.00 – son konuk gidene kadar 🙂 Yazın bahçesi de çok keyifli ve 23.00’e kadar açık. Adres: Auguststraße 24, 10117 Berlin Ulaşım: SBahn Berlin Oranienburger Straße durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

8. Kitap Pazarı

Berlin tesadüfen yapılan yeni keşiflere çok açık bir şehir. Çok büyük olmasa da Bode Müzesi yanındaki Kitap Pazarı da böyle tesadüfen keşfedilecek yerlerden biri. Burası kitap kurtlarının Alman ve Dünya klasiklerini bulabileceği mükemmel bir pazar. Ama bit pazarlarında olduğu gibi bir kitlesi yok. Hatta hiç turistik değil sadece Berlin yerlisinin uğrak alanlarından biri diyebiliriz. İronikdir ki bu kitap pazarı, 1993’te Nazilerin 20.000 kitabı yakarak yok ettikleri Bebelplatz‘a sadece birkaç dakika uzaklıkta! Ulaşım: Müze Adası’na SBahn Hackescher Markt veya Oranienburger Str. duraklarında iniyorsunuz. Konum için tıklayın.

9. Alamancı domatesler!

berlin-turk-pazari
Fotoğraf Kaynak: www.cityilike.de

Bizce haftalık buzdolabı alışverişinin yeri süpermarketler değil mümkünse bu tip pazarlardır. Neukolln’deki Landwehrkanal boyunca uzanan bir Türk Pazarı var. Cuma ve Salı günleri 11.00-18.30 arası kurulan pazarda tezgahlar gani gani taze balık, sebze, meyve, organik ürünler, Türkiye’den ithal tatlılar, peynirler, ikramlıklar, el yapımı hamur işleri ve ekmeklerle doluyor. Elbette pazardaki her şey Türkiye’den gelme değilse de atmosfer tam bir küçük Türkiye. Gözlemesinden böreğine klasik pazar atıştırmalıkları bile var. Ulaşım: Maybachufer Caddesi’nde bulunan pazara ulaşmak için 8.hat metrosuna binip Schönleinstraße istasyonunda iniyorsunuz. Konum için tıklayın.

11. Hipster Mabedi Urban Spree

urban-spree-berlin
Fotoğraf Kaynak: www.urbanspree.com

Burası Berlin alt-kültürünün mabedi olan Friedrichshain’daki Revaler Sokağı‘nın en popüler mekanı. 1700 metrekarelik alan hem müzelere galerilere alternatif bir çağdaş sanat alanı, hem sanatçılara ve workshop katılımcılarının kullanımına açık bir atölye, hem fotoğrafçılık graffiti ve sokak sanatı üzerine geniş bir koleksiyona sahip bir kitapçı, hem performans, festival, etkinlik mekanı, hem gece klübü, hem de akşamüstü happy hour yapmak ve bir şeyler atıştırmak için ideal bir buluşma noktası. Yani gündüzü de gecesi de ayrı ayrı deneyimlemeye değer bir yer. Günün her zamanı full çekiyor. Müdavimleri çok. Adres:Revaler Str. 99, 10245 Berlin Ulaşım: S Bahn Warschauer Str. durağı. Konum için tıklayın.

12. Köstebek Olup, Yerin Altındaki Berlin Sırlarını İnceleyin

Berliner_Unterwelten_(2)
Fotoğraf Kaynak: www.viaggiare-low-cost.it

Berliner Unterwelten Müzesi biraz Yahudi Müzesi ve Müzeler Adası’nın gölgesinde kalmış, Berlin’nin bulvar bulvar karanlık geçmişine ışık tutan entersan bir yer altı dünyası. Klostrofobisi olanları şimdiden uyaralım burası herkese göre bir yer değil. Nazi dönemi ve Soğuk Savaş’tan kalma derinliklerine indikçe karanlıklaşan tüneller ve sığınaklar var.

Kar amacı gütmeyen kuruluş Berliner Unterwelten tarafından halka açılan müzede bir hava saldırısı sığınağı, nükleer bomba sığınağı ve uçaksavar kulesi gibi her zaman görme şansı bulamayacağınız şeyler var.  Puzzleın parçaları kafanızda daha iyi otursun diye rehberli turlar da var. Çalışma Saatleri: Her gün 10.00 – 16.00 Websitesi Adres: Berliner Unterwelten e.V., Brunnenstraße 105 Tel: +49 (30) 499 105-17 Konum için tıklayın.

13. Vétomat’a Takılın!

vetomat
Fotoğraf Kaynak: www.adelinelabord.com

Burası alternatifin de alternatifi bir yer. Berlin’nin yeni gözdesi Friedrichshain’da süper dostane, pek de kar amacı gütmeyen gönüllü emeğine dayanan bir yaratıcı işler / sergi / etkinlik mekanı / cafe. Sadece bilenler, eş dost, arkadaş çevresi kısacası çevredeki yerel kesime hitap eden bir yaklaşımı var. Şu an her ay sahnelenen Deuglish adlı komedi showu programda. Show girişi ücretsiz fakat gösteri sonrası pamuk eller cebe tarzı bir miktar bağış toplanıyor. Üstelik etkinlik öncesinde ekip tarafından lezzetli vegan ikramlar hazırlanıyor. Adres: Scharnweberstraße 35, 10247, Friedrichshain Ulaşım: UBahn Samariterstr. durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

14. YAAM Kafası Yaşayın!

yaam
Fotoğraf Kaynak: img.morgenpost.de

Burası 15 yıldan fazla geçmişiyle Berlin’de çok kültürlülüğün tavan yaptığı çok yönlü kullanılan yaratıcı bir açıkhava mekanı / buluşma noktası. Spree Nehri’nin Eastside Gallery tarafında Schillingbrücke kıyısındaki yerde biraz Afrika biraz Karayip sanatından ve kültüründen nemalanmış bir atmosfer var. Reggae, Rap, Hip Hop, Bass, Dancehall vb. tarzı canlı konserlerden, partilere ve outdoor spor etkinliklerine graffiti, sokak sanatı, müzik, spor, yeme-içme-eğlence ile içiçe samimi bir yer. Buraya geldiğinizde bir basketbol turnuvasına da rastlayabilirsiniz bir Reggae konserine de…

Gelmişken Afrika mutfağını deneyimleyebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Özellikle yazın Spree Nehri kıyısında yayılmaca yapmak için ideal yer. Hele de Berlin’nin o tekno ıptıs cıptıs ortamlarından sıkıldıysanız… Çalışma Saatleri: Mayıs itibariyle Pazartesi-Pazar 13.00. Ama güneşli olan her gün 11.00’den itibaren açıklar. Ulaşım: Burası  Ostbahnhof’a yani Doğu Tren Garı’na yürüme mesafesinde. Websitesi Adres: Schillingbrücke (köprü altında) 3, 10243, Friedrichshain Tel: 030 – 615 13 54 Konum için tıklayın.

15. Schlachtensee’de Kafa Dinleyin!

schlachtensee-gol
Fotoğraf Kaynak :www.top10berlin.de

Schlachtensee, Berlin merkezden sıkılıp başka alternatifler arayanlar için ideal yer. Burası Charlottenburg bölgesinin güneyinde kalan Grunewald Ormanı ve Steglitz-Zehlendorf arasında bulunan bir göl. Gölün en iyi yanı su kalitesinin yüzmeye elverşli olması. Ayrıca uzun yürüyüşler ve piknik için de çok uygun. Yakınındaki S-Bahnhof Schlachtensee durağında inerek de buraya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Adres: Schlachtensee 114129 Berlin Zehlendorf. Konum için tıklayın.

16. Mauerpark’ta Bir Pazar Keyfi Yapın!

mauerpark-berlin
Fotoğraf Kaynak: Aapo Haapanen / Flickr

Mauerpark, Berlin pazarcılarının Maçka Parkı, Caddebostan Sahili. Piknik yapanlar, bisiklete binenler, basketbol oynayanlar, çimlerde yayılanlar…Şehrin en popüler bit pazarı da her pazar burada kuruluyor. Vintage ve antika meraklıları, koleksiyoncular, ikinci elciler, evine mobilya bakanlar ve elbette turistler akın akın buraya geliyor. Şimdiden Berlin’nin en büyük ve en eski bit pazarı Arkonaplatz‘a rakip olmuş durumda.

Bir de çok enteresan bir şekilde ilk kez 2009 yılında parktaki dairesel taş amfide gerçekleşen karaoke show nasıl olduysa gelenekselleşmiş ve bir pazar akşamüstüsü klasiği haline gelmiş. O zamandan beri İlkbahardan Sonbahara havanın elverişli olduğu pazar akşamları buradaki amfitiyatroda Bearpit Karaoke Show gerçekleştiriliyor. Siz de kalabalık önünde çekinmeyenlerdenseniz şansınızı deneyin deriz. Eğer kalabalık sizi beğenirse ne ala! yok beğenmezse yuhalamaca 🙂 Adres: Gleimstraße 55, 10437 Konum için tıklayın.

17. Michelberger Hotel’de Konaklayın!

michelberger-hotel
Fotoğraf Kaynak: michelbergerhotel.com

Burası Berlin’in son zamanlardaki en hip bölgesi Friedrichshain’daki bir konsept otel. Her bir odası kendine has döşenmiş, sanatsal dekorasyona sahip. Konser sezonunda O2 World Arena’ya çok yakın konumda olmasıyla da muadillerine göre 1-0 önde. Ayrıca konsere gitmeseniz de konserin ayağınıza geldiği canlı müzik etkinlikleri de olduğu oluyor. Ücretsiz Wi-Fi ve vegan, vejetaryen ve organikçileri sevindirecek çeşitlilikte seçenekleri olan menüsü var. Tüm raylı ulaşım yollarına da çok yakın mesafede. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

18. Kunsthaus Tacheles’e Uzaktan Bakın!

Kunsthaus-Tacheles
Fotoğraf Kaynak: Benjamin Busch / Fkickr

Burası 1990’lardan beri şehirdeki en önemli aktivist sanat inisiyatiflerinden biriydi. Soğuk Savaş döneminde zarar gören bir binanın yıkım kararının uygulanmasına 2 aylık bir süre kala toplanan sanatçılar tarafından ele geçirilen bir “işgal evi”.

Daha sonra Fundus Group adlı bir yatırım grubu kompleksi devletten satın aldı ve binayı işgal eden sanatçı inisiyatifi Künstlerinitative Tacheles’e 0.50 Euro‘ya kiraya verdi. Böylece bina tamamen legal bir şekilde sanat dünyasının kullanımına açık oldu.

Fakat 2009’da kira kontratı bittiğinde ve Fundus Group da iflas ettiğinde Nordbank devreye girdi ve Mitte bölgesi değerlenip emlak fiyatları da tavan yapınca, binayı satmaya karar verdi. Ne yazık Kunsthaus Tacheles 2012’de, mutenalaştırıcı politikalara ve gayrimenkül çılgınlığına kurban gitti. Sanatçılar bir gün içinde binayı boşaltmak zorunda kaldı.

Yine de en azından içinde sineması, stüdyo ve atölyeleri, galerileri, tiyatro salonu, cafe ve birahanesiyle 20 küsür sene Berlin sanat hayatına alternatif bir mekan oldu diyebiliriz. Bugün kaderine terk edilmiş bir şekilde duruyor ama içi, dışı, bahçesi bir zamanların alternatif sanat kafasının izlerini taşıyor. İçine girmek yasak ama dışarıdan bakmak serbest. Ayrıca bahçesinin bir bölümü de hala ziyarete açık. Adres: Oranienburger Str. 54-56a, 10117 Berlin Ulaşım: Sbahn: Oranienburger Strasse Ubahn: Oranienburger Tor durakları. Konum için tıklayın.

19. Trabant ile Şehirde Turlayın!

Trabi-Safari-from-website
Fotoğraf Kaynak: www.ospreyholidays.com

Bizce Soğuk Savaş döneminden kalan belki de en güzel şey Trabantlar. Doğu Almanya yapımı bu nostaljik otomobillerle halk arasındaki ismiyle trabilerle şehirde bir tur atmak bile bizce başlıbaşına bir deneyim. Almancada “uydu” anlamına gelen Trabant, ismini, üretildiği yıllarda SSCB’den uzaya fırlatıldığında tüm dünyada büyük yankı uyandıran Sputnik’ten alıyormuş. O dönemin zenginlik ve statü sembolüymüş. Bir Trabiye sahip olmak büyük olaymış.

Doğu Berlin boyunca Karl-Marx-Allee’den East Side Galeri’ye Oberbaumbridge’den Kreuzberg’e geçiyorsunuz. Tur 1,5 saat sürüyor. 1 kişi 50 €. Bir trabiye maksimum 4 kişi binebiliyor. 17 yaşından küçükler için ücretsiz. Trabi şehir turuna bilet almak için tıklayın. Turun başlangıç noktası ise TrabiWorld, Zimmerstraße 97. Konum için tıklayın.

20. Alternatif Bir Sinema Deneyimi Yaşayın!

filmrisz
Fotoğraf Kaynak: www.gettyimages.ie

Büyük sinema şirketlerinin, küçük bütçeli, samimi ve mahalle sineması havasındaki sinema salonlarını yutmaya başlamasıyla sinema severler yeni yeni arayışlara girdiler. Böylece Berlin’de virüs gibi yayılan “işgal evleri” sinema salonları çıkmaya başladı. Bazıları gerçekten gizli saklı sadece yerlisine açıkken bazıları ise Berlinli olmayan biz naçizane turistlere de açık. Peki nerede mi bu işgal evinden dönüştürme sinema salonları? Bu da laf mı! Tabii ki Kreuzberg’te!

KØPI 137: Her Pazartesi ve Perşembe film gecesi yapıyor. Websitesi Adres: Köpenicker Str. 137, Kreuzberg Ulaşım: S-Bahn Ostbahnhof Konum için tıklayın.

New Yorck 59: Her ayın 1. ve 3. Salısı Latino Kino düzenliyor. Bazı ekstra günlerde de film gösterimleri oluyor. Websitesi Adres:  Mariannenplatz 2, Kreuzberg Ulaşım: U-Bahn Görlitzer Bahnhof veya U-Bahn Kottbusser Tor Konum için tıklayın.

Filmrisz: Çarşamba ve Pazar günleri ücretsiz film gösterimleri oluyor. Fakat çoğu Almanca dublajlı. Websitesi Adres:Rigaer Str. 103, Friedrichshain Ulaşım: U-Bahn Frankfurter Tor Konum için tıklayın.

21. Berlin’nin Su Adası Badeschiff’e Gidin!

berlin-badeschiff
Fotoğraf Kaynak: www.arena.berlin

Berlin ve Budapeşte gibi şehirlerin “geri dönüşüm” anlayışı tüm dünyaya örnek olsun! Önce ruin barlar sonra ruin sanat ve performans alanları derken şimdi de ruin havuz konseptini geliştirerek Spree Nehri’nin üzerindeki kullanılmayan bir dubayı Su Adaya dönüştürmüşler. Şehrin güneşlenen, suda serinleyen, kenarda bir şeyler içen hipsterları burada resmen bir beach club atmosferi yaratıyor. Güneş batınca da “sahil keyfi” bitiyor yerine after partysi başlıyor. Yoga ve Paddling kursları, masaj olanakları da cabası. Kışın ise üstü kapatılan ve saunaya dönüşen havuzda eğlence devam ediyor.

Bu alan aslında 1920’lerden kalma eski bir otobüs hubı. Arena Berlin adındaki bu kompleks, içinde Badeschiff, konser ve etkinlik alanı Arena Hall, kamusal kullanıma açık alan Freifläche, Spree Nehri, Oberbaumbrücke ve Berlin’nin ikonik TV Kulesi’nin panaromik olarak gören Rooftop Bar Escobar ve kazan dairesindeki tekno müzik klübü Arena Club’ın da bulunduğu çok geniş bir alanı kapsıyor. Adres: Eichenstraße 4, 12435 Berlin Ulaşım: U-Bahn: Schlesisches Tor  veya S-Bahn: Treptower Park durakları. Çalışma Saatleri: Havuz sezonu Mayıs – Eylül arası Pazartesi – Pazar 08.00 – 24.00 (havaya bağlı) Konum için tıklayın.

22. Zagreus Projekt ile Sanat ve Gastronomiyi Birleştirin!

Zagreus-Projekt-
Fotoğraf kaynak: www.facebook.com/Zagreus-Projekt

Bir sanat galerisi düşünün, gurme bir akşam yemeği sergi konseptinin bir parçası olsun. Zagreus Projekt‘de Aynı zamanda bir şef olan küratör ve galeri sahibi Ulrich Krauss, her iki ayda bir davet ettiği sanatçılarla sanat eserlerinden ilham alan menüler oluşturuyor ve hafta boyunca küçük gruplara akşam yemeği olarak sunuyor. Galeri ziyaretçileri, yaratım sürecinin bir parçası oluyorlar. Eski ve geleneksel tariflerden çok enteresan gastronomik pratiklere, deneysel yerleştirmelerden sunumlara gastronomi ve sanatın birleşiminden birçok orijinal iş ortaya çıkıyor. Elbette katılım için önceden rezervasyon şart. Adres: Brunnenstraße 9a, 10119, Berlin Rezervasyon için: Tel. 030 28095640 Email: info@zagreus-berlin.net Ulaşım: U8 Rosenthaler Platz durağı. Konum için tıklayın.

23. Vogue’a Kapak Olun


Acaba beni Vogue alıp evirip çevirseydi, stilize edip o karpuzu bile seksi gösteren fotoğrafıların ellerine bıraksaydı, acaba benim en cool versiyonum ne olurdu diye merak ederseniz, onun yaklaşık yarım saat – 45 dakika süren mini versiyonunu denebilirsiniz. Shots Of Art isimli bir mağaza sizi Burning Man’e gidecekmiş gibi giydirip, siyah bir kabinde fotoğraflarınızı çekiyorlar. Artık bu işi büyük çözmüşler, hangi kıyafet, hangi poz kime yakışır, en iyi açık nedir bin kere denedikleri için süper hızlı bir bitiyor. Çekim bittikten sonra fotolara bakıp kaç tane satın almak istediğinize karar veriyorsunuz. Beğendiklerinizi USB’ye koyup veriyorlar. Konum için tıklayın.

12 Comments

 1. Bilgiler çok güzel. Alışılmışın dışımda öneriler için çok teşekkür ederim. Haftaya Berlin’e gidiyoruz ve tüm yazdıklarınızı not aldık. Umarım hamilelik iyi geçiyordur. Sizinle Rize tahta araba yarışlarında karşılaşmıştık. 2 kız sohbet etmiştik. Sevgiler

  1. Merhaba Ülker,
   Umarım Berlin harika geçer. Yazdıklarımızla ilgili güncellemeleriniz ya da yeni keşifleriniz olursa haber verin bize lütfen.

   Hamilelik inişli çıkışlı geçiyor. İlk 16 hafta zordu, hatta 18’e kadar hazım sıkıntısı devam etti ama nihayet 19’dan sonra süt ürünü ve gluteni bırakınca rahat ettim. Teşekkürler sorduğun için!

 2. Merhabalar Berlin turunu Eylül ayında yapacak olursak haftasonu 2 gün yapabileceğiz. Eğer Aralık ayında yapacak olursak 3-4 gün ayirabilecegiz. Ay noktasında karar veremedik. Yerimizde olsanız ne yapardiniz..?

 3. Merhabaaa ‍♀️ Geçen gün fotoğrafımı beğenmiş olmanızın verdiği aşırı mutlulukla yazıyım istedim 🙂 Ekim ayında Berlin seyahatimiz var, ışık festivaline denk getirdik.. kalabalık olacağını kabul ediyorum tabii ki o yüzden alternatif berlin gezisi yazısı mükemmel oldu 🙂 clarchens ballroom bir fotoğraf çeker olarak çok dikkatimi çekti menüsüne bile baktım.. Aslında hem teşekkür etmek istedim bu yazı için hem de ufak bir sorum var, Berlin için (ulaşım, konaklama harici) tahminen ne kadar bir bütçe ayırmalıyız? Ve belki 5 gün içinde yakın bi yerlere gidebilir miyiz ne dersiniz 🙂

  1. Bu ne kadar lüks ya da konforlu gezmek istediğinize göre değişir. Vietnam, Tayland, Hindistan gibi Asya mutfakları hem çok güzeldir, hem de kişi başı 8-10 Euroya yersiniz. Metro kartı günlük 7 euro. Bisiklet kiralamak 8-10. Bira 2-3 euro. Müze girişleri 12-15

 4. Şuan Berlin’den evimize doğru dönüyoruz:)
  Alternative Berlin ile Cuma akşamı Pub Crowl Turu yaptık. İnanılmaz keyif aldık. Tur esnasında Kolombiyalı arkadaşlar edindik, ki Aralık ayında yapacağımız Kolombiya gezisi için inanılmaz büyük bir şans oldu bizim için 🙂 Bogota’da yerel bir rehberimiz var artık;)
  Herzamanki gibi Berlin yazınız da harika!
  Emeğinize sağlık!

  1. Çok sevindim güzel geçmesine!

   Kolombiya’ya bizi de götürüüüüüün. Arjantin ve Costa Rica ile birlikte Latin Amerika’da en çok gitmek istediğimiz yer.

    1. Aynen Michelberger’de kaldık. Tam Berlin kafasında bir yer. Zincir oteller gibi değil, daha yaratıcı bir yer. Metro durağını da karşında. Bi bakın konsepti size uyuyor mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir