BALAT ANTİKACILARI

Antikacılar = Yetişkinler için define avı! 😀 Bayılmayan var mı antikacılara?
Peki hiç açık arttırma heyecanı yaşadınız mı?

Antikaya merakınız yoksa bile Balat’ta biraz antikacı, biraz vintage dükkan gezmek, yorulunca Balat’ın süper tatlı cafelerinde soluklanmak, semtin tarihi dokusunda kaybolmak İstanbul’da yapılabilecek en keyifli hafta sonu aktivitelerinden. Burada önerdiğimiz Balat turu rotasını ve haritasını bulabilirsiniz.

İstanbul’da Balat’ın en karakteristik özelliklerinden biri, burada kümelenmiş olan antikacı, mezatçı ve ikinci el eşyalar satan eskicileri. Her ne kadar şimdilerde Balat’ın çehresi köşebaşı açılan türlü türlü cafelerle, modern vintage ve tasarım dükkanlarıyla değişmiş olsa da ana dokuyu yine antikacılar oluşturuyor. Kimisi eski kimisi yeni, kimisi son zamanlarda moda olan açık arttırma satışlar düzenliyor, kimisi insanı çocukluğuna ışınlayan oyuncaklar ve elektronik eşyalar gibi belli başlı alanlarda uzmanlaşıyor. Hepsinin tek bir ortak noktası var o da insana damardan nostalji vermesi.

Antikacılar Ve Mezat Evleri

Fener Antik Mezat

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/fenerantik

Instagram storylerinde sıkça karşınıza çıkmasından anlayacağınız üzere son zamanlarda şehirdeki en popüler aktivitelerden biri, Balat’ta düzenlenen açık arttırmalara katılmak. Bir şey satın almanız gerekmiyor sadece izlemesi bile başlı başına eğlenceli ama çok uygun fiyatlara antika bir takı kutusu veya yağlı boya tablo da elinize geçebilir. Birine özel ve klasik hediyelere alternatif bir şeyler almayı düşünüyorsanız hem çok nostaljik hem de eşsiz şeyler bulabilirsiniz. Açık arttırmalar her Çarşamba ve Cuma günleri 15.30-20.00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri de 15.30 – 20.00 arası Balat’taki dükkanda, Salı ve Perşembe günleri ise 20.00 – 24.00 saatleri arasında online olarak Facebook sayfalarında gerçekleşiyor. Instagram Adres: Yavuz Sultan Selim, Yıldırım Cd. no 13, 34087 Fatih/Tel: +905325877749 Konum için tıklayın.

Mekan Antik

Fotoğraf Kaynak: Murat Adige / Foursquare

Daha çok ikinci el, vintage ve klasik mobilya ve objelerin satıldığı bir antikacı. Her gün 10.00 – 20.00 arası açık. Bazı günlerde mezat da yapılıyor. Adres: Balat, Çiçekli Bostan Sk. No:6 D:B, 34087 Fatih Websitesi Tel: +905308352281 Konum için tıklayın.

Maison Balat

Balat’taki en popüler, en şık ve modern antikacılardan. Gün boyu kahve tatlı servisi, Pazar günleri ise rezervasyonlu kahvaltı servisi olması en büyük artısı. Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. No:50, 34087 Fatih. Tel: 0535 430 75 63 Konum için tıklayın.

Terekeci

Tam da Çıfıt Çarşısı içinde öylesine çıfıt çarşısı bir dış cephesi var ki Balat sokaklarında gezerken Terekeci’yi fark etmemeniz imkansız. Çok tatlı bir antikacı hiçbir şey almasanız bile fotoğraflamadan geçmeyin. Adres: Ayvansaray Mahallesi, Lavanta Sk. No:1, 34087 Fatih. Konum için tıklayın.

Büyülü Fener Eski Eşya Dükkanı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/BuyuluFenerBalat

Rengarenk şeker gibi bir antikacı / vintage dükkan. Özellikle bebeklerden teneke atlıkarıncalara eski ve nostaljik oyuncaklar bulabileceğiniz bir yer. Adres: Balat Mahallesi, Hızır Çavuş Köprübaşı Sk. 15/A, 34087 Fatih. Tel: 0532 559 34 59 Konum için tıklayın.

Bir Zamanlar Antika

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Bir-Zamanlar-Antika-355192844927502

Balat sokaklarından, sizi çocukluğunuza götürecek bir antikacı daha. Ahşap pinokyolar, ankesörlü telefonlar, emaye tencereler, porselen fincanlar, gümüş mumluklar…Sizi geçmişe ışınlayacak harika parçalar bulabilirsiniz burada. Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd., 34087 Fatih. Tel: 0530 280 13 16 Konum için tıklayın.

Anılar Eskici Dükkanı

Fotoğraf Kaynak: Elif Sanem / Foursquare

Tatlış objelerdense, nostaljik radyolar ve televizyonlar, gramafonlar, duvar saatleri ve lambalar gibi daha elektronik aletler bulabileceğiniz bir antikacı. Pazartesileri kapalı. Diğer günler 10.00 – 20.30 arası açık. Adres: Balat Mahallesi, Hızır Çavuş Köprübaşı Sk. No:43, 34087 Fatih. Tel: 0532 371 27 28 Konum için tıklayın.

One Comment

  1. Çok teşekkürler!
    Bir ankaralı olarak doya doya gezemediğim Balat’ın o otantik duygusunu fotoğraflarla ne güzel aktarmışsınız. Antikaya meraklılar için Balat’taki bir çok antikacının ve sahafların yer aldığı kitantik.com’a bir göz atmalarını öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir