BERLİN GECE HAYATI – BERLİN’DE OLAN BERLİN’DE KALIR

Partilemek için Berlin’den daha özgür bir yer var mı? Biz bilmiyoruz. Sanırım Rihanna, Lady GaGa da bilmiyor olacak ki ta Kaliforniya’dan kalkıp Berlin’e deşarj olmaya geliyorlar.

Son senelerde dünyanın en önemli yaratıcılık ve sanat merkezlerinden olan Berlin’de gece hayatı da bir tabulara meydan okuma manifestosu: aykırı, fütursuz,çılgın. Kuralları yıkmayı yaşam ritmi haline getirmiş Berlin’in popüler kültüre alerjisi var. Britney Spears’ı barların kapısından içeri almayacak kadar ciddi bir konu bu. True story. 🙂

Bir çok heyecanlı turist de saatlerce kuyruk bekleyip, sonra da tokat gibi bir hayır aldığı ile kapıda kalıveriyor. Bu rehberimizde hem en popüler kulüpleri, hem de ne yaparsanız kapıda kalmayacağınızı anlattık.

Son olarak, Berlin gecelerine ya aşık olacaksınız, ya da nefret edecekseniz, ortası yok ama her şekilde deneyimlemeye değer.

Şimdi kolunuza giriyoruz ve Berlin gece hayatına karışıyoruz. Umarız, elektronik müzikle aranızdan su sızmıyordur çünkü Berlin kulüpleri sevenin bile kafasını ütülüyor.

Not: Berlin’in gündüzü de müthiş kafa açıcı. Bunları kaçırısanız çooook üzülürsünüz 👉 Alternatif Berlin

Berlin’in Adı Çıkmış 9’a İnmez 8’e 🙂

Underground Gece Hayatı

Öncelikle şunu söyleyelim; Berlin’deki gece hayatı çoğu Avrupa şehrinden çok farklı olmakla birlikte, kesinlikle herkese göre değil. Eğer Bodrum ya da Boğaz’daki mekanlar, jilet gibi giyinip locadan eller havaya yapmak sizin olayınızsa Berlin kesinlikle sizi açmayacaktır. Çünkü Berlin’in tüm olayı dağıtma kafası. Şu an underground gece hayatının kalbi Berlin’de atıyor. Çıplaklıktan, 48 saat clubdan hiç çıkmadan devam eden dans maratonlarına kadar deneysel ne varsa Berlin’de. Bu clublar popüler kültüre çok çok uzaklar ama dünyaca meşhurlar.

Berlin’in Ünlü Gece Kulüpleri

Berghain, Watergate, Sisyphos, Kit Kat Club, Golden Gate, Ritter Butzke en ünlü mekanlardan. Ama daha az bilinen, çok tatlı yerler var.

www.fabulosodestino.com.br – Watergate

Watergate, Berlin’in en tarihi nehir köprüsü Oberbaumbrücke altında yer alan taraçası ve manzarası ile ünlü. Bir de Oliver Koletzky gibi ünlü Berlin djlerinin ilk çıkış yaptığı yer olmasıyla. Konum için tıklayın.

Sisyphos ise son yıllarda Berlin’in en uzun partilerine ev sahipliği yapıyor. Şehrin doğusunda 3000 kişilik bu kulüpte içerde ve dışarda 7 farklı dans pisti var. Perşembe gecesi başlayan partiler ise hiç durmadan pazartesi akşamına kadar devam ediyor. Konum için tıklayın.

www.liilt.com – Berghain

Berghain‘in ise hakkını bu yazıda birkaç satırla anlatarak vermemiz güç. Berlin’in müzik tapınağı olarak bilinen eski geniş bir fabrikanın hepsini kaplayan bu kulüp, Berlin’deki 72 saat süren elektro partilerini tüm dünyada ünlü hale getiren yer. Yalnız uyarıyoruz, bu kulübe genelde gece 4-5’ten sonra gidiliyor ve kapıda en az 1 saat beklemek garanti. Konum için tıklayın.

Sürpriz Mekanlar ⛪

Berlin’de gece kulüplerinin çoğu eskiden farklı bir fonksiyonu olan mekanların yeniden değerlendirilmesiyle oluşmuş yerler. Dışarıdan baktığınızda gece kulübü olduğunu hiç düşünmediğiniz yerlerden sürpriz mekanlar çıkıyor, mesela bir mesela bir kasap dükkanının arka tarafı 1920’ler kolteyllerin sunulduğu bir bara, eski bir kilise ise pazar günleri 24 saat boyunca djlerin çaldığı çılgın bir rave partisine dönüşebiliyor. İki sene öncesine kadar tamiratta olan bir metro istasyonu da popüler bir mekandı. En sevilen Kore restoranlarından biri de bir kıyafet dükkanının arkasına saklı.

www.facebook.com/pg/ClubderVisionaere

Alternatif mekan olarak bizim önerimiz akşamları Club der Visionaere’yi denemeniz. Treptower Park’ın ordaki kanalların birindeki bu bar, söğüt ağaclarının altındaki sallarda oturmanız ve gün batarken keyifli sohbetlere denk gelmenizle ünlü. Arada ünlü djlerin sürpriz bir şekilde burada çalması da cabası. Konum için tıklayın.

Bunun dışında yine Treptower Park’a yakın Badeschiff‘e de uğrayabilirsiniz. Nehrin üzerindeki eski bir gemi olan Badeschiff’e dans kursları yemek aksamları gibi eventler oluyor. Ve yine harika bir manzara da pakete dahil. Konum için tıklayın.

citiesintransition.eu – Klunkerkranich

Son gözdemiz ise eski bir alışveriş merkezinin en üst katındaki karanlık bir otoparktan geçilerek çıkılan restoran ve bar Klunkerkranich. Şehirdeki bir sürü sanatçı karakterle büyük masaları paylaşırken yeni Berlin arkadaşları edinmeniz, karavanda yaşamın nasıl olduğunu öğrenmeniz ve şehir manzarasına karşı güneşi batırma şansı neredeyse garanti gibi 🙂 Konum için tıklayın.

Hipster Headquarters

Berlinli Türklerin en yoğun olduğu bölge olarak önceleri tü-kaka olan Kreuzberg şimdilerde alternatif gece hayatı ile çok ünlendi ve şehirde en popüler yerlerden biri haline geldi. Çeşit çeşit barlar, restoranlar, kafeler açıldı ve Berlin’in eski ghettosu, şimdi en hip yerlerinden biri oldu. Konum için tıklayın.

Ulaşım Kolaylığı

Çok gelişmiş bir metro ağına sahip Berlin’de gece hayatının en iyi yanlarından biri de hafta sonu metro ve tramvayların 24 saat çalışıyor olması.

Uygun Fiyatlar

Berlin, Almanya’nın başkenti olmasına rağmen gece hayatının en uygun olduğu şehirlerden. Çoğu gece kulübünde giriş ücreti alınmıyor alınanlarda ise giriş 10-15 Euro’yu geçmiyor. Eğlence sonrası her damak zevkine uygun sokak lezzetlerinin uygun fiyata olması da cabası.

Gece Kulübü Değiller Ama Çok Sevdik ♡

Badehaus Szimpla

badehaus-berlin
Fotoğraf kaynak: www.residentadvisor.net

Burası Budapeşte’deki ordan burdan toplanmış izlenimi veren atmosferi ile “Ruin Bar” konseptinin Berlin’e uyarlanmış hali. Zaten burası adından da anlaşılacağı gibi Budapeşte’nin en ünlü ruin barı Szimpla Kert ile kardeş bar gibi. İçinde hem bir şeyler atıştırabileceğiniz bar/ pub bölümü hem de 2 tane +200 kapasiteli etkinlik mekanları var. Alternatif müzik adına tüm dünyadan çok çeşitli bir konser programı olan Badehaus’da yerel müzisyenlerin sahne aldığı jam session geceleri de oluyor.
Adres: Revaler Straße 99 10245, Friedrichshain, Berlin Ulaşım: S-Bahn Warschauer durağı. Konum için tıklayın.

Primitiv Bar

primitiv-bar
Fotoğraf kaynak: katberlin.com/de

Kiril alfabesiyle yazılı tabelası yüzünden herkesin okumakta zorlandığı ismi ile Primitiv Bar, kırmızı kabare dekorasyonu, içeride sigara içilebilen işletme politikası ile turistik olmayan bir alternatif. Berlin’nin yeni gözdesi Friedrichshain’de 20’li yılların şaşalı Rus kabaresi atmosferine sahip barda hafta sonları rockabilly, swing, soul ve rock ‘n’ roll tarzında dj performansları oluyor. Her ayın ikinci pazarı da burlesk show var.

Adres: Simon Dach Str. 28, Friedrichshain, Berlin Ulaşım: U/S-Bahn. Warschauer Straße durağı. Çalışma Saatleri: Perşembe-Pazartesi 18.00 – sabaha kadar, Salı 14.30 – sabaha kadar açık. Konum için tıklayın.

Clärchens Ballhaus

Fotoğraf kaynak: www.ballhaus.de

1920’lerde yaşasak eski usül eğlence nasıl olurdu diyenleri, sıkıldım artık elektronik müzikten ben dans pisti ve disko topu olmadan eğlenemem diyenleri Clarchens Ballhaus ‘a alalım. Burası, mumlar, beyaz örtülü masalar, ahşap mobilyalar, dans pisti ve tabi ki disko topuyla sizi 1920’lerin eğlence anlayışına ışınlıyor. Haftasonları canlı müzik ve kabare eğlencesi de görülmeye değer.

Çalışma Saatleri: 11.00 – son konuk gidene kadar 🙂 Yazın bahçesi de çok keyifli ve 23.00’e kadar açık. Adres: Auguststraße 24, 10117 Berlin Ulaşım: SBahn Berlin Oranienburger Straße durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Brlo Brwhouse

Menüsünde atıştırmalıklarının yanında çok fazla vegan-vejetaryen seçenek de var. Porsiyonlar doyurucu. Güzel ve geniş bir dış mekanı olduğu gibi içerisi de oldukça geniş. AdresSchöneberger Str. 16, 10963 Tel+49 30 55577606 Konum için tıklayın.

Önemli! (Kapıda Kalmayın Sonra)

Eğer yukarıda ismi geçen Berlin’in nam salmış kulüplerine girmek istiyorsanız sakın o yılbaşında giydiğiniz elbisenizi, topuklularınızı, fönlü saçlarınızı getirmeyin! Öyle clubın kapısından içeri baktığınızla kalakalırsınız. Barlara, kokteyl loungelara girersiniz de, o şekilde yukarıdaki meşhur gece kulüplerine giremeyeceğinizin garantisini veririz. Kulübün kapısındaki görevlisini, hayvanat bahçesi gibi içeriyi sadece gözlemlemeye gelmiş bir “yabancı” olmadığınıza, klişeleri boşamış Berlin kafasında biri olduğunuza ikna etmeniz lazım. O nasıl mı olacak? Basit: Ya salacaksınız ya da sanatsal bir extravaganta kaçacaksınız. Yani Duvara Karşı filmindeki tiplerden ID Magazine’nin kapak fotoğraflarına geniş bir yelpazeniz var. Salacaksanız; eski Converselerinizle, dün geceden kalma tshirtünüz, renk uyumu aramadan seçilmiş üstünüz başınızla tam Berlin gecelerine göresiniz. Eğer bu kafadan hoşlananlardansanız, dünya umrunuzda değilmiş gibi özgür ve deneysel giyinmek için süper fırsat… Sanatınızı konuşturun.

Eğer “Yok, ben böyle giyinemem” diyorsanız, o zaman Berlin’de olmanın pek bir manası kalmıyor. Ha Berlin, ha İstanbul, ha Dubai.

Ne Zaman?

Fotoğraf Kaynak: tom_stromer / Flickr
theberlinconcept.com

Partilemek için 4 mevsim ama Berlin’nin de keyfini süreceğim derseniz sonbahar ve kış çok soğuk geçtiğinden en iyi dönem yaz diyebiliriz. Baharın ikinci yarısı da fena değil.

Bütçe

$ – 80 Euro – Konaklama (10 – 30 Euro) : Konuk evi / Hostelde, Yemek: süper sokak lezzetleri (3 – 5 Euro), Ulaşım: toplu taşıma (6 – 7 Euro), Eğlence: Kulüp girişi (5 – 12 Euro) )

$$ – 80 – 200 Euro ( Konaklama: otelde (80-120 Euro), Yemek: restoranlarda (25-40 Euro), Ulaşım: rehberli tur (10-15 Euro), Sanat ve Eğlence: müze girişi (20 Euro) )

$$$ – 200 Euro üstü ( Konaklama: Yıldızlı Otelde (150 Euro ve üstü), Yemek: Fine Dining restoranlarda (70Euro), Ulaşım: taksi (20 Euro), Eğlence: Kabare/Showlar 50-80 Euro) )

Ulaşım

İstanbul’dan Berlin’e Pegasus, THY, Onur Air ile aktarmasız uçuşlar var. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Şehir içi ulaşım için metro ağı oldukça gelişmiş. Haftalık pass almanız daha ekonomik olacaktır.

Konaklama

Michelberger Hotel

Her bir odası ayrı bir konseptle düzenlenmiş konsept otel trendinin Berlin’deki öncülerinden biri. Hem de Berlin’in şu anki en popüler bölgelerinden olan Friedrichshain’da. Detaylı bilgi & rezervasyon

Casa Camper Berlin

Casa Camper da berlin’deki tasarım oteller arasında ama Michelberger’den çok daha yüksek bütçeye hitap ediyor diyebiliriz. Şehrin en merkezi yerinde Mitte bölgesinde. Panaromik şehir manzarasına sahip bir teras barı da var. Detaylı bilgi & rezervasyon

Grand Hostel Berlin

Hostel kültürü Berlin’de çok yaygın. Burası da Berlin’nin en sevilen hostellerinden. Berlin’in en renki ve hip bölgelerinden Kreuzberg’de, 19. yüzyıldan kalma bir binada bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Berlin Otelleri ve Pansiyonları

Berlin içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

Berlin’de Başka Ne Yapılır?

Fotoğraf Kaynak: Anna-Lena König / Flickr

Berlin’in gece hayatından arta kalan zamanda bisiklet kiralayıp şehri bisikletle turlamak çok zevkli. Bisiklet, East Side Gallery’i gezmek için de en pratik yol. Müzeler Adası’nda giriş ücretleri biraz pahalı bu yüzden birini tercih etmek durumunda kalırsanız önerimiz Pergamon (Bergama) Müzesi. Müzeye Türkiye’den giden Zeus Altarı görülmeye değer. Ama Berlin’i asıl Berlin yapan şeyler bunlar değil, buradaki alternatif akım müthiş konsept ve mekanlara hayat vermiş. İstediğiniz kadar yiyip içip, çıkışta hak ettiğini düşündüğünüz kadar ödediğiniz mekanından, komünist Berlin’in ikon arabası Trabant kiralayıp şehri turlamaya, en güzel, en farklı Berlin kafası için Berlin’de Ne Yapılır? yazımıza mutlaka bakmalısınız!

One Comment

  1. Berlin Gece Hayatı, Geceleri ve Eğlence Hayatı Avrupa’nın en hareketli gecelerin yaşandığı şehirdir diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir