HAFTA SONU BERLİN TURU PROGRAMI

Berlin’e ilk defa gidenler için Berlin’in hemen hemen tüm güzelliklerini tadımlık bulabileceğiniz, haftasonu için 2 günlük bir Berlin turu çıkardık.
Yine de kendi zevkinize göre ekleme çıkarma yapmak istediğiniz şeyler olabilir. Karar vermeden mutlaka Alternatif Berlin ve Berlin Gezilecek Yerler yazılarımıza göz atın!

1. GÜN

Berlin’deki ilk gününüzde, şehri gezmeye turla başlamak bizce çok iyi fikir. Hem şehri az çok tanımış olursunuz; hem de ne, nerede, nasıl bulurum dertlerine girmeden genel olarak şehir ve gezilecek yerler hakkında genel bir fikriniz olur. Böylece o günün devamında ve sonraki gün sudan çıkmış balığa dönmeden gideceğiniz yerleri daha kolay bulursunuz.

Berlin’e daha önce gidenler ya da kuru kuruya yürüyüş mü olur diyenler için klasik yürüyüş turuna alternatif olarak Berlin sokak sanatının mabedi, bol graffitili Kreuzberg semtinde bir graffiti turu yapılıyor. Eğer yürüş turu yerine bu tura katılmayı seçerseniz 12’ye kadar Müzeler Adası’ndan ilginizi çeken diğer müzelere gidebilir veya kahvaltıyı biraz daha uzun tutup bruncha kayabilirsiniz.

 

10.00: Sandeman’s Ücretsiz Yürüyüş Turu (3 saat)

Fotoğraf Kaynak: www.neweuropetours.eu

Berlin’e gidince mutlaka yapın dediğimiz Sandemans’ın ücretsiz yürüyüş turu. Turlar genellikle gönüllü doktora öğrencileri tararından veriliyor, sabit bir ücret yok ama rehberinize 8-10 Euro bahşiş vermeniz mutlaka bekleniyor.

Her gün Brandenburg Kapısı başlangıçlı olarak 10.00, 11.00, 12.00 ve 14.00 saatlerinde var. Turun tam olarak başlangıç yeri Doğu Berlin’de Brandenburg Kapısı’na yakın Starbucks’ın önü. Kırmızı SANDEMAN tshirtlü tur rehberini uzaklardan bile görebiliyor olursunuz zaten. 🙂 Toplu taşıma ile gitmek isteyenler için S-Bahn ya da U-Bahn’da Brandenburger Tor durağına gitmeniz gerek. Tur yaklaşık 2.5-3 saat sürüyor, göreceğiniz yerlerin arasında Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı, Yahudi Anıtı, TV Kulesi ve daha birçok yer var. Listedeki yerleri yürüyerek gördükten sonra bir çoğunu gidip bir daha görmeye gerek duymayacaksınız muhtemelen. Bu da listenizden bir iki yere çizik atmak demek. Turun süresi 2.5-3 saat aralığında verilse de tur rehberinin gruba göre çizebileceği alternatif yollar ya da görülecek yerleri bu süreyi kısaltıp uzatabiliyormuş. Ama göreceğiniz yerler aşağı yukarı aynı olur ve çok değişmeyecektir. Dediğimiz gibi bir değişiklik yapılmazsa tur genelde Bebelplatz’da bitiyor, günün geri kalanı için de Bebelplatz’dan kolayca gidebileceğiniz yerler üzerinde durduk bu yüzden.

👉  Haritada 7 numara ile işaretli yer.

 

12.00: Graffiti Turu Kreuzberg (4,5 saat sürüyor)

Malesef Ücretsiz tur ve graffiti turunun saatleri çakılıyor. İkisi arasında seçim yapmak zorundasınız. Diğer bir opsiyonda ücretsiz şehir turundan erken ayrılıp graffitiye katılmak. Ya da 2. sabah programınızdan birşeyleri çıkartıp kaçırdığınız turu koyabilirsiniz.

Graffiti turunu, Alternative Berlin diye bir şirket düzenliyor. Kreuzberg’i karış karış rehber eşliğinde gezip isteğinize göre sonrasındaki graffiti workshopuyla turu tamamlıyorsunuz. Ayrıca yürüyerek gezerken tur rehberi size etraftaki graffitiler ve graffiti sanatı konusunda bilgiler veriyor. Yani hem gözüme hitap etsin hem Berlin’i gezeyim hem de graffiti hakkında bir şeyler öğreneyim derseniz bu tur tam sizlik.

Tur her pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesileri saat 12’de Alexanderplatz’daki Televizyon Kulesi önünden başlıyor. Toplam 4,5 saat sürüyor ama bu süreye sondaki workshop da dahil. Ücret 20 Euro. Tura katılmadan önce bir AB Metro bileti edinseniz iyi olur, olmazsa da tur boyunca edinebilirsiniz ama hazırlıklı gitmekte fayda var. Bileti online da oradan da satın alabiliyorsunuz, ama oradan alacaksanız mutlaka bir 15-20 dakika erken gitmek önemli. Daha detaylı bilgi için websitelerini ziyaret edebilir ya da info@alternativeberlin.com adresine mail atabilirsiniz. Turun başlangıç konumu için tıklayın.

👉  Haritada 3 numara ile işaretli yer.

 

13.00 – 13.30 Öğle Yemeği – Curry 36 / Mustafa’s Gemüse Kebap

Graffiti turuna katılacaklar büyük ihtimalle tur sırasında, ayaküstü bir şeyler atıştıracaklar ama yürüyüş turunu öğlen gibi sonlandıracaklar için Curry 36’da Berlin’in simge lezzeti Currywurst’ü deneyebilirler. Currywurst’te, kızarmış domuz sosisinin üstüne ketçap ve toz halinde köri konuluyor, sosise de çoğunlukla patates kızartması ve bira eşlik ediyor. Evet peşin peşin söyleyelim, currywurst tamamen domuz ürününden oluşuyor. Bu nedenle Currywurst denemeyi istemeyenler için Curry 36’nın yan komşusu, Berlin’in acayip ünlü dönercisi Mustafa’s Gemüse Kebap’ı önerdik. Diğer favori Currywusrtcümüz de Bier’s Kudamm 195.

Curry 36

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Aslında yürüyüş turunun bittiği Bebelplatz’dan 20 dakika yürüyerek Trabant turunun başladığı yere ulaşabilirsiniz. Ama bir iki günlüğüne Berlin’e gidip de özel lezzetlerini en iyi yapan yerlerden birine gitmemek bize de Evde Yoklar’ımıza da yakışmaz. Bu yüzden 3 saat yürüdükten sonra sizi yürütmeyelim diyip Currywurst 36’ya gitmek için toplu taşımayla yol gösterelim istedik. Bebelplatz’dan yürüyerek 3 dakika uzaklıktaki Alt-Mariendorf U-Bahn durağına gidip 4 istasyon gidip U-Mehringdamm durağında inmelisiniz. Oradan 3 dakika yürümeyle Berlin’in özel lezzeti Currywurst’u acayip lezzetli yapan Curry 36’ya ulaşmış olacaksınız. Her gün 09.00-05.00 arası açık. Curry wurst 2.50€. Adres: Mehringdamm 36 Konum için tıklayın. 

Mustafa’s Gemüse Kebap

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Türkiye’den gidip ne yapayım Berlin’de döneri diye düşünmeyin, bizdekinden biraz daha farklı hazırlanıyor. Döner sebze kızartmayla beraber hazırlanıp üstüne beyaz peynir rende edilip limon sıkılıyor, farklı ve denenmeli dediğimiz bir lezzet. Her gün 10.00-02.00 arası açık, Cuma-Cumartesi 05.00’e kadar açık.  Adres: Mehringdamm 32 Websitesi  Konum için tıklayın.
👉  Haritada 17-18 numara ile işaretli yerler.

 

14.00: Trabant Turu

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/TrabiSafari

Doğu Almanya yapımı nostaljik “trabiler” ile Berlin turu yapmak çok keyifli ve unutulmaz olacaktır. Sabah Berlin’i yürüyerek gezdikten sonra öğlen de sokakları bu şeker arabalarla gezmek başlı başına bir deneyim. “Trabant” Almancada uydu demek, ismini de Sputnik’ten almış. Trabiler  Sputnik’in SSCB’den uzaya fırlatıldığı dönemde Berlin’in zenginlik ve statü sembolü haline gelmiş. Trabi-safari firmasının düzenlediği Trabi turunda Doğu Berlin’de Karl-Marx-Alle, East Side Gallery, Oberbaumbridge ve Kreuzberg yerlerinden geçiyorsunuz. Tur 1 saat 15 dakika civarında sürüyor. 17 yaş ve üzeri için 1 kişi 49€, daha küçükler için ücretsiz. Bir trabiye maksimum 2 kişi binebiliyor bu yüzden 4 kişi iseniz 2 trabi kiralamanız gerek. Daha uzun bir tur yapmak ya da Mustang’le gezmek isterseniz bütün alternatifleri sitelerinde bulabilirsiniz. Turun başlangıç noktası: TrabiWorld, Zimmerstraße 97, 10117 Berlin Konum için tıklayın.

👉  Haritada 8 numara ile işaretli yer.

 

Urban Spree

Akşamüstü veya akşam saatlerini, Urban Spree ve YAAM gibi Berlin’in yine graffiti ve sokak sanatının ağırlıkta olduğu, meşhur nehir kıyısına ayırın. İster yürüyün ister bir şeyler atıştırıp klasik Berlin kafası bira hüpletin tamamen keyfinize kalmış. Spree Nehri’nin kıyısına gidip bira ve atıştırmalıklarla yayılmak bizim favorilerimizden.

Burası Friedrichshain’daki Revaler Sokağı‘nın en popüler yeri. 1700 metrekare gibi koca bir alanda sanata dair her şey var. Müzelerden galerilere, atölyelerden dükkanlara hem sanatçıların emeklerini görebileceğiniz hem de kendiniz deneyimleyebileceğiniz workshopları olan bir yer. Bir sürü etkinlik, festival için de mekan olarak tercih edilen bir yer Urban Spree. Ayrıca günün hangi saatinde giderseniz gidin keyifli bir aktivite bulabilirsiniz, özellikle gece kulüpleri ve restoranlar konusunda da acayip alternatif var. Akşamüstünü geçirmek için güzel bir nokta, gezip görüp yeni yerler keşfedin deriz. Adres: Revaler Str. 99, 10245 Berlin Ulaşım: S Bahn Warschauer Str. durağı. Çalışma Saatleri: Salı-Perşembe 12.00 – 24.00, Cuma-Cumartesi 12.00 – 03.00, Pazar 12.00-24.00 Websitesi Konum için tıklayın.

👉  Haritada 11 numara ile işaretli yer.

 

YAAM

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/YAAM.Berlin

YAAM, Young African Art Market’in kısaltması. Burası da Berlin’in birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz yerlerinden. Canlı konserler, festivaller ya da aklınıza gelebilecek bütün açık hava etkinlikleri için biçilmiş kaftan. Ostbahnhof yani Doğu Tren Garı’na yürüme mesafesinde. Urban Spree’den YAAM’a bir 25 dakika yürüyorsunuz ama zaten sokakların arasında kaybolup Berlin’i didik didik keşfedeceğinizi bildiğimiz için hiç farketmeden YAAM’da kendinizi bulursanız şaşırmayız. Mayıs itibariyle Pazartesi-Pazar 13.00. Ama güneşli olan her gün 11.00’den itibaren açıklar. Websitesi  Adres: Schillingbrücke (köprü altında) 3, 10243, Friedrichshain Tel: 030 – 615 13 54 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 9 numara ile işaretli yer.

 

Akşam Yemeği: Markthalle Neun

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/MarkthalleNeun

Uluslararası mutfaklardan örnekleriyle çok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir restoran. Atmosferi harika, fiyatlar da uygun. Biraz erken bir akşam yemeği yemeniz gerekebilir. Perşembe gününe denk gelirse geziniz, mutlaka o gün gidin çok “Street Food Thursday” diye bir konseptleri var. Perşembe günleri 08.00-22.00, Cuma-Cumartesi 08.00-20.00 diğer günler ise 18.00’e kadar açık. Pazar günleri kapalı.

Websitesi Adres: Eisenbahnstraße 42/43 Berlin Tel: +49 30 61073473 Konum için tıklayın. 
👉  Haritada 12 numara ile işaretli yer.

 

Berghain, Watergate, Sisyphos’den Birinde Partilemece

Berlin’in gece hayatı deneyimlemeye değer, acayip çılgın gece klüpleri var. Çok gece klubü insanı olmasanız da mutlaka Berlin gezinizde en az bir yerde Berlin’in ünlü gece hayatını tadın deriz. Bulunduğunuz mekana, kaldığınız otele bağlı keyfinize göre bir tanesini seçebilirsiniz, bolca var. Berghain, Watergate, Sisyphos en ünlülerinden. Berlin’in çılgın gece hayatını anlattığımız koskoca bir yazımız var, okumak isteyenleri BERLİN GECE HAYATI  yazımıza alalım.

👉  Haritada 10, 13, 15 numara ile işaretli yerler.

2. GÜN

Kahvaltı sonrası, ikinci güne Mitte bölgesini gezerek başlayın. Mitte, Berlin’in olmazsa olmaz görülecek yerlerinden. Öyle ki Berlin’in Soho’su diye bile geçtiğini gördük. Aslında yürüyüş turunda Brandenburg Kapısı’nı göreceksiniz. Ama bize kalırsa Pazar gününe Brandenburg Kapısı’ndan başlayıp, Berlin’in Champs-Elysée’si Unter den Linden’den geçip, Berlin Katedrali’nde biten mini bir turla başlayın.

 

10.00: Brandenburg Kapısı’ndan Berlin Katedrali’ne Mitte Turu

Fotoğraf Kaynak: Manuel Martín / Flickr

Brandenburger Kapısı ve Berliner Dom arası yürüyerek sadece 20 dakika, ama Unter den Linden diye çok güzel bir sokak boyunca yürüyorsunuz o 20 dakikada. Bağdat Caddesi gibi sağlı sollu mağazalar ve restoranlar olan, upuzun bir sokak düşünün. “Unter den Linden” ıhlamurlar altında demek, gerçekten de ıhlamur ağaçlarının altında keyifli bir yolda yürüyorsunuz. 20 dakika yürüdükten sonra Berlin’in sembollerinden Berlin Katedrali’ne ulaşacaksınız. Fotoğrafta gördüğünüz gibi çim bir alan var katedralin önünde. Soluklanmak ya da yanınıza aldığınız meyve veya sandviçle kahvaltı ederken burada çimlere uzanmak Berlin’de harika bir pazara başlangıç için harika olacak. Bir sonraki adım Bergama Müzesi de katedrale 8 dakika yürüyüş mesafesinde. Katedralin konumu için tıklayın.

👉  Haritada 4 numara ile işaretli yer.

 

12.00: Müzeler Adası – Bergama Müzesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Pergamonmuseum yani Bergama Müzesi, Berlin’in en ünlü müzelerinden. Bu yüzden Berlin’de ikinci gününüze başlarken Mitte Bölgesi’nde Dom’a doğru yürüyüp Müzeler Adası’nı ve bu müzeyi görmek güne iyi bir başlangıç olacaktır. Bize kalırsa Berlin’de sadece bir müzeye vakit ayıracaksanız bu Bergama olmalı. Müzeler Adası’ndaki birkaç müzeden biri Bergama Müzesi, 1910 yılında kurulmuş ve ününü en çok kalıcı koleksiyonunda bulunan Zeus Sunağı ve Babil’in meşhur İştar Kapısı sayesinde kazanmış. Perşembe 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Genel Müzeler Adası bileti alırsanız 18 Euro, sırf Pergamonmuseum bileti alırsanız 12 Euro, indirimli Pergamonmuseum bileti ise 6 Euro. Websitesi Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 5 numara ile işaretli yer.

 

13.30: Öğle Yemeği: Grill Royal

Fotoğraf Kaynak: grillroyal.com

İki gündür yürüyüş turları, sokakları karış karış keşfetmek derken sarfettiğiniz enerji ve eforu bolca proteinle geri alın diye size müthiş etler yapan bir yer bulduk. Arjantin, Alman, Fransız hangi ülkenin et yemeklerinden canınız çektiyse burada bulabilirsiniz. Et sevmeyenler için ravoli veya istiridye gibi farklı tatları da var. Sitelerinden rezervasyon yapabiliyorsunuz eğer isterseniz. Fiyatlar ne çok ucuz ne pahalı, ortalama. Websitesi Adres: Friedrichstraße 105b Berlin Tel: +49 30 28879288 Konum için tıklayın. 

👉  Haritada 6 numara ile işaretli yer.

 

15.00: Bisiklet Kiralayıp Şehri Bisikletle Turlamak.

Geldik bizim için tüm zamanların favorisine, biz her ülkede bisiklet kiralayıp şehirle pedallayarak tanışmayı çok seviyoruz. Berlin de buna çok uygun bir şehir bu yüzden bisiklet kiralayıp birkaç saat şehri bir de iki tekerlek üstünde görmek önerilerimizden biri. Nasıl bir güzergah istediğinize göre BikeMap sitesinden bisiklet kullanmaya uygun güzel rotalar çıkartabilirsiniz. Biz gideli uzun zaman oldu bu yüzden nereden bisiklet kiraladığımızı hatırlayamadık, bu yüzden size deneyimlemediğimiz bir yeri önermek istemedik. Ama otelinizden bu konuda yardım alabilirsiniz, ya da arama motoruna yazdığınızda karşınıza bir sürü seçenek çıkacaktır.

Bizce kafanıza göre gezmek ve hatta kaybolmak çok güzel ve keyifli, ama ben birine bağlı kalmayı tercih ederim diyenler için bir diğer alternatif bir bisiklet turuna katılmak olabilir. Rehberli olacağından daha rahat edebilirsiniz. Berlin’de envai çeşit bisiklet turu var, buraya tıklayıp tam 56 farklı bisiklet turu önerisi bulabilirsiniz.

 

Mauerpark’ta Karaoke ve Bit Pazarı

Mauerpark hem Berlinlilerin hem de turistlerin buluşmak için ilk tercihlerinden. Çimlere yayılıp piknik yapanlar, her türlü sportif aktivite için toplananlar, bit pazarında güzel eşyalar arasında kendini kaybedenler ne ararsanız var. Aslında bizim Maçka Parkı gibi her an bir etkinlik olmasa da spor yapmaya gelenler ya da kafa dinlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Ama Mauerpark diyince akla ilk gelenlerden biri şehirde kurulan en bilinen bit pazarının burada kuruluyor olması. Bu yüzden bu programda Mauerpark’ı pazar gününe koyduk, çünkü pazar günleri kuruluyor. Antika eşyalara ilginiz varsa, daha önce başkaların hayatında yer edinmiş ikinci el eşyaları seviyorsanız ya da bit pazarı gezmeyi bizim gibi çok sevenlerdenseniz kesin kaçırmayın deriz. Tek bir eksisi, gerçekten yerliler de turistler de o kadar akın ediyor ki acayip dolu olabiliyor. Bit pazarı 09.00-18.00 saatleri arasında kuruluyor.

Pazar günü Mauerpark’ta bit pazarından daha şahane bir aktivite varsa o da rastgele başlayan karaoke showların Mauerpark’ın pazar akşamüstü geleneği haline gelmesi. Havanın aşırı kötü olmadığı her pazar Mauerpark’ın amfitiyatrosunda Bearpit Karaoke Show var. Her pazar saat 15.00’te ve giriş ücretsiz. Berlin’de unutulmaz anılarınızdan biri olarak kalacağına ve tanımadığınız insanlarla şarkı söylemenin çok keyifli olacağına eminiz! 🙂 Adres: Gleimstraße 55, 10437 Berlin Konum için tıklayın.

👉  Haritada 2 numara ile işaretli yer.

 

19.00: Akşam Yemeği: The Bird

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/thebirdinberlin

The Bird Mauerpark’tan yürüyerek 8 dakika uzaklıkta. En çok etleri ve hamburgerleriyle ünlü. Kendi soslarını, patateslerini kendileri günlük ve taze yapıyorlar. Ev yapımı patateslerinin üzerine zevkinize göre peynir ya da chili baharatı ekletin deriz. New-York tarzı bir yer olarak geçmesine rağmen Berlin’de çok sevilen yerlerden. Vejeteryanlar için caesar salata veya vejeteryan burger gibi seçenekleri var. Sadece nakit ödeyebiliyorsunuz. Çok ucuz bir yer değil, burgerler 10-15 Euro arasında değişiyor. Pazartesi’den Perşembe’ye 18.00-00.00 arası, Cuma günleri 16.00-00.00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri ise 12.00-00.00 arası açık. Websitesi Adres: Am Falkpl. 5, Berlin Tel:+49 30 51053283 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 1 numara ile işaretli yer.

 

Klunkerkranich Veya Club Der Visionaere 

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/klunkernderkranich

Bir gece öncesinde partilemiş olacağınızı varsayarak pazar akşamını ve gecesini daha soft geçirmek isteyebileceğinizi düşündüğümüzden bizim önerimiz günü batırma ve sonrası için club tarzında değil de daha çok pub/bar gibi seçenekler. Klunkerkranich, Club der Visionaere veya Badehaus Szimpla ikinci gün içinde tercih edebileceklerinizden bazıları.

👉  Haritada 14, 16 numara ile işaretli yerler.

Harita

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

Haritada işaretli noktalar:

[column size=one_half position=first ]1. The Bird
2. Mauerpark Bit Pazarı ve Karaoke Alanı
3. Alexanderplatz – Tv Kulesi – Krezuberg graffitti turu başlangıç noktası
4. Berliner Dom
5. Pergamon Müzesi – Müzeler Adası
6. Grill Royal
7. Branderburger Tor – Yürüyüş turu başlangıç noktası
8. Trabi-World – Trabi turu başlangıç noktası
9. YAAM[/column][column size=one_half position=last ]10. Berghain
11. Urban Spree
12. Markthalle Neun
13. Watergate
14. Club Der Visionare
15. Sisyphos
16. Klunkerkranich
17. Curry 36
18. Mustafa’s Gemüse Kebap[/column]

 1. Berlin’i sizlerin sözleriyle okumak ne kadar güzel… Çok doğru noktalara değinmişsiniz. Peki Almanya’da “yaşanası” şehirler arasında Berlin sizde 1. numara mıdır? Yoksa Münih, Hamburg ve diğer şehirlere de bakmak gerekir mi?

  1. Bu tamamen kişisel tercihe bakar. Hayat pahalılığı, iş imkaanları, hayatın hangi evresinde olduğun gibi bir çok kriter var. Ama Berlin genç olmak için çok iyi bir yer.

 2. Merhaba biz 4 kişilik bir aile olarak bu yaz 4 gün Berlin 5 gün Paris gezisi planlıyoruz. Herhangi bir tur ile gitmeyeceğiz. Uygun fiyattlı metro, otobis durağına yakın bir otel önerebilir misiniz rica etsem? Hem Berlin hem Paris için. Bir de bahsettiğiniz turlardaki kırmızı tişörtlü rehberler türk mü? Teşekkür ederim

 3. Merhaba çok güzel bir geziyazısı hazırlamışsınız teşekkür ediyorum. Eşimle Berlin Tegel havaalanında aktarmalı uçuşumuz var ve 7 saat bekleme süremiz var. Nerelere gitmemizi önerirsiniz bukadar kısa bir sürede? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. 7 saatin 4’ü de yol, pasaport, vs ile geçer. Sizin saatlerinize denk gelen ücretsiz yürüyüş turu var mı bi bakın.

 4. Cuma gidip pazar dönücem …. guzel oldu bu yazinizi bulmam …ne kadarını yapabilicem bilmiyorum ama yapabileceklerimin hepsini maps ime kaydetip listemi yapiyorum. Gemuse kebap listemde bas sirada ona kesin gidicem … peki hic bir yere gidemeyeceksen ne icin sunu kesin yap dersisiz…. yani o kadar yazdik daha ne istiyorsun demezseniz 😀 Bir de fiyat olarak uygun hatira olsun diye neyi nereden alabilirim bir tavsiyeniz var mi ? Yaziniz cok guzel bilgilendirici öz akici ve islevsel olmus… keyifle okudum. Tesekkurler….

  1. Selamlar,
   Bizim yazıdaki haritanın altındaki linkinden zaten direkt google maps’ten açabilirsin.

   Diğer sorunu doğru mu anladım emin olamadım ama Berlin’i gezmenin en hızlı ve pratik yolu yazıda bahsettiğim ücretiz tura katılmak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir