BOZCAADA KAHVALTI MEKANLARI

Bozcaada’ya geldiğinizde sıcacık pişisi, ev yapımı reçelleri eksik olmayan dolu dolu bir serpme ada kahvaltısı yapmanın adanın en klasik rituellerinden birisi olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Konaklama yapılan çoğu yer aynı zamanda serpme ada kahvaltısını veriliyorsa da mekan değiştirmek ya da farklı tatlar denemek isteyebilirsiniz. Bir de doğrusunu söylemek gerekirse çoğu yerde serpme kahvaltı bol çeşit ile göz boyama üzerine. Hem nicelik hem nitelik bulabileceğiniz yer oldukça az.

Rengigül Konukevi


Nostaljik detaylarla dekore edilmiş Rengigül adanın en özellikli kahvaltısını bulacağınız yer. Hatta Bozcaada’da tek bir kahvaltı hakkınız varsa bu hakkınızı merkezdeki eski bir konağın avlusunda yiyeceğiniz Rengigül’den yana kullanın deriz. Aslında bir konukevi ama konaklama işletmelerinde bulacağınız market kahvaltılarından çok çok daha nitelikli ve özenli. Peynirinden zeytinine her şey artizanal üretimdi, söğüş domatese fesleğen, yeşilliğe ada otları, omlete asma yaprağı, ısırganlı börek gibi her şeyde farklılaştırıcı ufak dokunuşlar vardı. Tatlıları, sıcakları her gün değişiyor. Yani hem nicelik hem nitelik bulacağınız nadir yerlerden. İşletmecisi Türkan Hanım açık büfe şeklinde zarif sunumlu bir kahvaltı hazırlıyor. Reçelleri de oldukça zengindi, başka hiç bir yerde görmediğimiz katırtırnağı reçeli aralarından favorimiz. Adanın yıldız kahvaltıcısında yer bulmak için rezervasyon şart. Adres: Cumhuriyet, Atatürk Cd. No:31, 17680 Tel: 05384174705 Konum için tıklayın.

Madam Eleni Bağ Evi & Kahvaltı


Adadaki ikinci numaralı kahvaltı mekanımız ise Madam Eleni Bağ Evi & Kahvaltı oldu. Aslında bağlara yakın bir konaklama işletmesi, büyük bahçesindeki kahvaltıya dışarıdan da misafir kabul ediyor. Zaten en çok da bu bahçe içinde kahvaltı fikri ile insanı cezbediyor. Servisi de başarılı çünkü esnekler ve istediğiniz kahvaltılık çeşidini ilave yapabiliyorlar. Otlu yumurtası çok seviliyor. Gözleme, pişi ve börek gibi sıcaklar da var. Domates biberler kendi bahçelerinden, reçel ve tereyağı da kendi üretimleri. Fix bir ücret ödüyorsunuz. Adres: Alaybey kocamış deresi mevkii no:10, 17000 Tel: 05057665995 Konum için tıklayın.

Kardinal Bağ Evi

Yine keyifli bahçesinde kahvaltıya gelebileceğiniz bir bağ evi işletmesi. Köz patlıcanlı omlet, reyhanlı omlet, karpuz kabuğu reçeli, Gürcü elması reçeli gibi farklı seçenekler bulabileceğiniz bir kahvaltısı var. Çalışanları da çok güleryüzlü ve sıcakkanlı. Adres: Cumhuriyet, Papaz Bahçe Mevkii Küme Evleri No:3, 17680 Tel: 05345644477 Konum için tıklayın.

Madam Niça

Patiska Bozcaada’da kahvaltı denince ilk akla gelen yerlerdendi ama kapandı. Sanırız işletmecisi artık daha çok meyhane olarak bildiğimiz Madam Niça’da kahvaltı veriyor. Yine pişiden ev yapımı reçellere uzanan bol çeşitli bir ada kahvaltısı bulabilirsiniz. Adres: Cumhuriyet, Emniyet Sk. no 25, 17680 Tel: 05383546422 Konum için tıklayın.

Talay Bağları Konuk Evi

Bozcaada’daki en köklü üzüm üreticilerinden olan Talay’ın yarım asırlık bağ evini restore ederek hayata geçirdiği Talay Bağları Konuk Evi de kahvaltıya gelebileceğiniz seçeneklerden biri. Sabah kahvaltısını serpme şekilde servis ediyor. Size adeta evinizdeymişsinizcesine bir sofra kuruyor. Adres: Alaybey, Sulubahçe Bağ Yolu, NO.24, 17680 Tel: 05332328395 Konum için tıklayın.

Ananas

“Serpme kahvaltı da bir yere kadar ben avokadolu omletimi, granola kasemi özledim” diyenler için merkezde Ananas var. Elbette serpme kahvaltısı yok değil ama biz buraya serpme kahvaltısı için değil alternatifiniz olsun diye ekledik. Adres: Alaybey mahallesi kurtuluş caddesi 2/G bozcaada Ananas, 17680 Tel: 05330914517 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir