CHIANG MAI FLOWER FESTİVAL (ÇİÇEK FESTİVALİ), TAYLAND

Chiang Mai Flower Festival’e başlamadan önce:

Bu yazıyı okumadan, her şeyden önce, Tayland Gezisi Rehberi yazımıza bakıp Tayland ile ilgili olmazsa olmaz önerilerimize bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Biliyorsunuz, biz öyle basma kalıp gezileri sevmeyiz. Nerede unutulmaz ve benzeri olmayan bir deneyim var, onu bulup çıkarırız. Sakın oraya göz atmadan plan yapmayın!

Neden Chiang Mai Çiçek Festivali’ne katılmak gerek?

tayland-chiang-mai-festival-flower
Chiang Mai “Kuzeyin Gülü” olarak biliniyor ve her sene kış sezonunun bitip çiçeklerin en coştuğu ay olan Şubat’ta 3 günlük bir festival düzenleniyor. Chiang Mai Flower Festival’de Chiang Mai’i kış sezonu sonrası rengarenk yapan muhteşem güzellikteki çiçekleri ve dekoratif bitkileri geçit törenleriyle sokak sokak geziyor. Suan Buak Had Park, Tha Pae Gate Plaza ve Nawarat Köprüsü‘nde birçok aktivite oluyor. Bu festival Chiang Mai’da düzenlenen en göz alıcı festivallerden. Sokak karnavalı atmosferi, büyük küçük herkes için çok eğlenceli. Kısacası Şubat ayında Tayland’a gidiyorsanız Chiang Mai’deki bu festivali yakalamanız şart!

Festivalde neler var?

Tayland-cicek-festivali-flower-festival
Chiang Mai, hem tropikal çiçeklerden hem de sezonluk çiçeklerden oluşan endemik bir bitki örtüsüne sahip ve çoğu da Ocak-Şubat aylarında çiçek açıyor. Çünkü bu dönem burada kışın bitişi baharın gelişi. 5-7 Şubat 2016, her sene Şubat başında düzenlenen festivalin 40. yıldönümüydü. Sarı ve beyaz krizantemlerin, Fa Mui ve Uang Dok Lek güllerinin, kadife çiçeklerinin, horozibiğinin ve sadece Chiang Mai’e özgü bitkilerin başı çektiği etkinliklerin ana durağı Suan Buak Haad Parkı. Buraya paralel yollar, festival boyunca trafiğe kapatılıyor ve orkide yetiştiricileri, çiçekçiler ve dekorasyon ürünleri satan satıcıların standtlarıyla doluyor. Festival, geçit törenleri, sergiler ve Chiang Mai Çiçek Festivali Güzeli Yarışması ile devam ediyor.

chiang-mai-flower-festival

Çiçekleri dekor olarak kullanmak Chiang Mai kültüründe Tayland’daki eski Lanna Krallığı‘ndan kalan bir gelenekmiş. Lanna Krallığı döneminde artistik mükemmelliyete çok önem verilirmiş. Chiang Mai de bu krallığın ihtişamını yaratan zanaatkarların çıktığı yermiş. Çiçekleri dekor malzemesi olarak kullnamak o günden bu güne Chiang Mai’i bu konuda ünlü yapmış. Yani bu festival, aynı zamanda Chiang Mai kültürünün de sergilendiği bir kültürel etkinlik.

Festivalin bir diğer özelliği de Tayland’ın yurtdışına taze çiçek, tohum, süs bitkileri, peyzaj ürünleri vb. ihracatı konusunda ülke ekonomisine olan katkısı. 3 gün süren festivalde adeta bir fuar gibi 200’ü aşkın cinste çiçek ve bitki sergileniyor.

chiang-mai-cicek-festivali-kiz

Aktiviteler & Program

İlk gün, genellikle fuarlar, çiçek aranjmanı, dekorasyon, peyzaj, lokal ürünler üzerine yarışmalar ve sergiler, Thapae Gate ve Nong Buak Haad Park‘ta müzik şovları oluyor. Ertesi sabah da festivalin açılış seramonisi ve Chiang Mai Çiçek Festivali Güzeli Yarışması düzenleniyor.

tayland-chiang-mai-flower-festival-cicek.jpg

Nawarat Köprüsü‘nde çiçeklerle süslenmiş tören araçları geçiti oluyor. Tören alayı Chiang Mai sokaklarından, Thapae, Kotchasarn, Changlor, Arak caddelerinden geçerek Nong Buak Haad Park’a geri dönüyor. Büyük emekler verilerek dizayn edilen araçlar gerçekten de görülmeye değer.

chiang-mai-cicek-festivali-bando

Tipik olarak çiçekli arabalar alayı çok yavaş ilerliyor ve sık sık da fotoğraf çekebilmeniz için duruyor. Bando takımı müzik yaparken, geleneksel kıyafetli dansçılar da hem Thai dansları yapıyor hem de festival izleyicilerine çiçekler veriyor. Son gün de fuar, sergi, yarışma ve müzik yine devam ediyor.

Açıklandığı zaman www.festivalsofthailand.com sayfasından 2017 programına ulaşabilirsiniz. Chiang Mai Turizm hakkında daha fazla bilgi için de www.chiangmai-thai.com adresine bakabilirsiniz.

chiang-mai-cicek-festivalinde

Chiang Mai’de Başka Ne Öneririz?

Şimdi, eğer bu yazıyı bitirdiysek okuduysak, sıra Chiang Mai civarındaki yerler ve aktiviteler hakkında fikir edinmeye gelmiştir. Bunları da mutlaka okuyun.
Tayland yemeklerini öğrenmek için en doğru adres Tay Yemekleri Kursu
Asya’nın en ünlü motorsiklet rotalarından Mae Hong Son
Boyunlarına metal halkalar takmalarıyla meşhur Padong (Long Necks) Kabilesine Ziyaret
Tayland’ın en özgür ruhlu hippi yerleşkesi Pai için Pai Gezi Rehberi ve Pai’da Ne Yapılır

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir