ÇİPLİ PASAPORT, ELEKTRONİK PASAPORT, E-PASAPORT NEDİR?

Eski tip pasaport gitti, yerine “e-Pasaport” geldi. Çipli pasaport, elektronik pasaport, e-pasaport, hepsi aynı şey demek.

Bildiğiniz üzere eski tip pasaportlar 2015’den beri tamamen kullanımdan kaldırıldı. Onların yerine gelen e-pasaportlar (çipli) 2011’den beri kullanılabiliyor.


Elekronik Pasaport (e-pasaport) ya da çipli pasaport nedir?

Elektronik pasaport ya da e-pasaport ya da çipli pasaport denilmesinin sebebi içinde emniyet mensuplarının özel cihazlarıyla okunabilen ve içinde sizin kişisel biometrik özelliklerinizi barındıran bir yonganın olması. Peki nedir bu biometrik özellikler? “Biometrik” kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade eder. Yani biometrik sistem yüzünüz, parmak iziniz, imzanızı ölçerek bunu kimlik saptamaya yarayan verilere dönüştürür. Böylece memur pasaportunuzu cihaza okuttuğu zaman sizin verilerinizi ekranda görür ve pasaportun sahibi olan kişi olduğunuzu teyit eder. Çipli pasaport denmesinin sebebi de sizin biometrik verilerinizi barındırması.

Geçmişte elektronik pasaport/ e-pasaport ismi sebebiyle bunun emniyete gitmeden, internetten alınan bir pasaport türü olduğunu sananlar oldu. Keza, çipli olarak bilinmesi sebebiyle üzerinde çip arayanlar oldu. Bu yanılgılara kapılmayın. Pasaport başvurusunda bulunmak için bizzat ilçe emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Üzerinde de kredi kartlarındaki gibi bir çip yok.

Eski pasaportlarda da bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgileri yine çipli pasaportlarda hala var.

e-Pasaportlar sahteciliğe engel olmayı amaçlıyor

e-Pasaportların arka kapağındaki çipler ve e-Pasaportların kimlik sayfalarının alt tarafında bulunan iki satırlık bir makinede okunabilir alan ekstra bir güvenlik katmanı sağladı. Bu sistemin sahtecilikten insan kaçakçılığına bir çok probleme çözül olması umuluyor.

Aynı zamanda pasaport kuyruğunda bekleme sürelerini kısaltarak üzerimizden bir derdi daha aldı.

Pasaport Türleri ve Pasaport Nasıl Çıkarılır yazılarımızdan pasaporta başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.