DALYAN PLAJLARI: EN GÜZEL KOYLAR

Lafı dolandırmadan hemen sadete geliyoruz: Dalyan deniz tatili yapmaya gelinecek yer değil ama “Aslen doğası, manzarası, tarihi için gidiyorum, gelmişken de kendimi denize bırakıp hararetimi atsam tadından yenmez” diyorsanız doğru yerdesiniz.

Dalyan’da çok fazla karayolu ile ulaşılabilen plaj yok. Onlar da genelde öğleden sonra dalgalanıyor ve haliyle berrak olmuyor. Eğer 10 metreden dibi görünen koylar, camgöbeği bir deniz hayal ettiyseniz sizi Fethiye‘ye alalım.

Dalyan’da plaj seçenekleriniz oldukça dar. İztuzu görsel olarak mutheşem, zaten oraya mutlaka gidersiniz. Ama rüzgarı ve dalgası sebebiyle bir noktada insana havlu attırıyor. 5.4 kilometrelik sahilin iki ucu yanların yükselen dağlar sebebiyle en korunaklı yerleri. O yüzden plajlar buralara kurmuş. Zaten Dalyan’a geldiğinizde illa ki bir tekne turu yaparsınız, böylece İztuzu Plajı’na da tik atmış olursunuz. Tekne turu için de dolmuş usulü çalışan tekneleri tercih etmek yerine kendi teknenizi kiralarsanız, Dalyan’ın karayolu ile ulaşılamayan koylarına da gider daha güzel denize girme fırsatları yakalarsınız. Günlük kiralanabilir Dalyan teknelerini görmek için tıklayın.

Kargıcak Koyu bizim Dalyan’daki favorimiz. Burası da dalgalanıyor ama İztuzu’nun rüzgarı ile kıyas kabul etmez. Aynı zamanda buradaki Kargıcak Bay Dalyan’ın en nitelikli işletmesi. Buradan kiraladığınız kanolarla 10-15 dakikada, sadece denizden ulaşılabilen, cennet gibi 2 koya varıyorsunuz. Orada dalga da olmuyor. Su da çok berrak.

Alternatif sunmak adına başka plajlara da bu listede de yer verdik. Mesela Aşı da güzel bir koy ama araçla 40 dakika süremesi sebebiyle artık öncelikli tercih olmaktan çıkıyor.

Dalyan’da Gezilecek Yerler yazımızda Dalyan’a dair tüm önerilerimizi bulabilirsiniz.

Dalyan Plajları

Haritayı zoom yaparak görüntüleyebilirsiniz.

  1. İztuzu Plajı Belediye Plajı
  2. İztuzu Dalyanağazı Plajı
  3. Kargıcak Koyu
  4. Bacardi Koyu
  5. Ekincik Koyu
  6. Aşı Koyu
  7. Sarıgerme Plajı

1. İztuzu Belediye Plajı: Karayolu İle Gelenler İçin

5,4 kilometrelik İztuzu Plajı’nın denize girmeye en elverişli yerleri, rüzgardan ve dalgadan daha korunaklu olduğu için iki başında yer alıyor. Fakat sadece tek ucuna karayolu bağlantısı var. Diğer ucuna ya teknelerle gelmeniz gerekiyor ya da tüm plajı yürüyerek boydan boya geçmeniz.

İztuzu’nun Gökbel tarafındaki karayolu bulunan ucunda Belediye Plajı bulunuyor. Plaj Ortaca Belediyesi tarafından işletiliyor. Girişi ücretli fakat caretta caretta’ların bakımı için kullanılmak üzere sembolik bir ücret alınıyor. Alanda otopark, cafe, restoran, soyunma kabini, duş, tuvalet gibi olanaklar mevcut. Plajda şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Şahsi aracınız yoksa, Dalyan merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Güneşin batışı muhteşem. Saat 8’e doğru plajı asıl sahipleri olan caretta caretta’lara bırakmak üzere boşaltmanız isteniyor. Zaten akşam 5’ten sonra çok dalgalı oluyor ve dalgalar insanı sersem yapıyor. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. İztuzu Dalyanağazı Plajı: Tekne İle Gelenler & 5.5 Kilometre Tüm Sahili Yürüyenler İçin

İşte az önce bahsettiğimiz, İztuzu Plajı’nın sonundaki diğer plaj: Dalyanğazı Plajı. Fotoğrafta gördüğünüz üzere bu ucun kara bağlantısı yok, o yüzden genelde ulaşım teknelerle sağlanıyor. Bu sebeble çokça iskele bulunmakta. Elbette Belediye Plaj’ına aracınızla gelip 5,5 kilometre kadar yürümeyi göze alırsanız buraya da karadan da gelebilirsiniz.

Bu plaj da ücretli ve MUÇEV yani Muğla Çevre Platformu tarafından işletiliyor. Burada da şezlong, şemsiye, tuvalet ve soyunma kabinleri gibi olanaklar var. Ayrıca kafeteryada gözleme, tost gibi şeyler bulabilirsiniz. Denizi ince kum ve alabildiğine sığ. Özellikle akşam saatlerinde daha boş oluyor çünkü dalgalar oldukça kuvvetli ve insanı yüzdürmüyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Kargıcak Koyu: Dalyan’ın En Nitelikli İşletmesi Burada

Kargıcak, İztuzu’nun komşu koyu. Toprak ve virajlı yolu sayesinde bakir kalmış bir güzellik. Koyun bir kısmı halk plajı, diğer kısmında Kargıcak Bay isimli bir beach & restoran bulunuyor.

Kargıcak Bay müzikleri, dekoru, menüsü ile Dalyan’da gördüğümüz en nitelikli yer. Koyun devamındaki vadide organik tarım yapıyorlar. Menüde buradan gelen ürünlerle yemekler görmek mümkün. Güneş battıktan sonra mutfak kapanıyor.


Bazı günler gün batımında DJ performansları ve yoga seansları da oluyor. Buraya sadece denize girmek için geldiyseniz de işletmeden şezlong kiralayabiliyorsunuz. İşletmeninkileri kullanmayacaksanız da kendi şemsiyenizi mutlaka getirin yoksa haşlanırsınız. İşletmeden kano kiralayıp bizim yaptığımız gibi civar koylara piknik yapmaya gitmek de çok keyifli.

Yolu bozuk ama yapılmayacak bir yol asla değil ama yine de çok sızlananlar olmuş. Plajı taş ve kara bir kum karışımı. Sabah deniz çarşaf gibi oluyor ama öğleden sonra dalgalanıyor. İskeleden denize girmeyi sevenler için iskele de var. Zaten deniz biraz derin, kıyıdan 2 metre uzaklaşır uzaklaşmaz ayaklarınız yerden kesiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. En Güzel Koylar: Sadece Kargıcak’tan Kano Kiralayarak Ulaşabiliyorsunuz


Kargıcak’tan kiralayacağınız kano size bakir koylara uçmak için kanat olacak. Biz o kadar sevdik ki bu turu iki gün üst üste kano yaptık.

Kargıcak Koyu’nın hemen bitişiğindeki Bacardi favori koyumuz. Kano ile birlikte su geçirmez çanta kiralayıp içine hoparlörümüzü, peştamalimizi koyup 10 dakika buraya kürek çektik. Kimsecikler yoktu, kendimize koy kapatmış gibiydik. Sahile kadar inen büyük ağaçlar olduğu için gölge sıkıntısı da olmadı. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.


Akabinde onun bir yanındaki koya geçtik. Buraya da sadece denizden ulaşım olduğu için yine başbaşa takıldık. Kargıcak dalgalansa bile bu iki koy sakin oluyor.

Ardından biraz daha ilerideki mağaraya vardık. İçine girdiğinizide minik bir plajı var. Kanonuzu oraya çekip gölgede biraz soluklanabilirsiniz. Daha da ileri gitmedik çünkü akşam deniz dalgalanınca geri dönmek zor olabilir gibi geldi.

Size de tavsiyemiz olur.

5. Ekincik Koyu: Kampçıların Tercihi

Fotoğraf Kaynak: koycegiz.bel.tr/Ilc/ekincik-plaji.html

Köyceğiz’e bağlı Ekincik Koyu da Dalyan’dan çıkma tekne turlarının opsiyonlu olarak uğradığı denize girme noktalarıdan. Burası da İztuzu gibi caretta caretta’ların yumurtlama noktalarından biri ama burası kamp alanı, yeme-içme-plaj gibi tesisler açısından İztuzu’na oranla çok daha gelişmiş. Kum ve çakıl karışımı bir plajı var. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. İztuzu Plajları gibi plaja giriş ücreti alınmıyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Aşı Koyu: Güzel Ama Uzak

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/asikoyu

Dalyan merkezden 40 dakikalık bir araba yolculuğu sonrası Ortaca’ya bağlı Aşı Koyu’na varıyorsunuz. Doğası, kayaç yapısı harika bir yer. Denizi git git derinleşmiyor. Daha çok yatçılara hizmet veren bir işletme var. Eğer virajlı toprak yollar sizi ürkütüyorsa ya da arabanıza kıyamıyorsanız hiç burayı değerlendirmeyin. Evet, yolu kötü ama insanların buraya yığılmasını engellediği için iyi ki öyle. Buna rağmen hafta sonları epey kalabalık oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Sarıgerme Plajı: Sevimsiz Ama Kocaman

Fotoğraf Kaynak: Damla Türkmen / Foursquare

Sarıgerme Plajı pek kartpostallık bir plaj değil ama uzuuuuun sahil şeridi ile sıkışmadan denize girebileceğiniz bir yer. Üzerinde birçok tesis bulunuyor. Dalyan merkezden arabayla yarım saat sürüyor. Sanırım buradaki koylar arasında son tercihimiz burası. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir