DÜNYACA ÜNLÜ FESTİVALLER & KARNAVALLAR

Şehirlerin sanki yarın dünyaya bir meteor çarpacakmışcasına kendini eğlenceye vurduğu, renk, müzik ve kostümlerin Lido’ya taş çıkarttığı, 7’den 70’e herkesin başını döndüren (kimisi eğlenmekten, kimisi tansiyondan 😀 ) bu festivaller bizce dünyada yaşanabilecek en Evde Yok tecrübeler arasında. Dünyadan favori festival ve karnavallarımızı derledik.

Eğer müziğin çok ötesinde bir tecrübe olduğunu düşündüğümüz ve şiddetle tavsiye ettiğimiz MÜZİK FESTİVALLERİ ile ilgili de bilgi almak isterseniz tıklayın.

Mardi Gras / New Orleans – USA

mardi-gras-2
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Nedir?

Mardi Gras, (Fat Tuesday: Şişman Salı) Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhiz başlangıcından bir gün öncesine kadar çılgınlar gibi yiyip, içip, eğlenip sokaklarda dekorlu arabalarla (float) kostümlü geçitler ve maskeli balolar yaptıkları günlerce sürebilen bir sokak karnavalı. Herkes kostümlü katılıyor. Kostümünüzün ne olduğunun çok önemi yok, eğlenceli görünün yeter. Büyük Perhiz boyunca yenilmemesi gereken ne varsa (et, süt, yumurta…) o gece son olarak doyasıya yeniliyor. Zaten Mardi Gras’nın başlangıç noktası da Büyük Perhiz öncesi dolapta kalan eti, sütü, yumurtayı tüketmekmiş. Hatta “karnaval” (Carnival) kelimesi latince “et” (carne) ‘ten geliyormuş. Festivalin renkleri: Mor (adalet), yeşil (inanç) ve altın (güç). Hepsinin de Hristiyanlık tarihinde bir yeri var.

mardi-gras-1
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Neden Mardi Gras?

Çünkü dünyanın en çılgın etkinliklerinden. Büyük Perhiz öncesi tüm aşırılıkların yapıldığı hafta.

Neden New Orleans?

New Orleans’ı Fransızlar kurmuş. Diğer Amerika şehirlerinden çok farklı bir kültürü ve mimarisi var. Creole kültürünün yani Karayip ve Latin Amerika’da yaşayan Avrupalıların yarattığı füzyon kültürünün önemli kentlerinden. Özellikle mutfağına çok yansımış. New Orlens aynı zamanda burası Jazz’ın doğduğu yer. Müzik şehrin kültürünün en önemli taşlarından.

Ne Zaman?

Mardi Gras’nın önümüzdeki yıllardaki tarihleri şöyle: 9 Şubat 2016, 28 Şubat 2017, 13 Şubat 2016, 5 Mart 2019, 25 Şubat 2020.

Nasıl?

Türkiye’den New Orleans’a aktarmasız uçak yok. Yolculuk, bir veya iki aktarma ile toplam 18-22 saat sürüyor.

Hazır Buradayken

caz-bar-new-orleans
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

New Orleans için Jazz Müziğinin doğduğu yer deniliyor. Buraya gelmişken de şehirdeki yüzlerce gece klübü ve jazz bardan birinde canlı müzik dinlememek olmaz. Ayrıca Louisinanna eyaletinin Fransız, İtalyan, Çin, Hint ve İspanyol etkisindeki mutfağı da çok ünlü.

Rio Karnavalı / Rio de Janerio – Brezilya

rio-karnavali-2Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Nedir?

Hristiyanların Büyük Perhiz’i öncesi yapılan bir başka etkinlik de dünyanın en büyük ve en ünlü karnavalı olan Rio Karnavalı. 1973’den beri yapılan ve günde iki milyon insanın katıldığı karnavalda her sene Rio’daki samba okulları en güzel ve en yetenekli kızlarını “Samba Kraliçesi” olması için yarıştırıyor. Rengarenk kostümlerle sambacılar Marquês de Sapucaí yolunda geçit yapıyor ve tam bir festival alanı olan şehirde sokaklarda çeşit çeşit bando ekipleri başta samba olmak üzere canlı müzik yapıyorlar.

rio-karnavali-3
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Neden Rio Karnavalı?

Çünkü dünyanın en büyük ve en renkli etkinliklerinden. Kesintisiz müzik ve dans ile geçen bir hafta.

Ne Zaman?

Rio Karnavalı denk geldiği şekilde Şubat ya da Mart aylarında Büyük Perhiz öncesi Cuma başlıyor ve perhiz öncesi Çarşambaya kadar sürüyor. Ama kazananlar geçidi karnaval sonrası Cumartesi oluyor. Önümüzdeki yıllar için tarihler şu şekilde:

25 Şubat 2022 – 2 Mart 2022

17 Şubat 2023 – 22 Şubat 2023

9 Şubat 2024 – 17 Şubat 2024

28 Şubat 2025 – 8 Mart 2025

Nasıl?

Rio Karnavalı biletli bir etkinlik. Biletler etkinliklere ve konuma göre 55 Dolardan 3000 Dolara kadar çıkıyor. Bilet fiyatları ve diğer bilgiler için: http://www.rio-carnival.net/

Ulaşım için ise Türkiye’den Rio’ya aktarmasız uçuş yok. En az bir aktarma yapmanız gerekiyor.

Hazır Buradayken

kurtarici-isa-rio-de-jenerio
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Şarkılara filmlere konu olmuş, Brezilya’nın en ünlü plajları Copacabana ve Ipanema, şehrin sembolü haline gelmiş devasa Kurtarıcı İsa Heykeli ve Tijuca Milli Parkı, Corcavado Dağı ve Kesmeşeker Dağı görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kesmeşeker Dağı çevresinde kano yapmak, aynı zamanda bir yağmur ormanı olan Tijuca Milli Parkı’nda jeeple safari yapmak, denk gelirseniz Maracana Stadyumu’nda bir futbol maçı izlemek, Favela turu yapmak da “Rio’da yapılacaklar” listesinde.

Holi / Goa ve Yeni Delhi – Hindistan

holi-festivali
Fotoğraf Kaynak: i.ytimg.com

Nedir?

holi-yeni-delhi
Fotoğraf Kaynak: media.spokesman.com

Aslında Holi, Hindu inancına göre, daha küçük bir çocukken Tanrı Krishna’nın canına kast eden kışın ve karanlığın efendisi Şeytan Pootna’nın ölümünün kutlandığı bir dini bayram. Binlerce kültürün bir arada olduğu Hindistan’da Holi, ülkenin her yerinde başka başka şekillerde kutlanıyor. Fakat en yaygın bilinen şekli, renkli boyalarla, kışın bitişinin, baharın başlangıcının kutlandığı, müzikle, dans ve ziyafetlerle tam anlamıyla çok “renkli” bir bayram olanı. Hatta o kadar ki ünü ülke sınırlarını aşıp tüm dünyada renkli festival akımını başlattı diyebiliriz.

Neden Holi?

Çünkü eğlence garantili ve gerçek anlamda dünyanın en “renkli” etkinliği. Bir günlüğüne çocuklar gibi eğlenme fırsatı.

Neden Goa ve Yeni Delhi?

Hindistan’da Holi’nin en renkli geçtiği yerler Goa ve Yeni Delhi şehirleri. Goa’da her sene Mart ayı dolunayının ertesi günü rengarenk pigmentler havada uçuşuyor ve tüm şehir o gün adeta bir ressamın paletine dönüşüyor. Her rengin de bir anlamı var. Yeşil bereketi, sarı optimizmi, kırmızı enerjiyi, mavi güven ve sadakati, pembe ise aşk ve tutkuyu sembolize ediyormuş. Başkent Yeni Delhi’de ise Holi’nin kalbi The Holi Cow Müzik Festivali’nde atiyor. Hindistan’ın en büyük müzik organizasyonlarından olan festivale dünyanın her yerinden festivalciler geliyor. Tüm gün konserler, dj performansları, sokak yemekeleri ve tabiki renkli boyalar var.

yeni-delhi-holi
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Ne Zaman?

Holi, her sene Mart ayı dolunayının ertesi gününe denk geliyor. Mayıs ayı en sıcak, Aralık-Şubat arası en serin, Haziran-Kasım arası da muson yağmurları dönemi olduğundan Mart ayı Hindistan için en uygun zamanlardan.

Nasıl?

THY’nin her gün Yeni Delhi ve Bombay’e aktarmasız uçuşları var. Oradan yerel havayolları ile Goa’ya uçabiliyorsunuz. Yeni Delhi’deki festivalin fix bir mekanı yok. Ama her sene şehir merkezinin biraz dışında mekanlar seçiliyor.

Hazır Buradayken

Goa, deniz tatili için de ideal yerlerden. Ekim-Mayıs ayları dalış mevsimi. Ayrıca Yoga yapmak/öğrenmek için çok fazla olanak var. İyi haber! Başkent Delhi’den de 2-3 saatlik bir hızlı tren yolculuğu ile günübirlik Taj Mahal’e gidilebiliyor.

Full Moon Partisi / Ko Pha-Ngan – Tayland

full-moon-party-tayland
Fotoğraf Kaynak: www.festivalsherpa.com

Nedir?

Tam olarak nasıl başladığı kesin olmasa da rivayete göre herşey seksenli yıllarda buraya gelen bir grup backpackerın kamp ateşi etrafında müzik yapmasıyla başlamış olan her ay dolunayda Ko Pha-Ngan Adası’nda yapılan, tüm dünyadan binlerce insanın katıldığı dünyanın en büyük elektronik plaj partisi.

Neden Full Moon Partisi?

Çünkü dünyanın en ünlü plaj partisi. Tam anlamıyla bir hippi deneyimi.

full-moon-party-koh-phangan
Fotoğraf Kaynak:  Roberto Trombetta / Flickr

Ne Zaman?

Her ne kafar Full Moon Partisi her dolunayda yapılıyor olsa da Tayland’ın en uygun sezonu Kasım-Mart arası. Çünkü Muson yağmurları bitmiş ve havalar ideal derecelerde oluyor. Yılbaşı dönemi de biraz pahalı ama haraketli oluyor. Nisandan Hazirana ve Eylülden Ekime de havaların çok sıcak ama en azından yağmursuz, ideal değil ama uygun olduğu dönem. Full Moon Parti yıllık tarihlerine, konaklama, paket turlar ve ulaşım bilgileri için: http://www.fullmoonparty-thailand.com/ sitesine bakabilirsiniz.

Nasıl?

THY’nin haftanın her günü 9.20 dk Bangkok’a direk uçuş var. En kısa ve zahmetsiz yol, bir aktarma ile Koh Samui Adası’na gidip oradan 25 dk’lık bir feribot yolculuğu ile Ko Pha-Ngan’a geçmek.

Hazır Buradayken

tayland-2-wp
Tüm Tayland sahillerinde olduğu gibi dalış yapmak ilk alternatif. Ayrıca en az Ko Pha-Ngan kadar güzel Ko Tao ve Ko Samui adaları deniz yoluyla sadece yarım saat uzaklıkta. Tayland’da yapılacka en iyi şeyler için Tayland Gezilecek Yerler yazımıza bakabilirsiniz.

Venedik Karnavalı / Venedik – İtalya

venedik-karnavali-1
Fotoğraf Kaynak: www.veneziatoday.it

Nedir?

Venedik Karnavalı (Carnevale di Venezia) 13.yy’dan beri İtalya’nın Venedik şehrinde süregelen bir gelenek. Her yıl Şubat ayında, Paskalya ile sonlanan Büyük Perhiz’e girmeden önceki 11 gün boyunca, başta San Marco olmak üzere Venedik’in tüm meydanları ve sokaklaları çeşit çeşit maske ve barok köstümler giyen Venedikliler ve turistlerle doluyor.

Neden Venedik?

14. yy’da Venedik’i büyük bir veba salgını kırıp geçiriyor. Nüfusun yarısı telef oluyor. Bu salgın sırasında hayatta kalanlar da vücutlarında salgının izlerini taşımak zorunda kalıyorlar. İzleri gizleyecek çareyi maskeler takmak ve uzun kıyafetler giymekte buluyorlar. Bu fikir zamanla teatral kostümlere ve 2 hafta süren bir festivale evriliyor.

Neden Venedik Karnavalı?

Çünkü tüm şehrin adeta maskeli bir baloya dönüştüğü bu 2 hafta kaçmaz. Bu dönemVenedik’in en iğne atsan yere düşmez ve renkli dönemi. Festival boyunca en iyi maskeden, kostüme çeşitli yarışmalar, gösteriler, etkinlikler, parti ve balolar, konserler oluyor.

venedik-karnavali-2
Fotoğraf Kaynağı: wikimedia.org

Venedik Karnavalı Ne Zaman?

Venedik Karnavalı denk geldiği şekilde Şubat ya da Mart aylarında, Büyük Perhiz’in başladığı Çarşambaya öncesi 11 gün sürüyor. Festivale katılacaklara önerimiz, programlarını festivalin bitişine denk getirmeleri. Çünkü eğlencenin tavan yaptığı günler son günler. Hem de böylece festival sonrası günlerde şehri daha rahat gezebilme fırsatınız da olur.Önümüzdeki yıllar için tarihler şu şekilde:

12 Şub 2022 – 1 Mar 2022

11 Şubat 2023 – 21 Şubat 2022

3 Şubat 2024 – 13 Şubat 2022

Nasıl?

Venedik’e THY’nin her gün aktarmasız uçuşları var. Festival döneminde en sık yaşanan sorun otellerde yer bulma sıkıntısı. Eğer festivale geleceğiniz kesinleşirse otel işini mutlaka sona bırakmayın deriz. Festival hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.carnevale.venezia.it/en/

Hazır Buradayken

burano-venedik
Burano – Fotoğraf Kaynağı: wikimedia.org

Burayı bir de festival sonrası nispeten sakinken gezmek lazım. Özellikle İstanbul’a gelecek her turiste klasik tavsiyemiz olan bizdeki Prens Adaları’na benzer şekilde merkez kara parçası çevresinde kümelenmiş adalara da mutlaka uğramalısınız. Cam işçiliğinin adası Murano ve rengarenk evlerin adası Burano görülmeye değer. Bu adalara vaporettolarla kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

İspanya Domates Festivali: La Tomatina / Buñol  – İspanya

la-tomatina-valencia
Fotoğraf Kaynak: www.gettyimages.com

Nedir?

İspanya’nın Valencia bölgesindeki Buñol (Bunyol) adlı şehirde, 1900’lerin ortasında başlayıp bir gelenek halini alan domates savaşı. Tüm şehir 1 günlüğüne 40 ton domatesli dev bir Gazpacho kasesine dönüyor.

Neden Buñol ?

Buñol, Valencia’ya 38 km mesafedeki küçük bir kasaba. Yaygın kanıya göre La Tomatina, zamanında  Buñol’a gelen konsey üyesine halk tarafından yapılan domatesli protest saldırı sonucunda ortaya çıkmış ve zamanla bugünkü dünya çapında meşhur çılgın sokak savaşı halini almış.

Neden La Tomatina ?

Çünkü yaklaşık 30.000 kişi ve 40 ton domatesle, çılgınlar gibi eğlenebileceğiniz bu festival kaçmaz. Aslında bu festival konserler, yarışmalar, geçit törenleri, gösterilerle 1 haftaya yayılan bir etkinlik.

la-tomatina-ispanya
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Ne Zaman?

Her sene Ağustosun son Çarşambası oluyor. Etkinlik yaklaşık sabah 11 gibi başlıyor ve 1 saat kadar sürüyor. Festivalin 2017 tarihi 30 Ağustos, 2018 tarihi ise 29 Ağustos.

Nasıl?

İstanbul’dan Buñol’a 38 kilometre mesafedeki büyük şehir olan Valencia’ya THY’nin direkt uçuşları var. Zaten Buñol küçük bir kasaba olduğundan, genellikle çoğu katılımcı burası yerine Valencia’da konaklamayı ve festival günü sabah treniyle Buñol’a geçmeyi tercih ediyor. Festival hakkında daha fazla bilgi için: www.latomatina.org

Hazır Buradayken

valencia-ispanya
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Velázquez, El Greco, ve Goya gibi İspanyol sanatının en önemli isimlerinin eserlerinin bulunduğu müzeleri, önemli dini ve idari yapıları, modern mimarinin en çarpıcı örnekleri, bahçeleri, barlar ve restoranlarca zengin meydanları ile Valencia, İspanya’nın en güzel Katalan şehirlerinden biri. Hatta burası İspanya’nın Barselona ve Madrid’den sonra 3. büyük şehri. Özellikle Valencia Katedrali, Belediye Binası, şehir kaleleri, UNESCO tarafından koruma altındaki ipek pazarı Llotja de la Seda, l’Ajuntament, la Reina ve la Verge meydanları, Turia Bahçeleri ve modern sanat müzeleri hazır uçağınız buraya inmişken kesinlikle görülmeye değer.

Oktoberfest / Münih – Almanya

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Nedir?

Her yıl Almanya’nın Münih şehrinde Eylül sonu Ekim başı gerçekleşen ve 2 hafta süren, Bavyera’nın en büyük festivali. Almanya dedik, Bavyera Bölgesi dedik. Festival alanında Almanya’daki büyük küçük birçok bira üreticisinin devasa çadırları kuruluyor. Festival kostümlü geçitli, konserli, yarışmalı geçiyor.

Neden Münih?

Aslında dünyanın birçok yerinde Oktoberfest adı altında etkinlikler gerçekleştiriliyor ama festivalin orijinal çıkış noktası Münih. Çünkü 1825-1848 yılları arasında Bavyera Kralı olan Prens Ludwig ve Prenses Therese, 12 Ekim 1810’da Münih’te, Münih halkının da katıldığı büyük bir düğünle evleniyor. Düğünün gerçekleştiği yerin ismi halk tarafından prensese atfen “Theresienwiese” Therese’in Çayırı diye adlandırılarak bugüne kadar gelmiş. Festival o günden bugüne hala aynı alanda yapılıyor. Hatta o dönemden kalma folklorik kıyafetler giyme geleneği de işte bu geçmişe dayanıyor. Biz de Romanya seyahatimizde Oktoberfest’in Romanya versiyonuna denk gelmiştik. Romanya’da Oktoberfest deneyimimizi Romanya’da Oktoberfest! yazımızdan hem okuyabilir hem de izleyebilirsiniz.

Ne Zaman?

Festival her sene Ekim ayının ilk Pazar günü de dahil olacak şekilde Eylül sonu Ekim başı arası tarihlerde 2 hafta sürüyor. 3 Ekim 1990, Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve Almanya’nın birleşim tarihi. Olur da Ekim ayının ilk pazar günü ayın 1’ine veya 2’sine denk gelirse festivalin süresi de otomatik olarak ayın 3’üne uzatılıyor.
Oktoberfest’in 2017 tarihi: 16 Eylül – 3 Ekim 2018 tarihi: 22 Eylül – 7 Ekim

Nasıl?

Münih’e her gün Thy’nin Pegasus’un ve diğer yabancı havayollarının uçuşları oluyor. Zaten etkinliğin tarihleri çok önceden belli olduğu için siz de çok öncesinden uygun fiyata bilet bulabilirsiniz. Festival alanına giriş ücreti yok. Sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz. Fakat çoğu yerde kredi kartı geçmiyor. Eylül ayında gerçekleşecek etkinlikteki ana bira üreticilerinin festival çadırlarına rezervasyonlar o yılın Ocak – Şubat aylarında başlayıp bitiyor. Festivalin web sitesinden tüm çadırların rezervasyon bilgilerine ulaşabiliyor ve buradan rezervasyon yapabiliyorsunuz. Elbette festival günü kapıda şansınızı denemeniz de bir seçenek ama garantisi yok.
Daha fazla bilgi için: http://www.oktoberfest.de/en/

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hatırlatmakta fayda var ki Oktoberfest için buraya geldiyseniz, Bavyera’nın başkenti, Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonraki 3. Büyük şehrindesiniz. Şehrin ana meydanı Marienplatz, Yeni ve Eski Belediye Sarayı, şehrin en eski kilisesi St. Peter Kilisesi, güzel bahçeleriyle Nymphenburg Sarayı, Bavyera Krallığı’nın rezidası Rezidenz, İngiliz Bahçesi, BMW Müzesi ve Alman Müzesi Münih’te ön plana çıkan yerler. Festivalden fırsat buldukça veya festival öncesinde / sonrasında Münih’in bir güzel altını üstüne getirmeniz tavsiyemiz olur.

Ateş Festivali: Up Helly Aa / Shetland – İskoçya

Fotoğraf Kaynak: www.shetland.org

Nedir ?

Her yıl ocak ayının son salısı, Shetland Takımadaları’nın ana limanı Lerwick’de, güneş battığı anda verilen işaretle, davullar çalınıyor, koyun postu, miğfer, kalkan, balta kuşanan binlerce Viking elindeki meşaleleri yakıyor ve ateş festivali başlıyor. Up Helly Aa, Vikinglerin Norveç’ten İskoçya topraklarına girişlerinin bir nevi kutlaması niteliğinde bir festival. Gündüz çeşitli geçit törenleri ve mekan ziyaretleriyle başlayan seremoniler gece bu festival için özel olarak yapılan gerçek boyutlarda bir Viking gemisinin meşalelerle ateşe verilmesi, denize indirilmesi ve havai fişek gösterileriyle sona eriyor.

Neden Shetland ?

Çünkü İskoçya’nın kuzeydoğusunda bulunan Shetland Takımadaları, Vikingler’in zamanında İskoçya topraklarına ayak bastıkları yer. Burada yapılan kazılarda Vikingler’e ait çanak çömlekler de bu tezi kanıtlar nitelikteymiş. Bu bölgede yaşayanların gen haritaları çıkarıldığında, çoğunluğun %50 oranında İskandinav kökenlere sahip olduğu ortaya çıkmış.

Fotoğraf Kaynak: www.shetland.org

Ne Zaman ?

Festival, her yıl ocak ayının son salısı gerçekleşiyor. 2017 tarihi ise 31 Ocak Salı.

Nasıl ?

Türkiye’den Shetland’a aktarmasız uçuş yok. İngiltere üzerinden İskoçya’ya aktarma yapılması, İskoçya’dan da Shetland’a geçilmesi gerekiyor. Shetland’a ulaşım ve burada konaklama hakkında tüm bilgileri http://www.shetland.org/ sayfasında bulabilirsiniz. Festival hakkında daha fazla bilgi için ise: http://www.uphellyaa.org

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: www.shetland.org

İskoçya’nın doğasının güzelliği zaten tartışılmaz. Shetland İskoçya’nın en kuzeyinde bulunan bir ada grubu. Doğası her türlü doğa sporuna elverişli bir yer. Kayakingden, tırmanışa, trekkingden, dalışa, yelken ve sörften, bisiklete, binicilikten kuş gözlemine, kuzey ışıklarından, eco turizme ne ararsanız var.

Çin Yeni Yılı / Pekin – Çin Halk Cumhuriyeti

razykrashkin.ru

Nedir?

Çin Yeni Yılı, başta Çin olmak üzere Malezya, Endonezya, Tayland ve daha birçok Asya ülkesinde kutlanan, yılın ilk gününün geleneksel Çin takvimine göre 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya denk düşen gün olduğu Asya’nın en önemli bayramının başlangıcı. Bu takvimde Fare, Öküz, Kaplan, Tavşana, Dragon, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek, Domuz olmak üzere 12 hayvan bulunuyor. Her yıl bir hayvana denk geliyor ve o sene o hayvanın adıyla anılıyor.

Neden Pekin?

Çünkü her ne kadar Tayland’dan Amerika’ya kadar dünyanın pekçok üşkesinde benzer kutlamalar yapılıyor olsa da Pekin, Çin Yeni Yılı kutlamalarının en çoşkulu geçtiği yer. Günlerce süren festival havasını, gösterileri, geçit törenlerini ve o meşhur aslan başlı, yılan gövdeli ejderhayı başkent Pekin’de görmek gerek.

commons.wikimedia.org

Ne Zaman?

Çin güneş – ay takvimine göre yeni yılın ilk günü 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki bir tarihe denk geliyor. Bu durumda 2017 yılının ilk günü 28 Ocak. Bu sene Horoz Yılı.

Hazır Buradayken

www.fotosoimagenes.com

Toplam 440.000 metrekare alana yayılarak dünyanın en büyük şehir meydanı olan aynı zamanda 1989’da dünyanın en kanlı geçen öğrenci eylemlerinden birine sahne olmuş Tiananmen Meydanı’nın, Dünya’nın 7 harikasından biri seçilen Çin Seddi’nin bir ayağının, Yasak Şehir’deki 500 yıl kapalı kalan Çin Hanedanlığı sarayının, Çin Mutfağı’nın en seçkin restoranlarının, dünyanın en etkili sanatçıları arasında gösterilen Ai Wei Wei’nin tasarım danışmanlığını yaptığı, modern bir kuş yuvası mimarisiyle ünlü Pekin Ulusal Stadyumu’nun, geleneksel Çin mimarisinin en güzel örnekleri tapınakların, Fener Festivali, Dragon Boat Festivali gibi daha birçok renkli festivalin burada olması, Pekin’e gelmek için en ikna edici sebeplerden sadece bazıları.

7 Comments

  1. İyi düşünülmüş, planlı, ayrıntılı ve bilgilendirici bir içerik olmuş. Elinize sağlık. Keşke her içerik böyle olsa:)

  2. Çok çok başarılı kesinlikle. En ince detayına kadar düşünülmüş ve belirtilmiş. Çok uğraşılmış belli, ciddi bir araştırma yatıyor. Bilgiler de doğru. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir