LONDRA PAHALIYSA BİZİM DE EKONOMİK GEZİ REHBERİMİZ VAR

LONDRA SENDEN KORKUMUYORUZ!

Ekonomik Londra Gezi Rehberi’mizde Londra’yı ucuza mal etmenize yardımcı olacak tüyolarımızı bulacaksınız. Göreceksiniz ki Londra’da kimisi tamamen ücretsiz, kimisi de cebinizi yormayacak ufak meblalara yapılacak harika şeyler var. Ayrıca yazımızın aşağılarında ekonomik konaklama ve ekonomik ama lezziz yeme içme önerilerimiz de var.

Bu yazımız Londra’da hem eğlenceyi, hem de temel ihtiyaçları en ucuza getirme rehberimiz, ama çok daha kapsamlı, Londra’daki tüm gezilip görülmesi gereken yerlerini anlatan ana yazımızı okumayı da unutmayın: Londra Gezi Rehberi

Ekonomik Londra Gezi & Eğlence Rehberi

1. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda 6 Pound‘a Shakespeare Oyunları İzleyin

Fotoğraf Kaynak: Grant Cherrington / Flickr

Shakespeare Globe Theatre, zamanında Shakespeare oyunlarının oynandığı 1599 yılında inşa edilmiş ama 1613’te çıkan yangınla kül olan Globe Tiyatrosu’nun aynı yerde yeniden inşa edilmiş versiyonu. Thames Nehri kıyısında 6 pounddan başlayan bilet fiyatlarına Shakespeare oyunları izleyebileceğiniz bir açık hava tiyatrosu. Performanslar Nisan sonu – Ekim başı arası tarihlerde oluyor. İçinde aynı zamanda mini bir Shakespeare sergisi de var. Adres: 21 New Globe Walk, London SE1 9DT Websitesi için tıklayın Tel: 44 20 7902 1400 Konum için tıklayın.

2. Sky Garden’da Ücretsiz Panaromik Londra Silüeti

Fotoğraf Kaynak: skygarden.london

Sky Garden deyince gerçekten de bulutların üstünde bir bahçe düşünebilirsiniz. Üstelik de burası halka açık bir bahçe bir kamusal alan. Açık hava terasında oturup 360 derece Londra silüetine ücretsiz olarak bakabileceğiniz, hoş bir botanik bahçesi içinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz sürprizli bir yer.

Giriş için tek yapmanız gereken önceden online rezervasyon yapmak. Biletler günlük çıkıyor ve hangi gün için rezerve edildiyse o gün için geçerli oluyor. Ayrıca giriş saatinden itibaren sadece 1 saatlik zamanınız oluyor. Yani amaç manzaraya doymak, bir şeyler içip çıkmak. Terasa günde sınırlı sayıda ziyaretçi alınıyor bu nedenle rezervasyonlar günler öncesinden yapılıyor. Şayet bana 1 saat yetmez ben terastaki restoranlarda yemeğe kalırım derseniz çok çok öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Hafta içi 10.00 – 18.00, Hafta sonları 11.00 – 18.00 saatleri arasında açık. Adres: Sky Garden Walk, EC3M 8AF Websitesi için tıklayın. Tel:+44 20 7337 2344 Konum için tıklayın.

3. Halk Otobüsüyle 1.65 Pound‘a Londra’yı Camdan İzleyin

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Londra’da şehir turu için turistik tur otobüsleri ve onların dudak uçuklatan ücretlerine mecbur değilsiniz çünkü Putney – Baker Street arasında sefer yapan 74 numaralı halk otobüsü, Kensington, Harrods, Hyde Park, Selfridges gibi yerlerden geçerek Londra’yı baştan aşağı turluyor. Üstelik 1.65 pound gibi çok makul bir fiyata. Otobüs saatleri için tıklayın.

4. 3 Pound‘a Royal Opera House Performansları, 6 Pound‘a BBC Konserleri İzleyin

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org 

BBC her sene yazın, uygun fiyatlı ve klasik müzik konserlerinin o bilinen resmi atmosferinin olmadığı bir düzende Royal Albert Hall’da “BBC Proms” adlı 2 aylık bir konser dizisi gerçekleştiriyor. Program finali de Hyde Park’ta açık havada havai fişek gösterileri ile yapıyor. Bu konserlerde en uygun bilet 6 Pound’dan başlıyor. Ayrıca boş kalan uygun fiyatlı yerler için de sınırlı sayıda konser bileti de etkinlik günü kapıda satışa çıkıyor.

Royal Opera House’daki tiyatro, müzikal ve opera performansları için de sınırlı sayıda 3 Pounddan başlayan biletler satışa çıkıyor. Elbette bu en uygun fiyatlı yerleri rahat geniş koltuklar olarak düşünmemek gerekir. Bu yerler genellikle koltuklar değil ayakta durmalık, merdivene dizilmelik, bağdaş kurup oturmalık, sıkışmalık yerler. Yine de o konserleri ve performansları merdivenden de olsa canlı izlemeye değer.

5. Biletleri Leicester Meydanı’ndaki TKTS Gişesinden Alın

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Leicester Meydanı’ndaki TKTS bilet gişesi, Londra’daki müzikallerden, tiyatrolara, operalardan dans showlarına tüm etkinliklere günlük ve en fazla 1 hafta öncesine kadar indirimli bilet satıyor. Tüm etkinlikler için tek resmi indirimli bilet gişesi olan TKTS, Society of London Theatre adlı STK tarafından işletiliyor. Hem gişe önündeki listeden hem de uk internet sitesinden etkinliklerin tam listesine ulaşabilirsiniz. Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 10.00 – 19.00 Pazar 11.00 – 16.30 Adres: The Lodge, Leicester Square WC2H 7DE Websitesi için tıklayın Konum için tıklayın.

6. Ocak Ayı İndirimlerini Takip Edin

Noel öncesindeki alışveriş furyası geçince mobilyadan tekstile ve elektroniğe Londra’daki tüm markalar Aralık sonundan Ocak ortasına kadar indirime giriyor. Özellikle Noel’in hemen arkasından gelen ve “boxing day” olarak geçen gün, ekstra ekstra indirimlerin olduğu gün. Alışveriş merkezleri bir yana West End, Covent Garden ve Westfield gibi bölgeler özellikle tercih edilen nokta atışı alışveriş bölgeleri. Kings Road ve Bond Caddesi daha lüks markaların bölgeleriyken, Oxford, Regent, Carnaby, Seven Dials gibi yerler pazarlık yapabileceğiniz yerler. Tottenham Court Road ise elektronik ve bilgisayar alışverişi için ideal.

7. Tek Biletle 60 Yer Gezin

London Pass ile Londra Kalesi’nden, Westminster Abbey’e, London Köprüsü’nden Thames Nehri’nde bot gezilerine Londra’da yapılacaklar listesindeki 60’dan fazla etkinliğin üzerini çizebiliyorsunuz. Üstelik giriş önceliği kazanıp fiyat açısından çok daha avantajlı olarak. London Pass’ınızı internetten online satın alıp telefonuma gönder seçeneğini seçtiğinizde kartınız anında telefonunuza yönlendiriliyor.

London Pass’ınızı, ister tek günlük isterseniz de 2, 3, 6, 10 günlük alabiliyorsunuz. Hepsinde de metrolarda ve raylı sistemlerde 6. bölgeye kadar geçerli Travelcard özelliği de bulunuyor. Ekstra bir ücret ödeyerek passınıza bu özelliği de ekleyebiliyorsunuz. London pass ile gezebileceğiniz yerler nereler öğrenmek için tıklayın.

Ayrıca eğer biletli etkinliklere ve görülecek yerlere önceden internetten online bilet alırsanız hem %10’a varan indirim kazanmış hem de kapıdaki bilet kuyruklarından kurtulup zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

8. Londra’da Tüm Müzeler Ücretsiz!

Evet yanlış duymadınız. Londra, müzeleri vatandaş turist farketmeksizin herkese ücretsiz. Bu da Avrupa’nın diğer başkentlerinde ödediğiniz müze giriş ücretlerinden muaf olmanız bütçenize bir hayli iyi gelecek demek oluyor. Londra müzeleri hakkındaki tüm bilinmesi gerekenleri Londra’da Gezilecek Yerler yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

9. Brick Lane Market’ta Alışveriş

Fotoğraf Kaynak: Garry Knight / Flickr

Birçok yerde Brick Lane Sokağı diye geçse de aslında kocaman bir bit pazarı burası. Özellikle son on yılda sadece yerellerin bildiği çok uygun bir pazardan, Londra’ya giden birçok kişinin uğradığı bir yer haline geldi. Burada vintage ağırlıklı tasarım kıyafetler, antika eşyalar veya genelde butiklerde bulabileceğiniz şeker parçalar bulabilirsiniz. Bizce zincir mağazalardan almaktansa böyle bitpazarlarından eşi benzeri az bulunan parçaları arayıp çıkarmak çok daha keyifli, giderseniz bir bakın deriz.

Brick Lane’de bir şeyler atıştırayım derseniz bir sürü Asya yemekleri yiyebileceğiniz restoran göreceksiniz. Bir de bizden size tavsiye, Brick Lane’i gezerken çevredeki ayrıntıları kaçırmamaya bakın çünkü müthiş bir sokak sanatı kültürü göreceksiniz. Duvarlar muazzam murallarla ve graffitilerle süslü. Eğer kendi başıma gezinmek yetmez burası ve harikalar yaratan sokak sanatçılarıyla ilgili daha çok bilgi öğrenmek istiyorum derseniz yürüyüş turuna katılmak da bir seçenek olabilir. Bitpazarı sadece pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık. Konum için tıklayın.

10. Twinings Çay Evi’nde Çay Yudumlayın (Twinings Tea Shop)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

İngilizlerin 5 çayı en Londra’da yaşanması gereken en meşhur deneyimlerden ama ortalama bi 40 Pound’u gözden çıkarmak gerekiyor. Hala okumadıysanız Londra Gezi Rehberi yazımızda bahsetmiştik. Daha bütçe dostu bir çay deneyimi ararken zaten son derece aşina olduğumuz Twinings’i bulduk. Bildiğiniz üzere İngiltere’de çay markaları arasından en bilinenlerinden ve en eskilerinden biri Twinings. Marka en başta çay evi olarak açılmış bu nedenle de en eski dükkanlarından biri “Twinings Tea Shop” şu an hala gidip oturabileceğiniz çay içebileceğiniz bir dükkan olarak kalmış. Tam 1706 yılında kurulan dükkan İngiltere’deki en eski çay evlerinden biri olunca bir kısmını da müzeye dönüştürmüşler. Tam olarak bir afternoon tea deneyimi sayılmaz, ama İngiliz usulü bir çay içmek için ekonomik

Dükkanın arka taraflarına doğru gittiğinizde müze kısmını göreceksiniz, müzede hem çayla alakalı birçok bilgi öğrenebilir hem de çay tadımı yapabilirsiniz. Dönem dönem çay tadımı ücretsiz oluyor ama şanslı gününüzde değilseniz de £5’dan fazla çıkmayacaktır cebinizden. Adres: 216 Strand, London Websitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.

11. Ücretsiz Londra Turu

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hop On – Hop Off otobüsleri falan sallayın. Hem çok turistik, hem de pahalılar. Sandemans New Europe Avrupa’daki birçok şehirde ücretsiz şehir turu yapan ve gönüllülerden oluşan bir operatör. Londralı bir gönüllünün rehberliğinde yürüyerek şehrin en önemli yerlerini geziyorsunuz. Çoğu zaman rehberler tarih/sanat tarihi gibi alanlarda master / PhD yapan öğrenciler. Hem bilgililer, hem de eğlenceliler. Tur ücretsiz ama elbette rehbere turun sonunda bahşiş vermeniz bekleniyor. Önerilen ücret 5 Pound ama tabii sizin takdirinize kalmış. Biz gittiğimiz şehirlerde varsa kaçırmayız. Londra’daki her gün saat 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 ve 16.00’da Covent Garden’dan başlıyor. Mutlaka önceden yerinizi ayırtın. Tam buluşma yerini öğrenmek ve yerinizi ayırtmak için Sandemans‘ın websitesini inceleyebilirsiniz. Sitedeki diğer turlar ücretli, sadece Free Tour yazan ücretsiz.

12. Politik Konuşmaların Yapıldığı Speaker’s Corner’a Göz Atın

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hyde Park’ın Speaker’s Corner köşesinde yaklaşık yüz yıldır birçok siyasi kampanya için köşetaşı olan bir yer var. Çoğunlukla siyasi olmak üzere konuşmacılar buraya gelip farklı konularda konuşmalar yapıyorlar ve birçok insan durup dinliyor. Senelerdir burası birçok politik kampanyaya ev sahipliği yapmış ve zamanında durup dinleyen kalabalığın arasında Vladimir Lenin ve Karl Marx’ın olmuşluğu bile olmuş. Anlayacağınız İngiltere tarihi için önemli noktalardan biri burası. Konum için tıklayın.

13. “Meet Up”lar – İngiliz Pub Kültürünü Tadarken Yeni İnsanlarla Tanışın

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Gezinizi planlarken birkaç saatlik bir boşluk bırakın deriz, çünkü İngiltere’ye gidip de pub kültürünü tatmadan dönmek olmaz. İngilizlerin çok muhabbetkar ve neşeli insanlar olduklarını göreceksiniz. Birkaç bir şey içip yeni insanlarla tanışmak isterseniz de meetup diye bir sitenin topluca pub’a gitme gibi etkinlikleri var. Bizce lokal ya da sizin gibi gezgin yeni insanlarla tanışabilmek için süper bir fırsat bu. Göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

Londra Ekonomik Konaklama

1. Üniversite Yurt Odaları

Fotoğraf Kaynak: www.lsevacations.co.uk

Yaz aylarında Londra’da fahiş otel fiyatları ödemeden merkezde konaklamak için London School of Economics & Political Science’ın yurt odalarında kalmak da bir diğer bütçe dostu opsiyon. Yazın üniversite kapalı olduğundan, öğrencilerden boşalan odalara oda kahvaltı sistemle siz geçebiliyorsunuz. Fiyatlar elbette yurttan yurda değişiyor fakat örnek vermek gerekirse Southbank’ta bulunan Bankside House’da Eylül ayında 1 gece oda kahvaltı 45 Pound. Elbette odalar yurt odası olduğundan çok bir şey beklememek gerek ama geceyi geçirmek için idealler. LSE adlı siteden London School of Economics & Political Science’ın şehre yayılan yurtlarında otel ve hostele alternatif konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Konum için tıklayın.

2. Hosteller

Generator Hostel London

Londra’nın en popüler hostellerinden biri. Metroya yakın. WiFi var. Zaman zaman dj performansları, karaoke geceleri, ücretsiz film gösterimleri oluyor. İster ranzalı paylaşımlı isterseniz de özel suit odalarda kalabilme seçeneği var. Detaylı bilgi & rezervasyon

citizenM London Bankside

Burası aslında bir tasarım oteli. Fiyatlar da o oranda diğer seçeneklere göre yüksek. Ama yazmadan geçmeyelim dedik. Detaylı bilgi & rezervasyon

3. Londra’da Kamp Yapın

Fotoğraf Kaynak: pxhere.com

Londra’da otel ve pansiyonlara alternatif olacak uygun fiyatlı konaklama için B&B’leri, hostelleri ve hem bütçesinden hem de konforundan ödün vermek istemeyenlere Airbnb evlerini öneririz. Bunlardan daha da alternatif konaklama opsiyonlarını merak edenlere süper bir haber: Londra’da çadır kampı yapabiliyorsunuz! M25 otobanı boyunca birçok kamp ve karavan kamp alanı ve glamping opsiyonları var.

Londra’da Ekonomik Yeme-İçme

Önce; “Yemek diyince akan sular durur, bana Londra’nın en trendy yerlerini söyleyin” diyenleri şu yazımıza alalım: LONDRA’DA NE YENİR

Şimdi biz bize kaldıksak, ve lezzet kadar bütçe de önemliyse size süper haberlerimiz var: Bu liste ile sırtınız yere gelmez. Harika şeyler yiyeceksiniz. Bizim ülkemizde lüks tüketime giyen Asya restoranları burada sıradan yerler ve Londra’nın en ekonomik yeme içme opsiyonları aralarındalar. Hem de bizim ülkemizdekilere göre çok daha orjinal tatlarına yakınlar çünkü Londra’da her türlü malzeme bulunabiliyor. Üstelik diğer bütçe dostu alternatiflere göre çok daha sağlıklılar da. O yüzden bizce aklın yolu her gün başka bir ülkenin mutfağını denemek. Ama önce Asya mutfağı sevmeyenlerin gönlünü alarak başlayalım:

Berber & Q Shawarma Bar

Fotoğraf Kaynak: www.shawarmabar.co.uk

Pide ekmeği arasına köfte, kuzu şiş, tütsülenmiş et yanına tahin soslu sebzeler gibi Orta Doğu mutfağının zengin barbekü kültüründen lezziz seçenekleri uygun fiyata bulabileceğiniz cool bir yer. Yaklaşık 9-10 Pound’a doyuncaya yer çıkarsınız. Adres: 46 Exmouth Market, Clerkenwell Tel: +44 20 7837 1726 Konum için tıklayın.

Bao

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/baolondon

Londra’nın en iyi baosunu bulabileceğiniz bir yer. Önünde kuyruğun olmadığı bir an bile yok. İmza baosu fıstık ezmeli, turşulu ve domuz etli olanı ama kızarmış tavuklu olanı da epik. Tanesi 4-5 Pound arasında değişiyor. 3 şubesi var ama sadece ikisinde oturacak yer var. Soho’daki şubesine rezervasyon kabul edilmiyor. Adres: 53 Lexington St Carnab Tel: +44 7769 627811 Konum için tıklayın.

Wellbeing Kitchen

Fotoğraf Kaynak: Lavendellady / Foursquare

Kore mutfağından pilav ve noodle bazlı yemekler ve uygun fiyata kimchi arayanlara güzel haberimiz var: Wellbeing Kitchen. Ayrıca burada Japon mutfağından sushi, sashimi seçenekleri de var. Al git şeklinde servis veriyorlar. Uzun uzun oturup vakit geçirilecek bir yer değil. Adres: 232 Shaftesbury Ave Tel: 44 20 7240 6205 Konum için tıklayın.

Café TPT

Fotoğraf Kaynak: Maggie Kok / Foursquare

Yine Chinatown’da, cafe tarzı salaş bir Çin, Malezya ve Kanton mutfağı lokantası. Deniz mahsüllü seçenekleri en çok tercih edilenler. Menüleri de oldukça büyük ve doyurucu. Gece yarısı 1’e kadar açık. Çoğu seçenek 9 Pound ve altı. Adres: 21 Wardour St Tel: +44 20 7734 7980 Konum için tıklayın.

The Rib Man

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Wilkes (@wilkes888)’in paylaştığı bir gönderi


The Rib Man, Brick Lane Market içinde, bir seyyar barbekü tezgahı. 15 yaşından beri kasaplık yapan bir ustası var. Öğleden sonra 15.00 gibi tezgahını açıyor akşam 21.00’e kadar barbekü yapıyor. Zaten tek çeşit var onun da porsiyonu 8 Pound. Ayrıca The Rib Man kendi markası imza acı soslarını da satıyor. Adres: 91 – 96 Brick Ln Tel: Konum için tıklayın.

Sticky Beaks

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/stickybeaks

Ana malzeme olarak ağır ateşte pişmiş etten sandviçlerden, tacolara, wraplerden salatalara birçok şey yapan mobil bir bir sokak yemekleri standı. Steve ve Laura adlı genç bir çift işletiyor. Hangi tarihte Londra’nın neresinde, hangi etkinlikte stand açacaklarını gün gün ay ay web sitelerinde yayımlıyorlar. İsterseniz oradan isterseniz Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Dandy Donkey

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/DaddyDonkey

Londra’nın önünde kuyruk olan Meksika grill barı. Hikayesi seyyar tezgahta başlayan Dandy Donkey, iyice popüler olunca Leather Lane’de bir köşe sahibi olmuş. Burrito versiyonları meşhur. 6-7 Pound arasına doyurucu seçenekler var. Adres: 50b Leather Ln Tel: +44 20 7404 4173 Konum için tıklayın.

Tongue & Brisket

Fotoğraf Kaynak: www.tonguebrisket.com

Tuzlanmış etli, dilli, brisketli, roast beefli, tavuk şnitzelli taze sandviçler bulabileceğiniz ve ortalama 6 Pounda çıkabileceğiniz bir deli. Adres: 199 Wardour St, Soho Tel:+44 20 7404 5353 Konum için tıklayın.

12 Comments

 1. Gerçekten her zaman önce elim sizin sitenize gidiyor.
  Evet AI hayatımıza girdi ama seyahat öncesi bu tip taramaları yapmayı ve seyahatimi planlamayı seviyorum. En başarılısı da her zaman sizsiniz!
  Teşekkürler 🙂

  1. Çoooook teşekkür ederiz. <3
   AI eninde sonunda blogların yerini alacak ama şu aşamada seyahat planlamasında yeterince iyi sonuç vermiyor. Londra çok güzel geçsin

 2. Harika bir rehber olmuş elinize sağlık, birçoğu kolayca bulunabilecek bilgiler de değil.
  Harikasınız!

  Sevgiler,

 3. Merhaba,

  Seyahate çıkmayı ailece çok seviyoruz ve seyahatlerimize çıkmadan önce mutlaka sizin web sitenizden bilgi alıyoruz. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı ve çok yerinde oluyor.
  Emekleriniz için teşekkürler

 4. Mart 2020 Londra seyahatimi blogdaki tavsiyelere uyarak planladım, döndükten sonra tekrar okuyunca dedim ki Londra anca bu kadar güzel anlatılabilirdi. Her satırına katılıyorum, umarım covid-19 hayatımızdan silinir de tekrar Londra sokaklarını gezebiliriz

  1. Selam Gürkan,
   Çok sevindim güzel geçmesine. Evet Korona hepimizi evlere tıktı. Sabırsızla özgürlüğümüze kavuşmayı bekliyoruz

 5. MERHABA; ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK. GİTMEDEN OPERA BİLETİ ALABİLECEĞİMİZ BİR LİNK VAR MIDIR? BİR DE 5 GÜNLÜK KONAKLAMA İÇİN METRO KART VS GİBİ BİŞİ ÇIKARTMAK GEREKİR Mİ YA DA VAR MIDIR?
  BİLGİ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

 6. Merhaba,

  Ellerinize sağlık!Yazı çok güzel ancak ben bu kasım ayında gitmeyi planlıyorum. Rehberi hazırladığınız tarih nedir acaba?

  Teşekkürler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir