ENDÜLÜS’TE GEZİLECEK YERLER & HAZIR ROTALAR

Endülüs, İspanya’nın güneyinde, bir dönem Arapların yönetimi altında kalarak şekillenmiş ve daha sonra yeniden Hristiyanların egemenliğine girmiş olan bir bölge. Bu sebeple ülkenin geri kalanından farklı bir dokuya sahip. Bunu söylemeyi hiç beklemiyorduk ama Endülüs Barselona‘dan bile güzelmiş!

Endülüs’ün en güzel yanlarından biri aynı anda çok şey vadetmesi. Endülüs’te bir yandan çok görkemli bir tarihi yolculuğa çıkarken, hem de tapaslar, flamenko, güzel sokaklar eşliğinde keyfin dibine vuracaksınız.

Hangi şehrinde nerede yenir, nereleri görmek lazım gibi nokta atışı bilgiler içinse tek tek şehir rehberlerimiz var. Aşağıda linklerini bulacaksınız. Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra şehir rehberlerimizden devam edin.

Endülüs’e Gitmek İçin En İyi Zaman

– Endülüs’e gitmek için en iyi sezon Mart – Haziran ve Eylül – Kasım dönemleri.

– Festivaller & Karnavallar: Gitmeden festival ve karnavallar takvimine bakmayı unutmayın.
Özellikle öne çıkanlan bazıları:
Nisan – Sevilla’da  Feria de Abril
Mayıs – Cordoba’da  Fiesta Los Patios
Şubat – Cadiz’de  Cadiz Karnavalı
Haziran – Granada’da  Müzik ve Dans Festivali (El Hamra Sarayı’nda oluyor)
Aralık – Ülkenin her yerinde kutlanan Noche Buena (Noel) ve Noche Vieja (Yılbaşı) senenin en büyük kutlaması.

Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

Endülüs’ün hakkı aslında 2 hafta ancak bunun okuyucularımızın çoğu için pek de mümkün olmadığının farkındayız. O yüzden size 2 haftasonunu kapsayarak 9 güne sığan ve bölgenin en öne çıkan her türlü noktası ve keyfini kapsayan bir rehber hazırladık.

2 haftanız varsa, rotanın kendisi pek değişmiyor ama aralara şehirlerin arasındaki milli parklar, pueblos blancos (beyaz köyler) ve biraz da plajlarlar ekleniyor.  2 haftası olanlar için önerdiğimiz eklemelere de aşağıda yer vereceğiz.

Lojistik Planalama

Granada

Bu bölüm çok önemli. Lütfen atlamadan okuyun.

Uçuş – Türk Hava Yolları hem Malaga’ya direkt uçuyor. Malaga uçuşları İspanya’daki diğer yerler göre daha az maliyetli oluyor. Özellikle de inanılmaz mil kampanyaları oluyor. Biz kişi başı 14 bin mile Malaga uçtuk.

Araba Kiralama – Biz Malaga’dan araba kiralayarak bu turu gerçekleştirdik. Ancak gördük ki aslında araba çok da şart değilmiş çünkü zaten şehirlerin içine araba ile giriş yasak.

Şehirler arası ulaşım için elbette çok pratik oldu ancak vardığımızda arabayı neremize sokacağız derdine düştük çünkü otoparklar dehşet pahalı. Hatta yer yer, günlük masrafı sizden çok olabilecek kadar! Ama araba kiralama ücretleri çok uygun. Bu konuyu şimdi geleceğimiz otel kısmı ile birlikte  değerlendirin.

Sokakta yer bulmak zor ama imkansız değil. Şehirden uzaklaştıkça kolaylaşıyor tabi. Biz 10 günde sadece 1 kere otoparka koyduk. Sokağa koyduğunuzda mutlaka saat ve gün sınırlaması var mı kontrol edin. Ayrıca sokakta bulacağınız park yerler de sadece mahalle sakinlerine rezerve olabiliyor. Boş diye koyup ceza yersiniz, dikkat edin. Önerim oradaki insanlara danışmanız olur.

Otel – 2 seçeneğiniz var:

1. Merkezde otel tutmak – Cordoba, Sevilla, Gradana, Malaga’ya yani tüm şehirlerin içine araba ile girmek yasak. Dolayısı ile arabanızı şehrin dışında bir yere park edip valizinizi Arnavut kaldırımlı yollarda çekerek yürümek zorundasınız. Oteline ve şehrine göre 5 dakika da olabilir, 15 dakika da. Bazen önüne kadar arabayla gidip valiz de indirilebiliyor. İlgilendiğiniz otellere yazarak arabayla ne kadar yaklaşılabildiğini, ücretsiz parkların ne kadar uzak olduğunu sorabilirsiniz.

2. Merkezin biraz dışında otel tutmak – Biz böyle yapmayı tercih ettik. En uzak olanında 20 dakika yürüyerek merkeze varıyorduk ama zaten yollar mahalleler çok keyifli olduğu için canınız yürümek istiyor. Biraz yürümeye razıysanız arabalı olanlar için önerimiz bu şekilde. Özellikle de ücretsiz otoparkı olan otelleri tercih edebilirsiniz.

Vize – İspanya Schengen Bölgesi’ne yer aldığı için Schengen Vizesi gerekiyor ancak sıkça unutulan bir durum var: Endülüs’ün en güneyi olan Cebelitarık İngilizlere ait. Eğer buraya gidecekseniz İngiltere Vizesi almanız gerekiyor. Ayrıca Schengen vizenisin de çok giriş çıkışlı olması gerekiyor. Eğer Cebelitarık’a gitmesek derseniz tek girişli Schengen vizesi yeterli. Fikrimizi sorarsanız İngiltere vizesi ile uğraşmaya değmez.

Adım Adım Schengen vizesi nasıl alınır tıklayarak öğrenebilirsiniz.
İngiltere vizesi de burada.

Endülüs Gezilecek Yerler

Pembe yazılar en büyük şehirler
Mor ev ikonları – Pueblos Blanco diye bilinen beyaz köyler. Çok meşhurlar.
Sarı plaj şemsiyesi ikonu – Sahil kasabaları (plajları ile popüler yerler)
Kırmızı yatak ikonu – Finca La Donaira / Dünyada gördüğümüz en güzel lüks otellerden. Kafa dinlemek için ideal.

Haritada işaretli olan her noktayı gezmek isterseniz 2 haftaya ihtiyacınız var. Daha az vaktiniz varsa seçim yapmalısınız. Yazının en altlarında gün sayınıza göre önerdiğimiz rotaları bulabilirsiniz.

ŞEHİR KAÇ GÜN REHBERİ NE VAR NOTLAR
Malaga Yarım gün Gastonomi başkenti Endülüs’ün gastronomi başkenti.

Fas’a buradan feribotlar kalkıyor.

Granada 2 gün Granada Gezi Rehberi

Granada’da Nerede Kalınır

Tarih & Mimari & Kültür Alhamra Sarayı’nın olduğu yer. En ünlü müslüman yerleşimi.Flamenko merkezlerinden biri.

Öğrenci şehri

Cordoba Yarım ya da tam gün Cordoba Gezi Rehberi Tarih & Mimari Kurtuba Cami ve Madina Al Zahra’nın ve evi.

Sokak duvarlarını saksılarla süslemesi ile ünlü.

Fiesta de Patios en güzel vakti

Jerez de la Frontera Yarım gün Atçılık İspanyol atçılığının beşiği. Kraliyet atçılık okulu burada. Big Four diye geçen dünyanın en prestijli akademilerinden. Atçılığın en üst düzeyi kabul edilen dressage eğitimleri ve şovları oluyor. Kıyefetler ve işleyiş İspanyol barok geleneğini sürdürüyor.
Sevilla 2-3 gün Sevilla Gezi Rehberi Tarih & Mimari & Kültür Endülüs’ün kalbi.

Flamenko ve boğa güreşinin İspanya’daki 2 merkezinden biri.

Cadiz 1-2 gün Sahil şehri Endülüs’ün en büyük sahil şehri. Biraz Kemer gibi.
Cebelitarık Birkaç saat Meşhur Cebelitarık boğazı İngiltere Toprağı.

Fas’a buradan feribotlar kalkıyor.

La Donaira Min 2 gün La Donaira İncelemesi Lüks inziva Dünyanın en güzel ekolojik lüks otellerinden biri. Muhteşem bir kafa dinleme yeri. Balayı için ideal.
Ronda Birkaç saat Pueblo Blanco En ünlü beyaz köy diyebiliriz. Burayı konu alan Hemingway’in Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabının ve uçurum kenarında kurulmuş olmasının etkisi büyük. Maalesef boğa güreşi ile de ünlü.
Setenil de las Bodegas 1 saat Pueblo Blanco Ronda’dan 20 dakika mesafedeki köy kayaların altına öyle bir yerleşmiş ki sanki dağı sırtında taşıyormuş gibi duruyor.
Zahara de la Sierra Birkaç saat Pueblo Blanco En güzel beyaz köylerden biri.
Grazalema Birkaç saat Pueblo Blanco
Olvera Birkaç saat Pueblo Blanco
Gaucin Birkaç saat Pueblo Blanco
Arcos de la Frontera Birkaç saat Pueblo Blanco
Vejer de la Frontera Birkaç saat Pueblo Blanco
Mijas Birkaç saat Pueblo Blanco
Alora Birkaç saat Pueblo Blanco
Antequera Birkaç saat Pueblo Blanco
Alhama de Granada Birkaç saat Pueblo Blanco
Frigiliana Birkaç saat Pueblo Blanco
Nerja Yarım ya da tam gün Sahil kasabası / plaj Kano ile gidilen denize dökülen çok hoş bir şelale var
Marbella Yarım ya da tam gün Sahil kasabası / plaj Malaga’ya yakınlığı sebebiyle tercih edilen bir sahil kasabası.

Dönüş uçağınız Malaga’dan ise bir önceki gün buraya gelip denize girip konaklayabilirsiniz.

Tarifa Yarım ya da tam gün Sahil kasabası / plaj Fas’a buradan feribotlar kalkıyor.

Kitesurf noktası

El Puerto de Santa Maria Yarım ya da tam gün Sahil kasabası / plaj

Araba ile Mesafeler

Sevilla – Cordoba 1 saat 45 dak
Sevilla – Granada 2 saat 40 dak
Sevilla – Cadiz 1 saat 20 dak
Sevilla – Ronda 1 saat 45 dak
Malaga – Granada 1 saat 45 dak
Malaga – Ronda 1 saat 30 dak
Granada – Cordoba 2 saat 15 dak
Cadiz – Cebelitarık 1 saat 30 dak
Cadiz – Ronda 1 saat 50 dak
Cadiz – Malaga 2,5 saat

1. Malaga

Malaga, Endülüs’ün gastronomi başkenti ve tüm İspanya için önemli bir liman şehri. Bizim yaptığımız gibi uçakla Malaga’ya inip rotanıza buradan başlayabilirsiniz. Böylece akşam yemeğinizi, buranın iki öne çıkan mekanı, El Pimpi veya Casa Lola‘dan birine denk getirebilirsiniz. El Pimpi daha meşhur ama Casa Lola daha güzel. Bu şekilde planlarsanız, Malaga’ya bir yarım gün ayırmış oluyorsunuz. Hem biraz şehri gezip, hem de güzel yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca deniz mahsüllerini seviyorsanız Marisquería Los Marinos Jose‘yi de öneririz.

Bir de Malaga’da her sene Ağustos ayında düzenlenen Malaga Fuarı oluyor. Endülüs’ün en önemli etkinliklerinden biri olan bu fuar, gündüz ve gece olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sabahtan itibaren, merkezin caddeleri dans eden ve tatlı şarap içen insanlarla dolup taşıyor. Cortijo de Torres’te düzenlenen gece fuarında ise geleneksel yemekler satan tezgahlar ve her türlü müziğin olduğu çeşitli etkinlikler oluyor.

2. Granada

İspanyol Emevileri’ne uzun süre başkentlik yapan ve Endülüs’te Müslümanlar’ın en son düşen kalesi El Hamra Sarayı’nın olduğu yer. Eğitim ve bilim alanlarında dünyanın en gelişmiş şehirlerden biri haline gelmiş ve bunu sanatla harmanlayarak harikalar yaratmış. Hatta rönesansı tetiklediği söyleniyor.

Endülüs’ün dokusu bozulmadan bugünlere gelebilmiş ünlü Müslüman mahallesi Albaicin’in otantik sokaklarında yüz yıllardır İspanyol çingenelerine ev sahipliği yapıyor. Endülüs’ün en özel Flamenkosu Zambra’yı burada izleyebilirsiniz.

Buranın öğrenci şehri olduğunu, nüfusun 1/3’ünün öğrenci oluşundan ve fiyatların makul oluşundan da anlayabilirsiniz. Öğrenci şehri olmasının getirdiği güzelliklerden biri de içtiğinizin yanında gelen ücretsiz tapa’lar.

Detaylı şehir rehberi:
Granada’da Gezilecek Yerler
Granada’da Nerede Kalınır

3. Cordoba


Gelelim bir UNESCO rekortmeni olan Cordoba’ya. Müslümanlar döneminde, dünyanın ticaret, eğitim, kültür ve özellikle de felsefe merkezi olmuş bu şehir, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış Roma, Mağribi ve Hristiyan yapıları ile dört UNESCO Dünya Miras Alanı’na sahip dünyadaki tek şehir.

Dünyadaki İslam mimarisinin başyapıtlarından biri olarak gösterilen Kurtuba Cami burada. El Hamra ile birlikte Müslüman dönemin en önemli saraylarından kabul edilen Madina Al Zahra da burada. Mayıs ayında düzenlelen Fiesta Los Patios haftasında  tüm sokak duvarları çiçeklerle süsleniyor. Gelmişken, Bodegas Campos‘ta salmorejo’yu, Casa Pepe de la Juderia‘da ise geleneksel Endülüs yemeklerini tatmadan geçmeyin.

Detaylı şehir rehberi: Cordoba Gezilecek Yerler

4. Sevilla

Geldik Endülüs’ün kalbi Sevilla’ya. Hatta, Sevilla sadece Endülüs’ün değil, tüm İspanya’nın Madrid, Barcelona ve Valencia’dan sonra dördüncü büyük şehri. Gitar eşliğinde yelpazelerini sallayan flamenkocular, tapas barlarla dolu capcanlı sokaklar… Aşkın, tutkunun ve sanatın şehri… Flamenko ve boğa güreşinin İspanya’daki 2 merkezinden biri Sevilla…

Granada ve Cordoba gibi mimari ve tarihi açıdan göz alıcı bir yer. Hristiyanlar Sevilla’yı Araplar’dan geri aldıklarında Müslüman mimarisindan etkilenerek muhteşem Real Alcazar sarayını yaptırmışlar. Burası Game of Thrones’daki Dorn’un çekildiği yer. Granada ve Cordoba’daki örnekleri gördükten sonra İspanyolların getirdiği melez yorumu görmek çok ilginç oluyor. Daha sonra yapılan Plaza De Espana ise renkli yeni bir dönemi işaret ediyor.

Buranın en canlı dönemi de Sevilla’nın Nisan PanayırıFeria de Abril. Kutsal Hafta’dan iki hafta sonra başlıyor ve yedi gün sürüyor. Tüm şehir bir haftalığına rengarenk bir Flamenko sahnesine dönüşüyor.

Detaylı şehir rehberi: Sevilla Gezilecek Yerler

5. Cadiz & Jerez de la Frontera

Cadiz ise Endülüs’ün en büyük sahil şehri. Ülkenin Antalyası gibi düşünebilirsiniz. En turistik plajları burada bulunuyor. Okyanusa girmek için Playa de la Victoria ve Playa de la Caleta‘yı tercih edebilirsiniz. Playa de la Caleta, Başka Gün Öl, James Bond filminde, Halle Berry’nin meşhur denizden çıkma sahnesinin çekildiği yer. Cadiz merkezle sınırlı kalmayıp, yarım saatlik mesafede kalan Jerez de la Frontera, beyaz köylerden Arcos de la Frontera’ya geçmenizi öneririz.

Jerez de la Frontera

Cadiz’e bağlı ve merkeze yarım saat mesafede kalan Jerez de la Frontera bölgesi İspanyol geleneklerini yaşatması ile ünlü. Bunlardan en önemlisi flamenko ve atçılık. Big Four diye geçen dünyanın en prestijli 4 akademisinden olan kraliyet atçılık okulu Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre burada.

Romalılar, Keltler, Kartacalılar da bu topraklara at sürmüşler ama İspanyollara gerçek anlamda atçılığı öğreten Fas’tan gelip at üzerinde burayı istila eden Araplar olmuş. Arap atı ve yerel atlar çiftleştirilerek Endülüs atı ve ekolü doğmuş. Endülüs atları hem askeri önemleri, hem de aristokrasinin hobisi olması sebebiyle kraliyet tarafından desteklenmiş.

Jerez de la Frontera’daki atçılık okulunda bugün hala geleneksel Endülüs atçılığı devam ettiriliyor. Haftanın belirli günleri showlar, yarışmalar ve turlar oluyor. Gelmişken görmenizi tavsiye ederiz. Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre‘nın websitesinden ne zaman ne olduğuna bakabilirsiniz.

Şubat ayındaki festivale denk gelirseniz muhteşem flamenko performansları izleyebilirsiniz.

6. Beyaz Köyler

Endülüs’ün flamenkosu gibi beyaz köyleri de ünlü. Bunlar genellikle bir dağın eteğine kurulmuş, Yunan adalarını andıran bembeyaz fotojenik köyler. Yoğunlukla Cadiz ve Malaga arasındaki coğrafyadalar.

Mutlaka görülmesi gerekenler hangiler derseniz benim önerim rotanıza en çok uyanlarını seçmeniz yönünde. Aralarında en meşhuru İspanya’da Sevilla ile birlikte boğa güreşinin iki beşinden biri olması ve ise Ernest Hemingway’in kitabında geçmesi ile Ronda.

Genellike içinde gezilip görülecek çok şey olmuyor ve çoğu zaman uzaktan görüntüsü içinden olduğundan daha güzel. Yani hepsinin içine girmeye gerek yok, girecekseniz de 1 saatte bitirirsiniz (yemek hariç). Stenil de las Bodegas’ı ise özellikle içinden görmek lazım.

Ronda


Uçurum kenarına kurulmuş, Malaga’ya bağlı olan Ronda, beyaz köyler içinde en ünlüsü.

1936- 1939 arası çıkan İspanya’daki iç savaşta kardeş kardeşi kırar. 600.000 kişi hayatını kaybeder. 1937’de Hemingway olayları gözlemlemek üzere Madrid’e gelir. Gördüklerinden esinlenerek Çanlar Kimin İçin Çalııyor (For Whom the Bell Tolls) kitabını yazar. Kitapta 500 kişi Ronda’nın uçurumlarından atılarak idam edilir. Tarihçiler olayın gerçek mi kurmaca mı olduğu konusunda ikiye ayrılıyor.

Ayrıca burası, Ferdinand adında yavru boğanın hikayesini anlatan 2017 yapımı çizgi sinema filminin de geçtiği yer.

Ayrıca maalesef boğa güreşi ile ünlü olduğundan arenaya çok turist geliyor.

Setenil de las Bodegas

Ronda’dan 20 dakika mesafedeki Cadiz’e bağlı köy, zamanında Rio Trejo Nehri’nin aşınması sonucunda meydana gelen bir kaya oluşumunun içine kurulu. Anlayacağınız, kayaların içinde, 3000 nüfuslu bir yerleşim var.

Zahara de la Sierra

Yine Cadiz’e bağlı Zahara de la Sierra da en güzel beyaz köylerden biri. Köy, UNESCO Biyosfer rezervi olan Sierra de Grazalema Doğa Parkı’nın kalbinde yer aldığından, çok pitoresk bir görünüme sahip.

Grazalema

Cadiz’e bağlı Grazalema, Grazalema Tabiat Parkı içinde bulunan bir beyaz köy, Burası, beyaz köyler içinde, kar gören tek köy. Çünkü deniz seviyesinden yaklaşık 3000 metre yüksekte. Mirador de los Asomaderos, Mirador El Tajo, Los Peñascos y Villa Turística gibi seyir teraslarından birine çıkıp beyaz badanalı evli ve dar sokaklı köyü bir bütün olarak görebilirsiniz. Ağustos ayında Feria Grazalema isimli festival zamanı harika oluyor. Köy bir anda, müzikle ve renklerle kaplı bir fuar alanına dönüyor. Elbette festivalin en can alıcı noktası, sokaklara boğaların salındığı anlar.

Olvera


Cadiz’e bağlı Olvera, kalitede mükemmellik ödülü almış zeytinleri ile meşhur. Cadiz dağlarındaki en karakteristik köylerden. Köyün, muhteşem bir de kilisesi var. Neoklasik Encarnacion Kilisesi.

Gaucin

Malaga’ya bağlı Gaucin ise Cebelitarık ve Kuzey Afrika’nın panoramik manzarasını sunan muhteşem bir dağ köyü. Dar Ortaçağ sokakları ve iki tepenin arasına bitişik dizilmiş beyaz evleri pitoresk bir havası var. İsminden de anlaşıldığı üzere (kartal) Gaucin, İspanya’nın önemli kuş gözlem noktalarından.

Arcos de la Frontera

Cadiz’e bağlı Arcos de la Frontera, tarihi sit alanı ilan edilen eski şehir bölgesi ile öne çıkıyor. Bir uçurumun üzerine kurulu kasaba, Arap döneminin mirası yapılarla dolu.

Vejer de la Frontera

Burası, çöp bidonlarının bile gözü rahatsız etmemek için dikkatlice tasarlandığı bir beyaz köy. Yine Cadiz’e bağlı ve yine bir tepe üzerine kurulu. Adeta tüm köy, beyaz evlerden oluşan bir labirent.

Mijas

Malaga’ya bağlı Mijas ise eşekli faytonları ve çiçekli evleri ile ünlü beyaz köy.

Alora

Malaga’ya bağlı Alora ise, dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul edilen, El Caminito del Rey yani Kral Yolu’nun olduğu yer.

Antequera

Malaga’ya bağlı Antequera, bir adamın yüzüne benzeyen inanılmaz kayası, süslü kiliseleri, M.Ö. 1800’lere dayanan dolmenleri ile güzel manzaralar sunan bir köy.

Alhama de Granada

Granada’ya bağlı, Arnavut kaldırımlı sokakları ve Endülüs kırsalının muhteşem manzaralarını sunan şirin bir beyaz kasaba olan Alhama de Granada’nın en öne çıkan özelliği, antik bir kaplıca merkezine sahip olması.

Frigiliana

Son olarak, Malaga’ya bağlı Frigiliana köyü var. Arnavut kaldırımlı sokakları, pastel renkle boyanmış kapılı beyaz evleri ile Endülüs’ün en güzel köylerinden sayılıyor. Ağustos sonunda kültür, gastronomi, müzik ve onlarca diğer etkinlikleri kapsayan Las Tres Culturas Festival (Üç Kültürler Festivali) diye bir festivali var ve çok renkli oluyor. Neden üç kültür dediğinizi duyar gibiyiz. Nedeni, festivalin, Hristiyan, Arap ve Sefaradların, köye getirdiği farklı kültürleri yansıtıyor olması. Bu festivalde, restoranlar bu güne özel menüler yaratıyor, kostümlü sokak tiyatrosu sanatçıları ve müzisyenler de sokaklarda dolaşıyor.

7. Sayfiye Yerleri / Plajlar

Maalesef İspanya’nın sahil turizmi bizim Antalya ya da Kuşadası gibi gelişmiş. Resortlar ile dolu ve bir Sevilla ya da Granada’da gördüğünüz estetik yok. Bize pek sevimli gelmedi. Biz Türkler zaten deniz keyfinin kralını Ege’de yapabildiğimiz için biz sahillerde vakit harcamamayı seçtik.

Ancak birçok çalışanın denize girmek başka şansı olmuyor ve gelmişken biraz yüzmek de istiyor. 3 tarafı deniz olduğu için sayısız opsiyonunuz var. Biz rotaya uygun, isim yapmış bazı sahil kasabalarını yazımıza ekledik.

Tarifa

Tarifa da Cebelitarık Boğazı’nda, Avrupa ile Afrika’nın birbirlerine en çok yaklaştıkları noktada, plajları ile ünlü Cadiz’e bağlı küçük bir kasaba. En güzel denizin Tarifa tarafında olduğu söyleniyor ancak biz gitmedik. Ayrıca iyi bir kitesurf noktası. En güzel plajları, kitesurf noktarı olan Playa de Valdevaqueros, Playa Punta Paloma ve Playa Hurricane, Playa Chica, Playa La Caleta, Playa de Los Lances ve Playa de Bolonia.

El Puerto de Santa Maria

Jerez de la Frontera’ya komşu, El Puerto de Santa María adlı bir kasaba var. Kristof Kolomb, en nihayetinde Amerika kıtasını keşfedeceği keşif seyahatlerinin ilkine, El Puerto de Santa María’nın limanından çıkmış. Buradaki en güzel sahiller, Fuentebravia, Santa Catalina, Playa de la Muralla, La Puntilla ve Valdelagrana.

Marbella

Malaga’ya yakın sayfiye yerlerinden biri de Marbella. Burası İspanya’nın Alanyası gibi. Beach Club’ları, alışveriş merkezleri, yatlarla dolu bir limanı ve lüks yaşam dışında görülecek pek bir şey yok. Ayrıca, buradan Fas’a feribotların kalktığının da altını çizelim. Marbella’ nın en canlı olduğu dönem, Paskalya öncesi perhizin son haftası Kutsal Hafta. Bu hafta boyunca, Paskalya Pazarı’na kadar, açık havada geçit törenleri düzenleniyor. Şehirdeki bir diğer önemli etkinlik ise, 11 Haziran’da gerçekleşen ve şehrin koruyucu azizi olduğuna inanılan Aziz Bernabe’yi anmak için düzenlenen San Bernabe Festivali. En güzel sahilleri ise Bounty Beach, Playa de Rio Real, Playa de Alicate, Playa Hermosa, Playa Real de Zaragoza ve Nikki.

Nerja

Fotoğraf Kaynak: pixabay

Bir de yine Malaga’ya bağlı Nerja diye bir kasaba var. Buranın olayı da kano ile gidilen denize dökülen çok hoş bir şelaleye ve El Balcon de Europa adlı ünlü bir seyir terasına sahip olması. En güzel plajları, Alberquillas, Las Calas del Pino ve El Cañuelo.

Endülüs Turu İçin İdeal Rota Seçenekleri


Haritada işaretli yerlerin tümünü görmek için 2 hafta lazım. O kadar vaktiniz yoksa şu şekilde planlayabilirsiniz:

3 gününüz varsa: Bizce ya sağa sola koşturmadan 3 gün de Sevilla’da keyif yapın. İlla birşey daha sıkıştırmak isterseniz önerimiz 2 gün Sevilla + yarım gün Cordoba.

4 gününüz varsa :
Endülüs’ün önemli 2 yeri olan Sevilla ve Granada’yı görmek için en az 4 gün lazım.

5 gününüz varsa : Sevilla – Cordoba – Granada
Cordoba’da aslında Kurtuba Cami dışında öyle ahım şahım birşey yok. Ama Kurtuba Cami de acayip birşey, kesinlikle görmeye değer. O yüzden önerimiz burada kalmadan günübirlik uğramanız. Sevilla’dan Granada’ya geçerken uğrayıp, kalmadan Granada’ya geçersiniz.

9 gününüz varsa : Malaga’dan başlayıp, harika bir daire yaparak Malaga’da bitirebiliyorsunuz. Sevilla, Granada, Cordoba yine rotanın demirbaşları. Geri kalan yerleri kendi ilgi alanınıza göre seçebilirsiniz:

9 Günlük Rota Seçenekleri

Metropol Parasol, Sevilla

Gezinin ilk 6 günü için önerimiz sabit
1. gün: Cumartesi THY’nin sabah uçağı ile Malaga’ya varış. Hızlı bir Malaga turu ve akşam yemeği. Granada’ya gece yolcuğu (1 saat 45 dak) ve Granada’da konaklama.

2. gün: Granada’yı gezin. Ücretsiz yürüyüş turu + Albaicin + Sacromonte. Konaklama: Granada

3. gün: Granada’yı gezmeye devam. Elhamra Sarayı. 2 günün programını değiştirebilirsiniz. Konaklama: Granada

4. gün: Sabah erkenden Cordoba’ya hareket (2 saat 15 dak). Kurtuba Cami + mini Cordoba turu. Öğleden sonra Sevilla’ya hareket (1 saat 45 dak). Konaklama: Sevilla

5. gün: Sevilla’yı gezin. Konaklama: Sevilla

6. gün: Sevilla’yı gezin. Konaklama: Sevilla

Bundan sonraki günler için ilgi alanınıza göre seçin:

+ La Donaira’da Lüks İnziva & Beyaz Köyler 
7. gün & 8. gün: La Donaira lüksün en doğal ve rafine hali. İ-na-nıl-maz güzel bir otel. Elbette bir o kadar tuzlu. Minimum konaklama 2 gün. Ayrıca stratejik bir şekilde en güzel 4 beyaz köyün ortasına kurulmuş. 1 gün köyleri gezip, bir dün de otelin imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ya da o kadar paraya kıydıktan sonra muhtemelen hiç çıkmak istemezsiniz. Zaten tesis rahatlıkla bir kasaba büyüklüğünde, at çiftliği, organik bahçesi vs derken en az 1 gün içinde oyalanırsınız. Nasıl bir yer olduğunu buradan inceleyebilirsiniz. Konaklama: 2 gece La Donaira

9. gün: Günlerden Pazar. Uçak 17.55’te olduğu için erkek kalıp günü değerlendirebilirsiniz. günü beyaz köyleri gezebilirsiniz ya da yüzmek isterseniz Malaga’ya 41 dakika mesefedeki Marbella’ya gidebilirsiniz.

+ Kültür Rotası (Deniz + Beyaz Köyler + Atçılık)
7. gün: Direkt Cadiz’e geçebilirsiniz ya da Jerez de la Frontera’da Kraliyet Atçılık Okulu’unda öğlen 12’deki 90 dakikalık showlarından birisini yakalayıp sonra devam edin. Öğleden sonra Cadiz. Konaklama: Cadiz.

8. gün: İsterseniz Cadiz’da bir gün daha kalabilir/ ya da denizinin daha güzel olduğu söylenen Tarifa’ya geçebilir/ ya da beyaz köyleri geze geze Ronda’ya gidebilirsiniz.

9. gün: Pazar 17.55 uçağı ile dönüş (THY)

Bütçe

Konaklama Yemek Hobi Ulaşım Günlük bütçe/ kişi
Düşük Bütçe – Tek kişilik hostel yatağı: 15-35 Euro

– 2 kişilik makul bir otel odası: 30-65 Euro

– Sade bir tapas bar’da tapa başına: 2-4 Euro – Ücretsiz turlar, şovlar ve manzaralar – Sevilla – Granada arası otobüs yolculuğu: 25-30 Euro 75 EURO
Orta seviye – Butik otelde çift kişilik oda: 65-140 Euro – Yerel bir restoranda  yemek: 20-45 Euro – Anıtlara, müzelere ve diğer turistik yerlere giriş: 3-20 Euro – Araç kiralama: Günlük 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla 75 – 175 EURO
Lüks – Lüks bir otelde oda: 140 Euro’dan başlayan fiyatlarla – Üst düzey bir restoranda yemek: 40 Euro’dan başlayan fiyatlarla – Yemekli flamenko gösterisi: 50-70 Euro – Araç kiralama: Günlük 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla 175 EURO & üstü

Nerede Flamenko İzlemeli

Tüm şehirler flamenkonun asıl evi olduğunu iddia etse de neresi olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Kesin olan Hindistan’dan göç eden İspanya çingenelerinin icat ettiği. İlk zamanlarında varoşların dansı olarak görülürken zaman içinde soylulaşmış ve tüm ülkeye mal olmuş.

Granada’da çingenelerin yaşadığı Albaicin mahallesindeki mağara evlerde eski orjinal ambiyansında flamenko şovları oluyor. Burası ambiyanstan puan topluyor. Her ne kadar turizme açılmış olsa da hala bir çingene mahallesi ve insanlar hala mağara evlerde yaşıyor. Güvenlik sıkıntısından endişe etmenize gerek yok. Diğer taraftan bu gecelerde genelde tek flamenko dansçısı sahne alıyor. O zaman da biraz tekrara bağlıyor. Granada flamenko izlemek için en doğru yerleri Granada rehberimizde bulabilirsiniz.

Sevilla’daki flamenko şovlarında ise genelde 2-3 kişi sahne aldığından daha hareketli oluyor ama bu sefer de ambiyans noksan. Netice de tiyatro salonunda izliyorsunuz. Sevilla’da flamenko izlemek için en doğru yerleri Granada rehberimizde bulabilirsiniz.

Seçmek zorunda değilseniz ikisinde de izleyebilirsiniz. Eğer seçmek zorundaysanız sanırım çoklu performans ama belki Albaicin’de de bulabilirsiniz. Hem mağara, hem büyük ekip harika olur.

Son olarak en iyi flamenko müzesi ise Cordoba’da. 🙂

Önemli Not: Bazı restoranlar ya da işetmelerde flamenko geceleri oluyor. Genel kanı ya buralardaki flamenkocuların ya da yemekleirn 2. kalite olduğu yönünde. Yemeğinizi restoranda, flamenkonusu da flamenkocuda izleyin diyorlar.

Arapların İspanya’daki Etkisi


Endülüs yaklaşık 800 yıl Arapların etkisi altında kalmış. Hala etkisi çok bariz olarak hissediliyor. Burada islamın en aydınlık devrini yaşadığı, hatta rönesansı bile tetiklediği söylenir. Endülüs’e gitmeden önce buradaki Arap medeniyeti hakkında mutlaka bilgi edinmelisiniz: ENDÜLÜS EMEVİLERİ

Instagram’a da Bekleriz!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

9 Comments

 1. Gerçekten emeklerinize sağlık Mayıs ayında gideceğiz ve bilgileriniz ile çok yardımcı oldunuz

  1. Merhabalar çok sevindik yazımızdan faydalanmış olmasına şimdiden harika bir tatil dileriz :))

 2. Müthiş bir rehber hazırlamışsınız. İki hafta sonrasına son dakika bir seyahat planladık bu rehber sayesinde endişelerimiz gitti. Emeğinize sağlık

 3. Merhaba,

  Biz de bir ay kadar sonra sizin belirlediğiniz güzergahta Endülüs turu yapacağız ancak Malaga’da araç kiralamak için araştırırken kafamız çok karıştı. Kimi kurumsal firma daha yüksek fiyatlara sahipken adını daha önce duymadığımız yerel firmalar çok daha uyguna Malaga Havalimanında alım-teslim için fiyatlar sunuyor. Acaba hepsi güvenilir midir? Siz hangi firmayı tercih etmiştiniz ve kiralama işini gitmeden önce mi yoksa havaalanına indiğiniz sırada mı yapmıştınız?

  1. Merhabalar,
   Biz Avis’ten kiralamıştık THY’nin mil programı ile mil toplamamıza imkan verdiği için.
   Maalesef kurumsal olmayan şirketlerin güvenilirliği hakkında bilgim yok. 🙁

 4. Tam zamanında Uzun zamandır bunu bekliyordum, 15 gün sonra gideceğiz.
  Ellerinize sağlık, süper bir yazı olmuş, teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir