EYFEL KULESİ: HAKKINDA BİLGİ & FOTOĞRAFLAMAK İÇİN EN İYİ NOKTALAR

Nesillerdir ateşi sönmeyen bir soruyu size yöneterek başlayalım: Sizce Eiffel Kulesi güzel mi, çirkin mi?

Paris’in, hatta Fransa’nın, en önemli simgesi haline gelen Eiffel Kulesi’nin yapıldığı 1889 yılında Parisliler tarafından çirkinliği ile ilgili topa tutulduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Üzerinden geçen yüzyılı aşkın sürede şehir silüetine Louvre Piramidi’nden Centre Pompidou’ya birçok avangard yapı eklenmesine rağmen şiirsel Haussmann mimarisi ile bezenmiş şehrin hala en aykırı yapısı olmaya devam ediyor. Çağının böylesine ötesinde bir yapı olmasına ve her sene 7 milyon ziyaretçi çekerek rüştünü ispatlamasına rağmen hala beğenmeyenler var. Ama genel olarak Parislilerin Eiffel Kulesi ile gurur duyduklarını söyleyebiliriz.

Sorumuza “Güzel” diye cevap verenlerdenseniz Paris gezinizde bol bol Eyfelli kareler yakalamak isteyeceğinizi tahmin ediyoruz. O yüzden bu rehberimizde sadece Eyfel Kulesi hakkında bilgi vermekle kalmayıp, en beğendiğimiz fotoğraf noktalarını da ekledik. Yeme-içmeden konaklamaya, Paris hakkında diğer her konu için ise Paris Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Fransa’nın “Kaslarıma Bakın” Deme Şekli: Eiffel Kulesi 🙂

Fotoğraf Kaynak: Stijn Te Strake / Unsplash

Eyfel Kulesi dünyaya Fransa’nın endüstriyel anlamdaki gücünü göstermek amacıyla Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen 1889’daki Dünya Fuarı Expo 1889’un açılışı için yapılmış. İlki 1851’de Londra Kristal Palas’ta düzenlenen Dünya Fuarı, o dönemin en önemli kültür, sanat, bilim ve girişimcilik etkinliğiymiş. Örneğin dönme dolap, dizel motorlar, yürüyen merdiven gibi birçok makine ve buluş zamanında ilk kez bu fuarda sergilenmiş. Yani Eiffel Kulesi gövde gösterisi yapmak için inşa edilmiş.

3.000 işçinin 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirmesi ile ayağa kalkan kulenin inşaasında hiç can kaybının olmamış olması da o dönem için sıradışı bir başarıymış.

Aslında sadece 20 yıl sergilenip kaldırılacakmış ancak kulenin yüksekliği Atlantik ötesi haberleşmeye imkan sağladığından kalmasına karar vermişler. Radyo dalgalarını uzun mesafelere yayabilmesi avantajıyla döneminde radyo yayıncılığının gelişmesine önemli katkı sağlayan kule I. Dünya Savaşı’nda sinyal kesici ve bozucu olarak da kullanılmış. Günümüzde bile en tepedeki 27 metrelik radyo vericisiyle halen bir verici istasyonu görevi görüyor.

Eyfel Kulesi Bileti (Ücretler & Çeşitler)


Eğer güzel bir Paris manzarası için kuleye çıkıyorsanız bizce içinde Eiffel’in göründüğü Paris panaromaları daha güzel. Bu durumda Arc de Triomphe yani Zafer Takı’ının terasına çıkmanızı tavsiye ederiz. Ama amacınız Paris’in ikonuna çıkmaksa o zaman tabi ki adresiniz Eyfel Kulesi. Günde ortalama 20.500 kişinin kuleyi ziyaret ettiğini için yüksek sezonda saatlerce kuyruk olabiliyor. Bilet türünüzü seçerken bunu da göz önünde bulundurun. Kulenin 3 girişi var. Bilet türünüze uygun girişe gitmeyi unutmayın.

Gelelim bilet çeşitlerine:

1. Eyfel Kulesi’nin Ara Katlarına Çıkmak

Eyfel Kulesi’nin zirvesine ve ara katlarına çıkışı ayrı ücretlendiriyorlar. 1. katı 57. metre, 2.  katı 115. metrede. İkisini tek bilet yapmışlar, yani 2. kat bileti aldığınız zaman her iki kata da çıkabiliyorsunuz. Merdivenle ya da asansörle çıkma şansınız var. İkisini ayrı ücretlendirmişler. Merdivende daha az sıra oluyor.

Merdivenle 2. kat bileti: Yetişkin 10. 70€ / 12-24 yaş 5,40€ /  4-11 yaş & engelli 2,70€ / 4’ten küçükler ücretsiz
Asansörle 2. kat bileti: Yetişkin 17,10€ / 12-24 yaş 8,60€ /  4-11 yaş & engelli 4,30€ / 4’ten küçükler ücretsiz

Bu katlarda manzaraya karşı yemek yiyebileceğiniz restoranlar da var:
1. katta öğle veya akşam yemeği için 58 Tour Eiffel Brasserie. Rezervasyonsuz gitseniz burada bile sandviç, salata tarzı bir şeyler yeme şansınız olabilir.
2. katta lüks bir yemek deneyimi içinse 2. katta şık Jules Verne Restaurant var. Rezervasyon şart. Rezervasyonunuz varsa 2. kata çıkmak için ayrıca asansör ücreti vermiyorsunuz, zaten kendi asansörü var. Ama kuleyi gezmek için ayrıca biletinizin olması lazım.

Not: Burada bir yemek planınız varsa ne ala ama “Bir rezervasyon yapıp gitmem, asansör bedavaya gelir” gibi çakallıklar peşine düşmeyin sakın. Şef Frédéric Anton’un 5 tabaklık tadım menüsü kişi başı 205 Euro civarında ve sadece ön ödeme yaparak rezervasyon mümkün. Rezervasyon için tıklayın.

2. Eyfel Kulesi’nin Zirvesine Çıkmak

Zirveden aşağısı böyle görünüyor. Kuleden şehir minyatür gibi görünüyor.

Zirve platformu ise 276. metrede. Burada da bir bar var. En üst platformda hem üstü açık bir alan hem de kapalı alan bulunuyor. En üst kattan Paris’i 360 derece görebiliyorsunuz. En üst platforma çıkmak için ikinci katta aktarma yapıp başka bir asansöre geçmeniz gerekiyor. 2. kata asansörle mi merdivenle mi geldiğinize göre de bilet fiyatları değişiyor:

Merdivenle 2. kat + Asansörle Zirve: Yetişkin 20,40€ / 12-24 yaş 10,20€ /  4-11 yaş & engelli 5,10€ /4’ten küçükler ücretsiz.
Asansörle 2. kat + Asansörle Zirve: Yetişkin 26,80€ / 12-24 yaş 13,40€/  4-11 yaş & engelli 6,70€ / 4’ten küçükler ücretsiz.

Ben hiç sıra beklemek istemiyorum derseniz, 1, ve 2. katlara üstüne biraz daha para verirseniz zirveye de direkt geçiş hakkı veren bu bileti alabilirsiniz.

3. Çalışma Saatleri

Asansör: 9:30 – 22:45
Merdiven: 5 Mart 2022’de bakım işleri için merdivenin saatleri sınırlanacakmış. O yüzden gitmeden önce güncel çalışma saatlerini öğrenmek için tıklayın.

Hava Karardıktan Sonra Saat Başı Kısa Bir Işık Şovu Oluyor

Hava karardıktan sonra her saat başı beş dakika süren minik bir ışık şovu oluyor. Kule ateş böcekleri gibi yanıp sönüyor. Bir de Fransa Ulusal Bayramı olan 14 Temmuz yani Bastille Günü’nde Paris’teyseniz Eyfel Kulesi’ndeki olağanüstü havai fişek gösterisini kaçırmayın.

Eyfel Kulesi’ni Fotoğraflamak İçin En Güzel Noktalar

1. Rue de l’Université

Biz karakteristik Paris mimarisini ve Eyfel Kulesi’ni aynı karede görmeyi tercih ettiğimizden en sevdiğiniz Eyfel karelerinden birisi kesinlikle l’Université Sokağı’ndan çekiliyor. Buradaki evlerinin süslü ferforje balkonları ve süslü cephe detayları, klasik bir Eyfel Kulesi fotoğrafını çok zenginleştiriyor. Eyfel Kulesi’nin içinde bulunduğu parka açılan sokaklardan birisi olması sebebiyle de ulaşmanız çok kolay olacaktır. Konum için tıklayın.

2. Champ De Mars

Eyfel Kulesi’nin altında Eyfel Bahçeleri’yle birleşen kocan bir yeşil keyifli bir park var. Şehrin en yaşayan yeşil alanlarından birisi. Çocuğunu, müziğini kapan buraya kuleyi seyrederek piknik yapmaya geliyor. Eiffel Kulesi’ni tam cepheden gören bir açısı var. Hava kararmaya başlayınca gözünüz kulede olsun. Her saat başı kulenin ışıkları 5 dakikalığına Noel ağacı gibi yanıp sönüyör. Konum için tıklayın.

3. Eyfel Kulesi Atlıkarıncası (Carrousel de la Tour Eiffel)

Biz şehrin park ve bahçelerinde atlıkarınca görmeye çok alışkın değiliz ama Paris’te birçok noktada görebiliyorsunuz. Eyfel Kulesi’nin Seine nehrine bakan cephesinde bu vintage atlıkarınca bizce kulenin endüstriyel görüntüsüne sıcacık bir his katıyor. Konum için tıklayın.

4. Trocadéro Meydanı

Trocadero Meydanı – Fotoğraf Kaynak: Christophe Schindler / Pixabay


Yüksek bir platform üzerinde olması nedeniyle Eyfel Kulesi’ne biraz daha göz hizasından bakma imkanı sağlayan Trocadéro Meydanı zeminindeki kare döşemelerle çok güzel ve geometrik bir kadraj sunuyor. Ama burayı boş bulamadıktan sonra insanın gözünü kuleye yönlendiren o perspektif kalmıyor. O yüzden Instagram delileri sabahın ilk ışıklarında meydana nöbete geliyor ama yapmayın, etmeyin arkadaş, Paris’teki sayılı vaktinizi like peşinde harcamaya değer mi? Konum için tıklayın.

5. Trocadéro Bahçeleri


Eyfel’i fotoğraflamanın en zor yanı sürekli kadrajınızda kalabalıkların girmesi. Çok popüler bir yapı olduğu için her fotoğrafınızda istemsizce bir photo-bomb durumu var. İşte bu duruma ilaç gibi gelecek yerlerden birisi Trocadéro Bahçeleri. Bahçe tepedeki Trocadéro Meydanı’ndan eğimle Eyfel Kulesi’ne doğru indiği için setlerin üzerinden ya da merdivenlerin basamaklarından bombalanmayan kareler yakalamak mümkün oluyor.

Fotoğraf Kaynak: Maxavans / Pexels

Parkın içinde en sık çekilen kare de bu merdivenlerden. Ancak merdivenler popüler bir fotoğraf noktasına döndüğü için yine biraz el kol girmesi durumu olabilir. Konum için tıklayın.

6. Le Recrutement Café ve Au Canon des Invalides’in Sokağı

Rue Saint-Dominique’deki Le Recrutement Café civarları şehrin ritmini ve Eyfel Kulesi’ni tek bir kareye sıkıştırma imkanı sağlıyor. Biz bu tarz yaşayan Paris portelerini şehrin ruhunu yakaladığı için çok beğeniyoruz. Le Recrutement Café kırmızı tentesi ile fotoğrafınızı patlatırken, bu kafenin hemen bir sokak arkasındaki Au Canon des Invalides adlı kafe ise fotoğraflarınıza daha nötr bir fon veriyor. İkisini de değerlendirin deriz. Konum için tıklayın.

7. Zafer Takı (Arc de Triomphe)Zafer Takı’nın terasının her cephesinden ayrı güzel bir Paris manzarası göreceksiniz. Önünüzde Champs Elysée, arkanızda La Défense’ın gökdelenleri, sağınızda Eyfel Kulesi ve solunuzda Montmartre Katedrali. Bizce Eyfel’in tepesinden Paris’i seyretmektense Takı’nın terasından seyretmek daha güzel. Hem böylece Eyfel’in yanında o koca binaların nasıl cüce kaldığını fotoğraflayabilirsiniz. Gün batımını terasta yakalamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Konum için tıklayın.

8. Seine Nehri’nden


Eiffel Kulesi’nin fotoğrafını çekmenin en güzel yollarından biri de kuleyi gören Seine Nehri kıyıları. Ayrıca bir Seine Nehri tur teknesine atlamak da güzel fikir. Böylece 1,5 saatlik tur boyunca karşınıza harika açılar ve fotoğraf noktaları çıkacak.

9. Paris’in Köprüleri

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Vincent (@drone.ace)’in paylaştığı bir gönderi

Paris’in çoğu köprüsü Eyfel Kulesi’ni fotoğraflamak için iyi bir konuma sahip. Özellikle de trafik akışının olmadığı ve sadece yayalara açık olan köprüler fotoğraflamak için çok daha da elverişli.

Aralarından en güzel fotoğraf verenler:
Pont Alexandre III Konum için tıklayın.
Pont De Bir-Hakeim Konum için tıklayın.
Pont d’léna Konum için tıklayın
Passerelle Debilly Konum için tıklayın.

10. Montparnasse Kulesi

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mary Quincy (@mary_quincy)’in paylaştığı bir gönderi

Montparnasse Kulesi Tour Montparnasse Paris’in göbeğinde bulunan tek gökdelen. Bina, 210 metre yüksekliğinde olduğundan en az Eyfel kadar tüm şehri gören bir görüş açısına sahip. 56. katında bir seyir terası var. Konum için tıklayın.

11. Sacré Coeur’ün Kubbesi

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mary Quincy (@mary_quincy)’in paylaştığı bir gönderi

Sacré Coeur’den Paris’e bakmak da 360 derecelik şehir manzarası demek. Fakat aşağıdan değil en güzel manzara için bazilikanın seyir terasına çıkmalısınız. Her ne kadar Eiffel uzak kalsa da manzara çok güzel. Zoom lensiniz varsa kesin çantaya atın deriz. Elbette seyir noktasına çıkmak için 300 basamak çıkmalı ve belli bir ücret ödemelisiniz. Konum için tıklayın.

12. Avenue de Cameons

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Katarina (@applekaty)’in paylaştığı bir gönderi

Avenue de Cameons da bizlere tanıdık gelecek, Karaköy’de bulunan Kamondo Merdivenleri’ni andıran Monument à Luís de Camões adlı bir anıtsal bir nokta. Güzel sütunları, merdivenleri ve klasik Paris mimarisini Eyfel Kulesi’nin muhteşem manzarasıyla birleştiriyor. Konum için tıklayın.

13. Galeries Lafayette’in Rooftop’ı

Güzel bir kahve eşliğinde Eiffel Kulesi manzarası yakalamak için manzara için Galeries Lafayette’in rooftop cafe / barı da şehrin merkezinden güzel bir seçenek. Eiffel Kulesi konum itibariyle biraz uzakta kalıyor ama güneşli bir günse burada biraz keyif yapmaya değer. Konum için tıklayın.

14. Place Rapp

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mary Quincy (@mary_quincy)’in paylaştığı bir gönderi

7. bölgedeki bu küçücük çıkmaz sokağın, binaların arasından harika bir Eyfel Kulesi açısı var. Konum için tıklayın.

15. Eyfel Manzaralı Restoranlar

Fotoğraf Kaynak: Mathias P.R. Reding / Pexels

Hevesler kırılmadan hemen uyaralm: Hem Eyfel’i muntazam bir şekilde görüp hem de ucuz olan bir restoran yok. Eyfel görüp, makul fiyatlı olan yerler var ama onlar da Sahibinden.com’daki gibi “boğaz manzaralı” ilanlarlar kadar görüyorlar; iki binanın arasından, balkandan sarkmak suretiyle ya da ucu kenarından.

Buradaki restoranlar tabir-i caizse kabak gibi kuleyi gören, bunu da hem yemeğin kalitesine hem de faturaya yansıtan yerler. Özel bir gün ya da kutlamalar için düşünebilirsiniz.

Gustave

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Gustave, Champ de Mars içindeki, sergiler, defileler ve spor etkinlikleri için kullanılan cam cepheli kültür merkezi Grand Palais Éphémère’nin içindeki restoran. Fiyatlar: $$$$. Konum için tıklayın.

L’Oiseau Blanc

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

L’Oiseau, 8. bölgedeki The Peninsula Paris adlı otelin rooftop barı. İçlerinden birini seçecekseniz burayı öneririz. Fiyatlar: $$$$. Konum için tıklayın.

Girafe Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/girafeparisrestaurant

Girafe, Chaillot Sarayı içinde, büyük bir cam pencerelerinden ve bahçesinden Eyfel’in güzel bir manzarasına sahip restoran. En iyi zamanı, güzel havalarda güneş batmadan hemen önce. Açık alanı var. Fiyatlar: $$$. Konum için tıklayın.

Café de l’Homme

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cafedelhomme

Café de L’Homme, Yine Chaillot Sarayı’nda, Musée de L’homme’un içinde yer alan, süslü Art Deco tarzı bir iç mekana ve geniş bir terasa sahip restoran. Elbette asıl manzaralı kısım teras kısmı. Yerel malzemelerle hazırlanmış klasik Fransız lezzetleri servis ediyor. Çiftler için romantik bir seçenek. Fiyatlar: $$$$. Konum için tıklayın.

Monsieur Bleu

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Monsieur-Bleu-Palais-de-Tokyo-Restaurant

Monsieur Bleu, Palais de Tokyo içinde, klasik Fransız yemeklerine modern bir dokunuş yapan şık bir restoran. Art Deco’dan ilham alan zarif bir dekora sahip. Diğer seçeneklere göre uygun fiyatlı. Açık alanı var. Zira içeride oturursanız Eiffel Kulesi manzarasını göremiyorsunuz. Fiyatlar: $$$. Konum için tıklayın.

Les Ombres

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/lesombres.restaurant

Les Ombres, Eyfel Kulesi’ni gören şehrin en klas ve lüks restoranlardan biri. Musée du Quai Branly’nin teras katında konumlanıyor. Hayalini kurduğunuz o romantik Eyfel Kulesi akşam yemeği için ideal. Modern Fransız mutfağı sunuyor. Kesinlikle önden rezervasyon şart. Fiyatlar: $$$$. Konum için tıklayın.

16. Eyfel Manzaralı Oteller

Aynı şekilde Eiffel’i kenarından köşesinden değil tam gören tüm oteller de sıradan bir günde kalmalık değil balayılık seçenekler. Tabii bütçeniz her daim he şekilde elveriyorsa o başka.

Plaza Athénée $$$

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/DC.Luxuryhotels

8. bölgedeki Avenue Montaigne’de bulunan lüks otel Influencer’larca dünyanın en çok fotoğraflanan otellerinden biri. 1911 tarihli Plaza Athénée Parizyen tarzı, Art-Deco üslubu ile oldukça zarif ve şık bir konaklama opsiyonu. Otelin en meşhur kısmı Eyfel Kulesi’ni harika bir açıdan gören, dekorasyon olarak hiçbiri birbirinin aynı olmayan Fransız balkonlu odaları ve “Le Cour Jardin” isimli, kırmızı tenteli avlusu. Sadece balayı için düşünün. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Four Seasons George V Paris $$$$

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

8. bölgede, 5 yıldızlı, çok lüks bir otel seçeneği. İçinde kapalı havuz, fitness merkezi, birinci sınıf bir spa ve biri 3 yıldızlı Le Cinq olmak üzere toplam 5 Michelin yıldızı ödüllü 3 restoran bulunuyor. Balayı düşünenler için uygun. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Shangri-La Paris $$$$

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

16. bölgede, bir zamanlar Prens Roland Bonaparte’ın eski ikametgahı olan ve ulusal anıtlar arasında yer alan yapı şimdilerde Shangri-La Hotel olarak hizmet veriyor. İçinde biri Michelin yıldızlı olmak üzere 2 restoran, havuz ve spa mevcut. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hotel The Peninsula Paris $$$$

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

Yine 16. bölgede, Arc de Triomphe’a sadece 400 metre mesafede yer alan ve Paris’i 360 derece bir açıyla gören terasa, spa alanına ve Kléber Terrace adında bir restorana ve L’oiseau adlı bir rooftop bara sahip 5 yıldızlı otel seçeneği. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Biz De Sizi Çok Sevdik, Instagram’a Da Bekleriz

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir