GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ NASIL YAPILMALI

Çoğu zaman yanımıza kıyafetimize en uyumlu gözlüğü alıyoruz ama aslında gidilecek yer ve yapılacak aktivite güneş gözlüğü seçimi için önemli kriterler.

Diğer Alışveriş Rehblerimiz

Kamp Malzemesi Nasıl Seçilir
Snowboard Malzemesi Nasıl Seçilir
Kayak Malzemesi Nasıl Seçilir

 

Su Sporları


Suya vuran güneşin sebep olduğu parlama hem gözü rahatsız eden, hem de suyun dibinin görülmesini engelleyen bir durum. Polarize camlı güneş gözlükleri bu parlamayı minimuma indirdikleri için deniz gibi, parlamanın çok olduğu ortamlarda çokça tercih ediliyor. Burada altı çizilmesi gereken bir konu da her polarize güneş  gözlüğünün UV filtreleyici özelliği olmadığı. UV ışınlarından korunmak her  zaman tercih edilesi bir durum.

Windsurf Tatili Önerilerimiz:

Türkiye’de windsurf noktaları için tıklayın
Yurtdışında:
Essaouira, Fas
Maui, Hawai

Kiteboard


Bir su sporu olan kitesurf’u ayrıca not etmemizin sebebi, uçurtmayı kontrol ederken çok fazla göğe ve dolayısı ile güneşe çok fazla bakılıyor olması. Özellikle de daha başlangıç seviyesindeyseniz, uçurtmayı izlemek için sürekli yukarı bakıyor ve gözlerinizi ciddi şekilde UV ışınlarına maruz bırakıyorsunuz. Sadece 2 saatlik bir seansın sonunda gözleriniz kıpkırmızı olabilir. Mutlaka UV filtreleyici bir güneş gözlüğü tercih edin. Koruyuculuk derecesi de UV 400’den aşağı olmasın deriz. Satış temsilcisine danışarak koruyuculuk derecesini öğrenebilirsiniz. Yüzer gözlük ipi takmadan aman kullanmayın! Yoksa ilk düşüşte kaybedebilirsiniz.

Kitesurf tatili önerilerimiz
Türkiye’de kitesurf noktaları için tıklayın
Zanzibar, Tanzanya – Kiteboard (Ocak ayı)
Borakay, Filipinler (Kasım – Nisan)

Kış Sporları


Kar da yüksek yansıtıcı özelliği ile parlamanın çok olduğu bir diğer ortam. Kitesurf ve kayakçılar arasında aynalı camlı güneş gözlüklerinin moda olması tesadüf değil. Aynalı camlar, camın aynasız haline göre %10 ile 60 arasında daha az ışık geçirir. Güneşli ve karlı ortamlarda severek kullanıyoruz.

Karın parlamasını engellemesi bakımınan polarize güneş gözlükleri de çokça tercih ediliyor. Ancak yansımaları törpülemesi sebebiyle pistteki buzlanmayı da görmemizi engelleyebildiği için biz çok tercih etmiyoruz.

Ancak dağda her zaman hava günlük güneşlik olmuyor. Havanın daha gri olduğu günlerde açık renkli camlar (sari, altın, amber, pembe, kırmızı) hayat kurtarıyor. Derinlik algısını güçlendiriyor, puslu havalarda daha iyi bir kontrast sağlıyarak ortamın daha net görünmesine yardımcı oluyor. Bizim tercihimiz sarı cam.

Tatil önerimiz
Doğu Ekspresi ile Sarıkamış Kayak Merkezi
Zermatt, İsviçre
Chamonix, Fransa

Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir için tıklayın.

Fotoğrafçılık


Eğer fotoğrafçılık hobinizse, güneş gözlüğünüzün ardından renkleri gerçek renklerine yakın görmek sizin için önemli olabilir (tabi olmayabilir de, bu bir tarz meselesi). Gri ve yeşil camlar renkleri daha az bozarak gösterir.

Tatil önerimiz
Artvin – Doğa fotoğrafçılığı
Havana, Küba – Mimari & İnsan fotografçılığı
Codpur, Hindistan – Mimari & İnsan fotografçılığı  (fotoğraftaki mavi şehir)

Bizim kullandığımız çekim eşyalarımızı öğrenmek isterseniz tıklayın.

Şehir Seyahatleri


Aslında burada bir kısıtlama yok. Şehir seyahatlerinde canınızın istediği güneş gözlüğünü götürebilirsiniz. Ama hafif seyahat etmeyi seviyorsanız ve tek güneş gözlüğü götürecekseniz o zaman tercihiniz daha nötr bir güneş gözlüğü olsun ki her kıyafetinize uyum sağlasın deriz. Bağırmayan bir renk ve sade model seçimi her şeyle uyum sağlayacaktır. Bu durumlarda biz doğal renklerimizle en uyumlu, yüzünüzün şekline uygun ve suratımızı çok kaplamayan güneş gözlüklerini tercih ediyoruz.

Tatil önerimiz
Bozcada, Çanakkale
Eskişehir
Prag, Çek Cumhuriyeti
Barselona, İspanya
Floransa, İtalya

Moda : Senenin Popüler Yerleri Ve Güneş Gözlüğü Tarzları


Bu senenin öne çıkan bazı destinasyonları ve buralara giderken valizinize atmanızı önerdiğimiz güneş gözlükleri:

Kuzey Avrupa – Kuzey Avrupa ülkeleri yazın bile soğuk ve gri olabiliyor. Dolayısı ile koyu renkli camlı bir güneş gözlüğüne ihtiyacınız pek olmuyor. Ayrıca İskandinav ülkeleri yalın bir tasarım anlayışı hakim. Bağırmayan bir renk ve sade bir model seçimi hem buranın estetik anlayışına, hem de valizinizdeki hemen hemen herşeye uyum sağlayacaktır.

Küba – Vintage güneş gözlükleriniz ile Küba’nın nostaljik havasına cuk oturacaksınız! Ayrıca bir deniz ülkesi ve rengarenk olması sebebiyle beyaz ya da renkli çerçeveler de buraya çok yakışıyor. Küba gezi rehberimiz için tıklayın.

Kore – Cesur tasarımlar sevenlere müjde! K-Pop önce Kore’yi sallladı, şimdi de dünyayı sallıyor. Kore’de sıradışılıkta sınır yok. En iddiali güneş gözlüklerinizi, ve o çok severek alıp, bir türlü nerede giyeceğinizi kestiremediğiniz kıyafetlerinizi valizinize koyabilirsiniz.

İtalya – İddaanızdan sakınmanıza gerek olmayan bir başka yer de İtalya. Ancak Kore ve İtalya’nın iddia anlayışları çok farklı. İtalya’da diva ve yön tasarımlar makbülken, Kore’de daha sokak tarzı , daha “pop” tarzda bir iddia söz konusu. Milan rehberimiz için tıklayın.

Fas  – Buralarda gözlerinizin camların arkasından görünmediği bir güneş gözlüğü tavsiye ediyoruz çünkü esnafla göz göze gelirseniz ya da onun tezgahına baktığınızı fark ederse ısrarın sonu gelmiyor.

Norveç & Alpler – Buralardaki doğa o kadar güzel ki gerçek renkleriyle görmenizi çok isteriz. Gri ve yeşil camlar renkleri daha az bozarak gösterdiğinden tercih edebileceğiniz güneş gözlükleri.

 

3 Comments

  1. Merhabalar,

    Gözlük seçimiyle ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için size teşekkür ederim. Güneş gözlüğü seçimi gerçekten çok önemli. Yüzümüze uygun güneş gözlüğünü bulduğumuzda yaz mevsimi daha keyifli hale geliyor bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir