HALİKARNAS MOZOLESİ

Halikarnas Mozolesi, Kraliçe Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezar ama ne mezar! Kendisi dünyanın yedi harikasından biri olma özelliğini taşıyor. Mozolenin içi Bodrum evlerini andırıyor. Kolonlarıyla Yunan, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren farklı bir mimarisi var. Bu özelliği, ondan sonra yapılan tüm anıt mezarlara mozole denmesini sağlamış. Ama maalesef 15. yy’daki depremle yıkılmış. Saint Jean şövalyeleri Bodrum’a geldiklerinde mozoleyi yıkık bir şekilde bulmuş ve orayı taş ocağı olarak kullanıp Bodrum Kalesinin yapımında buradaki taşları kullanmışlar. Böylelikle mozolenin kalan kısımları da tahrip olmuş. O nedenle de o muhteşem eserden günümüze pek bir şey kalmadığından bugün mozolenin bulunduğu alan açık hava müzesi olarak düzenlenmiş.

bodrum-halikarnas-mozolesi-
Fotoğraf Kaynak: dunyaninyediharikasi.net

Mozole basit bir anıt mezar olarak görülse de oldukça çok fazla mimarlık bilgisi gerektirdiği için birçok bilim adamı için hala incelemeye değer bir eser. Sadece dış görünüşle değil iç yapısıyla da oldukça dikkat çekici. Zamanında içerisinde ilginç tüneller bulunuyormuş ve söylenenlere göre bu tüneller Artemis tapınağı ve Amfi tiyatroya kadar devam ediyormuş. Bu kadar gizemli oluşu geçmişte maalesef ki tarihi eser kaçakçılarının da dikkatinden kaçmamış. Dolayısıyla mozolenin iç yapılarının bir kısmı da oldukça zarar görmüş. Şu anda koruma altında olduğu için artık tahribat yok ancak zaten ortada tahrip edilecek pek fazla bir şey de yok. Yine de var olan parçalar dikkatle korunmaya çalışılıyor. Adres: Tepecik, 48440 Bodrum/Muğla Konum için tıklayın.

2 Comments

  1. Merhaba Halikarnas mozolesi nin heykel ve bir çok parçası İngiliz’ler tarafından götürülmüş olup bugün British Museum da sergilenmektedir …. İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir