İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Vize başvuru evraklarınızın eksik olması red sebebidir. Eksiksiz bir dosya hazırlamak çok önemli. İngiltere vizesi için gerekli evraklar başvurduğunuz vizenin türüne göre değişir. İngiltere turist vizesi için gereken evraklar farklıdır, iş sebebi ile gidiyorsanız gereken evraklar farklıdır. Biz bu yazıda İNGİLTERE TURİST VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI anlattık.

Aynı zamanda turist vizesi  için gerekli evraklar da kişilerin öğrenim / iş durumuna göre değişiklik gösterir. Turistik amaçla giden kişi öğrenciyse başka evraklar gerekir, çalışandan başka, iş sahiplerinden başka, emeklilerden başka, ev hanımlarından da başka. Aşağıda her durum için gereken vize evraklarını anlattık.

8 adet tüm turistik amaçlı İngiltere vizesi başvurularında olması gereken standart evrak vardır. Önce bunları anlattık, sonra öğrenim/ iş durumunuza göre bunlara eklemeniz gereken evrakları anlattık. Not: Artık evrakların yeminli tercümandan tercüme edilmiş olması gerekmiyor.

ÖNEMLİ: Randevu günü belge teslimine istenilen belgelerin orijinallerini de getirmekte fayda var. Gereken durumda belgelerin orijinalleri de konsoloslukça alınıp daha sonra kargoyla size geri gönderiliyor.

NOT: İstikamet Londra ise LONDRA GEZİLECEK YERLER ve LONDRA GEZİ REHBERİ yazılarımıza bakmayı unutmayın!

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:
İngiltere Turist Vizesi Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran Devlet Memurları İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran SSK’lı Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran İşverenler İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran Emekliler İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran Ev Hanımları İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Vizesine Başvuran Çocuklar İçin Gerekli Evraklar

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Online başvuru formunun çıktısı
2. Randevu bildiriminizin çıktısı
3. Vize ücreti ödemesinin dekontu
4. Pasaport
5. Destekleyici belgeler
6. Uçak bileti ve otel rezervasyonu
7. Davet mektubu/ Davetiye (opsiyonel)
8. İş / Öğrenim durumuna göre eklemeniz gereken diğer dokumanlar (aşağıda vize başvuru sahibinin meslek / öğrenim durumuna göre sahip olması gereken dokümanları sıraladık)

EVRAKLARIN AÇIKLAMALARI:

Öğrenim ya da iş durumunuz fark etmez, tüm İngiltere turist vizesi başvurularında bu evrakların olması gerekir:

1. Online başvuru formunun çıktısı

Formu nasıl doldurmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka bu yazımızdan okuyun: İngiltere Vize Online Başvuru 

2. Randevu bildiriminizin çıktısı

Randevunun da nasıl alındığını yine İngiltere Vize Online Başvuru yazımızdan okuyabilirsiniz.

3. Vize ücreti ödemesinin dekontu

Ödeme nasıl yapılır ve ücretler nelerdir bilgi almak için de İngiltere Vizesi Ücreti yazımız yol gösterecektir.

4. Pasaport

Son 10 yıl içinde kulladığınızı tüm pasaportlarınız ve güncel pasaportunuz. Güncel pasaportunuzun, seyahat edeceğiniz tarihlerden sonra bile en az 6 ay daha geçeliliğinin olması gerekiyor. Pasaportunuzun en az 2 boş sayfası olduğunu da kontrol etmeyi unutmayın. 🙂

5. Biyometrik Fotoğraf

Öncelikle şunu belirtelim: Başvuru merkezine gittiğinizde hemen orada fotoğrafınızı çekiyorlar. Büyük ihtimalle götüreceğinizi fotoğrafları almayacaklar ama websitelerinde hala zorunlu evraklar arasında göründüğünden biz de yazalım dedik:

2 adet, 35 mm x 45 mm ölçülerinde güncel (son 6 ay içinde çekilmiş), arka fonu açık renkte, biyometrik fotoğraf isteniyor. Fotoğrafın kişinin pasaportunda bulunanla aynı olmaması ve daha önce başka ülkelerin vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor. (2017 Eylül Edit: Konsolosluğun resmi sitesinde biyometrik fotoğraf isteniyor gözüküyor ama belgelerinizi teslim etmek için TSLcontact’a gittiğinizde, zaten biyometrik fotoğrafınız çekildiğinden artık sizin ayrıca biyometrik fotoğraf getirmeniz beklenmiyor.)

6. Uçak bileti ve otel rezervasyonu

Önemli: Satın almanız gerekmiyor rezervasyon olması kafi. Bir de unutmayın vizenin çıkması 1 ay alabiliyor. O yüzden rezervasyonun Vize Başvuru Merkezi’ndeki randevunuzun gününden en az 1 ay sonra olmasında fayda var. En kolayı hepsini bir seyahat acentasına yaptırmak.
Otel için: Booking.com’dan otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Emailınıza gelen rezervasyon onayını da yazdırıp dosyanıza eklemeniz yeterli.
Uçak için: Gidiş-dönüş rezervasyonu olmalı. THY’den rezervasyon yapabiliyorsunuz ancak 1 gün sonra rezervasyonunuz düşüyor. Acentaların daha uzun tutma imkanı olabiliyor.

7.  Davet mektubu/ Davetiye (opsiyonel)

Davet mektubu zorunlu ve herkes için geçerli bir durum da değildir ancak başvuruyu çok güçlendiren bir unsurdur.  İngiltere’de yaşayan bir kişi tarafından davet edildiğinizi anlatır. Bu kişinin İngiltere vatandaşı olması gerekmez, okul ya da iş sebebiyle İngiltere’de yaşayan herhangi bi birisi sizi onu ziyaret etmeye davet edebilir.

İngiltere’de yaşayan kişinin sizi davet etmek için konsolosluğa hitaben ve İngilizce olarak bir dilekçe yazması gerekir. Bu dilekçede kişi kim olduğunu, sizinle olan ilişkisini (arkadaş/akraba/sevgili) ve sizi davet etmek istediğini anlatmalı. İçinde hem sizin, hem de davet edenin adres ve iletişim bilgilerinin bulunmalı. Davet eden kişi dilekçeyi imzalandıktan sonra e-maille veya postayla konsolosluğa göndebilir. Bir kopyasıda mutlaka sizin dosyanızda bulunsun.

Vize davetiye Mektubu nasıl yazılır öğrenmek için tıklayın.

Davet eden kişiye ait belgeler

Eğer davet eden kişi İngiltere vatandaşıysa pasaport ve kimlik fotokopisi, İngiltere vatandaşı değilse de oturum izni fotokopisi, eğer tüm masrafları davet eden kişi karşılayacaksa, o kişinin son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri fotokopisi hem sizin dosyanızda olmalı, hem de davet mektubu ile birlikte konsolosluğu yollanmalı.

8. Destekleyici belgeler

Destekleyici belgelerin öncelikli amacı finansal imkanlarınızı ispatlamak, sonraki amacı da başvurunuzu doğrulamak / inandırıcılığını arttırmak.
– Finansal tarafta verebileceğiniz destekleyici belgeler: üzerinize olan tapular, üzerinize olan araba ruhsatı, bono, hisse senedi gibi yatırım araçlarınızın belgeleri, hesabınıza yatan bir kira varsa kiranın yattığı hesabın banka dökümü ve kontratı. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi öğrenciyse, kendisine ait olan finansal bilgiler değil, ödemelerini karşılayan kişinin finansal bilgileri gerekiyor.
– İnandırıcılık tarafında verebileceğiniz destekleyici belgeler: Başvuru mektubunda belirttiğiniz ziyaret amacınızı doğrular nitelikte belgeler ekleyebilirsiniz. Örneğin; eğer bir aşçı ya da şefseniz, ve başvuru mektubunuzda İngiltere’yi ziyaret etmek istediğiniz yerler arasında arasında çok ünlü bir İngiliz şefin restoranında yemek yemek varsa bu durumda başvurunuza aşçılık belgenizi ya da restorana yaptığınız rezervasyonu eklemek isteyebilirsiniz. Ama içiniz rahat olsun, her zaman ziyaret sebebinizi bir şeye bağlamanız gerekmiyor, siz de birçok insan gibi sadece merak ettiğiniz için de İngiltere’ye gitmek istiyor olabilirsiniz, bu da çok normal karşılanır. Sadece ve sadece bir şekilde elinizden örnekteki gibi ekstra bir şey geliyorsa dosyanıza ekleyebilirsiniz demek istedik, eğer yoksa da dosyanız eksik kalmaz endişe etmeyin.

9. İş / Öğrenim durumuna göre eklemeniz gereken diğer dokumanlar

Çalışan, işveren, ev hanımı, emekli ve öğrencilerden istenen belgeler farklı oluyor demiştik. Bunlardan hangi kategoriye giriyorsanız aşağıdan ilgili bölüm bakın ve eklemeniz gereken evrakları tamamlayın. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

ÖĞRENİM / İŞ DURUMUNUZA GÖRE EKLEMENİZ GEREKEN DİĞER EVRAKLAR

 

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Öğrenci belgesi

2 seçenek var: E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Randevu gününüzden önceki 30 gün içinde alınmış olması gerekiyor. Ya da okuldan alınan ıslak imzalı öğrenci belgesi de geçerli.

3. Muvafakatname  (18 yaş altındakiler için)

Reşit olmayan kişilerin başvuru dosyasında muvaffakatname olması gerekir. Muvaffakatname ebeveynlerin çocuklarının İngiltere vize başvurusundan haberdar olduğunu ve izin verdiğini belgelemeye yarar. Eğer ebeveynler evli ise her iki ebeveynin de muvaffakatname vermesi gerekir. Boşanmışlarsa sadece velayet sahibi ebeveynin muvaffakatnamesi kafidir ancak bu durumda başvuruya mahkemenin velayet kararını eklemek gerekir. Muvaffakatnameyi bir noterde düzenlettirebilirsiniz.

4. Tam vukuatlı nüfus kayıt çıktısı

Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor. (E-devletten alınamıyor)

5. Nüfus kağıdı fotokopisi

Ne olur ne olmaz orjinali de yanınızda olsun.

6. Öğrenciye sponsor olacak kişiye ait evraklar

Bu evraklar sponsor kişinin emekli, SSK’lı, devlet memuru, işveren olmasına göre değişiyor.

☞ Sponsor kişi emekliyse istenilen belgeler şu şekilde:

İSTENİLEN BELGELER AÇIKLAMALAR
Vize talep dilekçesi

 

– İngilizce yazılmalı
– Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirtmeli
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı.
Emeklilik kartının fotokopisi

 

– Öğrenciye sponsor olan emekli kişinin emeklilik kartının fotokopisi (e-devletten alınmış emeklilik kaydı fotokopisi de oluyor)
Emekli maaşının yattığı banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü – Sponsor kişinin emekli maaşının yattığı banka hesap cüzdanı veya son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü
– Banka yetkililerinin imza sirküleri
(zaten bankalara vize işlemleri için hesap dökümü dediğinizde otomatik olarak imza sirküsünü de ekliyorlar ama siz yine de kontrol edin)
Şahsi banka hesap dökümleri – Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli, son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri
Diğer gelirlerin belgelenmesi – Varsa gayrimenkul gelirlerini gösteren belgeler: Kira kontratı ve evin tapusu, araç ruhsatlarının fotokopileri
– Devletten gelen bir maaş desteği varsa banka dökümü
– Aileden gelen düzenli destek varsa banka dökümü

☞ Sponsor kişi SSK’lı çalışansa istenilen belgeler şu şekilde:

İSTENİLEN BELGELER AÇIKLAMALAR
Kişinin çalıştığı kurumdan, o kurumun bir üyesi olduğuna dair dilekçe – Kişinin çalıştığı kurum tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı
– Kişinin çalışan bilgilerinin yer almalı
– İngilizce olmalı
– Şirketin antetli kağıdına yazılmalı.
Vize talep dilekçesi

 

– İngilizce olmalı,
– Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirtilmeli
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı
Şirketin imza sirküleri fotokopisi İngilizce’ye çevrilmeli
Sigortalı işe giriş bildirgesi İngilizce’ye çevrilmeli
Vergi levhası fotokopisi Güncel
Faaliyet belgesi – Şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınıyor. Çoğu şehirde Ticaret Odası’nın websitesinden alabiliyorsunuz.
– Güncel olmalı.
Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Çevirisi gerekmiyor
SGK (4A) hizmet dökümü E-devletten alınabiliyor
Maaş bordrosu – Son 3 ayı göstermeli
– Kaşeli ve imzalı
Şahsi banka hesap dökümleri – Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli, son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri
Diğer gelirlerin belgelenmesi – Varsa gayrimenkul gelirlerini gösteren belgeler: Kira kontratı ve evin tapusu, araç ruhsatlarının fotokopileri
– Devletten gelen bir maaş desteği varsa banka dökümü
– Aileden gelen düzenli destek varsa banka dökümü

☞ Sponsor kişi devlet memuruysa istenilen belgeler şu şekilde,

İSTENİLEN BELGELER AÇIKLAMALAR
Vize talep dilekçesi

 

– İngilizce olmalı
– Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirtilmeli
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı
Çalışma belgesi – Kişinin çalıştığı resmi kurumdan alınıyor
İzin belgesi – Kişinin çalıştığı resmi kurumda bağlı olduğu makamdan alınıyor
Görev kimlik kartının fotokopisi – Kişinin bağlı olduğu resmi kurumdaki görev kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi
Maaş bordrosu – Son 3 ayı göstermeli
– Kaşeli ve imzalı
Şahsi banka hesap dökümleri – Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri fotokopisi
Diğer gelirlerin belgelenmesi – Varsa gayrimenkul gelirlerini gösteren belgeler: Kira kontratı ve evin tapusu, araç ruhsatlarının fotokopileri
– Devletten gelen bir maaş desteği varsa banka dökümü
– Aileden gelen düzenli destek varsa banka dökümü

☞ Sponsor kişi işverense istenilen belgeler şu şekilde:

İSTENİLEN BELGELER AÇIKLAMALAR
Vize talep dilekçesi

 

– İngilizce olmalı
– Tüm masrafları kişinin bizzat üstlendiğini belirtilmeli
– Şirketin antetli kağıdına yazılmalı,
– Islak imzalı ve  kaşeli olmalı
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı
Şirketin imza sirküleri fotokopisi İngilizce’ye çevrilmeli
Sigortalı işe giriş bildirgesi İngilizce’ye çevrilmeli
Vergi levhası fotokopisi Güncel olmalı
Maaş bordrosu

 

Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı
Faaliyet belgesi – Şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınıyor. Çoğu şehirde Ticaret Odası’nın websitesinden alabiliyorsunuz.
– Güncel olmalı.
Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi İngilizce’ye çevrilmeli
SGK (4B) hizmet dökümü (e-devletten alınabiliyor)
Maaş bordrosu Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı
>Şahsi banka hesap dökümleri Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli, son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri fotokopisi
Diğer gelirlerin belgelenmesi – Varsa gayrimenkul gelirlerini gösteren belgeler: Kira kontratı ve evin tapusu, araç ruhsatlarının fotokopileri
– Devletten gelen bir maaş desteği varsa banka dökümü
– Aileden gelen düzenli destek varsa banka dökümü

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN DEVLET MEMURLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Vize talep dilekçesi

– İngilizce yazılması gerekiyor.
– Kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları mutlaka açıklamalı.
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı.
– Antetli kağıda yazılmalı
– Islak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.

3. Çalışma belgesi

– Kişinin çalıştığı resmi kurumdan alınıyor.

4. İzin belgesi

– Kişinin çalıştığı resmi kurumda bağlı olduğu makamdan alınıyor.

5. Kişinin bağlı olduğu resmi kurumdaki görev kimlik kartının fotokopisi

– Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi avukat / doktor / eczacı / diş hekimi /mühendis ise mesleğiyle ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi…

6. Maaş bordrosu

– Son 3 ayı kapsamalı
– Kaşeli ve imzalı olması gerekiyor

7. Şahsi Banka hesap cüzdanları ve hesap dökümleri

– Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri fotokopisi

8. Varlık belgeleri

Finansal imkanlarınızı ispatlayabilecek tüm belgelerin fotokopileri
– Varsa gayrimenkul gelirlerini  gösteren belgelerin fotokopileri : Kira kontratı ve o evin tapusu ve araç ruhsatları
– Diğer kazançlarınız, örneğin: Aileden gelen düzenli bir para varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, devletten gelen bir maaş (yetim maaşı gibi) varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, çalıştığınız ya da ortak olduğunu şirkette belli aralıklarla performans odaklı prim dağıtılıyorsa onun kontratı ve hesap dökümü, gibi…

9. Tam vukuatlı nüfus kayıt çıktısı

Eskiden e-devletten alınıyordu, artık alınamıyor. Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor.

10. Nüfus kağıdı fotokopisi

Orjinali de yanınızda olsun.

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN SGK’LI ÇALIŞANLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Vize talep dilekçesi

– İngilizce yazılması gerekiyor.
– Kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları mutlaka açıklamalı.
– İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı.
– Antetli kağıda yazılmalı
– Islak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.

3. Şirketin imza sirküleri fotokopisi

4. Vergi levhası fotokopisi

Güncel olmalı

5. Faaliyet belgesi

– Şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınıyor. Çoğu şehirde Ticaret Odası’nın websitesinden alabiliyorsunuz.
– Güncel olmalı.

6. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

7. Sigortalı işe giriş bildirgesi

8. SGK (4A) hizmet dökümü

E-devletten alınabiliyor.

9. Maaş bordrosu

– Son 3 ayı göstermeli.
– Kaşeli ve ıslak imzalı olmalı.

10. Şahsi Banka hesap cüzdanları ve hesap dökümleri

– Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri
– Banka yetkililerinin imza sirküleri fotokopisi

11. Varlık belgeleri

Finansal imkanlarınızı ispatlayabilecek tüm belgelerin fotokopileri
– Varsa gayrimenkul gelirlerini  gösteren belgelerin fotokopileri : Kira kontratı ve o evin tapusu ve araç ruhsatları
– Diğer kazançlarınız, örneğin: Aileden gelen düzenli bir para varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, devletten gelen bir maaş (yetim maaşı gibi) varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, çalıştığınız ya da ortak olduğunu şirkette belli aralıklarla performans odaklı prim dağıtılıyorsa onun kontratı ve hesap dökümü, gibi…

12. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Çıktısı

Nüfus Dairesi’ne gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor.

13. Nüfus kağıdı fotokopisi

Orjinali de yanınızda olsun.

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN İŞVERENLER İÇİN GEREKLİ EVRAKALR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Vize talep dilekçesi

– Konsolosluğu’na hitaben yazılmış ve İngilizce yazılmalı
– Kişinin seyahat sebebini, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları açıklamalı
– Şirketin antetli kağıdına yazılmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olmalı

3. Şirketin imza sirküleri fotokopisi

4. Güncel vergi levhası fotokopisi

5. Faaliyet belgesi

– Şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınıyor. Çoğu şehirde Ticaret Odası’nın websitesinden alabiliyorsunuz.
– Güncel olmalı.

6. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

7. Şahsi Banka hesap cüzdanları ve hesap dökümleri

Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli, son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı (imza sirküleri fotokopisi ile birlikte) banka hesap dökümleri,

8. Varlık belgeleri

Finansal imkanlarınızı ispatlayabilecek tüm belgelerin fotokopileri
– Varsa gayrimenkul gelirlerini  gösteren belgelerin fotokopileri : Kira kontratı ve o evin tapusu ve araç ruhsatları
– Diğer kazançlarınız, örneğin: Aileden gelen düzenli bir para varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, devletten gelen bir maaş (yetim maaşı gibi) varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, çalıştığınız ya da ortak olduğunu şirkette belli aralıklarla performans odaklı prim dağıtılıyorsa onun kontratı ve hesap dökümü, gibi…

9. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Çıktısı

Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor. E – devletten alınamıyor

10. Nüfus kağıdı fotokopisi

Yanınızda orjinalini de götürün.

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Vize talep dilekçesi

İngilizce, kişinin seyahat sebebi, seyahat tarihleri gibi konuları içeren, tüm masrafları bizzat üstleneceğine dair İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmış bir vize talep dilekçesi,

3. Emeklilik kartının fotokopisi

Emekli kişinin emeklilik kartının fotokopisi (e-devletten alınmış emeklilik kaydı fotokopisi de oluyor)

4.Emekli kişinin emekli maaşının yattığı banka hesap cüzdanı veya son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü

Bankanın imza sirkülerini de eklemelisiniz. Normal şartlarda vize için hesap dökümü istiyorum diye belirttiğinizde size zaten söylemeden imza sirkülerini de veriyorlar ama kontrol etmekte fayda var.

5. Şahsi Banka hesap cüzdanları ve hesap dökümleri

Şahsi banka hesap cüzdanları veya en az 7.000 TL bakiyeli, son 3 ayı da kapsayacak şekilde kaşeli ve imzalı banka hesap dökümleri ve yine bankanın imza sirküsü

6. Varlık belgeleri

Finansal imkanlarınızı ispatlayabilecek tüm belgelerin fotokopileri
– Varsa gayrimenkul gelirlerini  gösteren belgelerin fotokopileri : Kira kontratı ve o evin tapusu ve araç ruhsatları
– Diğer kazançlarınız, örneğin: Aileden gelen düzenli bir para varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, devletten gelen bir maaş (yetim maaşı gibi) varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, çalıştığınız ya da ortak olduğunu şirkette belli aralıklarla performans odaklı prim dağıtılıyorsa onun kontratı ve hesap dökümü, gibi…

7. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Çıktısı

Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor.

8. Nüfus kağıdı fotokopisi

Orjinali de yanınızda olsun

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN EV HANIMLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlatmıştık.

2. Vize talep dilekçesi

Konsolosluk’a hitaben, Birleşik Krallık’a turistik amaçla gitmek istediğini anlatan, ev hanımının bilgilerini, ziyaret süresince kalacağı yeri  ve masraflarını üstlenen kişinin (sponsorun) bilgilerini içeren bir İngilizce dilekçe yazılması gerekiyor.

3. Varlık belgeleri

Finansal imkanlarınızı ispatlayabilecek tüm belgelerin fotokopileri
– Varsa gayrimenkul gelirlerini  gösteren belgelerin fotokopileri : Kira kontratı ve o evin tapusu ve araç ruhsatları
– Diğer kazançlarınız, örneğin: Aileden gelen düzenli bir para varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, devletten gelen bir maaş (yetim maaşı gibi) varsa banka hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri, çalıştığınız ya da ortak olduğunu şirkette belli aralıklarla performans odaklı prim dağıtılıyorsa onun kontratı ve hesap dökümü, gibi…

4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Çıktısı

(Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor)

5. Nüfus kağıdı fotokopisi

6. Varsa Türkiye’deki sponsorun bilgi ve belgeleri

Eğer ev hanımına Türkiye’den biri sponsor olacaksa, sponsor olacak kişiye ait evraklar (bu evraklar sponsor kişinin emekli, SSK’lı, devlet memuru, işveren olmasına göre değişiyor. Bu noktada gerekli tüm evraklar, öğrenci sponsorluğu bölümünde anlattığımız maddelerdeki  evraklarla aynı.)

İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİNE BAŞVURAN ÇOCUKLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İngiltere vize başvurusunda bebekler dahil 18 yaşından küçük çocukların da bireysel başvuru yapması ve randevu günü başvuru merkezinde hazır bulunması bekleniyor. Ayıca vize ücretlerinde herhangi bir çocuk indirimi veya kolaylığı bulunmuyor.

1. Yukarıda belirttiğimiz her başvuruda olması gereken 8 evrak

Online başvuru formu ve randevu bildirimi çıktısı, vize ücreti dekontu, pasaport, otel ve bilet rezervasyonu ve destekleyici belgeler, davet mektubu. Yukarıdaki “İngiltere Turist Başvurusunda Bulunması Gereken Evraklar” bölümünde detaylarını anlattık.

2. Muvafakatname  (18 yaş altındakiler için)

Reşit olmayan kişilerin başvuru dosyasında muvaffakatname olması gerekir. Muvaffakatname ebeveynlerin çocuklarının İngiltere vize başvurusundan haberdar olduğunu ve izin verdiğini belgelemeye yarar. Eğer ebeveynler evli ise her iki ebeveynin de muvaffakatname vermesi gerekir. Boşanmışlarsa sadece velayet sahibi ebeveynin muvaffakatnamesi kafidir ancak bu durumda başvuruya mahkemenin velayet kararını eklemek gerekir. Muvaffakatnameyi bir noterde düzenlettirebilirsiniz.

3. Tam vukuatlı nüfus kayıt çıktısı

Nüfus dairesine gittiğinizde görevli personele Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği istiyorum dediğinizde size aile ve adres bilgileri de içeren bir belge hazırlıyor. (E-devletten alınamıyor)

4. Nüfus kağıdı fotokopisi

Ne olur ne olmaz orjinali de yanınızda olsun.

5. Çocuğa sponsor olacak kişiye ait evraklar

Bu evraklar sponsor kişinin emekli, SSK’lı, devlet memuru, işveren olmasına göre değişiyor. Hepsini yukarıda anlattık.

6. Eğer refakatçi ile seyahat edecekse

Refakatçisi ile seyahat edecek çocuğun vizesinde refakatçisinin bilgileri de işlenecektir. Bu durumda çocuk yanında refakatçisi olmadan İngiltere’ye giremeyecektir.

102 Comments

 1. Merhabalar yukarıdaki tablolarda bazı belgelerin İngilizcesi gerekmiyor yazıyor. Ama sonraki yazılarda her şeyin ingilizce olmasına gerek var deniyor. Hangisi doğru?

  1. Merhaba, artık vize almak eskisine göre daha da zorlaştı. Siz tüm belgelerinizi çevirin garanti olsun.

 2. Merhabalar,

  Mart başında iş değiştirdim. Mayıs’ın ortalarında vize başvurum olacak. Son 3 aylık maaş bordrosu isteniyor, yeni çalıştığım şirketteki 2 aylık bordrom yeterli olur mu? Yoksa ayrıldığım iş yerinden Şubat ayına ait maaş bordrosu ile iş çıkış bildirgemi de ayrıca eklemeli miyim?

   1. Son olarak, tüm türkçe belgeleri; maaş bordrosu, şirket imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ilanı, SGK işe giriş çıkış bildirgelerini tercüme ettirmeli miyim? Askerlik durum belgesini de istiyor ve bunun ayrıca kesinlikle tercüme edilmesi gerektiğini öğrendim ama, E-Devlet çıktıları olan veya iş yerinin kaşe imza yaptığı belgeleri de tercüme ettirmeli miyim?

 3. (Artık) noter onayı istenmiyor. Delil olarak sunulmaması gereken belgeler arasında noter belgeleri var hatta. (03/2022)

 4. Merhabalar ben dil kursu amacıyla tursitik olarak vize başvurusu yapacağım da SSK’lı çalışanım. Şirket imza sirküleri, vergi levhası, şirket ticaret sicil gazetesi fotokopisi gibi belgeler gerekli mi? Vize işlemlerimle ilginen kişi gerek yok demişti de bende şaşırdım …Burada gerekli denilmiş aynı belgelere.

  1. Merhaba, her türlü finansmanınızı, yeterli paranızın olduğunuz, ssk’lı çalışan iseniz maaş bordronuzu ve diğer tüm gerekli evrakları toplamanız şart. Özellikle de söz konusu ülke İngiltere ise…Bizce ne olur ne olmaz size o şekilde denmiş olsa da biraz daha eforla toplayabileceğiniz tüm belgeleri hazır edin.

 5. Merhaba, eski pasaportumuz kaybolduysa yine de gidilen yerler görüntülenebilir mi?

 6. Merhabalar. Daha önce 2 kez yardımcı şirket ile vize aldım. bu sefer bireysel başvuru yapacağım ama çalıştığım şirketten alacağım evrakların kesin olarak hangileri ingilizce olmalı buna dair net bir bilgi edinemedim. Lütfen bu konuda net bir bilgisi olan birileri yardımcı olabilir mi ? Teşekkürler.

 7. Merhaba ben İngiltere de çalışıyorum (Bulgaristan ve Türkiye vatandaşıyım) kız arkadaşımda (Türkiye vatandaşı) Türkiye den 1 haftalığına ziyarete gelmek istiyor ancak nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmiyoruz. Yanımda kalacağı için otel rezervasyonu olmayacak ve tüm masrafları da ben karşılayacağım. Ayrıca bahsedilen miktarda para hesabında bulunmuyor nasıl bir yol izlemeliyiz gelmesi mümkün mü ?? Teşekkürler şimdiden.

 8. Ingiliz konsolosluğu alınan evrakların ingilizceye de çevrilmesini istiyor. Peki bu çeviriyi kim yapmalı? Noter onayı mı gerekiyor,yeminli tercüman mi,yoksa devlet memuru bir ingilizce öğretmeni de çeviriyi yapabilir mi?

 9. Merhaba,
  Gideceğim tarihler için özel seyahat sağlık sigortası yaptırmama gerek var mı? Destekleyici belge olarak kabul ediliyor mu?

 10. Yazınız için çok teşekkürler İngiltere’ye kızım ve eşimle deceğim anne babayla gittiğinde de mukavvatnameye gerek var mı acaba

 11. Merhaba, vize talep dilekçesi ve şirket faaliyet belgesi ingilizce olarak var ancak ticaret sicil gazetesini de tercüme ettirmemiz gerekiyor mu? Teşekkürler

 12. 113 dolardan 350 dolara kadar vize ücreti talep eden kuruluşlar var. Pahalısını seçmek zorunda mıyız? 113 dolar ücret talep eden kuruluşlar vize almakta 350 dolar ücret talep edene göre daha mı başarısızlar.
  Kısacası İzmir’de, vize işlemleri firmasını hangi kriterlere göre seçelim?

 13. Merhaba,
  Devlet memuru olarak vize talebinde bulunacağım, yazınızı okudum. Ancak sadece vize talep dilekçesi mi ingilizce olmalı, diğerlerini de çevirtmemiz mi gerekiyor? Teşekkürler.

 14. Merhaba, vukuatli nufus kayit ornegi de gerekli diye okudum bi kac yerde. Bu konuda bi bilginiz var mi?

 15. Merhaba,

  İşveren olarak ingitere turist vizesine başvuracağım ancak işyeri imza sirküsü, vergi levhası, banka dökümü vb. belgelerin tamamını ingilizce olarak mı iletmem gerekli? Çünkü işyeri için bazı belgelerin çevirisi oldukça zahmetli bir iş 🙂

  Bu konuda bir kesinlik bulunuyor mu? Çeviri olmadan verilmesi soruna sebebiyet verir mi?

  Teşekkürler.

   1. Sayın Nadya,
    Teyit etmek için sormak istedim. Siz dokümanları Türkçe verdiniz ve sorun çıkmadı di mi? Bir de siz mi yüklediniz dokümanları yoksa hizmet aldınız mı? Teşekkürler

 16. öğrenci turist vizesi için evrak hazırlarken öğrenciden banka hesap dökümü isteniyor mu yoksa sadece sponsor (emekli) den mi isteniyor acaba?

 17. Merhaba emeğiniz için teşekkürler tekrar bir şey sormak istiyorum, 20 günlük bir tatil için 30 bin lira konsolosluğu tatmin edici bir rakam mıdır? (konaklama hostelde olacak ve uçak biletleri hariç)

  Teşekkürler.

 18. Merhaba,

  Biyometrik fotoğraf götürmeyi unuttum. Bu konuyla ilgili çelişkili bilgiler okuyorum son durum ne acaba:(

 19. Merhaba sponsorun bankasında olması gereken miktar kesinlikle minimum 4000 tl midir 3000 olması sorun teşkil eder mi?

 20. Merhaba öncelikle emeginize sağlık çok güzel anlatmıssınız , 2 yıldır özel bir şirkette çalışanım lisans mezunuyum , aynı zaman da şuan farklı bir bölüm okuyorum 2.üniversite olarak , başvuru yaparken çalışan olarak başvuru yapacağım , belgeleri hazırlarken mezun olduğum lisans bilgilerini ya da şuan okuduğum 2.üniversite öğrenci belgelerini de eklemem gerekiyor mu ? Cevap verirseniz sevinirim , teşekkürler

 21. Merhaba, kolay gelsin. Ben üniversiteden mezun olduğum gibi işe girmeden İngiltere’ye seyahat etmek istiyorum. Yani ne öğrenci ne de çalışan olacağım. Diğer kriterlerin gerçekleşmesi durumunda sadece bu olay sıkıntı yaratır mı?

 22. Merhaba, esim sponsorum olacak is yerinden gerekli evrakları ve banka hesap dökümlerini tamamladı, tek kopya yeterlimi yoksa benimde dosyama koymak icin ikinci bir kopya almamız gerekiyor mu ?

 23. Merhaba,

  Turistik vize için önümüzdeki hafta başvuruda bulunacağım. e-Devlet’ten alınan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, İkametgah gibi belgelerin İngilizce mi ibraz edilmesi gerekir? Eğer öyleyse, yeminli tercüman tarafından çevrilmesi kabul görür mü?

  Teşekkürler!

  1. Merhaba, nasıl yaptınız başvurunuzu ingilizce belgeler ile mi? Umarim olumlu gecmistir.

 24. Merhaba, ben online başvuru yaptım, ödemeyi tamamlayıp randevu da aldım ancak şöyle bir sorum var; kalacağım yer için İngilterede yaşayan bir arkadaşımın adresini verdim. Davet mektubu bu durumda şart mıdır?
  Başvuru formum üzerinde değişiklik yapıp hotel rezervasyonu ile değişmem mümkün mü? İnternet üzerinden yapamıyorum fakat randevu günü böyle bir değişiklik söz konusu olabilir mi?
  Yardımınızı bekliyorum…

 25. Merhaba bütün evraklarımı verdim ancak otel rezervasyonunu vermeyi unutmuşum. (ancak dilekçemde otellerin sadece adresleri yazılıydı) evrak ekleme şansım var mı veya vizeye engel bir durum mu?

 26. Merhaba
  Danışmanlık firması için ucuz ve güvenilir bir tavsiye verebilir misiniz? Daha önce yurtdışına çıkmadığım için danışmanlık alıp almama konusunda terddütteyim. Yaklaşık 3 aylık bir staj için Oxf.’da bulunacağım. Temmuzda gitmek için ne zaman başvurmalıyım sizce, tüm aksaklıkları göz önüne alırsam? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ben verniyer yurtdışı eğitim danışmanlığı ajansı ile gittim son derece ilgili ve işlerinin ehli bir kurum. tavsiye ederim.

 27. Memurum ve çalıştığım kurumun personel müdürü, sadece kurumda çalıştığıma dair yazıyı verebiliyor. O yazıda da, çalıştığım birim, pozisyonum ve kaç senedir çalıştığım yazıyor. seyahat yerimi ve tarihleri belirten İngiltere konsolosluğuna hitaben yazılması gereken dilekçeyi yazmıyor. Gerekçe ise malum darbe olayları, Herkesin sorumluluktan kaçması. Sonuç olarak temin edebileceğim evraklar:
  1. Çalıştığımı ve memur olduğumu gösterir Antetli belge (ıslak imzalı )
  2. İzin tarihlerim (e imzalı)

  Sizce red alır mıyım? Daha önce izin belgesini e imzalı sunan var mıdır

  1. Merhabalar aynı durumdayım ben de vize işlemlerinizde bu durum problem teşkil etti mi acaba

 28. Merhaba, vize talep dilekçesinin antetli kağıda ve kaşeli imzalı olması kısmını tam anlayamadım da, vize talep dilekçesini çalıştığım şirketin yetkilisine kaşeletmem ve imzalatmam mı gerekiyor, nedeni nedir ki bunun? Teşekkürler.

 29. İyi günler. Yazınız çok açıklayıcı olmuş, teşekkürler emeğiniz için. Ben üniversite öğrencisiyim ve yazın turist vizesi ile gitmeyi düşünüyorum Birleşik Krallık’a annem sponsorum olacak kendisi emekli babam aile şirkentinde ve sigortası olmadığı için annemi göstermek istiyorum ve birikimi aynı emekli maaşı hesabında ayrıca benim KYK bursum var bursumun da belgesini alsam e-devletten belge olarak ekleyebilirmiyim?

 30. Iyi gunler,oncelikle bu kadar ayrintili bir vize yazisi icin cok tesekkur ederim. Benim ailem ingiltereye beni ziyarete gelecekler ve ziyaret nedenleri burda ewleniyor olmam. Iki kiz kardesim, esleri, bir yegenim ve annem babam. Hepidi ucak biletlerini aldilar ve bn buradaki kalicak yerlerini odedim. Burdan davetiye de yollacagim ve ayni zmnda dugun davetiyesini vs. Ancak hesaplarinda sadece 5000 tl var hepisinin. Ayrica ewleri vs var ve surekli hesaplari isliyor. Kardesim esi ve babam dewlet memuru. Annem emekli. Diger kuz karddesim de cok uzun suredir bankada calisiyor ancak enisteme sponsor olcak, zira enistem calismiyor. Onun £3000 poundu var ve 1 haftaligina geliyorlar. Bu hesaplarla vize cikmasinda problem olabilir mi?

 31. merhaba

  ben serbest çalışıyorum.. tapum ve bankada yatırımım var..
  plak koleksiyoncusuyum.. arşivim için özellikle londrada ki bit pazaralrını gezmek istiyorum.. ama serbest çalıştığım için sgk kaydım yok.. ingilizcem yeterli.. ukraynaya girip çıkmışlığım var.. (pasaport muhafiyeti öncesi)
  benim vize almam imkansız mı?

  1. İmkansız değil 🙂
   Dilekçenizde serbest çalıştığınızı, bu yüzden SGK olmadığını anlatıp, kazancınıza dair belge verebilirseniz, mal varlığınızın da alduğunu düşünerek vize verebilirler diye düşünüyorum

 32. Merhaba, öncelikle çok bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkür ederiz 🙂 birşey sormak istiyorum tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, destekleyici belgeler ve hesap dökümlerini ingilizceye tercüme ettirmemiz gerekiyor mu?

  1. Hesap dökümlerini kimi bankalar zaten İngilizce verebiliyor. Resmi Websiteside tüm belgelerin İngilizce olması gerektiği yazıyor ama site güncellenmediği için eski bilgi olma durumu var. Tüm belgeleri çevirmeseniz de nüfus kayıt örneği gibi hayati belgeleri çevrimenizde fayda var.

 33. merhaba

  yazınız için teşekkürler, takıldığım bir konu var İngilizce olması gereken belgeler hangileri anlayamadım yukarıda tüm belgeler İngilizce olmalı diye belirtmişsiniz, başka bir soruda faaliyet belgesi için çeviri istemediler demişsiniz.. Sizden sadece İngilizce olması gereken belgeler hangileridir belirtir misiniz

  1. Konsolosluğa hitaben yazacağınız tüm dilekçeleriniz İngilizce olmalı. Bir de online dolduracağınız başvuru formu. Tüm belgelerin İngilizce olması konsolosluğun resmi sitesinde yazıyor ama ne bizden ne de çevremizden tüm belgelerin tercümesi istenmedi. Yani kosolosluğun sitesinde yazan metin eski olabilir. Şimdi böyle bir zorunluluk yok ama biz yine de resmi yazıyı baz alıp bu şekilde yazdık ne olur ne olmaz diye.

 34. Merhaba, bir türlü sorunuma cevap bulamadığım için size yazmak istedim. Şubat sonunda Oxford Üniversitesinde bir sempozyuma davet edildim. Halihazırda tr de yüksek lisans öğrencisiyim ve çalışmıyorum. Öğrenci belgem ile standart vizeye başvurmayı düşünüyorum. Oxford vize için gönderdiği mektupta academic visitor şeklinde bahsetmiş ama o vize statüsüne uymak için akademik bir kurumda çalışıyor olmak da gerekiyor. Şimdi standart vizeye başvuracağım hesabımda 11.000₺ gibi bir miktar gösterip kendim karşılayacağımı belirteceğim 5 gün kalıp dönmek için. Bazı vize merkezleri ve giden arkadaşlarım öğrenci olan herkesin sponsor belirtmesi gerekir dedi. Yine de bu durumda gerekli olur mu sizin fikriniz nedir?

  1. İngiltere tüm ülkelerden biraz daha fazla garantör belge görmek istiyor. Eğer öğrenci statüsünde başvuracaksanız 11.000 poundluk birikiminizin yanında ek olarak bir de sponsor da göstermeniz bizce çok daha garanti olur. Bu ailenizden biri de olabilir. Örneğin anneniz veya babanızın varsa emeklilik hesabının fotokopilerini ekleyip, o kişinin ağzından İngilizce olarak konsolosluğa hitaben “kızıma seyahati boyunca finansal destek vereceğim sponsoru olacağım” temalı bir dilekçe yazıp, kişinin emeklilik maaşının yattığı bankadan hesap dökümü ve imza sirküleri alarak bu işi halledebilirsiniz. Bazı bankalar İngilizce bir yazı da veriyor bu sponsorluk konusunda onu da sorabilirsiniz.

 35. kral kolay gelsin ben şuan otel rez ,uçak ,sponsor yazısı,öğrenci belgesini halletim.diğer sponsorumun alacağı hesap dökümleri ruhsat tapu hepsi ingilizce çevirilimi olmak zorunda yoksa türkçe olur mu ?

 36. Selamlar
  Otel rezerveasyonunu arkadaşım adına yaptırdığımız için benim ismim çıkmıyor,sıkıntı olur mu,şimdiden teşekkürler

  1. Bu sefer de o kişi ile beraber seyahat edeceğinizi belgelemeniz lazım; uçak bileti, onun ingiltere vizesi gibi

 37. her başvuruda olması gereken 8 belge içinde davet mektubu da var? davet mektubu olmadan gidemez miyiz yani onu anlamadım ?
  Bir de son 3 ay maaş dökümü olmalı demişsiniz. ben işe başladığım gibi başvursam sıkıntı olur mu?

  Teşekkürler.

 38. Merhabalar, benim 3 gün sonra vize başvuru randevum var. Üniversitede öğrenciyim ve tek başıma turistik amaçlı gidiyorum. Ancak hangi belgelerin ingilizce olması gerektiği konusunda çok kafam karıştı. Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler :))

 39. ingiltereye gitmek için 2 tane tapu 3 tane kira geliri tam sigorta 2500 aylık yazdık birde mili savunma üniversitesine başvuru yaptıgımız kagıtı da koyduk hesapta babamınkinde 5000 tl
  2000 tl benmkine gösterdik ve ayrıca diger istenilen belgeleri de hazırladık amcam ingiltereden davetiye gönderdi acaba red yermiyiz

 40. Merhabalar,

  İngiltere’den davetiye mektubu aldım amcamdan. Tüm masrafları kendi karşılıyor ve davetiye mektubum var. Buradaki ailemden biri sponsor gösterecek miyim? ve ayrıca vize talep dilekçesi yazacak mıyım?

 41. merhaba, teslim edilecek belgelerin tasdikli tercümesi isteniyor. tapuyu ve banka hesap dökümlerini de tercüme ettirmek gerekir mi? şimdiden teşekkürler

  1. aynı soruya verdiğiniz cevabı soruların içerisinde buldum, türkçe OK 🙂 teşekkürler

 42. Merhaba sahis sirketim var benim banka hesap dokumu bavurudan ne kadar ince alinabilir acaba tesekkurler

 43. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Aklıma takılan bir şey var sormak istiyorum size.

  Bankada altın hesabımız var içerisinde yaklaşık 20bin tl lik altın var. Vaadesiz hesabımızda ise genelde kredi kartı son ödeme gününde para giriyor, aynı gün içerisinde kredi kartı için para hesaptan otomatik çekiliyor. Yani orada birikmiş para bulunmuyor pek.

  Vadesiz hesabın da dökümlerini eklemem gerekir mi?

 44. Merhaba , varlık belgeleri olarak belirttiğiniz evrakların ingilizce olması gerekiyormu?
  yoksa türkçe olsada kabul ediliyormu?

 45. merhabalar öğrenci için ingiltere konsolosluğuna yapacağım başvuruda araç ruhsatı tapu askerlik belgesi vukuatlı nufus kayıt örneği vs hepsini topladım fakat bu belgerli türkçe haliylemi teslim edicem yoksa ingilizceye çevirtmem gerekiyormu?

  1. Evet. Birisi noterler ingilizce olarak düzenleyebiliyor dedi ama kesin bilgi mi bilmiyorum

 46. merhaba,
  oğlumla birlikte İngiltere’ye gitmeyi planlıyorum.Onun için gerekli muvaffakatnameyi sadece eşim mi vermeli yoksa, her ikimiz de ayrı ayrı vermeliyiz. Kısa bir bilgi rica edebilir miyim? teşekkürler..

   1. Teşekkürler, notere gidip söylediğimizde ellerinde örnek şablon oluyor mu yoksa yanımızda giderken biz düzenleyip mi götürmeliyiz? eğer bizim hazırlamamız gereken bir evraksa örneğini nereden bulabilirim? Tekrar teşekkürler…

 47. Merhaba,
  Öncelikle, çok akıcı, çok net anlatmışsınız.
  Tek tek okuyarak başvurumu yaptım.
  Çok teşekkürler

  İşveren için gerekli olan evraklarda;
  Faaliyet belgesi,
  ingilizceye çevrilmesi gerekli midir?
  Bir bilginiz varsa, paylaşabilirseniz, mutlu olurum.
  Sevgiler,

 48. Merhaba. SSK’lı çalışasınım. Vize talep dilekçe isini ben mi yazıyorum yoksa şirketi mi yazıyor?

 49. Merhaba. Ben, kardeşim ve babam ingiltere’de yaşayan kuzenimizden gelecek davetiye ile ziyaret amaçlı vizeye başvuracağız fakat emin olamadığım birkaç konu var. 1. İlk ben çıkacağım benden 2-3 gün sonra da babam ve kardeşim birlikte gelecekler. Herbirimizin dosyasında birbirimizin evrakları olmalı mı yoksa bu seyehate çıkacak olan kişilerden sponsor olan kişinin yapması gereken bir gerekelilik mi ? 2. Hem ingilizce hem Türkçe olması gereken evraklar nelerdir ? 3. Sitenizde ssk’lı çalışanlar için gerekli evraklarda Vize talep formu gördüm. Benim vizecim ise sadece iş yeri izin formundan bahsetti. Vize talep formu ile iş yeri izin formu arasındaki fark nedir? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim

  1. 1. Hep beraber babanınızn altında başvurabilirsiniz
   2. Tüm evraklar İngilizce olmalı.
   3. Aynı şey

 50. Çok teşekkürler. Çok faydalı bir yazı olmuş. En son 7 yıl önce çalışma vizesiyle gitmiştim. Uzun zaman geçtiği için ne yapacağımı bilemiyordum. Haziranda gitmeyi düşünüyoruz. Bu bilgiler güncel değil mi? Bir de ben şu anda çalışmıyorum. Bir devlet üniversitesinde ikinci lisansımı yapıyorum. Haliyle kendi banka hesaplarımda pek yüklü miktar olmayacak. Eşimle birlikte gidiyoruz. Onun sponsorluk belgeleri yeterli olur mu? Sizce bir sorun çıkar mı bu yüzden?
  Sevgiler,

  1. Selamlar,
   Bilgiler güncel. Eşinizin hesabında ne kadar var? Beraber mi gideceksiniz? Hesapta görülmek istenen miktar ona göre değişiyor. Örneğin bireysel seyahatiniz için 7000 TL olan miktar, çocuğunuz ve eşinizin de sponsorluğunu üstlendiğinizde 18000 TL olabiliyor.

   1. merhaba yanıtınız için teşekkür ederim. seyahati karşılayacak miktarı gösterebiliyoruz. ama eşimin bu banka dökümleri ve bordro dökümlerinin hem kendisi hem de benim için olmak üzere iki kopya alması gerekiyor değil mi? bir de vize formundan başka bir mektup mu yazmamız gerekiyor konsolosluğa?

    1. Aile olarak tek başvuru yapıyorsanız, sen, eşin, varsa çocuğunuz tek finansal beyandan inceleniyor, bir başvuru = bir banka dökümü yeterli olur. Ama ayrı ayrı başvuruyorsanız o zaman evet 2 tane

   2. eşimin hesabında 15000 civarında var. ablam orada yaşıyor onun evinde kalacağımız için konaklama ücretimiz olmayacak. ablam da buna istinaden bir davet mektubu yazdı.eşimle birlikte gidiyoruz seyahate ama tüm belgelerden bir adet almış. benim için de ayrıca bir kopya daha istemesi gerekiyor mu? yoksa tek dosya mı vereceğiz?

    1. Didemcim, sizin nasıl başvurduğunuzu bilmiyorum, eğer aile olarak başvurduysanız 1 tane kafi gelir, ancak iki birey olarak başvurduysanız ikinizin farklı dosyalar hazırlaması ve herşeyden 2şer tane gerekir. Bence tekrar söylüyorum, bir danışmanlık hizmeti alsanız iyi edersiniz

   3. Çok teşekkür ederim öncelikle nazik bir şekilde tüm sorularıma cevap verip yardımcı olduğunuz için. Ayrıca blogunuzda yer alan tüm bilgileri okudum. Çok aydınlatıcı olmuş ve hiçbir noktayı atlamamışsınız.
    Belki aynı konu ile ilgili bilgi almak isteyenler de olur diye yazmak istedim. Eşimle birlikte gitmeyi planladığımız seyahat için tek bir hesaptan 6 aylık turist vizesi için iki başvuru için yaptık. Seyahate birlikte gideceğimiz için sanırım aynı belgelerden 2 kopya vermemize gerek yok. Biraz araştırma yaptım ve aşağıdaki linkin 4. maddesine göre finansal durumu destekleyem belgelerden 2 adet gerek olmadığını kanısına vardım umarım doğru anlamışımdır 🙂 ilk başta eşim bana sponsor olacağı için finansal dökümanlardan bir de benim için çıkarmasası gerektiğini düşmüştüm.
    Sevgiler,
    Didem
    https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/549692/Visitor_Supporting_Documents_Guide_-_English_version.pdf

    1. Elimizden geldiğince yardımcı olduk. Kendi denetyimini paylaştığın için de teşekkürler

     Sevgiler!

 51. Merhaba ben İngiltere vizesi almak istiyorum.evliyim 4.5 yaşındaki oğlumla birlikte 1 haftalığına gezi ve aile ziyareti amaçlı olacak.Orada kuzenim ve kızı var.evliyim ve ev hanımıyım 10 yaşında bir oğlum daha var fakat o gelemeyecek okulu var.banka hesabımda 38 bin tl var bu dökümleri göstersem sponsor olmadan olur mu vize verirler mi?eşimin belgeleri eksik olacağından eşimi sponsor gösteremiyorum eşimin kendi işi.Çocuk için muvafaktnameyi alıcak noterden kendisi gelmeyeceği için.Bu 38 binlik banka hesabı dökümü göstersem belgelerimde yeterlimidir?bir de araba ruhsatım var .Sponsor şart mı? kendi masraflarımı ve çocuğun masraflarını karşılayacağım yazıcam mektupta.bilgi verirseniz sevinirim

  1. Selamlar,
   Banka hesabınızda yeterli para var. Sponsor göstermeden de başvurabilirsiniz

   1. Teşekkür ederim.Bu durumda 4.5 yaşındaki oğluma sponsor olmam gerekiyor değil mi?vize mektubunda oğlumun ve kendimin masraflarını karşılayacağım yazıcam 2 ayrı dosya yapıcam ilk defa ingiltere vize başvurusu yapıcam red almaktan korkuyorum.bazıları da 38 bin lik banka hesabımın ayrıntısını sorarlar konsolosluk nerden geldi 38 bin derler diyorlar bu paranın 33 bini eşimin iş yeri çıkış tazminatı ve bu belge bende var.Tercüme ettirip bunu da belgelere eklesem olur mu?bir de çocuk için noterden sadece baba mı muvafakatname alıcak benimde noterde bulunmam gerekiyor mu?eşim yurtdışına gelmeyeceği için sadece kendisi imza atacak diye biliyorum

    1. 2 ayrı dosya değil, tek dosya yapmalısınız.
     Benim size tavsiyem vize danışmanlık hizmeti almanız olur

 52. turistik vizeye başvuru yaptım. bütün evraklarım tam(şirket yazısı,maaş bordorsu,banka dökümü,tapu) ama uçak rezervasyonunu vermeyi unuttum acaba çok sıkıntı olurmu?

 53. banka hesapların hepsini veya bir kısmını göstermek yeterlimi. ornek olarak 4 farklı bankada hesbım var. sadece 2 bankadaki hesbımdaki dokumleri gostersem sorun cıkarırmı .

  1. Önemli olan herşeyini beyan etmen değil, sadece sağlam bir finansal tablo çizmen lazım. Eğer tek bankadaki hesabın buna yetiyorsa gerek yok ama genelde ne kadar dolgun cüzdan, o kadar iknakar başvuru

  1. Biliyorum orada çeliyor ancak konsolosluğun sitesinde hala yanınızda getirin yazıyor.

   1. Sevgili dostlar ,
    https://www.gov.uk/standard-visitor-visa/documents-you-must-provide
    linkinde de görüldüğü üzere gerekli evrak arasında artık fotoğraf yok.Zaten bir sürü masrafı oluyor vize isteyenlerin.Fotoğrafa bari para vermesinler.:)
    3. Documents you must provide
    When you apply you’ll need to provide:

    a current passport or other valid travel identification
    evidence that you can support yourself during your trip, such as bank statements or payslips from the last 6 months

    1. Aslında online başvuruda istemiyor ama konsolosluğun sitesinde hala gerekenler arasında listelendiği için ne olur ne olmaz diye yanınızda olmasında fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir