JAIPUR (CAYPUR) – HİNDİSTAN’IN PEMBE ŞEHRİ

Rajasthan eyaletinin başkenti “Zafer Kenti” anlamına gelen Jaipur, Hindistan’ın en farklı, en büyüleyici şehirlerinden. Zaten bu sebeple Hindistan’da az zamanı olanlara önerdikleri Agra (Tac Mahal’in bulunduğu yer), Delhi ile birlikte Golden Triangle’daki 3 duraktan biri. 3 yer göremiyorsanız da ya Delhi’den vazgeçin, Jaipur’dan vazgeçmeyin deriz.

Önemli Not:
Hindistan’a gitmeden önce mutlaka şu iki yazıyı okumanızı öneririz:
Hindistan (Nasıl bir yer, pis mi, din, kast sistemi, gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler)
Hindistan gezi rehberi (Bütçe & rota & uyarılar ve öneriler & gitmeden önce yapmanız gereken hazırlıklar)

Jaipur Altın Üçgen (Golden Triangle) rotasında yer alıyor. Buraya Agra’ya gelmişken, Altın Üçgen’nin diğer 2 durağı olan Agra & Delhi gezi rehberleri de burada.

Pembe Renkli Eski Şehir

Jaipur Hindistan’ın pembe şehri olarak da biliniyor (mavi şehir Codpur için tıklayın). Sen kalk, İngiltere Kral ve Kraliçesi ziyarete geliyor diye bütün şehri baştan aşağı Hindistan’da misafirperverliğin rengi olarak bilinen pembeye boyat. (1853) Sonra karım pembeyi çok seviyor diye bundan sonra yapılacak tüm binalar pembe olacak diye yasa çıkar. (Bize rengi daha çok turuncu gibi geldi ama çaktırmayın.)

Tabi o zamanlar Hindistan İngiliz kolonisi, Victoria ve Albert’in gelmesi büyük olay. E Rajasthan’ın en güçlü kralı olunca böyle yaptırımlar getirmek kolay olmuş ama işin enteresan yanı bu zamanla o kadar önemli bir kültürel mirasa dönüşmüş ki Hindistan bağımsızlığını kazanınca prensliklerin devri bitmesine rağmen yasa devam etmiş.

Jaipur için 1-2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

JAIPUR’DA GEZİLECEK YERLER


Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Nahargarh Kalesi (Kaplan Kalesi)

1734 tarihli kale, şehrin popüler güneşi batırma noktası. Zigzaglarla 2 kilometrelik yokuşlu bir yürüyüş yolunun ardından kaleye ulaşıyorsunuz. Hafta sonları da Jaipurluların sevilen piknik yerlerinden oluyor. Giriş 30 Rupi, fotoğraf makinası 70 Rupi. 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık. Konum için tıklayın.

Kent Sarayı

Bu pembe saray, Rajhastan ve Babür mimarisi karışımı, avlulu ve bahçeli bir kompleks yapı.

Sarayın 2 girişi var. Virendra Pol ana giriş. Diğeri Udai Pol. Eğer ana girişten girerseniz, sizi İslam, Rajhastan ve Avrupa mimarisi karışımı Mubarak Mahal karşılıyor. Buranın girişindeki konuk evi, Tekstil ve Giysiler Müzesi. Sarayın bir bölümü de Silah Müzesi.

Ana avludan sonra, Maharacaların evi olan 7 katlı Chandra Mahal geliyor. Divan-ı Am’ın özelliği el yazmaları, mermer döşeli Divan-ı Has’ın özelliği de, dünyanın en büyük gümüş objeleri olan, 1.6 metre büyüklüğündeki 2 devasa kap. Çok sıkı bir Hindu olan Maharaca Madho Sing, bu dev kaplar içinde Ganj Nehri’nin suyunu, İngiltere ziyaretinde yanında götürmüş.

Pitam Niwas Chowk Avlusu’nun kapıları ilkbahar, yaz, sonbahar, kış temalarıyla 4 mevsimi temsil ediyor. Özellikle sonbahar kapısındaki tavuskusu motifi çok meşhur.

Giriş ücreti: Tam 300 15 yaşa kadar 200 Rupi. Fotoğraf çekmek isterseniz 50 Rupi. Saat 9.30 – 17.00 arası açık. Konum için tıklayın.

Hawa Mahal

Şehir Sarayı’nın arka ucunda Jaipur’un en ilginç binası. 5 katlı sarayın ismi Rüzgarlar’ın Sarayı veya Esintili Saray. Ön yüzü surlu yapı şehrin en işlek caddesine bakıyor. 1799’de Maharaca Pratap Sing tarafından, kumtaşından yapılmış bu orjinal yapının cephesi 953 küçük pencere, balkon ve ince paravan işiyle bezeli. Saray hareminin kadınları zamanında, festival etkinliklerini ya da dış dünyayı bu esintili fasaddan seyredermiş. Bu şehirde hem mimaride hem de yaşam tarzında İran’ın etkisi kendini belli ediyor. Tepesine çıktığınızda, Şehir Sarayı’nı, Jantar Mantar’ı ve Siredeori Pazarı’nı gören bir manzarası var.Websitesi Cumartesi’den Perşembe’ye 09.00 – 16.30 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 50 Rupi. Konum için tıklayın.

Jal Mahal


Jaipur’da, bir baraj gölü olan Man Sagar’ın içinden yükselen bu büyüleyici yapı, Jal Mahal. 1799’da yapının yapıldığı esnada, burada böyle bir baraj gölü yokmuş. Dönemin imparatorları, buraya av köşkü olarak kullanırmış. Ama daha sonra yağan yağmurlar, buradaki su seviyesini yükseltmiş. 18. yüzyılda, sel sularına çareyi buraya bir baraj inşa etmekte bulmuşlar ama bu sefer de kendiliğinden bir baraj gölü oluşmuş. Aslında dışarıdan görünmese de suların altına da gömülü 4 katı daha var. Yakın zamana kadar sarayın çevresinde tekne turları da oluyormuş ama sonra yasaklanmış.Konum için tıklayın.

Jantar Mantar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Maharaca Savay Cay Sing’in en büyük tutkusu astronomiymiş. Bu nedenle de mevsimlerin, yıldızların, güneş ve ay tutulmalarının hesaplandığı 5 rasathane inşa ettirmiş. Bir tanesi Delhi’de olan mantarlardan biri de Jaipur’da. Şehir Sarayı’nın hemen yanında kalan 1728 tarihli yapıyı yaptırırken, Savay Cay Sing adamlarını nasıl inşa edileceğini öğrenmeleri için yurt dışına yollatmış. 09.00 – 16.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş 100 Rupi. Rehber 100 Rupi. Burayı gezmenin en iyi yolu rehberli tur. Çünkü tek başınıza her bir yapının neye tekabül ettiğini anlamak imkansız. Konum için tıklayın.

Albert Hall Müzesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Zamanında Galler Prensi iken Birleşik Krallık Kralı Albert’in Jaipur’u ziyaret ettiğini söylemiştik. İşte görkemli yapı da onun adına 1876’da yapılmaya başlanmış. Tüm Rajasthan eyaletinin en eski müzesi ve Rajasthan Eyalet Müzesi olarak kullanılıyor. Maharaca Ram Sing, binanın yapımına başlarken burayı belediye binası gibi bir devlet binası olarak düşünmüş ama ondan sonra gelen Maharaca 2. Madho Sing buranın yeni düzenlenecek Ram Nivas Bahçesi ile birlikte bir müze olması gerektiğine karar vermiş. Müzenin halılar, fil dişi objeler, değerli taşlar, heykeller, kristal işler ve yağlı boya tablolardan oluşan çok zengin bir koleksiyonu var. Websitesi  9.00 – 17.00 ve 19.00 to 22.00 saatleri arasında her gün açık. Giriş ücreti tam 300, öğrenci 150. Konum için tıklayın.

Amber Kalesi

Jaipur merkeze 13 kilometre mesafedeki bir tepenin üzerine kurulu olan kale, orduda kumadan olan Maharaca Man Sing tarafından 1592’de yapılmaya başlanmış. Hanedan 16. yüztıla kadar hükümdarlığını bu kale ve çevresinde sürdürmüş. Babürlülerle yakın ilişkiler geliştirildiğinden, başkent Amber ve Amber Kalesi’nde Babür etkisinin izleri görülüyor. Kaleye ulaşım, Ortaçağ aristokrasisinin gözde ulaşım aracı olan filler sırtında veya 4×4 araçlarla sağlanıyor. Ziyaret Saatleri:09.00 -17.30 Giriç ücreti, 150 Rupi. Konum için tıklayın.

Galtaji (Maymun Tapınağı – Monkey Temple)

Fotoğraf Kaynak: Garrett Ziegler / Flickr

Jaipur şehir merkezine arabayla 20 dakika mesafede olan bu tapınak “Maymun Tapınağı” diye anılıyor. Çünkü bu tapınak yüzlerce maymunun evi. Tapınağın girişinde onları beslemek için yer fıstığı alabiliyorsunuz ama beslemeye kalktığınızda yaklaşık 50 tanesi başınıza üşüşebiliyor. Bir de çok fazla Hindu hacı buraya ibadete geldiğinden, biraz kalabalık olabiliyor. Konum için tıklayın.

Hinduizm hakkında çok daha fazlasını Hindistan’da Din, Hinduizm Nedir yazımızda bulabilirsiniz.

Gün Batımında Göğe Yükselen Uçurtmalar

Foto: jaipurmetrorail.com

Jaipur’da gün batarken, şehrin birçok yerinden uçurtmalar yükseliyor. Herkes damlarda ellerinde uçurtmalar. Rica edip, siz de bir evin damına çıkabilirsiniz.

Jaipur Fil Çiftlikleri


Biz trafikte gidiyoruz, bir yan şeridimizde bir fil gidiyor. Şok şok şok. Herkes çok normal karşıladı, bizim şöför sürücüsü de sinyal verdi ve sağladı. (trafik sağdan akıyor) Biz hala arabanın içinde bir fil görmenin şokundaydık. Filler dünyadaki en zeki ve en duygusal hayvanlardan biri ve eğitimleri çok acımasızca.Burada turistler, filleri taksi gibi kullanıyor ya da şehrin dev kalesinin içinde gezmek için kiralıyor. Bu illetin bitmemesinin tek sebeb biz turistlerin talep göstermesi. Lütfen binmeyin, bu vicdanszılığa destek vermeyin. Fillerle ilişki kurmanın çok daha insani yolları var. Mesela rehabilitasyon merkezlerinde gönüllü olabilirsiniz. Bilgisi bizim Tayland Gezi Rehberimizde var.

Ayırca, Durgapura’daki Maharani Çiftliği’nde Help in Suffering adlı hayvan hastanesi, gönüllü çalışmalara açık. Fakat en kısa gönüllü olma süresi 3 ay. Periyodlar, daha sonra 6 ve 12 aylık diye devam ediyor. Eğer Hindistan’da çok daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız aklınızda bulunsun. Eğer öğrenciyseniz ve yaz tatili için orijinal deneyimler arıyorsanız bizce harika bir fikir.

JAIPUR RESTORANLARI

Handi

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/handijaipur

Bu restoran, “En İyi Kuzey Hindistan Mutfağı Restoranı” ünvanlı. Tabi bu ünvanı onu oldukça turistik bir seçenek yapıyor. Yine de otantik Hint mutfağını deneyimlemek için Jaipur’daki en ideal yer.Tavuk Biryani, Kuzu Handi ve Afgan tavuğu deneyin. Yer bulursanız terasından yer kapmaya çalışın. Adres: Maya Mansion, Opposite GPO, MI Road Websitesi Tel: 91 141 491 7115 Konum için tıklayın.

1135 AD

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/1135adamber
Adeta Rajput hanedanları gibi otantik bir gece geçirmek isterseniz, Amber Kalesi’ndeki 1135 AD’den daha iyi bir seçenek bulamazsınız. İsmi neden 1135 AD derseniz, 1135, hanedanlığın kurulduğu tarih de ondan. Restoran kalede bulunduğundan, haliyle birçok bölümü ve odası var. Bazıları sadece özel yemeklere rezerve edilen ihtişamlı saray yavrusu görünümünde, bazıları ise daha sade ve mütevazi bölümler. Adres: Amer Road, Amer Kila
Tel: 91 98290 37170 Konum için tıklayın.

Steam

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/steamrambaghpalace

Canınız Akdeniz veya Lübnan mutfağı çekerse doğru adreslerden. Üstelik restore edilmiş, Viktorya döneminden kalma bir istasyonun içinde. Pizzalarını veya Calzone’sini deneyin. Adres: Rambagh Palace, Bhawani Singh Road, Rambagh Tel: +91 141 238 5700 Konum için tıklayın.

OTB On The Bar BQ

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/otbjaipur

Herkesin kolayca kendine göre bir şeyler bulabileceği, oldukça modern bir restro-lounge. Tereyağlı tavuk, BBQ seçenekleri, hamburger, pizza, Meksika mutfağından Nachos gibi seçenekler var. Cuma gecesi için ideal yerlerden. Adres: Rooftop, Crystal Court Mall, Malviya Nagar Websitesi Tel: +91 141 511 5555 Konum için tıklayın.

Samode Haveli

Fotoğraf Kaynak: www.samode.com/samodehaveli

Avlulu mimarisiyle, geleneksel bir Jaipur malikanesi olan mekan tam bir şehirden kaçış noktası. Aynı zamanda Samode adlı lüks bir otelin de restoranı. Tereyağlı tavuk, Dal Makhni, Laal Maans gibi seçenekler var. Adres: Near Jorawar Singh Gate, Gangapole Websitesi Tel: +91 141 263 2407 Konum için tıklayın.

Bar Palladio

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/jaipurpalladio

Jaipur’da görüp görebileceğiniz en güzel iç mekana sahip restoran Bar Palladio. Narain Niwas Palace Hotel içinde hizmet veren bu restro-lounge, spaghetti ve tiramisu gibi İtalyan mutfağından seçenekler ve patates kızartması gibi atıştırmalıklar bulabileceğiniz, masmavi çinilerle bezeli, oryantalist dekoruyla oldukça romantik bir mekan. Adres: Kanota Bagh, Bhag Singh Road, Adarsh Nagar Websitesi Tel:+91 141 256 5556 Konum için tıklayın.

JAIPUR CAFELERİ

Zolocrust

Fotoğraf Kaynak: https://www.facebook.com/zolocrust

7-24 işleyen bir cafe-restoran olan Zolocrust’ın açık mutfağı var. Yapılan her şey gözlerinizin önünde yapılıyor. Menüsünde, salatalar, pizzalar, makarnalar, atıştırmalıklar ve en iddialı olduğu alan olan pasta ve kekleri var. Adres: Lobby Level, Hotel Clarks Amer, Jawaharlal Nehru Marg Websitesi Tel: 91 93524 98150 Konum için tıklayın.

Taruveda

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/taruveda

Bu organik ürünler bulabileceğiniz bistronun murallarla kaplı duvarlarını fotoğraflamaya bayılacaksınız. Burası aynı zamanda bir ev ürünleri satış noktası. Menüsünde sushilerden, whaffle ve kreplere, falafel kanepelerden, pancarlı humus ve tofu burgerlere, dünya mutfaklarından bol çeşitli vegan seçenekler bulabilirsiniz. Adres: 1st Floor, Sunraj Villa, 2 Mysore House, Jacob Road,, Madrampura, Civil Lines Websitesi Tel: 91 141 222 2644 Konum için tıklayın.

Mamu’s Infusion

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/mamusinfusion

Rengarenk ve canlı bir ortamı olan, oldukça samimi bir aile işletmesi cafesi. Enchiladalardan, falafel tabaklarına, pennelerden, raviolilere klasik cafe seçenekleri bulabilirsiniz. Adres: 101, 1st Floor, Mangalam Ambition Tower, Subhash Marg, C Scheme. Websitesi Tel: 91 141 510 8290 Konum için tıklayın.

JAİPUR OTELLERİ

Samode Haveli

Jaipur’un, Rajasthan mimarisindeki geleneksel bir aile konağından dönüştürülmüş lüks ve otantik oteli. Otelin restoranı da ayrıca şehirdeki en iyi hizmeti ve en lezzetli Hint yemeklerini bulabileceğiniz yerlerden. Detaylı bilgi & rezervasyon

Fairmont Jaipur

Jaipur’dan lüks bir konaklama seçeneği. Kendi başına bir Hint sarayı gibi. İçinde kendine özel çeşit çeşit restoranları, havuzu, spası var. Detaylı bilgi & rezervasyon

Radisson Jaipur City Center

Jaipur’dan daha mütevazi bir seçenek. Klasik Radisson hizmetini bulabileceğiniz konforda. Otelin restoranı ise Çin ve Tayland mutfağı konusunda tüm Jaipur’un en sevilenlerinden. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Otel Seçenekleri

Jaipur’dan diğer otel seçenekleri için tıklayın.

JAİPUR NEREDE?

Jaipur, Hindistan’ın Rajasthan Eyaleti’ndeki şehirlerden biri. Hindistan’ın kuzeybatı kısmında yer alıyor, Agra’nın ise batısında.

Jodhpur – Jaipur arası 335 kilometre ve arabayla yaklaşık 5 saat 45 dakika, trenle ise 4 saat 45 dakika,
Agra – Jaipur arası 238 kilometre ve arabayla yaklaşık 4 saat 20 dakika, trenle ise 3 saat 40 dakika,
Yeni Delhi – Jaipur arası 269 kilometre ve arabayla yaklaşık 5 saat 10 dakika, trenle ise 5 saat 5 dakika sürüyor.

JAİPUR’A ULAŞIM

Hindistan’ın birçok şehrine İstanbul’dan direkt uçak olmadığı gibi, Jaipur’dan da yok. Gidebileceğiniz en yakın yerlerden biri yine Yeni Delhi. Türk Hava Yolları’nın da Air India’nın da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkıp Yeni Delhi’ye giden her gün birer tane direkt uçağı var.

Yeni Delhi’den Jaipur’a karayoluyla aşağı yukarı 270 kilometrede ulaşabiliyorsunuz. Arabayla giderseniz 5 saat 10 dakika, trenle ise 5 saat 5 dakika civarlarında sürüyor. Yeni Delhi – Jaipur arası tren yolculuğu için Ashram Express’i tercih edebilirsiniz.

Jaipur’a yakın civar şehirlerden Jaipur’a gelebilmek için de yine tren kullanabilirsiniz. Jodhpur’dan Jaipur’a Superfast Express, Agra’dan Jaipur’a ise Shatabdi Express kullanabileceğiniz trenler arasında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir