KARİA YOLU, BODRUM ETABINDA TREKKING

Trekking sevenler buraya! (Trekking sevenlerden değilseniz de, sizi Bodrum‘a aşık ettirecek 21 süper önerilerimiz var) Sizin için güzel bir önerimiz var. Likya Yolu’nun bir benzeri olan harika manzaralı rotalardan uzanan Karia Yolu keşfedilmeyi bekliyor. Karia Yolu Muğla ve Aydın illerini kapsayan 820 kilomtrelik bir trekking rotası ve 4 etaptan oluşuyor. Adını da antik çağda bu bölgede yaşamış Karia medeniyetinden alıyor. İlk etap, Dalyan’dan başlıyor Sarnıçta bitiyor ve 38 km. 2. Etap, Gerga antik şehrinden başlayıp Ören’de son buluyor ve 36 km.’’ E hani Bodrum nerde?’’ derseniz, müjdemi isterim son etaplar (3. ve 4. Rota) Bodrum sınırlarında.

Parkur Önerileri

Bodrum’a geldiniz ve bir gününüzü de trekkinge ayırmak istediniz. O zaman yazıyı okumaya devam.

Karia Yolu’nun bu etapları En Güzel Bodrum Plajları yazısında uzun uzun bahsettiğimiz bakir koylardan biri olan, Mazı’dan başlayıp Torba’ya kadar devam eden birkaç rotadan oluşuyor.

Bodrum’daki ilk rotamız; Mazı-Kisse Bükü-Çiftlik arası 27 km’lik rota. Bu rota üzerinde birçok bakir koy göreceksiniz. Yemyeşil meşe ve zeytin ağaçları yol boyunca size eşlik edecek hatta bazı yerlerde ağaçlardan gökyüzünü göremeyeceksiniz. Sıcaktan bunalıp yorulduğunuzu hissettiğinizde karşınıza Kisse Bükü koyu çıkacak ve kendinizi suya atmak için sabırsızlanacaksınız. Bu ferahlama molası sizin yolun geri kalanında dinç tutacak ve daha çok keyif almanızı, yeşilin tadını çıkarmanızı sağlayacak. Günün sonunda ise hem yeşile hem de denize doymuş hissedeceksiniz.

İkinci rotamız ise; Çiftlik-Kızılağaç-Bodrum arası 21 km’lik rota. Yemyeşil çam ve badem ağaçlarının, rengârenk bitkilerin olduğu bu rotada mis gibi çiçek kokuları size eşlik edecek. Yolda yürürken etraftaki güzellikleri seyretmekten zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yorulduğunuzu fark ettiğiniz de ise zeytin ve çam ağaçları gölgeliğiniz olacak. Bu keyifli yürüyüşün sonunda da kendinizi ister Bodrum’da denizin serin sularına bırakarak ister Bodrum Kalesi’nde gün batımını seyrederek ödüllendirebilirsiniz. Tercih sizin.

Başka bir rota da, Bodrum –Pedasa-Gebe Kilisesi-Torba arası, 12 km süren yol da hem antik kent görüp, hem de deniz seyrine doyabilirsiniz. Bodrum’dan başlayan rota da yürüyüş sırasında Turgutreis, Yalıkavak koylarını seyredebilirsiniz. Bu güzel manzaradn sonra kendiniz Pedasa Antik Kentinde bulucaksınız. Antik kenti gezdikten sonra yanında Gebe Kilisesine ulaşacaksınız. Kilise denildiğine bakmayın aslında kilise değil Leleglere özgü kümbet benzeri büyük yapıların birbiri üzerine koyularak yapılmış Türbe şeklinde mezarlar. Bu mezarın içerisine de girip çıktıktan sonra Torba’ya devam edebilirsiniz. Ama bu rotada şöyle bir sıkıntı var Gebe kilisesinden sonra yoğun makiler patikaları kapatmış ve inmeyi zorlaştıracak durumda olabiliyorlar. Bu sebeple Torba’ya iniş kısmı sizi biraz yorabilir. Ama Torba’ya geldiğinizde En Güzel Bodrum Plajları yazımızın Torba başlığımızda bahsettiğimiz yerlerde denize girip belediye tesisinde yemek yiyip soluklanabilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak: www.kariayolu.com

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Rotalar üzerinde su sıkıntısı çekebilirsiniz bu sebeple yanınızda minimum 2 litre su bulunsun.
  • Bazı yollarda oynak taşlar olabilir özellikle kızılağaç-çiftlik arasında ayak burkulması yaşamamak için dikkat etmek de fayda var.
  • Rotalarda kırmızı beyaz işaretlemeler var size onlar yardımcı olacaktır.
  • Güzergâhınız üzerinde eğer çadır kampı yapacaksanız su kenarlarında yapmamaya özen gösterin ki yabani hayvanlarla karşılaşmak zorunda kalmayın.
  • Ateş yakmayın çünkü çam ağaçları ve kozalaklar olduğu için çok hızlı alev alabilir ve birden yangın çıkabilir.

Nasıl Giderim?

Karia Yolu koordinatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bodrum’da Başka Ne Yapılır?

Yahu istediğiniz Bodrum’da boş durmamak olsun. 🙂 Sizi 1 ay uyutmadan gezdirip eğlendirebilecek kadar çok şey var. Bodrum’daki favori aktivite ve gezi önerilerimizi Bodrum yazımızdan okuyabilirsiniz. Bodrum sadece deniz kum güneşden ünlü Bodrum gecelerinden ibaret değil. Kültür & sanat tarafında neler olup bitiyor öğrenmek isterseniz Bodrum Etkinlikleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir