Kayseri ilk defa gidecek diğer insanlar gibi Kayseri deyince aklınıza pastırma-sucuk ve Erciyes Kayak Merkezi’nden başka birşey gelmiyorsa, size kendinizi bize teslim edin gitsin. Kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz, sabahtan akşama kadar planlanmış, en önemli Kayseri’de gezilecek yerleri kapsayan, haritalı, armut piş, ağzıma düş bir gezi programı çıkardık.

İçiniz rahat olsun; gezimiz öyle paso tarihi yerler gösterek narkoz veren turdan değil. Bir kaşığa kırk tane sığdırılması makbül mantısını, halis mulis çemenli pastırması ve bol baharatlı sucuğununu da kapsıyor, Kayseri’nin görülmesi gereken yerlerini de. Hatta Kayseri’de Ne Yenir & Nerede Yenir üzerine buyrun tez yazdık. 🙂

Diyeceğimiz o ki; bu iki günde hem Kayseri merkezde görülmesi gereken yerleri görecek, tatmanız gerekenleri en doğru yerlerde tadacak, hem de şehrin biraz dışına çıkarak merkeze 40 dakika mesafedeki Mimar Sinan’ın doğduğu evi ve Ağırnas’ı görecek, hem de bütün bunları yaparken hiç program yapma stresi yaşamayacaksınız.

Foto: Flickr / Pablo Pecora

Biraz Kayseri’den bahsedecek olursak; Erciyes ve Ali Dağ arasındaki düzlük alan kurulan şehir tarih boyu medeniyetin önemli beşiklerinden olmuş. Bölgede insan yaşamına dair izleri bundan 5000 yıl öncesine uzanıyor. Hitit, Roma ve Bizans, hepsi bu topraklardan geçmiş, Anadolu Selçuklu Devleti’nin Konya’dan sonraki ikinci önemli şehri olmuş.

Kanuni, 2. Selim ve 3. Murat dönemlerinin başmimarı Mimar Sinan’ın Kayseri’de doğmuş. Mübadele öncesine kadar burada yaşayan taş mimarisinde usta Ermeni ve Rumlar’ın Mimar Sinan’ın dehasında önemli katlısı var.

Atalarımız en demiş, “Önce sucuk, sonra bilgi!” 🙂 O yüzden lafı kısa kesip, sizi ilk olarak kahvaltıya alıyoruz:

KAYSERİ’DE KONAKLAMA

Fotoğraf Kaynak: www.radissonblu.com

Radisson Blu Hotel ($$$)

Odaları çok konforlu ve rahat edebileceğiniz gibi. Lezzetli açık büfe kahvaltısı var. Arabayla gidenler için otopark ücretsiz. Kayseri Kalesi’ne 600 metre uzaklıkta. Ek ücret karşılığında önceden konuşup havalimanından servisin sizi otele götürmesini talep edebiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Holiday Inn Hotel – Düvenönü ($$$)

Kayseri merkezde, her şeyiyle dört dörtlük bir otel. Hem otelin kendisi yeni hem personeli ilgili, hem de açık büfe kahvaltısı çok başarılı. Katmerinden, kaymağına klasik bir Kayseri kahvaltısında bulunması gereken her şeyi ve diğer kontinental kahvaltı seçeneklerini özenle sunuyorlar. İçinde spa – masaj olanakları da var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hilton Kayseri ($$$)

Temiz odaları, otelin dizaynıyla klasik Hilton. Yüksek bütçeyi gözden çıkaranlar için Kayseri’de kalınabilecek güzel otellerden. Ek ücret karşılığından havalimanından otele servis talep edebiliyorsunuz. Otelin Kayseri Erkilet Havalimanı’na uzaklığı arabayla 1o dakika. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Setenönü 1892 Hotel ($$)

Diğer seçeneklere göre bir tık daha uygun fiyatlı, orta bütçeye uygun diyebiliriz. Temiz, rahat bir otel. Kayseri Kalesi’ne 1 kilometre uzaklıkta. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kayseri içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN


 

1. Gün

Genelde Kayseri’ye gelenler ya Kapadokya‘dan günübirlik geliyor, ya da Erciyes’te kaymaya gelmişken 1 gün ayırıp da şehri geziyor. Dolayısı ile biz de 1. günün programını tek günü olanlar maksimum da faydalanabilsin diye epey yoğun yaptık.  “Yuh! 1 güne 18 madde nasıl sığacak derseniz” test edildi, onaylandı, hiç sızlanmayın, gayet sığıyor. Zaten genel olarak görülen yerler ufak olduğu için çok zaman gerektirmiyor ama tabi sallanmamak da lazım. Özellikle deyemeğe oturunca bir rehavet çöküyor, aman o tuzağa düşmeyin.

2. günün programı ise yarım günlük yaptık. Bunun sebebi de alışveriş yapmak isteyenlere ya da yolu olanlara günün ikinci kısmını bırakmak. Olur da sizin uçağınız Pazar gecesiyse, yani Kayseri’de 2 tam gününüz varsa, o zaman aşağıda bulacağınız Kayseri Kültür Rotasını daha geniş geniş gezip, 1. günün ikinci yarısındaki şeylerin bir kısmını 2. güne sarkıtabilirsiniz.

1. Kahvaltıyı Kaşık-La’da Gümletin


Sabah uçağıyla Kayseri’ye gelip Erkilet Havalimanı’na indiniz. Uçakta verilen (veya verilmeyen) fasulyeden kahvaltıyı kahvaltı olarak saymayıp, havaalanının şehir merkezine sadece 15 dakika mesafede oluşunu da fırsat bilip, güne Kayseri usulü bir kahvaltı ile başlamak için ilk durağı Kaşık-La yapın. Burası, son yıllarda İstanbul ve Ankara’ya da şubelerini açan, Kayseri’den çıkma en iyi yemek mekanlarından biri. İçinde yok yok serpme kahvaltısı kişi başı ortalama 30 TL. Biz kahvaltı ettik ama Kaşık-La’nın en iddialı olduğu konu Kayseri mantısı.

Serpme kahvaltısında, 3 çeşit peynir (kaşar, beyaz, tulum), tereyağ, tahin pekmez, bal, reçel, zeytin, domates-salatalık, helva, salam, katmer, kek, börek ve sucuklu yumurta geliyor. Her şey güzel ama işin tuhaf yanı, kaymağın ve  pastırmanın ekstraya giriyor oluşu. Sonuçta insanlar Kayseri geldiğinde sucuğu ayrı sahanda sade, yumurtayı da pastırmalı görmeyi bekliyor. Konum için tıklayın.

Depoları fullediysek Talas’tan devam.

2. Ermeni, Rum ve Türkler’in Bir Zamanlar Birlikte Yaşadığı Talas’ı Gezin

Erciyes Dağı’nın komşusu Ali Dağı’nın eteklerindeki Talas, Ermeni, Rum ve Türkler’in tehcir ve mübadele dönemlerine kadar birlikte yaşadığı bölge. Taş işçiliğinde usta olan Ermenilerin evlerinin, taş cami ve kiliseden devşirme camilerin yoğun olduğu, çoğunun tatlı cafelere dönüştürüldüğü film seti gibi bir yer.

Bu bölgeyi, havanın güzel olduğu bir zamana denk getirebilirseniz, maksimumda keyif alırsınız. Çünkü mevsim sonbahara dönünce Kayseri’nin soğuğu biraz keyif kaçırıyor ama hava güzelse bu şirin mahalleye uğrayıp mutlaka bir kahve için.

Talas tam olarak Kayseri’nin merkezinde değil ona 8 kilometre 15 dakika mesafedeki Kayseri’nin bir ilçesi. Bu nedenle buraya havaalanından sonra henüz merkeze geçmemişken ilk olarak buraya gelmek iyi bir fikir çünkü merkezde görülecek yapılacak o kadar çok şey var ki burası arada kaynasın istemezsiniz. Konum için tıklayın.

3. Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi’ne Uğrayın

Talas’taki bu taş konak, Talaslı tüccar ve Rum bir ailenin avukat oğlu olan ve asıl adı Diyamandi olan 1887 doğumlu Yaman Dede’nin, Talas Belediyesince restore edilerek kültür evi olarak ziyarete açılmış konağı.

Yaman Dede, zamanında eğitim için gittiği İstanbul’da İmam Hatip ve Yüksek İslam Enstütüsü’nde Farsça öğrenmiş ve Mesnevi öğretisini benimsemiş. Ellili yaşlarında kendi isteği ile Müslüman olmuş ve okullarda Farsça dersleri vererek geçimini kazanmış.

Talas halkı tarafından çok sevilen sayılan biri olmuş. O öldükten sonra da anısına, Selçuklu mimarisinden esinlenilen konağı da restore edilerek kültür evine çevrilmiş. Konağın içindeki odalarda, Talas yöresi günlük yaşamından çeşitli kesitler, cansız mankenlerce canlandırılmış. Konağın açılış kapanış saati: 10.00 – 17.00. Giriş ücretsiz. Konum için tıklayın.

4. Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri’nde Vay Canına Deyin

Ali Dağı, Kayseri’de Erciyes’ten sonraki ikinci büyük dağ. Fakat Erciyes’in aksine bu dağ kayak turizmi ile değil derinliklerindeki yeraltı şehri ile ünlü.

Bu yeraltı şehrinin 3500 senelik geçmişi var ama ziyarete 2010 yılında açıldığından daha birçok yeri henüz kapalı. Hem çökme tehlikesi olduğundan hem de henüz arkeologlarca keşif aşamasında olduğundan.

Tıpkı Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinde olduğu gibi burada da zamanında insanlar bu volkanik kayaları oya oya kendilerine yaşam alanları yaratmışlar. İçeri girince şırahaneyi, mutfağı, güvercinlikleri ve şapeli olduğu gibi görebiliyorsunuz.

Ama asıl ilginç kısmı daracık geçitler ve tünellerle dolu olması. Bu geçişlerin bu kadar dar olmasının nedeni herhangi bir savaş anında düşmanın içeri teker teker girmesini sağlamakmış.

İsmindeki sarnıç, 200 metrelik tünelden, eğile eğile geçip de sonuna vardığınızda karşınıza çıkan doğal kaynak suyu ile dolu bir sarnıçtan geliyor. Kesinlikle baştan uyarmak gerek sarnıca ulaştığınız tünel yolu çok dar ve alçak. Klostrofobisi olanlar için hiç uygun değil.

İçerisinin yaz kış hep 8 derece olması da ayrıca ilginç. Buradaki görevli rehber her mevsim aynı kalınlıkta kıyafet giydiklerini söyledi. Giriş 5 TL. Bu ücrete dahil rehber hizmeti de var. Konum için tıklayın.

5. Kayseri Merkezdeki Kültür Yolu’nu Yürüyün

Fotoğraf Kaynak: www.kayseri.bel.tr

Peşin peşin söyleyelim ben bu Kültür Yolu’ndaki 40 yerin 40’ını da göreceğim, içine girip tek tek rehberli tur yapacağım derseniz size iki günlük Kayseri turu yetmez. Siz de bizim gibi Kültür Yolu’unda listelenmiş 40 yer içinden önceliklerinizi belirleyip, ona göre haraket edin deriz.

En önemli tarihi yerleri kapsayan sarı hat üzeridekiler. Kırmızı güzergah çarşı turuna , mavi güzergah da müze turuna çıkarıyor. Yani diyeceğimiz o ki yukarıdaki plana uyacağım diye de kendinizi kasıp, Kayseri’nin diğer yerleri kaçırmayın sakın.

Kayseri büyük şehir statüsünde Anadolu’nun gelişmiş diyebileceğimiz şehirlerinden. Bir zamanlar Gesi Bağları türküsüne ama konu olan bağlık bostanlık Gesi bile şimdilerde Kayseri’nin büyük semtlerinden biri. 🙂 Kayseri merkez, içinden tramvayların geçtiği, planlı şehircilik anlayışına göre düzenlenmiş, belediyelerce ayakta alkışlanılası bakım, onarım restorasyon, müzecilik, kültür ve tanıtım projelerinin yürütüldüğü bir şehir.

Kayseri Kültür Yolu da, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ayakta alkışlanır kültür ve tanıtım projesi. Belediye Kayseri merkezdeki bütün önemli yapıları, yollara çizdiği sarı bir çizgi ile birleştiren bir rota oluşturmuş adını da Kültür Yolu koymuş.

Siz de 1 numaradan başlayıp sarı çizgiyi takip ederek, rahatlıkla yürüyerek şehir turu yapabilirsiniz. Yukarıda, belediyenin, Kayseri merkezdeki tüm önemli ve tarihi yapıların tek bir yerde numaralandırdığı haritayı bulabilirsiniz.

Belediye Kültür Yolu projesiyle sadece harita ve güzergah oluşturmakla kalmayıp, her yapının önüne de o yapıyı açıklayan, haritadaki yerini gösteren yönlendirmeler de kondurmuş. Gerçekten başarılı ve güzel işleyen bir uygulama. Umarız diğer tüm şehirlerimizde de ileride böyle bir çalışma olur.

6. Gevher Nesibe Medresesi Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Anadolu’nun ilk uygulamalı tıp medresesi ve akıl hastalarına ses terapisinden, su terapisine alternatif tıp tekniklerinin uygulandığı merkez olarak inşa edilen bu yapıyı, Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, veremden kaybettiği kız kardeşi Gevher Nesibe’nin vasiyeti üzerine 1204’te inşa ettirmiş.

Yapının inşa edilme hikayesi oldukça dokunaklı: Sultanın kız kardeşi Gevher Nesibe, başkomutana aşık olur. Sultan kız kardeşinin başkomutana aşık olduğunu öğrenince bu aşka engel olmak için onu savaşlardan savaşlara göndererek şehit düşmesine neden olur. Gevher Nesibe de aşkından ince hastalığa (verem) yakalanır. Sultan bu duruma çok pişman olur ve af dilemek için kız kardeşini ölüm döşeğinde ziyaret gider. Gevher Nesibe, vefat etmeden önce abisine adına bir şifahane yaptırarak, kimseden beş kuruş para almadan hizmet vermesini vasiyet eder. Böylece bu yapı iki yıl içinde tamamlanır ve Gevher Nesibe’nin mezarı da buraya nakledilir. Anadolu’nun ilk uygulamalı tıp medresesi olan şifahane, Gevher Nesibe gibi aşk acısından hasta olanlara yıllarca şifa olur.

Tıp medresesi, darüşşifa ve bimarhane (akıl hastanesi) bölümlerinden oluşan yapı bugün çok güzel bir Selçuklu Uygarlığı Müzesi haline getirilmiş. Müzede, o dönemde hastalara uygulanan su ve ses terapisi, ışık ve ses efektleriyle yeniden canlandırılmış. Müzenin bir bölümü de Anadolu Selçuklu Uygarlığı’nda sanat, bilim, gündelik yaşam gibi kültür öğelerine yer verilmiş. Bizce kesinlikle görülmesi gereken etkileyici bir yer. Giriş 2 TL. Öğrenci 1 TL. Normal ziyaret saatleri: 09.00 – 17.00 Haziran-Eylül: 09.00 – 19.00 Pazartesileri ve dini bayramların 1. günleri kapalı. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉 1 numaralı yer.

7. Avgunlu Medresesi ve Türbesi (Kıvılcım Cafe)’de Kahve Molası Verin

Uzun süre atıl kalan ama şimdilerde Kıvılcım adlı bir kitapçı-kırtasiye-cafe olan bu 13. yüzyıl Selçuklu yapısı da Gevher Nesibe Medresesi’nin hemen yanında kalıyor. Aslında medresenin üstü orjinalde açıkmış ama daha sonra restore edilip kapatılarak bu kırtasiye-cafeye dönüştürülmüş. Oldukça enteresan bir yer tam kahve molası vermelik. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉 2 numaralı yer.

8. Mimar Sinan’ın Eseri Kurşunlu Cami’ne Bakın

Fotoğraf Kaynak: !s〽️@!£ / Foursquare

1 ve 2 numaralı yapılar arasında Mimar Sinan Parkı var. Onu boydan boya geçtiğinizde karşınıza Kurşunlu Cami çıkıyor. Kayseri’de tek bir camiye girecekseniz bizce bu Kurşunlu Cami olsu çünkü bu cami aslen Kayserili olan Mimar Sinan’ın kendi memleketinde bıraktığı iki camiden biri ve günümüze ulaşanı.

Zamanının Konya Valisi Ahmed Paşa tarafından, 16. yüzyıl’da yaptırılan, tek minareli ve revaklı yapının asıl ismi Hacı Ahmed Paşa Camii olmasına rağmen kurşun kaplama kubbesinden dolayı halk arasında ismi Kurşunlu Cami olarak kalmış.

Bu caminin yapımı sırasında Sinan 97 yaşında olmasına rağmen, tüm Osmanlı’nın halen başmimarlık görevindeymiş. İçi gri-beyaz ağırlıklı sade ama bir o kadar da ince süslemeler ve işçiliklerle dolu. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  3 numaralı yer.

9. Cumhuriyet Meydanı ve Saat Kulesi – Şehrin Göbeğini Görün

Fotoğraf Kaynak: panoramio.com

Bu meydan tüm şehir merkezinin ana damarı. Türkiye’de görebileceğiniz en zarif Atatürk heykelleriden biri de bu meydanda, şehir sularının bir bölümü de, tarihi saat kulesi de…

Aslında bu saat kulesinin tarihi çok da eskilere dayanıyor sayılmaz. Sultan II. Abdülhamit’in tüm büyük şehirlerde bir saat kulesi olacak diye bir fermanı olmuş. Bu saat kulesi de bu ferman üzerine 1906’da inşa edilmiş.

Şimdilerde bu kule, Kayseri Belediyesince Kültürel ve Hediyelik Eşya Satış Ofisi olarak işletiliyor. Buradan Kayseri’ye dair anahtarlık, magnet, biblo, kartpostal, kupa gibi envai çeşit hatıra eşyası bulabilirsiniz. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  6 numaralı yer.

10. Kayseri Kalesi’ne Selam Çakın

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Şu anda (Kasım 2017) restorasyonda olduğundan ne yazık ki içine girilemiyor. Kayseri’nin tam ortasında, Cumhuriyet Meydanı’ndaki şehir kalesinin, M.Ö. 238-244 yıllarına dayandığı düşünülüyor. Bu emekatar kale, zaman içinde Danişmentliler’den , Selçuklular’a, Dulkadiroğulları’ndan, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya birçok medeniyetin gelip geçişine şahit olmuş, her biri tarafından da bir müdehaleye uğramış.

İçine giremeseniz de dışından bir tur atıp daha sonra da çevresindeki sucuk, pastırma, mantı satan işletmelerden dönüş alışverişinizi yapın. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  7 numaralı yer.

11. Hunat Hatun Külliyesi

Saat Kulesi’nden bir 300 metre kadar ileride, Kayseri’deki Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Külliye, 1238’de 1. Alaeddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hunat (Hatun) tarafından yaptırılmış. Külliye olduğundan içinde cami, medrese, hamam, kümbet ve çeşmeden oluşan birimleri var. Hemen yan tarafında da Hunat Hatun Kültür Merkezi var. Konum için tıklayın.
Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  11 numaralı yer.

12. Kayseri’de En Birinci Gezilecek Yerler: Sultan Sofrası’nda Mantı Yiyin:)


Karınlar bir güzel acıktıysa, sıra geldi beklenen ana. Bu yakınlarda iyi Kayseri mantısı nerede yenir sorusuna sokakta rastladığımız Kayserililerden aldığımız yanıt Sultan Sofrası oldu. Hunat Hatun Külliyesi’ne yürüyerek 10 dakika 800 metre mesafede bir lokanta.

Önden kelle-paça çorbası, ardından da mini minicik taneli ve suyuna da domatesli Kayseri mantısı. Gerçekten koca tabak çıtır çerez misali kaşla göz arasında bitiveriyor. Tek bir Kayseri seyahatinde tek bir porsiyon Kayseri mantısı ile sınırlı kalmayacağınızı düşünerek Kayserililerin diğer Kayseri matısı önerilerini de Kayseri’de Ne Yenir Nerede Yenir yazımızda yazdık. Konum için tıklayın.

 

13. 2 Cumhurbaşkanı, 1 Büyük Şair Çıkarmış Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’ne Bakın

Biraz geç yenen öğle yemeğinin ardından, hayatınızda görüp görebileceğiniz en nostaljik, en hoş liselerden birini görmeye gidin. Burası Neo-klasik üsluplu, zarif taş işçilikli, Şair Faruk Nafız’ın edebiyat öğretmenliği yaptığı, sınıflarında Turgut Özal, Şair Behçet Kemal Çağlar ve Abdullah Gül’ün okuduğu tarihi Kayseri Lisesi.

1893 yılında açılan lise, 1921’de Kurtuluş Savaşı’nda, tüm son sınıf öğrencilerini cepheye göndermiş ve hiç mezun vermemiş. 1922’de Şair Faruk Nafız, liseye edebiyat öğretmeni olarak atanmış ve savaşta şehit düşen öğrencilerin anısına “Kayseri Lisesi Marşı”’nı yazmış. Ayrıca ileride kendisi gibi ünlü bir şair olacak Behçet Kemal Çağlar’ın da öğretmeni olmuş. 1924’te Atatürk, eşi Latife Hanım ile Kayseri Lisesi’ni de ziyaret etmiş ve okula bir yağlıboya tablosunu hediye etmiş.

Yıllar içinde on binlerce öğrenci yetiştidikten sonra en sonunda emekliye ayrılıp, 2016’da gerçekten görülmesi gereken bir Milli Mücadele Müzesi olarak düzenlenmiş. Milli mücadele dönemi Kayserisi, lisenin savaş kahramanları ve Milli Mücadele dönemi’nde diğer yaşananlar, bu dönemde basın ve sözlü tarih üzerine oldukça derli toplu bir müze olmuş.

Giriş 2 TL. Öğrenci 1 TL. Normal ziyaret saatleri: 09.00 – 17.00 Haziran-Eylül: 09.00 – 19.00 Pazartesileri ve dini bayramların 1. günleri kapalı. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉 24 numaralı yer.

14. Kayseri Mahallesi

“Burası İtalya olsa beğenirsiniz ama burası Kayseri!” dedirten Kayseri Mahallesi Projesi, Kayseri Belediyesi’nin ayakta alkışlanacak bir diğer çalışması. Zaten sadece bizim değil, Avrupa Nostra Ödülü ile Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü’nün de sahibi olarak yurt dışında da alkış toplamış bir proje.

Setenönü Mahallesi’nin, taş işçiliği örneği, karakteristik, tarihi Kayseri evleri kısa bir süre öncesine kadar yıkık dökük harabe halindeyken belediyenin restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayata döndürülmüş. Şimdi, eski günlerdeki gibi işlek ve yaşayan bir yer. Kayseri’de mutlaka ama mutlaka görün diyeceğimiz yerlerden.

Halen daha tüm proje tamamlanmış değil bazı restorasyon çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar tamamlananlar arasında, Kayseri yemeklerini yiyebileceğiniz otantik restoranlar, butik otel konaklar, fırından bakkala, berberden aktara gerçek bir mahallenin gerektirdiği tüm esnaf grupları var. Özellikle Tarihi Avlu Restoran bir harika yemek yemeseniz bile mutlaka girip bir içini görün.

Aylardan kışsa, Avlu Restoran’ın karşısındaki Vera Cafe’de sahlep keyfi de kaçmaz. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉 25 numaralı yer.

15. Kapalı Çarşı ve Hanlar

Fotoğraf Kaynak: panoramio.com

Kayseri Kapalıçarşı, Osmanlı kapalıçarşıları arasında İstanbul’dan sonraki en büyük kapalıçarşı olarak sayılıyor ama döneminde çıkan yangınlarla eskiden ahşap olan oldukça büyük bir kısmı yok olmuş ve tamamen taştan orjinal haline sadık kalınarak yeniden yapılmış.

Şu an Kayseri’de halen önemli, işlek bir ticaret merkezi konumunda. Ama bu çarşı İstanbul’daki gibi neredeyse sadece turistik olarak ayakta kalan bir yer değil. Kayserililer, kuyumculuk, giyim, gıda gibi alışverişlerini halen daha kapalı çarşıdan yapmaya devam ediyor. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉 33 numaralı yer.

16. Döner Kümbet’in Önünden Geçin

Fotoğraf Kaynak: panoramio.com

Kümbet şeklinde anıt mezar yapma geleneği, Selçuklularda başlayıp Beylikler Dönemi’nde de devam etmiş. O zamandan bu zamana kalan, Selçuklu tipi kümbetlerin en ünlülerinden biri de üzerindeki tuğla süslemelerle öne çıkan Kayseri merkezdeki Döner Kümbet. 1276’da, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad, kızı Şah Cihan Hatun için yaptırmış. Yani aslında asıl ismi Şah Cihan Hatun Kümbeti ama kümbetin döndüğü efsanesi ile ismi zamanla Döner Kümbet kalmış. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  38 numaralı yer.

17. Mevlana’nın Hocası Seyid Burhanettin’in Türbesi De Burada

Mevlana’nın 9 sene hocası olan Seyid Burhanettin’in 1235 ve 1244 arasında Kayseri’de yaşamış ve mezarı da buradaki Selçuklu mezarlığına gömülmüş. Zamanında Seyid Burhanettin gördüğü bir rüya üzerine Konya’ya giderek Mevlana’yı bulmuş ve ona orada ders vermiş. Bir yıl sonra Kayseri’ye geri dönmüş ama Mevlana ona gelmeye devam etmiş. Daha sonra 1894’te Ankara Valisi Abidin Paşa onun anısına mezarı üzerine bu türbeyi inşa ettirmiş. Konum için tıklayın. Yukarıdaki Kültür Yolu haritasında 👉  39 numaralı yer.

18. Akşam Yemeği: Elmacıoğlu İskender


Eminiz ki kafanızda gurme bir Kayseri turu hayaliyle geldiniz. Kayseri mutfağından olabildiğince çok şeyi bir arada deneyimleyebileceğiniz, yerellerin bile gözü kapalı önerdiği tek adres var: Elmacıoğlu. Sokak’ta kime nerede yiyelim diye sorduysak bizi buraya yönlendirdi. Biz de iki öğünü de buraya ayırdık ve ikisinden de çok memnun ayrıldık.

Aslında Elmacıoğlu’nun imza yemeği iskenderi (biliyoruz her ne kadar alası Bursa’da yenir ama gerçekten parmak yalatan, çok başarılı bir örneğiydi) ama menüde Kayseri mutfağının demirbaşları mantı, Develi cıvıklısı, yağlama, yaprak sarma, kağıtta pastırma ve Kayseri’ye özel endemik bir bitkinin kırmızı meyvelerinden yapılan gilaburu suyu gibi seçenekler de var. Yediğimiz her şey çok lezzetliydi.

Kalabalık bir grupsanız, her şeyden ortaya söyleyip, paylaşın. Eğer siz sizeyseniz de önerimiz iskender, yaprak sarma veya Develi cıvıklısı. Elmacıoğlu’nun birden fazla şubesi var ama 1956’da açılan, kale surlarının olduğu çarşı içindeki ilk şubesini tercih edin. Konum için tıklayın.


 

2. Gün

Dediğimiz gibi 2. günün programı sadece yarım günlük. Bu yarım günü Kayseri merkeze 26 kilometre 40 dakika mesafedeki, Mimar Sinan’ın doğduğu ve yirmili yaşlarına kadar yaşadığı küçük bir Ermeni kasabası olan Ağırnas’a ayırdık.

Yeraltı şehirleri, Ermeni taş işçiliği ve çörtenleriyle ünlü tarihi sivil mimari yapıları, kilisesi, bezirhaneleriyle yaklaşık 3500 yıllık bir yerleşim yeri. Arnavut kaldırımlı, tek renk tek ışık sokakları tam fotoğraflamalık.

Kayseri’de ilk gününüzü şehir merkezine ayıracaksanız sonraki ikinci gününüzü kesinlikle Ağırnas’a ayırın deriz. Biraz yol tepmeniz gerekiyor ama buraya adımınızı attığınız anda deyeceğine garanti ederiz. Konum için tıklayın.

19. Mimar Sinan’ın Ağırnas’taki Evi

Bu taş ev, sadece Osmanlı’nın başmimarı değil, şu güne kadar bu coğrafyadan çıkmış en önemli dehalardan biri olan Mimar Sinan’ın doğduğu ve devşirildiği 21 yaşına kadar yaşadığı ev. Büyük Sinan, 1511’de Osmanlı tarafından devşirilip İstanbul’a getirilmeden önce, 29 Mayıs 1489’da şimdiki adresi ile Mimar Sinan 3. Sokak’taki bu taş evde dünyaya gelmiş.

Ağırnas, Kapadokya gibi volkanik bir arazi üzerine kurulu bir yerleşim yeri olduğundan burada taş işçiliğine ve taşa şekil verme konusunda haliyle yüzyılların bilgi birikimi var. Osmanlı zamanında burada yaşayan Ermeniler ve Rumlar, bu bilgi birikimini en güzel şekilde kullanıp küçücük kasabada harika eserler yapmışlar.

Haliyle Ağırnas’ta doğan ve büyüyen Sinan da ileride mimar olduğunda ustalıkla kullanacağı taşa dair ilk izlenimlerini kendi köyünde edinmiş. Yani Ağırnas, onun elindeki malzemeyi bu kadar iyi tanımış ve kullanmış olmasında oldukça büyük pay sahibi. Hatta bir sözünde Ağırnas için “Ağırnas olmasaydı ben de olmayacaktım, köyüm beni yetiştirdi” demiş.

Evi 1950’lerde, Prof.Dr. Afet İnan tespit etmiş. Elbette bugünkü iki katlı versiyonu, Mimar Sinan’ın doğduğu zamanki hali değil de yıllarca üzerine gelen eklemelerle değişmiş hali ama yine de evin en alt katı nerdeyse hiçbir değişime uğramadan bugüne gelmeyi başarmış. Evin alt katını gezdiğinizde taş odaları ve yeraltı şehirlerini andıran kısınlarını görebiliyorsunuz. Evin bu bölümü, yeraltı dehlizleri ile yeraltı şehirlerine bağlanıyormuş.

Dahi diyeceğimiz bir mimari zekaya sahip Sinan, orduya destek için su yolları, kemerler ve köprüler gibi savaş mimarisi ile mimarlık kariyerine başlamış ama yüksek başarılarından ötürü kariyeri devlet mimarisi ve sivil mimariye doğru evrilmiş. Böylece Osmanlı topraklarında medreselerden, camilere, mescitlerden, hamamlara, türbelerden, çeşmelere ve saraylara 365 eser bırakır.

Ne yazık ki doğduğu yer olan Ağırnas’a sadece iki çeşme yaptırabilmiş ama memleketi Kayseri’de merkezde 2 cami kondurmuş. Bunlardan Kurşunlu Cami hala ayakta. Buraya geldiğinizde evi gezebilmek için evin sorumlusu Ahmet Bektaş’ı 0538 714 03 54 nolu telefondan arayıp ziyarete geleceğinizi haber verin ki o saatte orada olup size rehberlik etsin. Konum için tıklayın.

20. Agios Prokopios Kilisesi

1857 tarihli, bir Ortodoks Kilisesi. Kilise mübadele sonrası kapatılıp depo olarak kullanılmaya başlanmış ama daha sonra restorasyonu yapılıp yeniden ziyarete açılmış. Şu an aktif olarak ibadete açık değil ama mübadele sonrası kendi şehirlerini terk etmek zorunda kalan mübadiller ziyarete geldiklerinde ibadete açıldığı oluyormuş. Konum için tıklayın.

21. Bezirhaneler

Bezirhaneler, Kayseri çevresinde yaygın şekilde görülen, içinde adına “zeyrek” denen yabani keten tohumunun yağını çıkarmak için kullanılan seten taşı denilen devasa değirmen taşının olduğu yeraltındaki üretimhaneler. Zamanında bu bölge Osmanlı’nın sanayi bitkisi olarak bolca ekimini yaptığı ve sabun ve boya sanayinde kullanılan beziryağı üretimi yaptığı yerlerdenmiş. Ağırnas’a geldiğinizde ücretsiz içeri girip gezebiliyorsunuz.

22. Ağırnas Yeraltı Şehri

Ağırnas Yeraltı Şehri, tıpkı Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı şehri ve Kapadokya’daki yeraltı şehirleri gibi 3000 yıl öncesinde insanların yaşam alanlarından. Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı şehri kadar derinliklerine ininebilen bir yeraltı şehri olmasa da zamanında Hristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde yeraltında gizlice ibadet eden insanların ibadethanelerini, uyudukları bölümleri, güvercinlikleri, tünelleri ve mezarları görülmeye değer. Konum için tıklayın.

 KAYSERİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Kayseri’de 2 günden fazla zamanı olanlar için Kayseri çevresinde gezilecek yerleri verdik. Erciyes Kayak Merkezi ve Kapadokya’yı ister günübirlik ister gece kalmalı düşünebilirsiniz ama Soğanlı Köyü, Sultan Sazlığı Milli Parkı ve Kapuzbaşı Şelaleleri için sadece bir üçüncü gün yeterli olacaktır.

Erciyes Kayak Merkezi, Melikgazi

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Şehir merkezinden ufka baktığınızda bol bol göz göze geleceğiniz Erciyes Dağı, Kayseri’nin en büyük turizm gücü. Çünkü bu dağ, kış turizmi için Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi‘nin de olduğu yer. Şehir merkezine sadece 25 kilometre mesafede olması en büyük artısı. E havaalanı da bir o kadar şehre yakın olunca Kayseri’nin kış sezonunda çevre illerden hatta çevre ülkelerden kayak turizimi için geleni gideni çok oluyor.

Aralık – Nisan arasında kar kalınlığı 100 santime kadar varan Kayak merkezinde kayak / snowboard ekipmanları ve kıyafet kiralayabiliyor, özel hocalardan ders alabiliyorsunuz. Tüm tesiste toplam 31 tane farklı uzunlukta ve zorluk seviyesinde pist var. 2’si gondol olmak üzere lift ağı da çok gelişmiş.

Merkez etrafında konaklama için de birçok alternatif var ama siz daha uyguna Kayseri merkezde kalıp buraya transfer araçlarıyla veya kiralayacağınız araç ile de gelmeyi tercih edebilirsiniz. Zaten çoğu otelin, havaalanından kayak merkezine transferi de kapsayan paketleri de oluyor. Erciyes Kayak Merkezi Ski pass ücretleri için tıklayın. Konum için tıklayın.

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Develi

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Kayseri merkeze 70 kilometre kadar bir mesafede olan Sultan Sazlığı, Manyas gibi Türkiye’nin sayılı kuş cennetlerinden birisi yani bir RAMSAR alanı. Yani uluslararası öneme sahip bir sulak alan. Yıllarca ülkemiz çok değerli sulak alanlarımızı sivrisinek yuvaları diye kurutmaya çalıştığından önemi yeni yeni anlaşılan yerlerden.

Burası göçmen kuşların, Afrika ve Avrupa arasındaki göç yolu güzergahındaki eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su oluşumlarından. Flamingoların da içinde olduğu 301 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kuş ve yaban hayat gözlemcileri için harika bir inceleme alanı.

Kuş gözlemi yapmak için kayıklarla sazlıklara girip, Fonda Erciyes manzarası, suyun yansıması, sazlıklar ve bulutlarla inanılmaz kareler veren bir coğrafyası var. Zaten bu özelliğiyle fotoğrafçılık turlarının da uğrak noktalarından. Hatta burada her yıl bir fotoğraf yarışması bile düzenleniyormuş. Bu nedenle çevrede pansiyonlar da var.

Buraya geldiğinizde mutlaka Ovaçiftlik Köyü’ndeki ziyaretçi tanıtım merkezi veya Sindelhöyük Kasabası’ndaki ziyaretçi bilgilendirme merkezine uğrayıp bilgi alın. Zaten RAMSAR alanı olduğundan çevreyi zorunlu olarak bir alan kılavuzu ile gezmeniz gerekiyor. Konum için tıklayın.

Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı

Fotoğraf Kaynak: kayseriobm.ogm.gov.tr

Aladağlar Milli Parkı içinde kalan Şelaleler, Kayseri merkeze 140 kilometre 2 saat mesafede olduğundan aylardan sadece yaz veya baharsa gidin diyeceğimiz bir yer. Çünkü burada piknik veya doğa yürüyüşü gibi açık hava aktiviteleri yapadığınız sürece bunca yol tepmenin bir manası yok. Onun yerine merkeze sadece 1 saat 15 dakika mesafedeki Kapadokya’ya gider, günü daha verimli değerlendirirsiniz. Konum için tıklayın.

Kapadokya, Nevşehir


Kayseri Avanos arası, 72 kilometre yani 2 saat 15 dakika kadar. Yani rahatlıkla günübirlik Kapadokya’ya geçip, ister gezilecek yerleri gezer ister doğa aktivitelerini yapar, Kızılçukur Vadisi’nde güneşi batırır, tandır yer akşam da geri dönersiniz. Kafanızda Kapadokya’ya dair ne olursa olsun, daha önce gelmiş veya gelmemiş olun yola çıkmadan mutlaka Kapadokya’dan Benzersiz 20 Aktivite yazımıza göz atın. Konum için tıklayın.

Soğanlı Köyü, Yeşilhisar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Soğanlı Köyü için Kayseri’nin Kapadokya komşusu diyebiliriz. Aslında o bölgeye o kadar benziyor ki aslında kolaylıkla Nevşehir’e bile dahil edilebilirmiş. Bu köyün özelliği, karakteristik yer şekilleriyle dolu vadisi, harabeleri, kaya kiliseleri ve folklorik elbiseli, el yapımı bez bebekleri. Bu bebekler o kadar ünlü olmuş ki şu an bu köyde sadece bu bebekleri üreterek geçimini sağlayan aileler bile varmış. Konum için tıklayın.

KAYSERİ’DE YEME-İÇME

Kayseri mantısı, Develi cıvıklısı, yağlama, etli yaprak sarma, kağıtta pastırma gibi ayıla bayıla yediğimiz Kayseri yemeklerini neler ve nerede yenirler gibi soruların cevaplarını Kayseri’de Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızda bulabilirsiniz.

KAYSERİ’DEN NE ALINIR ?

Kayseri Pastırması & Sucuğu

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Tabi ki çemeni yerinde pastırma ve bol baharatlı sucuk! Alacaksanız tam olsun ama değil mi?

Kayseri’de pastırma ve sucuk konusu hassas bir konu. İkisi için de iki dev marka var: İlki Şahin Sucukları. Zaten tv reklamlarından da aşinasınızdır. Diğeri ise Başyazıcı. Aslında Şahin’e göre daha geri planda kalan ama Kayserililerin öncelikli tercihi olan.

Her iki marka da bayilik sistemi ile çalıştıklarından ve Kale çevresindeki tarihi sokaklarla Kazancılar Çarşısı’ndaki dükkanların neredeyse hepsine hakim olduklarından kafanızı nereye çevirseniz her şarküterinin tabelasında devasa logolarını görebilirsiniz. Böylece hangi işletmede hangi markanın satışı olduğunu kolaylıkla çakıyorsunuz ona göre alışveriş yapıyorsunuz. Aradığınız Şahin ürünleri ise Şahin pastırma ve sucukları satana Başyazıcı ürünleriyse de Başyazıcı logolu olana gibi.

Biz Kocasinan’daki Çağlar Pastırma ve Sucuk‘tan alışveriş yaptık. Mesela burası Şahin satan bir işletme. Çalışanlar müşterilerle çok ilgili ve et konusunda da oldukça bilgililer. Pastırma ve sucuk hakkında aklınıza gelen her şeyi sorup öğrenebilirsiniz. Pastırma için etin neresi daha makbuldür, en pahalı pastırma olan kuşgömünün olayı nedir gibi gibi… Hepsinin cevabını Kayseri’de Ne Yenir Nerede Yenir yazımızda bulabilirsiniz.

Genel olarak pastırmanın kilosu 100 -125 TL arasında değişiyor. Ben yanımda taşıyamam derseniz veya evinize sipariş etmek isterseniz buradan istediğiniz yere kargo da yapıyorlar. Yanınıza alacaksanız da her şeyi vakumluyorlar. Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Kızılay Cad. Havuzlu Han 2/C, 38350 Kocasinan/Kayseri Tel: (0352) 222 83 90 Konum için tıklayın.

Kayseri Mantısı

Kayseri mantısına doyamayacak, kesinlikle eve de götürmek isteyeceğinizi adımız gibi bildiğimizden (çünkü biz de yaptık ordan biliyoruz) size en güzel Kayseri mantısı markalarını yazalım: Çağlar, Elmacıoğlu, Kaşık-La. Hepsinin önceden vakumlu paketlerde hazırlanmış yarım kiloluk paketleri var. Yarım kilosu ortalama 15 TL civarında. Buzdolabında en az 2 ay tazeliğini koruyor. Tam birkaç paket alıp, buzluğa atmalık, canınız çektikçe çıkarıp pişirmelik.

Kayseri Su Böreği

Fotoğraf Kaynak: www.kasikla.com

Genellikle kahvaltıda yenen Kayseri su böreği bir efsane. Peynirli ve kıymalı versiyonları var. Biz Kaşık-La’da peynirlisini denedik ama kıymalısının da çok başarılı olduğunu duyduk. Kaşık-La’dan hazır paketlenmiş halini de alabilirsiniz.

KAYSERİ NEREDE ?


Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde. Kuzeybatısında Yozgat, kuzeydoğusunda Sivas, doğusunda Kahramanmaraş, güneyinde Adana, batıda ise Nevşehir var.

Konya Kayseri arası arabayla 304 kilometre ve yaklaşık 3 saat 45 dakika,
Ankara Kayseri arası arabayla 322 kilometre ve yaklaşık 3 saat 53 dakika,
Gaziantep Kayseri arası arabayla 338 kilometre ve yaklaşık 4 saat 26 dakika,
Adana Kayseri arası arabayla 318 kilometre ve yaklaşık 4 saat 27 dakika,
Mersin Kayseri arası arabayla 416 kilometre ve yaklaşık 5 saat 25 dakika
İstanbul Kayseri arası 
ise arabayla 767 kilometre ve yaklaşık 8 saat 32 dakika sürüyor.

KAYSERİ’YE ULAŞIM

Karayoluyla Kayseri

İstanbul’dan Kayseri’ye arabayla gitmek isterseniz 767 kilometre uzaklıkta ve kendi arabanızla yaklaşık 8 saat 30 dakikada ulaşırsınız.

Trenle Kayseri

Pek sevdiğimiz Doğu Ekspresi, Kayseri’den de geçiyor. Sefer saatleri ve diğer tüm detaylar için Doğu Ekspresi Yolculuğu İçin Önemli Bilgiler yazımıza bakabilirsiniz.

Uçakla Kayseri

Uçakla gitmek isteyenler için ise İstanbul-Kayseri arası uçakla 1 saat 20 dakika civarında sürüyor. İstanbul’dan Kayseri’ye Atlasglobal Havayolları’nın her gün İstanbul Atatürk Havalimanından, Pegasus Hava Yolları’nın her gün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Türk Hava Yolları’nın ise her gün birkaç tane her iki havalimanından Kayseri Erkilet Havalimanı’na direk uçuşları var. Havaalanından şehir merkezi arabayla sadece 15 dakika sürüyor. Bu nedenle havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunu çok kafanızda büyütmenize gerek yok.

Uçaktan indikten sonra şehir merkezine gitmek için Kayseri Erkilet Havalimanı’ndan Havaş servislerine binebilirsiniz. Belli bir kalkış saatleri yok, her inen uçaktan sonra bütün yolcuları alıp servis şehir merkezine doğru hareket ediyor. Havalimanı’ndan şehir merkezine 15, otogara ise 30 dakika sürüyor. Ücreti 11 TL. Şehir merkezinden havalimanına da aynı şekilde Havaş servisleri ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden havalimanına servis kalkış saatleri ve yerleri için buraya tıklayın. Ücret aynı şekilde 11 TL.

Kayseri Şehir İçi Ulaşım

Kayseri merkezde tramvay ağı var ama sadece en merkez bölgeleri kapsıyor. Hem tur programındaki şehir merkezi dışında kalan yerleri de görebilmek, hem de şehir içinde daha pratik ve hızlı yol almanız için altınızda araç olması size haraket özgürlüğü sağlayacaktır. Özellikle de araç kiralama opsiyonunu değerlendirin deriz. Biz Ahval Toursim‘in şöförlük hizmeti de veren aracı ile gezdik. Ali Koçyiğit, Tel: 0541 383 81 23 – 0352 222 37 37 Adres: Cumhuriyet Meydanı Hilton Oteli Lobi Katı no:1/A. Kayseri’ye gelmeden önce tüm ayarlamalarınızı yapabiliyorsunuz. Kişi sayınıza uygun araçla, sizi havalananından karşılamaya geliyorlar tur dönüşü havalimanına bırakıyorlar. Siz tur rotanızı söylüyorsunuz, onlar da rotanıza göre sizi istediğiniz yere götürüyorlar. Kayseri’de böyle bir ulaşım sistemiyle çok rahat edersiniz.

5 YORUM

 1. Esra Sezgin

  Çok şahane bir Kayseri rehberi.. Sayenizde dolu dolu 2 gün geçirdik.. Yalnız benimde bu rehbere ekleyeceğim bir kaç yer olacak..

  İlki Elia Kazan’ın annesinin memleketi olan Germir. Bu ilçe merkeze 7km mesafede. Burada her ne kadar harap şekilde de olsa Panaya Rum Kilisesi bulunmakta. Kilisenin kesinlikle koruma altına alınıp restore edilmesi lazım. Bu mahallede ayrıca Ermenilerden kalma çok çok güzel tarihi evler var sokaklarda dolaşırken o döneme ışınlanıyorsunuz.

  Bir de Talas ilçesinde Yaman Dede Camii var. Eskiden kilise olan bu bina daha sonra camiye dönüştürülmüş. Görülmeye değer görkemli bir mimarisi var.. Yaman Dede Kültür ve Sanat evinden Yaman Dede Camisine yürürken sokaklarda kaybolmak serbest (: Tarihi dokusu oldukça etkileyici..

  Herkese keyifli seyahatler..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Esra çok çok teşekkürler bu değerli katkın için.
   Gezinize de faydamızın dokunduğuna ayrıca sevindim.

   Cevapla
   • Esra Sezgin

    Gezilerimde blogunuza bakmadan yola çıkmaz oldum.. Ben de çok teşekkür ederim ☺️

   • Biz Evde Yokuz

    Selam Esra,

    Biz gittiğimizde hiç boş günü görünmüyordu, biz orada kalamadık.

    Eminim gün boyunca çok ziyaretçi geliyordur, ama sabah 5’te başladığını pek sanmıyorum çünkü adanın ücra bir köşesinde.

 2. Pınar

  Haziran için 1 haftalık türkiye programı yapıyorum o kadar site inceledim sizin gibi içten anlatım görmedim
  A dan Z ye düşünülmüş bir gezi rehberi ve bayıldım
  Ellerinize yüreğinize sağlık
  Kayseri güzergah üzeriydi ve incelediğimde 3 saat kalıp geçeceğim bir şehir diye düşünmüştüm ta ki sizin yazınızı okuyasıya kadar.Artık güzel bir program yapabilirim Teşekkür Ederim kendi adıma 🙂

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend