KIRGIZİSTAN GEZİ REHBERİ

Kırgızistan Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz! Burada Kırgızistan gezinizde ihtiyacınız olabilecek her türlü bilgiyi bulacaksınız. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Kırgızistan Turu en önemli yazımız. Uyarıyoruz, bu yazımızı okumadan gezinizi planlarsanız çok pişman olursunuz! 🙂 Hiç inceltmeden, çok açıkça söyleyeceğiz: Kırgısistan’ın gezilip görülecek klasik yerlerinde pek bir numara yok ama Kırgızistan harika bir macera turizmi ülkesi. O yüzden eğer sadece klasik turist durakları üzerinden bir plan yaparsanız gezinize yazık olur.

Kırgızistan’da Gezilecek Yerler – Kuzey ve Güney Kırgızistan çok farklı yerler. Sınırlı zamanım var, Kırgızistan’ın nerelerini görecek şekilde plan program yapmalıyım diyorsanız bu yazımızda hangi bölgenin özelliği ne onu anlattık. Az zamanınız varsa önerimiz kuzey rotası, özellikle de Issık Göl ve çevresi.

Bişkek’te Gezilecek Yerler : Bize sorarsanız hiç Bişkek’te zaman kaybetmeden kendiniz Kırgızistan Turu yazımızda bahsettiğimiz tecrübelere atın ama birçok insan illa bi başkenti görmek istiyor. Buyrun efendim, bu da herşeyinizi düşünmüş Bişkek rehberimiz.

BURADAN BAŞLAYIN

KIRGIZİSTAN GEZİLECEK YERLER

Kırgızistan’a ilk defa gidecekler için Kırgızistan nasıl bir yer, ülkenin neresinde ne var, gezilecek yerleri nereler gibi konularda genel bir fikir vermesi için bu yazımızı hazırladık.

BİŞKEK GEZİLECEK YERLER

Sizi gözlerinizi bağlayıp bir uçağa bindirip Bişkek’e yollasak, Rusya’ya geldiğinizi sanarsınız. Ülkenin geri kalanına pek benzemeyen başkent, Sovyet tarihi meraklıları için belki Rusya’dan daha çok bile vaad ediyor. Bişkek’e bir şans vermeyi düşünenler için Bişkek’te gezilecek yerleri derledik.

KIRGIZİSTAN TURU – YAPILACAK EN GÜZEL 26 ŞEY

Kırgızistan’da yapılacak en iyi 26 şeyi yazdık. Açık ve net: Kırgızistan bir macera turizmi ülkesi. Evet, tarihi yerleri, kaleleri, görülecek yerleri, şunları bunları var ama ülkenin asıl cevheri sadece bu coğrafyada yaşabileceğiniz sıradışı deneyimler.

DİĞER KIRGIZİSTAN YAZILARI

KIRGIZİSTAN’DA NE YENİR

Etseverlere DEV müjde!! Bakın, ne Arjantin, ne Brezilya, dünyanın en güzel etlerini Kırgızistan’da yedik. Nerede, hangi yemeği yerseniz yiyin, lezzetine inanamayacaksınız ama özellikle bu geleneksel yemekleri yemeden dönmeyin.

KIRGIZİSTAN HAKKINDA

NEDEN KIRGIZİSTAN?

1. Vizesiz Gidilebilir Olması

Kırgızistan’ın, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulaması bulunmuyor. Bu nedenle de pasaportunuz ister yeşil ister bordo olsun, Kırgızistan’da 90 güne kadar vizesiz kalabiliyorsunuz.

2. Müthiş Doğası

Orta Asya’daki en güzel manzaralar, en büyüleyici doğa Kırgızistan’da diye duymuştuk, ama bu kadar güzel olmasını beklemiyorduk. Kafamızı nereye çevirsek efsane bir fotoğraf karesi.

3. Doğa Aktiviteleri İçin Biçilmiş Kaftan

Bizce Kırgızistan coğrafyasının asıl olayı, çok geniş yelpazede doğa aktivitelerine olanak sağlaması. Atlı tur, trekking, hiking, dağ tırmanışı, heli-ski, kayak-snowboard, dalış, yayla turizimi, agroturizm, kamp…Bu liste uzar da uzar.

4. Bütçe Dostu Seyahat Olanakları

Kırgızistan’da para birimi Kırgız Somu ama burada seyahat etmenin ne kadar bütçe dostu olduğunu anlayın diye ortalama fiyatları Dolar cinsinden veriyoruz.
Kırgızistan’da ortalama bütçeler:

– Yurt (Geleneksel Bozüy çadır): 12 – 20 dolar / Kişi başı / Kahvaltı dahil
– Konuk Evi (Köy Evleri): 12 – 20 dolar / Kişi başı / Kahvaltı dahil
– Yemek (Yerel Lokanta): 3-4 dolar / Kişi Başı
– Araç Kiralama / 30 dolardan başlıyor.

5. Samimi ve Misafirperver Kırgız İnsanı

Kırgız halkı oldukça samimi, sıcak kanlı ve misafirperver. Hem ülkelerinde başka kültürden insanları görmeyi seviyorlar hem de turizm burada yeni yeni gelişmeye başladığından, hepsi evlerini ve sofralarını oldukça cömertçe turistlere açmış durumdalar. Kırgızistan’da Yaşam ve Kırgız Gelenekleri bölümünden Kırgız insanını daha detaylı anlattık.

6. Damak Zevkimize Uygun Kırgız Yemekleri

Gelelim Kırgız yemeklerine. Geleneksel göçebe kültüründen oldukça etkilenmiş Kırgız yemeklerini ve bu yemekleri hazırlama, sunma hatta yeme şekillerini Kırgızistan Yemekleri yazımızda ağzımızın suyu aka aka anlattık. Evet itiraf edelim ki Kırgızistan biraz etçil bir ülke bu nedenle veganlar Kırgızistan’da seyahat ederken biraz zorlanabilirler ama buna rağmen imkansız değil!

7. Atayurt’a Yolculuk

Anadolu’ya göçmeden önce Türklerin yaşadığı coğrafyaları görme, göçebe atalarımınızın o zamanki yaşam tarzını deneyimleme fırsatı.

KIRGIZİSTAN TURU

Buradaki bir çok servisi CBT (Community Based Tourism) isimli bir kuruluşun verdiğini göreceksiniz. İsviçreli bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan CBT hem servis sağlayıcıların belli standartların olduğunu denetleyerek misafirlerin memnuniyetini arttırmayı hedefliyor (ama tuvalette sifon bulunması gibi temel şeylerden fazlasını beklemeyin), hem de yerel kalkınmayı sağlıyor. Aktiviteleri tek tek de ayarlıyorlar tur da yapıyorlar. ♡

Ama bizim Kırgızistan turu için önereceğimiz harika birileri var: Ulukman! Kendisi Boğaziçi’nde okumuş, müthiş Türkçe konuşuyor ve çok bilgili bir insan. Ablasının da Türkiye’de bir turizm firması var. Kırgızistan’da da Türk misafirlere yönelik bir acente kurmuşlar. Her derdimizi çözdüler ve müthiş ağırladılar. Çok memnun kaldık. Tur ayarlamak için Kırgızistan’ı Keşfet sayfasından kendilerine yazabilirsiniz ya da +996 778158429’dan ulaşabilirsiniz.

KONAKLAMA

Kırgızistan’da konaklamanın 4 yolu var. 1 Kırgızlar’ın evlerine 2 boz üylerine konuk olmak, 3 mütevazi otel ve pansiyonlarda kalmak, 4 kamp kurmak. Hepsinin detaylarını Kırgızistan’da Konaklama yazımızda anlattık.

ULAŞIM

İstanbul’dan Kırgızistan’a direkt uçuş bir tek Bişkek’e var, Oş’a gitmek isterseniz yine Bişkek üzerinden uçmanız gerek. Bişkek’e direkt uçuşu olan havayolları Pegasus, Türk Hava Yolları ve Kırgızistan merkezli havayolu Avia Traffic.
Türk Hava Yolları‘nın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bişkek’e Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri günde 3, Pazar günleri günde 2, diğer günlerde ise günde 1 seferi var.
Pegasus Hava Yolları‘nın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bişkek’e Salı ve Perşembe günleri günde 1, diğer günler ise günde 2 kez direkt seferi var.
Avia Traffic‘in ise İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bişkek’e sadece Pazartesi ve Cuma günleri birer seferi var.

ARAÇ KİRALAMA

Kırgızistan’da araba kiralamak işinizi oldukça rahatlatacaktır, özellikle turistik aktivitelerden uzaklaşıp doğa kaçamakları yapmak istiyorsanız araba şart diyebiliriz. Bizim tavsiyemiz Bişkek’e iner inmez havalimanından arabayı kiralayıp bavulları bagaja atıp kendinizi yollara atmak olur.
Fiyatlar günlük 20 dolardan başlayıp kiralayacağınız arabaya göre günlük 100 dolarlara kadar çıkabiliyor. Aklınızda bulunsun bazı araba kiralama şirketleri arabaya günlük bir fiyat biçse de havalimanından teslim atmak ve oraya geri teslim etmek için ekstra ücretlerler alabiliyorlar, aman dikkatli olun fiyat birden uçmasın.
Biz servislerini denemedik, iyi ya da kötü diye görüş bildiremiyoruz ama Carforrrent ya da Adventurecarrent araba kiralamak için yaygınca kullanılan şirketler.

İNTERNET VE GSM

Kırgızistan internet konusunda bir İran değil ama bir İstanbul da değil. 3 büyük GSM operatörü var: MegaCom, Beeline, O!
– Hepsi de 4G hızda interneti sadece başkent Bişkek ve ikinci büyük şehir Oş’de sağlayabiliyor.
– Hepsinin doldurmalı hazır kartları var. Bu kartlara, magazin denilen dükkanlarda veya bizdeki gibi şehir merkezlerindeki meydanlarda rastlayabileceğiniz büfelerde para yükletebiliyorsunuz.
– Büyük şehirlerde internet cafeler veya ücretsiz wifi hizmeti veren cafeler de bulabiliyorsunuz. Diğer bölgelerde genellikle 3G ve 2G internet hakim ve genel olarak internet hızı yavaş. Yağmur kar yağışlarında internette kopmalar yaşanabiliyor.

KIRGIZİSTAN’DAN NE ALINIR & KIRGIZİSTAN’IN NEYİ MEŞHUR

Kırgızistan’ın keçe el işleri ve halı kilim gibi geleneksel ev dekorasyon ürünleri meşhur.
– Bişkek’teki Dordoy Pazarı bakabilirsiniz.
– Özellikle Celalabad’ın Kara Alma Köyü’nde Ağustos ayında gerçekleştirilen bir kültürel etkinlik olan “Kurak ve Terme Festivali” sadece geleneksel el işlerine ayrılmış çok özel bir etkinlik. Burada hem yapılış aşamalarını görebilir hem de satın alabilirsiniz.
– Kırgızistan’ın özellikle de Özgen pirinci meşhur. Yolunuz Özgen bölgesinden geçerse mutlaka Özgen pirinci alın. Fiyatları da oldukça uygun.
– Gerekli saklama koşullarını sağlayabildiğiniz durumda, Kırgızistan’ın milli içeceği, fermante kısrak sütü kımızın ev yapımı olanı değil de şişelenmiş market versiyonu, Türkiye’ye dönüşünüzde yakınlarınıza denetebileceğiniz enteresan bir hediye olabilir.

KIRGIZİSTAN NEREDE ?

Kırgızistan Orta Asya’da bir ülke ve yedi bağımsız Türk Devleti’nden biri. Kırgızistan’ın kuzeyinde Kazakistan, batısında Özbekistan, güneydoğusunda Çin, güneybatısında ise Tacikistan var. Ayrıca ülkenin denize kıyısı yok.

Kırgızistan (Bişkek)’la Kazakistan (Astana)’ın arası 1.195 kilometre.
Kırgızistan (Bişkek)’la Özbekistan (Taşkent)’ın arası yaklaşık 633 kilometre.
Kırgızistan (Bişkek)’la Tacikistan (Dushanbe)’ın arası yaklaşık 1.050 kilometre.

BİZ EVDE YOKUZ

Biz Duygu & Bilgehan. 2014’te hayatımızı baştan çizmeye karar verdik. Daha dolu, daha aktif bir hayat kurmanın peşine düştük. Adını da Biz Evde Yokuz koyduk. Sitemiz aktivite, macera ve gezi rehberi. Tatiller ve seyahatler için hem Türkiye, hem de yurt dışı önerileriyle bir kaynak. Daha fazla bilgi için: BİZ KİMİZ?

BİZİ TAKİP EDİN