KIRGIZİSTAN’DA KONAKLAMA: OTEL / EV / OTAĞI

Kırgızistan’a geldiğinizde 4 farklı konaklama opsiyonunuz olacak: Yurtlarda kalmak, Kırgız evlerine misafir olmak, otellerde kalmak veya kamp yapmak.

Bizim önerimiz kendinizi otellerle sınırlandırmayıp, bizim gibi bir Kırgız ailesinim yanına konuk olmak ya da otağıda kalmak (boz üy deniyor Kırgızca) gibi farklı şeyleri deneyimlemeniz olur. Bununla birlikle herkese göre olmadığını da kabul edelim: Ülke genelinde klozet gibi bize çok temel gelen bazı standartlar Kırgızistan’da hala yok ve dolayısı ile turistik işletme olmayan yerlerin şartlarının bazı insanları zorlayacağını konusunda da uyarmak isteriz. Özellikle kapısı bile olmayan, yerdeki bir delikten ibaret tuvalet şartları birçok turisti ürkütebiliyor. Her turistik işletmede de şartların çok parlak olduğuu söyleyemeyiz ama Bişkek ve ya Issık Göl’de evinizde alışık olduğunuz standartları bulabileceğiniz müesseseler var. Siz yine de yıldızların aşırı bönkörce dağıtıldığı unutmayın. Az umun ki çok bulasınız.

1. Yurtlarda (Boz Üylerde) Konaklama

Yüzyıllardır göçebe yaşayan Kırgızlar, Soyvetler Birliği zamanında zorla yerleşik hayata geçirilseler de hala yazın yaygın olarak yaylaya çıkıyorlar. Yolda giderken, göz alabildiğine uzanan yemyeşil bayırların ortasında bembeyaz yalnız bir yurt ve çevresinde yüzlerce koyun ve at sürüsü görmeniz kuvvetle muhtemel. Kırgızistan maceranızın en unutamadığımız anları boz-uy denilen yurtlarda yani çadırlarda kalan ailelere konuk olmaktı.

Bir iki gece bu yurtlarda konaklayıp, Kırgızların günlük rutinlerine, gelenek ve göreneklerine tanık olmak, onlar gibi güne başlamak, mutfaklarını deneyimlemek, aile içi dinamiklerine şahit olmak sizin için de paha biçilemez bir yaşam öğretisi olacaktır.

İki türlü yurt deneyimleyebilirsiniz

1. Gerçek Yurtlar

İnsanların kendileri için kurdukları çadırlara konuk olabilirsiniz. En samimi, en otantik olanı bu olacaktır ama standartlarınızı düşürmeniz lazım, lakin ne banyo ne de tuvalet oluyor. Tuvalet ihtiyacı için dışarıda bir yere çukur kazıp etrafını ellerindeki imkanlarla kabin gibi örtüyolar. Herkes bir çadır altında yere serilen döşeklerde yatıyor.

İyi hoş, güzel fikir ama ben nereden bulacağım misafir olacak bir Kırgız ailesi? CBT (Community Based Tourism) ile iletişime geçtiğinizde tüm ayarlamaları onlar yapıyor siz sadece keyfini sürüyorsunuz.

2. Turistik Yurtlar

Bunlar turist işletmesi olarak düşünülmüş yerler olduğundan içinde karyola, banyo – tuvalet oluyor. Şahsa tahsis edilmiş ya da yatakhane şeklinde olanları var. Aslında bungalowlardan oluşan yerine Kırgız çadırlarından oluşan bir otel gibi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte Kırgızistan’da konaklama standartlarının alışık olduğunuzun her zaman altında çıkacağı konusunda bir uyarıda bulunalım.

Bu tip yurtlara bir internet araması ile kolayca ulaşabilirsiniz.

2. Bir Kırgız Evine Misafir Olmak


Bize sorarsanız bir ülkede konaklamanın en iyi yolu yerlilerin evine misafir olmak. Hem ekonomik açıdan çoğu zaman daha uygun oluyor; hem de ziyaret ettiğiniz şehirde insanların günlük hayatını, alışkanlıklarını, mutfaklarını gözlemleyebilmek için harika bir fırsat. Daha önce Küba’da da “Casa Particular” olarak geçen bu sistemi size anlatmıştık. Yine üstünden geçelim, çoğu zaman insanlar evlerinin odalarını bu yöntemle kiralıyor. Bize sorarsanız bir aile ile aynı evi paylaşmak hem farklı kültürlerle kaynaşmak, yeni insanlarla tanışmak demek, hem de ev yapımı harika yerel yemekleri tatmak için kaçırılmaz fırsat.  😀

Yurtlarda olduğu gibi CBT (Community Based Tourism) firması sizin için tüm ayarlamaları yapıyor.

3. Kırgızistan’da Otelde Kalmak

Bişkek

Garden Hotel – Wifi ve otoparkı ücretsiz. Otel Manas Uluslararası Havalimanı’na 25 kilometre uzaklıkta ve isterseniz belli bir ücret karşılığında otele önceden haber verip shuttle servisi isteyebilirsiniz. Şehir merkezine 2.5 kilometre uzaklıkta. Kahvaltısı oda ücretine dahil oluyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Ayrıca Bişkek Gezilecek Yerler yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Suusamyr Vadisi

Baytur Resort – Baytur aslında bir otelden çok kımızla tedavi yapan bir tedavi merkezi. Ne olduğunu bilmeyenler için; kımız, kısrak sütünün mayalanması ile elde edilen bir içki. İçki dendiğine bakmayın, alkolü çok çok hafif tadı da ekşi. Kırgızlar senelerdir kımızı karaciğer ve mide hastalıklarını tedavi etmek için kullanıyor, bunun için de Baytur gibi oteller açmışlar. Ama tabiki otelde kalmak için tedaviye gitmeniz gerekmiyor, sırf konaklama için de kullanabilirsiniz. Park yeri ücretsiz, havalimanından otele shuttle ekstra bir ücret karşılığında ayarlanabiliyor. Otelden bisiklet kiralayabiliyorsunuz, civarda atla gezmek ve bisiklete binmek en çok tercih edilen aktivitelerden. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Toktogul

Motel Oson – Biz burada kaldık, çok tavsiye ediyoruz diyemeyiz ama yakın çevrede kalmak için uygun olanlardan biri. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Oş’ta

Ethno Hotel – Otel şehir merkezine 4.5 kilometre uzaklıkta. Havalimanından otele belli bir ücret karşılığında shuttle servisi talep edebiliyorsunuz. Ücretsiz wifi ve arabayla gidenler için ücretsiz park yerleri var. Oş’ta bulabileceğiniz en iyi otellerden, temiz bir yer. Kahvaltı dahil.  Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Kırgızistan’da Kamp

Öncelikle Kırgızistan muhteşem bir coğrafyaya sahip. Ama diğer yandan yazın bile insanı titreten soğukları sebiyle de kamp yapmayı da zorlaştıran bir yer. Issık Göl yakınları gölün etkisi ile sıcak olurken, (zaten etimolojik olarak da Issık > Isı > Sıcak’tan geliyor), ülkenin kuzeyinde dağlarda Ağustos ayında bile kar yağması mümkün. Burada kamp yapacaksanız kesinlikle kendi kamp malzemelerinizle gelmenizi tavsiye ederiz çünkü burada bulacağınız kiralık malzemeler pek iç açıcı olmayabilir. Eğer trekking ya da atlı tur planlıyorsanız mutlaka gitmeden önce Kırgızistan Turu yazımızı okuyun. Nerede, nasıl yapılır, hangi firmadan servis alınır gibi pek çok faydalı bilgi bulacaksınız. Ayrıca Kırgızistan Gezilecek Yerler yazımızda Kırgızistan’ın hangi bölgesinde ne var, nereleri görmek lazım gibi sorularınıza cevap olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir