Karadağ’ın incisi Kotor’a gidecekseniz, doğru yerdesiniz. Herhangi bir plan yapmadan önce ilk okunmasını önerdiğimiz yazımız budur!

Anlatacak tonla şeyimiz var o yüzden jet hızıyla konuya gireceğiz: Karadağ (Hırvatistan artık Schengen istiyor) bizce tüm Balkanlar’ın açık ara en güzel yeri, Karadağ’ın baştacı da Kotor Körfezi. Adriyatik Denizi’nindeki en güzel koylardan birine kurulan yerleşim Venedik tarzı mimarisi, İtalyan mutfağı, muh-te-şem manzarası, cana yakın insanı ile kendine aşık ediyor.

Kotor Körfezi’nde başta Perast, Dobrota ve Kotor olmak üzere, birbirinden güzel irili ufaklı birkaç yerleşim var. Kotor gezinizi hepsini dahil edecek şekilde planlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu yazımızda Kotor Körfezi’nde nereleri görmeli, ne kadar ayırmalı, neler yapmalı, özetle; nasıl bir gezi planlanması gerektiğine dair önerilerimizi bulacaksınız.

Peki Budva?

Kotor bizce vizesiz gidilen en güzel şehir olabilir ama siz Karadağ’da Kotor’dan çok Budva’nın ismini duymuş olabilirsiniz. Bu sizi yanlış yönlendirmesin. Bir zamanlar Budva muhteşem sahilleri nedeniyle ülkenin en popüler yeriymiş. Budva’nın sahilleri hala muhteşem, ve hala insanlar, özellikle de Ruslar akın akın Budva’ya gidiyor ancak çarpık yapılaşma ile maalesef biraz harcanmış. Özetle, nasıl bir zamanlar Kuşadası Türkiye’nin gözde tatil yeriymiş, artık başka yerler tercih ediliyorsa da Kuşadası ismi yaşamaya devam ediyor ya, biraz öyle. Yanlış anlaşılmasın, Budva’yı da kesinlikle görmenizi öneririz, hatta Sveti Stefan ve Budva Old Town muhteşem yerler, ve en güzel plajlar da o taraflarda. Sadece “Kotor’a şöyle bir uğrasak yeter” diye düşünmemeniz gerektiğini ifade etmeye çalışıyoruz. Karadağ’ın en güzel yerleri şimdi anlatacağımız Kotor Körfezi’nde bulunuyor. Bu konunun altını çizelim.

Kaç Gün Kalmalı

Bizim tavsiyemiz Kotor Körfezi’ne 2 gün ayırmanız (Biz 1 hafta kaldık ama o da biraz fazla). 2 günde hem tadını çıkarırsınız, hem de görülecek yerlerin hepsini görürsünüz. Balkan turuna çıkanlar genelde şöyle bir görüp kalmadan devam ediyorlar ama bizce yazık. Yine de tek gün ayırabilenler için express Kotor önerilerimizi de vereceğiz.

Neden Kotor


Az sonra anlatacağımız her şeyin sonu “Acil buraya gelmelisiniz”e bağlanacak, şimdiden uyaralım.
– Vize gerekmiyor (Diğer vizesiz gidilen ülkeler için tıklayın)
– Yakın (Araba ile bile gelen çok; yurt dışına özel araç ile çıkmak hakkında bilgi için tıklayın). İstanbul – Podgorica uçuşu 1 saat 20 dakika sürüyor. Aşağıda ulaşım alternatiflerinden bahsettik.
– Deniz, tarih, doğa ve mutfak harika
– Avrupa dokusunda,
– Ama fiyatlar Avrupa’dan daha insaflı (aşağıda fiyat bilgisi de vereceğiz)
– Çok revaçta: Son senelerde Karadağ’da bir turizm patlaması yaşanıyor. Cruiseların da yeni favori durağı olmuş. Kotor için geleceğin Dubrovnik’i deniyor. Aşırı kalabalıklaşmadan gelin görün.
– Vize gelmesine az kaldı: Biliyorsunuz, Hırvatistan AB’ye girince vize geldi, fiyatlar arttı, gidemeyenler “Keşke hızlı davransaydık” dedi. Tam ne zaman gireceği belli olmasa da şimdiden Karadağ için geri sayım başladı.
Balkan turuna çıkacaklar mutlaka görmeli.

Ama…

Beklentileri doğru koymak adına bazı şeyleri de netleştirmekte fayda var:
– Karadağ bir lüks ülkesi değil. Çok hoş samimi yerler var. Keyifle ve lezzetle yer içersiniz var ama eğer beklentiniz ihtişamsa bunu karşılamaz. Tivat’taki Porto Montenegro ülkenin en lüks yeri, orada iyi tasarımlı 3-5 restoran ve 1-2 haute-couture mağaza bulunuyor. Bize sorarsanız bu kesinlikle bir eksik değil, hatta lüks ile özdeşleşmiş Fransız Rivierası‘ndan daha güzel.
– Yugoslavya modunu üzerinden yeni silkeliyor. O yüzden bazı şeyler geriden geliyor ve servis çıldırtasıya yavaş olabiliyor. :)))
– Şehir hayatı tatili arayanlar için Kotor limitli bir yer. Öyle galeri, müze, gece hayatı, etkinlik falan çok yok, zaten nüfusu 13,500 kişicik. 🙂

Önce Kolay Anlaşılması İçin Bazı Yerlerin İsmini Netleştirelim


– Yukarıda mavi kare içindeki girintili çıkıntılı kocaman körfez var ya, bunun bütününe Boka Körfezi deniyor.
– Gördüğünüz üzere Boka Körfezi içinde başka körfezler de var. İçindeki bu körfezlerin de ayrıca kendi adı var.
– Haritada kırmızı ile işaretli iç körfezin adı Kotor. Yani Kotor, Boka’nın içindeki körfezleriden biri.
– Kotor; hem az sonra anlatacağımız tarihi şehrin, hem de içinde bulunduğu körfezin adı. Bu yazımızda sadece tarihi şehirdeki değil, Kotor Körfezi’nin tümündeki önerilerimizi anlatacağız. Zaten hepsi birbirine yakın mesafelerde ve birlikte görülmesi gereken yerler.
– Haklarında bolca bahsedeceğimiz Kotor, Perast ve Dobrota da işte bu Kotor Körfezi’nin içindeki 3 şiir gibi yerleşim. Hepsine birden Kotor idari bölgesi deniyor.
– Özetle, Kotor; hem tarihi şehrin, hem körfezin, hem de körfez boyunca bulunan yerleşimlerin bağlı olduğu bölgenin adı.

Gelelim Kotor Bölgesi’nde sakın kaçırmayın dediklerimize:

Kotor Önerilerimiz

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

1. Ćatovića Mlini
2. Kayaların Leydisi
3. Pirate Bar
4. Perast
5. Bajova Kula
6. Stari Mlini
7. Kotor Bay Tours
8. Apartments Marilu
9. Hotel Forza Mare
10. Apartments Miramar
11. Palazzo Radomiri
12. Apartments Ponta
13. Bella di Mare
14. Villa Zvicer
15. Hotel Forza Terra
16. Apartments Marinovic
17. Apartment Dijana
18. Konoba Portun
19. Kotor Stari Grad
20. Apartments Popovic
21. Ribica Apartments
22. Apartments Ave R
23. Restoran Jezero (Son 3 madde, yukarıdaki haritaya işaretlerken sığmadı ama online haritadan görüntüleyebiliyorsunuz.)
24. Pećina Vina Plantaže
25. Pecenjara Restoran

1. Tarihi Kotor (Kotor Old Town Ya Da Kotor Stari Grad)


Buraya ayak basar basmaz neden bu denli Kotor’u övdüğümüzü anlayacaksınız. Sizi muh-te-şem bir Orta Çağ şehri bekliyor. Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş, ama aralarında en etkilisi burada 400 yıl (1420 – 1797) kalmayı başaran Venedikliler olmuş. Şehrin bugünkü mimarisi de onlardan kalmış. Biliyorsunuz; İtalyanlar estetik konusunda çok iyiler, bir de üzerine Kotor’un kurulduğu muhteşem coğrafya eklenince sarhoş edici bir güzellik çıkmış.

Boka Körfezi güneyin fjordları olarak biliniyor. Aslında oluşum olarak fjord değilse de manzara olarak öyle. Körfezi saran dimdik dağlar, bulutları hapsediyor, bu da denize mavi gümüş bir renk veriyor. İşte Kotor, Perast, Dobrota da bu enfes manzaraya kurulmuş şiir gibi köy. Hepsinde yaşam devam ediyor. Aralarında en büyüğü tarih boyu merkezleri olan Kotor. Dolayısı ile diğer yerleşimlerden farklı olarak Kotor surlarla çevrilmiş. Surlar arkasındaki dağın tepesine kadar çıkıyor, oradaki kale ile birleşiyor.

İşte bu surların içinde zamanının zenginlerinin saraylarının olduğu şiir gibi bir Orta Çağ köyü var. Mimari olarak tam bir Venedikli: Güneşten korunmak için yapılmış daracık taş sokaklar, ortalarında çeşmelerin olduğu meydanlara çıkıyor. Altlarında cafeler, restoranlar, minik hediyelik eşya dükkanları ile insanın kalbini hemen çalıveriyor.

Tarihi Kotor’u buraya sığdıramadık, gezin görün dediğimiz yerleri, katılabileceğiniz rehberli turları, nerede yenir gibi faydalı bilgileri Tarihi Kotor’da Gezilecek Yerler yazımızda anlattık. Konum için tıklayın.

2. Perast


İşte bir peri masalı Orta Çağ köyü daha. Kotor Stari Grad ve Perast tüm koyun en pitoresk, gelenlerin en sevdiği iki yeri. Perast’ı, Kotor’u korumak için askerler kurmuş ama herhalde hepsi aynı zamanda bir şair, ressam falanmış. :)) Haritadan da baktığınızda göreceğiniz üzere, Boka koyun en dar boğazının tam karşısına kurulmuş. Boğazın 2 tarafında da kaleler varmış. Böylece 3 yerden çapraz ateşte kalan düşman içeri giremiyormuş. Perast’a ne yapılır, ne görülür detaylıca anlattığımız bir yazımız olduğu için (Perast için tıklayın) kısa keseceğiz ama sıkça gelen bir iki soruyu cevaplayalım:

– Perast’a kalınır mı? Neden kalınmasın? Huzur arayanlar için harika bir yer. Tam kitap yazmalık. Çok fazla mekan alternatifi yok, ev tutacaklar için market de görmedik. Konaklama önerilerimiz de Perast rehberimizde. Bizce hala Dobrota imkanları bakımından daha güzel.

– Ne kadar zaman ayırmalı? Denize nazır bir kahve içmeli, tepelere çıkmalı, tüm sahili yürümeli ve adaya geçmeli versiyonu için 2 saat yeter ama daha yavaş ya da daha hızlı da yapabilirsiniz. Konum için tıklayın.

3. Our Lady Of The Rock (Kayaların Leydisi)


Perast’ın tam karşısında 2 tane minnoş adacık var. Bunlardan birisi doğal, birisi yapay ada. Doğal olanın üzerinde bir manastır olduğu için ziyarete kapalı. Diğeri, yani yukarıdaki fotoğrafta görünen, yapay bir ada, adı da Our Lady Of The Rocks. Üzerinde bir kilise ve müze bulunuyor. Perast sahilindeki ufak tekneler kişi başı 5 Euro’ya adaya götürüp getiriyorlar.  Perast rehberimizde burayı da alattığımız için yine kısa geçiyoruz. Konum için tıklayın.

4. Dobrota’da Konaklayın


Karadağ’ın geneldinde otelden çok ev tutma olayı yaygın. Bizim de konaklama önerimiz Dobrota’da bir ev tutmanız. Eğer yazın buraya geliyorsanız ve gelmişken denize de girmek sizin için önemliyse doğru yer burası. Kotor geziniz boyunca yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de denize sıfır, manzaralı evlerden kiralamak. Bu evlerin önlerinde denize girebileceğiniz iskele ve şezlongları oluyor. Konum için tıklayın.

Denize sıfır konusunda ısrarlıyız çünkü inanın bir arka sıraya geçince bile aynı tadı kalmıyor. O yüzden her manzaralı eve iştahınız kabarmasın. Bir de manzaranın sefasını süreceğiniz kocaman bir balkonu olmalı.

Evler genelde 2-5 kişilik,  kalabalıksanız kesinlikle otelden daha hesaplı. Evleri Booking.com ve AirBnB üzerinden bolca kiralıyorlar. Booking.com’u tercih edin deriz, çünkü AirBnB’den tuttunuz mu onlarda sizi notladığı için gitmeden evi çekip çevirmeniz gerekiyor ki onu da tatilde insanın canı hiç yapmak istemiyor.

Bir uyarmamız gereken husus da Karadağ’da dekor konusunda işletmelerin çok zevk sahibi olmadığı. Genelde evler özensiz döşenmiş. Özenen otellerde bile bi panter desenli koltuk kıroluğu olabiliyor. Biz hem konum hem de tip olarak en beğendiklerimizi sizin için listeledik.

Dobrota’nın manzarası

Neden özellikle Dobrota derseniz:

– Konaklamayı bırakın, Dobrota’da bir iskele de sandalyede ömür geçiresimiz geldi. 🙂 Burası da muhteşem tarihi evlerden oluşan bir sahil kasabası. Kotorluların da en sevdiği sayfiye yeri. Moduna bayıldık, herkes evlerinin önündeki minik iskelelerden denize giriyor, sahilde paten kayıyor, balık tutuyor.

– Gelmişten deniz tatili de yapmak isterseniz Kotor Körfezi’nde yüzmek için en iyi nokta burası (ama bi Budva plajı da beklemeyin). Kotor şehrinin önündeki deniz çok temiz olmayabiliyor çünkü koy çok dar olduğu için sirkülasyon pek yok. Perast’ta o sıkıntı yok ama hem tekne trafiği var, hem de epey akıntı.

– Sahil boyunca dizilmiş minnoş restoranlar var.

– Kotor ve Perast’ın ortasında yer aldığı için pratik.

– Konumu nedeniyle akşam üstü Kotor dağın gölesinde kalıyor, hava erken kararıyor. Dobrota’da hava aydınlık oluyor.

– Dobrota’da gün batımı efsane.

Burada tutabileceğiniz ev ve oteller:

EVLER

Apartments Miramar

Biz burada çok severek kaldık. Temiz, ferah, balkonu deniz manzarasına açılan odaları oldukça keyifli. Ücretsiz bisiklet ve kano imkanı sunması da ayrı güzeldi. Ayrıca şezlonglu özel bir yüzme alanı da var. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Villa Zvicer

Apartments Villa Zvicer’ın verandalı ve deniz manzaralı stüdyo daire, teraslı stüdyo daire gibi seçenekleri olan daireler, Dobrota merkeze 2 kilometre mesafede kalıyor. Şezlonglu özel bir plajı da var. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Ribica

Ribica Apartments’ın özelliği deniz kenarında olması. Yani odanızın önünde deniz, dağ ve Kotor Eski Kent bölgesi manzaranız var. Bisiklet kiralayıp yakınlarındaki sahillere kolaylıkla geçebilirsiniz. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Popovic

Kotor’un eski şehir bölgesinde yer alan daireler, merkezi konumuyla size ulaşım kolaylığı sunuyor. Fiyatlara kahvaltı dahil değil ama dilerseniz kendi kahvaltınızı kendinizin hazırlayabileceği alanı var. Fiyatları da oldukça uygun ama öyle lüks bir beklentiniz olmasın. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Ave R

Yine denize kıyısı olan seçeneklerden biri. Zaten önünde küçük bir de özel plajı var. Her odanın kendine ait balkonu var. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Dijana

En az beğendimiz. Dekor biraz gözleri acıtıyor ama konum vs olarak çok iyi. Balkonları deniz manzaralı. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Marinovic

Dobrota bölgesinde, deniz kenarında bulunan taş bir yapı içinde bulunan dairelerden oluşan bir konaklama opsiyonu. En üstünde bir terası olan apartmanın odaları deniz gören balkonlu. Yine de lüks anlamında pek fazla bir beklentiniz olmasın. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Ponta

Bir yatak odalı daire, iki yatak odalı daire, standart daire, stüdyo daire ve stüdyo apart deniz manzaralı olmak üzere oda seçenekleri var. En alt katların daha çok bahçe manzarası var. O yüzden manzara için birinci katı tercih etmek isteyebilirsiniz. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Marilu

Deniz manzarasından çok odalarının bahçe manzarası ile çevrili olduğu bir apartman. Kendi kahvaltınızı ve yemeğinizi kendinizin hazırlayabileceği alanı var. Eski şehir merkezine de oldukça yakın. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Bella di Mare

Kendine ait küçük bir plajı olan temiz ama lükse kaçmayan daire ve stüdyo daireler bulabileceğiniz bir işletme. Detaylı bilgi & Rezervasyon


OTELLER

Hotel Palazzo Radomiri

Bu otel 4 yıldızlı otantik bir butik otel. Sakin Boka Koyu’ndaki 18. Yüzyıldan kalma Barok bir kaptan köşkünün restore edilip yeniden işlevselleştirilmesi ile oluşturulmuş. Doğrudan denize girebileceğiniz kendi sahili olan otelde açık yüzme havuzu, spa ve fitness olanakları da var.  Detaylı bilgi & Rezervasyon

Hotel Forza Terra

Burası 5 yıldızlı bir spa ve fitness oteli. İçinde açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, saunalı spa merkezi gibi hizmetler var. Toplamda 2 süit ve 10 normal odası var. Teraslı odalarının manzarası bir harika. Detaylı bilgi & rezerasyon

Hotel Forza Mare

Yine 5 yıldızlı seçeneklerden biri. Şehir merkezine 3 kilometre mesafedeki oldukça lüks bir butik otel. Aynı şekilde kendine ait spa merkezi var. Kendine ait oldukça şirin, küçük bir de saihli var. Detaylı bilgi & Rezervasyon

5. Mutlaka Kotor Körfezini Araba Ya da Motorla Turlayın


Dağlar denizin hemen kıyısından yükseldiği için tüm yol sahilden ve eşsiz manzaralardan geçiyor. Yolda hakkında yazılmamış, ünlü olmayan ama tatlılıktan yıkılan ufak yerleşimlerden geçecek, bol bol arabandan inip fotoğraf çekeceksiniz. Ayrıca körfezin grift yapısı sayesinde yol boyunca manzaranız hep değişiyor. Körfezi dolaşmak burada yapılacak en güzel şeylerin başında geliyor.

6. Bisiklet Turu Da Harika Olur!

Kotor Bay Tours

Eğer bisiklet turlarına meraklıysanız (ben) ama ailedeki miskin kişi (Bilgehan) nedeniyle hiç bir tatilinizi bisiklet üzerinde geçiremiyorsanız, size büyük bir müjdemiz var. Kotor Körfezi’ni bisikletle dolanmak hepsini ebediyen değiştirecek güzellikte ve kolaylıkta. Sebebine gelince:
– Yol çoğunlukla denizin kenarından gittiği için neredeyse dümdüz.
– Kotor’dan Perast sadece 12 km.
– Yol boyunca mest edecek tatlı yerleşimler var.  Hepsinde restoran, bakkal, kiralık oda olduğu için ne yemek, ne de kamp eşyası taşımanız lazım.
– Canınız istediğinde durup denize girebilirsiniz.

Geze geze, keyif yapa yapa gideceğiniz için bir günde anca Kotor- Perast- Kotor yaparsınız ama benim hayalim sadece Kotor Körfezi’ni değil, tüm Boka Körfezi’ni bisikletle turlamak.

Normalde bisiket turu için kendi bisikletinizi getirin diye ısrar ederim (THY ücretsiz taşıyor diye biliyorum ama teyit edin) ama rota o kadar kolay ki Amsterdam bisikletiyle bile yaparsınız. Dolayısı ile buradaki kiralamacıların bisikletinin kalitesi çok da önemli değil.

Nereden Bisiklet Kiralanır

– Kotor’da
Travelzoo Travel Agency – İnternet sayfası yok, ama Old Town Youth Hostel’in az ilerisinde. 1 bisiklet günlük 20 Euro, 2 bisiklet 30 Euro. Kiralama için aldığımız en iyi fiyat buradaydı. Konum için tıklayın.

– Dobrota’da
Kotor Bay Tours – Sitelerinden fiyatlarına ulaşabilirsiniz. (Kano, yol bisikleti, dağ bisikleti kiralanabiliyor) En bakımlı bisikletler de buradaydı. Konum için tıklayın.

Yollar yer yer dar olabiliyor. Dikkatli olun.

7. Tekne Turu


Buraların tadı en çok tekne ile çıkıyor, onu bi söyleyelim. Dobrota, Perast, Kotor, hepsinin sahilinde yüründü mü kiralık tekne bulunabiliyor ama en çok seçenek Kotor’da.

Tekne turu seçenekleri
– Kotor Old Town’un hemen önünde bir otopark var. İşte onun önündeki sahilden kalkan dolmuş gibi tekne turları var. 1 saatlik tur Kotor’dan direkt Perast’a geçiyor, yarım saat Our Lady Of The Rock adasında mola veriyor. Bunlar kişi başı 10 Euro.

– Kendinize özel tekne isterseniz aynı tur için için 80 deyip, 70’e iniyorlar (3-4 kişi için). Az önce bahsettiğim otoparkın karşısındaki tekneler, en görünür yerde olduklarından fiyat konusunda burunlarından kıl aldırmayabilir. Dert değil, sahilden 1-2 dakika Dobrota yönüne yürüyünce yine tekneler göreceksiniz. Oraya daha az turist uğradığı için daha rekabetçi olabiliyorlar. Yüzme molası isteyebilirsiniz.

– Bir de uzun turlar var. Onlar Boka’dan çıkıp açık denize gittiklerinden yüzmek için daha iyiler. Onları da yine aynı yerden ayarlayabilirsiniz.

8. Kano & Paddle Board


Kotor Körfezi, Boka Körfezi’nin içindeki bir koy olduğu için deniz demeye bin şahit lazım, suyu küvet gibi dümdüz. 🙂 Paddleboard ya da kano yapmak için biçilmiş kaftan. Zaten manzara da harika. Perast’daki kiralama noktasını bilmiyoruz, orada sorarak bulabilirsiniz, Kotor ve Dobrota için yine 6. maddedeki Kotor Bay Tours. Konum için tıklayın.

9. Denize Girmek İçin

Bajova Kula Beach Club

Bi konuyu tekrar hatırlatmak isteriz: Kotor aslında deniz tatili için ideal yer değil. Plajları meşhur olan yer Budva ancak Kotor’da da yüzme imkanı var. Şöyle anlatalım; sırf denize girmek için bir yere gidecekseniz Antalya’ya gidersiniz, Cunda‘ya ya da Bozcaada’ya gitmezsiniz. Karadağ’ın Antalya’sı da zaten Budva. Cunda ya da Bozcaada’yı tercih etme sebebiniz daha çok tarihi dokusu ve ambiyansıdır ama elbette Cunda’ya gitmişken denize de girersiniz. İşte Kotor da Cunda gibi. 
Körfez boyunca herhangi bir yerde denize girmek istersen kimse seni tutmaz. O yüzden bize nerede denize girilir derken plajdı/ beach club’dı sorduğunuzu varsayarak cevaplıyoruz:

Bajova Cula – (Yukarıdaki fotoğraftaki yer) Kotor’dan Perast’a giderken yolunuzun üzerindeki Bajova Cula tüm körfezin en güzel beach club’ı. İçinde restoran ve bar da var. Deniz olarak da, tesis olarak da tüm körfezin en iyisi. Yerler erkenden kalıpabilir, rezervasyon yaptırmakta fayda var.  Yoldan girişini kaçırmanız çok muhtemel, konuma bakarak gidin. Konum için tıklayın.

Pirates Beach Bar

Perast – Pirates Beach Bar, Perast’ın en sonundaki ufak bir iskele. Burada akıntı ve tekne trafiği dertleri yok. Fotoğraftan da gördüğünüz üzere epey dolu oluyor. Konum için tıklayın.

Dobrota
– Yukarıda Dobrota bölümünde zaten anlattığımız için tekrar yazmıyoruz.

10. Konoba Portun


“Konoba”lar Karadağ’ın geleneksel restoranları. Yani bir Konoba’da yemek yemeden Karadağ’dan dönmek düşünülemez ve çok şanslısınız ki bizim gördüğümüz en güzel konoba Kotor’da, hatta Dobrota’da kalıyorsanız evinizin az ötesinde. Konoba Portun’a akşam yemeğinde, tam karşınızdan batacak güneşin tadını çıkarmak için mutlaka günbatımından önce gidin. Ufak bir restoran olduğu için mutlaka revervasyon yaptırın ve özellikle de iskelesinden yer isteyin. Geç kalacak gibiyseniz de mutlaka arayın, yoksa yerinizi havada kaparlar. Mutlaka trüflü ton balığı carpaccio söyleyin. O kadar güzeldi ki bizim masa yemekleri bile iptal edip terkar söyledi. Ana yemeğe geçemezseniz üzülmeyin, ertesi gün şimdi bahsedeceğimiz restoranlarda zaten deniz ürününün kralını yiyeceksiniz. Konum için tıklayın.

11. Catovici Mlini  & Stari Mlini


Kotor Körfezi’nde 2 tane kült geleneksel restoran var: Stari Mlini ve Catovica Mlini. İkisi de tarihi değirmenlerden devşirme, doğa içinde tatlı mı tatlı yerler. İkisinin uzmanlığı da deniz ürünü. Bizce Stari Mlini’in yemekleri bir tık daha güzel, Catovica Mlini’nin de ambiyansı. Stari Mlini’de yemenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz 2 şey var: Beyaz şarapta kum midyesi (ing: clam) ve midye (mussel) karışımı efsane. Üzerine de bir çikolatalı sufle patlatın. Daha köpüksü ve hafif bizim buradakilerden. İkisine de rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
Catovica Mlini konum için tıklayın.
Stari Mlini konum için tıklayın.

Tek Günlük Kotor Körfezi Gezi Planı

Tekrar söylemek isteriz, bu kadar yol gelmişsiniz, bu kadar güzel bir yere 2 gün ayırıp tadını çıkarmazsanız yazık olur. İlla tek gün diyorsanız:
– Sabah 7.30’da Kotor Kalesi’ne çıkmaya başlayın. Çık-in 2 saat civarında sürecektir.
– 10’daki rehberli Kotor turunu yakalamaya çalışın.
– Dobrota’da bir denize girip kendinize gelin (tuz üzerinizde kalacak ama dert etmeyin).
– Öğlen yemeğinizi Dobrota’daki Konoba Portun’da yiyin. (İdeali gün batımında burada yemek ama artık napalım)
– Ya da son iki madde yerine önce Portun’da öğle yemeği yiyip, sonra yüzmeye Bajova Kula’ya yüzme de gidebilirsiniz.
– Körfezi gezerek Perast’a varın. Sokakları gezin.
– Perast’ta saat kulesine tırmanın.
– Lady of The Rocks adasına geçin. (Perast ve Adaları gezmek için 2 saat lazım)
– Akşam Perast’ta yiyecekseniz Conte’de yiyin.

Faydalı Bilgiler

Fiyatlar

Genel olarak: Avrupa’dan ucuz, Balkanlar’dan pahalı.
– 1,5 litre su 0,6€ (markette)
– Ana yemek 10-15€‘ ya 2 kişiyi doyuran dev porsiyonlar
– Konaklama çok değişiyor. Çok bir şey aramıyorum, ucuz olsun yeter derseniz ev kiraları 50 euro civarında. Manzaralı yerler ise 100€’dan başlıyor. Oteller ise tabi ki daha pahalı.
– Araba kiralama günlük 18-20 € limitli sigorta ile. Kapsamlı sigorta için +10€ daha koyun.

Dil

– Ülkede Sırpça’nın bir lehçesi olan “Karadağca” konuşuluyor ama İtalyan etkisi hem mutfağa, hem de dile girmiş. En basitinden bugün hala selamlaşmak için “ciao” kullanıyorlar.
– Osmanlı Karadağ’ın bir kısmını uzun seneler yönetmiş. Dolayısı ile dillerine Türkçe’den de bolca kelime de geçmiş. Özellikle de sebze meyveler, yiyecek isimleri.
– Herkes İngilizce konuşuyor. Büyükler az biraz, gençler daha iyi.

Kotor’a Nerede & Nasıl Gidilir

– Kotor, 2006’da kurulan Karadağ isimli ülkenin kıyı şehirlerinden birisi.
– Ülkede 2 havalimanı var. Tivat turistik yerleri daha yakın olan ama Türkiye’den direkt uçuş yok.
– Başkent Podgorica‘ya THY direkt uçuyor. Oradan Kotor’a özel transfer, otobüs ya da araç kiralayarak Kotor’a ulaşabilirsiniz. Uçuş sadece 1,5 saat sürüyor!

Değerlendirebilecek diğer fikirler:
– Çok girişli Schengen vizesi olanlar Dubrovnik’e uçabilir. Arası 1- 1,5 saat. Hem ikisini de gezmiş olursunuz. Sınırda sıra olabiliyormuş ama.
– Tiran, Arnavutluk 3,5 saat mesafede ama biletler daha uygun.
– Son olarak, Balkanlar turuna çıkıp Türkiye’den araba ile gelen de çok. Arabayla nasıl yurt dışına çıkılır bilgi almak için tıklayın.

Efsane Bir Et Yemek İsteyen?

Sanırım Tivat’a direkt uçusun olmamasının tek güzel yanı Podgorica’da hava limanın tam karşısında bulunan bu müthiş etçi. Ya geri dönerkenki ya da ilk vardığınızda Pecenjara isimli restoranda bir et yemeniz lazım. Hem ekonomik, hem de yediğiniz yiyeceğiniz en güzel tandırı yapıyor. Artık, maharet adamlarda mı, yoksa Karadağ’da ekolojik tarım ve hayvancılık yapılmasında mı bilmeyiz. Özellikle tandır öneriyoruz. Kuzu daha popüler, kuzu yemeyene dana da var. Menüde “meat under the baking lid” olarak geçiyor. Konum için tıklayın.

Bir de yine havalimanı yolu üzerinde üzerinde Vranjina Adası denilen kara ile bağlantılı bir yer var. Adada, buranın en büyük şarapçısı Plantaze’nin yeri var. Şişeleri kabine alamayacağınızı, valize koymanız gerekeceğini unutmayın. Elinizde götürmek isterseniz aynı şaraplar duty free de satılıyor ama fiyatlar iki katı. Karşısındaki Jezero restoran da iyi bir balıkçı. Krap isimli lokal balığı meşhur. Konum için tıklayın.

Telefon Hattı

– Telenor’un kontörlü hatlarından alabilirsiniz. Kotor Stari Grad’ın yanında Kamelija isimli bir alışveriş merkezi var. İçinde Telenor şubesi var.

Trafik Problemi Uyarısı

Kotor etrafında yollar tek şerit gidiş-geliş olduğu için trafik acayip sıkışıyor. Temmuz ve Ağustos ayında araba yerine motor kiralamak çok daha pratik olacaktır. Ya da Dobrota’da konaklayıp hem Perast’a, hem de Kotor’a bisikletle gidip gelebilirsiniz ama tabi sıcakta zor olabilir.

Motor Kiralama

Karadağ’da iş yapacak olsam motor kiralama şirketi açarım. Motor kiralayabilirsiniz dedik ama talebi karşılayacak kadar motor yok! 2 gün sıra bekledik. Yani işiniz biraz şansa kalmış. Fiyatları da en ucuz sınıf arabandan 5 Euro falan daha ucuz! Yukarıda bilgilerini verdiğim Travelzoo Travel Agency kiralıyor. Önden yazışmayı deneyebilirsiniz. Bir de kaldığınız ev ya da otel ile yazışabilirsiniz. Onlar da yardımcı olabilir. Motor ehliyetininizin olması şart.

Instagram’a Da Bekleriz

10 YORUM

 1. Sinem

  Yazınızı Kotora gelmeden 1 gün önce okuduk, çok faydalandık. Yalnız Stari mlini’ye geldik tavsiyenize uyup, menüyü ana haber bülteni izler gibi okuduk 😮 kalksak kalkamıyoruz… Eşim cepten kredi başvurusu yapıyor şu an, ben de alyansı bırakırım en kötü diyorum. Allah utandırmasın artık…

  Cevapla
 2. Berna

  Araç kiralama kotor icinde daha mi uygun ? Internet uzerinden en ucuz 45 euro civari..

  Cevapla
  • Özge

   Biz pegasusun sitesinden eylülün ilk haftası 7 gün için 670 tl ye kiraladık üzerine tam sigorta yaptırıp 850 ödedik:) siz de bir bakın isterseniz

   Cevapla
 3. Berna

  İnternet üzerinden araba kiralama en uygun olarak 45 euro şu an. Kotorda yerinden kiralamak daha mı mantıklı? Önerebileceğiniz biyer var mıdır?

  Cevapla
 4. Berna

  Kotor da araba kiralama için önerebileceğiniz firma var mı? internette şu an günlüğü 45 euro en uygun olarak. Kotorda bulmak daha mı iyi olur ?

  Cevapla
 5. ÇAĞLA ÇAĞLAR

  Müthiş bir yazı olmuş. hemen okudum notlarımı aldım. Daha doğrusu inşallah hepsini yapacağız yiyeceğiz içeceğiz gezeceğiz. Başka da araştırma yapmama gerek yok zaten. Çok teşekkürler. (gezegenanne)

  Cevapla
 6. Emre Ceyhan

  Selamlar,
  Güzel ve detaylı anlatım için teşekkürler.
  Bu yıl rotamıza Kotor u eklemiştik. Anlattıklarınız iştahımızı daha da kabarttı ☺️ Biz ulaşımı hususi aracımızla öncelikle ohrid 2 gece, kotor 3 gece, dubrovnik günübirlik gezi ve dönüşte 3 gece ohrid olarak planladık. Yaz tatili için balkanlar hem çok hesaplı hem de çok keyifli ☺️ Yeni gezilerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Keyifli geziler…

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend