KOTOR KÖRFEZİ’NDE KAÇIRILMAMASI GEREKEN 11 YER, KARADAĞ

Anlatacak tonla şeyimiz var o yüzden jet hızıyla konuya gireceğiz: Karadağ bizce Avrupa’da vizesiz gidilebilen en güzel yer, Karadağ’ın baştacı da Kotor Körfezi. Adriyatik Denizi’nindeki en güzel koylardan birine kurulan yerleşim Venedik tarzı mimarisi, İtalyan mutfağı, muh-te-şem manzarası ile insanı ile kendine aşık ediyor.

Kotor Körfezi’nde başta Perast, Dobrota ve Kotor olmak üzere, birbirinden güzel irili ufaklı birkaç yerleşim var. Kotor gezinizi hepsini dahil edecek şekilde planlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu yazımızda Kotor Körfezi’nde nereleri görmeli, ne kadar ayırmalı, neler yapmalı, özetle; nasıl bir gezi planlanması gerektiğine dair önerilerimizi bulacaksınız.

Önce Kolay Anlaşılması İçin Bazı Yerlerin İsmini Netleştirelim

– Yukarıda mavi kare içindeki girintili çıkıntılı kocaman körfez var ya, bunun bütününe Boka Körfezi deniyor.

– Gördüğünüz üzere Boka Körfezi içinde başka körfezler de var. İçindeki bu körfezlerin de ayrıca kendi adı var. Haritada kırmızı ile işaretli iç körfezin adı Kotor. Yani Kotor, Boka’nın içindeki körfezleriden biri.

– Kotor; hem az sonra anlatacağımız tarihi şehrin, hem de içinde bulunduğu körfezin adı. Bu yazımızda sadece tarihi şehirdeki değil, Kotor Körfezi’nin tümündeki önerilerimizi anlatacağız. Zaten hepsi birbirine yakın mesafelerde ve birlikte görülmesi gereken yerler.

– Haklarında bolca bahsedeceğimiz Kotor, Perast ve Dobrota da işte bu Kotor Körfezi’nin içindeki 3 şiir gibi yerleşim. Hepsine birden Kotor idari bölgesi deniyor.

– Özetle, Kotor; hem tarihi şehrin, hem körfezin, hem de körfez boyunca bulunan yerleşimlerin bağlı olduğu bölgenin adı.

Kotor Nasıl Bir Yer Anlamak İçin Bu Videoyu Seyredin

Kotor Bölgesi’nde sakın kaçırmayın dediklerimiz.

Kotor Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Kotor’a Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Kotor’a uçakla gelecekseniz, ya ülkenin başkenti olan Podgorica’da bulunan Podgorica Havalimanı’na ineceksiniz ya da Tivat Havalimanı’na. Fakat uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz.

– Podgorica Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Kotor Körfezi’nde Kaç Gün Kalmalı?

Bizim tavsiyemiz Kotor Körfezi’ne 2 gün ayırmanız (biz 1 hafta kaldık ama o da biraz fazla). 2 günde hem tadını çıkarırsınız, hem de görülecek yerlerin hepsini görürsünüz. Balkan turuna çıkanlar genelde şöyle bir görüp kalmadan devam ediyorlar ama bizce yazık. Yine de tek gün ayırabilenler için express Kotor önerilerimizi de vereceğiz.


Kotor Körfezi’nin Hangi Bölgesinde Konaklamalı

Kotor Tarihi Merkez: Kotor’un tarihi bölgesinde konaklamak bölgenin havasını hissetmek için ideal yer. Her bütçeye göre konaklama seçeneği de bulmak mümkün.

Kotor tarihi merkez otellerini incelemek için tıklayın.

Dobrota: Karadağ’da ana hedefiniz Kotor olacaksa, merkezde değil onun biraz dışı olan sahil kasabası Dobrota’da konaklamanızı öneriyoruz.

Dobrota otellerini incelemek için tıklayın.

Perast: Kotor Körfezi’nde, Kotor merkeze yakın şirin mi şirin bir kasaba. Dobrota gibi konaklamak için merkez yerine tercih edebilirsiniz.

Perast otellerini incelemek için tıklayın.


Kotor Körfezi’nde Seçtiğimiz Oteller & Evler

Bizim sizin için seçtiğimiz oteller ve evler şöyle:

Palazzo Radomiri $$$


Bu otel 4 yıldızlı otantik bir butik otel. Sakin Boka Koyu’ndaki 18. Yüzyıldan kalma Barok bir kaptan köşkünün restore edilip yeniden işlevselleştirilmesi ile oluşturulmuş. Doğrudan denize girebileceğiniz kendi sahili olan otelde açık yüzme havuzu, spa ve fitness olanakları da var. İncelemek için TIKLAYIN.

Hotel Forza Terra $$$


Dobrota’da, 5 yıldızlı bir spa ve fitness oteli. İçinde açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, saunalı spa merkezi gibi hizmetler var. Teraslı odalarının manzarası harika. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartments Miramar $$


Biz burada çok severek kaldık. Temiz, ferah, balkonu deniz manzarasına açılan odaları oldukça keyifli. Ayrıca şezlonglu özel bir yüzme alanı da var. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartements Ave R $$


Denize kıyısı olan seçeneklerden biri. Zaten önünde küçük bir de özel plajı var. Her odanın kendine ait balkonu var. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartments Ponta $$

Bir yatak odalı daire, iki yatak odalı daire, standart daire, stüdyo daire ve stüdyo apart deniz manzaralı olmak üzere oda seçenekleri var. En alt katların daha çok bahçe manzarası var. O yüzden manzara için birinci katı tercih etmek isteyebilirsiniz. İncelemek için TIKLAYIN.

Villa Perla Di Mare $$

Verandalı ve deniz manzaralı stüdyo daire, teraslı stüdyo daire gibi seçenekleri olan Villa Perla Di Mare, Dobrota merkeze 2 kilometre mesafede kalıyor. Şezlonglu özel bir plajı da var. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartments Ribica $$

Ribica Apartments’ın özelliği deniz kenarında olması. Yani odanızın önünde deniz, dağ ve Kotor Eski Kent bölgesi manzaranız var. Bisiklet kiralayıp yakınlarındaki sahillere kolaylıkla geçebilirsiniz. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartments Popovic $$

Kotor’un eski şehir bölgesinde yer alan daireler, merkezi konumuyla size ulaşım kolaylığı sunuyor. Fiyatlara kahvaltı dahil değil ama dilerseniz kendi kahvaltınızı kendinizin hazırlayabileceği alanı var. Fiyatları da oldukça uygun ama öyle lüks bir beklentiniz olmasın. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Kotor’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Kotor’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.

Fiyat karşılaştırmalarını kişi başı maliyetlere göre yapıyoruz. Özellikle evlerde çok kişi konaklama yapılabileceği için ev kiralamak daha avantajlı oluyor. Çiftler için de uygun fiyatlı güzel evler mevcut. Ayrıca daha fazla Karadağ oteli önerisi için KARADAĞ’DA NEREDE KALINIR – KARADAĞ OTELLERİ yazımız da var. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Sadece Kotor Körfezi’nde gezilecek çok yer var. Buna bir de Budva ve Tivat gibi ülkede gidilecek diğer yerleri de ekleyin. O nedenle de altınızda aracınız olması çok büyük rahatlık sağlıyor. Bu nedenle havalimanından araç kiralamanızı öneririz.

– Podgorica Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Soförlü araç kiralamak isteyebilecekler için de ekleyelim, biz daha önce Miroslav’dan servis aldık. Tel: +382 68 508 873

Kotor Önerilerimiz

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Kotor Stari Grad
 2. Perast
 3. Kayaların Leydisi
 4. Dobrota
 5. Kotour Travel Agency
 6. Kotor Bay Tours
 7. Bajova Kula
 8. Pirate Bar

Yeme-İçme

 1. Konoba Portun
 2. Ćatovića Mlini
 3. Stari Mlini

1. Tarihi Kotor (Kotor Old Town Ya Da Kotor Stari Grad)


Buraya ayak basar basmaz neden bu denli Kotor’u övdüğümüzü anlayacaksınız. Sizi muh-te-şem bir Orta Çağ şehri bekliyor. Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş, ama aralarında en etkilisi burada 400 yıl (1420 – 1797) kalmayı başaran Venedikliler olmuş. Şehrin bugünkü mimarisi de onlardan kalmış. Biliyorsunuz; İtalyanlar estetik konusunda çok iyiler, bir de üzerine Kotor’un kurulduğu muhteşem coğrafya eklenince sarhoş edici bir güzellik çıkmış.

Boka Körfezi güneyin fjordları olarak biliniyor. Aslında oluşum olarak fjord değilse de manzara olarak öyle. Körfezi saran dimdik dağlar, bulutları hapsediyor, bu da denize mavi gümüş bir renk veriyor. İşte Kotor, Perast, Dobrota da bu enfes manzaraya kurulmuş şiir gibi köy. Hepsinde yaşam devam ediyor. Aralarında en büyüğü tarih boyu merkezleri olan Kotor. Dolayısı ile diğer yerleşimlerden farklı olarak Kotor surlarla çevrilmiş. Surlar arkasındaki dağın tepesine kadar çıkıyor, oradaki kale ile birleşiyor.

İşte bu surların içinde zamanının zenginlerinin saraylarının olduğu şiir gibi bir Orta Çağ köyü var. Mimari olarak tam bir Venedikli: Güneşten korunmak için yapılmış daracık taş sokaklar, ortalarında çeşmelerin olduğu meydanlara çıkıyor. Altlarında cafeler, restoranlar, minik hediyelik eşya dükkanları ile insanın kalbini hemen çalıveriyor.

Tarihi Kotor’u buraya sığdıramadık, gezin görün dediğimiz yerleri, katılabileceğiniz rehberli turları, nerede yenir gibi faydalı bilgileri Tarihi Kotor’da Gezilecek Yerler yazımızda anlattık. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Perast


İşte bir peri masalı Orta Çağ köyü daha. Kotor Stari Grad ve Perast tüm koyun en pitoresk, gelenlerin en sevdiği iki yeri. Perast’ı, Kotor’u korumak için askerler kurmuş ama herhalde hepsi aynı zamanda bir şair, ressam falanmış. :)) Haritadan da baktığınızda göreceğiniz üzere, Boka koyun en dar boğazının tam karşısına kurulmuş. Boğazın 2 tarafında da kaleler varmış. Böylece 3 yerden çapraz ateşte kalan düşman içeri giremiyormuş. Perast’a ne yapılır, ne görülür detaylıca anlattığımız bir Perast yazımız olduğu için kısa keseceğiz ama sıkça gelen bir iki soruyu cevaplayalım:

– Perast’a kalınır mı? Neden kalınmasın? Huzur arayanlar için harika bir yer. Tam kitap yazmalık. Ama çok fazla mekan alternatifi yok, ev tutacaklar için market de görmedik. Konaklama önerilerimiz de Perast rehberimizde. Bizce hala Dobrota imkanları bakımından daha güzel.

– Ne kadar zaman ayırmalı? Denize nazır bir kahve içmeli, tepelere çıkmalı, tüm sahili yürümeli ve adaya geçmeli versiyonu için 2 saat yeter ama daha yavaş ya da daha hızlı da yapabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Our Lady Of The Rock (Kayaların Leydisi)


Perast’ın tam karşısında 2 tane minnoş adacık var. Bunlardan birisi doğal, birisi yapay ada. Doğal olanın üzerinde bir manastır olduğu için ziyarete kapalı. Diğeri, yani yukarıdaki fotoğrafta görünen, yapay bir ada, adı da Our Lady Of The Rocks. Üzerinde bir kilise ve müze bulunuyor. Perast sahilindeki ufak tekneler kişi başı 5 Euro’ya adaya götürüp getiriyorlar. Perast rehberimizde burayı da anlattığımız için yine kısa geçiyoruz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Dobrota’da Konaklayın


Karadağ’ın geneldinde otelden çok ev tutma olayı yaygın. Bizim de konaklama önerimiz Dobrota’da bir ev tutmanız. Eğer yazın buraya geliyorsanız ve gelmişken denize de girmek sizin için önemliyse doğru yer burası. Kotor geziniz boyunca yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de denize sıfır, manzaralı evlerden kiralamak. Bu evlerin önlerinde denize girebileceğiniz iskele ve şezlongları oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Denize sıfır konusunda ısrarlıyız çünkü inanın bir arka sıraya geçince bile aynı tadı kalmıyor. O yüzden her manzaralı eve iştahınız kabarmasın. Bir de manzaranın sefasını süreceğiniz kocaman bir balkonu olmalı.

Dobrota’nın manzarası

Evler genelde 2-5 kişilik,  kalabalıksanız kesinlikle otelden daha hesaplı. Evleri Booking.com ve AirBnB üzerinden bolca kiralıyorlar. Booking.com’u tercih edin deriz, çünkü AirBnB’den tuttunuz mu onlarda sizi notladığı için gitmeden evi çekip çevirmeniz gerekiyor ki onu da tatilde insanın canı hiç yapmak istemiyor.

Bir uyarmamız gereken husus da Karadağ’da dekor konusunda işletmelerin çok zevk sahibi olmadığı. Genelde evler özensiz döşenmiş. Özenen otellerde bile bi panter desenli koltuk kıroluğu olabiliyor. Biz hem konum hem de tip olarak en beğendiklerimizi sizin için yukarıda listeledik.

Neden özellikle Dobrota derseniz:

– Konaklamayı bırakın, Dobrota’da bir iskelede sandalyede ömür geçiresimiz geldi. 🙂 Burası da muhteşem tarihi evlerden oluşan bir sahil kasabası. Kotorluların da en sevdiği sayfiye yeri. Moduna bayıldık, herkes evlerinin önündeki minik iskelelerden denize giriyor, sahilde paten kayıyor, balık tutuyor.

– Gelmişten deniz tatili de yapmak isterseniz Kotor Körfezi’nde yüzmek için en iyi nokta burası (ama bi Budva plajı da beklemeyin). Kotor şehrinin önündeki deniz çok temiz olmayabiliyor çünkü koy çok dar olduğu için sirkülasyon pek yok. Perast’ta o sıkıntı yok ama hem tekne trafiği var, hem de epey akıntı.

– Sahil boyunca dizilmiş minnoş restoranlar var.

– Kotor ve Perast’ın ortasında yer aldığı için pratik.

– Konumu nedeniyle akşam üstü Kotor dağın gölesinde kalıyor, hava erken kararıyor. Dobrota’da hava aydınlık oluyor.

– Dobrota’da gün batımı efsane.

5. Mutlaka Kotor Körfezini Araba Ya da Motorla Turlayın


Dağlar denizin hemen kıyısından yükseldiği için tüm yol sahilden ve eşsiz manzaralardan geçiyor. Yolda hakkında yazılmamış, ünlü olmayan ama tatlılıktan yıkılan ufak yerleşimlerden geçecek, bol bol arabandan inip fotoğraf çekeceksiniz. Ayrıca körfezin grift yapısı sayesinde yol boyunca manzaranız hep değişiyor. Körfezi dolaşmak burada yapılacak en güzel şeylerin başında geliyor.

6. Bisiklet Turu Da Harika Olur!

Kotor Bay Tours

Eğer bisiklet turlarına meraklıysanız (ben) ama ailedeki miskin kişi (Bilgehan) nedeniyle hiç bir tatilinizi bisiklet üzerinde geçiremiyorsanız, size büyük bir müjdemiz var. Kotor Körfezi’ni bisikletle dolanmak hepsini ebediyen değiştirecek güzellikte ve kolaylıkta. Sebebine gelince:
– Yol çoğunlukla denizin kenarından gittiği için neredeyse dümdüz.
– Kotor’dan Perast sadece 12 km.
– Yol boyunca mest edecek tatlı yerleşimler var. Hepsinde restoran, bakkal, kiralık oda olduğu için ne yemek, ne de kamp eşyası taşımanız lazım.
– Canınız istediğinde durup denize girebilirsiniz.

Geze geze, keyif yapa yapa gideceğiniz için bir günde anca Kotor- Perast- Kotor yaparsınız ama benim hayalim sadece Kotor Körfezi’ni değil, tüm Boka Körfezi’ni bisikletle turlamak.

Normalde bisiket turu için kendi bisikletinizi getirin diye ısrar ederim (THY ücretsiz taşıyor diye biliyorum ama teyit edin) ama rota o kadar kolay ki Amsterdam bisikletiyle bile yaparsınız. Dolayısı ile buradaki kiralamacıların bisikletinin kalitesi çok da önemli değil.

Nereden Bisiklet Kiralanır

– Kotor’da
Travelzoo Travel Agency – İnternet sayfası yok, ama Old Town Youth Hostel’in az ilerisinde. 1 bisiklet günlük 20 Euro, 2 bisiklet 30 Euro. Kiralama için aldığımız en iyi fiyat buradaydı. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

– Dobrota’da
Kotor Bay Tours – Sitelerinden fiyatlarına ulaşabilirsiniz. (Kano, yol bisikleti, dağ bisikleti kiralanabiliyor) En bakımlı bisikletler de buradaydı. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Yollar yer yer dar olabiliyor. Dikkatli olun.

7. Tekne Turu


Buraların tadı en çok tekne ile çıkıyor, onu bi söyleyelim. Dobrota, Perast, Kotor, hepsinin sahilinde yüründü mü kiralık tekne bulunabiliyor ama en çok seçenek Kotor’da.

Tekne turu seçenekleri
– Kotor Old Town’un hemen önünde bir otopark var. İşte onun önündeki sahilden kalkan dolmuş gibi tekne turları var. 1 saatlik tur Kotor’dan direkt Perast’a geçiyor, yarım saat Our Lady Of The Rock adasında mola veriyor. Bunlar kişi başı 10 Euro.

– Kendinize özel tekne isterseniz aynı tur için için 80 deyip, 70’e iniyorlar (3-4 kişi için). Az önce bahsettiğim otoparkın karşısındaki tekneler, en görünür yerde olduklarından fiyat konusunda burunlarından kıl aldırmayabilir. Dert değil, sahilden 1-2 dakika Dobrota yönüne yürüyünce yine tekneler göreceksiniz. Oraya daha az turist uğradığı için daha rekabetçi olabiliyorlar. Yüzme molası isteyebilirsiniz.

– Bir de uzun turlar var. Bu tekne turlarına ister Kotor’dan, ister Herceg Novi’den isterseniz de Budva’dan başlayabiliyorsunuz. Tur yaklaşık 8 saat sürüyor ve size gezeceğiniz yerleri anlatacak canlı tur rehberini de içeriyor. Bir tek yiyeceklerinizi ekstra karşılıyorsunuz. Bu keyifli tekne turunu incelemek için tıklayın.

8. Kano & Paddle Board


Kotor Körfezi, Boka Körfezi’nin içindeki bir koy olduğu için deniz demeye bin şahit lazım, suyu küvet gibi dümdüz. 🙂 Paddleboard ya da kano yapmak için biçilmiş kaftan. Zaten manzara da harika. Perast’daki kiralama noktasını bilmiyoruz, orada sorarak bulabilirsiniz, Kotor ve Dobrota için yine 6. maddedeki Kotor Bay Tours.

9. Denize Girmek İçin

Bajova Kula Beach Club

Bi konuyu tekrar hatırlatmak isteriz: Kotor aslında deniz tatili için ideal yer değil. Plajları meşhur olan yer Budva ancak Kotor’da da yüzme imkanı var. Şöyle anlatalım; sırf denize girmek için bir yere gidecekseniz Antalya’ya gidersiniz, Cunda‘ya ya da Bozcaada’ya gitmezsiniz. Karadağ’ın Antalya’sı da zaten Budva. Budva’dan önerilerimiz için ayrı bir Budva’da Gezilecek Yerler rahberimiz var.

Cunda ya da Bozcaada’yı tercih etme sebebiniz daha çok tarihi dokusu ve ambiyansıdır ama elbette Cunda’ya gitmişken denize de girersiniz. İşte Kotor da Cunda gibi. Körfez boyunca herhangi bir yerde denize girmek istersen kimse seni tutmaz. O yüzden bize nerede denize girilir derken plajdı/ beach club’dı sorduğunuzu varsayarak cevaplıyoruz:

Bajova Cula – (Yukarıdaki fotoğraftaki yer) Kotor’dan Perast’a giderken yolunuzun üzerindeki Bajova Cula tüm körfezin en güzel beach club’ı. İçinde restoran ve bar da var. Deniz olarak da, tesis olarak da tüm körfezin en iyisi. Yerler erkenden kalıpabilir, rezervasyon yaptırmakta fayda var.  Yoldan girişini kaçırmanız çok muhtemel, konuma bakarak gidin. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Pirates Beach Bar

Perast – Pirates Beach Bar, Perast’ın en sonundaki ufak bir iskele. Burada akıntı ve tekne trafiği dertleri yok. Fotoğraftan da gördüğünüz üzere epey dolu oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.
Dobrota – Yukarıda Dobrota bölümünde zaten anlattığımız için tekrar yazmıyoruz.

10. Konoba Portun


“Konoba”lar Karadağ’ın geleneksel restoranları. Yani bir Konoba’da yemek yemeden Karadağ’dan dönmek düşünülemez ve çok şanslısınız ki bizim gördüğümüz en güzel konoba Kotor’da, hatta Dobrota’da kalıyorsanız evinizin az ötesinde. Konoba Portun’a akşam yemeğinde, tam karşınızdan batacak güneşin tadını çıkarmak için mutlaka günbatımından önce gidin. Ufak bir restoran olduğu için mutlaka revervasyon yaptırın ve özellikle de iskelesinden yer isteyin. Geç kalacak gibiyseniz de mutlaka arayın, yoksa yerinizi havada kaparlar. Mutlaka trüflü ton balığı carpaccio söyleyin. O kadar güzeldi ki bizim masa yemekleri bile iptal edip terkar söyledi. Ana yemeğe geçemezseniz üzülmeyin, ertesi gün şimdi bahsedeceğimiz restoranlarda zaten deniz ürününün kralını yiyeceksiniz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

11. Catovici Mlini  & Stari Mlini


Kotor Körfezi’nde 2 tane kült geleneksel restoran var: Stari Mlini ve Catovica Mlini. İkisi de tarihi değirmenlerden devşirme, doğa içinde tatlı mı tatlı yerler. İkisinin uzmanlığı da deniz ürünü. Bizce Stari Mlini’in yemekleri bir tık daha güzel, Catovica Mlini’nin de ambiyansı. Stari Mlini’de yemenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz 2 şey var: Beyaz şarapta kum midyesi (ing: clam) ve midye (mussel) karışımı efsane. Üzerine de bir çikolatalı sufle patlatın. Daha köpüksü ve hafif bizim buradakilerden. İkisine de rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
Catovica Mlini konum için tıklayın. Haritada 2 numara.
Stari Mlini konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Tek Günlük Kotor Körfezi Gezi Planı


Tekrar söylemek isteriz, bu kadar yol gelmişsiniz, bu kadar güzel bir yere 2 gün ayırıp tadını çıkarmazsanız yazık olur. İlla tek gün diyorsanız:
– Sabah 7.30’da Kotor Kalesi’ne çıkmaya başlayın. Çık-in 2 saat civarında sürecektir.
– 10’daki rehberli Kotor turunu yakalamaya çalışın.
– Dobrota’da bir denize girip kendinize gelin (tuz üzerinizde kalacak ama dert etmeyin).
– Öğlen yemeğinizi Dobrota’daki Konoba Portun’da yiyin. (İdeali gün batımında burada yemek ama artık napalım)
– Ya da son iki madde yerine önce Portun’da öğle yemeği yiyip, sonra yüzmeye Bajova Kula’ya yüzme de gidebilirsiniz.
– Körfezi gezerek Perast’a varın. Sokakları gezin.
– Perast’ta saat kulesine tırmanın.
– Lady of The Rocks adasına geçin. (Perast ve Adaları gezmek için 2 saat lazım)
– Akşam Perast’ta yiyecekseniz Conte’de yiyin.

Karadağ’da Görülmesi Gereken Diğer Yerler Neler

Bu arada Karadağ gezinizi planlıyor ve hangi şehre ne  kadar vakit ayırmalı, nereleri önceliklendirmeli merak ediyorsanız şu yazımız tüm sorularınıza cevaplayacaktır: KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Instagram’a Da Bekleriz

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

48 Comments

 1. Merhabalar, hemen hemen tüm tatillerimi planlarken önce evde yoklar burayla ilgili ne demiş diye bakıyorum. Size çok teşekkür ederek sorumu sormak istedim. Karadağ videolarında drone kullandığınızı görüyorum. Bunun için belli izinler almanız gerekti mi? Elimi kolumu sallaya sallaya gidip çekim yapabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Selam Yeşim,
   Bizim basın olarak genel çekim iznimiz vardı. Ama klasik drone kullanıcıları olarak prodesür ne araştırman lazım

 2. Merhabalar, bizde tatil için Karadağa gideceğiz merak ettiğim ayrımcılık konusu. Yani tesettürlü bir birey olarak sorun yaşar mıyım bu konuda bilginiz var mı?

  1. Merhaba,harika blogunuzu inceleyip Montenegro ziyaretinde bulunuyorum.Genel olarak çok başarılisınız, tebrikler.
   Genel anlatıma ben de birkaç detay eklemek istedim.
   Kotor;
   Tavsiyeniz üzerine Şuan “Dobrota”da Casa del Mare konaklamaktayız.Denize karşı,kahvaltı dahil ve manzarası çok güzel.Sabah mistik üstü hafif sisli körfez manzarası.perfect. Oteli tavsiye ederim.temiz otel ve ilgili personel.çocuklu aileler için kahvaltı güzel.
   Old town ve perast çok keyifli.Sokaklar,tarihi doku etkileyici.old townda akşam her köşebaşında canlı muzik var. Hatta şuan festival zamanı.
   Yemek alanları meydan mantığı.Cok severim.Yemekler normal hatta bazıları eh işte dedirtiyor.4 kisi(2 çocuk) 50-100 euro. Servis çok yavaş,hatta Garsonlar insanı çıldırtacak derecede yavaş.Deniz ise Şile, Silivri gibi.Hafif yağlı, içi yosunlu. Yüzmeyi çok sevsemde pek keyif alamadım.Bölge körfez ve dağlar arasında kaldığı için ruzgar esmiyor,genel basık hava hakim.Marketler 21ve22 kapanıyor. 0.5 Şişe suyu 1 euro.Bozuk para eksik etmeyin.Araç kiralamak şart.Mesefeler uzak.
   Konaklama için 2 gece ideal gibi. Azı yetmez çoğu fazla gelir. Budva ya geçiyoruz. Gezelim görelim.

   1. Merhaba eklemeleriniz, katkılarınız, yorumlarınız için çok teşekkür ederiz biz de yayına alalım okuyan herkes faydalansın 🙂

 3. Merhaba, kotor körfezi için genel ulaşım şekli ne olarak ne önerirsiniz? Araç kiralama şart mı? Havaalanından konaklama yerine (dobrata) ulaşım en uygun nasıl olur?

  1. Merhaba Aslı.
   Yazın aşırı trafik oluyor. En güzel motosiklet kiralamak. Havalimanından da araç kiralama ya da özel transfer düşünmelisiniz.

 4. Merhabalar. Yazdıklarınızı çok dikkatli okudum ancak bazı noktaları anlayamadım. Kotor’da kalıp, bu satılan noktalara günübirlik mi geldiniz yoksa saydığınız noktalarda birer gece kaldınız mı?

  1. Merhaba,
   Satılan noktadan ne kastettiğininizi anlayamadık? Ama yazıdaki yerlerden herhang birisinde konaklayarak diğerlerini gezebilirsiniz

 5. merhabalar , bilgilendirme için çok teşekkürler, bizde evlilik yıldönümümüzü kutlamak için balkanlar turu planlıyoruz kotora 2 budvaya 1 gün ayırdık. Sormak istediğim şey, araç kiralayacağız yolları bulambilmek için internet lazım nasıl halledebiliriz gpsli araç mı kiralamalı bilgi rica edebilir miyim?
  Saygılarımla

  1. orada yerel bir telefon hattı alırsanız ya da TR hattınızı açarsanız Google Maps kullanabilirsiniz

  2. Selam, MAPS.ME adlı aplikasyonu telefonunuza indirin, sonra bu program üzerinden Karadağ’ın haritasını telefonunuza indirin. Çevrimdışı (internet olmadan da) haritayı görebilirsiniz.

 6. 2020 de balayı planladım.
  4 gün karadağ
  1 gün arnavutluk
  3 gün makedonya
  araç kiralayıp gezicez.
  bu yazı çok iyi olmuş. adeta detaylar netleşti.
  çok teşekkürler.

  1. Merhaba araç kiralama yurtdışı çıkışlı hiç deneyimlemedim. Planlarınızı gerçekleştirebildiniz mi? Pandemiden dolayı kaldı mı? Detay verir misiniz? Teşekkürler

 7. Elinize emeginize sağlık. Harika bir gezi yazisi olmuş. Herşey cok ayrintili ve güzel.
  Biz de bu 2020 yazında düşünüyoruz. Sadece 2 şey kafamıza takılıyor.Budva’da kalıp,oradan mi Kator’a gezmeye gelsek?
  Birde ,biz yasliyiz,çok fazla yurüyemiyoruz.Şehir içi ulaşımının bir bilgi verebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler,sevgiler.

  1. Budva’da kalıp,oradan mi Kator’a gezmeye gelsek? – Tercihinize kalmış. Biz Kotor’u ve Tivat’ı daha çok seviyoruz Budva’dan ama tercih meselesi.
   Şehirler küçücük. O yüzden şehir içi ulaşım yok. Bizdeki bir mahalle küçüklüğünde tarihi merkezler. Yazının içindeki videoyu izlemeden karar vermeyin

 8. Eylül ayında 10 günlük bir gezi planı yaptım, yazınızı okuduktan sonra Karadağ’a bayıldım 🙂 çok teşekkürler

 9. Keşke yeme- içme , konaklama fiyatlarınıda belirtseniz. Bütcemiz ona göre ayarlarız. Emeklerinize sağlık

 10. Merhabalar. Onumuzdeki hafta bizde karadaga gidecegiz. Orada turist telefon hatlarinin fiyatlarini biliyormusunuz? Burdan mi hattimi yurtdisina actirmaliyim yoksa oradan turist hatti mi almaliyim? Hangisi daha uygun olur acaba ? Simdiden tesekkurler.

 11. Pazartesi yola çıkıyoruz kendi arabamızla. 12 günlük bir plan yaptık. Belgrad, Saraybosna ve Mostar’ dan sonraki durağımız Kotor körfezi olacak. Yazdıklarınız, fotoğraflarınız beni daha heyecanlandırdı:) Çok faydalanıyorum şu an. Çok teşekkür ederim:) Umarım biz de bol bol fotoğraf çekip güzel anılarla döneriz evimize:)

  Sevgiler:)

 12. Selamlar, harika bir yazi olmus elinize saglik!
  Dobrota forograflarinda bulunan ilk tas eve vu rul dum.Airbnb yi fellik fellik aradim, bulamadim.Hatrinizda bisey var mi oraya dair?Bolge, isim vs 🙁

  1. Zeynep selam,
   Evlerin açıklamasında bulunan rezervasyon linkinden ulaşabilirsin. Bu arada her ev işletilmiyor. En iyi yerleri de zaten biz arayıp listeledik yazıda

 13. Merhaba bu sene balkanlar gezimize 4 gunluk karadag ekledik kotor budva perast hepsini gezmek istiyoruz..yaziniz bizim icin inanin cok yol gosterici oldu tesekkur ederim☺️Yalniz biz 3 geceyide ayni yerde gecirmek ve ordan tum yerleri gezmek istiyoruz..Sizce kalacagimiz yer kotor merkez de mi olmali yoksa tavsiye ettginiz uzere dobrota da mi olmali?En kisa zamanda cevabinizi bekliyorum cnku yerler tukenmek uzere☺️☺️☺️

   1. Merhaba, biz araç kiralamayı düşünüyoruz Kasım ayı için, peki araçla gezmek bizim için zor olur mu bilemedik. Karayolları tabelalarında İngilizce var mı ? Şimdiden teşekkürler

    1. Asıl araçsız zor olur gezmek. Latin alfebesi kullandıkları için tabelalarda sıkıntı yaşamazsınız

 14. Merhaba,

  Bu yaz balayı için Kotor’a gideceğiz. Dediğiniz gibi bize de Dobrato’da konaklamak mantıklı geldi. Oradan Kotor, Budva ve Perast’a da geçeceğiz. Detaylı yazı için teşekkürler. Sonrasında biz de fikirlerimizi iletiriz 🙂

 15. Geçekten sizi tebrik ediyorum bu ne muhteşem bir yazı olmuş. Kotor’ a gitmeyi düşündüğüm için yazınızı okudum. Okurken aklımdan geçen her soruya bir kaç satır sonra karşılık buldum. En ince ayrıntılara bile yer vermişsiniz. Sizi ilk yıllarınızda Facebooktan takibe başlamıştım. O zamanlar genelde Türkiye’ de geziyordunuz. Sonra instagtamdan takip ettim. İlk defa gezmek için sayfanızdan yararlanmak istedim. Bunca zaman bu sayfayı neden ziyaret etmemişim… Elinize emeğinize yüreğinize sağlık. Tebrik ederim.

 16. Yazınızı Kotora gelmeden 1 gün önce okuduk, çok faydalandık. Yalnız Stari mlini’ye geldik tavsiyenize uyup, menüyü ana haber bülteni izler gibi okuduk 😮 kalksak kalkamıyoruz… Eşim cepten kredi başvurusu yapıyor şu an, ben de alyansı bırakırım en kötü diyorum. Allah utandırmasın artık…

  1. Biz pegasusun sitesinden eylülün ilk haftası 7 gün için 670 tl ye kiraladık üzerine tam sigorta yaptırıp 850 ödedik:) siz de bir bakın isterseniz

 17. İnternet üzerinden araba kiralama en uygun olarak 45 euro şu an. Kotorda yerinden kiralamak daha mı mantıklı? Önerebileceğiniz biyer var mıdır?

 18. Kotor da araba kiralama için önerebileceğiniz firma var mı? internette şu an günlüğü 45 euro en uygun olarak. Kotorda bulmak daha mı iyi olur ?

 19. Müthiş bir yazı olmuş. hemen okudum notlarımı aldım. Daha doğrusu inşallah hepsini yapacağız yiyeceğiz içeceğiz gezeceğiz. Başka da araştırma yapmama gerek yok zaten. Çok teşekkürler. (gezegenanne)

 20. Selamlar,
  Güzel ve detaylı anlatım için teşekkürler.
  Bu yıl rotamıza Kotor u eklemiştik. Anlattıklarınız iştahımızı daha da kabarttı ☺️ Biz ulaşımı hususi aracımızla öncelikle ohrid 2 gece, kotor 3 gece, dubrovnik günübirlik gezi ve dönüşte 3 gece ohrid olarak planladık. Yaz tatili için balkanlar hem çok hesaplı hem de çok keyifli ☺️ Yeni gezilerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Keyifli geziler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir