KÜBA’DA GEZİLECEK YERLER – İDEAL ROTA & SÜRE

Öncelikle, biliyorum heyecan dorukta, ama Küba gezinizi planlamaya haşırt diye Küba’da Gezilecek Yerler yazımızdan başlamayın nolur. Küba Turu İçin Önemli Bilgiler yazımızı okumadan adım atmamanız kritik önem taşıyor, aman ilk durağınız o yazımız olsun.

Malum, izin günleri az, görülecek yer çok. Küba’da öncelikli olarak nereleri görmeli ve oralara ne kadar zaman ayırmalı? Nasıl bir rota çizmeli? Biz Küba’da 2 hafta geçirdik ama birçok insanın 10 gün veya daha az zaman ayırabileceğini göz önünde bulundurarak bir rota önerisi ile geldik. Adanın en güneyine kadar inebilmek daha geniş zaman lazım ama içiniz rahat olsun, Santiago de Cuba ne kadar güzel olsa da, vaad ettikleri çok da farklı değil, dönüş uçağınızda gönül rahatlığı ile uyuyabilirsiniz. 🙂

Ayrıca her şehrin kendi rehberini yazdık, konaklama, şehirlerdeki gezilecek yer, restoranlar gibi önerilerimizi onlardan okuyabiliriz. Santa Clara, Playa Giron / Bay of Pigs ve Cienfuegos çok ufak oldukları için onlara özel şehir rehberleri yapmak yerine önerilerimizi bu yazımıza ekledik.

Tatil günlerini koklata koklata veren gaddar partonlar ve insan kaynaklarına selam olsun: İşte iki ben iki haftasonu arasına da Küba’yı sığdırırım diyenlerin çatır çatır Küba rehberi!

1 haftası olanlara önerimiz: Varadero 2 gün, Havana 3 gün, Vinales 1 gün, Trinidad 2 gün. Bir gün daha kısaltacaksanız ya Varadero’dan, ya da Havana’dan olsun.

Yukarıdaki video, 7 videoluk Küba seyahatimizin ilk videosu olur. YouTube kanalımızdan hepsini izleyebilirsiniz.

Küba’da Gezilecek Yerler

Şehir Nesi İle Ünlü Kaç Gün Şehir Rehberi
Varadero İnci beyazı plajları ve turkuaz denizi ile ünlü 1 gün yeter, maksimum 2 gün Burada yazıda yer verdik
Havana Küba’da gezilecek yerlerin bir numarası Havana. Küba’daki hızlı değişim sürecini en bariz gördüğünüz yer. Eski, yıkık dökük ama Küba ruhunu da tam olarak Havana’dan alıyor. Minimum 2 gün, maksimum 4 gün Havana Gezilecek Yerler
Vinales Küba’da köy hayatı. Sahip olduğu bioçeşitlilik nedeniyle UNESCO’nun koruması altında olan Vinales Milli Parkı, aynı zamanda dünyanın en kaliteli purolarının tütünlerinin yetiştiği yer. 1 ya da 2 gün Vinales, Küba’da Gezilecek Yerler, At Turu & Puro
Bahia de Cochionos / Playa Giron & Cienfuegos Ufak bir sahil kasabası olan Playa Giron’da dalış dışında yapacak pek bir şey yok. Cienfuegos da Fransızların kurucusu olduğu, farklı mimarisi ile sempatik bir şehir olsa da 3 – 4 saatte bitiveriyor. Yeterli vaktiniz yoksa atlayabilirsiniz. Burada yazıda yer verdik
Trinidad Tüm Küba’da gezilecek yerler arasında favori yerimiz Trinidad. 1500’lerde kurulan Trinidad, Küba’nın en eski yerleşimi ve koloniyal ruhu en fazla muhafaza etmiş yeri. 2 ya da 3 gün Trinidad Gezilecek Yerler
Santa Clara Che Guevara’nın şehri. Ayrıca, Küba’da gece hayatının en iyi olduğu şehir de Santa Clara Maksimum 1 gün Burada yazıda yer verdik

Küba’da Önerdiğimiz Rota

1. Varadero – Turkuazın Böylesi… 😍 (1 Gün Yeter, Maksimum 2 Gün)


Biliyorum, Havana’yı görmek için sabırsızlanıyorsunuz ama bizce Havana’dan önce inci beyazı plajları ve turkuaz denizi ile ünlü Varadero’dan başlamak daha mantıklı. Çünkü uzun süren bir uçak yolculuğunun üzerine bir de saat farkı eklenince canınız çıkıyor ve sıcak Havana sokaklarında yürümeye mecaliniz olmuyor. Ama Havana bol bol yürünerek gezilecek bir yer. Biz deriz ki, hem Havana’yı keyifle gezebilmek, hem de Küba’nın gerçeklerine yumuşak geçiş yapmak için Varadero’dan başlamak ideali.
22 km boyunca uzanan plajları ile 1960’taki rejim değişikliğinden önce Havana’nın zenginlerinin yazlığıymış. Bugün de Küba’nın açık ara en bakımlı, en zengin yeri. Varadero Küba’nın Kemer’i, koca koca yerli yabancı resortlar var. Açık büfeden sınırsız yiyip, şezlonglarda yayılmak güneşe hasret Kanada ve Avrupalılar tesisleri dolduruyor. Ancak başka yerlerde okuduklarınıza kulak asmayın, Kübalı gençlerin beyaz kumlarda aşklarını yaşadığı, fast foodcusunda piyasa yaptığı yerel bir Varedero da var. Bununla birlikte kültür, tarih adına pek bir şey ummayın, sadece kart postallık sahillerin tadını çıkarma beklentisi ile buraya gelin. Hem tropik bir fantezi yaşayın, hem de yavaş takılıp biraz kendinize gelin.

Ne kadar zaman ayırmalı?

Saat farkına alışmak, uçakta şişip ağırlaşan bacaklardan kurtulmak 2 gününüzü alıyor. Eğer plajda yatmak bana göre değil derseniz burada 2 gününüzü doldurabileceğiniz kadar aktivite var ama mutlaka 1-2 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Zamanınız darsa 1 gün ayırmak da yeterli olacaktır. 3 gün ise biraz sıkmaya başlayabilir. 😀

2. Havana – Küba’nın Gözbebeği (Minimum 2 Gün)


Küba’da gezilecek yerlerin bir numarası Havana (ama biz Trinidad’ı daha çok sevdik, o ayrı). Tahmin edildiği üzere Küba hızlı bir değişim sürecinde ve bunu en bariz gördüğünüz yer Havana. Eski, yıkık dökük ama ruhunu da tam olarak ondan alan Havana’da minimum 2 gün maksimum 4 gün geçirmek isteyeceksiniz. Burada 4 gün bile geçirilir dedik ama aslına bakarsanız illa şunları görün diyeceğimiz kadar çok şey de yok. Genelde insanlar 2 günü turistik noktaları gezmek, 2 günü de öyle takılmak için kullanıyor.
Havana’da turistlerin en çok merak ettiği yer Devrim Müzesi ancak maalesef ismi kadar çok şey vaad etmiyor. Havana rehberimizde gelmişken görmenizi önerdiğimiz şeyleri anlattık ama işin özü, Havana’da yapacağınız hiçbir şey Eski Havana (Habana Vieja) sokaklarınında salınmak kadar keyif verici değil. Bununla birlikte garip bir şekilde yapacak çok da şey olmadığını söylediğimiz Havana’da biz bile 5 gün kaldık. Şöyle özetleyelim; 2 günde tüm görülmesi gerekenleri görür ve üzerine sokaklarda da salınırsınız. Bunu 3 güne de yayarsanız daha rahat olur. 4 gün kalırsanız da son gün boş boş dolanırsınız.
Havana’dan Vinales’e geçerken kesinlikle otobüs yerine dolmuş taksi kullanın. Otobüs garı şehrin dışında ve oraya gitmek için taksiye 15 CUC vermeniz gerekiyor, üzerine bir de kişi başı 12 CUC otobüs bileti veriyorsunuz. Zaten yukarıda Küba’da otobüs sisteminin biraz dertli olduğunu anlatmıştık. Hiç otobüsün kahrını çekmeden, sizi Havana’da kaldığınız yerin kapısından alıp, Vinales’te kalacağınız yerin kapısına bırakacak şekilde taksilerle el sıkışmak çok çok daha mantıklı.

Havana rehberimiz için tıklayın: Havana’da Gezilecek Yerler

3. Vinales – Küba’da Köy Hayatı & Mükemmel Puronun İzinde 🐴  (1 Ya Da 2 Gün)


Sahip olduğu bioçeşitlilik nedeniyle UNESCO’nun koruması altında olan Vinales Milli Parkı, aynı zamanda dünyanın en kaliteli purolarının tütünlerinin yetiştiği yer. Küba’da gezilecek yerler arasında liste başındaki duraklardan biri. Turistler buraya Küba’da kırsal hayata karışmak ve tütün tarlaları arasında trekking, binicilik, bisiklet gibi çeşitli doğa sporları yapmak için geliyor. Sportif bir kişi olmanız gerekmiyor, turlar herkese uygun. Yaptığınız aktivitelere göre farklı rotalar çıkarmışlar, her tur başka yere gidiyor ama hangi aktiviteyi yapıyorsanız yapın mutlaka bir tütüncüye uğruyorsunuz. Tütün nerede nasıl yetişir, nasıl kurutulur, sonra nasıl puro olur, Küba’da devlet ve çiftçi arasındaki ilişki nasıl öğrenmenin bizce en keyifli yolu. 2 gün kalıp, milli parkta her gün farklı bir aktiviteye katılabilirsiniz ama aktivite değişse de konular ve çehre çok da değişmediği için bizce Vinales’teki milli parklar için 1 gün ayırmak gayet yeterli bir zaman.

Daha fazla zamanı olanlara önerimiz Vinales’i merkez edinip, günübirlik, buraların en güzel plajı olan Cayo Levisa’ya gitmek. Cayo Levisa kuzeydeki bir adanın müthiş sahillere sahip bir koyu. Scuba diving popüler aktivitelerden, bir dalış 40 CUC. Bir diğer popüler aktivite de Alejandro Robaina Tütün Tarlasına gitmek. Aile Küba’nın en ünlü tütün yetiştiricileri, ama günün sonunda Vinales’te gezerken öğrendiklerinizden çok da farklı bir şey öğrenmiyorsunuz.

Dalış severlerin dikkatine: Maria La Gorda

Maria La Gorda live aboard yapmadan Küba’da dalabileceğiniz en iyi yer ancak dalış dışında hiçbir şey yok. Vinales’ten 2.5 saat yol yaparak varabiliyorsunuz ancak burası Küba’nın ücra bir köşesi olduğundan toplu taşıma ile gidilmiyor. Vinales’ten taksi dolmuş ayarlamanız gerekiyor; sizi oraya götürüp bırakacak, ya da dalışınızı bekleyip Vinales’e geri getirecek şekilde pazarlık edebiliyorsunuz. Sizi oraya götürmek için bir araba 90 CUC ister, eğer 4 kişi bulup collectivo yaparsanız toplam 100 CUC isteyecektir. Collective denilen dolmuş taksileri nasıl bulacağınızı ulaşım bölümünden okuyabilirsiniz. Maria La Gorda’da maalesef casa particular denilen ev pansiyonlardan yok, sadece her şey dahil bir iki otel var. Buralarda fiyatlar iyi ihtimalle kişi başı 55 Euro civarında oluyor. Ama 5 km uzağındaki La Bajada’da casa particularlarda kalabiliyorsunuz.

Vinales rehberimiz için tıklayın: Vinales’te Gezilecek Yerler

4. Bahia De Cochinos: “Bay Of Pigs” & Cienfuegos (Bizce Atlayabilirsiniz)


Bizim için ikisi de hayal kırıklığı olan yerlerden birisi, zamanınız darsa hiç buralarda vakit kaybetmeyin deriz ama yine de araştırmalarınızda karşınıza çıkıyordur diye bilgi verelim dedik. Vinales’ten devam ediyorsanız mantıklı olan önce yol üzerindeki Bahia de Cochionos’a gitmek, sonra Cienfuegos’a devam etmek. Kesinlikle otobüslü değil, collectivo (taksi dolmuş) tercih edin çünkü otobüsle gereksiz detur yapıyor, zaman kaybediyor ve collectivo ile gelmek ile aşağı yukarı aynı fiyatı veriyorsunuz. Şöyle ki; otobüs ile önce Cienfuegos’a gidiyorsunuz, sonra orada Playa Giron’a giden başka bir otobüse binip geldiğiniz yolun bir kısmını geri geliyorsunuz. Ayrıca Vinales’ten Cienfuagos’a otobüs sabah 6.45’te olmak üzere günde sadece bir tane var, çoğu zaman dolu ve kişi başı 32 CUC. Üzerine Cienfuegos – Playa Giron otobüsü için de 7 CUC vermeniz gerekiyor. Yani Vinales’ten Playa Giron kişi başı 39 CUC tutuyor. Özel taksi kaldırmaksa 150 CUC yani dolmuş taksi yaparsanız kişi başı 45-50 CUC veriyorsunuz.

Bahia de Cochinos / Playa Giron

Ufak bir sahil kasabası olan Playa Giron’da dalış dışında yapacak pek bir şey yok. Dalış için su altı zenginliği ve erişim kolaylığı açısından Küba’da önerilen dalış noktalarından ama buralara kadar geldiğinize değer mi derseniz, bizce hayır, muhtemelen Varedero’da dalsanız çok farklı şeyler göremeyeceksiniz. Yanlış anlaşılmasın, dalış kötü demiyoruz, buranın asıl sıkıntısı dalış sonrasındaki zamanın ölmesiyle ilgili. Günde 2 dalış yapsanız (dalış başı 25 CUC) işiniz 2’de bitiyor. Günün kalanını değerlendirmek isteseniz Amerika’nın Küba’yı CIA’ın organize gerillalarca işgalini anlattan bir müze var ama en fazla 10 dakikanızı alır. Günü değerlendirmek isterseniz yapabileceğiniz tek şey motosiklet (günlük 25 CUC) ya da araba kiralayıp (70-80 CUC) komşu yerlerlere gitmek. Cienfuegos yönüne giderseniz doğal bir deniz havuzu etrafına kurulan Caleta Buena adında bir beach club var. Giriş 15 CUC, karşılığında tüm gün açık büfeden yiyebiliyorsunuz ve bardan limitsiz içebiliyorsunuz. 17’de kapanıyor. Playa Larga yönüne giderseniz de ufak bir yerleşime ve biraz geçince de timsah çiftiğine denk geleceksiniz. 17’de kapanıyor. 15’e kadar giderseniz içindeki restoranda timsah eti deneme şansınız da var.

Notlar

1. Mart başında yüzbinlerce yengeç yavrulamak için kıyıya çıkıyorlar. Asfaltta, ağaçlara tırmanmış akın akın kırmızı yengeç göreceksiniz.
2. Bir 30 kilometre çapında bulabileceğiniz tek internet buradaki oteldeki tek bilgisayara bağlı. İnternet kontörünü kartınız yoksa resepsiyondan alabiliyorsunuz ama piyasa fiyatı 1,5  CUC yerine 3’ten satıyorlar. Otelin adı Hotel Playa Giron. Kasabanın en bilinen yeri olduğu için tarif vermiyorum. Otobüsle geliyorsanız zaten neredeyse önünde indiriyor.
3. Araba/ motor kiralama da hemen otel ve otobüs durağı ile aynı meydanda.

Yeme – İçme

1. Ana Carlos
Ufak bir yerleşim olduğu için çok fazla restoran yok ama Ana Carlos zaten çok başarılı. Her yemekle birlikte önden bir çorba, ardından kocaman bir fasulyeli pilav geliyor. Deniz ürünü tabakları özellikle harika. Istakoz, karides ve balıktan oluşan tabak 12 CUC ve bir porsiyon iki kişiyi hayli hayli doyuruyor. Yerini kime sorsanız gösterir.
2. Hostal Luis
Aslında burası bir otel ama sahibi eski şef olduğu için akşam yemeklerinde deniz ürünlerini ağlatıyor. Aynı zamanda konaklama için önerdiğimiz Casa Yadira ve Yurien’in kuzenleriler, evler çok yakın.

Konaklama

1. Casa Yadira & Yurien
Evlerinin bahçesindeki misafirhanede 2 odaları var. Yeni yapılmış, odalar ferah ve temiz. Çok memnun kaldık. Küba’da yediğimiz en iyi kahvaltı buradaydı. Geceliğine 20 CUC verdik. Scuba-diving yapacaksanız ayarlıyorlar, dalgıç otobüsü sizi kapınızdan alıyor. Bisiklet kiralama için de yönlendiriyorlar. Kahvaltı için + kişi başı 5 CUC.
Playa Giron, Cienaga de Zapata
(53) 52 75 95 83

2. Casa Julio y Lidia
Evin yeri diğer eve göre biraz daha merkezi ama aslında merkezde de yapılacak çok birşey olmadığından ne kadar önemli emin olamadım. Sahibi çok tecrübeli bir dalış eğitmeni, dalacaksanız kesinlikle onun ekibinde olun deriz. Bu arada nereden dalışınızı ayarlarsanız ayarlayın zaten hepsi aynı firmaya bağlı. Zaten burada tek dalış okulu var. Bir gecelik oda 25 CUC. Kahvaltı için + kişi başı 5 CUC.
(53) 45 98 4135

Cienfuegos


Fransızların kurucusu olduğu Cienfuegos farklı mimarisi ile sempatik bir şehir olsa da 3 – 4 saatte bitiveriyor. Birçok insan 3-4 saatlik bir ziyaret için bir günü buraya harcamamaktan yana. Ama eğer collectivo ile bir yerden bir yere gidiyorsanız, 1-2 saat burada durup şehri görmek şeklinde pazarlık ederseniz keyifli olabilir. İsmi sıkça Küba’da gezilecek yerler arasında geçiyor ama bize sorarsanız 12 günden az zamanınıza varsa atlayabilirsiniz.

5. Trinidad – Favori Şehrimiz (2 Ya Da 3 Gün)  💘


Tüm Küba’da gezilecek yerler arasında favori yerimiz Trinidad. Aman programa tersten başlayıp sakın Trinidad’ı ilk durağınız yapmayın, hiçbir yer gözünüze güzel görünmez sonra.  😀 Taa 1500’lerde kurulan Trinidad, Küba’nın en eski yerleşimi ve koloniyal ruhu en fazla muhafaza etmiş yeri. 1700’lerde Karayiplerden ithal edilen şekerin Avrupa aristokrasisinin yeni gözdesi olmasıyla köşeyi dönen Trinidad’daki İspanyol kökenli şeker patronları kendilerine ufak saraycıklar yaptırmışlar ve şehre çok tatlı bir çehre kazandırmışlar. Bu ailelerin evleri şu an çoğunlukla müzeleştirilmiş, Havana’da arayıp da bulamadığımız samimiyet, şekerlik ve hatta güzellik burada var. Küba’da gördüğümüz en tatlı casa particularlar ve restoranlar da yine Trinidad’da. Burada 3 günü sıkılmadan dolu dolu geçirirsiniz:

 1. gün şehrin sokaklarından dolaşırsınız
 2. gün şeker kamışı imparatorlarının şehir dışındaki tarla ve evlerini görmek ya da şelaleye ya da trekkinge gidersiniz
 3. gün de sakin bir plaja kaçabilirsiniz ancak nereden baksanız taksi ile 45 dakika – 1 saat yol tepmeyi gerektiriyor.

Trinidad rehberimiz için tıklayın: Trinidad’da Gezilecek Yerler

6. Santa Clara – Che Guevara’nın Şehri (Maksimum 1 Gün)

Foto Kaynak: Flickr/ Alex Schwab

Santa Clara Che Guevara’nın şehri olarak biliniyor ve insanların buraya gelme sebebi bununla sınırlı. Yoksa öyle mimari ya da doğa olarak etkileyici bir yer olduğu söylenemez. Che’nin şehri olarak bilinmesinin sebebi, 1958’de Che Guevara önderliğindeki 340 kişilik gerilla ordusunun, halkın da desteği ile, 3900 kişilik rejim ordusunu alt etmesi ve bunun takibinde Amerika destekli hükümdar Batista’nın ülkeyi terk ederek kaçması. Bu zaferde Che Guevara’nın bizzat yönettiği Batista’nın Santa Clara’daki güçlerine asker ve silah ikmali yaptığı trenin raydan çıkartılarak güçlü silahların isyancıların eline geçmesi ve askerlerinin esir alınması çok büyük rol oynamış. Zaten Santa Clara’da görülecek 2 yerden birisi bu trenin bazı vagonlarının serilendiği açık hava müzesi, diğeri de devrimi tüm Güney Amerika’ya yaymak için gittiği Bolivya’da 1967’de öldürülen Che Guevara ve silah arkadaşlarının 1997’de bulunup Küba’ye getirilen anıt mezarı.

Che Guevara’nın raydan çıkardığı trenin içindekiler

Üzdü…

Ancak çok üzülerek söylemek isterim ki, gittiğinizde Havana’daki Devrim Müzesi’ndeki hayal kırıklığınızı tekrar yaşayacaksınız ve bu her seferinde insana daha çok koyuyor çünkü neticede herhangi bir tropik adaya değil de Küba’ya gelmemizin sebebi devrim tarihi. BU KADAR MI? demeden kendinizi alamıyorsunuz. İnsan bu kadar büyük kültürel ve tarihi önem taşıyan bir şey nasıl bu kadar geçiştirme oluyor diye şaşıyor. Tabi ki hiçbir yerde İngilizce bir açıklama yok, maalesef buradaki tek cümlelik tercümelerle genel kültürünüze hiçbir şey katamıyorsunuz. Eğer Küba’ya gidecekseniz mutlaka bizim Küba Devrimi – Fidel Castro, Che Guevara ve Komünizm yazımızı okuyup da gidin. Bunun ne kadar altını çizsem azdır.

Santa Clara’da bu iki önemli yeri görmek için ihtiyacınız olan vakit 2-3 saat ve onca yolu tepip büyük bir heyecanla görmek istediğiniz bu yerlerin sizi hayal kırıklığına uğratmasına hazır olun. Vaktiniz darsa, Santa Clara’yı atlayıp, açıp bir belgesel izleyerek hem daha doyucu bilgi alabilir, hem de daha duygusal bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bizi de uyarmışlardı da, kendi gözlerimizle yine de bi görmek istedik.

Küba’da Gece Hayatının En İyi Olduğu Şehir Santa Clara

Bununla birlikte Santa Clara bir öğrenci şehri olduğundan (Bkz: Eskişehir) gece hayatının en keyifili olduğu şehir de. Ola ki, Santa Clara’da bir Cumartesi gecesine denk geliyorsanız, dans konusunda sınır tanımayan Kübalıların gittiği LGBT kulübü Club Mejunje kurtlarınızı dökmek için tüm Küba’da benzeri olamayan bir yer. Böyle bir gece deneyimlemezseniz, neden Küba’ya dansın ve müziğin ülkesi dediklerini anlayamayabilirsiniz çünkü turistlerin gittiği restoran ve barlara doldurulan gruplar, gerçekten her şeyin bir şovdan ibaret olduğu gibi bir intiba çizebilir. Bazıları Küba’da dans ve müziğin ticareti bir mis-en-scene’den ibaret olduğunu yazmış. Sakın onları okuyup küsmeyin, Küba’da gerçekten müzik, dans ve rom oksijen kadar temel bir ihtiyaç ve hayatlarının vazgeçilmez bir parçası, hatta muhtelemen onca ekonomik sıkıntıya rağmen umutla hayata tutunabilmelerinin başlıca sebebi. Eğer tersi bir intibaya kapılırsanız, bu derhal lokalleşmeniz gerektiğinin işaretidir. Şu sahneler gözümüzle gördüğümüz, çok da olağan durumlar: Küba’nın Mc Donalds’ı olan El Rapido’da kasiyerlerin işi gücü bırakıp radyoda çakan şarkıya senkronize dans etmesi, başka bir restoranda içerde salsa yapan garsonların dans ederken hesap isteyen masaya “2 dakika lütfen” işareti yapması, 80’lerdeki gibi müzik setleri ile omzunda yürüyen insanlar, dans ederek saç kesen berberler gibi…

Özetle;

Vaktiniz yoksa programdan ilk feda edilecek duraklardan biri. Öte yandan Trinidad’a gittiyseniz, Havana’ya dönerken yolunuzun üzerinde sayılır. O durumda dolmuş taksinizle 2 saatlik bir Santa Clara turu da ekletecek şekilde pazarlık edip görün deriz. İyi ya da kötü, insan kendi gözüyle görmeden rahat etmiyor. 🙂 Ama Cumartesi gecesine denk geliyorsanız Club Mejunje’ye yereller gibi eğlenmek için gitmeye değer. Not: Müzikler genelde bayat elektonik müzik şeklinde. Giriş 5 ya da 10 CUC’tu galiba? Emin olamadım. Gece hayatı genelde Küba’da 9 gibi başlıyor, 01.00’de bitiyor. Aman sallanmayın.

Bar-Hopping’e Bağlarsanız

Club Mejunje – Marta Abreu, No 107
La Marquesina – Parque Vidal Cades üzerinde Maximo Gomez ve Lorda sokakları arasında

18 Comments

 1. altın değerinde bilgiler ve tavsiyeler bunlar.pandemiden dolayı gidemediğim kübaya (biletimiz açığa alınmıştı ) artık gidiyorum. burdaki bilgilerden çok faydalanıyorum tabi. son izlediğim farklı kişilerin videolarında hep peso ile işlem yapıyolardı cuc hiç geçmiyordu hatta doları euroyu black markette çeviriyolardı yasal ofisten çok çok fazla tutar alıyordaı. bu cuc işi hep gözümü korkutuyordu. bakalım neler yaşayacağım

 2. Tekrardan çok teşekkürler yazılarınız, bu güzel emekleriniz için, valla kimse turlu veya tursuz Biz evde yokuz u okumadan biryere gitmesin. Kübayla ilgili kanada dolarının 1 e 2 avantajlı olduğunu yazmıştım.( bunu gidenler denesin ve buraya yazsın lütfen) Birde aklımda kalan diğer şeyleride yazayım, bizim faydalandığımız gibi herkes faydalansın. Alice kremlerini 7 ile 17 cuc arasında aldık. En uygunu prado hoteldi. Cohiba siglo 6 —100 euro ya aldık, 25 li kutu , duty freede 480 euro.

  1. Merhaba Selçuk,
   Çok teşekkürler güzel sözlerin ve kıymetli eklemelerin için.

 3. Harika yazınız için çok teşekkürler Cruise ile havana da 2 günümüz olucak 2 gün için en önemli görmemiz gereken yerler 2 gün çok az çünkü çok teşekkür ediyorum

 4. Veni Vidi Vici.

  Tüm cesaretimi bir araya toplayarak hayatımda ilk kez tek başıma seyahat ettim ve şimdiye kadar aldığım en iyi kararlardan biri kesinlike 🙂 Tüm yazılarınız harika ve hazırlık aşamasında bana adeta ışık tuttular.

  Havana kesinlikle Kapalı Çarşı’nın tüm şehre yayılmış hali :)) Kendi blog yazımda da bu yoruma alıntı olarak yer verdim 😉 Bu arada Devrim Müzesine açıklamalar eklenmiş, adım adım fotoğraflarla hikaye anlatılıyor. Tabii her şeyi anlamak için tek başıma yeterli değil, ama işi görüyor.

  Sevgiler,
  Aslı

  1. Hoş gittin, hoş geldin Aslı! Oh, çok seviniyorum insanlar Küba’yı severek geri döndüklerinde.
   Bloguna bakıcam mutlaka 😉

 5. Merhaba
  Biz de Küba da balayı geciren bir ciftiz 🙂
  Sizin önerileriniz o kadar cok işimize yaradıki tıpkı yazınızdaki sıralama gibi;
  5gün varadero 4 gün trinidad (1 günü cayo blanco da gecti) 3gün havana da kaldık.
  Bi vinalese gidemedik icimde kalan tek oldu 🙂
  Acıkcası varadero ve cayo blanco inanılmaz yerlerdi balayı icin eger sadece deniz kum güneş tatili olmasın birazda gezelim görelim düşüncesindeyse yazımızı okuyanlar kesinlikle tercih edebilirler.
  Ama trinidad ve havana dediginiz gibi cok yorucuydu
  Özellikle insanlara hayır teşekkürler demek yordu diyebiliriz 🙂
  Bikaç ekleme yapmak istiyorum müsadenizle;
  Havana da yeme içmede sıkıntınız varsa sevilla otel yakınlarındaki d’next i sizde bizim gibi kendinize mesken belirleyebilirsiniz 🙂
  Varadero da melia las antillas otelde kaldık ve gayet herşey yolundaydı tabiki beklentinizi yüksek tutmadan giderseniz iyi olur:)
  Birde biz aktarmalı gittik ve 5 gün valizimiz gelmedi. Olaki aktarmalı gidecek olanlar var ise mutlaka bir tane kücük valiz yanlarına alsınlar. Bu tüm aktarmalar icin geçerli olabilir ama kübada dil sorunu insanların yavaslıgı teknoloji sıkıntısını düşününce daha fazla oluyor gibi geliyor en azından havaalanındaki lost and found un kalabalıklıgı böyle düşündürdü 🙂
  Alicia krem havanada tüm lüks otellerde hatta havaalanında bile satılıyor. Türkiyede bikaç blogda yorumlar okudum ve acıkcası kimse memnun kalmamıs. Ben aldım ama bir tane denemelik. Giderken on yirmi tane alırım diyodum ama iyiki almamısım diye sonradan sevindim 🙂
  Havanada sehir turunu 35cuctan inmedi demişsiniz ama biz neredeyse hic pazarlıksız pembe üstü acık bir cadillac(yanlıs hatırlıyorda olabilirim) ta 25cuc a yaptık. Tutarsızlık her yerde
  Alısveriş yaparkende bir dükkan 5cuc diyo aynı ürüne hemen yanındaki dükkan 10cuc diyebiliyor.
  Mutlaka atıstırmalık götürün ve bizim gibi evde kalacaksanız yastık kılıfı şart
  Bide beni sinekler yedi bitirdi. Türkiyedeki gibi minicik kabarıkta değil sanki arı sokmus gibi oldum o yüzden saglam bir alerji ilacı ve sinek ilacı şart
  Şimdilik aklıma gelenler bunlar
  Tavsiye ettiginiz restorantlarada öldük bittik özellikle trinidaddakiler hayat kurtardı eşimin ayrıca teşekkürlerini borc bilirim 🙂
  Sevgiler

  1. Emelcim, selamlar!
   Çok sevindim yazılarımızın işine yaradığına!
   Ayrıca tüm eklemeler için de teşekkürler. Eminim okuyanların çok işine yarayacak!

 6. Öncelikle emeğinize sağlık, çok güzel bir Küba rehberi hazırlamışsınız, tüm yazılarınızdan faydalanıyoruz gezimizi planlarken. Siz Küba’ya gitmeden önce balayı için Küba biletlerimizi çoktan almıştık sonradan bloglardaki yazıları okudukça biraz pişmanlık yaşadık ama maalesef yapabilecek bir şey yok, bari en güzel şekilde hazırlıklı gidelim diye uğraşıyoruz. Mümkünse Varadero’da nerede kaldığınızı da öğrenebilir miyim? Çok teşekkürler.

  1. Selamlar,
   Ne de olsua balayı bu, içinizi ferah tutun, çölde olsanız güzel geçer.

   Varadero’da kaldığımız yerin bilgisini malesef buladım 🙁

 7. HARİKA BİLGİLER PAYLAŞMIŞSINIZ ELİNİZE SAĞLIK.İLK DEFA BÖYLE GÜZEL AYRINTILI BİR BLOG OKUYORUM.
  ULAŞABİLECEĞİMİZ BİR TUR REHBERİ VAR MIDIR?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir