Türk ya da yabancı, hangi Küba Gezi Rehberi‘ni okursanız okuyun, hepsininde Küba’da yapılacak şeyler listesinin başında Kübalıların evlerinde kalmayı göreceksiniz. Kübalıların evlerinde kalmak, konaklama çözümü olmasından öte, Küba’da yaşanabilecek en manalı deneyimlerden. Çünkü bu konaklama alternatifi Kübalıların hayatlarına daha yakından bakabilmenin ve Küba’yı anlayabilmenin en iyi yolu .

Bununla birlikte, beklentileri doğru koymak adına şunun da altını çizmek isteriz; bu ev sahiplerinin işi, sizi ağırlayıp, gezdirmek değil. Sadece evlerinin odasını kiraya veriyorlar. Ama her türlü sorunuza mutlaka yardım etmeye çalışacaklardır, o ayrı.

Bu tip ev pansiyonlarına “Casa Particular” deniyor ve ülkenin her yerinde yaygın olarak varlar. Bu yazımızda “Casa Particular” nedir, nasıl ayarlanır, ne standartta bir yer bekleyebilirsiniz gibi konuları cevaplayacağız.

Casa Particularlar Nasıllar?

Casa particularlar, yani pansiyon evler, Küba’ya karışmanın en güzel ve ekonomik yolu. Her sokakta yığınla casa particular var ama konaklayacağınız yeri önceden ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederiz yoksa bizim gibi 1- 1,5 saat valizinizle o sıcakta kapı kapı gezip yer sorarsınız. Ayrıca tecrübeyle sabit; aşırı turist var ve güzel yerler önden tutuluyor, kalan yerler de genelde kalmak istemeyeceğiniz, gecekonudan hallice yerler olabiliyor. Özellikle talebin tavan yaptığı yılbaşı ve Paskalya zamanı kesinlikle sağlam kazığa bağlayın deriz. En çok da Havana ve Varadero’da zorlanabilirsiniz.

Casa particularlar neye benzer?

– Odaların çoğunun kendine ait banyosu oluyor.
– Kübalılar temiz insanlar. En yıpranmış evler bile tertemizdi. Temizlik konusunda içiniz rahat olsun.
– Dekorasyon genellikle 20-30 yıllık, içlerinde de minimum ve basit bir tasarım var.
– Evlerin ya da odaların sokağa bakan penceresi olmayabiliyor. Hava çok sıcak olduğu için evler olabildiğince güneşi minimumda alacak şekilde planlanmış. Çoğu evde evin ortasında bir avlu var ve her oda oraya bakıyor.
– Odaların pencerelerinin çoğunda cam yok, sadece jaluzi panjur var. Yanınızda sinek ilacı getirin.
– Çoğu odada bir buzdolabı ve klima oluyor.
– 24 saat sıcak su bulmak konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
– Ülke genelinde evler daha çok öğrenci evi lüksünde ama çok hoş antikalarla döşeli evler, havuzlu güzel tasarımlı villalar bile var.
– Evde kahvaltı etmek isterseniz kişi başı yaklaşık 5 CUC, akşam yemeği isterseniz de kişi başı yaklaşık 10 CUC ekstra ödemeniz gerekiyor. Özellikle akşam yemeğini önceden haber vermeyi atlamayın.
– Kirlilerinizi casalarda ev sahibine yıkatabilirsiniz, belirli bir ücret isteyecektir ama uygun fiyatlarda.
– Biz bir güvenlik problemi yaşamadık ama içim rahat olsun odamı kilitleyeyim derseniz her odanın kitleyip yanınıza alabileceğiniz anahtarı oluyor. İstediğiniz saatte evden çıkmak ve dönebilmek için de evin anahtarından bir tane de size veriyorlar, öyle bir durum olursa rahatlıkla sorun.
– Bazı casalar’ın tabelalarında ya da isimlerinde “hostal” kelimesi geçiyor. Bu casalar diğerlerine göre daha güzel ve bakımlı oluyor. Çoğunlukla ev sahipleri yurtdışındaki tanıdıkları ve yolladıkları para sayesinde evi geliştirip güzelleştirmeye fırsat buluyorlar, e fiyatlar da buna göre revize oluyor.

Bunlara ek olarak yarı müstakil (Yine aile yanı fakat kendinize ait bir girişi olan), müstakil (tamimiyle sizin kullanımınızda) ve havuzlu villa alternatifleri de var kiralayabileceğiniz.

Casa Particular Nasıl Ayarlanır?

Mutlaka Gitmeden Kalacağınız Casa Particular’ı ayarlayın.

Aslında Küba’daki her sokak casa particular dolu ancak kalınabilir standartlarda olan az yer var ve güzel yerler de zaten önden doluyor. Dolayısı ile Küba’ya gitmeden kalacağınız evi bulup, rezervasyon yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Küba’da yaşayan Emre ve Ece’nin kurduğu Yeşil Timsah isimli websitesi Türkçe casa particular rezervasyon hizmeti veriyor. Sitede aile yanı konaklama, yarı müstakil, müstakil ve havuzlu villa gibi Küba’nın bir çok yerinde alternatifler var. Küba Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışıyorlar. Rezervasyon yaparken belirli evler dışında ön ödeme yok. Casa girişinde ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Küba’da tüm işler “yaparız, ederiz, hallederiz” şeklinde ilerlediği için herhangi bir durumda Yeşil Timsah’a ulaşabiliyor olmak hayat kurtarabilir. Casa alternatiflerini görmek için tıklayın.

 

7 YORUM

 1. Fatos pur

  Selam, bana Havana ce Trinidad için casa önerisinde bulunabilir misiniz? 11 eylülde oradayız

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Fatoşcum,
   Her şehrin ayrı rehberi var, O rehberlerde önerdiğimiz casaları bulabilirsin

   Cevapla
 2. Huma

  Merhabalar!
  Güzel derleme için çok teşekkürler. Kaldığınız yerleri de paylaşmanız mümkün olur mu?

  Cevapla
  • Kenan

   sizin güzel deneyiminiz üzerine Camine Verde / Yeşil Timsah Kuba ile iletişime geçme gafletinde bulunduk. İnternet sitelerinde Küba’da konaklama için ev/oda rezervasyonu yaptıklarını, fakat talep ettiğimizde “Biz gruba özel ve belli bir standardın üstünde turlar düzenliyoruz. Yani sırt çantalı turist olarak gezmek için çok uygun bir adres sayılmayız açıkçası.” diye hizmet vermeyen kişiler. Yüklü miktarda para harcamayacaksanız maillerinizi dikkate almayan kişiler. Beyan ettikleri hizmetleri talep ettiğimizde karşılık ve hizmet vermelerini beklerdik.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend