KÜBA’DA EVDE KONAKLAMA – CASA PARTICULAR

Türk ya da yabancı, hangi Küba Gezi Rehberi‘ni okursanız okuyun, hepsininde Küba’da yapılacak şeyler listesinin başında Kübalıların evlerinde kalmayı göreceksiniz. Kübalıların evlerinde kalmak, konaklama çözümü olmasından öte, Küba’da yaşanabilecek en manalı deneyimlerden. Çünkü bu konaklama alternatifi Kübalıların hayatlarına daha yakından bakabilmenin ve Küba’yı anlayabilmenin en iyi yolu .

Bununla birlikte, beklentileri doğru koymak adına şunun da altını çizmek isteriz; bu ev sahiplerinin işi, sizi ağırlayıp, gezdirmek değil. Sadece evlerinin odasını kiraya veriyorlar. Ama her türlü sorunuza mutlaka yardım etmeye çalışacaklardır, o ayrı.

Bu tip ev pansiyonlarına “Casa Particular” deniyor ve ülkenin her yerinde yaygın olarak varlar. Bu yazımızda “Casa Particular” nedir, nasıl ayarlanır, ne standartta bir yer bekleyebilirsiniz gibi konuları cevaplayacağız.

Casa Particularlar Nasıllar?

Casa particularlar, yani pansiyon evler, Küba’ya karışmanın en güzel ve ekonomik yolu. Her sokakta yığınla casa particular var ama konaklayacağınız yeri önceden ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederiz yoksa bizim gibi 1- 1,5 saat valizinizle o sıcakta kapı kapı gezip yer sorarsınız. Ayrıca tecrübeyle sabit; aşırı turist var ve güzel yerler önden tutuluyor, kalan yerler de genelde kalmak istemeyeceğiniz, gecekonudan hallice yerler olabiliyor. Özellikle talebin tavan yaptığı yılbaşı ve Paskalya zamanı kesinlikle sağlam kazığa bağlayın deriz. En çok da Havana ve Varadero’da zorlanabilirsiniz.

Casa particularlar neye benzer?

– Odaların çoğunun kendine ait banyosu oluyor.
– Kübalılar temiz insanlar. En yıpranmış evler bile tertemizdi. Temizlik konusunda içiniz rahat olsun.
– Dekorasyon genellikle 20-30 yıllık, içlerinde de minimum ve basit bir tasarım var.
– Evlerin ya da odaların sokağa bakan penceresi olmayabiliyor. Hava çok sıcak olduğu için evler olabildiğince güneşi minimumda alacak şekilde planlanmış. Çoğu evde evin ortasında bir avlu var ve her oda oraya bakıyor.
– Odaların pencerelerinin çoğunda cam yok, sadece jaluzi panjur var. Yanınızda sinek ilacı getirin.
– Çoğu odada bir buzdolabı ve klima oluyor.
– 24 saat sıcak su bulmak konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
– Ülke genelinde evler daha çok öğrenci evi lüksünde ama çok hoş antikalarla döşeli evler, havuzlu güzel tasarımlı villalar bile var.
– Evde kahvaltı etmek isterseniz kişi başı yaklaşık 5 CUC, akşam yemeği isterseniz de kişi başı yaklaşık 10 CUC ekstra ödemeniz gerekiyor. Özellikle akşam yemeğini önceden haber vermeyi atlamayın.
– Kirlilerinizi casalarda ev sahibine yıkatabilirsiniz, belirli bir ücret isteyecektir ama uygun fiyatlarda.
– Biz bir güvenlik problemi yaşamadık ama içim rahat olsun odamı kilitleyeyim derseniz her odanın kitleyip yanınıza alabileceğiniz anahtarı oluyor. İstediğiniz saatte evden çıkmak ve dönebilmek için de evin anahtarından bir tane de size veriyorlar, öyle bir durum olursa rahatlıkla sorun.
– Bazı casalar’ın tabelalarında ya da isimlerinde “hostal” kelimesi geçiyor. Bu casalar diğerlerine göre daha güzel ve bakımlı oluyor. Çoğunlukla ev sahipleri yurtdışındaki tanıdıkları ve yolladıkları para sayesinde evi geliştirip güzelleştirmeye fırsat buluyorlar, e fiyatlar da buna göre revize oluyor.

Bunlara ek olarak yarı müstakil (Yine aile yanı fakat kendinize ait bir girişi olan), müstakil (tamimiyle sizin kullanımınızda) ve havuzlu villa alternatifleri de var kiralayabileceğiniz.

Casa Particular Nasıl Ayarlanır?

Mutlaka Gitmeden Kalacağınız Casa Particular’ı ayarlayın.

Aslında Küba’daki her sokak casa particular dolu ancak kalınabilir standartlarda olan az yer var ve güzel yerler de zaten önden doluyor. Dolayısı ile Küba’ya gitmeden kalacağınız evi bulup, rezervasyon yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Airbnb, booking gibi konaklama için kullandığınız pek çok araçta aramanızda ‘Casa Particular’ aradığınızı belirttiğinizde bulabiliyorsunuz. Bunun dışında Map seçeneğinde de bazı ev sahipleri konumlarına telefon numaralarını bırakıyor ve bu şekilde de kiralanabiliyor. Bazı casa’lar daha hostel gibi, böyle seçenekleri bu tarz websitelerinde bulabiliyorsunuz. Daha minik ve yerel olanlarsa tabiri caizse daha acemi işliyor. Harita gibi seçeneklerde telefon numaraları üzerinden iletişime geçiyorsunuz. Legal olmayan şekilde de pek çok casa particular kiralanabiliyor. Kaldığınız evin bir noktasında “Arrendador Divisa” yazan mavi, çapa benzeri bir işaret olup olmadığını control etmelisiniz.

13 Comments

 1. Selam!

  Şubat’ta Küba’ya gidiyoruz. İnternette arama yaparken size denk geldim. Hayatımla ilgili yapmak istediğim hemen hemen herşeyle ilgili bilgiyi burada buldum. Çok şekersiniz ve sanırım bundan sonra idolüm olacaksınız 🙂 Çok fazla aktif olmayan iki web sayfam var ve bir an önce onları daha aktif hale getirmek için güzel fikirlerinizi kullanacağım.

  Not: Evde Yoklar toplantısı süper fikir 😉

  Sevgiyle kalın.
  Aysun

 2. Mrblar yabanci dil bilmediğimiz icin oraya hitme sorun teskil edermi.orda nasil iletisim kurabiliriz ve nerde kalabiliriz

  1. Sabiye Hanım merhaba
   Yazıyı dikkatle okursanız konaklamaya dair sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.
   Yabancı dil bilmeden de gidebilirsiniz ama biraz zorlanabilirsiniz

 3. Mrblar esim ve ben kubaya gitmeyi dusunuyoruz ama turla degil nasil gidebiliriz ve nerde kalabiliriz

  1. Fatoşcum,
   Her şehrin ayrı rehberi var, O rehberlerde önerdiğimiz casaları bulabilirsin

 4. Merhabalar!
  Güzel derleme için çok teşekkürler. Kaldığınız yerleri de paylaşmanız mümkün olur mu?

  1. Merhabalar, yazılarınızı severek takip ediyorum. Bugün de Küba ile ilgili yazınıza dadandım. Fakat ben mi kaçırdım, atladım bilmiyorum ama casa particular nasıl önceden / nerden (bir platform mu var) ayarlanıyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir