KÜBA’DA NE YENİR? KÜBA YEMEKLERİ NELERDİR VE NEREDE YENİR

Küba için bir gastronomi tatili diyebilmek zor çünkü Küba mutfağının standart latin mutfağından pek de büyük farkı yok. Zaten 70 yıldır Kübalıların hayatlarında ve mutfaklarında imkanlar sınırlı olduğu için inovasyonun önü de kapalıymış. Kaldı ki; yemek ve beslenme devletin birebir müdahil olduğu bir konu. Herkesin yaşına ve sağlık ihtiyaçlarına göre ne yemesi gerektiği devlet tarafından belirleniyor, ona göre karneler dağıtılıyor ve dolayısıyla yeniliğe çok da açık kapı kalmıyor. Özel sektör de olmadığından neredeyse her üründen tek çeşit var, ülkenin neresine giderseniz gidin her kahvaltıda tıpa tıp aynı peynirin karşınıza çıkmasının sebebi de bu.

Öte yandan, son yıllarda ekonomide ve özgürlüklerde büyük kıpırdanma olmuş ve bu yenilik tencerelerde de kendini göstermiş. Fine dining klasmanına koyulabilecek pek bir yer yoksa da, birkaç trendy restoranlar açılmış. Buraların da mutfaklarında çiğ bıldırcın yumurtalı et tartar bulmayı beklemeyin, ama sunumlar resimde görüldüğü üzere şenlenmeye başlamış.

Küba yemeklerinde ilk göze çarpan şey ise yüzyıllarca buraya sömürgecilerin İspanya’dan, kölelerin Afrika’dan getirdiği etkilerin Karayip malzemeleri ile birleşerek bir tabakta kendini Küba mutfağı olarak manifeste etmesi. Küba yemeklerini anlattığımız yazımızda yeri geldikçe konuya gireceğiz zaten.
Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:

Küba Mutfağı

Türklerin Ağız Tadına Uygun

Bu sadece 1 porsiyondu. Biz paylaştığımızdan sofrada 2 tabak var..

Öncelikle Küba mutfağının bizce pek bir özelliği yok ama Küba yemekleri bizim damak tadımıza uygun. Genelde yemek kültürü şöyle: Ne yerseniz yiyin her zaman tabakta pilav ve siyah fasulye (buna “congri” ya da “morros” da deniyor, az biraz yeşillik ve bir de muzun bir akrabası olan patates cipsi tadındaki kızarmış plantain oluyor. Tabağın assolisti de seçiminize göre tavuk, et, balık, deniz ürünü gibi bir şey oluyor. Yemekler biraz tekrara bağlıyor tabi…

Dev Porsiyonlar

Porsiyonlar KOCAMAN. Biz her öğünü paylaşıyorduk. İkimizi de doyuruyordu. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz yemekler sadece 1 kişi içim porsiyn!

Istakoza / Böceğe Yumulun!

Onlar ıstakoz olduğunu iddia ediyorlar ama bizce karavida (böcek). Ama biz onları kırmayıp, ıstakoz olarak yazmaya devam edelim. Kırmızı et ve ıstakozun fiyatı neredeyse kafa kafaya. Nerede yediğinize göre değişiyor ama 11 CUC civarında. Balık biraz daha ucuz, 8 CUC gibi. Denizleri kuruturcasına ıstakoz yiyin deriz çünkü Türkiye’de yemeye kalksanız fiyatları 100 ila 150 TL arasında değişiyor. Üstelik adamlar mangalda yapıyorlar, müthiş leziz.

Bunlar Karides İse Bize Senelerce Ne Yedik?

Karidesleri o kadar güzel ki bir önceki maddeye sıkıştırarak geçmek istemedim. Bahse giriyoruz bu kadar leziz karidesler yemediniz! Olay yemeğin tarifinde değil, karidesin kendisinde. Sanırız bu sularda yetişen karideslerin eti başka oluyor. Istakoz ve karides derken kolestrerol tavan yapacak ama atın ölümü arpadan olsun. İlk öğünlerinizden birisi mutlaka karides olsun deriz.

Küba Kahvaltıları

“Casa particular” yani pansiyon evlerdeki kahvaltılar çok iyiler

Kahvaltılarınızı bizce kaldığınız evlerde yapın, yani “casa particular”larda yapın. Kahvaltıları oldukça standart, nereye giderseniz gidin aynı: Meyve tabağı, taze sıkılmıış meyve suyu, yumurta, ekmek, çay, kahve, bal-tereyağ, bazı yerlerde olmamakla birlikte peynir ve salam türevi bir şeyler. Salam türevlerinin domuz ürünü olduğunu hatırlatırız. Her gün aynı şeyleri yemekten sıkıldığınız noktada hiç başka yerlere bakınmayın, kaçarı yok, restoranlarda da aynı şeyi bulacaksınız ama daha pahalıya mal olacak. 🙂

– Ama Havana’da süper bir açık büfe kahvaltı bulduk. Bol çeşitli bir açık büfesi olan şirin bir mekan. Üstelik kişi başı 4,5 CUC. 5 Esquinas Trattoria. Konum için tıklatın.

– Havana’da bir, Trinidad’da 2 tane mutlaka burada yemelisiniz diyeceğimiz restoran var. Rezervasyon şart. Lezzet olarak çok sıradışı değiller ama konseptleri çok hoş. Özellikle de Trinidad’dakileri kaçırırsanız üzülürsünüz.

Gelsin Tropik Meyveler!


Ananas bu ülkede hiçbir yerde olmadığı kadar lezzetli. Yumulun. Sabahları kahvaltıda mevye suyu tercihinizi sorarlarsa guava deyin. Guava süper bir meyve ama yemesi içmesi kadar keyifli değil. Çok seveceksiniz. Küba aynı zamanda papayanın ana vatanı. Tüm dünyaya bu topraklardan yayılmış. Kahvaltı tabağınızda siz söylemeden baş gösterecektir zaten.

Küba Kahvesi

Küba kahvesi yumuşak içimli, oldukça keyifli bir sabah kahvesi. Adamı tokatlamadan tatlı tatlı uyandırıyor.

Geleneksel Küba Yemekleri Nelerdir?

Cerdo Asado

Ropa Viaja: Kuzu tandırın domates sosunda pişmişi.
Cerdo Asado: Vinales taraflarının yöresel yemeği. Aslında bir tip domuz çevirme ama  restoranlarda daha çok mangal usulü yaygın.
Kızarmış tatlı plantain: Aslında bir muz türü olan plantain köle ticareti yapan sömürgeciler tarafından buraya Afrika’dan getirilmiş ama artık o da bir Kübalı. Keza Peru’dan gelen patetese benzeyen yuka da. Kızarmış yucca da yaramaz ama lezzetli bir şey.
Congri: Küba’nın nohutlu pilavı olan ve her ne yerseniz yiyin yanında mutlaka servis edilen siyah fasulyeli pilav.

Geleneksel Küba İçkileri


– Küba’nın milli içkisi rom. Bacardi, Havana Club hepsi Küba markası. Gerçi Bacardi’nin sahibi olan aile devrim sonrası Bermuda’ya gitmiş, artık kağıt üzerinde bir Bermuda markası.

– Haliyle rom ile yapılan kokteyllerin vatanı da burası.
Mojito – Hayatının bir kısmında Küba’da yaşayan Hemingway’in favori içkisi. İçinde rom, soda, şeker, nane, limon suyu ve buz var.
Daiquiri – Bu da Hemingway’in Havana’daki favori mekanlarından birisi olan Floridita Bar’ın icadı olan kokteyl. Frappe buz (çırpılmış buz), limon suyu, şeker ve romdan oluşuyor ama çilekli muzlu gibi varyasyonları da var tabii.
Cubanito – İçinde Worcestershire sosu ve acı sos olan bir kokteyl. Bloody Mary gibi.

Küba’daki Favori Restoranlarımız

Quince Catorce Müze Restoran, Trinidad

Yemekleri efsane olduğundan değil, ambiyans olarak tüm Küba’da denk geldiğimiz en güzel yerler olduklarından:

Havana’da

Paladar La Guarida. Konum için tıklayın.

Dona Eutimia. Konum için tıklayın.

Havana’da önerdiğimiz yerlerin tümü için: Havana’da Nerede Yenir – En İyi Havana Restoranları

Trinidad’da

Quince Catorce Paladar Museo. (Tüm Küba’daki favorimiz) Konum için tıklayın.

Sol y Son. Konum için tıklayın.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir