KUZEY IŞIKLARINI İZLEMEK İÇİN EN İYİ ÜLKELER & ZAMANLARI

Önce kötü haberle başlayalım: Ne yazık ki Kuzey ışıklarının göründüğü şehirlerden birine gitmek kuzey ışıklarını görmeye yetmiyor. Her yıl, kuzey ışıklarını görmeye binlerce turist gidiyor ama çoğu eli boş dönüyor. Haliyle onca masraf, emek ve zaman boşa gidiyor. Şimdi ise iyi haber: Görmenizi garantileyemeyiz ama İsveç ve Finlandiya’daki kuzey ışıkları maceramızdan zaferle dönmüş kişiler olarak, görme şansınızı maksimuma yükseltecek bilgiler içeren bir rehber hazırladık: Kuzey Işıkları Rehberi.

En doğru seçimi yapmak için bu iki yazıyı mutlaka beraber okumalısınız. Önce hangi yarım kürede nerede görüldüğünden başlayalım.

 Kuzey Yarım Kürede Kuzey Işıklarının Göründüğü Yerler (Aurora Borealis)

Güney Yarım Kürede Güney Işıklarının Göründüğü Yerler (Aurora Australis)

Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

[column size=one_half position=first ]1. Kanada
2. Alaska
3. Grönland
4. İzlanda
5. Norveç[/column][column size=one_half position=last ]6. İsveç
7. Finlandiya
8. Rusya
9. Tazmanya
10. Yeni Zelanda[/column]


 

İsveç Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Kiruna, Luleå, Tornedalen
Finlandiya InariIvalo, Kakslauttanen, Luosto, Nellim, Nuorgam, Rovaniemi, Saariselkä, Utsjoki
Norveç Alta, Andøya, Bødø, Finnmark, Hammerfest, Harstad, Karasjok, Kirkenes, Kjollefjord, Lakselv, Lofoten Islands, Narvik, Nordkapp, Skibotn, Svalbard, Tana Bru, Tromsø, Vardø
İzlanda Akureyri, Grimsey, Hvalfjörður, Ísafjörður, Þingvellir National Park, Reykjavik, Snæfellsnes, Vatnajokull
Grönland Ilulissat, Nuuk, Ammassalik, Isortoq, Kangerlussuaq, Kulusuk, Kuummiut, Sermiligaaq, Tasiilaq, Tiniteqilaaq
Rusya Murmansk, Salekhard, Severodvinsk
Alaska Anchorage, Barrow, Bettles, Denali, Fairbanks, Fort Yukon, Prudhoe Bay
Kanada Calgary, Dawson City, Fort McMurray, Fort Nelson, Gillam, Lake Athapapuskow Manitoba, Pangnirtung, Whitehorse, Yellowknife, Yukon
Tazmanya Cradle Dağı
Yeni Zelanda Stewart Adası, Tekapo Gölü, Aoraki Dağı Milli Parkı, Dunedin, Catlins

KANADA

Yellowknife, Kanada Fotoğraf Kaynak: wikipedia.org

Kuzey Kanada, Kuzey Işıkları’nı görmek ve Kuzey’in el değmemiş tundra doğasında vakit geçirmek ve kayak yapmak için en uygun yerlerden. Özellikle de Yukon bölgesi bu konuda öne çıkıyor.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Yukon bölgesi başta olmak üzere Churchill gibi Manitoba eyaletine bağlı şehirler, Kuzeybatı Toprakları’na bağlı Tuktoyaktuk ve Yellowknife gibi şehirler, İnuitlerin bölgesi Nunavut’taki Pangnirtung ve Iqaluit, Newfoundland, Yeni İskoçya ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia), Alberta’ya bağlı Calgary, Banff ve Jasper gibi şehirler ve Büyük Esir Gölü çevresindeki şehirler, Auroralar konusunda şanslı olabileceğiniz yerler. Özellikle de Yellowknife’taki Aurora Köyü kuzey ışıkları turizmi açısından popüler noktalardan.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Kanada’nın en büyük avantajı, kutup ayılarını görme şansınızın olması. Ayrıca burada, İskandinavya’daki eşsiz Sami kültürü gibi mutlaka deneyimlemelisiniz dediğimiz bir İnuit halkları kültürü var.

Kanada’nın dezavantajı da Kanada vizesi gerektirmesi ve bizim için ulaşımının çok meşakatli olması.

Ne Zaman ve Nasıl?

Kanada’da genelde, Ekim – Mart arasında Kuzey Işıkları görülebiliyor. Churchill ve Wood Buffalo için ise tarihler Ağustos başından Mayıs başına uzanabiliyor. Aurora turları da Ekim – Mart arasında, Yukon ve Kuzeybatı Toprakları denilen bölgelerde kümeleniyor.

Kamp kurmak, campervanda kalmak veya AirBNB kiralamak en iyi seçenekler. Özellikle de Yellowknife’ta 1 ila 5 gün aralığında değişen Aurora turları bulabilirsiniz. Yukon da 1 ila 4 günlük turlar sunuyor.

Hazır Gelmişken

Kanada’nın kuzey bölgelerinde çok özel ulusal parklar var. Özellikle Kanada’nın en büyük ulusal parkı olan Wood Buffalo Ulusal Parkı ve Alberta’ya bağlı Jasper Ulusal Parkı görülmeye değer. Işıkları izlemek için Eylül-Kasım arasında Churchill’e gelirseniz, buradan kutup ayılarını gözlem turlarına da katılabiliyorsunuz.

RUSYA

Opsiyonlar arasında en ucuz olması ile bütçe odaklı kuzey ışıkları turlarının adresi Rusya.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Kola Yarımadası Rusya Aurora merkezi konumunda. Özellikle de Murmansk şehri. Kirovsk, Arkhangelsk, Petrozavodsk, Naryan-Mar, Novaya Zemlya (sadece özel izin ile girilebiliyor), Vorkuta, Yakutski, Salekhard şehirleri de önemli merkezler.

Kola Yarımadası’ndaki Murmansk bölgesi, aynı zamanda kayak bölgesi de olduğundan, Rus turistler tarafından da tercih ediliyor. Murmansk’tan da Aurora’ları görebiliyorsunuz ama ondan 120 kilometre daha kuzeye çıktığınızda, karşınıza Teriberka gibi başka küçük kasabalar da çıkıyor. Bu arada Murmansk, 300.000 kişilik nüfusu ile tüm Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alan en kalabalık en kozmopolit şehir.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Rusya, diğer seçenekler arasında en uygun fiyatlı olanı. Fakat Rusya’nın gündüz aktiviteleri çok renkli ve çeşitli değil. Ayırca hizmet ve turizm sektöründe bir hantallık var. O nedenle konaklama, ulaşım gibi konularda da istediğiniz standartlarda seçenekler bulamayabilirsiniz. Ayrıca Sibirya’nın dondurucu soğukları da cabası.

Ne Zaman ve Nasıl?

Rusya’da Kuzey Işıklarını görmenin en iyi zamanı Eylül-Mart arası dönem. Fakat en optimal aylar, Aralık ve Ocak ayları. Çünkü bu aylarda bazı bölgelerde 6 ay gündüz yaşanmıyor. Bu da ışıkları görme şansınızı arttırıyor. Moskova veya Saint Petersburg’dan kalkan uçaklarla 2 saat içinde kuzeydesiniz.

Hazır Gelmişken

Khibiny Dağları’nda kayak yapabilir, Kirovsk’ta husky’lerle kızak gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca hazır Rusya’ya gelmişken, Moskova ve Saint Petersburg gibi iki önemli şehri de planlarınıza dahil edebilirsiniz. Bizce Moskova o kadar değil de, Saint Petersburg görülmeye değer.

ALASKA, ABD

Fairbanks, Alaska

ABD’nin Alaska eyaleti, Auroraları görmek için en ideal yerlerden çünkü hem bu bölge konumu itibariyle hem de havanın soğuk, gökyüzünün açık olması ile, kuzey ışıklarını yakalayabileceğiniz yerlerden. Üstelik sıcak su kaynaklarında ısınırken ışıkları yakalama şansının olması da cabası.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Neredeyse Alaska’nın her yerinden kuzey ışıklarını görme şansınız var ama özellikle Fairbanks şehri bu konuda öne çıkan noktalardan. Elbette şehir ışıklarından uzaklaştığınız noktalara, ‘Into the Wild’ (Özgürlük Yolu) filminden de hatırlayacağınız Denali ve Fort Yukon bölgelerine doğru gitmeye çalışın. Anchorage, Barrow, Bettles, Prudhoe Bay de Alaska eyaletinde kuzey ışıkları için tercih edebileceğiniz diğer noktalar.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Alaska’ya geldiğinizde müthiş bir doğa ile karşılaşıyorsunuz. Alaska’nın boz ayılar, mooselar, kartallar ve daha fazlası ile dolu muhteşem doğasından, sonsuzluğa uzanan dağlarından bahsetmiyoruz bile. Fakat her şekilde, burada yapabilecekleriniz diğer seçeneklere göre biraz sınırlı. Kuzey ışıklarına özel turizm çok gelişmediğinden, İskandinav ülkelerinde olduğu gibi unutulmaz aktiviteleri deneyimleme şansı bulamayabilirsiniz. Konaklama açısından da hayalinizdeki yerleri bulamayabilirsiniz. Burada, kamp yapabilir, AirBNB kiralayabilir veya bungalow kabin veya lodge’larda kalabilirsiniz.

Alaska’nın bir dezavantajı da Schengen’den bağımsız Amerika vizenizin olmasının gerekmesi ve ulaşımının çok maliyetli olması.

Ne Zaman ve Nasıl?

Kuzey ışıkları, Eylül’den Nisan ortasına olan dönemde, neredeyse yaz ayları dışında, tüm yıla yayılmış bir şekilde görülebiliyor ama özellikle kış aylarında uzun geceler yaşandığından görme şansınız daha da artıyor. Burayı tercih etmeden önce ışık durumunu görmek için, Alaska Üniversitesi’nin kuzey ışıkları için özel olarak açtığı websitesini de kontrol edebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Alaska’ya geldiğinizde, diğer ülkelerdeki etkinliklere ek olarak helikoptere binip havadan kuzey ışıklarını görme şansınız da var. Bunu kaçırmak istemeyebilirsiniz.

FİNLANDİYA

Rovaniemi, Finlanda

Kuzey Finlandiya, hem Kuzey Işıkları’nın görüldüğü hem de gündüz aktiviteleri bakımından zengin olan yerlerden. Üstelik İskandinav rakiplerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı. O rüya gibi cam igluların da çoğunun Finlandiya’da olduğunu söylemiş miydik?

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Inari, Ivalo, Kakslauttanen, Luosto, Nellim, Nuorgam, Rovaniemi, Saariselkä, Utsjoki gibi şehirlerden görülebiliyor. Finlandiya’nın ne kadar kuzeyine giderseniz ve ne kadar şehir ışıklarından uzak olursanız o kadar iyi.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Finlandiya’da, kar motosikletleri, ren geyikleri, kar ayakkabısı ile yürüyüş, buzkırana binme, kayak, cross country kayak, aurora fotoğraflama turu, buz balıkçılığı, buz sürüşü, ice karting gibi bir sürü etkinliğe, kuzey ışıklarının görüldüğü diğer İskandinavya ülkelerine göre daha uygun fiyatlı olarak katılabiliyorsunuz. Ayrıca Sami kültürünü yerinde deneyimlemek de cabası.

Ne Zaman ve Nasıl?

Eylül’den Mart ayına kadar görsel şölen sürüyor. Finlandiya’nın kuzey bölgelerinde, hava açıksa ve aktivite varsa, ışıkları görme şansınız oldukça yüksek.

Hazır Gelmişken

Hazır Finlandiya’ya gelmişken, her biri hayatta bir kez denilecek türden aktiviteler var. Bi Laponya’da Kaçırılmaması Gereken 17 Aktivite‘ya bakıp, heyecanlanın deriz.

Bir de Aurora kabinlerden birinde kalmalısınız. Hepsi hakkında detaylı bilgiyi Finlandiya’daki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en büyük buz oteli Snow Village de burada.

Ayrıca dönüşü Helsinki’den yapacaksanız, hazır gelmişken başkente de iki gün ayırın deriz.

GRÖNLAND, DANİMARKA

Fotoğraf Kaynak: wikipedia.org

Danimarka’ya bağlı özerk bir ada olan Grönland’ın neredeyse tamamı Aurora dairesi içinde yer alıyor. Bu da onu mükemmel bir kuzey ışıkları destinasyonu yapıyor. Buzdağlarını ve kuzey ışıklarını bir arada görmek gerçekten eşsiz bir deneyim.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Ilulissat, Nuuk, Ammassalik, Isortoq, Kangerlussuaq, Kulusuk, Kuummiut, Sermiligaaq, Tasiilaq, Tiniteqilaaq gibi şehirlerden görülüyor. Daha kuzey şehirlere çıkarsanız, Aurora Dairesi’nden çıkmış oluyorsunuz. Özellikle Ilulissat ve Nuuk şehirlerinde kendinize uygun Aurora turları bulabilirsiniz.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Grönland, diğer seçenekler kadar gelişmiş bir turistik bölge değil. Özellikle de komşusu İzlanda’ya göre. Buraya ulaşım da zor. Aynı zamanda çoğu yeri Aurora halkasının malesef içinde değil. (Yukarıda bahsettiğimiz Kuzey Işıkları rehberimizi okuduğunuzu varsaydığımızdan açıklamaya girmiyoruz). Fakat Grönland’ın kuzey kesimleri Aurora Dairesi’nin dışında kaldığından mümkün oldukça güney şehirlerini tercih edin.

Ne Zaman ve Nasıl?

Grönland’dan kuzey ışıkları, Ağustos sonundan Nisan sonuna, kış, sonbahar ve ilkbahar ayları boyunca görülebiliyor ama yazın uzun gündüzler yaşandığı dönemde görülmüyor.

Hazır Gelmişken

Hazır gelmişken, bir bot kiralayıp buzdağlarına ve buzullara yakından bakmak ve kuzey ışıklarını, ışık kirliliğinin 0 olduğu yer olan denizden izlemek de çok güzel bir deneyim olur.

İZLANDA

Reykjavik, İzlanda

İzlanda deyince aklınızda hiçbir şey canlanmıyorsa, volkanik araziler, gayzerler, jeotermal kaynaklardan çıkan sıcak sular, görkemli şelaleler, buzullar desek? Üstüne bir de Game of Thrones’un çekildiği yerlerden bazılarının burada olduğunu söylesek? İşte İzlanda, böylesine büyüleyici bir atmosferde kuzey ışıkları deneyimi sunuyor.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Thingvellir Ulusal Parkı, başkent Reykjavik’in çevresi, Vatnajokull, Hvalfjörður, Ísafjörður, Vik, Akureyri, Snæfellsnes.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

İzlanda müthiş bir doğaya sahip. Bu nedenle günleriniz dolu dolu geçecektir. Dezavantajı ise ülkenin çok pahalı bir ülke olması.

Ne Zaman ve Nasıl?

Eylül başından Nisan sonuna kadar kuzey ışıklarını görebilme ihtimaliniz var. Konaklama konusunda ise kamp veya karavan kampı gibi seçeneklerle çok daha fazla keyif alırsınız. Çünkü İzlanda’nın muhteşem doğasında özgür olmak gibisi yok.

Hazır Gelmişken

Kuzey ışıkları olsun olmasın, Kuzey Amerika ve Avrasya kıtasal plakalarının buluştuğu ve bir vadi oluşturduğu, UNESCO Dünya Miras Alanı olan Thingvellir Ulusal Parkı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca başkent Reykjavik yakınlarındaki, jeotermal havuzlardan oluşan Blue Lagoon da unutamayacağınız bir spa deneyimi için dünyadaki ideal yerlerden. Ayrıca bizim gibi sıkı bir Game of Thrones hayranıysanız, dizinin çekildiği mekanları görmeden dönmek olmaz.

NORVEÇ

Tromso, Norveç

Rengarenk balıkçı kasabaları, fiyordları, doğası ile Norveç hiç şüphesiz bir Kuzey ışıkları destinasyonu olmaktan çok daha fazlası. Ren geyiği, muslar ve kutup ayılarını (Svalbard’a giderseniz) görme şansınız olduğunu da söylemiş miydik?

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Tromsø başta olmak üzere Alta, Andoya, Bodo, Finnmark, Hammerfest, Harstad, Karasjok, Kirkenes, Kjollefjord, Lakselv, Lofoten Adaları, Narvik, Nordkapp, Skibotn, Svalbard, Tana Bru, Vardo gibi şehirlerden görülüyor.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Nordik ülkelerin tümünde olan aktivitelere ek olarak balina gözlemi, geceleri cruise gemileri ile Aurora gözlemi, özel uçakla kuzey ışıkları gözlemi gibi aktiviteler var.

Dezavantajlarına gelindiğinde diğer Nordik komşularına kıyasla çok daha pahalı. Evet, bunu baştan söyleyelim: Norveç ÇOK pahalı. Bir de kışın Norveç, denizden gelen neme bağlı olarak yağış ihtimalinin yüksek olduğu bir ülke. Dolayısıyla bu durum, kuzey ışıkları için orada bulunduğunuz tarihlerde havanın kapalı olma ihtimalini yükseltiyor.

Ne Zaman ve Nasıl?

Eylül ortasından Mart sonuna kadar kuzey ışıklarını görebiliyorsunuz. Gitmeden önce Norveç’deki kuzey ışıkları tahminleri için burayı kontrol edebilirsiniz.

En keyifli konaklama deneyimi ve Aurora gözlemi için log kabinlerde ve bungalow evlerde kalmanız ideal olur. Elbette kamp ve karavan seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Elbette Norveç’e gelmişken bir Hurtigruten gemisine binip bir fiyord turuna katılmak veya başkent Oslo’yu görmeden dönmek olmaz.

İSVEÇ

Neden İsveç?

Finlandiya ve Norveç gibi, İskandinavya’da kuzey ışıklarını ve Sami kültürünü gözlemlemek için en ideal yerlerden biri de İsveç.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Abisko, Björkliden, Luleå, Tornedalen, Kiruna, Abisko, Tärendö, Jukkasjärvi ve Farnebofjarden Ulusal Parkı, İsveç’te kuzey ışıklarını gözlemleyebileceğiniz yerler. Özellikle bizim de gitmiş olduğumuz Abisko bu konuda öne çıkan yerlerden.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Kuzey ışıklarını görme ihtimalinin en yüksek olduğu yer olan Abisko burada. Hep açık havası ile Blue Hole olarak anılıyor.

Burada da Norveç ve Finlandiya’da olduğu gibi Sami kültürünü gözlemleyebilir, Buz otelde veya tasarım ağaç otelde konaklayabilir, Ren Geyikleri’ni besleyebilirsiniz. Ayrıca, Gulf Stream sağolsun, buradaki sıcaklıklar, Rusya ve Kanada’ya göre daha ılıman.

Ne Zaman ve Nasıl?

Eylül ortasından, Mart sonuna kadar ışıkları görebiliyorsunuz.

Hazır Gelmişken

Lulea’daki tasarm harikası meşhur Tree Hotel’e & Kiruna’daki Ice Hotel’e bir göz atın.
Başkent Stockholm‘de vakit ayırabilir, dünyaca ünlü, tasarım harikası Stockholm metrolarını gezebilirsiniz.

TAZMANYA, AVUSTRALYA

Cradle Dağı, Tazmanya, Fotoğraf Kaynak: media.bom.gov.au

Aurora Borealis’ler Kuzey kutbunda varsa Güney Kutbu’nda da Aurora Australis’ler var. Güney Işıkları da Avustralya’nın Tazmanya Adası’ndan ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden görülebiliyor. Avustralya’nın güneydoğusunda yer alan Tazmanya da, güney ışıklarına ev sahipliği yapan nadir yerlerden biri.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Tazmanya, Antartika dışında insan yaşamı olan ve Güney Kutbu’na en yakın olan yer. Işıklar çok az görülüyor ama eğer çıkarlarsa başkent Hobart’tan bile görünebiliyor. Cradle Dağı da iyi bir gözlem noktası.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Kuzey’deki ışıklara ulaşım çok daha kolay olduğundan ve ışıkları görebileceğiniz yer seçeneği fazla olduğundan, kutup ışıkları için sıklıkla Kuzey Kutup Dairesi içinde kalan ülkeler tercih ediliyor. Tazmanya bu nedenle klasik kutup ışıkları destinasyonlarından değil. Zira Tazmanya’ya ulaşabilmek için önce Sidney’e 20 saatlik aktarmalı uçmanız, sonra da iç hat uçuşları ile Tazmanya’ya geçmeniz gerekiyor.

Ne Zaman ve Nasıl?

Burada Güney Işıkları görülüyor ama öyle kuzeydeki gibi sıklıkla ve yılın geneline yayılarak değil. Yılda en fazla 4-5 defa ortaya çıkan ışıklara denk gelmek oldukça güç. O yüzden buraya sadece Güney Işıkları için gelmek pek de akla uygun değil. Yine de ışıkları görmek için en iyi zaman aralığının Mart-Eylül arası olduğunu söyleyebiliriz.

Hazır Gelmişken

Tazmanya, doğal güzellikleri ve elbette çizgi filmlerden hatırladığımız Tazmanya canavarı ile ünlü. Adanın yaklaşık dörtte birinin UNESCO Kültür Mirası koruması altına olduğunu ve yaklaşık % 40’ının milli parklardan oluştuğunu söylememiz gerek. Anlayacağınız, burası güney ışıklarından bağımsız olarak yaşanması gereken deneyimlerden. Ayrıca Aborjin kültürünü tanıma fırsatını da unutmamak lazım.

YENİ ZELANDA

Fotoğraf Kaynak: www.nasa.gov

Yeni Zelanda da güney ışıklarını gözlemlemek için en popüler adreslerden. Ayırca güney ışıkları yeşilin yanında pembeli renklerde olduklarından, kuzeye göre daha farklı bir görsel şölen sunuyor.

Hangi Şehirlerden Görülebiliyor?

Yeni Zelanda’nın en güneyinde bulunan Stewart Adası, Tekapo Gölü ve Aoraki Dağı Milli Parkı, Dunedin ve yine en güneydeki yerlerden olan Catlins güney ışıklarını görmek için ideal yerlerden.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Özellikle Stewart Adası’nda, ışıklar belirdiği anda, uçakla charter uçuşları düzenleniyor ve yolcuların, ışıkları gökyüzünde seyretme ve fotoğraflama imkanı oluyor. Elbette Tazmanya gibi Yeni Zelanda’ya da sadece güney ışıkları için gelmek akıl karı değil.

Ne Zaman ve Nasıl?

Burada da Güney Işıkları görülüyor ama öyle kuzeydeki gibi sıklıkla ve yılın geneline yayılarak değil. Yılda en fazla 4-5 defa ortaya çıkan ışıklara denk gelmek oldukça güç. Yine de ışıkları görmek için en iyi zaman aralığının Mart-Eylül arası olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de güney ışıklarının çıkıp çıkmayacağını anlamak son 30 dakikada mümkün oluyor, kuzey ışıkları gibi saatler öncesinden yapılan tahminler pek tutarlı olmuyor.

Hazır Gelmişken

Yeni Zelanda’da olmak, aynı zamanda Maori kültürü ile tanışmak, yağmur ormanlarında dolaşmak, rafting, tırmanış, skydiving gibi birçok ekstrem spora doymak, karlı dağlarda kayak yapmak, şelalelere, volkanlara çıkan yollarda trekking yapmak demek. Bizce hazır gelmişken, tüm bunları da hesaba katarak tatilinizi daha kapsamlı planlamak isteyebilirsiniz.

GÜNEY KUTBU

Bu da bonus olsun. Aşağıdaki videonun çekildiği yer tam Güney Kutup Noktası. Oradaki gözlemevinde çalışan Robert Schwarz tarafından çekilmiş. Güney Işıkları, Kuzey ışıklarından daha da etkileyici sanki.

2 Comments

  1. Çok teşekkürler şahane olmuş. Calgary de ya da banff da ne zaman görüldüğü ya da hangi bölgelerinde görüldüğü ile ilgili detaylı bilgi nerede ve nasıl bulabilirim acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir