LAPONYA’DA KAÇIRILMAMASI GEREKEN 17 AKTİVİTE

Laponya yetişkinler için Disneyland gibi bir yer. Her gün yapılacak bin tane aktivite var. Bayılacaksınız. Hepsi birbirinden güzel ancak fiyatlarının tuzlu olduğu da yadsınamaz bir gerçek olduğundan bütçe tüyoları ile başlayalım istedik:

Bütçe Tüyoları

1. En önemli ve %30 oranında fark yarabilecek olan tavsiyemiz kuzey ışıkları gezinizi daha pahalı olan Norveç ve İsveç’i değil de Finlandiya Laponya’sında planlamanız. Finlandiya’da da Rovaniemi gibi turistik yerlere kıyasla Levi’de fiyatlar bir tık daha uygun.

2. Bazı aktivitelere para vermek ise komple gereksiz; mesela altınızda arabanız varsa kuzey ışıkları turu satın almanıza hiç gerek yok. Kaldığınız otelin resepsiyonuna ışıkları görmek için en iyi yer neresi diye sorduğunuzda söylüyorlar. Kendi arabanızla kolayca giderseniz. Aşağıda hangi tur faydalı, hangisi değil, nasıl ayarlamalı, nerede yapmalı gibi konulara değindik. Ya da hedik turu satın almak yerine, misafirlerine ücretsiz hedik sağlayan otellere bakabilirsiniz.

3. Aktivitelerin maliyetlerinden kısmak için yapabilecekleriniz sınırlı. Ama seyahatinizin diğer kalemlerinden tasarruf de oldukça tasarruf edebilirsiniz.

Laponya Gezinizi Böyle Planlayın

Biz muhteşem bir Laponya turu yaptık, her türlü aktiviteye ve bolca kuzey ışıklarına doyduk. “Keşke şöyle en güzel tüm aktiviteleri kapsayan gün gün planlanmış bir rota olsa “derseniz, o da var! Rota, süre ve bütçe de içeren planımız için hemen tıklayın: FİNLANDİYA’DA KENDİ KENDİNE KUZEY IŞIKLARI TURU

Önemli: Aman işlerinizi son dakikaya bırakmayın! Önden önden tüm rezervasyonlarınızı mutlaka yaptırın. Sağlayıcısı çok olan buz balıkçılığı gibi şeyler yine bir nebze daha risksiz ama buzkıran, Nordic Advantures’ın saunası, Aurora Photography turları beklemiyor.

1. Tree Hotel’i Görün

Tree Hotel’in ünü Sağır Sultan’a kadar gitti herhalde. Özellikle de ilk fotoğraftaki Glass Cube ile dünyanın en prestijli mimari dergilerinden tutun da Vogue’a kadar her yere kapak oldu. Gerçekten de Lulea’nın ormanlarının içindeki otel birbirinden farklı 7 modern ağaç evi ile tam bir tasarım harikası. İsveç Laponyası’nın en ikonik yeri.

Hikayesi de pek minnoş: Emeklilik yaşları gelen Kent ve Britta Lindvall çifti köylerinde, doğaya yakın bir hayat sürmek isterler. Britta bir pansiyon açar ve eşi Kent de günlük balıkçılık turları düzenlemektedir. Ancak Lulea hiç turistik bir yer değildir ve pansiyon aileye pek bir katkı sağlamamaktadır. Derken bir gün Lulea’da çekilen Tradalskaren yani Tree Lover film ekibinin Britta’nın pansiyonunda kalması sayesinde çiftin aklına pansiyonun bahçesine modern ağaç evler yapma fikri gelir.

Sonra bu fikir bir gün Kent’in balık turlarlarına Rus mimarlardan oluşan bir ekibin gelmesi ile hayata geçer. Ağaç evler anında bir ünlü magneti haline gelir, Kate Moss’lar, Kylie Kloss’lar, kraliyet mensupları derken Tree Otel uçar gider. Yani maçın bitimine çeyrek kale yaşlı çiftin şansı döner. Ağaç evler dünyada o kadar çok yazılıp çiziliyordur ki, Lulea da artık turistik bir yer olur.

Ağaç evlerin epey tuzlu olduğunu ve aylar öncesinden dolduğunu söylememize gerek yoktur herhalde. Bretta’nın pansiyonu ise hala açık ve daha uygun fiyatlı. Onun da dekorasyonu o kadar nordik annane ki bayıldık. Ağaç evlerin dış tasarımı, pansiyonun da içi ayrı cazip.

Nerede / Nasıl

Lulea, İsveç, Konum için tıklayın.

Konaklama Önerisi

€ – Clarion Hotel Sense, Lulea’nın tam merkezinde dört yıldızlı uygun fiyatlı bir otel.
€€ – Aurora River Cabin, müstakil orman evlerinden oluşan bir işletme.
€€€ – Tree Hotel, Harads ormanı içindeki tasarım ağaç evlerden oluşan yüksek bütçeli bir otel.

2. Ice-breaker’a Binin


Eksiden kış geldi mi denizlerin tamamen donmasıyla kuzey ülkelerinde ticaret duruyormuş. Buzkıran gemilerinin icadıyla kışın da ticaretin devamlılığı sağlanmmış. Buzkıranlar diğer gemiler için donmuş denizde incecik şerit halinde bir yol açıyorlar. Aynı zamanda kutuplardaki araştırma ve petrol istasyonlarına malzeme sevkiyatı için de kullanılıyorlar.

Böyle seferlere giden birkaç gemiyi talep çok olunca 3- 4 saat süren seferlere açmışlar. Gerçekten çok acayip bir tecrübe. Gemi buzların üzerine çıkarak ağırlığı ile altındaki buz tabakasını kırıyor kütür kütür sesler geliyor. Instagram’dan paylaştığımızda en az 50 kişi Magnum reklamına benzetmiş kırılma sahnesini. Nasıl beyinlerimize kazındıysa…

Gemi biraz seyir ettikten sonra duruyor ve donmuş denizin üzerinde gezinmek üzere iniyorsunuz. O sırada insanlar posta posta, kapak fotoğrafında gördüğünüz kıyafetlerle denize giriyorlar. Hayatta kalma tulumları giydiğiniz için alsa üşümüyorsunuz. Müthiş bir tecrübe. Hiç tereddüt etmeyin. Ekstra ücrete tabi değil.
Buzkıran fiyatları ile çüüüüüüşşşş dedirtiyor ama burada yaptınız yaptınız. Bir daha zor bulursunuz. Şöyle ki; Norveç Denizi çok daha kuzeyde olmasına rağmen Meksika Körfezi’nden gelen sıcak akıntı sebebiyle donmuyor. Bunu en mantıklı ve uygun fiyatlı şekilde planlamak için lütfen Kuzey Işıkları Turu yazımıza bakın.

Nerede / Nasıl

2 farklı firmaya ait 3 adet buzkıran gemisi var:

– Experience 365‘in tek gemisi var. Adı Icebreaker Sampo. Kemi’den (Finlandiya) kalkıyor.
– Polar Explorer şirketenin 2 gemisi var. İlki Axelsviksvagen’den (İsveç) kalkan Polar Explorer gemisi. Diğeri Pitsundsbron’dan (İsveç) kalkan Arctic Explorer gemisi. Dilerseniz sizi Rovaniemi‘den alıp Axelsviksvagen’den kalkan Polar Explorer gemisine götüren veya sizi Kemi‘den sizi alıp yine Axelsviksvagen’deki Polar Explorer gemisine götüren turlar var. Elbette altınızda kiralık aracınız varsa kendi kendinize de İsveç’teki limanlara ulaşabilirsiniz. Pitsundsbron’dan kalkan Arctic Explorer gemisi en uygun fiyatlı olan.

Hiçbir gemi her gün kalkmıyor. Hangi gün hangisinin seferi var programınıza göre bakmanız lazım.

Konaklama Önerisi

€ – Putiikkihotelli Kemi 1932, Kemi’de uygun fiyatlı bir otel.
€€ – Mustaparta Hotels, Tornio’da, orta bütçeye uygun bir otel.
€€€ – Seaside Glass Villa, Kemi’de, cam müstakil villalardan oluşan yüksek bütçeli bir işletme.

3. Saunada Isınıp, Kendizi Buzlu Sulara Atın

Öncelikle, kutuplara gelmeden önce faranjit olmuş, antibiyotiğinin sekizinci gününde hala aksırıp tıksırmasına rağmen ”bir daha ne zaman nasip olacak” gazı ile -17 derece havada, kendini buzlu sulara atan bu kız için bir alkış alabilir miyim lütfen? 😀

Sauna olayını dünyaya yayan yer Finlandiya. Ülkede 5 milyon insan, 3 milyon sauna var, artık oradan önemini tartın. Ayrıca “sauna” dünyada en çok bilinen Fince kelime. Buradaki kültürün o kadar büyük bir parçası ki, bir sauna yapmazsanız ülkeye gelmiş sayılmazsınız. Ancak işler artık genelde ortak hamamlar üzeri şok havuzuna ya da evin banyosunun / otelin içindeki suanaya dönmüş. 🙁 Yani artık o doğanın içindeki minnacık kabinden tüten sobalı saunaları bulmak oldukça zor.

Güzel bir sauna deneyimi bulmak için internetin kara deliklerine kadar araştırdık ve galiba EN tatlısını bulduk! Alex ve karısı Rovaniemi yakınlarında ormanda gölün kıyısına bir kulübe ve sauna yapmışlar. Saunadan sonra donmuş gölde açtıkları havuzda yüzüyorsunuz. Etrafta kimsecikler yok, o kadar güzel ki…  Yeri, dekoru masal gibi.

Sauna ve buzlarda yüzme sonrası bir de yemekte ağırlıyorlar. Yerel usül bir somon yaptı, parmaklarımızı yedik. Maalesef bu da tuzlu bir deneyim ama kuzey ışıkları ile birlikte benim için tüm Laponya’da yaşadığım EN güzel tecrübeydi.

Buz gibi suya atlamak nasıldı derseniz ilk girişim çok kötü değildi ama ikinci girişimde saunada yeterince ısınmadan girdiğim için nefesim kesildi, nutkum tutuldu, beynim dondu. Buzun altına dalanlar çıldırmış olmalı. Ben çığlıklar atarak girdim ve kahkahalar atarak anında saunaya geri koştum. Hepsi 10 saniye sürmedi. Muhteşem bir tecrübe. Sonrasında harika hissediyorsunuz. Bazıları çok sağlıklı diyor, bazıları tersini söylüyor, lütfen siz araştırıp kendiniz tartın. Özellikle kalp damar hastalıkları olanlar için tehlikeli olabilirmiş. Siz yapmadan doktora danışın.

Ben iyi ki yaptım. Yine olsa yine yaparım. Bunu dünyada en sevmediği şey soğuk olan, Bodrum’da bile denize 10 dakikada giren bir insan olarak söylüyorum. Böylece, ölmeden önce yapılacak şeyler listesinden bir baba maddeyi daha çizdik!

Nerede / Nasıl

Biz Rovaniemi’deki Nordic Adventures‘ın turunu tercih ettik ve çok memnun kaldık.

Konaklama Önerisi

€ – Lapinleimu, Lapinkatu’da, uygun fiyatlı bir otel.
€€ – Arctic City Hotel, Rovaniemi’nin merkezde, dört yıldızlı bir otel.
€€€ – Santa’s Igloos Arctic Circle, Santa Claus Köyü’ne yakın, cam iglularda konaklayabileceğiniz yüksek bütçeli bir otel.

4. Santa’s Village’e Uğrayın


Ve geldik tüm Laponya’nın en turistik, en şaibeli yerine.

Aslen Antalyalı olduğu bilinen bizim Noel Baba (Aziz Nicholas) efsaneye göre kutuplarda yaşar. Finliler de çok akıllıca bir hareket yaparak tam Kutup Dairesi’nin başladığı 66° 33´ 39″ ‘ye bir eğlence parkı kurarak buraya Santa’s Village demişler. İçinde aşırı tatlı evler (Noel Baba’nın Evi, Elf Okulu vs…) ve klasik Laponya aktiviteleri var. Dünyadan herhangi bi yerden Noel Baba’ya mektup atarsanız buraya geliyor. Tüm ülkelerden gelen mektupları görebilirsiniz.

Çocuklar için harika, büyükler için de gezmesi hoş. Sıkıntı şu ki; Noel Baba ile fotoğraf çektirmek için 45 Eurocuk bayılmak gerekiyor ve çocuklar tabi ki buradaki HER ŞEYİ yapmak istiyor. Bunun yanında tabi ki aktiveler de aşırı turistik.


Bilgehan burayı çok manasız buldu, gidilmese de olur diyor ama ben yine de gezmekten keyif aldım çünkü estetik açıdan köy çok tatlı. Önerim her şekilde uğramanız. Çocuğunuz varsa da artık napalım, fiyatları sineye çekip onun mutluluğu ile mutlu olacaksınız. 🙂

Son olarak, buraya gelirseniz 2 şeyi kaçırmayın:
1) Tam Kutup Çizgisi’nin geçtiği yerde fotoğraf çektirmek,
2) Noel Baba’nın postanesinden kart atmak. Burada 2 posta kutusu var. Birisi hemen gönderilecek kartlar için, diğeri de gelecek Noel’de gönderilmek üzere. Kendime atasım geldi. 🙂

Burada huskyler, geyikler gibi birçok klasik Laponya’da aktivitesini de bulabilirsiniz. Biz tercih etmedik. Başka yerlerde daha otantik ve ucuzunu bulabileceğinizi de not düşelim.

Nerede / Nasıl

Santas VillageKonum için tıklayın.

Konaklama Önerisi

€ – Arctic City Hotel, Rovaniemi’nin merkezde, dört yıldızlı bir otel.
€€ – Arctic Tree House Hotel, Meşhur Santa Claus Köyü’ne ve SantaPark’a çok yakın bir otel.
€€€ – Santa’s Igloos Arctic Circle, Santa Claus Köyü’ne yakın, cam iglularda konaklayabileceğiniz yüksek bütçeli bir otel.

5. Aurora Küresi / Cam Iglu’dan Kuzey Işıklarını Seyredin


Otel odasının konaklamadan çıkıp bir fantaziye dönüşmesi durumu… Ama şunu da söyleyeyim; o rüyaları süsleyen seviyedeki yerlerin gecelik ücretleri dudak uçuklatıyor.

Ama moralleri bozmak yok, çok daha uygun fiyatlı, tatlı alternatifler de var. Yine de ucuz bir konaklama olmaktan çok uzak tabi. O yüzden paranızı bağlamışken doğru yere bağlamanız çok önemli.


Tabi ki cam igluları içinden kuzey ışıklarını izleyeceğimizi hayal ederek tutuyoruz. Dolayısı ile buradaki kritik konu ışıkları görme ihtimalinin en yüksek olduğu bölgede tutmak. Finlandiya’da Sariselka kuzeyinde bir yerde tutmaya bakın. Nellim, Inari Gölü’nün çevresi hem iyi bir konumda, hem de doğası güzel. Biz Nellim Wilderness‘tan fiyat/ performans olarak memnun ayrıldık. Fotoğrafta gördüğünüz üzere kuzey ışıklarını görme şansımız da oldu.

Doğru konuma sahip önerdiğimiz tüm yerleri buradan inceleyebilirsiniz: Kuzey Işıklarını İzlemek İçin En Doğru Cam Iglular

Nerede / Nasıl

Nellim, Finlandiya, Konum için tıklayın.

Konaklama Önerileri

€ – Hotel Inari, İnari Gölü kıyısında, nispeten uygun fiyatlı bir otel.
€€ – Traditional Hotel Kultahovi, Juutuanjoki Nehri’nin aktığı bölgede yer alan bir aile işletmesi.
€€€ – Wilderness Hotel & Igloos Nellim, İnari Gölü’ne bakan harika manzaralı bir aurora bubble deneyimi vadeden bir otel.

6. Avrupa’nın Tek Yerli Halkı Samileri Tanıyın

Fotoğraf Kaynak: wikipedia.org

Kutup bölgesinin yerli halkı olan Samiler nüfusu siyasi sınırların çizilmesinden sonra kendilerini 4 ülkeye bölünmüş bulmuşlar. Finlandiya’da 8.000, İsveç’te 20-40 bin, Norveç’te 50-65 bin ve Rusya’da da 2.000 kişi oldukları tahmin ediliyor. Farklı pasaportlar taşısalarda kendilerini bir halk olarak görüyor ve bir bayrak altında birleşiyorlar. Son buzul çağından beri bu bölgede yaşayan Samiler Avrupa’nın tek gerçek halkı olmaları ile de biliniyor.


Samilerin bu coğrafyaya adapte olmuş yaşam şekillerini incelemek önemli bir turizm aktivitesi olmuş. Ancak işin aslı şu ki hemen hemen her Sami ailesinin geçmişinde devlet şiddeti var: “Medenileştirmek” için ailelerinden koparılarak zorla yatılı okullara götürülen Sami çocukları, kendi dillerini konuşunca dayak ve küçük görülme, devlet memurlarının Samileri çırıl çıplak soyarak aşağı bir ırk olduklarını kanıtlamak için beden ölçülerini almaları gibi acılarla dolu. Norveç ve İsveç 1990’larda Sami halkından özür dilemiş.

Yüzyıllarca dayatılan politikalar ve tabi modern imkanlar büyük oranda Finli Samileri kültürlerinden koparmış. Şimdi hepsi doğal gazlı, duble izocamlı evlerde yaşıyor, snowmobillerle sürülerini güdüyorlar. Dolayısı ile “Sami culture” ya da “Sami köyü” diye satılan turlardan alacaksanız iyi araştırın. Sami bile olmayan birine yöresel kıyafetlerini giydirip, bir teepee (kızılderili çadırı) ya da bizim fotoğraftaki gibi bir toprak ev gibi birşeye götürüp içinde çay kahve içirip 15-30 Euro arası bir para alınan bir yer sizi çok mutlu etmeyecektir. Bu nedenle bu deneyim için iyi bir araştırma yapın deriz.

Nerede / Nasıl

Her şehirde bir Sami deneyimi bulabiliyorsunuz. Gideceğiniz şehirden Tripadvisor’da notu iyi bir yer bakabilirsiniz.

7. Ren Geyiği Sürüsüne Karışın


Laponya’nın hiç şüphesiz en ikonik ifadesi, popüler kültüre Noel Baba’nın havada uçan kızaklarını da çekmesi ile kazınan ren geyikleri (kazınmaz olaydı). Sadece Finlandiya Laponya’sında 185.000 bin insana karşılık 200.000 ren geyiği yaşıyor.

Öncelikle konuya, lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve geyik kızaklarına binmeyin diyerek başlamak istiyorum. Bu kesinlikle hayvanların severek yaptığı ya da doğalarında olan bir şey değil. Bir de hemen birkaç geyiği toplayıp bir bahçeye koyup, para-çokomel diyenler var. İkincisi nispeten daha iyi olsa da geyiklerle vakit geçirmenin çok daha otantik, çok daha gerçek, ve çok daha insancıl yolları var.

Samiler yüzyıllarca burada hayatta kalabilmelerini geyiklere borçlular. Etini ve sütünü yiyip, derisinden kıyafet ve ayakkabı, kemiklerinden silah, dikiş iğnesi ve el işleri yapmışlar. Dillerinde geyik ile alakalı 1.000 kelime bulunuyor. Yani bu coğrafyanın bir nevi koyunu ya da ineği gibi düşünebilirsiniz. Bugün hala Samiler için en önemli geçim kaynağı ren geyiği çobanlığı.


Biz de bir Sami geyik çobanı olan Petri’nin geyiklerinin bakımına katıldık. İnari ormanlarında serbest dolaşan yüzlerce Ren geyiği var. Senede bir kez tüm çobanlar toplanıp, ormandaki geyiklerini yakalayıp, damgalayıp geri salıyor. Normalde ormandan basleniyorlar ama kışın besin bulmaları zor olduğundan 9 yaşındaki oğluyla birlikte onlara ot götürüyor. Kaç geyiğin var diye sordum, “Ben sana bankada ne kadar paran var?” diye soruyor muyum?” dedi.

İş yükünün daha hafif olduğu günlerde de yanlarına misafir kabul ediyor. Snowmobilene taktığı kızakta ormanın içine gidiyorsunuz. Geyiklerin gelmesini beklerken bir ateş yakıyor, çay kaynatıyor. Siz de etrafınızı saran geyik sürüsü ile fotoğraf çekilip, acıktıkça karısının poğaçalarından yiyor, üşüyen ayaklarınızı ateşe ısıtıyorsunuz. Dönüşte de karısı size evlerinin salonunda biraz Samilerden bahsediyor.

Petri’nin de ücreti az buz değil. Üstelik misafirperver bile diyemeyiz. Petri’de “bi elime ayağıma dolaşma da işime gücüme bakayım modu” var. 🙂 Ama dibine kadar gerçek bir geyik deneyimi. BBC kendisi ile belgesel, Gordon Ramsay program çekmiş. Gerçek bir çoban olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Hatta biz oradayken Netflix için bir şeyler çekiyorlardı.

Eğer İnari’ye gidemiyorsanız girişte bahsettiğim tip geyik parkları her yerde var. Tripadvisor’dan istediğiniz şehirde birkaç yer bulursunuz.

Nerede/ Nasıl

Rezervasyon ve bilgi için: petri.mattus@gmail.com ya da 358 (0)400 193 950. Websitesi de var. Konum için tıklayın.

Konaklama Önerileri

€ – Hotel Inari, İnari Gölü kıyısında, nispeten uygun fiyatlı bir otel.
€€ – Aurora Village Ivalo, Ivalo’da, uygun fiyatlı aurora kabinleri olan bir otel.
€€€ – Wilderness Hotel & Igloos Inari, İnari Gölü’ne bakan, aurora kabin deneyimi vadeden bir otel.

8. Avrupa’nın En Kuzey Noktası Nordkapp’a Yolunuzu Düşürebilirsiniz


Malum Nordkapp Avrupa’nın en kuzey noktası olması bakımından çok ikonik bir yer. Norveç’te olması gözünüzü korkutmasın. Inari’ye ya da Petri’ye gitmişken yolunuzu düşürmek isterseniz sadece 3-4 saat. Biz gitmedik. Neden derseniz okuduğumuz şeyler “Adı var ama pek bir olayı yok” tadındaydı. Size kalmış.

Nerede / Nasıl

Konum için tıklayın.

Konaklama Önerileri

€ – The View, Honningsvåg’da, Nordkapp’a 30 dakika sürüş mesafesinde uygun fiyatlı bir otel.
€€ – The North Cape Experience, Skarsvåg’ta, Nordkapp’a 8 kilometre mesafede orta bütçeli bir tatil evi.
€€€ – Cape Marina Penthouse, Skarsvåg’ta, Nordkapp’a 7 kilometre mesafede yüksek bütçeli bir tatil evi.

9. Buz Otelde Kalın Ya Da Ziyaret Edin

Laponya’ya gelmişken yapmadan dönmemeniz gereken bir şey de buz otel. Buz otel konseptini bildiğinizi tahmin ediyorum, ama kısaca, otel her sene Nisan ayında tamamen eriyor ve her Kasım’da sıfırdan bambaşka bir tasarımla yeniden yapılıyor. Dünyanın her yerinden gelen sanatçılar, özel elektrik tesisatları, vs… Her sene ne kadar deli bir efora girdiklerini fark edince daha da takdir ediyoruz insan.

Kemi’de Ice Castle; Rovaniemi’de Arctic Snow Hotel, Kittila’da Snow Village olmak üzere 3 seçeneğiniz var. Aralarında yorumları ve fiyat/performans olarak en iyi olan dünyanın en büyük buz oteli olması ile de bilinen Snow Village. Ayrıca 2018 ve 2019’da tüm oteli Game of Thrones temalı yaparak da epey ses getirmişlerdi.


Snow Village’in bir güzel yanı da 2, 3, 4 veya 5 yataklı oda seçenekleri olması. Çünkü bazı otellerde sadece 2 yatak oluyor. Yani eğer aileyseniz veya arkadaş grubunuzlaysanız, 1 odayı paylaşarak bütçenizde büyük tasarruf yapmış olursunuz. Zaten çok soğuk olduğundan romantizmi baştan unutabilirsiniz. Gece ne kadar soğuk oluyor / ne giymeli / ne zaman gitmeli vs gibi bilgileri Snow Village yazımızdan öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bolca fotoğraf da var.

Buz otelde konaklamak bütçenizi aşıyorsa hiç suratınız düşmesin, Snow Village’ın turuna katılmak (saat başı var), barında takılmak, tamamen buzdan yapılmış restoranında yemek yemek mümkün. Ice restoranındaki tasting menü Finlandiya’da yediğimiz en iyi yemekti. Şiddetle tavsiye ederim.

Nerede / Nasıl

Snow Village: Konaklama için fiyatlar & rezervasyon
Restoran rezervasyon: snowvillage@laplandhotels.com ya da +358 40 416 7227 Konum için tıklayın.

10. Ice-sculpting (Buz Heykel) Atölyesine Katılın

Buz heykeller konusunda master yapmış biri varsa orası tabiki de buz oteli yapan sanatçıları. Yani fırsat ayağınıza geldi. 🙂 Buz şekil vermek için el testeresi, çekiç ve keskiden tuttunda, saç kurutma makinesine varan değişik aletler kullanıyorsunuz. Kısa, eğlenceli bir atölye. Birkaç yerde daha bu atölyelerden var ama Snow Village’e gitmek için bu fırsatı değerlendirmek lojistik olarak en mantıklısı.

Nerede / Nasıl

Snow Village: snowvillage@laplandhotels.com ya da +358 40 416 7227 Konum için tıklayın.

11. Ice-driving – Buzun Üzerinde 200 Basmak

Finlandiya’nın motor racing’de birkaç tane dünya şampiyonu çıkardığını biliyor muydunuz? Motorsporlarına ilginiz varsa Kimi Raikkonen, Juha Kankkunen, Ari Vatanen, Mika Häkkinen, Valtteri Bottas’ı duymuş olmanız muhtemel.

Buzun üzerinde 200 basmak, virajlarda drift yapmak sizi heyecanlandırıyorsa; Laponya’da da buz sürüşü adına yapılacak ne varsa en babası var. Çoğu birkaç günlük konaklamalı eğitim paketi halinde satlıyor ama birkaç saatlik sürüş imkanı ya da şampiyon bi ralli pilotunun yan koltuğunda sürüş sunan da var. Bizim bulabildiğimiz en ucuz araba sürüşü 1620 Eurocuktan başladığı için gitmedik. Ama bütçesi müsait olana muhteşem bir tecrübe olduğu net.

Genellikle Aralık’tan Mart’a açıklar ve pisti donmuş bir gölün üzerinde açıyorlar.

Nerede / Nasıl

Porsche – Levi’nin kuzeyinde Porsche’un kendi yeri var. Burada farklı seviyelere, 4 günlük yemek + konaklama + eğitimler ice-driving programları sunuyor. Tüm arabaların Porsche olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde.  En ucuz paket 5.000 Euro civarında.

Below Zero – İsveç, Kall’daki Below Zero,  1 ve 2 günlük deneyimler sunuyor. Bir ralli şampiyonu tarafından ders alıyor, önce 3 mm, sonra 7 mm çivili lastik takılmış bir Porsche 911 ile piste çıkıyorsunuz. Bir başka parkurda, arabanın genişliğinde ralli pistinde kullanıyorsunuz. Aynı zamanda şampiyon pilotun yan koltuğuna oturmak da mümkün.

Ultimate Gt – Kemi civarında donmuş denizin üzerinde bir parkur kurmuşlar. En güzel yanı tek günlük paketlerinin de olması! Ama 9’dan 4’e kadar tüm gününüzü ayırmanız lazım.

Lapland Ice Driving – Öncelikle İsveç’te Arjeplog’da olduğunu yani Finlandiya’dan daha pahalı olacağını söyleyerek başlayalım. En küçük paketleri 2 günlük.

Lapland Driving – Rovaniemi yakınlarında bunu denemek isterseniz yeriniz burası. BMW ralli arabasını gerçek bir co-pilot ile kullanma deneyimi, günlük hayatınız için kış şartlarında sürüş eğitimi, ve motorsport experience olarak geçen karma bir paketleri var. Bu pakette hem  BMW ralli arabası, hem cross car, hem de funny kar kullanıyor ve gerçek bir ralli pilotuna co-pilotluk yapıyorsunuz.

Juha Kankkunen – Kendisi 4 kez dünya şampiyonu olmuş bir pilot. Finlandiya’nın kış sporlarının kalbi olan Kuusamo’da bir merkez açmış. Sport driving deneyimi ve eğitimi veriyor. Diğer bir seçenek de bizzat kendisinin co-pilotu olup ralli yapmak.

12. Ice Karting’de Yolların Karını Attırın

Fotoğraf Kaynak: www.bluesnow.blue

Ice-driving’i yutkunarak okuduysanız sizi böyle alalım. Biliyorum aynı şey değil ama hem fiyatları erişilebilir, hem de gerçekten çok eğlenceli. Hatta ikisini de yapan bazı kişiler karting’i daha bile eğlenceli bulmuş.

Nerede / Nasıl

Ice Karting Levi Tel: +358 44 100300, Kittila (Konum için tıklayın)
G2 Ice Karting Tel: +358 44 100200, Kittila (Konum için tıklayın)
Access Lapland Tel: +358 40 6411116, Rovaniemi (Konum için tıklayın)
Arctic Ice Karting Tel: +358 40 5297314, Kemi (Konum için tıklayın)

Konaklama Önerisi

€ – Guesthouse Golden Goose, Kittilä köy merkezinde yer alan uygun fiyatlı bir aile işletmesi.
€€ – Hotel Levi Panorama, Kayak pistine çok yakın, hatta kapısına kadar kayakla erişim olanağı bulunan bir otel.
€€€ – Golden Crown Levin Iglut Snow Village, Kuzey Işıkları deneyimini yaşayabileceğiniz en güzel iglu otellerden biri.

13. Ice fishing – Yemeğinizi buzdan çıkarın


Konuyu biliyorsunuz: Donan gölün üzerindeki buz tabakası kesilerek açılan delikten olta atıyor, o buzzzz gibi havada saatlerce başında bekleniyor, şanlıysanız eliniz boş dönmüyorsunuz. En kısa balık turu 2 saat sürüyor ama 8 saat süren de var. Kimisi tuttuğun balığı pişirip servis ediyor, kimisi çay ikram edip yolluyor. Fiyatları da içeriklerine ve ne kadar turistik bir bölgede olduklarına göre değişiyor. Balıklar, soğuk su balığı oldukları için çok lezzetli ama tutamama ihtimaliniz de var tabii. Elbette bu da Laponya’daki her aktivite gibi pahalı, ne kadar değeceği soğuk ile ilişkinize ve balık tutma ilginize bakar. Aman boşver Kars’ta yaparız diyenleri de şöyle alalım: Donmuş Çıldır Gölü’nde Balık Avı

Nerede / Nasıl

Hemen hemen her şehirde balıkçılık turu düzenleyen birileri var ama aralarından bu buzda balık avını snowmobile turu ile birleştiren 5 saatlik tur en çok sevileni. Rovaniemi buzda balık avı ve snowmobile turunu incelemek için tıklayın.

14. Snowmobile ile Aurora Avına Çıkın


Snowmobile’ler burada hayatın olağan bir parçası, özellkle de şehir dışındaki yerlerde. Mesela benzincide beklerken arkanıza bir snowmobile ya da ömrünüz de görmediğiniz kar araçları çekebiliyor. 🙂 Snowmobile turları da popüler aktivitelerden. Bizce gece snowmobile ile yapılan aurora avı turları bütçe anlamında en mantıklı olanı çünkü 1 taşla 2 kuş vuruyorsunuz.

Nerede / Nasıl

– Oteller aynı zamanda tur satıyorlar. Bir kısmının kendi araçları ve turları var, bir kısmı da 3. bir partinin turunu satıyorlar. Kendi turunu satan otelleri tercih etmek ya da direkt sağlayıcı ile temasa geçmek en mantıklısı. Biz bu turu zaten tüm işi bir adventure safari lodge olan Nellim Wilderness’ta yaptık. Hem de Aurora Snowmobile turları da var. Aynı zamanda burada aurora bubble’da kaldık ama çok tatlı ahşap evcikleri de var.

– Diğer alternatif de direkt olarak tur şirketi ile irtibata geçmek. Her şehirde kolaylıkla bulabilirsiniz ama aralarından birini seçecek olsak Levi’deki snowmobile turunu seçerdik.

Konaklama Önerisi

Wilderness Hotel & Igloos Nellim, İnari Gölü’ne bakan harika manzaralı bir aurora bubble deneyimi vadeden bir otel.

15. Snowshoeing Yapın


Snowshoe, karın üzerinde batmadan yürümenizi sağlayan bir aparat. Eskimolar, samiler yani kuzey halkları yaygın olarak kullanmış. Eski jenerasyon snowshoeların neye benzediğini üstteki fotoğraftan görebilirsiniz. Yazın ormanda hiking yapılan rotalarda kışın snowshoe ile yürünüyor.

Nerede / Nasıl

– Her şehirde 2-3 saat arası değişen sürelerde snowshoeing turları bulabilirsiniz. Turlar arasından öne çıkanlar: Levi’de 2 saatlik manzaralı snowshoe turu veya Rovaniemi’de 3 saatlik hiking ve snowshoe turu

– Dilerseniz tura katılmadan kendiniz de yapabilirsiniz. Otelinizin resepsiyona önerdikleri 2-3-4-5 saatlik bir rota sorun. Zaten tüm yollar işaretli. Biz hiç zorlanmadık yolumuzu bulmak için. Bazı oteller ücretsiz olarak snowshoe veriyor, oda tutarken özellikle böyle bir yer seçebilirsiniz.

17. Aurora Fotoğrafı Nasıl Çekilir Öğrenin

Eğer Laponya’ya özellikle kuzey ışıkları için geldiyseniz ve sizin için kuzey ışıklarını fotoğraflamak / ışıklar ile güzel bir fotoğrafınızın olması önemliyse Abisko’daki Lights Over Lapland’ın fotoğraf turunu değerlendirebilirsiniz.

Kuzey ışıklarını  fotoğraflamak aslında hiç zor değil ama temel fotoğraf bilginiz  yoksa yapamayabilirsiniz. Bildiğiniz takdirde bile doğru ayarları yakalamak için biraz pratik yapmanız gerekiyor, ve o sırada ışıkların kaçması riski var çünkü hiçbir zaman ne kadar kalacaklarını kestiremiyorsunuz. Yani “Buraya kadar geldim şu ışıklar çıktığında birkaç fotoğrafım garanti olsun” derseniz Lights Over Lapland’ın iki tane turu var: Nightly Aurora Photo Tour  ve Wilderness Aurora Photo Adventure.

İsterseniz kendi fotoğraf makinenizle, isterseniz onların size sağladığı profesyonel makine ile tura katılıyorsunuz. Tripod ve üşümemeniz için tulum ve bot da veriyorlar. Profesyonel bir fotoğrafçı hem size makineyi nasıl kullanacağınızı anlatıyor, hem de isterseniz fotoğrafınızı çekiyor. İki tur arasında Wildness Aurora Photo Adventure’ı öneririz çünkü farklı olarak manzaralar yakalamak için snowmobillere taktıkları kızakla doğada gezidiriyorlar.

Ayrıca Abisko’nun dünyada kuzey ışıklarını görmek için en iyi yer olarak geçmesi de büyük bir bonus. Bu arada kuzey ışıkları hangi gün nerede çıkacak takip etmek için şuradan bilgi alabilirsiniz: Kuzey Işıkları: Nerede, Ne Zaman, Nasıl

Nerede / Nasıl

Lights Over Land, Abisko, İsveç

Konaklama Önerisi

€ – Abisko Guesthouse & Activities, Abisko Milli Parkı’na yakın, uygun fiyatlı bir konukevi.
€€ – Hotell Fjället, Björkliden’de, kayak pistine direkt erişimi olan bir otel.
€€€ – STF Abisko Mountain Station, Abisko Milli Parkı’nda hizmet veren, oda ve kır evlerinen oluşan bir işletme.

Husky Turlarını Önermiyoruz!!


Şu an turistik bir aktivite olan husky kızakları aslında Samiler için zorunluktan doğmuş bir ulaşım şekli. Hemen hemen her şehirde birkaç tane husky turu yapan firma var. Gözüme faytondan pek de farklı görünmediği için gitmeden önce okuyup araştırmıştım. İnsanlar hep huskylerin doğasında koşmak olduğu, bu egzersizden çok keyif aldıkları yazmışlar. Ama gidince gördük ki maalesef konu huskylerin enerjilerini atması kadar yüzeysel değilmiş.

Evet, huskyler koşmaktan keyif alıyorlar ama kızak ipleri bacaklarına dolandığında ayaklarının koptuğunu ya da boyunlarına dolandığında öldüklerini biliyor muydunuz? Ya da bazı çiftliklerin 8-10 yıl bir köpeği çalıştırdıktan sonra, artık yaşlanınca masraf olmasın diye uyuttuğunu? Keza kızakları çekerken engelli kalanları da. 🙁

Ayrıca bizi şok eden bir başka konu da medeniyetin zirvesi olarak baktığımız Nordik ülkelerin bu konudaki duyarsızlıkları oldu. Biz sanıyorduk ki hayvanları haftada 1 veteriner görüyordur, kocaman oyun alanları vardır, devlet beslenmesinden çalışma saatlerine teftiş ediyordur ama durum bundan çoook uzak.
İsveç aralarında en duyarlısı, ki onun ki bile çok yüzeysel. Hayvanların kulübelerinin izolasyonuna ve kafes başına kaç köpek olabileceğine dair yaptırımlar var o kadar.

Husky kızakları malesef gösterilmeye çalışıldıkları gibi masum şeyler değiller. Elbette hayvanlarına çok iyi bakan firmalar da, çok kötü bakanlar da. Ama ne kadar da iyi bakarlarsa baksınlar köpeklerin sakatlık riski her zaman var. Turistler bindikçe, insanlar bu işten para kazandıkça sektör büyümeye ve daha fazla hayvanı etkilemeye devam ediyor. Dilerim siz de vicdanınıza bunu sığdıramaz ve binmezsiniz.

Aktivitelerin Hazır Gezi Rotası


Bu aktiviteleri kapsayan bir gezi rotası olsaydı da ben uğraşmasaydım derseniz o da burada: Kuzey Işıkları Turu : Rota & Bütçe & Zaman Planı

Instagram’a Da Bekleriz

Albümdeki videoyu izlemeyi ve sesi açmayı unutmayın!

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

26 Comments

 1. Yazilarinizi keyifle okudum, Iskandinavya gezisi dusunen aùa hic bilgisi olmayan biri icin gayet bildilendirici ve toparlayici olmuslar. Ayrica hayvan haklarina olan duyarliliginizi gormek, hayvanlari somuren aktiviteleri onermemeniz beni cok cok mutlu etti! Varolun

  1. Merhaba aracı önceden mi kiraladınız yoksa gittiğinizde mi? Bide jeep olması gerekli mi illaki ?

   1. Yerel halk içinde 4×4 kullanmayan da var, ancak biz bu coğrafyanın koşullarında deneyimsiz olduğumuz için daha güvenli olması açısından 4 çeker tercih ettik

   2. Çok teşekkür ederim bilgileriniz için peki aracı önceden mi kiraladınız avantajlı olması acısından yoksa havalimanına indiğinizde mi?

 2. Merhabalar,
  Oncelikle hazirlardiginiz icerikler icin cok tesekkur ederim. Hepsini okuyorum ve cok isime yariyor, super bir kaynak olmus elinize saglik. Henuz biletleri almadim ama esimle birlikte Subat sonu, Mart basi icin 4 gunluk kisa bir tur planlayacagim. Tree Hotel’i de gormeyi cok isteriz ama tek gecelik konaklama fiyatlari bir hayli yuksek ve cok gec kaldigim icin yer bulmak da cok zor. Sadece gidip otelin icini, yani o alani gezebiliyor muyuz? Agac ustundeki odalari gorebiliyor muyuz yakindan? Diger yazinizda bu detayi goremedigim icin sormak istedim. Tesekkurler, iyi gunler.

  1. Evet, uğrayıp otelin restauranında yemek yiyebilirsiniz ama yine de gitmeden önce yazın

 3. Sevgili Bizevdeyokuz,

  Gectigimiz Nisan’da yazmistim. Su gectimiz bir kac hafta boyunca da donup donup yazilarinizi okuduktan sonra, sonunda butun ayarlamalari yaptik, Lulea, Rovaniemi ve Nellim rotasinda 4-5 gun gecirecegiz, bol bol sizi anacagimiz kesin 🙂 aktiviteleri ayarlarken, santavillage’in web sitesinin Amerika’da baska bir tema parka yonlendirdigini fark ettim, kafasi karisabilecekler icin uyarmak istedim. Biz tecrubelerinizden cok faydalandik, tesekkur ederiz tekrar

  1. Selam Tuğçecim
   Umarım muhteşem anılarla döneceksiniz.

   Otelin sitesine şimdi baktım, söylediğiniz gibi birşey göremedim. Bana link atabilr misiniz

 4. Çok güzel. En az 15 kişilik grupla şubat ayı sonunda gitmeyi planlıyoruz. Bize uygun konaklama alternatifleri neler olabilir acaba? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Melike, biz epey araştırdık konuyu.
   Kuzey ışıklarını izlemek için önerdiğimiz otelleri burada bulabilirsin: https://www.bizevdeyokuz.com/cam-iglu-otelleri-finlandiya/
   Tutmadan mutlaka okuyun çünkü yanlış yerden tutarsanız ışıkları görmeyebilirsiniz.

   Turun tüm durakları için adım adım otel önerilerimiz de burada. Gün gün akış kısmının tablosunda en son sütun
   https://www.bizevdeyokuz.com/kuzey-isiklari-turu-laponya-finlandiya/

 5. Merhabalar, eylül döneminde kar örtüsü olmadığı için sanırım bahsettiğiniz müthiş etkinliklerden hemen hemen hiçbiri yapılamıyor. O halde en doğru tercih mart ayında gitmek, değil mi?

 6. Süper bir yazı olmuş.Gerçekten elinize sağlık.Çok emek vermişsiniz.Bizim çocuklarda benzer bir tur planlıyorlar ama henüz tam netleştirmedik.Netleştirmeye yakın size soracaklarımız olacak.Teşekkürler

 7. Merhaba 🙂 saunalı kaldıgınız kulübe evinin linkini yazabilir misiniz? Kulübeyi bulamıyorum maalesef 🙁

   1. nordicadventures’dan mı kiraladınız evi bizde 5 kişi gidiyoruz herseyi ayarladık ama göle girmekten de geri kalmayalım dedik
    Bi tur olarak mı satılıyor yada o kütük ev kiralanıyor mu pek çözemedik

    1. Merhaba Nilgün,
     Orası otel değil, sauna. Daha fazla bilgi için kendileri ile iletişime geçerbilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir