Londra’dan birkaç saat mesafede insanın tüylerini diken diken eden Stonehenge’den, Oh-la-la Paris’e harika kaçamaklar var!

Henüz okumadıysanız; Londra’daki favori mekan ve aktivitelerimiz için Londra Gezi Rehberimizi, Londra’nın tüm turistik duraklarını öğrenmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı, cep yakan Londra fiyatları ile mücadele eden Ekonomik Londra önerilerimizi, ve son olarak Londra’da Ne Yenir sorusunun parmak yalatan cevaplarını okumayak için hadi tık tık… 🙂

Londra’dan Stonehenge


Resimdeki efsane yer National Geographic’in anlata anlata bitiremediği, gizemleri hala aydınlanmamış Stonehenge. Eğer olur da Londra’yı gezmekten haliniz ve vaktiniz kalırsa Londra merkeze sadece 2 saat uzaklıktaki İngiltere’nin en ikonik arkeolojik değeri olan Stonehenge’i görmeli. 5000 yıllık devasa taşların nasıl üst üste konulduğu Piramitler gibi hala çözülemeyen sırlardan. Londra merkez ve Stonehenge arası arabayla 88 kilometre ve South West Trains firması trenleriyle de çok değil 2.5 saat sürüyor. Bilet için tıklayın.

Londra’dan Bath

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Paddington istasyonundan kalkan GWS trenleri ile Londra’ya sadece 1,5 saat mesafedeki, tarihi Roma dönemine kadar uzanan, o dönemde kaplıcalarıyla ünlü UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Bath da günübirlik gidilebilinecek güzel bir opsiyon. Zaten şehrin ismi de bu kaplıcalar nedeniyle halk arasında Bath olarak söylenegelmiş ve o şekilde de kalmış. Buraya geldiğinizde, Roma Hamamı, Bath Abbey, Pulteney Köprüsü’nü mutlaka görmelisiniz. Bilet için tıklayın.

 

Londra’dan Windsor Şatosu

Fotoğraf Kaynak :wikimedia.org / Flickr

Londra’ya arabayla 20 dakika mesafede bulunan Windsor şehrindeki 900 yaşını aşkın şato, şu an dünyadaki en eski ve en büyük kullanıma açık olan şato. Bugün dahi Birleşik Krallık’ın resmi konaklama yerlerinden biri. Özellikle Kraliçe Elizabeth’in özellikle haftasonları tercih ettiği favori rezidansı. Buraya trenle gelmek çok pratik. Londra’da Waterloo veya Paddington istasyonlarından trene binip Great Western trenleriyle geliyorsanız Windsor & Eton Central istasyonunda, South West Trains trenleri ile geliyorsanız da Windsor & Eton Riverside istasyonunda iniyorsunuz. Yolculuk 20 dakika sürüyor. South West Trains biletleri için tıklayın. Great Western biletleri için tıklayın.

Londra’dan Cotswolds

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Cotswolds, İngiltere’nin orta kesiminde, çayırlarında kuzuların otladığı, altın rengi Cotswold taşından yapılma taş işçiliği evlerin bulunduğu küçük tarihi köyleriyle ünlü bölgesi. Londra merkezden arabayla 2 saat 88 kilometre, trenle ve sonrasında 10 dakikalık bir yürüyüşle ise 1 saat 50 dakika sürüyor. Bilet için tıklayın.

Londra’dan Paris’e Gitmek

Fotoğraf Kaynak: Tommie Hansen / Flickr

Hızlı trenlerle Londra’dan günübirlik ülke bile değiştirebilirsiniz. Sonuçta burası Avrupa neden olmasın! Tabi böyle bir program düşünürseniz bu konudaki en popüler destinasyonun Manş Denizi’nin öteki yüzündeki komşusu Paris olduğunu söyleyebiliriz. St Pancras International istasyonundan kalkan Eurostar hızlı trenleri ile Londra – Paris arası saadece 2 saat 15 dakikalık bir yolculuk kadar kısa. Üstelik Paris’in göbeğindeki Gard du Nord’da iniyorsunuz. Günde 14 sefer gerçekleşiyor. Bilet için tıklayın.

2 YORUM

 1. Nilifer Özdemir

  Merhaba
  Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ediyorum
  Emeğinize sağlık
  Sorularımı soruyorum
  1-St Pancras International istasyonundan kalkan Eurostar hızlı trenleri ile Londra dan Paris e geçerken pasaporttan geçiliyor mu

  2-Eğer pasaport kontrolü oluyorsa benim çek vizem var bu vize ile giriş sıkıntı olur mu

  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Pasaport kontrolü oluyor.
   Çok girişli schengen vizeniz varsa problem yaşamazsınız

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend