LONDRA’DAN GÜNÜBİRLİK PARİS, STONEHENGE, BATH, WINDSOR VE WARNER BROS. STÜDYOLARI

Londra’dan birkaç saat mesafede insanın tüylerini diken diken eden Stonehenge’den, Oh-la-la Paris’e harika kaçamaklar var!

Henüz okumadıysanız; Londra’daki favori mekan ve aktivitelerimiz için Londra Gezi Rehberimizi, Londra’nın tüm turistik duraklarını öğrenmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı, cep yakan Londra fiyatları ile mücadele eden Ekonomik Londra önerilerimizi, ve son olarak Londra’da Ne Yenir sorusunun parmak yalatan cevaplarını okumayak için hadi tık tık… 🙂

Londra’dan Stonehenge

Resimdeki efsane yer National Geographic’in anlata anlata bitiremediği, gizemleri hala aydınlanmamış Stonehenge. Eğer olur da Londra’yı gezmekten haliniz ve vaktiniz kalırsa Londra merkeze sadece 2 saat uzaklıktaki İngiltere’nin en ikonik arkeolojik değeri olan Stonehenge’i de kesinlikle görmeli.

5000 yıllık devasa taşların üst üste nasıl konulduğu Piramitler gibi hala çözülemeyen sırlardan. Gitmeye niyetlenirseniz biletinizi önceden online olarak almanızı tavsiye ederiz çünkü sınırlı bir ziyaretçi kapasitesi var gittiğiniz tarihte tükenmiş olmasını istemezsiniz. Stonehenge’e sıra beklemeden giriş hakkı veren, içinde sesli rehber hizmeti de olan giriş bileti almak için tıklayın.

Fakat bu çok özel yeri öyle kuru kuruya AVM gezer gibi gezmek olmaz. Tarihini ve mistik hikayelerini dinleyerek hakkıyla gezmek için rehber eşliğinde gerçekleştirilen turları düşünün deriz. Aşağıda bu konudaki seçeneklerinizi bulacaksınız.

Londra’dan Stonehenge’e Ulaşım

Stonehenge’e ulaşım için çok fazla seçeneğiniz var ama aralarından size en uygun olanı seçmeniz gerekiyor.

Eğer kalabalık bir arkadaş grubu iseniz Londra’dan araç kiralayıp 88 kilometrelik yolu yapmanız en mantıklısı olur.

Fakat tek veya iki kişiyseniz, en rahat ulaşım seçeneği Londra kalkışlı Stonehenge tur otobüsü ile direkt olarak alana gelmek. Çünkü bu şekilde yol toplamda trenlerle ve otobüslerle aktarma yapmadan sadece 2 saat sürüyor, hem zamandan tasarruf etmiş oluyor hem de daha konforlu bir seyahat yapmış oluyorsunuz. Londra kalkışlı ve rehberli çok güzel sesli rehberli veya canlı rehberli Stonehenge turları ve Londra çıkışlı Windsor ve Bath’a da uğrayan daha kapsamlı otobüs turları var:

– Yarım Günlük: 6 saatlik, Londra çıkışlı, giriş ücreti ve sesli rehber hizmetini içeren Stonehenge turunu incelemek için tıklayın.

– Tüm Günlük: Toplam 10-11 saat süren, Londra çıkışlı, canlı rehber hizmetini de içeren Stonehenge, Windsor & Bath turunu veya Windsor, Stonehenge & Oxford turunu incelemek için tıklayın.

Yine az kişi iseniz trenle gelmek de bir seçenek fakat bu sefer de gününüzü yolla yemiş oluyorsunuz. Çünkü Londra’dan Stonehenge’e direk trenle ulaşım yok. En az 2 aktarma yaparak gelebiliyorsunuz. London Waterloo istasyonundan South West Trains firması trenlerine binip Salisbury’e gelmeniz oradan da taksi veya yine otobüs ile taşların olduğu alana 35 dakikalık bir yol yapmanız gerekiyor. Trenden sonra tekrar bir ulaşım aracına ihtiyacınız var çünkü Stonehenge merkezin biraz dışında çayır çimenlik bir alanda konumlanıyor. Waterloo’dan Salisbury’ye trenle gitmek yaklaşık 1 saat 25 dakika, Stonehenge’e giden otobüs de yaklaşık 35 dakika sürüyor. Gidiş dönüş astarı yüzünden pahalıya gelmiş oluyor.

Londra’dan Bath

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bath ise banyo kelimesinin geldiği, Roma döneminden kalma kaplıcaları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, İngiltere’nin göbeğinde antik bir Roma şehri. Londra’dan günübirlik gidilebilinecek güzel bir opsiyon.

Yunan’daki yıkanma ve banyo kültürünü devam ettirerek ona lüks bir bakış açısı, gösteriş ve ihtişam da katan Romalılar, o dönemde görülen sınıfsal ayrılıkara rağmen banyoları ve hamamları halk ile bütünleşilen yerler olarak görür, imparator bile olsalar halka açık banyolarda halk ile birlikte yıkanırmış. İşte Londra’ya sadece 1,5 saat mesafedeki bu tarihi şehir de şifalı kaplıca suları ile bir zamanlar Roma imparatorlarının uğrak yeriymiş. Şehrin ismi de bu kaplıcalar nedeniyle halk arasında Bath olarak söylenegelmiş ve o şekilde de kalmış. Buraya geldiğinizde, Roma Hamamı, Bath Abbey, Circus, Pulteney Köprüsü’nü mutlaka görmelisiniz.

Londra’dan Bath’a Ulaşım

Londra’daki Paddington istasyonundan yarım saatte bir kalkan GWS trenleri ile 1 saat 20 dakikada direkt olarak Bath’a gelebiliyorsunuz.

Şehir merkezi rahatlıkla yürüyerek gezilecek büyüklükte. Yarım günde Bath’ta yapılabilecek her şeyi yapabilirsiniz. Dilerseniz 1-2 saatlik yürüyüş turlarına katılabilir, görülecek yerleri rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Böylece şehrin Roma’ya uzanan kökenleri hakkında çok daha derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Bath yürüyüş turu bileti almak için tıklayın.

Yürüyüşe ek olarak şehri saran Avon Nehri’nde tekne turları sunan paket turlar da çok cazip bir seçenek. Yürüyüş + Tekne turunu incelemek için tıklayın.

Ben bir taşla birkaç kuş vurmak isterim diyenler için ise önerimiz Bath, Stonehenge ve Windsor Şatosu’nu  birleştiren tüm günlük otobüs turuna katılmaları. Yaklaşık 10-11 saat kadar süren, Londra çıkışlı, canlı rehber hizmetini de içeren Stonehenge, Windsor & Bath turunu incelemek için tıklayın.

Londra’dan Windsor Şatosu

Fotoğraf Kaynak :wikimedia.org / Flickr

Londra’ya arabayla 20 dakika mesafede bulunan Windsor Şatosu da muhtemel bir Londra seyahatinize ekleyebileceğiniz, ulaşımı en kolay nokta. Windsor şehrindeki 900 yaşını aşkın bu masalsı şato, şu an dünyadaki en eski ve en büyük kullanıma açık şato. Bugün dahi Birleşik Krallık’ın resmi konaklama yerlerinden biri. Özellikle Kraliçe Elizabeth’in hafta sonları tercih ettiği favori rezidansı. Dünyadaki en ünlü oyuncak bebek evi olan Kraliçe Mary’nin oyuncak bebek evi, St. George Şapeli, devlet daireleri gibi alanlar turlarla gezilebiliyor.

Elbette, kraliçenin bile favorisi olan şatonun turistik açıdan da ne kadar ilgi çektiğini tahmin edebilirsiniz. Genellikle son dakikaya kalırsanız bilet bulma konusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. O nedenle de biletinizi önden almanızda fayda var. Windsor Şatosu biletinizi buradan alabilirsiniz.

Yola çıkmışken birkaç yeri birleştirmek isterseniz, yukarıda bahsettiğimiz tüm günlük tur Windsor Şatosu’na da uğruyor. Zaten tek bir yeri görmektense birkaç yeri birleştirmek çok daha ekonomik oluyor. Yaklaşık 10-11 saat kadar süren, Londra çıkışlı, canlı rehber hizmetini de içeren Stonehenge, Windsor & Bath turunu veya Windsor, Stonehenge & Oxford turunu satın almak için tıklayın.

Londra’dan Windsor Şatosu’na Ulaşım

Windsor’a trenle de gelmek de araba ile gelmek de çok pratik. Londra’da, Waterloo veya Paddington istasyonlarından trene binip Great Western trenleriyle geliyorsanız Windsor & Eton Central istasyonunda, South West Trains trenleri ile geliyorsanız da Windsor & Eton Riverside istasyonunda iniyorsunuz. Yolculuk 20 dakika sürüyor. South West Trains biletleri için tıklayın. Great Western biletleri için tıklayın.

Londra’dan Cotswolds

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Cotswolds, İngiltere’nin orta kesiminde, çayırlarında kuzuların otladığı, altın rengi Cotswold taşından yapılma taş işçiliği evlerin bulunduğu küçük tarihi köyleriyle ünlü bölgesi. Büyüleyici manzarayı keşfederek, İngiltere’nin kırsal bölgelerinde seyahat edip tarihi kasaba ve köyleri ziyaret ederek çok keyifli bir gün geçirebileceğiniz bir destinasyon.

Londra’dan Cotswolds’a Ulaşım

Yol, Londra merkezden arabayla 2 saat 88 kilometre, trenle ve sonrasında 10 dakikalık bir yürüyüşle ise 1 saat 50 dakika sürüyor. Ben biraz daha konforla gideyim, koşturmadan gezeyim derseniz Londra’dan otobüs kalkışlı, 9 saat süren, canlı rehberli çok keyifli bir Cotswolds turu var onu düşünebilirsiniz.

Londra’dan Paris’e Gitmek

Fotoğraf Kaynak: Tommie Hansen / Flickr

Hızlı trenlerle Londra’dan günübirlik ülke bile değiştirebilirsiniz. Sonuçta burası Avrupa neden olmasın! Tabii böyle bir program düşünürseniz bu konudaki en popüler destinasyonun Manş Denizi’nin öteki yüzündeki komşusu Paris olduğunu söyleyebiliriz. Ne şanslısınız ki bizim de çok kapsamlı bir Paris Gezi Rehberimiz var. Niyetlenirseniz elinizin hemen altında olduğunu bilin 🙂

Londra’dan Paris’e Ulaşım

St Pancras International istasyonundan kalkan Eurostar hızlı trenleri ile Londra – Paris arası saadece 2 saat 15 dakikalık bir yolculuk kadar kısa. Üstelik Paris’in göbeğindeki Gard du Nord’da iniyorsunuz. Günde en az 10 sefer gerçekleşiyor. Bilet için tıklayın.

Harry Potter’ın İzinde Warner Bros. Stüdyoları

Londra zaten London Eye’ı, Big Ben’i, dev dinozor iskeletinin bulunduğu Doğa Tarihi Müzesi ile çocukla tatil için ideal şehirlerden ama buna bir de tüm çocukların favorilerinden Harry Potter’ın büyülü dünyası izinde, Harry Potter filmlerinin çekildiği yerleri ve Warner Bros. stüdyolarını gezmeyi ekleyin.

Londra’dan Warner Bros Stüdyoları’na Ulaşım

Warner Bros. Stüdyoları’nın düzenlediği turlarda Harry Potter filmlerinin çekildiği setleri, kostümleri, eşyaları ve maketleri görüyor, Diagon Yolu’nda yürüyor, Platform 9¾’den trene biniyor veya Dumbleore’un odasını gezebiliyorsunuz. Sizi Londra’dan alıp günübirlik merkeze 1 saat mesafedeki Watford’da bulunan Warner Bros. Stüdyoları’na götüren Harry Potter turunu incelemek için tıklayın.

4 Comments

 1. Merhaba
  Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ediyorum
  Emeğinize sağlık
  Sorularımı soruyorum
  1-St Pancras International istasyonundan kalkan Eurostar hızlı trenleri ile Londra dan Paris e geçerken pasaporttan geçiliyor mu

  2-Eğer pasaport kontrolü oluyorsa benim çek vizem var bu vize ile giriş sıkıntı olur mu

  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir