DÜNYANIN EN GÖRKEMLİ 3. OPERA BİNASI – MACARİSTAN DEVLET OPERA BİNASI, BUDAPEŞTE

19.yüzyılda yani operanın çok önemli bir sosyal statü göstergesi olduğu, zarif leydilerin merdivenlerinde kuğu gibi süzüldüğü zamanlarda ve kendilerini gösterdiği zamanlarda Macaristan Devlet Opera Binası, Macaristan’daki en gözde yermiş. Dünyanın en prestijli operalarından biri olmasının yanı sıra hem en iyi akustiğe sahip müzik mekanlarından hem de en estetik yapılarından.

budapeste-devlet-opera-binasi
Fotoğraf: Thanate Tan / Flickr

Macaristan Devlet Opera Binası’nın Tarihi

Şimdiki adıyla Macaristan Devlet Opera Binası, orijinal adıyla Macaristan Kraliyet Opera Binası‘nın yapım fikri, 1873’te 19. yüzyılın en önemli Macar mimarlarından, aynı zamanda Aziz Stephen Bazilikası’nın da mimarı olan Miklós Ybl‘ın tasarımıyla başlamış.

Andrássy Caddesi’ndeki Neo-Rönesans tarzı opera binasının yapımı, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph’in desteği ve Budapeşte şehrinin fonlarıyla 1875’de başlamış. Bugün de halen tüm Macaristan’ın en büyük operası olan bina, 27 Eylül 1884’te halka açılmış. Oldukça süslü ve ihtişamlı olan bina, bugün dahi bir tasarım harikası olarak kabul ediliyormuş. Ana salondaki bronz avize 3050 kilo ağırlındaymış. Ana sahne ise hem hidrolik sistemli hem de dönebilen yapısı ile döneminin en modern mühendistlik örneğiymiş. Kraliyet locası da bas, soprano, tenor, alto olmak üzere dört ana opera sesi sembolize eden heykellerle süslüymüş.

macaristan-opera-binasi
Fotoğraf: Jason DeRose / Flickr

At nalı şeklindeki oditoryumu 1261 kişi kapasiteliymiş. Her ne kadar büyüklüğüyle olmasa da mühendistler tarafından yapılan incelemelere göre Milano’daki Scala’dan ve Paris Opera Binası’ndan sonra dünyadaki üçüncü en iyi akustiğe sahip opera binasıymış. Macar Ulusal Marşı’nın bestecisi Ferenc Erkel‘in heykeli binanın önünde duruyor. Kendisi aynı zamanda opera binasının da ilk yöneticisi ve Budapeşte Filarmoni Orkestrası’nın da kurucusu. Binanın önündeki bir diğer heykel de dünyaca ünlü Macar besteci Ferenc Liszt‘e ait.

budapeste-devlet-operasi
Fotoğraf: Ted McGrath / Flickr

Yeni binasında altın çağını yaşayan Macaristan Kraliyet Opera’sı yılda 45-50 değişik operayla, 130’dan fazla gösterinin yapıldığı çok prestijli bir opera haline gelmiş. Dünyadan çok önemli besteciler burada konuk olmuş. Gustav Mahler 1888’den 1891’e, Otto Klemperer ise 1947’den 1950’ye buranın yöneticiliğini yapmış.

1980’lerde bina büyük bir renovasyon geçirerek ilk açıldığı tarihten 100 yıl sonra 27 Eylül 1984‘te ikinci kez açılmış. Bugün, burası Macaristan Devlet Operası olarak halen çok aktif bir şekilde işlemeye devam ediyor. Her yıl opera sezonu Eylül’den Haziran sonuna dek sürüyor ve bu süre içinde Macaristan Devlet Balesi topluluğu da sahne olarak burayı kullanıyor.

budapeste-macaristan-devlet-opera-binasi
Fotoğraf: hijukal / Flickr

Tüyolar

Her gün 15.00-16.00 arasında altı dilde (İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Macarca) rehberli turlar oluyor. 45 dakika süren turun biletlerini operanın mağazasından alabiliyorsunuz. Fiyatlar ortalama 3.000 Forint tam, 2.000 Forint öğrenci olarak değişiyor. 10 kişi üzerindeki gruplar için günün herhangi bir saatinde tur düzenlenebiliyor. Fakat bunun için ön kayıt şart. Daha fazla bilgi için:operavisit.hu

Aynı şekilde sitesinden sezonun operalarına da bir göz atmakta yarar var. Belki denk gelir de bu özel opera binasında bir opera izleme fırsatı da yakalarsınız.

Nasıl Gidilir?

Opera binasına gitmek için Milenyum metrosuna binip (M1) “Opera” istasyonunda iniyorsunuz.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için Macaristan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir