ASYA’NIN EN ÜNLÜ MOTOSİKLET ROTALARINDAN – MAE HONG SON, TAYLAND

Mae Hong Son Rotası’na başlamadan önce:

Bu yazı okumadan önce, Tayland Gezi Rehberi yazımıza bakıp Tayland ile ilgili olmazsa olmaz önerilerimize bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Biliyorsunuz, biz öyle basma kalıp gezileri sevmeyiz. Nerede unutulmaz ve benzeri olmayan bir deneyim var, onu bulup çıkarırız. Sakın oraya göz atmadan plan yapmayın!

Mae Hong Son Loop Rotası Neden Meşhur?

Tayland’daki Mae Hong Son rotası dünyada motosiklet tutkunlarının gözde rotaları arasında. Buraya sadece motor sürmek için yurt dışından insanlar geliyor. Bu rotanın dairesel bir rota olması en güzel yanlarından. Yol boyunca hep farklı yerlerden geçerek, aynı başlangıç noktasında bitiyorsunuz.

Yolun özelliği, dik dağları bürümüş tropik ormanların, içinden akan nehirlerin yarattığı şahene manzaralar ve yolun sadece 349 km’sineki 1864 viraj!!! Yani aşağı yukarı her 20 metrede bir virajdan bahsediyoruz.

mae-hong-son-yol

Nerede Başlıyor?

Başlangıç noktası süper bir yer: Chiang Mai. Burası Tayland’ı gezerken her halükarda zaten uğramak isteyeceğiniz bir şehir, hatta bizim tüm Tayland’da en beğendiğimiz yer.  Chiang Mai ülkenin geri kalan yerlerine kıyasla çok daha ekonomik, çok daha entel ve aktivite anlamında zengin bir yer.

Chiang Mai Rehberi ‘mize mutlaka göz atın

Yani Mae Hong Son turunu çok kolay programınıza yedirebilirsiniz.

Önce Chaing Mai’de biraz takılır, ardından da motor turuna çıkarsınız. Fazla eşyalarınızı kaldığınız otele bırakırsınız. Biz öyle yaptık.

Ne kadar zaman ayırmak lazım?
Genel olarak söylenen, bu yolun tamamını motosikletle yapmak için en az 4 gün ayırmak gerektiği.  Ama bu hiç bir yer görmeden, sadece yol yapmaya yetecek olan zaman.

mae-hong-son-motor-turu

Hem tüm yolu yapayım, hem de gezeyim dediğiniz noktada, en az 7, tercihen de 10-11 gün gerekiyor.

Bu yol başlı başına yaşanası bir deneyim ve sadece bu yolda motor kullanmak için dünyanın her yerinden bir sürü insan geliyor. Yine de, bize sorarsanız, etrafınızdaki şeyleri görmezseniz çok şey kaçırırsınız.  Eğer zamanınız dar ama bir yandan da gezerek gitmek istiyorsanız, bizim önerimiz tam bir daire çizmek yerine, yarım ay yapıp geri dönemek (Yolun bir yarısı diğerinden daha kısa).

Nasıl Bir Motor Kiralamalı?

mae-hong-son-motor-kiralama
Bizim 125cc’lik atom karınca

Rota aynı yerde başlayıp bittiği için motor kiralamak için ideal. Motor Chiang Mai’den kiralanıyor. Biz bir yarı otomatik 125cc ile canavar gibi aştık dağları 😀

Biz Tayland’a giderken bu rotayı yapmaya karar vererek gelmedik. Orada karar verdik.  Aklımıza düşer düşmez de yola çıkmaya çalıştığımız  için hiç de bir hazırlık yapma şansımız olmadı. Ne rezervasyon, ne de eşya anlamında hazırlıklı değildik. Kiralama yapan yerlerdeki motorlar da tükenmişti. Bir iki saat bekledikten sonra bir motor geldi. Biz de ilk gelen motora atlayıp gittik. O da bir yarı otomatik 125cc’di.

Biz iki kişi, 125cc ile rahatça seyahat ettik ama biz hafif siklet olmamıza rağmen yokuşlarda biraz zorlandık. Biz iki kişi 120 kilo civarındayız. Kendi ağırlığınıza göre kıyaslayabilirsiniz. 125cc seçiyorsanız ya vitesli ya da yarı otomatik öneririz.

Eğer özellikle offroad yapmak istemiyorsanız scooterlar işinizi görecektir. Scooter alacaksanız, kullanabiliyorsanız, yarı otomatik bir motor tercih edin. Çok dik yokuşlar var, buralara vites seçebilmek çok rahatlatıyor. Yarı otomatik kullanamıyorsanız 150cc düşünün deriz

Motor kiralarken eğer sigorta yaptırmıyorsanız, mutlaka motorun değerini sorun ki, eğer motoru ödemek zorunda kalırsanız fiyatları şişirmesinler.

Bir de motoru geri getirene kadar pasaportunuz onlarda kalıyor, haberiniz olsun.

Mutlaka vizörlü kask.

Nereden Motor Kiralanır?

Tony’s Big Bikes

Burası en güvenilir firma. Yalnız  gezmeyi sevemeyenlerin katılabilecekleri günlük- haftalık – 2 haftalık turlar da yapıyorlar. Websitesi

Mr. Mechanic

Burası daha derme çatma bir yer ama 3 dükkanları ve çok motorları var.  Tony’s ile aralarında sınıf farkı var. Biz buradan kiraladık. Zaten seçme şansımız da yoktu. Websitesi

Motor Kirası Ve Benzin Ne Kadar?

mae-hong-son-petrol-1
Benzinci nasıl ama? 🙂

Ne kiraladığınıza göre değişir. 108cc Honda Scoopy’leri günlük 100 Baht’a veriyorlar. Öte yandan,  BMW F800Gs’ler3500 Baht’a varabiliyor. Biz ordayken 1 litre benzin 30 Baht’tı.

Motor Ehliyeti Şart Mı?

Kiralama yapan yerlerin çoğu ehliyet sormadan veriyor. Ancak polis çevirirse motor ehliyeti soracaktır.

Motor Şart Mı?

Hayır, arabayla da gezebilirsiniz ama ehliyetiniz varsa, kesinlikle motoru öneririz.

Rota

mae-hong-son-harita
Rota bir daire çiziyor. Chiang Mai’de başlayıp, Mae Hong Son’a gidiyor (dairenin bir yarısı) ve sonra farklı bir rotadan dönerek  (dairenin diğer yarısı) Chiang Mai’de bitiyor:
GİDİŞ (Route 1095) : Chiang Mai- Mae Malai -Pai -Mae Hong Son, Toplam 245km
DÖNÜŞ (Route 108) : Mae Hong Son – Khun Yuam – Mae Sariang – Hot – Chiang Mai, Toplam: 349km

Biz, daireyi tamamlamak yerine, yolun daha kısa olan yarısından (gidiş rotası) gidip gelerek, zamanımızı yol üzerindeki şeyleri de görmeyi ayırmaya tercih ettik.

Duraklar

Biz 5 gün ayırabildiğimiz için tam daire yapmak yerine, yarım ay yapmaya karar verdik. Yani gittiğimiz yoldan geri döndük.
Rotamız: Chiang Mai- Mae Malai -Pai -Mae Hong Son ve tek günde geri dönüş

Bu rota için size harika önerilerimiz var:

Chiang Dao

Chiang Mai’nin orta ve yüksek gelirlilerinin ve expatların sıcaklardan kaçmak için sığındığı dağların kucağında bir yerleşim. Dağ manzaralarıyla meşhur. Ancak buraya gitmek için yoldan 80km çıkmanız gerekiyor. Bizim vaktimiz olmadığı için gidemedik.

Pai

pai-river-view
Foto Kaynak: Flickr / whereareyoumurphy

Burası Tayland’a gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen, insanlığa olan inancınızı körükleyecek bir yer. Burası bir hippi yerleşimi. 1 ya da 2 gününüzü ayırmak isteyeceksiniz. Sanki dünyanın farklı ülkelerinden kovulan hippiler buraya göç etmiş. Yabancı çok fazla ama burada yaşıyorlar, yani yerliler. Yoga seansları, akrobasi dersleri, organik kahveler, vejeteran muffinler, 60ları aratmayan gece hayatı, sokakta satılan el işleri ve sanatçıların tezgahları ile çok hoş bir yer. Kesinlikle uğrayın. Pai’da nerede kalınır, gece nerede takılınır için Pai Gezi Rehberi‘i yazımıza, ne yapılır için de Pai’da Ne Yapılır? yazımıza mutlaka ama mutlaka göz atın. Pai Sirk Okulu da ilginç bir tecrübe olabilir. 😉

Tham Nam Lot Mağarası

mae-hong-son-tham-lot-magara
Tham Lot Mağarası’na kesin buradan bi bakın

Burası içinden nehir geçen 1.6 km büyüklüğünde dev bir mağara. Bambudan yapılmış sallara binip, elinizde koca gaz lambalarıyla bu mağarayı keşfediyorsunuz. Kalkerik yapının oluşurduğu sarkıtlar ve dikitler çok keyifli görüntüler ortaya koyuyor. İçinden nehir geçen, inanılmaz sarkıtlar dikitlerle dolu devasa Tham Lot Mağarası ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz!

Mea Hon Song (şehir)

Şehrin kendisinin çok bir özelliği yok. Ama longneckler buradan sadece 10 dakika mesafede.

Longnecks / Ban Mai Nai Soi Mülteci Kampı

mae-hong-son-tayland-longnecks

Bizim, bu rotayı yapmaktaki en büyük amacımız, boyunlarına metal halka takmalarıyla meşhur olan Padaung kabilesini görmekti. Mülteci kampının kıyısında bir köyleri var. Burada boynu halkalarda uzamış kadınlar kumaş dokuyor, çocuklar etrafta koşturuyor. Çok tatlı ve misafirperverler. Biz okula konuk olduk. Bütün çocuklar, gece öğretmenleriyle birlikte, yerde yatıyorlar. Yok olmakta olan Padaung kültürünün bozulmamış halini burada görebilirsiniz. Boyunlarına metal halkalar takmalarıyla meşhur Padong (Long Necks) Kabilesine Ziyaret ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz!

Ne Kadar İyi Motor Kullanmak Lazım?

Usta olmak gerekmiyor ama tecrübesizlere göre de değil. Dediğimiz gibi 20 metrede bir viraja girdiğiniz bir 349km gidiyorsunuz.

Yol Durumu

mae-hong-son-rotasi-basak

– Trafik bize göre tersten akıyor.
– Genel olarak asfalt iyi durumda.
– Yolda hız yapma ihtimali  yok (virajdan ötürü).

Ne Zaman?

En iyi zaman: Kasım – Şubat
Hava yağışsız ve  gündüzleri serin olması rahat bir seyir sağlıyor.

En kötü zaman: Mart-Haziran
Hava yağışlı ve çok sıcak

Tüyolar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

mae-hong-son-manzara

–  Mae Hong Son turuna çıktığınızı mutlaka motorcuya söyleyin. İnsanlar scooterleri genelde şehir içinde dolaşmak için kiraladığı için, ayrı bir bakıma ihtiyaç olmuyor. Mesela, lastikler dişlerini yitirmiş olsalar da, çok şehir içinde kullancaklarını düşündükleri için önemsemeyebiliyorlar. Dağlara çıkacağınızı bilirlerse, bazı eksiklerini tamamlayabilirler. Biz kiraladığımız yere Mae Hong Son turuna çıkacağımızı söyleyince, bizim lastikleri daha yeni lastiklerle değiştirdi. Lastiklere özellikle bakın.
– Akşam yol yapmayı tavsiye etmiyoruz. Ormanlık olduğundan havanın kararması ile birlikte çok fazla sinek çıkıyor. Ayrıca irtifa yüksek olduğu için sıcaklık güneş gidince sıcaklık çok düşüyor.
– Chiang Mai’den çıkarken bir sürü motosiklet aksesuarı satan yer göreceksiniz. İhtiyacınıza göre buradan eşyalarınızı sabitlemek için kancalı lastik ya da başka aksesuarlar alabilirsiniz.
– Benzin: Rota boyunca benzinci gördükçe yarım depo falan olmasına güvenmeyip üzerini tamamlayın. Şehirden sonra benzinlik göremeyeceksiniz. İyi ihtimalle varillerden benzin pompalayan derme çatma yerler göreceksiniz. Onunda olmadığı yerlerde bakkal gibi görünen yerlerde kola, içki vs şişelerinde benzin satılıyor.
– Hatırlatalım: Motor kiralarken eğer sigorta yaptırmıyorsanız, mutlaka motorun değerini sorun ki, eğer motoru ödemek zorunda kalırsanız fiyatları şişirmesinler.
– Yol çok virajlı olduğu için beklediğinizden çok daha yavaş varacaksınız planladığınız yerlere. O yüzden bi yere gün batımından 1 saat önce varmayı hedef koyun.

Ne Götürmeli?

mae-hong-son-kapak

– Orada kiralama yapan yerlerde ya da kitapçılarda bulabileceğiniz, motosiklet touringcileri tarafından güncellenen harika bir harita var. Onu kesin çantanıza atın.
– Sinek ilacı
– Güneş gözlüğü
– Kalın giysiler! (gece baya serin oluyor), mayo
– Vizörlü kask, yoksa gece sürüşü için gözlük (sineklerden gözünüzü açamıyorsunuz)

Tayland hakkında daha fazla bilgi için Tayland Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

25 Comments

 1. Her zaman olduğu gibi yine harika bir rota anlatımı yapmışsınız arkadaşlar. Her zaman çıktığım yollarda çok fayda sağladığınızı söylemeliydim. Emeğinize gönlünüze sağlık olsun inşallah. Kaybolmadan yanınıza alınacak 3. şey gibisiniz.

 2. Ehliyetinizi Turing’den İngilizceye çevirtin, Tayland polisi Türk motosiklet ehliyetini İngilizce olmadığı için kabul etmiyor.

 3. hiç motor tecrübem yok gözü karartıp scooter ile sizin yaptığınız gibi yarı loop u kenardan kenardan tırım tırım gidip gelemez miyim 🙂

 4. Merhaba, çok faydalı Harika bir yazı olmuş, ben Chiang Mai’ den Pai’ye motorla gitmek istiyorum fakat fazla tecrübem yok tavsiye eder misiniz?

 5. Selamlar, Ağustos ayında bizde oralarda olacağız fakat yağışlı mevsim olmasından ötürü bu rota için tereddütteyiz, acaba günü birlik gidip gelebileceğimiz bir köy vs var mı bu rota da? Ayrıca o kabilenin mesafesi ne kadardı? Uzak mı?

 6. Merhaba,
  Yazınız için çok teşekkürler, gitmeden çok işe yarıyor. Bu bölgelere giderken hepatit a, tifo gibi aşıları yaptırdınız mı? yol üzerinde kalınan yerler ne kadar temiz oluyor, önceden rezervasyon yaptırmazsak yer bulur muyuz?

  1. Merhabalar,
   Biz aşı yaptırmadık. Yaptıranlar var, kimi doktorlar yaptırın diyor, kimileri aşı olmak çok sağlıksız, yerine rahatsızlanırsan tedavi ol daha iyi diyor. Biz 2.yi seçtik.
   Rez yapmadık, hep yolda çözdük.

  1. Mevsim için özel bir hazırlık yaptınız mı acaba? Biz de Ağustosun ilk yarısı oradayız da 🙂

 7. merhabalar,

  konaklama olrak çadır mı kurdunuz yoksa yol hizhasında kalınabilecek yerler mevcut mu mu?

  bu yıl yapmak istiyoruz bu turu=)

 8. Ehliyet bile sormuyorlar sıkıntı yapmayın özellikle konaklama yaptığınız tesislerden kirarlarsanız daha kolay olur

 9. Peki Türkiyedeki bizim A motor ehliyeti oradaki polisler tarafından kabul görüyor mu acaba? Ya da B sınıfında ehliyetimizi göstersek sorun olur mu sizce 🙂

 10. Sizi tebrik ediyorum… Hem yazıların içeriği hemde görseller gerçektende 10 numara.. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir