MİLANO GEZİ REHBERİ

Milano her ne kadar İtalya’nın kültür başkenti sayılmasa da buraya gelmişken mutlaka görülmesi gereken birkaç tane dünya çapında eser ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Milano’nun en ünlü turistik ve tarihi yerlerini bu yazımızda topladık.

Bu yazımız asıl Milan gezi rehberimiz olan Milano Gezilecek Yerler yazımızın alt başlığı niteliğindedir. Milano’da yapılacak en güzel şeyleri, alışveriş, konaklama için öne çıkan yerleri ve bu yazımızdaki yerler içinden en önemlilerini detaylı bir şehir rehberi olacak o yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazımızdan önce o yazımıza göz atmanızda büyük fayda var.

Milano’da Yeme İçme rehberimize de bakmayı unutmayın.

Milano’nun Hangi Bölgesinde Konaklamalı

Centro Storico: Milano’ya ilk kez geliyorsanız veya çok az gününüz varsa şehrin en turistik noktalarının da kümelendiği tarihi merkezinde konaklayabilirsiniz.

Centro Storico otellerini incelemek için tıklayın.

Navigli: Eğer 7/24 yaşayan bir yerde konaklamak istiyorsanız veya gece hayatının kalbinde olmak istiyorsanız, tercihiniz kanal bölgesi olan Navigli olabilir. Çünkü şehrin genç dinamizmi, popüler barları ve aperitivo mekanları burada kümeleniyor.

Navigli otellerini incelemek için tıklayın.

Brera: Şehrin en şık sokaklarının, sanat galerilerinin, tatlı tasarım butiklerinin ve cafelerinin olduğu bölgesi. Sanatseverlerin de tercihi çünkü Pinacoteca di Brera başta olmak üzere çok güzel kültür sanat mekanları bu bölgede.

Brera otellerini incelemek için tıklayın.

Milano’da Gezilecek Yerler Haritası

Milano’daki önemli yerleri semt semt grupladık ki aynı günde neleri ziyaret edebilirsiniz anlamak kolay olsun. Keza harita da önemli bir planlama aracı olacaktır. Burası herkesin katkısı ile ilerleyen bir platform, sizin de tavsiye ve eklemelerinizi yorumlara bekleriz. 🙂

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Duomo di Milano
 2. Galleria Vittorio Emanuele II
 3. Museo del Novecento
 4. Royal Palace of Milan
 5. La Rinascente Milano
 6. Piazza Mercanti
 7. La Scala Theater
 8. Pinacoteca di Brera
 9. Orto Botanico di Brera
 10. Museo Poldi Pezzoli
 11. Sforzesco Şatosu
 12. Sempione Parkı
 13. Via Dante
 14. La Triennale di Milano
 15. Santa Maria delle Grazie
 16. Basilica di Sant’Ambrogio
 17. Bosco Verticale
 18. Monumental Cemetery
 19. Mudec
 20. Modern Art Gallery

Tarihi Merkez ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak: GeorgeDement / Flickr

Burası meşhur Duomo Katedrali’nin olduğu meydan. Yılın her günü turist dolu. Tüm şehrin en çok ilgi gösterilen yeri. Bol bol fotoğraf çekmelik, katedralin ihtişamına doymalık, çevredeki cafelerde keyif yapmalık. Dikdörtgen plan meydanın çevresinde, Duomo Katedrali, Galleria Vittoria Emanuele II, Museo del Novecento, Palazzo Reale, La Rinascente, biraz daha çevresine geçtiğimizde Piazza Mercanti, Teatro Alla Scala gibi görülecek yerler var.

1. Duomo Katedrali

Avrupa’nın 4. en büyük katedrali olan ve Milano Katedrali olarak da bilinen Duomo Katedrali’nin yapımı 1386 yılında başlamış ve neredeyse 500 yıl sürmüş. Nereden bakarsanız bakın gerçek bir şaheser olan bu yer bir rivayete göre bittiğinde tüm dünyanın malı sayılacakmış, bunu istemeyen İtalyanlar da yapının üst tarafında sürekli olarak devam eden bir inşaat görüntüsü yapmışlar. Duomo, dünyadaki Gotik mimari örnekleri arasında neredeyse başı çekiyor. İçinde Rönesans dönemine ait değerli ve orijinal eserlerden tutun da mumyalara kadar birçok şey görebilirsiniz. Katedralin çatısına da çıkılıyor. Buradan kuşbakışı Milano manzarası bir harika. Ek olarak belirtelim ki içeride bulunan bronz kapıya dokunan insanları garipsemeyin, gidin siz de dokunun; çünkü bir inanca göre bu kapıya dokunmak kişiye iyi şans getiriyor. Neden olmasın?

📍 Duomo Katedrali Nerede?

Adres: Piazza del Duomo, 20122 Tel: +39 02 7202 2656 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara. Metro: M1 hattı ile Duomo istasyonunda inip anında ulaşıyorsunuz.

⌚  Duomo Katedrali Ziyaret Saatleri Nedir?

Çalışma Saatleri: 9.00 – 19.00 Son bilet 18.00’de kesiliyor son kabul 18.10’da yapılıyor.

🎫  Duomo Katedrali Turu

Asansörlü giriş katedralin arka tarafına denk geliyor.

Duomo Katedrali, Milano’nun en turistik en kalabalık noktası. Eğer biletinizi gelmeden önce online olarak almazsanız tepenizde güneş en az 1-1,5 saat beklemeyi göze almalısınız. Online bilet için tıklayın.

Ben gelmişken Duomo’nun çatısına çıkıp şehre bir Orta Çağ katedralinin tepesinden bakma deneyimi yaşamak isterim derseniz, ki çok tavsiye ederiz görmenizi çünkü manzarası çok güzel, o zaman terasa da giriş izni veren Katedral + Teras bileti almanız gerekiyor.

Eğer katedralin içi ilginizi çekmiyorsa veya daha önceki gelişinizde gördüyseniz şöyle keyifli bir alternatifiniz daha var: Sadece teraslara erişim veren online bilet almak için tıklayın.

Ben hem içeri sıra beklemeden girmek hem de rehberli tur hizmeti almak istiyorum derseniz de sizi bu katedral ve teraslarını içeren rehberli tur biletine alalım.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Katedrale giderken yanınıza illa kapşonlu bir şey alın çünkü açık omuzla ve şortla girmeye izin yok. Her daim uzun bilet alım ve giriş kuyruklarına hazır olun ve mevsimlerden yazsa güneşte kavrulmaya şapka, gözlük ve güneş kremiyle hazırlıklı gidin.

2. Galleria Vittoria Emanuele II

Fotoğraf Kaynak: Matthias Rhomberg / Flickr

Adını İtalya Krallığı’nın ilk kralından alan Galleria Vittoria Emanuele II, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisi. Ama o bildiğimiz modern, kat kat mağazaları olanlar gibi değil. Buranın her adımı tarih, her köşesi İtalyan mimarisinin en incelikli temsili. Zaten mağazalarından çok bu mimarisi ve içindeki atmosferi ilgi çekiyor.

1865-1877 tarihleri arasında inşa edilen bu yapı içindeki tavan camdan yapılmış ve bu o döneme göre ciddi bir yenilik olarak kabul edilmiş. Bunun dışında bilim, sanat ve tarımı simgeleyen mozaikleri var. Mozaiklerin hemen altındaki zeminde bulunan ve İtalya’nın üç başkentini simgeleyen armalardan Torino özellikle ilgi görüyor çünkü boğanın cinsel organına tek ayağınızın topuğuyla basıp çevresinde 3 kez döndüğünüzde size şans getirdiğine inanılıyor. Bunu o kadar çok yapan olmuş ki mozaiklerin o kısmında hafif bir çökme bile meydana gelmiş! Yani Milano’ya gelmişken buraya da mutlaka gidin, inanıp inanmamak size kalmış tabi 😉

📍 Galleria Vittoria Emanuele II Nerede?

Adres: Piazza del Duomo, 20123 Web Sitesi Tel: +39 02 8845 5555 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara. Metro: M1 hattı ile Duomo istasyonunda inip anında ulaşıyorsunuz.

⌚  Galleria Vittoria Emanuele II Ziyaret Saatleri Nedir?

İçindeki mağazalar akşam 21.00’de kapıyor ama galeri aynı zamanda sokakları birbirine bağlayan 4 ucu açık bir pasaj işlevi de gördüğünden 24 saat açık kalıyor.

🎫  Galleria Vittoria Emanuele II Giriş Ücreti Ne Kadar?

Girişler ücretsiz. 

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Varsa profesyonel fotoğraf makineniz veya kameranız kesinlikle yanınıza alın çünkü böylesine özel bir mekanı hakkıyla fotoğraflamak için akıllı telefonlarınızın lensleri yeterli olmayacak.

3. Museo del Novecento

Fotoğraf Kaynak: Fred Romero / Flickr

Müze değil resmen hem tarihi hem günümüzü hem de hemen yakınındaki Duomo Katedrali’nin manzarasını alıp tek bir yapıda harmanlayan bambaşka bir yer. Tek bir mekan hepsini nasıl yapar demeyin, burası canlı örneği. Müzeye dönüştürülmeden önceki asıl adı Palazzo dell’Arengario olan yapı, Picasso’dan ve Modigliani’ye 20. yüzyıl modern sanatının en baba isimlerinin eserlerine ev sahipliği yapan, aynı zamanda da tasarım müzesi olma özelliği taşıyan bir müze.

📍 Museo del Novecento Nerede?

Adres: Palazzo dell’Arengario, Via Guglielmo Marconi, 1, 20122  Web Sitesi Tel:  39 02 8844 4061 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara. Metro: M1 hattı ile Duomo istasyonunda inip anında ulaşıyorsunuz.

⌚  Museo del Novecento Ziyaret Saatleri Nedir?

Müze pazartesileri bile 14.30 – 19.30 saatleri arası açık. Salı, Çarşamba ve Pazar 09.30 – 19.30, Perşembe ve Cumartesileri ise 09.30 – 22.30 saatleri arası açık.

4. Palazzo Reale

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Şimdilerde Milan için önemli bir sergi ve kültür merkezi olan Palazzo Reale eskilerde kraliyet sarayıymış. Bu yüzden de kocaman salonlarını, kraliyet ailesinin kullandığı mobilyaları ve yüksek tavanı şu an bile gidip görebilirsiniz. Ayrıca dünyaca ünlü sanat eserlerini belli aralıklarla belli zamanlarda ünlü müzeler ve kültür kurumlarıyla iş birliği yaparak sergiliyor. Denk gelirseniz kaçırmayın. Her anlamda gidip görülesi bir yer.

📍 Palazzo Reale Nerede?

Adres: Piazza del Duomo, 12, 20122 Web Sitesi Tel: +39 02 8846 5230  Konum için tıklayın. Haritada 4 numara. Metro: M1 hattı ile Duomo istasyonunda inip anında ulaşıyorsunuz.

⌚  Palazzo Reale Ziyaret Saatleri Nedir?

Müze pazartesileri bile 14.30 – 19.30 saatleri arası açık. Salı, Çarşamba ve Pazar 09.30 – 19.30, Perşembe ve Cumartesileri ise 09.30 – 22.30 saatleri arası açık.

5. La Rinascente

Foroğraf Kaynak: Sergio Calleja / Flickr

Paris’in La Fayette’i varsa Milano’nun da La Rinascente’si var. Modadan tutun da aksesuar, güzellik, gurme gıdalar gibi birçok kategoride çeşitli seçenekler sunan La Rinascente, İtalya’nın en ünlü mağazalar zinciri. Aslına bakarsanız bizim gibi AVM kültürüne doymuşlar için pek de enteresan bir yer değil ama yine de bahsetmeden geçmek olmaz. Alışverişe düşkünseniz, imkanınız da varsa oldukça güzel bir seçenek. Sadece İtalyan ürünlerini değil tüm dünyada bilinen markaları bulabiliyorsunuz. En üst katındaki Maio restoran da akşam üstü Duomo manzarasına karşı bir şeyler içmek için ideal.

📍La Rinascente Nerede?

Adres: Piazza del Duomo, 20121 Tel:+39 02 88521  Web Sitesi Konum için tıklayın. Haritada 5 numara. Metro: M1 metro hattı Duomo durağında indiğinizde hemen 2 dakika mesafede.

6. Piazza Mercanti

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Burası Duomo’ya çok yakın olan bir meydan. Ortaçağ zamanı boyunca kentin ticaret merkezi ve hükümet merkezi olmuş. Şu an bu role sahip değil ancak binaları ve sokakları oldukça ilgi çekici. Burada yürürken resmen Ortaçağ zamanlarına gitmiş gibi olabilirsiniz. Öyle etkileyici bir atmosfere sahip.

📍Piazza Mercanti Nerede?

Duomo meydanından 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Teatro alla Scala

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Dünya çapında tanınmış ve ün kazanmış opera binasına ve tiyatro müzesine hoş geldiniz. Opera binasından giriş yaptıktan sonra bu binanın yarısını kaplayan Tiyatro Müzesi’ni kolayca bulabilirsiniz. Bir rivayete göre burası 1913 yılında tiyatroyla ilgili benzeri görülmemiş bir koleksiyona sahip olan Parisli birinin koleksiyonu satın alınarak kurulmuş. Burada hem tiyatroyla hem de opera ve opera binasıyla ilgili tablolar, heykeller, kostümler ve setle ilgili tasarımları görebilirsiniz.

📍 Teatro alla Scala Nerede?

Adres: Via Filodrammatici, 2, 20121 Tel:+39 02 88791 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara. Metro: M1 metro hattının Duomo veya Cordusio istasyonlarında inip biraz yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

⌚  Teatro alla Scala Ziyaret Saatleri Nedir?

Çalışma Saatleri: Her gün 9.00 – 17.30

🎫  Teatro alla Scala Giriş Ücreti Ne Kadar?

Oldukça popüler bir yer o nedenle müzeyi ve opera binasını gezmek için de online bilet almanızı tavsiye ederiz. Bilet almak için tıklayın.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Teatro alla Scala, opera sanatında milli gururumuz rahmetli “La Diva Turca” Leyla Gencer’in de bir zamanlar kadrosunda yer aldığı, daha sonra da opera sanatçıları için kurulan akademide eğitim verdiği yer. Burayı bu hissiyatla gezmenin yeri apayrı.

Brera ve Çevresinde Gezilecek Yerler

İşte burası da Milano’nun en keyifli bölgesi. Parke taşlı sokakları olan ve o sokak boyunca yan yana restoranların bulunduğu oldukça tatlı bir bölge. Burada İtalyan mutfağı ile ilgili aradığınız veya deneyebileceğiniz çoğu şey bulmanız mümkün. Alışveriş anlamında da baya kendi halinde mini tasarım dükkanları, galeriler, müzeler olan bir yer. İtalyan tarzını burada daha çok hissedebilirsiniz. Ayrıca Pazar günleri kurulan antika pazarı da var! Antika severlerin dikkatine. Burada görülecek en önemli yerler Pinacoteca di Brera, Brera Botanik Bahçesi ve Poldi Pezzoli müzesi.

8. Pinacoteca di Brera

Fotoğraf Kaynak: Davide Oliva / Flickr

Burası 14. yüzyılda inşa edilmiş ve 1700’lerde kültür enstitüsü olarak hizmet vermiş. Şimdilerde ise bir sanat galerisi. Burada Rönesans dönemine ait ve o dönemin sanatçılarının önemli eserlerini görebilirsiniz. Sanatla ilgileniyor ve tarihte önemleriyle yer edinmiş eserlere meraklıysanız, tam sizin yeriniz.

📍Pinacoteca di Brera Nerede?

Adres: Via Brera, 28, 20121 Web Sitesi Tel: 39 02 7226 3264 Konum için tıklayın. Haritada 8 numara. Metro: Buraya en yakın metro istasyonu M2 hattı üzerindeki Lanza.

⌚  Pinacoteca di Brera Ziyaret Saatleri Nedir?

Müze pazartesileri hariç haftanın her günü 8.30 -19.15 saatleri arası açık.

🎫  Pinacoteca di Brera Giriş Ücreti Ne Kadar?

Özellikle de tek bir müze gezme hakkınız varsa onu Pinacoteca di Brera’da rehberli tura katılarak kullanın deriz. Rehberli tur olmasının özellikle altını çiziyoruz keza müzedeki başyapıtları bilen birisinden dinleyerek gezmenin tadı ayrı. Bilet almak için tıklayın.

9. Orto Botanico di Brera

Fotoğraf Kaynak: renagrisa / Flickr

Brera bölgesindeki 5,000 m²lik alana yayılan bu botanik bahçesi aslında 1774’de kurulmuş ve ezcacılık ve tıp okuyan öğrencilerin çalışmalarına ve araştırmalarına yardımcı olsun diye kilise tarafından kurulmuş bir bahçe. Daha sonra Milano Üniversitesi bünyesine geçince, 1998’e kadar atıl durumda kalan bahçe şehrin botanik bahçesine dönüştürülüp kamuya açılıyor.

📍 Orto Botanico di Brera Nerede?

Adres: Via Brera, 28, 20121  Web Sitesi Tel: +39 02 5031 4683 Konum için tıklayın. Haritada 9 numara. Metro: Buraya en yakın metro istasyonu M3 metro hattının Montenapoleone durağı.

⌚  Orto Botanico di Brera Ziyaret Saatleri Nedir?

Cumartesi – Pazar günleri kapalı. Diğer günler 09.00 – 17.00 arası açık.

🎫  Orto Botanico di Brera Giriş Ücreti Ne Kadar?

Girişler ücretsiz.

10. Museo Poldi Pezzoli

Fotoğraf Kaynak: dvdbramhall / Flickr

Avrupa’nın en önemli konut müzelerinden biri olan bu müze, 1881’de hayatını dairesinin dekorasyonuna adamış Gian Giacomo Poldi Pezzoli tarafından kurulmuş. Burada Pollaiolo, Botticelli gibi isimlerin eşsiz parçalarından oluşan oldukça ihtişamlı ve etkileyici porselen, saat ve zırh gibi eserleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

📍 Museo Poldi Pezzoli Nerede?

Adres: Via Alessandro Manzoni, 12, 20121 Web Sitesi Tel: +39 02 794889 Konum için tıklayın. Haritada 10 numara. Metro: Buraya ulaşım için M1 metrosu Duomo durağı çıkışını veya M3 metrosu Montenapoleone durağı çıkışını kullanabilirsiniz.

⌚  Museo Poldi Pezzoli Ziyaret Saatleri Nedir?

Müze salı günleri kapalı. Diğer günler 10.00 – 18.00 arası açık. (son kabul 17.30)

Castello ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Sforzesco Şatosu, şatonun bahçesi ve ona çıkan yolları kapsayan bölge. Bizce bir pazar keyfi için en ideal bölge.

11. Sforzesco Şatosu

Burası 15. yüzyıldan bir kale ama bizim bildiğimiz kalelerden değil. Şöyle ki içinde kültürel ve tarihsel parçaları bir araya getirdiği yedi farklı müzeye yer veriyor. Burada Michelangelo, da Vinci ve Visconti gibi sanatçıların eserlerini görebilir; ayrıca içeride bulunan antik çağ sanatları, resim galerisi gibi diğer sanatsal bölümleri de gezebilirsiniz.

📍 Sforzesco Şatosu Nerede?

Adres: Piazza Castello, 20121 Web Sitesi Tel: +39 02 8846 3700 Konum için tıklayın. Haritada 11 numara. Metro: Kaleye kırmızı hat üzerindeki Cairoli metro çıkışından ulaşabiliyorsunuz.

⌚  Sforzesco Şatosu Ziyaret Saatleri Nedir?

Çalışma Saatleri haftanın her günü 07.00 – 19.30 arası ziyarete açık.

🎫  Sforzesco Şatosu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şatonun içindeki Michelangelo ve da Vinci gibi ustaların eserlerini ve şatoyu rehberle gezmenin ayrıca çok keyifli bir alternatif olacaktır. Bilet almak için tıklayın.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Şiddetle tavsiye ettiğimiz Sempione Park, aslında şatonun bahçesi konumunda. Buraya gelmişken parkı atlamayın.

12. Sempione Parkı

Yeşillikler içinde yürüyüş veya koşu seviyorsanız, kafa dinlemek-huzur bulmak istiyorsanız veya bunların hiçbiri değil ama kentten uzak doğayla iç içe olmayı tercih ediyorsanız hoş geldiniz! 1888’de yapılan bu parkta sadece yeşillik ve benzeri şeyler yok, burası oldukça büyük bir park tam da bu yüzden içinde akvaryum, spor stadyumu, müze ve hatta ortaçağ kalesi bile var!

📍 Sempione Parkı Nerede?

Adres: Piazza Sempione, 20154 Tel: +39 02 8846 7383 Konum için tıklayın. Haritada 12 numara. Metro: Kırmızı hat üzerindeki Cadorna veya Cairoli metro çıkışından buraya ulaşabiliyorsunuz.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Burası görülmesi gezilmesi gereken bir yerden öte içinde bir gün geçirilesi, doya doya keyfi çıkartılası bir yer. Özellikle hava güzelse, bir pazar gününüzü buraya ayırıp Milano’nun yerlileri gibi piknik yapıp, sere serpe çimlere yayılıp güneşlenmeden Milano’dan dönmek olmaz. Herhangi bir marketten, plastik çatal, bıçak, tabak, bardak, hazır yemekler, içki vs. ihtiyacınız olacak tüm piknik malzemelerinizi alabilirsiniz. Piknik örtünüzü de yanınıza aldınız mı tamamdır.

13. Via Dante

Fotoğraf Kaynak: Lucienne Champ / Flickr

Milano’nun merkezinde bulunan bu yerin yapılma amacı aslında 19. Yüzyılın sonunda Codusia ve Sforzesco arasında yol yapmakmış. O dönemler önemli bir ticaret yolu sayılıyormuş. Burada bulunan bütün binalar 19. Yüzyıldan kalma olduğundan yukarıda bahsettiğimiz Piazza Mercanti meydanı kadar etkileyici bir tarihe sahip. Bugün ise bir ucu Sforzesco Şatosu’na çıkan, trafiğe kapalı, sıra sıra yemek yerleri, cafeler ve dükkanlarla dolu turistik, işlek bir cadde.

📍 Via Dante Nerede?

Konum için tıklayın. Haritada 13 numara. Metro: M1 hattı Cordusio durağında inip 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

14. Triennale di Milano

Fotoğraf Kaynak: Jean-Pierre Dalbéra / Flickr

Burası da sanat, mimari ve tasarım alanında süreli sergilerin düzenlendiği, Milano’nun en önemli modern sanat merkezlerinden biri kabul ediliyor. Sempione Parkı içinde bulunan 1933 tarihli yapının isminin “Triennale” yani “üç yılda bir” olmasını nedeni, Milano’da her 3 yılda bir düzenlenen süsleme, endüstri ve modern mimari sanatları üzerine yapılan trienale de ev sahipliği yapan mekanlardan biri olması.

📍 Triennale di Milano Nerede?

Adres: Viale Emilio Alemagna, 6, 20121  Web Sitesi Tel: +39 02 724341 Konum için tıklayın. Haritada 14 numara. Metro: Buraya M1 ve M2 metro hatlarının Cardona istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

⌚  Triennale di Milano Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesileri kapalı, Salı – Pazar 10.30 – 20.30 arası açık.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

İçindeki cafe ve kütüphane de Milano’da harika vakit geçirilecek yerlerden. Zaten yapının da içinde bulunduğu Sempione Park bizce tüm Milano’nun en güzel yeri.

Corso Magenta’da Gezilecek Yerler

Corso Magenta bölgesi Sant’Ambrogio arası kalan zon, şehrin en sofistike bölgesi kabul ediliyor. Bırakın hoş restoranlarında yemek yemeği, bölge sokaklarında yürümek bile insanı iyi hissettiriyor.

15. Santa Maria delle Grazie

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı o ünlü eserine, yemekhanesinin duvarında ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan kilise. Hangi eser olduğunu bir çırpıda çıkartamayanlarınız olabilir ama görseniz mutlaka tanırsınız! Bu küçük kilisenin önemi ve değeri de buradan geliyor.

📍 Santa Maria delle Grazie Nerede?

Adres: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Tel: +39 02 467 6111 Konum için tıklayın. Haritada 15 numara. Metro: M1 veya M2 metro hattının Cadorna durağında inip biraz yürümeniz gerekiyor.

⌚  Santa Maria delle Grazie Ziyaret Saatleri Nedir?

Kilisenin eserin bulunduğu kısmı Pazartesileri kapalı. Salı – Pazar arası 8.15 – 18.45 saatleri arasında gezilebiliyor.

⚠ Bunlara Dikkat Edin

Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği’ni görmek isterseniz en az 2 ay öncesinden biletinizi online olarak almanız gerekiyor. Ancak ziyaret için sabah erken saatleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü mekan küçük olduğundan içeri sadece 20-25 kişilik gruplar halinde alım yapılıyor ve içeride sadece 15 dakika kalmanıza izin veriliyor. Bu nedenle girişte uzun bir kuyrukla karşılaşmanız mümkün. Rehber eşliğinde gezmek ve uzun sıraları atlamak isterseniz biraz fark ödeyerek biletinizi rehberli tur içerikli de alabilirsiniz.

16. Basilica di Sant’Ambrogio

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Burası bir manastır binası ve Milano’nun en eski kiliselerinden biri.  379 ve 386 yılları arasında inşa edilip, 9. yüzyıldan itibaren yapısı sürekli değiştirilmiş. Roma mimarisine daha yakın olan bu yapı, sessiz bir atmosfere sahip. Ayrıca metro ve otobüs gibi toplu taşıma aracıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer.

📍Basilica di Sant’Ambrogio Nerede?

Adres: Piazza Sant’Ambrogio, 15, 20123 Web Sitesi Tel: +39 02 8645 0895 Konum için tıklayın. Haritada 16 numara. Metro: M2 metro hattının S. Ambrogio durağında inerek ulaşabiliyorsunuz.

⌚ Basilica di Sant’Ambrogio Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesiden cumartesiye 10.00 – 12.00, 14.30 – 18.00 saatleri arası, Pazarları ise 15.00 – 17.00 arası ziyarete açık.

🎫  Basilica di Sant’Ambrogio Giriş Ücreti Ne Kadar?

Girişler ücretsiz.

Isola, Porta Nuova ve Porta Garibaldi’de Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak: Gaetano Virgallito / Flickr

Milano’nun bu bölgeleri, nispeten turistlerin çok da fazla keşfetmediği bir yer ve belki de bu yüzden sokak sanatı anlamında oldukça ilerlemiş durumda. Şimdilerde Milano’nun underground yüzü bu bölgeler, genelde de gençlerin tercih ettiği bir yer olmasıyla her geçen gün gelişmekte tıpkı bizdeki Karaköy gibi yeni yeni kafelerle popülerleşmekte. Bu yüzden de özünde olmasa da aslında sonradan kazandığı bir hipster havası hakim. Yakın zamanda Milano’ya gidecekseniz burayı listeye ekleyin deriz. Milano’nun turistik Milano’dan çok daha farklı bir yüzünü keşfedeceksiniz.

17. Bosco Verticale

Fotoğraf Kaynak: Lorenzoclick / Flickr

İlk gördüğünüzde belki size biraz ironik gelecek, “yok artık ya ağaçları betondan binaların içine mi yerleştirmişler?’’ diyeceksiniz. Ama öyle değil, karşınızda duran aslında bir bakıma ekolojik bir mimari fikrin tasarıma dönüştürülmüş yani somutlaştırılmış hali. İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri imzalı birisi 26 diğeri 17 katlı 2 bina, kentsel yaşamın doğadan kopmadan da olabileceği, doğada yaşayan tüm canlıların da insanla iç içe olmasına imkan sağlayan bir ortam yaratma düşüncesini yansıtıyor. Hatta öyle bir yansıtıyor ki bu tasarım Uluslararası Yüksek Bina Ödülü sahibi. Yeşilin tüm tonundaki bitkiler aslında göze hitap etmekten ziyade gerçekten de sera gazlarını emip, oksijen sağlıyorlar. Yani yatay değil de dikey bir bahçe gibi. Eleştiriniz ne olur bilemeyiz ama, mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca 3 dakikada bu binaların etrafında bir tur atabilmeniz için aşağı bir video da bırakıyoruz.

📍 Bosco Verticale Nerede?

Konum için tıklayın. Haritada 17 numara. Metro: M5 hattı Isola metrosunda indiğinizde bi 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

18. Cimitero Monumentale di Milano

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Paris’teki ünlüler mezarlığı Père Lachaise gibi Milano’nun da içinde her biri ayrı ayrı tasarlanmış, kimisi devasa kimisi minimal ve mütevazi sanat eserleri görünümünde anıt mezarlığı var. Gerçekten de bir mezarlıktan öte ciddi ciddi popüler bir turist çekim noktası. Milano’da klasik turistik destinasyonları tüketenler için enteresan bir alternatif.

📍Cimitero Monumentale di Milano Nerede?

Adres: Piazzale Cimitero Monumentale, 20154 Tel:+39 02 8844 1274 Konum için tıklayın. Haritada 18 numara. Metro: M5 metro hattının Monumentale durağında indiğinizde hemen önüne çıkıyorsunuz.

⌚  Cimitero Monumentale di Milano Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesileri kapalı ama diğer günler 08.00 – 18.00 saatleri arasında açık.

🎫  Cimitero Monumentale di Milano Giriş Ücreti Ne Kadar?

Girişler ücretsiz yalnız burayı kendi başınıza gezdiğinizde pek bir anlam ifade etmiyor burada yatan kişilerin anıt mezarlarını onların kim olduklarını öğrenerek rehber eşliğinde gezmek çok daha anlamlı olacaktır. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu rehberli tura bilet almak için tıklayın.

Navigli’de Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak: Jeff Krause / Flickr

Milano’nun neredeyse en canlı yeri burası. Leonardo Da Vinci tarafından ulaşımı kolaylaştırmak adına açılan kanal günümüzde hala kullanılıyor hem de çeşit çeşit barlar ve aperitivocularla gayet aktif bir şekilde! Buradaki aperitivocularda bir içki aldığınızda restoran ya da barın kendi kurduğu açık büfeden sınırsız şekilde yararlanabiliyorsunuz. Genelde akşam saatleri ve gece güzelleşen bu yer; salaş, hoş sohbete elverişli ve turistik bir yer. Cumartesi bit pazarını da kaçırmayın 😉 Kanal dışında buraya yakın gezilmesi gereken yer diyeceğimiz yer Mudec Müzesi.

19. Mudec

Fotoğraf Kaynak: 190.arch / Flickr

Bu müze, Avrupa kıtası dışındaki, Afrika’dan Güney Amerika kıtasına, dünyada var olan kültürler üzerine yapılan araştırmaların merkezi konumunda ve bu kültürlerin Milano ile olan ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. Müzenin içindeki kalıcı olarak söyleyebileceğimiz tüm koleksiyonlar 19. Yüzyıldan bugüne kadar yapılan bağışlar sayesinde oluşturulmuş. Ayrıca müzeyi İngiliz mimar Sir David Chipperfiel tasarlamış. Sadece zarif ve bir o kadar da modern mimari tasarımını görmek için bile gelinir.

📍 Mudec Nerede?

Adres: Via Tortona, 56, 20144 Web Sitesi Tel: +39 02 54917 Konum için tıklayın. Haritada 19 numara. Metro: En yakın metro istasyonu M2 hattının Porta Genova durağı.

⌚  Mudec Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesi 14.30 – 19.30, Salı, Çarşamba Cuma ve Pazar 09.30 – 07.30, Perşembe ve Cumartesi 09.30 – 22.30 saatleri arasında açık.

Porta Venezia’da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak: Fred Romero / Flickr

Milano’nun Art-Nouveau binaları ile ünlü semti Porta Venezia. Bu semt adeta, nezihliğin kitabını yazmış bir yer. İş çıkışı sadece müdavimlerin geldiği barları, şık ama kasıntı olmayan klasik İtalyan restoranları ve cafeleriyle turistlerden ziyade Milanoluların uğrak yerleriden. Burada zamanınız varsa mutlaka görün diyeceğimiz turistik nokta GAM yani Galleria d’Arte Moderna.

20. Galleria d’Arte Moderna

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bir zamanlar Napoleon’un yaşadığı bu görkemli saray şimdilerde 19. Yüzyıla ait resimlerle dolu Milano’da görebileceğiniz oldukça seçkin bir sanat galerisi. İçinde huzur bulabileceğiniz kocaman bir bahçesi hatta küçük ama oldukça hoş bir botanik bahçesi bile var!

📍Galleria d’Arte Moderna Nerede?

Adres: Villa Reale, Via Palestro, 16, 20121 Web Sitesi Tel: +39 02 8844 5943 Konum için tıklayın. Haritada 20 numara. Metro: M1 metro hattı Palestro durağına 200 metre mesafede.

⌚  Galleria d’Arte Moderna Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesileri kapalı. Salı – Pazar 09.00  – 17.30

25 Comments

 1. Merhabalar, 29.07-02.08 arası kızımla Milano’da olacağız. Günü birlik Cenova’ya gidip gelmemizi önerir misiniz? Bergamo ve Como’ya gitmeyi planlıyoruz. Cenova’dan emin olamadık. Yazınız çok ayrıntılı ve yararlı oldu benim için . Çok teşekkürler.

  1. Merhaba bizce Cenova çok fazla olur diye düşünüyoruz 3 destinasyon anca yeter 🙂

 2. Merhaba:) 15 Temmuz da Milano’da olacagız ve 5 günümüz olacak.Roma’ya günübirlik gitmeli miyiz?Gidebilir miyiz?Önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler:)

  1. Merhaba bizce Roma’ya günübirlik geçseniz pek bir şey anlamazsınız onun yerine yakın şehirlere geçmenizi tavsiye ederiz Bolonya veya Como Gölü gibi.

 3. Merhabalar;
  Balayımız için Avrupa’da ulaşım, kalma yeri, yeme-içme ve diğer günlük rutin işlerde bizi çok çıldırtmayacak şekilde deniz kenarından ziyade gezeliö-görelim tarzı bir tatil yapmak istiyoruz. Sizin Milano ve Endülüs yazınızı okuduk. Karar veremedik. Balayı için kültürel bir gezi olması için, İtalya (Milano) mu yoksa İspanya (Endülüs) gezisi mi önerirsiniz? Ya da çok daha başka bir öneriniz olur mu? Teşekkürler 🙂

 4. Merhaba biz 14 şubatta Milano da olmayı planlıyoruz güzel bir akşam yemeği için öneriniz olur mu evlilik yıldönümümüz aynı zamanda

 5. Merhabalar, biz 28 ocakta milanoya gideceğiz şubatın 2 sinde sabah uçağımız var. Çok fazla mı oldu gün sayısı bilemedik, sizce fazla mı olur yoksa yeterli?

  1. Merhaba dediğiniz gibi bizce biraz fazla ancak günübirlik trenle Milano’dan gidip gezip dönebileceğiniz harika yerler var. Como Gölü, Bologna veya Verona’yı çok tavsiye ederiz. İsterseniz hepsini bir inceleyip aralarından bir veya ikisini o şekilde programınıza ekleyebilirsiniz. Milano’ya 3 gün maksimum yeterli olur.

 6. Merhabalar. Öncelikle Milano yazınızı çok beğendim ve çok faydalı buldum. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Bizim Ocak ayı sonunda 4 gecelik bir Milano seyahatimiz olacak. Açıkçası sıkılır mıyız diye düşünüyorum ve bir günlük Verona yapayım istiyorum. Kalan 3 günümüzü Milano için değerlendirecek olsanız sıralamayı nasıl yaparsınız? Vaktinizi aldığım için özür dilerim.

  1. Merhaba ne demek size yardımcı olmak için bu blog var :)) Öncelikle Milano’da sıkılmazsınız bizce ama eğer 4 geceniz varsa 1 günü Verona’ya ayırmak mantıklı olur ancak kalmanıza gerek yok günübirlik gidip gelirsiniz yeterli olur. Diğer sorunuza gelecek olursak bizce bir akşamı mutlaka Navigli ve Ticinese bölgesine bir akşamı Duomo bölgesine bir akşamı da Brera bölgesine ayırın deriz. 1. gün Duomo ve çevresini bitirip, ikinci günü Brera’ya ayırıp üçüncü günü de Milano’nun modern yüzü ve Sforzesco Şatosu çevresini gezebilirsiniz. Navigli’de olacağınız gece hafta sonu olursa çok iyi olur daha canlı bir akşam geçirirsiniz.

 7. Merhaba, ben bu rehberin çok yaralı olacağını düşünüyorum fakat bu gezi tam olarak ne kadar sürer diye soracaktım. Bizim Milano için yarım günümüz var (Öğleden akşama kadar). Acaba yetişir mi ve ya neleri elememiz gerekir?

  1. Merhaba yarım günde Milano’da ne yazık ki pek bir yer görmeniz mümkün değil siz yarım günde ancak Duomo’yu, tarihi pasajı ve ana meydandaki müzeleri gezebilir, üzerine bir de bir şeyler yiyebilirsiniz. Daha fazlasını planlamak gerçekçi olmaz sanırsak 🙂

 8. Milanocard indirimlerinden bahsetmemişsiniz. Kartı almak mantıklı mı acaba ?

 9. Merhaba,

  İndirimli bilet fiyatlarını eklemişsiniz. İndirimli bir şekilde nasıl alabiliyoruz müze biletlerini?

 10. Milanoda gezecek bir yer yok, sıkıcı diyenlere inat güzel bir paylaşım olmuş. Haftasonu için not ettiğim tavsiyelerinizi aldım 🙂

 11. İnanılmaz güzel bir milano tatili oldu sayenizde. Tamamen sizin yönlendirmenizle hareket ettik .teşekkürler

 12. Merhaba,

  Kasım ayı Milano ve civarına yapacağımız gezi için harika bir planlama yapmamıza yardımcı oldunuz. Tebrikler bu güzel sayfa için.

  ve teşekkürler elbette 🙂
  sağlıkla gezin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir