MOTOSİKLET MARKALARI

Motosiklet sektörü leb-i derya. Küresel büyüklükteki bu sektörde Avrupalısı da var, Amerikalısı da, uzak doğulusu da. Peki, bu sektörün başlıca markaları hangileri? Hangi marka hangi konuda en iyisi? Bu markaların Türkiye’de ki işleyişleri nasıl? Ve motosiklet tutkunu insanların markalara bakış açıları nasıl?

Piyasada Çin üretimi olmasına rağmen satıcılar tarafından “Türk Malı” veya “Japon bu Japon” diyerek satılan ürün çok fazla maalesef. Bu yüzden Türkiye’de satış ağı geniş başlıca markaların üretim yerlerini baştan belirtmekte fayda var.

Avrupalılar;

 • KTM (Avusturya)
 • Peugeot (Fransa)
 • BMW (Almanya)
 • Aprilia (İtalya)
 • Benelli (İtalya)
 • Ducati (İtalya)
 • Piaggio (İtalya)
 • MV Agusta (İtalya)
 • Triumph (İngiltere)

Asyalılar;

 • Bajaj (Hindistan)
 • Hero (Hindistan)
 • TVS (Hindistan)
 • Royal Enfield (Hindistan)
 • Honda (Japonya)
 • Kawasaki (Japonya)
 • Suzuki (Japonya)
 • Yamaha (Japonya)
 • Daelim (Güney Kore)
 • Hyosung (Güney Kore)
 • Kymco (Tayvan)
 • Sym (Tayvan)

Amerikalı;

 • Harley-Davidson

Peki, bu kadar farklı üretici varken markalar hakkında bir genelleme yok mu? O da var elbet. Baştan uyarayım bu genellemeler tüm diğer genellemelerde olduğu gibi mutlaka hatalar ve istisnalar bulunduracaktır. Ki yazının devamında başlıca markaları daha detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Not:
Bu yazılarımızı da tavsiye ederiz
MOTOSİKLETE BAŞLANGIÇ REHBERİ
MOTOSİKLET ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ
MOTOSİKLET AKSESUARLARI
MOTOSİKLET KASKI VE MODELLERİ, KASK SATIN ALMA REHBERİ
TÜRKİYE’DEKİ MOTOSİKLET KULÜLERİ VE GRUPLARI

 

JAPONLAR

Motosiklet sektöründe net bir ayrım var; “Japonlar ve diğerleri’”. Japon üreticiler tartışmasız bu algıyı hak edecek kalitede iş çıkarıyorlar. “Japon ise gözün kapalı al” düşüncesini haksız çıkarmayacak dayanıklılıkta ve daha ulaşılabilir motosiklet üreten Japonlar sektör liderliğinde şimdilik rakipsiz görünüyorlar.

⚑  YAMAHA

Fotoğraf Kaynak: www.thebikemarket.co.uk – Yamaha 125 YBR

Her şey üreticilerinde Yamaha. Evinize yemek getiren kuryenin motorundan, çölleri tek solukta geçen uslanmaz gezginlerin o kocaman motorlarına kadar geniş bir ürün yelpazesi var Yamaha’nın. Türkiye pazarında son yıllarda yaptığı çıkışla en sevilen markalardan birisi haline gelen Yamaha fiyat olarak da diğer markalara nazaran daha ulaşılabilir olanlardan.

Yamaha’nın son dönemde getirdiği düşük cc fakat kaliteli motosikletler vergilerin, kurun ve yakıt fiyatlarının bu seviyeye geldiği bir dönemde de tartışmasız çok sevildi ve çok tutuldu.
Yamaha’nın en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Yamaha Ybr (Commuter)
-Xmax Serisi (Maxi Scooter)
-Mt Serisi (Naked)
-Tenere/Super Tenere (Enduro)
-Yzf R Serisi (Racing)

⚑  HONDA

Fotoğraf Kaynak: motofuar.com – Honda Cbf 150

Bir çok sevilen marka daha. Honda da her türden üretiyor. Honda’nın da motorları uzun kmlerce sorunsuz ilerleyebiliyor. Honda’da haliyle ülkemizde çok seviliyor. Genel anlamda büyük iniş çıkışlar yaşamayan Honda piyasanın istikrarlı büyüklerinden. Ülkemizde birçok modelinin fan sayfaları oluşu ve ‘Hondacılık’ kavramının oturmuş oluşu da bu istikrarın bir göstergesi denilebilir.

Ayrıca son yıllarda ürettikleri kolay kullanımlı, ekonomik ve uzun yola yatkın modellerle de iyi satış rakamları yakaladılar.

Honda’nın en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Cbf Serisi (Commuter-Touring)
-Cbr Serisi (Racing)
-Crf Serisi (Enduro)
-Goldwing (Touring)
-Nc Serisi (Naked-Enduro)
-Pcx (Scooter)

⚑  KAWASAKİ

Fotoğraf Kaynak: kawasaki.com – Vulcan S ABS

Buyurun sektörün ağır abisine bir bakalım. Evet, Kawasaki’yi tanımlayan en güzel kelime ‘ağır’ şimdilik. Bu tabiri kullanıyorum çünkü Kawasaki diğer Japonlarda ki gibi çok dayanıklı ve kaliteli motosikletler üretse de düşük cc pazarına çok dâhil olmayışı, fiyat ve yedek parça maliyetleri olarak biraz daha tuzlu oluşu ve dağıtım ağının biraz daha yetersiz oluşu maalesef Kawasaki’yi hak ettiği yerden biraz daha aşağıda konumlandırıyor ülkemizde.

Kawasaki az model getirse de senelerdir göz alıcı motosiklet üretmek konusunda hiç taviz vermiyor.

Kawasaki’nin en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Ninja serisi (Racing)
-Vulcan Serisi (Cruiser)
-Kle serisi (enduro)
-Z Serisi (Naked)

⚑  SUZUKİ

Fotoğraf Kaynak: www.suzukimotorcycles.com.au – Inazuma 250

Dikkat! Burada çok acayip işler oluyor. Yakın zamana kadar çok az motosiklet piyasaya süren ve tam iştahımız kabardığı noktada piyasada yokları oynayanlardan Suzuki. Sonra ne mi oldu? Suzuki Türkiye yeni dağıtıcısı Doğan Gruba geçti ve dev uykudan uyandı. 2016 Motobike Expo motosiklet fuarında getirdiği modellerle Türkiye’de artık daha çok sözünün geçeceğini hissettiren Suzuki’nin önümüzde ki yıllarda daha çok canlar yakacağı şüphesiz.

Suzuki ülkemizde zor zamanlar geçirdi belki ama senelerdir spor motosikletlerde ki başarısına 2016’dan itibaren küçük cc motosikletlerde de başarılar eklemeye niyetli görünüyorlar.

Suzuki’nin en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Burgman Serisi (Scooter)
-GSR-GSX-R Serileri (Racing)
-V Storm (Enduro)
-İnazuma 250 (Naked)

TAYVANLILAR

Tüm sektörde olduklarını söyleyemeyiz. Bu adamlar daha ziyade scootercu. Her çeşit motor yapmıyorlar ama yaptıklarını tam yapıyorlar o kesin. Japon motosikletlerin her motosiklet türünde koymuş olduğu ağırlığı Tayvanlılar scooter konusunda yıkmayı başarmışlar. Hem şehirli minik hem de maxi scooter dallarında Türkiye’de çok sevilen Tayvanlılar sektörün güzel renklerinden.

⚑  KYMCO

Fotoğraf Kaynak: carpicker.net – Kymco Xciting 400i

Scooter bakıyorsak Kymco’ya da bir göz atmamak büyük haksızlık olur. Görsel olarak gayet doyurucu motosikletler ürettikleri için söylemiyorum bunu o da var elbet ama asıl olay sağlamlıkta. Bakımlarını, yağını, suyunu eksik etmediğiniz bir Kymco’nun sizi yolda bırakması çokta olası değil. Genellikle tatil yöreleri gibi scooter kullanımının yoğun olduğu bölgelerde Sym ile birlikte en çok kullanılan markalardan biri olması bunun ispatı olsa gerek.

Kymco’nun en büyük avantajıysa 250-400cc arası uzun yol motosikletlerinde çok başarılı oldukları gibi 100-200cc aralığında şehir içi motosikletlerinde de aynı başarıyı yakalamış olmaları.

Kymco’nun en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Agility serisi (şehir içi scooter)
-Xciting serisi (şehir dışı scooter)

⚑  SYM

Fotoğraf Kaynak: allfotocars.com – Sym Gts 125

İşte Tayvanlıların ikinci harikası. Sym’de yine bir scooter üreticisi. Tatil yörelerinde sıkça görmeye alıştığımız SYM marka motosikletler hem uzun yola yatkın 250lik modelleriyle hemde fiddle serisi gibi nostaljik küçük scooterlarıyla her kitleye hitap eden cinsten.

SYM’nin en ülkemize hitap eden yanı da bu ürün çeşitliliği. 125lik sempatik motorlarından 400cc’ye dayanan ürün yelpazesi iştahları kabartan cinsten.

SYM’nin en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Fiddle serisi (Nostaljik şehir içi scooter)
-Gts serisi (Maxi Scooter)
-Joyride (Maxi Scooter)

AVRUPALILAR

Çekik gözlüler motosiklet piyasasına ağırlıklarını koymuşlar iyi hoş ama hiç mi yok bu işi başka yapan, kendi çizgisini çizen? Elbette var. Çekik gözlüler kadar kalabalık değiller belki ama yine de var işte bir şeyler. Aslında Avrupalılar kendileri arasında da çok fark gösteriyorlar. Nasıl mı?

İtalyanlar, Ducati’siyle, Piaggio’suyla piyasada biraz varlar. Çekik gözlü rakiplerinin senelik satış rakamlarının onda birini yakalayamasalar da iyi birer alternatif durumundalar. Fakat ülkemizde İtalyan motorlarına karşı genel bakış ise şöyle; fazlasıyla teknolojik, uzaydan gelmiş görünüm, ilklere imza atan tasarımlar, pahalı fiyatlar, olmayacak yerlerden olmayacak arızalar, yedek parça sorunları ve daha niceleri…

Almanlar, bir dönem ülkemizde efsane hale gelmiş olan Mz motorlardan sonra artık ülkemizde Bmw ile var. Almanlar piyasada tek motorla bulunmalarına rağmen pek de güçsüz sayılmazlar.

Avusturyalılar, bu işlerin yenileri gibi göründüklerine bakmayın. Baya iddialı bir marka olan KTM ile pazara giren Avusturyalılar ileride adlarında Almanlar kadar bahsettirecek gibiler.

Avrupalı başlıca markalara da değinecek olursak ilk adresimiz Bmw olacaktır;

⚑  BMW

Fotoğraf Kaynak: www.motowallpapers.com – Bmw K 1200 R

Klasik Alman sağlamlığı, konforu, kalitesi birleşince Almanlar emeklerinin karşılıklarını alıyorlar. Hatta biraz fazla bile alıyor olabilirler çünkü bu kalite pek de orta halliye hitap edebilecek fiyatlarda değil maalesef.
Senelerdir enduro sınıfında simge haline gelmiş modelleriyle adından söz ettiren Bmw son yıllarda touring, scooter ne varsa yapmaya başladı. El attığı işleri de layığıyla yapmayı beceren Bmw’nin piyasada ki bu aktifliği umarım hep sürer.

Bmw’nin en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-GS serisi (Enduro)
-K Serisi (touring)
-S serisi (racing)

⚑  KTM

Fotoğraf Kaynak :www.rushlane.com – KTM 1290 Super Duke R Special Edition

İşte bu adamlar piyasayı karıştırmaya geldiler. Aslında senelerdir cross motosiklet üreten KTM firması birden büyük endurolar ve nakedlar yapmaya yeltenince işler karışmaya başladı. Hele birde bu işi baya baya iyi becermeleri yetmezmiş gibi tanıtım ve ar-ge konusunda da çıtayı yükseltmeleri piyasada kısa sürede yeni bir dev kazanmamıza sebep oldu.

Şimdilik ülkemizde parça fiyatları ve bakım masrafları yüksek, dağıtım ağı yeterince gelişmemiş olsa da ürettiği hemen her göze ve zevke hitap eden yenilikçi motorlarıyla KTM piyasanın afacan ama bir o kadar da sevilen çocuğu konumunda.

KTM’nin en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Duke Serisi (Naked)
-Adventure serisi (Enduro)

Diğer Markalar;

⚑  HARLEY DAVIDSON

Fotoğraf Kaynak: www.appalachianharley-davidson.com – Harley Davidson V Rod

Bu marka üzerine çok şey yazılır, çok şey söylenir. Cruiser bir motosiklet kullanıyorsanız çoğu kişinin “oo Harley almışsın” demesi çok olasıdır. Tıpkı Selpak markasının ürünle özdeşleşmesi gibi Harley Davidson’lar da bir tarzda bilinen en üst nokta olarak görülmektedir.

Bu ağır, gösterişli, pahalı motosikletlerin belki de en güzel yanı kullanıcıları. Dünya çapında bir markaya ait tek motosiklet kulübü olma özelliği taşıyan ‘Harley Owners’ grubu da bunun en güzel örneği.

Harley Davidson markasının ön plana çıkan modellerinden bahsetmekse pek mümkün değil. Her biri kendi ruhunu taşıyan motosikletler üreten firmanın aksesuar opsiyonlarının çok fazla olması da aynı model iki motosiklet arasında bile büyük farklar olmasının başlıca sebeplerinden.

⚑  BAJAJ

Fotoğraf Kaynak: cloudlakes.com – Bajaj Pulsar

Dünyanın en büyük taşeron motosiklet üreticilerinden birisi olan Hintli Bajaj firması seneler sonra başka firmalar için üretim yapmaktansa kendi motorlarını üretme yoluna gitti. Ve olanlar oldu. Türkiye pazarına öyle bir giriş yaptılar ki modeller, reklamlar, firma yetkilileri her biri fazlasıyla iddialıydı.

Başta da söylediğim gibi Bajaj firması ülkemizde çok yeni. Modelleri çok tutulsa da markanın biraz daha zamana ihtiyacı var. Fakat şu ana kadar getirdikleri 200cc ye kadar olan modeller bu kadar sevilmiş ve piyasaya çeşitlilik getirmişken şimdi 400cc lik modellerini görüpte ülkemize geleceği zamanları iple çekmemek imkânsız. Kıssadan hisse marka piyasaya girdi ve özellikle gençlerin gönlüne taht kurdu. Düşük alım gücü olan veya düşük cc tercih eden kullanıcılara hitap ederek pazarın bir yarasına çare olmaya çalışan Bajaj umarız sektörde kalıcı olabilir.

Bajaj’ın en ön plana çıkan motosikletleri ise şöyle;

-Pulsar serisi (Commuter)
-Discover serisi (Commuter)
-Boxer (Commuter)

Önemli Not: Maalesef bayilerde Türk Malı olduğu iddia edilerek satılan birçok model mevcut. Ancak yerli üretim motosiklet yapan tek firma şu an TT Costum. TT Custom’da kişiye özel motosiklet tasarlayan bir firma olduğu için bayilerden Türk malı motosiklet almanız imkân dâhilinde değil. Birçok marka Çin’den aldığı motosikletleri Türkiye’de yalnızca montajlayarak satışa sunuyorlar. Bu motorlarında kalite standardı çok yüksek olmuyor ne yazık ki.

3 Comments

 1. Eline sağlık, Türkiye’nin ilk motor markası ve üreticisi ben olacağım onu da yazarsın buraya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir