NUSA PENIDA’YA NASIL GİDİLİR – TEKNE BİLETLERİ & SEFERLER

Nusa Penida, Bali’nin Güneydoğu kıyılarına bitişik olan ada üçlüsünden biri. Buraya ulaşım için, çeşitli firmaların, Bali limanlarından düzenli feribot seferleri var. Bu yazımızda hangi limanlardan nerelere tekne var, ucuz bilet nasıl bulunur gibi faydalı bilgilere yer verdik.

Ayrıca, buradaki zamanınızı nasıl kullanacağınıza dair önerilerimizi öğrenmek isterseniz Nusa Penida’da 17 Kaçırılmayacak Şey yazımıza göz atabilirsiniz.

Nusa Penida’ya Geçebileceğiniz Bali Limanları

 1. Sanur Limanı
 2. Kusamba Limanı
 3. Padang Bai Limanı
 4. Toyah Pakeh Limanı
 5. Buyuk Limanı
 6. Sampalan Sahili

Sanur, Kusamba ve Padang Bai, Nusa Penida’ya geçebileceğiniz 3 Bali limanı:
– Sanur, aralarından en uygun olanı. Çünkü hem Bali’nin turistik merkezlerine çok yakın hem de çevresinde çok sayıda tekne operatörü var. Yolculuk 45 dakika kadar sürüyor.
– Kusamba’dan da sık sık seferler düzenleniyor ama burası turistik merkezlerin biraz dışında kalıyor. Yolculuk 40 dakika kadar sürüyor.
– Padang Bai de kendi aracı ile Nusa Penida’ya geçecekler için ideal. Arabalı feribotlar buradan kalkıyor ama çok da güvenilir değil.

Bizim önerimiz, Sanur’dan hızlı tekneye binmeniz.

Nusa Penida’da 3 tane liman var: Buyuk, Toya Pakeh, (Banjar Nyuh diye de geçiyor) ve Sampalan.

Nusa Penida’ya, Nusa Lembongan’dan (diğer 2 adadan biri) da geçme şansınız var.

Sanur’dan Nusa Penida’ya Hızlı Tekne

Hızlı Tekne Firmaları

Sanur’dan Nusa Penida’ya seferleri olan birkaç tekne firması var: Crown, Sugriwa, Marlin, Bali Eka Jaya ve S’gening Fast Boat en büyük firmalar. Hepsi ile yol yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Tarife

– Başlamadan önce uyarımızı yapalım: Yukarıda bahsettiğimiz firmaların kendi websitelerindeki tarifelere bakmayın çünkü websitelerini güncellemediklerinden farklı sonuçlar çıkabiliyor. O yüzden tüm firmaların online biletlerini satan websiteleri bu konuda daha güvenilir bir kaynak. Hangi firmaların hangi saatlerde hangi limanlardan seferleri var görmek için buraya tıklayın. Bu websitesi üzerinden bilet de satın alabiliyorsunuz.

– Biz yine de sezonda Cumartesi günleri sefer saatleri nasıl oluyor diye size bir fikir vermesi için bu tabloyu oluşturduk. FAKAT bu tabloyu baz alarak hareket etmeyin. Çünkü Bali’deki firmalar, adaya doldur boşalt sistemi ile çalışıyor ve tüm tarife yıl içinde mevsimden mevsime değişiyor. O nedenle her şekilde, en güncel bilgileri almak için yukarıdaki websitesini kullanın.

Seferlerin genellikle sabah erken saatlerde başladığını ve erkenden bittiğini fark edeceksiniz. Gece seferleri beklemeyin.

Firmalar Sanur-Nusa Penida Nusa Penida-Sanur
Crown  08.15, 11.15, 15.15 09.45, 13.45, 16.45
Sugriwa 08.30, 13.30 11.30, 13.30
Merlin 09.30, 13.00 11.00, 15.00
Bali Eka Jaya 16.30 08.30
S’gening Fast Boat 07.00, 16.30 08.00, 17.30

Bilet Fiyatları

– Eğer biletinizi internetten alırsanız, firmaya da bağlı olarak fiyatlar tek yöne 25 – 35 Dolar arasında.

– Bali’de her yerde hızlı tekne bileti satan turizm acentaları var ama onlardan alırsanız biletler 2-3 katı fazlaya geliyor. Doğrudan limandan satın almak en iyisi ama biletler genellikle bir gece önce satışa çıkıyor.

– Gidiş dönüş birlikte almak her zaman daha uyguna geliyor. Örneğin: Tek yöne 25 Dolarsa, gidiş dönüş 42 Dolar oluyor.

Nusa Penida’ya Hızlı Tekne Biletleri Çabucak Tükeniyor

Mesela sabah ilk teknenin kalkışından 10 dakika önce limana gelirseniz bilet bulma ihtimaliniz çok düşük.

Yolculuktan Bir Gece Önce Sanur’da Kalmak Çok Mantıklı

Bu şekilde, 1) Hem biletinizi bir gece önceden alıp yerinizi garantilemiş oluyorsunuz, 2) İlk tekneye bindiğinizden günü kurtarmış oluyorsunuz.

Valizlerinizi Otelde Bırakıp Küçük Çanta Yapıp Öyle Nusa Penida’ya Geçin

Şimdi gelelim en önemli detaya:

Sanur’da ne bir iskele var ne de rıhtım. Bu da demek oluyor ki varsa bavulunuzla beraber denizin içinden yürüyerek tekneye geçiyorsunuz. O yüzden Nusa Penida’ya geçerken valiz tarzı bir şey götürmeyin. Birkaç günlük ihtiyacınızı bir çantada alın ve geri kalan her şeyi otelde bırakın. O yüzden Sanur’da eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir oteliniz olsun. Biz gecenin bir köründe gelip Umah Bagus’ta kalmıştık ancak buradan beklentiniz fazla olmasın. Sadece başınızı sokacak bir yer olarak düşünün.

Aklınızda Olsun!

– Eğer hava kötüleşirse tekneye binmeyin. Çünkü kötü havada okyanus da çok kötüleşebiliyor. Zaten daha önce batmış tekneler de olmuş.

– Üstünüze su sıçrasın istemiyorsanız, arka taraflara oturun.

Nusa Lembongan’dan Nusa Penida’ya Nasıl Gidilir

Her sabah tekneler, Sarı Köprü’den Toya Pakeh’e hareket ediyor. Kesin bir kalkış saati yok. Tekne dolmuş misali 8 kişilik kontenjanını doldurunca hareket ediyor.

Nusa Penida’da Ulaşım

Atuh Beach

Nusa Penida rehberimizde gidilecek her yer için ayrı ayrı bahsettiğimiz üzere, Nusa Penida’da ulaşım konusu, yol şartları nedeniyle biraz sıkıntılı olabilir. O yüzden gitmek istediğiniz yere ulaşım aracınıza karar vermeden önce yol şartlarını kontrol etmenizde yarar var.

Scooter Kiralamak

Scooter kiralamak için en iyi yol, kaldığınız yerin sahiplerine danışmak olur. Onlar ne yapıp edip scooter’ın kapınızda hazır olmasını sağlıyorlar. Karşınıza Bali’de alışkın olduğunuzdan daha fazla bir fiyat ve daha düşük kalitede bir scooter çıkarsa şaşırmayın. Adada arz az ama talep yüksek. Günlük kiralama ücretleri 70,000 IDR’den başlıyor.

Yollar, Bali’de gördüğünüz her yerden daha çetrefilli. Eğer scooter kullanırken Bali’de zorlandıysanız, bir de Nusa Penida’yı düşünün. Ana yollar çoğunlukla idare ediyor ama en özellikli yerler ana yollar üzerinde kalmıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, mutlaka gidin diyeceğimiz her yer için yol koşullarından bahsettiğimiz bir Nusa Penida yazımız var. Onu okuyup hangi ulaşım yöntemini seçeceğinize ona göre karar verin.

Nusa Penida’da, lastiklerin patlaması gibi durumlar çok sık yaşanıyor. Gideceğiniz her yerde bengkel denilen bisiklet atölyeleri var. Buralarda ücret karşılığında lastik değiştirtebilir ve onarım yaptırabilirsiniz.

Şoförlü Araç Kiralamak

Bali’de otomobiller, turistlere güvenilemeyecek kadar değerli, bu yüzden de hep bir şoförle birlikte kiralanıyorlar. Nusa Penida’da ise şoförlü araç kiralamak, ulaşımın en güvenli yolu ama aynı zamanda da en masraflı ve yavaş yolu. Burada şoförlü araç kiralamanın günlük ücreti ortalama 500,000 IDR. İster kaldığınız yerden size araç ayarlamalarını rica edebilir isterseniz de liman boyunca müşteri kapmaya çalışan sürücülerle anlaşabilirsiniz.

Sürücülü Scooter Kiralamak

Scooter’ın daha uygun ve pratik bir seçenek olduğunu düşünüyor ama kendinizi sürüş konusunda yeterince yetkin bulmuyorsanız, scooter’ın sahibinden ücret karşılığında sizi etrafı gezdirmesini isteyebilirsiniz. Ücretler genellikle günlük 120,000 IDR şeklinde.

Bali Çıkışlı Turlarla Gelmek

Bali’yi gezmenin en pratik, en konforlu ve en güvenli yolu ise günübirlik turlarla gezmek. Nusa Penida’daki en güzel deneyimlerin bir paket program halinde derlendiği, sizi kaldığınız yerden alıp günün sonunda geri bırakan Nusa Penida’da yapılacak en güzel aktiviteleri içeren tur favorilerimizden.

Instagram’a Da Bekleriz!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

5 Comments

 1. Sanırım siz gittiğinizde bir gece önceden bilet alınabiliyordu. Şu an Bali’deyiz ve değil bir gece, bir gün önceden bile bilet alımına izin vermiyor. Bundan sonra seyahat edecekler için çok önemli bir bilgi. 2 gün önce online bilet alabiliniyor. Biz maalesef yarın şansımızı denemek zorunda kalacağız. Siz aynı duruma düşmeyin.

 2. Nusa Penida’ya 2 gün gezi, 2-3 gün dalış gibi zaman ayırmak istiyoruz. Bu durumda valizleri yazınızda bahsetmiş olduğunuz umah bagusta mı bırakmak mantıklı olur? Otelden çıkış yaptıktan sonra dahi 3-4 gün bagaj odasında bavul kabul ediyor mu?

  Ayrıca nusa penida’da ineceğimiz liman yakınlarında scooter kiralayabileceğimiz yerler var mı? Limandan kalacağımız otele ne şekilde ulaşım sağlayabiliriz?

  1. Selam Burak, 2-3 bırakmanızı sorun etmezler. Bahsettiğimiz yer mütavazi bir oteldir ama işletmecisi çok iyi bir kadın, hem de yeri çok pratik. Yanlış hatırlamıyorsam Penida’da indiğiniz yerde motor kiralayanıyordu. Aksi takdirde kalacağınız otele sorarak ayarlatabilirsiniz. Onlar motoru sizin tekne çıkışına getirirler.

 3. Merhaba,

  Bali ile ilgili yaziklarinizi neredeyse artik okumaktan ezberlemis durumdayim Yazıklariniz, oluşturdugunuz lokasyon bilgileri rotamizi belirlemimizde bize cok yardimci oldu. Fotograflarinizdan ve yaziklarinizdan sonrada 2 gunumuzu Nusa penida da gecirmeye karar verdik. Scooter kiralamak icin ehliyete ihtiyacimiz var mi ? Veya Ubud da ki gibi Nusa Penida da ozel sofor bulma gibi bir imkanimiz var mi? Konuyla ilgili bilgi donusu saglarsaniz cok sevinirim. Belki bu bilgileri de blog yazinizin arasina eklerseniz benim ki merak edenlere guzel bir iyilik yapmissiniz olursunuz. Tesekurler guzellikler sizinle olsun

  1. Merhaba Ece,
   Yanlış hatırlamıyorsam ehliyet gerekmiyordu scooter için.

   Elbette orada da özel şoför bulabilirsiniz. Ayrıca motor ile özel şoförlük yaparlar da var. Ama bende kimsenin teması yok. Duyduğuma göre ana Bali yazımızda belirttiğimiz Bali Boy Nusa Penida için de yardımcı oluyormuş. Ona danışabilirsiniz, ya da konaklama yaptığınız otele.

   İyi gezmeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir