OHRİ GÖLÜ & OHRİD’DE GEZİLECEK YERLER, MAKEDONYA

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan, Kiril Alfabesi’nin doğduğu yer olan Ohri, Avrupa’nın en derin ve en eski krater gölüyle tartışmasız, Balkanlar’da gezilecek en güzel yerlerden (diğer favorimiz de Kotor). Yamaca dizilmiş biblo gibi evleri, gölü 360 derece kucaklayan dağları ile insana yumuşacık hissettiriyor.

Bir Evde Yok, bize şöyle yazmış; “Ohri Gölü’nde mutlaka yüzün. Suyun altında kristal bir ses duyacaksınız. Göle giren insanlardan korkan midyelerimin kapanma sesi olduğu söylenir. Dünyanın en güzel müziğidir o.” Daha okurken insanın üstündekileri çıkarmadan suya atlayası geliyor. 😊  Üstelik dünyanın en temiz göllerinden biriymiş Ohrid. Biz hava şartları sebebiyle yüzemedik, neyse bari araştırmalarımız sonucunda öğrendik ki o ses yer altı kaynak sularının sesiymiş. Yüzmek ne güzel olurdu ama… Sizin yanınızda mutlaka mayonuz olsun.

Ohrid’e kaç gün ayırmak lazım?

Ohrid ritmi, büyüklüğü ve hissiyatı ile İstanbul’daki Büyükada‘ya çok benziyor. Baktığınızda 1 gün Büyük Ada’yı gezmeye nasıl yetiyor ama 2 gün kalındığında da sıkılmıyorsanız, Ohri de öyle. Aşağıda burada görülecek yerleri 2’ye ayırdık: Ohrid şehir merkezinde yürüyerek gezebileceğiniz yerler ve Ohri yakınlarındaki görülecek yerler. Merkezdeki şeyleri görmek yarım gününüzü alır, ama tadını çıkarmak için bir tam gün ayrımak isteyebilirsiniz. Ohri civarındaki yerleri görmek de yarım gün alır. Özetle; vaktiniz yoksa 1 güne sıkıştırabilirsiniz ya da 1,5- 2 günde daha geniş geniş gezebilirsiniz.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, MAKEDONYA TURU – GEZİLECEK YERLER & FİYATLAR & ÖNEMLİ BİLGİLER yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Makedonya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Makedonya’ya dair tüm önerilerimiz tek bakışta görmek için Makedonya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Yazının içinde istediğiniz konuya uçmak için tıklayın:
Ohrid’de Gezilecek Yerler
Ohri Civarında Gezilecek Yerler
Ohrid’de Konaklama
Ohrid’de Ne Yenir?
Ohrid’e Nasıl Gidilir?

OHRİD’DE GEZİLECEK YERLER


Bu haritamız sadece Ohri merkezde, herhangi bi vasıta kullanmadan, yürüyerek gezebileceğiniz yerleri kapsar. Ama etrafında mutlaka görmeniz gereken birkaç yer var ve onlar için bir vasıtaya binmeniz şart. Onları yazının ikinci kısımındaki Ohri Etrafında Gezilecek Yerler bölümünde anlattık.
Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

1. UNESCO koruması altındaki tarihi ve dar sokaklarını gezin 🚶

Ohrid Makedonya’nın 8. büyük şehri ama belki de tüm ülkenin en turistik en görülesi yeri. Hatta Makedonya’da tek bir yer görme hakkınız var deseler hiç düşünmeden Ohrid deriz o kadar ayrı tutuyoruz bu küçük ama sevimli Balkan şehrini. Zamanında 500 yıl kadar Osmanlı egemenliğinde kaldığından şehir planlamasında ve sivil mimarisinde Osmanlı etkileri görülüyor. Dar sokaklarında Safranboluvari tarihi evlerle dolu tarihi şehir merkezindeki çoğu ev Osmanlı’dan kalma. Hatta bu evler zamanla Ohrid’in sembolü haline geldiğinden sokak lambaları bile ev şeklinde. Ayrıca küçücük şehirde Osmanlı’dan kalma 10 kadar da cami var. Tarihi merkezdeki çarşısında geleneksel Balkan tatlıları ve dondurma satan dükkanlardan tatlı bir kaçamak yapın. Ne de olsa Balkan mutafğının imza lezzetleri tatlıları ve süt ürünleri.

2. Çar Samuel Kalesi’ne çıkın ve manzaraya doyun 🏰

Şehri tepeden gören bir Orta Çağ kalesi olan Çar Samuel Kalesi, 1. Bulgar İmparatorluğu döneminden kalma. Kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmiyor ama genel kanı Çar Samuel yönünde. Küçük bir yarımadanın deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yukarıdaki tepesine kurulduğu için bir yanı şehir 3 yanı deniz enfes bir manzarası var. Kaleyi gezecekler için hatırlatalım kale pazartesi günleri kapalı oluyor. Konum için tıklayın.

3. Mevsim uygunsa Ohrid Gölü’nde yüzün 🏊

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cubalibrebeachbar

Ohri Gölü Avrupa’nın oluşum olarak en eski en derin krater gölü olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda da dünyanın en temiz göllerinden. Hatta her 3 yılda bir suyu komple değişiyormuş. Bu nedenle de yazın Ege’ye uzak kalan tüm Balkanlar göle akın ediyor. Eğer yazın buradaysanız mutlaka gölde yüzme deneyimini kaçırmayın. Biz mevsim dışı burada olduğumuzdan hava yüzümüze bir türlü gülmedi gitti. Ne yazık ki yüzemedik ama bizim için acısını siz çıkartırsınız artık 😉

Kaneo Beach göle girmek için güzel noktalardan. Burada şezlong, iskele, şemsiye, yeme-içme tarzı hizmetler de bulabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Bir diğer denize girme noktası da Cuba Libre Plaj – Bar. Burası gündüz beach gece bar sistemiyle hizmet veren yerlerden. Kaneo gibi salaş değil bir tık daha sofistike. Web Sitesi: www.cubalibreohrid.com/en/ Konum için tıklayın.

4. Gölde sandal sefası yapın 🚤

Dedik madem yüzemiyoruz, biz de gölde yapılacak ikinci olmazsa olmazı yapalım ve bi sandala atlayıp keyif yapalım. Ohrid’e gidecek herkese önerimiz olsun. Gölü çepeçevre saran Safranboluvari tatlı evlere ve gün batımına karşı yarım saatlik bir turun ücreti 2 kişi iseniz kişi başı 4 Euro, 5 kişiyseniz kişi başı 2 Euro.

5. Aziz Yuhanna Kilisesi’ne (Saint John Church) ormandan yürüyün ⛪

Ohri’nin Hristiyanlık dünyası için en büyük özelliklerinden biri zamanında şehir içinde yılın 365 günü için 365 kilise yapılmış olması. Tabi bu kiliselerden yaklaşık 40 kadarı şu an günümüze kalmış. Resimde görünen kilise de Aziz Yuhanna Kilisesi (Sveti Jovan Kaneo). Ohrid’de Çar Samuel Kalesi ile birlikte en görülesi yerlerden biri. İster sandalla gölden isterseniz de ormanlık bir yoldan 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz. Bizce sandal sefasına tik attıysanız ormandan yürümeyi tercih edin. Göle hakim konumu ve dramatik manzarasıyla gerçekten etkileyici bir kilise olan Aziz Yuhanna Kilisesi’nin 1400’lü yıllardan kaldığı tahmin ediliyor. Konum için tıklayın.

6. Buraya özgü göl balıklarını tadın 🎣

Ohri Gölü, bu şehrin en büyük ekonomik değeri. Çünkü yazın göl turizmi ve göl balıkçılığı şehir ekonomisinin belkemiği. Sadece bu gölün ekosistemine özgü 200’den fazla endemik balık türü var ve sadece bu özelliği bile UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmesine yeterli sebep. Her ne kadar koruma altında olsa da günden güne göldeki su miktarı azalmakta ve insan müdahalesi nedeniyle kaçınılmaz olarak zarar görmekte. Gölde kafanıza göre balık avlayamıyorsunuz. Sadece belvica veya pastirmka denilen Ohrid Gölü’ne özgü bir tatlı su balıklarını restoranlarda deneyebiliyorsunuz. Balığın yanına da Balkanlar’ın meşhur erik rakısı Sljivovica oh mis! Fiyatlar genel olarak Türkiye’den biraz daha hesaplı. Ohrid’den bazı mekan önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

7. El yapımı kağıt yapan atölyeye uğrayın 📜

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/handmadepaper.ohrid

Ohrid’de el yapımı, hala geleneksel yöntemle kiraz ağacından kağıt yapan bir atölye / dükkan var. İsmi National Workshop For Handmade Paper (Lupco Panevski). Mutlaka uğramalısınız. Bir kağıdın yapım aşamalarını görüp sadece size özel tasarımda kartpostal tarzı kağıttan hediyelikler yaptırabiliyorsunuz. Sırf o atölyenin içini saran kağıt kokusunu içinize çekmek için bile gidilir. Konum için tıklayın.

8. Ohri Ulusal Müzesi Robevi Ailesi’nin evini görün


Geleneksel Makedon sivil mimarisinin günümüze kalana en güzel örneklerinden olan Robevi Ailesi’nin konağı Ohri sokaklarını turlarken karşınıza çıkacak sürpriz yapılardan. 1863 – 1864 yılları arasında yapılan ve iki parçadan oluşan konağın sol tarafında Konstantin Robevi, sağ tarafında ise erkek kardeşi Atanas Robevi otururmuş. Bu iki aile 1900’lü yıllara kadar burada yaşamış sonrasında da Manastır’a göç etmişler. Bu konağı da yazlık ev olarak kullanmaya başlamışlar. Balkan Savaşları sırasında Sırb askerlerin mekanı olan konak o dönemde askerlerce yağmalanmış ve bir hayli zarara uğramış. 2. Dünya Savaşı sonrasında koruma altına alınarak Ulusal Müze haline getirilen konakta arkeolojik buluntular ve Robevi Ailesi’nin eşyaları sergileniyor. Çalışma Saatleri: 10.00-14.00 – 18.00-21.00 Pazartesileri kapalı. Tel: 046267173 Konum için tıklayın.

9. St. Clement Kilisesi (Pantelejmon)

Ohrid’in Paloşnik bölgesinde, Ohri Gölü manzaralı bu Bizans üslubundaki kilise aslında ilk olarak Aziz Clement’ın Ohrid’i ziyareti şerefine Tuna Bulgar Devleti hükümdarı 1. Boris’in emriyle yapılmış. Fakat denilene göre Aziz Clement ilk yapılan kilisenin büyüklüğünü yeterli bulmayınca ilk yapılanın üzerine St. Panteleimon adına yeni ve daha büyük bir kilise daha yaptırıp burayı, Kiril Alfabesi’ni öğreteceği bir eğitim merkezi gibi kullanmış. 15. yy’da Osmanlı zamanında camiye dönüştürülen yapının aslından geriye bugüne kadar pek de bir şey kalmamış ama 2000 yılında başlatılan rekonstrüksiyon çalışmaları ile aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiş. Kilisenin temeline yapılan kazı çalışmalarında bir Roma bazilikasının sütunları da ortaya çıkmış. Yani kilisenin bulunduğu bu tepelik tümüyle aslında arkeolojik bir sit alanı. Hatta geçtiğimiz yıllarda kilise kazılarında 2,383 adet Venedik parası bulunması ile Venedik ve Ohri’nin arasında ticari ilişkilerin olduğu kanıtlanmış. Giriş 100 Makedon Dinarı. Konum için tıklayın.

OHRİ CİVARINDA GEZİLECEK YERLER

Gelelim yukarıda bahsettiğimiz araç ile gidilmesi gereken yerlere. Eğer zamanınız dar ise aralarından Struga’yı feda edebilirsiniz. Zaten Ohri kat be kat daha güzel. 
Haritanın GoogleMaps‘teki halini görmek için tıklayın.

1. Sveti Naum Manastırı’na uğrayın

Ohrid’e 29 km mesafedeki manastır ülkenin en önemli tarihi eserlerinden. Kilisenin içinde Aziz Naum’un mezarı var. Kafanızı yasladığınızda hala kalp atışının duyulduğuna dair bir hikayesi var. Muhtemelen yer altı sularının sesi ama siz yine de bi kulağınızı yaslayın. 🙂 Burada göle bağlanan bir dere üzerinde tekne turları yapılıyor. Mutlaka tekne ile de gezintiye çıkın. Konum için tıklayın.

2. Yürüyerek Sınır Geçip Arnavutluk’a Girin


Çok mu lazım? Tabi ki hayır, ama sınır kapısı Sveti Naum’a 2 dakika mesafede olunca ve Arnavutluk da Türk vatandaşlarndan vize istemeyince neden olmasın? İnsanın önüne her zaman yürüyerek sınır geçme fırsatı çıkıyor. Boş İşler Müdürlüğü’nde böyle eğlenceleri çok seviyoruz. 😀 İşlemler sadece 10 dakika alıyor. Daha çok vakti olanlar yaya geçmek yerine bir gününü de Arnavutluk’ta geçirmek isteyebilirler.

3. Struga’da mola verin

Aslında baktığınızda Struga’da çok da birşey yok ama Ohri’ye gelenler illa bir Struga’ya da uğruyor. Ohrid merkeze 15 kilometre 20 dakika mesafede, Arnavut sınırına yakın küçük bir Makedon şehri. Ohrid’den günübirlik hatta araba yolculuğu yapıyorsanız sadece yol üstünde göl kenarında bir mola vermek için uğrayabileceğiniz bir yer. Konum için tıklayın.

4. Su Müzesi – Museum on Water  (Bay of Bones)

Ohrid’den Sveti Naum’a doğru giderken, sadece 16 kilometre kadar uzaklıkta denizin üzerine kurulmuş ilkel kerpiçten yapılma bir yerleşim var. MÖ 1200-700 arasında burada yaşayan insanlar hem yaban hayvanlarından, hem de insanlardan korunmak için suyun üzerine bir yerleşim kurmuşlar. Yüzer köprüyü kaldırdıkları zaman güvende oluyorlarmış. Burası da aslına bire bir uygun olarak bu ilkel yerleşimin reprodüksiyonu ve müzeye dönüştürülmüş hali. Ayrıca bu bölgede harika bir göl manzarası ve inanılmaz berraklıkta bir suyu var.  Konum için tıklayın.

5. Ohrid Summer Festival’e katılın

1961’den beri Ohrid’de her yaz 12 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Ohrid Summer Festival, sadece Ohrid’in değil tüm Makedonya’nın en büyük kültürel etkinliklerinden biri. Nigel Kennedy’den, Ennio Morricone’ye dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı festivalde müzik ve tiyatro ağırlıklı bir program oluyor.

6. Pelican Adası (Golem Grad)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bir yanı Arnavutluk bir yanı da Yunanistan kıyısı olan Prespa Gölü üzerinde, Galičica Ulusal Parkı sınırlarında bulunan Golem Grad adası, içinde antik kalıntıların ve 4.- 5. yüzyıllardan kalma kiliselerin olduğu, bitkilerden kuşlara çeşitli endemik canlı türlerine ev sahipliği yapan bir adacık. Özellikle de pelikanların mesken tuttuğu yerlerden. 2008 yılında turizme açılan ada aynı zamanda “Yılan Adası” olarak da geçiyor. Buraya tur şirketlerinin Ohri’den günübirlik programları var. Hatta tur sırasında Stenje Köyü’ne de kısaca uğruyorsunuz. Daha sonra botla adaya geçiliyor. Tura adada kumanyalı öğle yemeği de dahil. Web Sitesi: http://www.laletours.com/index.php/en/excursions/85-day-trip-to-the-uninhabited-island-golem-grad Konum için tıklayın.

OHRİD’DEN NE ALINIR?

Ohri İncisi 🐚

Fotoğraf Kaynak: wikipedia.com

Ohrid’e ayak basar basmaz fark edeceksiniz ki şehirde birçok inci takı satan hediyelik eşya dükkanı var. Kolyeler, küpeler, bileklik, yüzük ve tespihler…Ohrid incisi diye bilinen inci aslında denizden çıkarılan bildiğiniz minik, parlak ve yuvarlak tanecik değil. Bu inci, Ohri Gölü’nde yaşayan Paşita adlı bir alabalık türünün pullarının özel bir işlemden geçirilip hamur haline getirildikten sonra, inci şekli verilmesiyle veya elde edilen karışımın sedefin, plastik boncuğun ve taşın üzerine uygulanmasıyla yapılıyor. Yani doğal bir oluşumdan ziyade tamamen el emeği göz nuru. Hatta Ohrid’de bu tekniği bilen ve hala uygulayan sadece 2 aile varmış. Bu aileler neredeyse 100 yıldır aynı teknikle artık bir Ohrid klasiği haline gelen takıları yapıyorlarmış. Haliyle teknik bir sır gibi saklanıyor. Öyle ki herhangi bir boşanma durumunda teknik elden gider diye bu iki ailenin kadınlarına bile ser verilip sır verilmiyormuş.
Filevlerin web sitesi: ohridpearl.com
Talevilerin web sitesi: ohridskibiser.com.mk/en

Klasik Hediyelik Eşya

Süs eşyası gibi hediyelik eşyaları tercih edenlerse çarşıdaki Melodija isimli küçük dükkana uğrayabilirler. www.facebook.com/pg/dooel.melodija

OHRİD’DE KONAKLAMA


Tur şirketleri genelde Ohrid dışındaki otellerde konaklatıyorlar ama bizce eski Ohrid’deki otelleri tercih etmek lazım.

Jovanovic Guest House ($$$)

Saraishte ve Potpesh Plajları’na çok yakın ve tam merkezde bir misafir evi. Ev sahipleri çok ilgili ve ulaşım konusunda bilgilendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Süper bir göl manzarası var, kahvaltısı da güzel. Adres: Boro Shain 3, Ohrid, Makedonya  Tel: 389 71 511 170 Detaylı bilgi ve rezervasyon

Apartment Villa Dudanov ($$)

Çok yardımsever ve misafirperver ev sahipleriyle, temizliğiyle insanlardan çok iyi puanlar almış. Samoil Kalesi’ne 500 metre, havalimanına ise 9 kilometre. Şehrin eski Ohrid bölümünde bir otel. Teras ve göl manzarası var. Adres: Ilindenska 6, Ohrid 6000, Makedonya Tel: 389 71 964 016 Detaylı bilgi ve rezervasyon

Di Angolo Apartments ($$)

Göl kenarına yürüyerek 2-3 dakika uzaklıkta. Temizliğiyle, konumuyla kalınabilecek bir hostel. Yanındaki pizzacıda mutlaka bir öğün pizza yiyin deriz. Adres: Petar Chaulev 31, Ohrid 6000, Makedonya Tel: 389 75 439 911 Detaylı bilgi ve rezervasyon

Ane Teyze’nin Evi (Homestay – $)

İsmine Ane Teyze’nin Evi dediğimize bakmayın, tamamen bizim uydurmamız! 🙂 Biz burada kalmadık ama bir Evde Yok kalmış ve Ane Teyze’nin misafirperverliğinden acayip memnun kalmışlar. Ane Teyze göl manzaralı iki katlı şirin bir evde oturuyormuş ve kendi alt katta yaşayıp üst katı kiraya veriyormuş. Dil bilmese de bir şekilde anlaşabilmişler. O kaldığı zaman yaklaşık 15 TL gibi bir fiyata kalmış ama o zamandan beri fiyatın revize olmuş olması çok muhtemel. Böyle sıcak, göl kenarında bir ev ortamında kalayım derseniz mutlaka bir arayın deriz. Ev sahibinin adı Ane, evi Kosta Abras‘ta.  Tel: 071667142

OHRİD’DE NE YENİR?

Ohrid’de tadılması gereken Balkan mutfağı nimetleri arasında köfte, ev yapımı sosis, bir nevi salata olan sopska, Ohri Gölü’ne özel olarak bir alabalık türü olan belvica ve pastirmka, trileçe gibi sütlü tatlılar ve dondurma, kıymalı börek gibi lezzetler var.

Öncelikle, bizce Ohri’de gelince insan illa bi o göle sıfır restoranlarda yemek yemek istiyor. Favori mekanlarımızdan birisi olan Kaj Kanevche’nin çok keyfli bir iskelesi ama malesef lezzet olarak daha başarılı olan Belvedere deniz sıfır değil, ama sahil yolu üzerinde.

Vkusno

Vkusno’yu yine denemedik ama birçok Evde Yok tavsiye etti, şehirde en iyi ızgara yapan yerlerden biriymiş. Kaşarlı köftesi çok lezzetli, mutlaka deneyin. Salaş bir yer. Tel: 389 71 606 946  Konum için tıklayın.

Lihnidos Restoran

Ohri’de balık yiyebileceğiniz yerlerden iyi biri. Şehir merkezinde bir restoran Lihnidos, Ohri’nin eski adı konmuş restorana. Ohri balığı (ohridska pastrmka) mutlaka tadılmalı giderseniz. Fiyatlar Ohrid ortalamasının biraz üstünde. Tel: +389 70 232 163 Konum için tıklayın.

Dalga Restoran

Ohrid’e gidince mutlaka tadılmalı dediğimiz Ohri Gölü’nün alabalık türü belvica’yı tadabileceğiniz yerlerden. Deniz mahsülleri ve akdeniz mutfağı ağırlıklı yemekleri var. Ünlülerin de çokça gittiği, yani bilinen bir restoran aslında. Öyle kıyıda köşede kalmış özel keşiflerden değil. Servisi çok iyi, fiyatları Türkiye’ye kıyasla inanılmaz uygun ve temiz bir yer. Canlı müzik oluyor. Cuma-cumartesi 01.00’e kadar, diğer günler 00.00’a kadar açık. Adres: Kosta Abrash 3, Ohrid Makedonya Tel: 389 46 255 999 Konum için tıklayın.

Restaurant Belvedere ♡

Ohrid’in sahil yolunda, tatlı, otantik ve leziz bir restoran. Hem yemekleri lezzetli, hem de fiyatları oldukça uygun. Kaşarlı köftesi ve sopska salatası çok sevilenlerinden. Onun dışında Makedonya’ya ait birçok geleneksel yemeği bulabilirsiniz. Genelde piano çalan biri oluyor. Adres: Kej Marshal Tito BB, Ohrid 6000 Tel: 389 46 231 520 Konum için tıklayın.

Dr. Falafel

Değişik tatlar ararsanız çok güzel falafel yiyebileceğiniz bir yer burası. Küçük, salaş, içine maksimum 10-12 kişi sığabilecek bir yer ama yemekleri gerçekten lezzetli. Adres: 7mi Noemvri br.8, Ohrid 6000, Makedonya Tel: 389 77 897 167  Konum için tıklayın.

Kadmo Bar

Uygun fiyatlı lezzetli kokteyller içebileceğiniz, aynı zamanda atıştırmalık bir şeyler de bulabileceğiniz bir kokteyl bar. Ohri’de bayağı ünlü bir yer ve çoğu gece konser veya etkinlik oluyor.  Adres: Kosta Abrash, Ohrid Tel: +389 76 555 530 Konum için tıklayın.

Gladiator

Manzarası çok güzel ve yerel yemekleri çok lezzetli. Fiyatları çok uygun. Adres: 14, Brakja Miladinovci, Ohrid, Makedonya Tel: 389 78 261 482 Konum için tıklayın. 

Pizzeria Cosa Nostra

Pizzaları çok taze, lezzetli ve seçmek için çok fazla seçeneğiniz var. Pizza yemek istemezseniz lazanya gibi alternatifler de var. Fiyatları uygun. Burası da Eski Ohrid’de, barlar sokağında. Adres: Kosta Abrash, Ohrid 6000, Makedonya Tel: 389 46 230 240 Konum için tıklayın.

Cuba Libre Beach Bar

Ohri Gölü kenarında hem gündüz hem akşamları acayip keyif yapabileceğiniz bir yer. Temiz, düzenli bir yer. Gidip bir şeyler içmek isterseniz fiyatlar da çok uygun. Adres: Cuba Libre Beach Ohrid Tel: 389 75 357 545 Websitesi: www.cubalibreohrid.com/en/  Konum için tıklayın.

Kaj Kanevche ♡

Ohri Gölü’nün tam üstünde, süper bir manzarayla ister kahvaltı edebileceğiniz isterseniz günün diğer saatlerinde yemek yiyebileceğiniz bir yer. Kafa dinlemek için biçilmiş kaftan. Fiyatları uygun. Adres: Kocho Racin 39, Kaneo, Ohrid Tel: 389 70 800 760 Websitesi: restaurantkajkanevce.wixsite.com/kajkanevche Konum için tıklayın.

OHRİ NEREDE?

Ohrid, Makedonya’nın güneybatısında Ohri Gölü kenarındaki şehirlerden biri. Arabayla:

Makedonya’nın başkenti Üsküp – Ohri arası 172 kilometre 2,5 saat,
Komşu şehri Stugra – Ohri arası 15 kilometre 30 dakika,
Manastır – Ohri arası 72 kilometre 1,5 saat sürüyor.

OHRİD’E NASIL GİDİLİR


Uçakla Ohri – Ohrid’e İstanbul’dan direk uçak olmadığı için, Üsküp’e uçup oradan araba kiralayıp şehrin altını üstüne getirmek bizce en iyi seçenek. İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın Üsküp Skopje Havalimanı’na direk uçuşları var. Türk Hava Yolları’nın her gün 2 tane, Pegasus Havayolları’nın ise Çarşamba ve Cumartesi günleri hariç her gün 1 tane direk uçuşu var Üsküp’e. Oradan da havalimanından araba kiralayıp yaklaşık 2 saat 45 dakikada Ohrid’e ulaşabiliyorsunuz. Ohrid’e gitmek için ya otobandan ya da dağ yolundan gidebilirsiniz, bizce otobandansa harika manzaralı dağlardan geçebileceğiniz Mavrovo Yolu daha iyi bir alternatif. Ayrıca Ohrid’de gezerken de arabanızın olması çok kolaylık sağlayacak.
Üsküp’e uçak bileti bulmak için bu yazımızı mutlaka okuyun: Ucuz Uçak Bileti 

Araba kiralama – Araba kiralama konusuna gelirsek, bu konuda verebileceğimiz birkaç püf nokta var: Arabayı kiralarken her şeyi peşin ödeyin deriz.  Çünkü bazı çakal firmalar önden depozitonun alınıp, araba teslimatında ödeme yapıldığı durumlarda  beklenmedik masraflar çıkarabiliyorlarmış. Bu yüzden işinizi sağlama alıp herşeyi önden ödemek ve faturayı da saklamak en güvenlisi. En azından içiniz rahat olur böylece, ferah ferah gezersiniz.

OHRİ TARİHİ


Ohrid Avrupa’nın oldukça eski yerleşim yerlerinden biri ve Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış. Şimdilerde turizm açısından dikkat çekse de kültürünü ve tarihini göz ardı etmek haksızlık olur. Ohrid’de ilk yaşayanlar buraya ”Lychnidos” dermiş bu söz de ışıkların şehri anlamını taşıyormuş. Gerçekten de özellikle geceleri şehrin ışıkları büyüleyici oluyor.

Ohrid M.Ö. 4. yüzyıllara dayanan bir tarihsel geçmişe sahip ve birçok yapı cidden iyi muhafaza edilmiş. Bizans, Bulgar ve Sırp İmparatorlukları’nın egemenliklerinden sonra Osmanlı Devleti egemenliğine girmiş. Ohri ”Via Egnatia” isminde Roma İmparatorluğu’nun ana güzergahlarından birinde olduğu için yapılan ticari faaliyetler bölgedeki kültürel çeşitliliği ve ticareti çok geliştirmiş. Ohri aynı zamanda bir dönem Hristiyanlığın merkezlerinden biriymiş. Tarih boyunca değişen, gelişen hem tarihsel hem kültürel özellikleri şehirde hisarlar, manastırlar, kiliseler ve camiler yapılmasına neden olmuş ve birçoğu hala ziyaret edilebilir durumda.

Belki de Ohrid denince en çok akla gelen Ohri Gölü’ne gelince, şehrin simgesi durumunda. Hatta Ohri Gölü 1979’da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş, bir yıl sonra 1980 yılında da Ohri kenti bu listeye eklenmiş.

 

 

 1. Merhaba. Dün yolumuz Ohrid’e düşünce nerede ne yesek dedik ve tavsiyelerinizden Restaurant Belvedere’yi seçtik. Çok memnun kaldık. Teşekkür ederiz.

 2. Merhabalar, iki kızımla halihazırda Üsküp Tetovo, Manastır ve son durak Ohrid’deyiz. Tavsiyeleriniz üzerine planladığımiz gezimiz gerçekten çok güzel geçti. Tüm geneli aynı ama Üsküp’ te çok fazla yardım aldık. Samimi ve dürüst insanlar, Corona dönemi olmasi nedeniyle cok sakin , herkes çok hassas bu konuda, Üsküp yürüyerek bile gezilebilecek bir şehir ancak ihtiyaç halinde bizimde çok destek aldığımız taksici Rıdvan Abi (+38970763338 ) gerek ulasim konusunda gerek tüm ülke genelindeki soru ve sorunlarımiz için çok yardımcı oldu , Türkçe de biliyor.tesekkurlerimi bir borç bilirim

 3. Merhaba,
  Bloğunuzdaki tavsiyeler doğrultusunda makedonya gezisi planlıyoruz.
  Üsküpten Ohri ye araç ile geçeceğiz ancak özellikle belirttiğiniz gibi dağ yolunu tercih etmek istiyoruz
  Yani: “Önerdiğimiz rota Üsküp – Matka Kanyonu – Tetovo (Kalkandelen) – Struga’dan geçip ve Ohri’ye varıyor ve Bitola’da bitiyor. “ şeklinde. Ancak bunun için hangisini tercih etmemiz gerek acaba?

  Google maps, 2 seçenek gösteriyor, biri yaklaşık 20 km daha fazla uzun süren rota, o yolu mu izlemeliyiz.

  Teşekkürler:)

  1. Utku şimdi tam hatırlamıyorum üzerinden zaman geçtiği için ama uzun olandı galiba. Gittiğinde hangisi manzaralı olan yol diye sorarsın.

 4. Merhabalar, her zamanki fibi tavsiyeleriniz uzerine bir cok guzel yer orduk, tesekkur ederiz.Listenizde yer almayan bir yeri de biz ekleyelim dedik..Potpes beach restaurant hem göle sıfır manzarası hemde merkeze kıyasla uygun fiyatlariyla gayet güzel bir yer.Su an bulunduğumuz bu yere mutlaka gelmelisiniz

 5. Merhabalar,
  Yapmayı planladığım her geziden önce bizevdeyokuz.com u ziyaret ediyorum.
  Çok bilgilendirici,açıklayıcı ve eğlenceli hazırlıyorsunuz.Teşekkürler.Mutlu güzel gezmeler 🙂

  1. Üskup’ten otobüs olması lazım. Kotor 6-7 saat sürüyor. Pristine üstünden gidiyor. Vardar Turizm ve Galep Turizam kontrol ediniz. Galep Turizam yanlış yazmayın. 🙂

 6. Belirtmek isterim, artık Türkiye’den nereye giderseniz gidin ucuzluk söz konusu değil. Makedonya bile pahalılıkta 207 ülke içinde 203’üncüymüş ama bize pahalı.
  Birkaç.örnek;
  Köfte 21 TL, şopska salata 15 TL, pizza 32 TL, ohrid alabalığı 250TL/kg, 33 CC küçük bira 12 TL, cappuccino 10 TL.
  Yani Türkiye’den daha ucuz birşey hemen hemen yok, içki bile.
  Haberiniz olsun.

 7. 20/08/18-23/08/18 tarihleri arasında ohri de olacağım.
  Verdiğiniz bilgiler çok yararlı.
  Teşekkürler.

 8. Merhaba geç cevap verdim, kusura bakmayınız. Biz yarın Üsküp’e ve daha sonra Istanbul’a dönüyoruz. Bugün ayın 30’u. Site sahiplerine duyuru. Üyelik sistemi ile insanları buluştursunlar. Acil durumlar için ilaç gibi olur. Sağlıcakla kalınız efendim.

  1. Merhaba,
   Yukarıdaki yazımı yazdıktan 24 saat sonra yani 31 temmuz 2018 de Ohrid’de kalp krizi geçirdim. Şu an Ohrid de takılan kalp stenti ile tekrar Ohrid e gideceğim günü iple çekiyorum. 🙂 Cevap veremediğim arkadaşlar var ise özür dilerim. Kalbe takılan stent sonrası uçuş yasağı sayesinde 15-20 gün daha fazla kaldım Ohrid de. 🙂 Tabii 5 günü yoğun bakımda.
   Ben çok ilginç bir konuda site sahiplerinden yardım isteyeceğim. Kaliteli seyahat sigortası şirketleri hakkında paylaşımda bulunsunlar. Ben kalp krizi sonrası seyahat sağlık sigorta şirketi ile davalık oldum. Ödeme yapmadılar. Dava sonuçlanıncaya kadar sigorta şirketi ismini paylaşmayacağım. Dava sonuçlanınca bu konuda ki bildiklerini de yazacağım ki başka madur duruma düşenlere yardımcı olayım.

   Sağlıcakla kalın.

   1. Engin selamlar,
    Çok çok geçmiş olsun. Lütfen bizi de haberdar et dava sonucundan. Hasreddin Hoca’nın dediği gibi bu işleri en çok okuyan, araştıran değil, damdan düşen bilir. Merakla bekliyoruz. Umarım hem dava, hem de sağlık tarafında herşey yoluna girer. Tekrar çok geçmiş olsun.

   2. Merhabalar tekrar. Sigorta şirketine açtığım davayı kazandım. Bugün paramı aldım. 🙂 🙂 Sigorta şirketinin ismini paylaşmayı isterim ama hukuki sakıncası var mı bilemiyorum. Uluslararası büyük bir şirket belki de ilk üçte.

    Siz siz olun alacağınızı, hakkınızı kimsede bırakmayınız. Seyahatleriniz öncesi mutlaka seyahat sigortası yaptırınİz. Çok cüzi bir ücrete güvencesi elinizde olsun. 10 günlük tatil için kişi başı 100.00 TL gibi bir ücrete bahsediyorum. Ben 33 TL Ye yaptırmıştım. Daha 8 -9 ay önce hemde. Her harcamamı aldım. Aramızda kalsın iyi bir para aldım. 🙂

    Bir kaç aylık yurtdışında kalacaklara da tavsiyem. SGK ya gidin, Yurtdışına gideceğinizi ve ülkenin ya da ülkelerin sosyal sigortalarına verilecek belgenizi alın. O ülkenin SGK sı. Gittiğiniz yerde sgk lı gibi kalabiliyorsunuz. Türkiye deki gibi her hakkınızı kullanabilirsiniz. Her ülkede geçerli değil ama listeyi kontrol edersiniz.

    Şimdilik bu kadar. Sağlıcakla…

    1. Engin ne büyük incelik unutmayıp bizi burada güncellemen. Çok teşekkürler. Oh çok sevindim madur olmadığına. Sigorta şirketinin ödeme yapmamak için ileri sürdüğü sebep neydi? Kendine dikkat et lütfen. Sevgiler

   3. Güzel cümleleriniz ve nezaketinize asıl ben teşekkür ederim. Sigorta şirketi kalp krizinin kronik bir hastalık olduğunu ileri sürdü. Kronik hasta olmadığımı ben biliyordum. Kanıtlayın dedim ki kanıtlayamadılar. Seyahat ve sağlık sigortası anlam itibari ile zaten her halukarda poliçe elinde oldukça kazalara karşı korur. Maddi konuda güvencedir. Yüzbinlerce dolar tutan tedaviler var. Hani o gıptayla baktığımız yabancıların ülkemizden ambulans uçaklarla götürdükleri kazazede ya da hastaların faydalandığı gibi. Sigorta şirketini dolandırmaya kalkma yeter. Bu bir nimet aslında. Mutlaka yaptırın.
    Tekrar sağlıcakla diyorum.

 9. Merhaba ergin yüksel’le iletişime gecmemize yardımcı olurmusunuz lütfen sadece bir günumüz var burada

 10. Dün geldik yine Ohrid cennetine. 1 haftamızı ayırdık. Gelecek olanlara yaedımcı olmak izteriz. Sağlıcakla.

 11. Merhaba,
  Anlatımınız çok güzel ve tamamen doğru. Son iki yıldır Ohri benim memleket oldu. Çok sevdim.
  24 Temmuz 2018 tarihinde tekrar 8 -9 günlüğüne gidiyorum. İki ayrı otelde kalacağım. İsteyenlere yerinde ücretsiz rehberlik benden. 🙂 Resen (Resne) , Bitola ( Manastır), Struga da Ohrid’den günü birlik ulaşılabilecek güzel yerler.
  İstanbul’dan ulaşım için tavsiyem şu şekilde. Hava yolu ile Üsküp ve 4 kişiden fazla iseniz taksi. Pazarlıkla 80 Euro ya gitme imkanı var. 1-2 kişi iseniz terminalden Vardar Turizm (bizim Havaş-Havataş gibi) Üsküp Otogarı’na ve oradan mümkünse Galep Turizam (yanlış yazılmadı Turizam) ile Ohrid’e 30- 35 lira gibi gidersiniz. Galep Turizm’in araçları daha iyi. Gidiş- Dönüş bileti çok çok uyguna geliyor haberiniz olsun. 3 – 3,5 saat sonra Ohrid otogarındasınız. Yol üstünde bir mola yeri var ve mutlaka mola yerinde “Pişi” yiyiniz. Bildiğiniz hamur kızartması ama çok lezzetli yapıyorlar.

  Not : Üsküp şehrinde taksiye binmek zorunda kalırsanız dikkat edin. Her konuda dikkat edin.

  Ücretsiz rehberlik ve tavsiyelerim sizlere her daim açık. Türk kahvesi ya da Türk çayı ısmarlayan olursa yok demem. bizevdeyokuz izin veriyorsa telefon paylaşırım.

  Sağlıcakla kalın.

  Ergin YÜKSEL

  1. Güncelleme yapmak şart oldu. !!
   Az önce rastlantı eseri öğrendiğim güzel bir haberi paylaşmak isterim.
   Onur Air, İstanbul – Ohrid seferlerine başlamış. Şimdilik sadece pazar günleri uçuşları var. Ohrid’e gidiş fiyatı çok uygun bir fiyata yapıyorlar. Sadece 291 TL Tam doluluk işe uçuyorlar.

   Sağlıcakla kalınız efendim.

 12. Merhaba,
  Öncelikle teşekkür ederim yazınız çok güzel. Kalınacak yerler konusunda Ane teyzenin evinden bahsetmişsiniz. Evinin bir ismi var mı öncesinde rezervasyon yaptıramıyor muyuz? Kendisi ingilizce bilmiyorsa telefonla anlaşmak hem zor hem de masraflı olacak gibi duruyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Son iki, üç yıldır oraya giden ve neredeyse tüm kalınacak yerleri bilen biri olarak ben bu teyzemizi duymadım. Nina olma ihtimali olabilir. Nina abla da geçen sene kaldık. Villa Nina evinin adı ve süper bir yer. Aya Sofya kilisesinin 10 adım yanı. Kendisi Hırvat, eşi Sırp. Kedilerinin adı Türkçe, şimdi hatırlayamadım. Dizi filmden bulmuşlar ismi. 🙂
   Uygun fiyatlı ve merkezi yer olarak La Piazza denenebilir. Aşırı merkezi hatta. Aynı zamanda konak yerinin yanında restaurantları da var.

 13. Merhabalar.
  İlk önce elinize sağlık,nefis bir içerik olmuş. Sadece şunu sormak istiyorum,eğer bilginiz varsa tabi. Ağustos ayında motosikletle Selanik gezisi planlıyorum ve oradan da Ohrid. Sınır giriş çıkışlarında bir problem oluyor mu acaba ?
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 14. Merhabalar öncelikle yazınız oldukça güzel ve faydalı olmuş kendi adıma teşekkür ederim. Haftasonu tatili yapmak için aşağı yukarı ne kadar bütçe ayırmalıyız sizce ?

 15. Merhaba, bende Makedonya’ya gideceğim. Ohrid merkezde kalıcam. Çar samuel kalesi’ne nasıl gidebilirim? Sanırım merkeze biraz uzak.

 16. Merhaba, harika bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık. Bizde arkadaşımla 1-1,5 gün Ohri’de bulanacağız. Direk sizin yazınıza göre bir plan yapıyorum şuan 🙂
  Ohri’den sonra Belgrad’a geçme planımız var. Gece otobüsleri veya tren hakkında bir bilginiz var mı acaba ?

 17. Merhaba ,
  paylasımlarınız harıka olmus ,teşekkür ederiz.Biz ohride gezdıkten sonra Mavrova da bir otelde yer ayırttık ,araba kiralamayacagız.
  nasıl gidebiliriz

 18. Merhabalar;
  Muhtesem bılgılendırmeler ıcın tesekkurler.
  Her karışını santım santım gezecegız Ohrid’in 🙂
  Sadece sızın yazılarınızı takıp etsek gayet yeterlı bır gezı olacaktır zaten guzel yazılarınızın devamını beklıyoruz 🙂

   1. Ohrid muhtesem dogası ve bıtmek bılmeyen manzaraları ıle bızı resmen buyuledı! Biz 3 gece 4 gün Ohrıd’de kaldık ve sunu soyleyebılırım ınanılmazdı! sveti naum ve bay of bones bırbırıne cok yakın ve buralar ıcın mutlaka 1 gun ayırın svetı naum’da mutlaka sandal gezısı yapın ve gole gırın kugularla bırlıkte yuzme fırsatı baska nerede bulunabılır kı 🙂
    Kıs ıcın pek uygun bıryer degıl fakat yaz ıcın muhtesem bır yer, harıka ucuz. içkiler harika ucuz ve sarapları gayet kalıtelıydı 🙂

 19. Merhaba yazınız hatta yazılarınız için teşekkürler =) Biz 23 eylülde evleniyoruz ve balayı için Ohrid Gölü kenarında huzurlu bir tatil planlamaya karar verdik. Türkiyede eylül sonu deniz konusu oldukça değişken ama balayında deniz/güneş olmazsa olmaz dedik. Bilginiz var mıdır o tarihlerde gölde yüzülebilir mi? Ya da vizesiz gidebileceğimiz o tarihlerde denize girebileceğimiz bir yer öneriniz? Teşekkürler..

   1. Teşekkür ederiz.. Ohrid gölünde yüzülebileceğini biliyorum fakat endişem eylül sonu o bölgedeki sıcaklık ile ilgili. Sezon ne zaman kapanır bilginiz var mıdır? Ya da vizesiz gidebileceğimiz o tarihlerde denize girebileceğimiz bir yer öneriniz? Teşekkürler..

 20. Birçok gezi yazısı okudum; o ülkelere tatil planım olsun olmasın, bu kadar yalın,düzenli ve bir o kadar faydalı olanına rastlamadım. Emeğinize sağlık..
  **Ağustos ilk haftası Macaristan gezimi kolaylaştıran bilgiler için teşekkürler..

 21. Merhabalar,

  Arabasız biri olarak Ohri’den bu bölgeye gidip 1 gün konaklama ve milli park gezisi yapmayı planlıyoruz.
  126 km uzalıkta ama ulaşım nasıl olur bir detay bulamadım.Sorabileceğimiz birilerini tanıyor musunuz?Bilgi vermenizi rica ederim.
  Teşekkürler

  1. Üsküp’de bir Makedon Türk’ü olan her derde deva Adem Abi yaşıyor. Bizim lojistiğimizi o sağlamıştı. Ona Whatsapp’tan bi yazın 0389 542 741, Biz Evde Yokuz’un de selamını yollayın.

 22. Ohride gidenler vakitleri varsa mutlaka Arnavutluk tarafına geçmeli. Hemen sınırı geçince Pogradec diye bir yer var Arnavutlukta. Orada bir pastane var kesinlikle orada trileçe yemelisiniz. Hatta pastanede ne varsa yiyin buraya da fotoğraf atın mükemmel olduğu kadar ucuz… Aynı zamanda orada çok güzel pizzalar var. Pogradec kesinlikle uğranılması gereken yerlerden 🙂

  1. Ohridden Pogradec e taksiyle 20 euro ya gittik 2016 yılının mart ayında. Tabiki pazarlik yapmanız gerekiyor basit bi pazarlik 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir