PAİ, TAYLAND – GEZİ, AKTİVİTE, EĞLENCE

Pai’da Ne Yapılır?’a başlamadan önce:

❖ Bu yazı okumadan, herşeyden önce, Tayland Gezisi Rehberi yazımıza bakıp Tayland ile ilgili olmazsa olmaz önerilerimize bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Biliyorsunuz, biz öyle basma kalıp gezileri sevmeyiz. Nerede unutulmaz ve benzeri olmayan bir deneyim var, onu bulup çıkarırız. Sakın oraya göz atmadan plan yapmayın!

❖ Şimdi, eğer Tayland Gezi Rehberimizi okuduysanız, sıra Pai civarındaki yerler ve aktiviteler hakkında fikir edinmeye gelmiştir. Bunları da mutlaka okuyun:
– Asya’nın en ünlü motorsiklet rotalarından Mae Hong Son
– İçinden nehir geçen, inanılmaz sarkıtlar dikitlerle dolu devasa Tham Lot Mağarası
– Boyunlarına metal halkalar takmalarıyla meşhur Padong (Long Necks) Kabilesine Ziyaret
– Tayland’ın en özgür ruhlu hippi yerleşkesi Pai için Pai Gezi Rehberi ve Pai Sirk Okulu

Tayland’ın En Özgür Ruhlu Yeri: Pai

Pai’da sizi günlerce meşgul tutup eğlendirecek kadar çok aktivite var. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Pai’ın en büyük iki olayı çiçek çocukların getirdiği ruh ve enfes doğası. Dolayısı ile burada yapılacak en güzel şeyler ya birine, ya öbürüne dokunuyor. Sizin için orada olduğunu bildiğimiz herşeyi derledik. Belli bir öncelik sırasıyla dizmedik ama 1 numaradaki Pai Sirk Okulu gerçekten burada yapılacak bir numaralı şey.

① Pai Circus School (Pai Sirk Okulu)

Bizce buranın ruhunu yaşamanın en güzel yolu bizce Pai Circus School‘a  gitmek. Akrobatik becerileri ne yapacağım diye düşünmeyin, önemli olan bu elektiriğin bir parçası olmak. Bir yandan ateş toplarıyla bir show yapmanın inceliklerini yada 10 kukayı aynı anda atıp tutmayı öğrenirken, dersten istediğiniz zaman ayrılıp, Pai’i tepeden gören hamakların birinde uzanıp, etraftaki türlü cambazlığı seyredebilir yada bir kenarda birşeyler ören hippilere eklenebilirsiniz. Günü mutlaka burada batırın, hem manzarayı, hem de gece kuzudan kurda dönüşünü görün deriz. Gündüzden de akşam için yeni arkadaşlar edinirsiniz. 😀

Burada kısaca anlattık ama bu yazından (ve videodan)  neden Pai Circus School’u Pai’da yapılacaklar listesinin üst sıralarına koymanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Konum için tıklayın.

② Rafting

pai-ne-yapilir-rafting
Yağmurlu ve kuru mevsimler olmak üzere sadece 2 mevsimi olan bir yerde, tahmin edersiniz ki rafting tam bir macera, yada tam bir hayal kırıklığı olabilir. Rafting, akıntı class 1, yani en zorlu seviyedeyken, olduğu zaman keyifli bir deneyim. Ancak 5. seviyeye kadar gerilediğinde de sandal sefası gibi olabilir. O yüzden mutlaka su durumunu ve zorluk seviyesini sorun. Genel olarak, Haziran’dan Şubat’a su seviyesi iyi oluyor, ama siz yine de arayıp teyit edin.

Genelde turlar sigorta, öğle yemeği, su geçirmez çanta ve malzeme kiralaması da dahil paket fiyat veriyorlar.

Ücretler: Günlübirlik turlar : 1200-1500 Baht / 1 Kişi, İki günlük turlar: 1800- 2500 Baht / 1 Kişi

Pai Adventure
Bir ile üç gün arasında süren kamplı rafting turları yapıyorlar. Bu turlara trekking yada tropik ormanda hayatta kalma dersi gibi eklemelerde yapabiliyorsunuz.
www.thailandpai.net

Thai Adventure Rafting
Fransızlar tarafından işletiliyor. 1 yada 2 günlük turlar mevcut.
Tur bir şelaleden, fosil kayalıklarından, termal su kaynağından  ve nehir kıyısında kurdukları kamp alanından geçiyor.
www.thairafting.com

Back-Trax
10 aşkın yıldır rafting yaptırıyorlar.
www.backtraxinpai@yahoo.com

③ Trekking (Doğa Yürüyüşü)

pai-tayland-orman
Genelde günübirlik turlar Sappong tarafına gidiyor. Burada Burma’dan Kuzey Tayland’a göç eden Karen halkının kaldığı köyler ziyaret ediliyor. Yanınızda yerli bir rehberle geziyorsunuz. Birçok firma varmış ama en köklüsü olan Duang Trekking en çok tercih edilen. Bu şirketin bir de hosteli var.

Ücret: Günlük tur 700- 1000 Baht / 1 kişi  (yemek ve ulaşım dahil)

④ Pai’da Tropik Ormanda Hayatta Kalma Dersi

Pai Adventure – www.thailandpai.net

pai-tayland-selale

⑤ Tay Masajı Okulu

Pai Traditional Thai Massage‘ın sahipleri Chiang Mai’deki Old Medicine Üniversitesi’nde bu branşı okumuş eğitmenler. Aynı zamanda, bu üniversiteye, bu okulun verdiği eğitimi tanıyıp, kredi olarak sayıyor. Yani uzman ellerdesiniz. Çiftler için süper  bir aktivite. Eğitim 3 gün sürüyor ve her gün en az 3 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Haftada 2 ders var: pazartesileri ve cumaları başlıyorlar.

Ücret: 2500 Baht / 3 günlük ders

Ayrıca, buraya masaj yaptırmaya da gidebilirsiniz.
www.pttm1989.com

⑥ Tay Masajı Yaptırın

Pai Traditional Thai Massage (4 numarayı okuyun)
www.pttm1989.com

Ücret: 180 Baht / 1 saat

Bir de burada Termal Oteller’in spaları var. Bizce Pai’daki zamanınızı daha orjinal şeylere ayırabilirsiniz ama yine kısaca isimleri:
Pai Exotic Spa
Aroma Pai Spa
Pai Hotspring Spa Resort

⑦ Kayaking

Burada kayaking rafting kadar popüler değil. Ama yapmak isteyenler için yağmurlu sezona boyunca her gün 2 saatlik, 2şer tur yapan bir şirket var. Biri 10’da, diğeri 3’te başlıyor.
Pai Kayak
www.paikayak.com

 ⑧ Tubing (Ringo/ Hamburger)

Hani bu teknelerin çektiği, içine oturduğunuz yuvarlak şeyler
Thai Adventure Rafting
www.thairafting.com

⑨ Zipline & Yüksek Parkur

pai-ne-yapilir-zipline
Ormanın içindeki tesiste, zipline ile uçup, yüksek parkurda Tarzan’lık yapmak 2 saat alıyor. Ücret: 800 Baht
Pai Zip Line
Websitesi yok, tel: 0540 9010

⑩ Thai Yemekleri Okulu

Tay yemeklerini öğrenmek istiyorsanız, okulların kralı Chiang Mai’deki Thai Farm Cooking School. Ama Chiang Mai’ye gitmeyeceğim diyenler için iki okul var. Klasik olarak ders önceki pazara gidiliyor, malzemelerle tanışılıyor.

Pai Cookery School 
Günde 2 posta ders var: 11-1 arası 3 yemek öğrenmeli ders, 2-6.30 arası 6 yemek öğrenmeli ders. Erken rezervasyon gerekiyor.
Ücret: 600-1000 Baht/ kişi başı
Websitesi yok, tel: 08 1706 3799

Taste of Pai
6 yemekli menüler var.
Ücret: 700 Baht
Websitesi yok, tel: 0 5369 9453

⑪ Yoga

pai-ne-yapilir-yoga
Mam Yoga House

www.mamyoga.paiexplorer.com
Ücret: 1 günlik ders 200 Baht

⑫ Reiki

Back-Trax
10 aşkın yıldır rafting yaptırıyorlar.
www.backtraxinpai@yahoo.com

⑬ Thai Boxing (Tay Boksu) Dersleri

Rose Gym
www.muaythaibox.com
Ücret: 250 Baht/ Yarım gün ders, 400 Baht/ Tam gün ders

S Wirasut
Websitesi yok, 08 0678 5269
Ücret: Ders başına 400 Baht

⑭  Yaymak 🙂

pai-tayland-circus-school
Bizden bunu bi daha duyamazsınız, yayın arkadaşlar, yayın. 😀 Pai’ın olayı zaten “takılmak”. Ama öyle odamızda yaymıyoruz tabi ki! Bu relax şehirde yapabileceğiniz en güzel şeylerden beri organik ve kimsenin daha önce adını duymadığı bitkilerden yapılmış olan çaylarınızı sokağa bakan hip cafelerden birinde yaya yaya yudumlamak. İnsanları izleyin, onlarla muhabbet edin. Enteresan insanlarla tanışacaksınız.

Mekan önerilerimiz için mutlaka Pai Gezi Rehberi yazımıza bakın.

⑮ Gece Hayatı

Tabi k Pai’ın gece hayatı da alternatif. Pai Gezi Rehberi yazımızda detaylıca anlattık. 😉 O yazıda mekan önerilerimizi de bulacaksınız.

⑯ Bu sayfaya göze atın:

Bu sayfada aktivite firmaları ve mekanlar o aynı takvimlerini ve etkinliklerini paylaşıyorlar. Suyun içinde yoga gibi enteresan etkinliklere denk gelebilirsiniz. Yeni ne var ne yok o-havayı koklamak için bakmaktan zarar gelmez. Websitesi

⑰ Pai Kanyonu

Şehir merkezinden 8 kmlik uzaktaki kanyon, küçük ama gerçekten çok güzel bir yer. Dağ öyle bir eşilmiş ki, iki tarafı dik yokuş, zaman zaman uçurum olan daracık bir yol köprü gibi kalmış. Gün batımında buraya demlenmeye gelen bir sürü gezgin var. Ama sakın hava karardığında bu dar yollarda kalmayın, tehlikeli olabilir. Zaten aydınlıkta bile ince yollardan yürürken biraz tedirgin olmanız muhtemel. Yürürken zaman zaman ellerinizden yardım almak isteyeceksiniz. Bizden bir iki tavsiye:
– Kaçarınız yok, üstünüz başınız illa bi kirlenecek. Kıyafet seçiminizi ona göre yapın. Dönüşte de duş almak isteyeceksiniz, ona göre gününüzü planlayın.
– İki tarafıda uçurum gibi olduğu için eğer bir eşyanızı düşürürseniz onunla vedalaşmanız gerekecek. Çantanızdan yada üzerinizden düşme ihtimali olan şeyleri sabitleyin. Güneş gözlükleri en sık kaybedilen eşyalar arasında. Dikkat edin.
– Güneşin en tepede olduğu zamanlarda gitmeyin.
– Arazi şartlarına uygun, zemini tutan ayakkabılar giymekte fayda var. Nitekim zemin kaygan.
– Yolda yönlendirme yok. Bir grubun peşine takılmak başkalarının sizin için test ettiği bir rota olanağı sağlayacaktır.

Gezip, geldikten sonra…

Pai hızla gelişiyor. Siz gittiğinizde yeni şeyler bulabilirsiniz. Pai Gezi Rehberi her zaman siz Evde Yoklar’ın önerilerine açık. Yeni keşiflerde bulunursanız, rehberimize seve seve ekleriz!

Tayland hakkında daha fazla bilgi için Tayland Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

5 Comments

  1. Diğer websitelerinde bulamadığım bilgilere yer vermişsiniz. Bence bu tarz aktiviteler yapmayacaksam neden gideyim ki? Ellerinze sağlık.

  2. çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. Ben daha önce turlarla 2 sefer gittim Bangkok-Pattaya-Phi Phi adasına ve Tayland’a aşık oldum, yerleşebilecek durumda olsam yerleşirim. Şimdi kasım ayında 3 bayan arkadaş ( tura katılmadan ) kendimiz Chiang Pai – Chiang Mai – Bangkok ve Pattaya olmak üzere 15 günlüğüne gideceğiz. Uçak biletlerimiz ve otel rezervasyonlarımız yapıldı benim sizden öğrenmek istediğim Türkiye’den baht alma şansımız var mı ? Çünkü orada döviz bozdursak ta, bankadan çeksek’te çok zarar ediyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Sağlıklı ka

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir