PERU YEMEKLERİ NELER? – 9 MİLLİ PERU YEMEĞİ

Japon mutfağı dünyaya yayılmadan önce neydiyse, Peru mutfağı da şimdi o. Amerika kıtasında hızla popülerleşiyor. Şimdiye kadar duymadınız ama yakında daha çok duyacaksınız. Bundan 5-10 sene sonra Türkiye’de de Peru restoranı görürseniz, Biz Evde Yokuz söylemişti dersiniz. 😉

Bu yazıyı okumadan önce Lima Dünyanın Yeni Gurme Başkenti – Peru Mutfağı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz! O yazıda, dünyada neden Peru mutfağının patladığını ve bu yemekleri yemeniz için Lima’da önerdiğimiz yerleri de bulabilirsiniz.

① Ceviche

ceviche
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: delicious.com
ceviche-tarifi
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: www.gourmettraveller.com

Nedir? Kısaca çiğ deniz ürünleri. Balık ve karides başta olmak üzere deniz mahsullerinin limon suyu, soğan, kişniş ve acı biber ile marine edilmesiyle soğuk olarak servis edilen başlangıç yemeği.

Neden denemek lazım? Çünkü ceviche, büyük ihtimalle Peru mutfağının nimetleri arasında en popüleri olanı. Tüm Latin Amerika’da birçok varyasyonu olsa da Peru mutfağındaki genellikle beyaz etli balıklardan yapılan (levrek veya tilapia) versiyonu en bilineni.

② Cancha

cancha
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: www.cooked.com

Nedir? Restoranlarda yemek öncesi aperatif olarak veya yan yemek olarak ceviche gibi diğer yemeklerle birlikte servis edilen atıştırmalık kızarmış mısır. Bizdeki soslu kızarmış mısır taneleri gibi düşünebilirsiniz.

Neden denemek lazım? Çünkü mısır Peru mutfağının temel malzemelerinden biri ve cancha da bu geleneksel sebzenin en lezzetli hallerinden biri. Ayrıca beğenirseniz çok pratik oluşuyla binbir türlü versiyonunu eve döndüğünüzde deneme şansınız da var. Geleneksel olarak hayvansal yağ tavada ısıtılıp içine atılan mısır tanelerine tuz ekleniyor. Fakat siz bitkisel yağ kullanarak modern versiyonunu da yapabilirsiniz.

③ Papa a la Huancaína

papa-a-la-Huancaina
Fotoğraf kaynak: Larry / Flickr

Nedir? Andean bölgesine özgü bu basit yemek, baharatlı lahana ve keramlı peynir sosu yatağında haşlanmış patates ve yumurta ile hazırlanan en klasik başlangıç yemeği.

Neden denemek lazım? Çünkü patates, uçuz olması ve kolay yapımıyla, Peru mutfağının en temel malzemelerinden bir diğeri ve Peru’daki bioçeşitlilik sayesinde oldukça fazla cinsi var. Yani sadece patates deyip de geçmemek gerek. Papa a la Huancaína Huancayoda şehrinden çıkma ama tüm Peru’da her restoranda bulabileceğiniz bir seçenek.

④ Causa

causa
Fotoğraf kaynak: Gary Stevens / Flickr
causa
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: www.tonnino.com
causa-tarifi
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: dulceandsalado.com

Nedir? Tabanının sarı patateslerin ezilerek misket limonu ve acı biberle tatlandırılmasıyla oluşturulan, tavuk, ton balığı ve karides gibi deniz mahsülleriyle de üzerine kat çıkılan soğuk başlangıç yemeği.

Neden denemek lazım? Çünkü bu da patatesin başrolde olduğu bir diğer klasik Peru mutfağı yemeği. Bir nevi soğuk patates keki olan causa’nın henüz tam olarak belirlenememiş olsa da kökeninin kolonyal dönem öncesine dayandığı düşünülüyormuş. Onu Peru mutfağında değerli kılan yanı, çok sade ve basit bir malzeme olan patatesin diğer tüm malzemelerle uyum içinde olabilmesi.

⑤ Arroz chaufa

arroz-chaufa
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: kitchen.coseppi.com

Nedir? Çeşitli sebzeler, yumurta ve etin soya sosu eklenerek pişirilmesi ile Çin mutfağından feyz alan, Peru usulü kızarmış pirinç. 

Neden denemek lazım? Çünkü Peru, tarih boyunca birçok topluluk tarafından istila edildiği ve dünyanın her yerinden göç almış olduğu için dolayısıyla çokkültürlü bir mutfağa sahip. Mutfaktaki bu çokkültürlülüğü deneyimlemek için Arroz chaufa, Çin kültürünü temsilen ideal seçeneklerden. Bu yemeği Çin pişirme teknik ve soslarını Peru malzemeleriyle buluşturan chifas denilen restoranlarda tatmanızı öneririz.

⑥ Lomo saltado

Lomo-saltado
Fotoğraf kaynak: Brenda Benoît / Flickr
lomo-saltado
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: www.telegraph.co.uk
lomo-saltado-yemegi-tarifi
 Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: dinnerthendessert.com
lomo-saltado-peru-mutfagi
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: www.hallmarkchannel.com

Nedir? Bonfile et parçalarının soğan, domates, acı biber ve baharatlarla sotelenmesiyle hazırlanan ve kızarmış patatesle ve pilavla sunulan yemek.

Neden denemek lazım? Çünkü bu yemek inanılmaz lezzetli. Arroz chaufa gibi wokta pişmesi ile Lomo saltado’da da Çin etkisi var. Yemekteki temel prensip, içindeki malzemelerin yemeğin suyuyla güzelce karışmasını sağlamak.

⑦ Anticuchos

Anticuchos
Fotoğraf kaynak: wikipedia
Anticuchos
Bu yemeğin tarifi ve fotoğraf kaynağı için: tarasmulticulturaltable.com

Nedir? Sığır kalbinin çeşitli Peru baharatlarıyla bir gece önceden marine edilmesi ve şişe geçirilmesiyle hazırlanan bir sokak lezzeti. Ayrıca restoranlarda yanında haşlanmış patatesle ana yemek olarak da bulunabiliyor.

Neden denemek lazım? Çünkü bizce bir ülkenin mutfağını hakkını vererek deneyimleyebilmek için o ülkenin sokak lezzetlerini de es geçmemek lazım. Anticuchos da Peru’daki en temel sokak yemeklerinden biri. Kökleri lamanın ana et kaynağı olduğu sömürgecilik öncesi döneme dayanıyor fakat İspanyol etkisiyle bugünkü versiyonlarında sığır eti kullanılıyormuş.

⑧ Pachamanca

Pachamanca
Fotoğraf kaynak: chosicarelax / Flickr
Nedir? Bizdeki mangal-tandır tarzı gibi eski bir pişirme yöntemi olan Pachamanca’nın olayı, zemine gömülmüş sıcak kayalar arasında taze otlarla harmanlanmış et ve sebze çeşitlerinin pişirilmesi.
Neden denemek lazım? Çünkü ana bölgesi And Dağları olan bu zahmetli yemek pişirme yönteminin kökleri, İnka Uygarlığı’na kadar uzanıyor. Bizce sadece bu tanım bile onu denemeye değer yapıyor.

⑨ Cuy

cuy
Fotoğraf kaynak: Pierre Pouliquin / Flickr
Nedir? Kızarmış veya fırınlanmış bütün kobay faresi (guinea pig).
Neden denemek lazım? Hemen burun kıvrımayın, çünkü cuy, And Dağları’ndan çıkmış en imza yemek. Tadı tavşana benziyor.
Peru hakkında daha fazla bilgi için Peru Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

8 Comments

  1. En sondaki kızarmış kobay fareli yemeği açlıktan öleceğimi bilsem yine yemezdim (tabii büyük konuşmamak lazım yine de :))))

  2. The Bodrum Edition Hotel’de çalışıyorum. A’la carte restoranımız Brava, Perulu, Michelin üç yıldızlı şefi Diego Munoz benzersiz lezzetleriyle bize eşlik ediyor.Özellikle ceviche için gelen misafirlerimiz vardı.Yolunuz düşerse bekleriz 🙂

    1. Dimi dimi bizim de favorimiz ceviche. İstanbul’da cevichenin hasını bulabileceğimiz yer tavsiyen var mıdır?

      1. evde yapilabilicek çok basit bir meze tarzı yaz yemektir, karin doyurmak degil lezzeti tatmak, ilk önce deniz beyaz balık secimi ve çok taze olmalı , mümkünse günlük balık, karides , yengeçle daha iyi oluyor, yeşil limon taze kesnis yaprakları ve sapı, aci cin biberi, ince kiyilmis sogan, isteğe gore avakado, yine isteğe gore biraz biraz beyaz şarap, ağzı kapalı buzdobinda en az 6-7 saat bekletin ve en az iki kere karistirin, şimdiden afiyet olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir