ÇÖPLÜKTEN BESLENMEKTEN ÖDÜLLÜ BİR SİNEMACI OLMAYA RENAN ÖZTÜRK’ÜN HAYATI

(Yaptıklarını, fotoğraflarını ve aynı zamanda ortaya koyduğu nazik ama kararlı kişiliği bayılarak takip ettiğimiz ve bol bol ilham aldığımız Renan’a yazıp bir röportaj rica ettik. Ondan cevap gelmedi ama canı sağolsun 😀 Yine de sizleri bu adamdan habersiz bırakmak olmazdı, biz de kendimiz araştırdık  😀

Bu arada, bize ilham veren ve hikayesini mutlaka paylaşmak istediğimiz bir mükemmel insan, dağcı ve Evde Yok da Tunç Fındık. En yakın zamanda onunla röportaj yapmayı umuyoruz. )


 

O BİR EVDE YOK: RENAN ÖZTÜRK

Alışılmış yollardan gitmeyerek, bize yeni yollar açan Evde Yoklar’dan biri de Renan Öztürk.

Tırmanış tutkusu onu sistemin dışına çekmiş. Mezun olduktan sonra  diplomasını bir kenara bırakıp ve eşyalarını verip çöllere yerleşmiş, Nepal’de yaşayıp dilini öğrenmiş,  dünyanın en saygın zirvelerinde tırmanmış. O zirvelerde önce çizim yapmaya, sonra film çekmeye başlamış.

Düzene uyum sağlamayarak, dünya sahnesinde kendine kocaman bir yer açmış.  Şu an kendisi meşhur bir The North Face sporcusu, National Geographic fotoğrafçısı, Sundance’ten ödüllü görüntü yönetmeni…

Elinde kamerası ile hayatın en ucunda yaşıyor. Çad çöllerinde boğazına bıçak dayanmış, kayarken kafatasını kırarak öbür tarafa gidip gelmiş… Sık sık ölümle burun buruna ama bunun sebebi hep hayat dolu dolu yaşa, hayatının hakkını verebilme dürtüsü.

renan-duvarda

Şu an 35 yaşında olan Renan Öztürk’ün tırmanışa olan ilgisi Colorado College’da biyoloji okurken başlamış. Küçük bir tırmanış topluluğu ile tırmanışlar yapmaya başlayan Renan’ın bu merakı onu Nepal’e götürmüş.

renan-nepal

Üniversitenin bir senesini en sıkı tırmanışların başlangıç noktası olan Nepal’de geçiren Renan, hem tırmanış tekniğini geliştirmiş, hem de buranın dilini ve kültürünü öğrenmiş. Hayatı boyunca Nepal’e sayısız kez tırmanış ve çekim için gitmiş. Favori seyahat yeri sorulduğunda hala Nepal cevabını veriyor.

giclée-baskı-resim-renan-ozFotoğraf Kaynak:Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia/

Üniversiteden mezun olduktan sonra eşyalarından kurtulup Moab, Utah’ta çölde yaşamış. Burada bir yandan tırmanırken, bir yandan kara kalem çalışmaları yapmış. Tırmanışla sanatı birleştirmeye ise böyle başlamış.

Ekspedisyonlarına eşlik eden arkadaşları onu daha kimsenin uyanmadığı sabahın erken saatlerinde ve tırmanış sonrası hep yerlerde çizim yaparken hatırlıyor. Eskiz defterinde başladığı küçük çalışmalarını daha sonra çölün sağına soluna yaydığı büyük kanvaslara taşımış.

 DİĞER EVDE YOKLARIN SIRADIŞI HAYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

Malı mülkü, diplomayı bir kenar atıp, nasıl mı bu hayat tarzını sürdürebilmiş? Hayır, bir birikimi yokmuş. Bi grup tırmanış meraklısı arkadaşı ile süper market çöplerininden buldukları ile besleniyor (Dumpster Diving) ve otostop yapıyorlarmış. 

renan çiziyorFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Birçok kez Indian Creek, Yosemite, Joshua Tree, Squamish, Bugaboos’da tırmanışlar yapan Renan, tırmanışlarla birlikte el değmemiş yerlerde muazzam manzaralarla karşılaşıyor ve bu ondaki fotoğraf ve video çekme isteğini tetikliyor. Renan Öztürk için tırmanış ve çekim el ele giden ayrılamayacak bir ikili. İkisinin birbirini beslediğini söylüyor. Büyük Hollywood yapımlarından gelen teklifler ona heyecan verdiği  kadar onu tırmanıştan uzak kalma fikri tedirgin ediyor.

Tırmanışların bir yandan videosunu çekerken, bir yandan da doğanın ona verdiği ilhamı kullanarak kamplarda çizmeye de devam ediyor.

renan fotoFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Videolarını tırmanış sırasında çekip, kurgulayıp, oradan yayınlıyor. O yüzden videoları anın tazeliğini ve oraların duygusunu çok iyi yansıtıyor.

Kendisi çoğu zaman filmlerinin hem kahramanı, hem yönetmeni, hem de yapımcısı. Elbette, sporcu olarak filmlerin kahramanı olduğu kadar, başka sporcuların da ekspedisyonlarının hikayelerini filmleştiriyor.

Renan-Ozturk-kamp-dağ-manzaFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/ Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Aynı zamanda bir The North Face atleti olan Renan, Himalayalar’dan Afrika Çölleri ve Borneo Ormanları gibi birçok ekstrem lokasyonda çekimler yapıyor.

Doğa sporlarında hafif olmak kritik önem taşırken, kendi malzemelerine kilolarca ek olarak profesyonel kamera ekipmanı sırtlanıyor. Ve bunları şark edebilmek için güneş panelleri. Ona eşlik eden sporcular, bunu büyük hayretle ve hayranlıkla karşıladıklarını, ama muhtemelen bu yükün Alpinist ekspedisyonlar için formunu korumasına yardımcı olduğunu söylüyorlar.

National Geographic ve Outside Magazine gibi sektörün lider kuruluşları için çekimler yapan Özturk için özgün görsel hikâye anlatımı ile outdoor spor endüstrisinin liderlerinden olduğu söyleniyor.

Renan-Ozturk-ipteFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Ölümle dans etmek onun için günlük bir ritüel, ama bir seferinde büyük sıyırmış: 2011 yılı Mart ayında, Wyoming dağlarında The North Face için kayak çekimleri yaparken çok ciddi bir kaza geçirmiş ve kafatasında ve kaburgalarında çeşitli kırıklar, omurgasında zedelenme ve ciğerlerinden birinde sönme ile ölümden dönmüş. Bir beyin ameliyatı olmuş. Doktorların dediğine göre bu kazayı kalıcı hasar olmadan atlatması bir mucizeymiş.

Tırmanış hikayelerini çekmek onun için öyle büyük bir tutku ki; ölümü teğet geçtiği kaza sırasında bile yanındakilere o anı çekmelerini mırıldanıyormuş!

Renan-Ozturk-hasta

Kazadan altı ay sonra, ona hayatında en çok heyecan veren tırmanış için kendini topluyor ve ayaklanıyor. Mentoru olan Jimmy Chin ve Conrad Ankers ikilisinin Meru’ya 2. tırmanış denemesine katılmak ve filme almak üzere ekibe dahil oluyor.

Bu trırmanış hepsinin hayatlarında yaptıklarından daha zor bir trımanış. Daha önce beş kere Everest’e tırmanacak kadar kıdemli olan ikili, 2008’de tırmanmayı deneyip, başarısız olarak geri dönmüşler.  Nasıldı diye sorduklarında, “Nasıl öleceğimi hep merak ediyordum. Meru’ya tırmanırken artık biliyordum diye düşündüm” demişler.

Maceranın zorluğu ve orayı geçen ilk kişiler olabilme ihtimali Renan’ın bunu her şeyden çok istemesine ve kendi deyimiyle tutku ve saplantı karışımı karşı konulmaz bir güdüye çevirmiş.

renan-quoteFotoğraf Kaynak: http://www.merufilm.com/photos/

Meru’ya tırmanırken -28 derecede 12 gün boyunca asılı kalmaları gerekmiş. Tabi duvar, tırmanışın sadece bir kısmı. Kar fırtınaları, çığ, kangren, ayaklarının soğuktan donması tehlikeleri ile her gün mücadele ederek yapılmazı yapıyorlar ve geçilmez Meru’yu deviriyorlar.

Nat Geo‘ya “Tırmanışta neredeyse ölüyorduk ama filmi yapmak daha bile zordu” diyen Renan, hem Meru’yu devirmenin, hem de “Meru” ile 2015 Sundance Film Festivali’nden, Jüri Büyük Ödülü adaylığı ve en iyi belgesel dalında Seyirci Ödülüyle dönmenin gururunu yaşıyor. Film, etkilemesi zor gözler olan New York Times otoritelerinden çok olumlu yorumlar alıyor. Fragmanını izleyebilirsiniz:

(Renan’ın diğer önemli çalışmaları ise; Valley Uprising (2014), Into the Mind (2013), Reel Rock 7 (2012) ve First Ascent (2010).  Yer aldığı filmleri buradan karıştırabilirsiniz..)

Yapılamazı yapmaya doyamayan Renan Öztürk, aynı yıl Alaska Tooth Traverse‘i tamamlayan ilk kişi oluyor.

Renan-Ozturk-kamp-dagFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/ Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Evi, Boulder, Colorado‘da olsa da, Renan Öztürk aslında hiç evde yok. Sürekli doğada, yeni bir macerada.

10488005_798055926901941_2425962529537987929_nFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/ Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

Sporcu ve yönetmen 2 arkadaşı ile birlikte Camp4 Collective adlı prodüksiyon şirketini kuruyorlar ve ekstrem doğa sporlarını bu çatıda çekmeye devam ediyorlar. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği tırmanışlardan kareleri çoğunlukla Instagram hesabında paylaşmakta.

Onu Facebook ve Instagram hesaplarından, Camp4Collective’in ve kendi kişisel web sitesinden takip edebilirsiniz.
Instagram – instagram.com/renan_ozturk
Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia
Web Sitesi – www.renanozturk.com/
Camp4 Collective – www.camp4collective.com/

10501795_934545036586362_3270906625315659521_nFotoğraf Kaynak: Instagram – instagram.com/renan_ozturk/ Facebook – www.facebook.com/renanozturkmedia

 


The North Face Renan’a sormuş, biz de tercüme ettik:

KISA KISA

En sevdiği atıştırmalık: Fuji Elma ve Yer Fıstığı Ezmesi
Favori off – season aktivitesi: Dağ Bisikletine binmek
Sabah uyanmasını sağlayan şeyler: Espresso ve dramatik manzaralar
En sevdiği film: Baraka
Spor için favori yer: Yosemite/Himalayalar
Takma adı: Nando
Her zaman yanında olan şeyler: Çizim için bir tükenmez kalem, iletişim ve müzik için iphone ve alet edavat çantası.
En gurur verici anı: Tibet Platosu’ndaki eski mağara kayalıklara tırmanıp Budizm öncesi sanat ve insan kalıntılarını keşfettiği an
En sevdiği müzik: Random Rab
Kamp alanındaki en favori yardımcısı: Küçük espresso makinesinden kahve
Favori seyahat mekanı: Nepal

 

8 Comments

  1. Ellerinize sağlık kolay ulaşılamayacak özel bilgilerle desteklemişsiniz. (Bu arada yolculuk/seyahat ile aynı anlama gelen ‘ekspedisyon’ hiç yakışmıyor)

    1. Ekspedisyon aslında yolcukluk seyahat değil, tam karşılayan kelime malesef yok Türkçe’de. Sefer bile karşılamıyor

  2. Kaynak doğru. Meru adlı belgeselini, internette Türkçe seslendirmeli bulmak mümkün. Oradan da bilgi edinebilirsiniz.

  3. Renan, hatırladığım kadarıyla, Wyoming dağlarında The North Face için kayak çekimleri yaparken kaza geçirmedi. Jimmy Chin ve Conrad Ankers ikilisi ile Meru’ya tırmanırken kaza geçirdi..

    1. Bizim bulduğumuz kaynaklara göre kaza, Meru tırmanışından 5 ay önce kayak yaparken olduğu yönünde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir